Prietenul, la nevoie, îți dă și o lege

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

Conflictul dintre Realitatea TV și RTV tranșat prin așa-numitul cod al insolvenței ar fi și amuzant dacă n-ar fi ultimul dintr-o serie de legi făcute cu dedicație pentru interesele politice ale premierului Victor Ponta. O să dau pentru dumneavoastră timpul înapoi trei ani, în toamna anului 2010, atunci când Sorin Ovidiu Vântu era pe punctul de a pierde controlul asupra Realității TV, iar cele două forțe politice dominante se străduiau fiecare să și-o anexeze. Îmi amintesc perfect weekendul în care au început să circule zvonuri că Sorin Oancea și Cristian Burci sunt pe punctul de a-și adjudeca Realitatea, pentru ca imediat după aceea să aflăm că Sebi Ghiță, amicul premierului Victor Ponta a bătut palma cu Vântu. A fost o salvare in extremis (ca să nu ajungă Realitatea pe mâna lui Băsescu, cum zicea chiar Ponta atunci), care l-a costat pe Ghiță vreo 30 de milioane de euro. Omul n-a cumpăra Realitatea ci a luat-o într-un soi de gestiune, îngropând uriașa sumă fără nicio garanție și servindu-I lui Vântu ocazia perfectă de a mai da o țeapă. Nici Oancea nici Burci și nici chiar Ghiță nu ar fi putut face o afacere atât de proastă. Cum adică să bagi bani într-o afacere falimentată de Vântu, tatăl tuturor țepelor din România? Pentru Ponta miza era una politică, pentru Sebi erau banii lui. Dar prietenul e prieten și Sebi chiar și-a pus banii pe Ponta.

Bineînțeles că la un an și ceva după aceste evenimente Ghiță a rămas și fără banii respectivi și fără Realitatea dar își atinsese scopul – Victor Ponta devenise premier. Astăzi Sebi Ghiță are o altă televiziune care se numește RTV și care nu a reușit încă să-și scoată investiția, dar se luptă pe cotă de piață cu o Realitatea aflată în insolvență. Ghiță și Realitatea se judecă în mai multe procese, căci probabil aceasta este cea mai mare țeapă luată de tânărul milionar în toată cariera lui. O afacere în care a intrat însă pentru că Victor Ponta i-a cerut asta acum trei ani. Publicul larg nu știe aceste detalii, dar acum că le-ați aflat, nu vi se pare că prin noul Cod al Insolvenței Ponta își achită datoriile față de prietenul său Sebi Ghiță? N-am nimic cu Sebi, dar am o mare problemă cu Ponta. Bineînțeles că Realitatea trebuie să-și plătească datoriile, indiferent că o patronează Vântu, Ghiță, Gușă sau oricine altcineva, dar e foarte urât când un premier folosește guvernarea ca și cum ar fi primit națiunea în arendă și o are de împărțit cu prietenii. Pasajul introdus suplimentar în Codul Insolvenței servește perfect interesul lui Ghiță și face din acesta o lege cu dedicație. Dar ce e prima dată? Ordonanța Voiculescu cu publicitatea în tv ce vi s-a părut că a fost? Tot o lege cu dedicație evidentă. Proiectul Roșia Montană ce vi se pare că este?

Dincolo însă de aceste conflicte între ei și ai lor, adevărata problemă este că altceva Victor Ponta nu a prea a guvernat. Iar timpul trece.

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

61 răspunsuri la Prietenul, la nevoie, îți dă și o lege

  • Veronica
    Octombrie 11, 2013 la ora 17:06

    Domnule Moise Guran cei mai multi lucratori in domeniul media sunteti mai rai, mai farisei, mai interesati de afaceri, mai lacomi de bani castigati mai facil,mai dornici de stapanire, mai avizi de putere( presa e o putere dictatoriala) decat multi dintre politicieni. Ei si-au ales acest rol si toata lumea stie ce inseamna a fi politician( il votam sau nu din 4sau 5 ani), insa media are cu totul si cu totul alt rol pe care d-voastra nu il respectati: acela de a informa si nu de face politica pe sticla. Faceti politica acasa , nu vreau sa aud opiniile d-voastra politice ( chiar daca am la indemana telecomanda , posturile sunt aproape la fel). Daca credeti ca toti telespectatorii sunt naivi si ca d-voastra puteti sa ii manipulati va inselati. Strict la Realitatea TV, de ce nu faceti vorbire despre cum s-a ajuns la atatea datorii ale postului? Oare credeti ca toti angajatii sunt multumiti? De ce nu-l luati la puricat pe d-l Gusa sau pe cei dinainte. Daca tot faceti analize economice, de ce nu ati facut analize in domeniu ale posturilor media? Politicienii sunt toti o apa si-un pamant, insa media a ajuns si mai rau. Legea insolventei nu aparea daca firmele isi onorau darile ca orice muritor, daca Realitatea nu ar fi avut datorii sau si le-ar fi onorat, iar acel articol mi se pare corect si pentru media. Va prevalati de LIBERTATEA PRESEI.Ce e media? Credeti ca trebuie sa fiti deasupra tuturor? Sau aveti impresia ca ati dat in vileag toate abaterile politicienilor? Nu! Ati selectat in functie de interese si simpatii. Lucratorii media vor salarii mari si pentru audiente sunt in stare de a realiza orice fel de emisiuni. Exprimati-va reflexiv, corect, impartial, cu multa responsabilitate, cu un vocabular ingrijit, fara greseli de exprimare ( radeti de politicieni de mdul de exprimare insa eu cred ca si de la presa au invatat) si cu siguranta va intelelege tot poporul si veti avea si audiente. Prin urmare lasati-ne pe noi sa decidem daca se guverneaza sau nu bine, daca se conduce sau nu bine, daca se fac legi bune sau nu. NU VA EXPRIMATI OPINIA LA TELEVIZOR! NU NE SUGERATI PARERILE D-VOASTRA ! INFORMATI sau fiti MODERATORI!

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Octombrie 14, 2013 la ora 21:27

      stimata donna Viorica -suna cam a dictatura proletara:LAasti-ne pe noi sa guvernam ca de aia sintem alesii boborului si voi jurnalistii nu comentati ce facem noi ca e rau sau bine!:Ceva de genul cine nu-i cu noi e-mpotriva noastra ? Deci dl:Guran expune anume probleme ,unele grave ale societatii si isi pune punctul sau de vedere nu vad sa dea verdicte.Nu vad ce e gresit in asta?Fiecare din Bobor nu este obligat sa impartaseasca punctul dinsuluii de vedere.Dinsul nu este un factor de decizie;Politicienii da si uite ce bine o fac de dupa 89 incoace !!!!!!!Tara vinduta strainatatii la bucata fasonata (totul tita de mitza)si acum spre cianurare fortata:PAdurile seculare taiate si vindute sau puse ilegal pe FOC in timp ce versantii despoaduriti o iau la mvale(Vezi Obcinile!!!!)!!!de populatia tinuta decnii in nestiinta!!Deci ce fel de politicieni sint acestia ma scuzati???
      CA sa nu mai vorbim de mentalitatea de aprozar de partid preluaaz dupa 89 de la cei dinaninte -nasu cu finu cu nasa -deh -in familie totul mina strinsa -ori sa traim cu totii (BINE!!) ori sa muriti cu totii (cianurizati)
      Deci d ece sa nu deschida gura dl_Guran???Felul, in care il criticati este ca si cum doriti sa ii bagati pumnul in gura sa nu mai vorbeasca.Si apoi ,ciudat mentalitatea pentru o doamna ,care tre sa radieze linistea si calmul ca o mama buna intr-o familoie mare :Din pacate privind din exterior ca spectator(si comentator de fapt fara nici un drept de a comenta caci sint cetatean strain ) fara interese politice tragedia prin care traieste Romania dupa 89 (nu mai putin grava ca cea dinainte) vad ca acel popr are o dezbinare de zile grele.Si fara sa vorbesc cu pacat parca as tinde sa cred ca marea vina este a prezidentului tarii care trebuia sa ii aduca la pace pe topti.Traiti la aceasta ora in acea tara o batalie de gen fiecare impotriva fiecaruia

      Răspunde
       
    2. cornelius
      Octombrie 16, 2013 la ora 11:27

      Doamna Veronica,
      Cred ca nu ati inteles nimic din articol, nu are ca subiect greselile gramaticale, mici interesele pecuniare, doar faptul ca se profita de functia politica si se impun niste hotarari cu dedicatie. Ca presa e aervita sau hrapareata, o stim toti, eu nu mai citesc ziare de vreo cinci ani, de aceea nici nu trebuie sa credem tot ce se scrie, indiferent din ce parte politica vine, dar ceea ce se supune atentiei in articol este altceva, mai cititi.

      Răspunde
       
  • Mircea
    Octombrie 9, 2013 la ora 15:46

    Pentru toti cei care-i canta prohodul (TVR a) lui Moise… Este loc berechet pentru el la DIGI.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Octombrie 9, 2013 la ora 17:05

      BUSINESS CLUB este o emisiune buna, cu toate ca politica editoriala a postului este dupa parerea mea discutabila. Neutralitatea si obiectivitatea, precum si acuratetea informatiilor acestei emisiuni o recomanda, spre deosebire de programele politice care uneori au tendinta „sa o ia pe aratura”. Nu ma refer neaparat la partizanat, ci la utilizarea unei argumentari incorecte, scoaterea din context a unor idei, ori prezentarea trunchiata a altora. Consecinta este ca aproximativ jumatate dintre programele politice/talk-showuri nu merita sa fie urmarite.

      Răspunde
       
  • Marian
    Octombrie 9, 2013 la ora 09:04

    Cornel esti varza tata!!!

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Octombrie 9, 2013 la ora 10:14

      De obicei, cand faci asemenea comentarii trebuie sa aduci niste contra-argumente (desi poate se subinteleg).Judecatile de valoare fara o baza logica sunt tot atat de nocive pe cat sunt de nocive contractele cu dedicatie. Dovada stau sumele exorbitante platite de catre „stat” pentru softuri publice aproape inutilizabile, iar eu ca cetatean onest trebuie sa suplinesc lipsa informatiilor coerente aducand justitificari si para-justificari unor declaratii facute pe propria raspundere….

      Răspunde
       
  • cornel
    Octombrie 8, 2013 la ora 21:09

    Un articol interesant si care mie mi-a placut:
    http://www.zf.ro/zf-24/cele-50-de-nuante-de-gri-ale-coruptiei-11434353/

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 8, 2013 la ora 20:37

    Dupa parerea mea, Moise ai fost un pic rau in comentariu la adresa primului ministru Victor Ponta in legatura cu aceasta lege, data cu dedicatie.
    O sa explic si de ce : da, asa este, asta e o lege data cu dedicatie pentru plata unei datorii politice (asta e politica!) mai vechi INSA, ce e foarte important, aceasta lege nu produce daune si victime nevinovate si nu afecteaza interesele strategice ale Romaniei (nu acelasi lucru se poate spune despre proiectele anterior promovate, adica proiectul RMGC si proiectul referitor la gazele de sist), in aceasta formulare.
    La fel se intampla in SUA, Germania, Franta dar si in alte tari din UE.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 8, 2013 la ora 20:21

    „Interesant” comentariul semnat cu numele Ponta, pe blog.

    Răspunde
     
  • john
    Octombrie 8, 2013 la ora 12:19

    nu e prima data. de 20 de ani legile s-au dat in interesul celor putini. la fel cum se si guvenreaza: ei pt ei.
    ceea ce ma duce cu gandul la Aristotel si la regimurile lui politice.

    Forma de guvernrare in romania este Oligarhia.
    punct.

    Răspunde
     
  • Ponta
    Octombrie 8, 2013 la ora 11:43

    Domnu’ Moise, nu e bine ce faci domnu’ Moise.
    Esti un basist! Maine dau ordin sa fii dat afara de la televiziune. Ce?! Trebuie sa tinem toti basistii pe post??? Afara!

    Răspunde
     
    1. Marius Pop
      Octombrie 8, 2013 la ora 15:25

      Priceless!

      Răspunde
       
  • sanduCu
    Octombrie 8, 2013 la ora 11:38

    Moise, vad ca au inceput sa-ti cinte prohodul. Nu-ti fa nici o problema, continuam pe Facebook, pina la victoria finala … un pic poetic dar nu esti singur.

    Răspunde
     
  • Ciprian77
    Octombrie 8, 2013 la ora 09:55

    e clar Moise! pun pariu pe tot ce am ca, in curand, va exista o „portita” prin care contractul tau cu TVR va fi reziliat…sau daca nu, vei avea emisiunea in intervalul 2 -4 a.m. …

    Răspunde
     
  • stefi
    Octombrie 8, 2013 la ora 09:50

    Domnule Guran, va felicit pentru acuratetea analizelor si comentariilor dumneavoastra de pe blog si de la TVR. Asa este,Ponta este prin ceea ce face la guvernare este cel mai pagubos si creator de probleme si necazuri in tara si afara,prim-ministru post Decembrist.Va sugerez sa aveti mare grija de dumneavoastra in urma acestor critici la adresa lui, deoarece este extrem de razbunator si perfid.

    Răspunde
     
  • Ion
    Octombrie 8, 2013 la ora 09:06

    Ponta poate sa se creada jupan cat vrea pe mosia mioritica, dar noi pregatim de-acum celula pentru el si facem selectie de colegi de parnaie, toti gay activi, extrem de dotati si sado-maso, cautam vreo 5-6.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 8, 2013 la ora 02:18

    Spuneam intr-un comentariu anterior de o vorba de duh, din folclor, in care ungurii ii considera pe romani PROSTI DE BUBUIE si CORUPTI (a se citi in loc de romani – autoritatile romane).
    Zilele acestea am inceput sa discutam si sa constientizam mai mult pericolul pe care il reprezinta producerea unui cutremur cu magnitudinea celui produs in 1977, in Romania.
    Dar sa revenim la vorba de duh, amintita mai devreme. Ea are sustinere puternica in realitatea pe care o traim noi toti astazi in Romania.
    Amintesc acum doar un aspect – Romania este una din tarile UE cu o puternica activitate seismica, in comparatie cu celelalte tari din UE, si cu risc seismic crescut. Dupa cum se stie exploatarea gazelor de sist (vezi aici realitatea din teren si marturiile locuitorilor din zonele respective) maresc activitatea seismica din zona in care se face exploatarea si nu numai (creeaza tensiuni in scoarta terestra prin injectarea de milioane de litri de apa amestecata cu diverse substante chimice pentru a provoca fracturarea hidraulica si eliberarea gazului de sist din roca din adancuri), atat prin numarul cutremurelor produse cat si prin marirea magnitudinii acestora. Deci cu alte cuvinte : exploatam gazele de sist in Romania, ni se promite ca vom plati un tarif mai mic la gaze (asa o fi? – vezi aici calendarul de scumpire al gazelor naturale pe care Romania l-a semnat cu UE si trebuie sa il respecte), apoi vine un cutremur (mai mare ca cel din 1977 pentru ca tensiunile din adancuri sunt mai mari ca urmare a exploatarii gazelor de sist) care ii lasa pe cetatenii romani fara case.
    Curata afacere., n-am ce sa zic Dar pentru cine? Dupa cum mi se pare mie, o astfel de abordare intra in contradictie cu interesele strategice ale Romaniei (vezi aici nivelul pagubelor produse de cutremure de magnitudinea celui din 1977, sau mai mare, iar incidenta acestor cutremure va creste, insa nimeni nu poate garanta ca acest lucru se va intampla cu siguranta insa exista factorii agravanti ce pot duce la aceasta situatie) care nu este in situatia altor tari din UE care nu dispun de rezerve importante de gaze naturale clasice si rezerve importante de petrol INSA culmea aceste tari au un nivel de trai mult mai mare si o economie mult mai dezvoltata decat Romania.
    Cum e posibil asa ceva?
    De ce majoritatea romanilor traiesc la limita de saracie (undeva la peste 65%), majoritatea au probleme reale cu plata facturii la intretinere iarna iar in caz de un cutremur major Romania (asemanator cu cel produs in 1977 in Romania sau cu o magnitudine mai mare) nu detine resursele financiare interne pentru acoperirea fara probleme a pagubelor produse?
    Uite d’aia.
    PS: Cred ca e vorba de faptul ca interesul unui grup restrans de persoane este pus inaintea interesului national, adica a majoritatii cetatenilor tarii, care in cazul unui cutremur major vor avea de suferit si atunci vor fi nevoiti sa se descurce in cea mai mare parte prin forte proprii (stim noi de ce) si e greu de demonstrat ca exploatarea gazelor de sist a avut vreo influienta si cat a insemnat ea in pagubele produse (vezi cazul de la Galati si atitudinea si solutiile date de autoritati) iar aceasta atitudine din partea celor care conduc Romania astazi mi se pare neglijarea si tradarea interesului national, adica interesul cetatenilor care traiesc in aceasta tara (exclud de aici, bineinteles, persoanele care vor profita financiar de exploatarea gazelor de sist din Romania si care doresc ca acest lucru sa se intample ignorand aspectul mentionat mai sus dar si alte aspecte la fel de importante – poluarea panzei freatice si problemele cu care se vor confruntaa locuitorii din zonele respective, datorita acestui fapt, adica lipsa apei potabile sau mai exact lipsa de apa potabila ieftina).

    Răspunde
     
    1. Cris
      Octombrie 8, 2013 la ora 07:52

      Bravo Cornel. Ai descoperit singur, gaura de la macaroana. Te-ai gandit mult?

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Octombrie 8, 2013 la ora 11:30

        Dl Cris, nu-i frumos. Si eu repet multe lucruri in speranta ca fac bine si poate se mai solidarizeaza si altii.

        Răspunde
         
    2. sanduCu
      Octombrie 8, 2013 la ora 11:27

      Dl Cornel, tehnologia folositea la exploatare gazelor de sist, mareste seismicitatea zonei dar nu magnitudinea cutremurelor. Stiu ca stiti, dar s-a pierdut firul si asta-i ce se intelege. Poate ca tariful sa fie mai mic, dar si gazul sigur este mai prost – in comentarii trecute aratam ca probabil ca instalatia in casa va trebui modificata. Dar sugeram, in caz ca, cu totul si cu totul nefericit, se va exploata asa ceva, ar fi mai recomandabil sa fie folosit direc la termocentrale (fara modificari de instalatie). Altfel si eu sunt la fel de revoltat.

      Răspunde
       
    3. dan onofrei
      Octombrie 14, 2013 la ora 21:40

      da stimate domnule Cornel-asa este dar nu in PS deci nu post scriptum ci
      in pre fata -un mic numar de (Ticalosi??) care si-au vazut numai de micile meschine interese de gen cosa nostra (NAs-fin -nas cu cistig cu oprire la Pocreaca …) iar prostimea las-o ca de aia e prostime:Asta este miezul:TAra are nevoie de politicieni curati care sa se vada ca functionari de stat, slujbasi credinciosi ai boborului.Nu este asa si din pacate aceasi tragedie o traim si noi in Germania ,e drept nu la proportiile desfriului romanesc(vezi dezastrul financiar la aeroportul Berlin ,vezi starea deplorabila a 40% din soselele Germaniei actual!!!etc..).DA ,asa este cum comentati! E numai o parere vorba dvs

      Răspunde
       
  • Adrian P
    Octombrie 8, 2013 la ora 00:18

    Mai adauga la „ajutoare” si un ajutor pentru o industrie care are nevoie de 0 sprijin de la stat. O industrie in care oricum competitia pe resurse este mai mare decat oferta de pe piata, o industrie cu 0 someri

    http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-13203513-dan-nica-despre-schema-ajutor-stat-100-milioane-euro-din-stiu-exista-deja-primele-documente-depuse-dar-nu-nici-cifra-nici-numarul-lor.htm

    Răspunde
     
  • Aloha
    Octombrie 8, 2013 la ora 00:05

    Moise presedinte… De ce nu? E un om pe care-l stimez foarte mult si sunt convins că ar fi cel mai bun președinte de după 89.

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 7, 2013 la ora 23:35

    Ponta este tot un fel de „Bombonel” dar mai cu staif… are un pic de umor, stie sa duca omul cu zaharelul, inainte sa-i tranteasca o manipulare grosolana in fatza.

    In mod normal, astfel de personaje ar trebui sa dispara. La fel dinozaurul de Basescu si toata sleahta de banditi.

    PS: Nu ati vorbit deloc de noua invarteala a lui Ghitza – contractul cu dedicatie pentru implementarea unui sistem informatic costisitor in invatamant prin care vom afla, probabil, in timp real scolile care se darama pe noi sau cele care au wc in curte.

    Răspunde
     
  • Silviu
    Octombrie 7, 2013 la ora 21:54

    Mai oameni buni, in mod sigur stiti ce inseamna subconstientul colectiv. O mare majoritate gandim la fel dar nu luam nici o masura. Ne plangem soarta de 24 de ani cu un oarecare talent masochist, fara sa ne unim fortele. Haideti sa-l convingem pe Moise sa se prezinte la alegerile prezidentiale de anul viitor, el este persoana ideala, iar daca nu doreste acest lucru sa gasim o persoana integra, care nu face parte din clanul paduchilor astia, si sa-i facem toti campanie electorala de pe acum, incat sa nu poata pierde aceste alegeri. Actiune, fratilor, nu lamentari!!!

    Răspunde
     
    1. Codru'Penal
      Octombrie 7, 2013 la ora 23:43

      Silviu, un presedinte care respecta legislatia din tara asta nu are prerogative prea multe pe plan intern. Dar poate fi un model. Nu-i vorba ca n-ar exista oameni care sa alcatuiasca un guvern capabil, problema este ca sustinerea lui se face in Parlament, iar acolo sunt sute de politruci de care nu ai cum sa scapi. Oamenii onesti nu intra in politica pentru ca acolo nu sunt principii, nu exista parolism si .. te saturi si pleci singur. Este nevoie de o suflare noua, de un partid nou, luat de la zero si care sa isi faca auzita vocea in timp. Insa orice structura de genul asta are nevoie de bani, iar banii vin din sponsorizari si uite asa adio independenta si principii. Daca ai alte idei sau solutii, sunt dispus sa le urmez.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Octombrie 8, 2013 la ora 00:19

        Sper ca Dl George n-o sa se supere, dar vedem deja doi.
        •George
        Se pare ca la noi nu merge nici capitalismul si nici socialismul ! Oare ce ar trebui sa facem sa mearga ceva ?
        Stie cineva ?
        Octombrie 6, 2013 la ora 18:27
        sanduCu
        Ati ajuns la capatul rabdarii? Ati face orice ca sa mearga mai bine? Sunteti singurul sau mai multi? Se poate discuta pe cea mai buna sugestie pe care o aveti.
        Octombrie 6, 2013 la ora 23:19

        Răspunde
         
      2. Silviu
        Octombrie 8, 2013 la ora 09:59

        Sunt perfect de acord, trebuie un partid nou, cu vederi ecologiste, adica toti cei care sunt contra proiectului Rosia Montana si a exploatarii gazelor de sist, samd, sa ne unim intr-o noua formatiune politica, avand ca principii pastrarea si dezvoltarea pe baze sanatoase a patrimoniului, promovarea oamenilor cinstiti, harnici si inteligenti, educatiei, sanatatii, a cercetarii stiintifice. Romania poate deveni o tara care-si exploateaza in mod responsabil resursele, cu infrastructura moderna, o destinatie turistica foarte cautata, cu o agricultura care ar utiliza seminte autohtone (a propos, vara asta n-am mancat nici macar o singura rosie demna de acest nume, are vreo legatura cu Rosia Montana?), produsele bio si carnea de calitate, fara hormoni si alte otravuri, sunt foarte cautate si la export, independenta energetica bazata pe energie verde, industrie de varf in domenii strategice. Romania ar fi o tara in care oamenii traiesc cu demnitate si multumire, in care munca lor va fi apreciata cu adevarat si rasplatita in consecinta. Cum suna? Vi se pare o utopie? Mie nu. Am trait 20 de ani afara si am aflat ca noi, romanii, avem un patrimoniu genetic care ne-ar permite sa devenim o tara de top daca am gasi acel element care ne-ar unifica si ne-ar face sa tragem toti de acelasi capat al sforii. SPERANTA! De 24 de ani nu facem decat sa tragem decat mata de coada 🙂

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Octombrie 8, 2013 la ora 10:10

          Excelenta idee, doar ca deja dl. R. Cernea v-a luat-o inainte, iar domnia sa chiar a candidat, a fost ales si se afla in acest moment in Parlament, unde asteapta adeziunea si sustinerea dumneavoastra.

          Răspunde
           
          1. sanduCu
            Octombrie 8, 2013 la ora 11:06

            Sa-l invite Moise pe dl Cernea la o intrevedere cu.. blogul…

             
        2. sanduCu
          Octombrie 8, 2013 la ora 11:09

          Deabia v-ati intors dupa 20 de ani si aveti deja o convingere – Moise presedinte? Nu-i cam repede? Nu spun ca nu se poate, ci doar ca asa ceva trebuie .. gindit.

          Răspunde
           
        3. dan onofrei
          Octombrie 10, 2013 la ora 00:59

          ..adica ati pus punctul pe i…Ai nostri ca brazii …CLAR ca nu este absolut deloc UTOPIE ci este urmatorul pas al societatii -ECOLOGIE IN ARMONIE CU ECONOMIA _Se poate …nu se poate aplica insa de tipi gen Gigi BEcali sau prefectul acela din cliupul dela RM-parca prefect de Alba …toata acea armaaa de bulibasi locali(cu vile tiganesti si garduri inalte de toooot) si regionali acea nunta de ciini de tip romanesc mostenita dela otomani_MAI comentam :NAsu cu P–a in C–l finului -Finu cu nasa si nasica cu nanselul finului lui nansicutzu samd(copy -paste -cosa nostra ca doar le la RIM ne tragem)pin la calendele grecesti:Si sa curga molanul ..girla …..deci totul bine si frumos sar cindva tre sa o ia de la capat si sa zica:De miine facem ceva nou.Si frumos pentru toti copii nostri care sa nu mai aiba parte de o mocirla ca cea in care ne-am scaldat noi inainte de 89 si –si dupa si mai rau!!!DAca crezi ca vrea cineva din cei ar putea chimba_Nu ,fiindca sint ingusti la minte si parveniti ci fiindca nu vor sas accepte ca au esuta de 20 de ani si mai bine intr-o reforma care adezmebrat Romania ac tara indeependenta facind-o actual la discretia completa a marilor puteri o sursa de materii prime bune si ieftine si de mina de munca calificata dar prost platita

          Răspunde
           
    2. dan onofrei
      Octombrie 8, 2013 la ora 01:06

      domnu Silviu -eu ma duc la fete -ma lasati fara sa votez ca sint cam batriior:Hai domle sa il lasam pe simüpaticul domn Guran sa isi faca meseria de jurnalist cu virgula curaj mai departe :De maimute si patachine de prezidenti e plina lumea:Se va gasi unul nu preziodentul va schimba tara ci asa cum se chinuie sa va teoretizeze de un an simpatucul SAndu CAnadianu voi Romanii puteti scvhimba si veti schimba mentalitatea balcanico otomana mostenita deja genetic :Cel mai intii si intii tre sa va invatati sa nu va mai furati singuri caciula unul la altul adica sa va mintiti singuri :Si fiti baieti isteti munciti cu spor dar mai pastrati-va energiile si pentru timpurile private:IN halul de incordatre in ca5e va citesc de mai bine de un an va terminati inainte sa fi inceput viata;MAi fratilor sinteti majoiritatea tzineri mai aveti de trait pina la pensie deci cu calm si le rezolvati pe toate .Vedeti poate vrea dl.Dr:Oprescu sa fie prezidente sau un general pizdos din fosta securitate sa mai bage un pic diosciplina in chaosul de acolo.Deci daca o sa aveti ordine si disciplina si un partid ecologist aliat puternic cu industria va va merge cum spun germanii blendend-adica astral:Si IN dl:Ponta tre sa incetrcati sa aveti incredere e om tinar trebuie sa il sprijiniti ,daca trag toti cu prastia in dinsul il, faceti pilaf :Adevarul este si ca peste tot e cum stiti adica din ce in ce mai cxritic -deunazi Siemens (ca exemplu marunt!!!)a anuntat ca reduce cu 15 mii locurile de munca pe glob deci -sa fiti sanatosi ca sa le infruntati vin vremi critice si trebuie sa fiti uniti.
      Cautati sa evitai credite mari pina in trimestrul 2 din 2014 atunci se mai limpezeste ,cum stiti aici in Germania se preconizeaza mare coalitie pentru a trece greul ce vine.Si nu evitati un vin bun un tulburel curat dar nu beti si apoi sa conduceti masina:Luati-o cu taxiul fiti mereu cu capul pe umeri-ca la sex !!!!

      Răspunde
       
    3. ildiko
      Octombrie 8, 2013 la ora 08:37

      inainte de-a candida dnul Guran poate ne povesteste si de ‘fenomenul’ tvr…care ma deranjeaza cel mai mult, pt ca funtioneaza in buna parte pe banii contribuabililor, adica si pe ai mei. cum sa fi dator la stat pana-n gat, dar iti lansezi programe cu mare circ ( la care se uita mai mult dracu) platesti deplasari de lux si-ti cumperi un parc auto , toate pe bani f f multi bani , practic toate se fac pe datorie., asta cum va explicati dnule Guran?..sper sa nu-mi explicati trv se pregateste pt ghita, voiculescu s-au mai stiu eu cine, asta a spus-o deja basescu…

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Octombrie 8, 2013 la ora 10:01

        Personal, sunt de parere ca dl. Moise Guran este un pic prea temperamental pentru a ocupa functii publice. Apoi, daca va fi ales, ar trebui sa renuntati la placerea de a mai urmari una dintre putinele emisiuni interesante ale TVR. In orice caz, explicatii de felul celor solicitate de dumneavoastra cred ca puteti obtine de la dl. Saftoiu, persoana care conduce institutia, si le puteti solicita in mod oficial iar Legea 544/2001 il obliga sa vi le ofere in 30 de zile. Cat priveste masinile, conceptul de „leasing” presupune ca utilizatorul NU este proprietar asupra lor. Carevasazica, TVR nu si-a cumparat masini…etc.

        Răspunde
         
        1. Ciprian77
          Octombrie 8, 2013 la ora 10:33

          tvr nu e proprietar pe masini, dar va deveni la sfarsitul perioadei de plata…banii aferenti ratelor lunare nu sunt cam multi? Spre ex. o flota Dacia nu era mai suportabila/potrivita pentru situatia actuala a TVR?

          Răspunde
           
    4. Alexandru
      Octombrie 8, 2013 la ora 12:52

      @Silviu_ Daca D-l Guran candideaza la presedentie si daca, Doamne fereste si castiga, noi vom pierde un ziarist si un formator de opinie de o mare tinuta morala, dar nu vom castiga un presedinte bun. Incerc sa ma explic : Intr-un interviu luat cu niste ani in urma de Sorin Rosca Stanescu, regretatului pictor Sabin Balasa, la intrebarea: daca ar fi sa pictati un tablou care sa reprezinte lumea politica romaneasca actuala, cum l-ati face, pictorul a raspuns ca ar picta o scena de teatru pe care ar umple-o de personaje care sa fie legate intre ele prin niste sfori, mana unuia legata de urechea altuia, nasul aceluia legat de piciorul unui la treilea si asa mai departe, in asa fel incat niciun personaj sa nu se poata misca fara sa provoace dureri altor cateva. Imaginea descrisa se pliaza perfect pe situatia romaneasca.
      Daca cineva crede ca un presedinte, fie el si un dictator, poate face ce vrea, si mai ales sa provoace „dureri” chiar oricui, se insala. Poate cel mai bun exemplu, de la noi este d-l Emil Constantinescu, care a declarat candva ca a fost invins de servicii. Oare ce-au avut seviciile cu el ?! Si cum de s-a dus un razboi intre presedinte si serviciile care erau platite sa serveasca si presedentia printre altele ?!

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Octombrie 8, 2013 la ora 22:55

        Dl Alexandru, noroc ca nu sunt multi romani care sa astepte ca un ziarist sa le formeze opinia…

        Răspunde
         
  • dan onofrei
    Octombrie 7, 2013 la ora 21:46

    buna poza se vede pe fata multumita si degajata a domnului POnta ca dinsul deja traise cu succes orgasmul alegerilor .alalaltul din stinga pozei .de linga dinsul e mai circumspect sau fata din spatele dinsului are mina prea scurta si nu a ajuns unde trebuie ,deci este inca in asteptare cum se zicea la armata .pe loc repaus si paoi stinga-n prejmuitor.Notroc ca siont baieti tioneri au o viata in fata dovedesc dinsi mgreutatile pina la capat ,important este optimismul deci 100 puncte pentru domnul Ponta care ride.Si daca o rezolva si cu Rosia MOntana sa isi carabanesca aia Cianura la Toronto ii dam 1000 de puncte si cea mai misto, gagica diN ERuropa unita:Deci sa fim optimisti ca e de partea noastra acelor iubitori de natura curata nu otravita:Nu pentru noi ca sintem batrini ci pentru
    copii dvs si ai celor din zona atentata de canadieni

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 7, 2013 la ora 21:31

    Sebi Ghiță e genul de om care s-a jucat cand era mic, de-a serviciile secrete si acum, nu ar scapa ocazia sa se pozeze cu sigla SRI in spate.

    Totodata Ghitza viseaza la un PRISM romanesc prin care orice telefon mobil sau mail sa intre intr-o baza de date, sa-si poata baga, oricand, organul ochiu sa vada ce se discuta sau se scrie.

    Succes Ghitza! Noi romanii, ne consideram mult mai aparati de terorism sau saracie cu un asemenea PRISM printre noi.

    Răspunde
     
  • Valentin
    Octombrie 7, 2013 la ora 21:28

    A mai fost un caz de OUG pentru prieten, tot cu televiziune: OUG 25/2013 privind Legea audiovizualului. Chiar dacă pleacă de la niște probleme reale în piața de publicitate, acolo s-a intrat cu bocancii în relațiile economice de piață, în favoarea A3 și alții ca ei. Este un non-sens și contravine principiul economiei de piață să interzici unei televiziuni care vrea să își vândă en gros spațiul publicitar, pe motivul (hilar) că vrei să o protejezi! Protejezi un nevolnic, nu un comerciant! Este un act normativ care favorizează televiziunile mari, care pot să organizeze direct această vânzare și lovește în cele mici, care au costuri mai mari în acest fel.
    Oricum, emiterea de ordonanțe de urgență în cazurile în care sunt încălcate flagrant prevederi ale Constituției a devenit practică curentă – și în vara lui 2012 și cu privire la Legea audiovizualului și Codul insolvenței (probabil primul cod adoptat prin OUG), bazată pe complicitatea Avocatului Poporului (de fapt, al guvernului).

    Răspunde
     
  • Constantin
    Octombrie 7, 2013 la ora 19:58

    „…am o mare problemă cu Ponta”_ In mod sigur se vor gasi unii care sa interpreteze aceasta drept partizanat. Whatever, lasati RTV, Realitatea s.a.m.d. Codul Insolventei ar putea avea efecte interesante asupra TVR. Spre exemplu, dl. Voiculescu, pomenit de altfel in comentariu, ar putea deveni proprietar asupra unor active deosebit de interesante din patrimoniul TVR. Maestrul Elwis are aproape la fel de multi prieteni ca si dl. Prim-ministru Ponta.

    Răspunde
     
  • gogu
    Octombrie 7, 2013 la ora 17:48

    cum sa nu ai o problema cu ghita…care cica e a lu ponta, e a cui da mai mult (inapoi). cine oare a fost sponsorul principal a lu base la prezidentiale?

    Răspunde
     
  • Nicolae
    Octombrie 7, 2013 la ora 17:18

    Moise, pe zi ce trece devii mai incisiv prin aceste articole la adresa puterii. Multi dintre noi s-au lasat pagubasi in a incerca a face ceva si am plecat prin tari straine.
    In afara tarii realizam ca munca este de multe ori mai putina si cu mult mai imbucuratoare pentru buzunarul propriu. Anul asta mi-am cumparat un apartament in RO dupa doar 5 ani de munca in strainate, am facut asta pentru ca speranta moare ultima dar observ ca incepe sa se stinga si ea pe zi ce trece si nu ma vad locuind intr-o tara unde firmele straine dau salarii romanesti si vand la preturi occidentale. Stau de multe ori si ma uit la filmele romanesti vechi, care te imbarbatesc si te fac mandru a fi roman, dar observ aceiasi meteahna peste tot, am fost si vom fi tot timpul colonii ale strainilor. Nu am stiut niciodata sa ne bazam pe noi insine si sa ne conducem prin forte proprii. In ritmul in care totul „made in RO” se degradeaza moral si este supus pierii din cauza competitii neloiale occidentale o sa disparem ca tara in mai putin de 50 de ani.
    Eu am nevoie de oameni ca tine sa conduca acea tara, am nevoie de cineva sa-mi inspire incredere si sa ma faca sa ma intorc acasa si sa ajut Romania sa creasca.
    Sunt la punctul in care imi intocmesc o familie, ajuta-ma sa o fac acasa.

    Răspunde
     
    1. calin
      Octombrie 7, 2013 la ora 17:54

      inarmeaza-te cu multa vointa si optimism,iti spune cineva care sa intors de 2 ani si stau sa ma gindesc daca am facut bine sau nu,bafta

      Răspunde
       
  • Codru'Penal
    Octombrie 7, 2013 la ora 17:12

    Am mai spus aici ca incep sa ma radicalizez. Si am mai trait sentimentele astea de frustrare pe cand demisul prin motiune Boc a fost repus in functie de Base. Azi ma seaca povestea procurorului, a Rosiei si a Realitatii. Nu stiu eu multa legislatie, dar un lucru stiu cu certitudine: legea civila produce efecte numai pentru raporturi juridice care se nasc ulterior intrarii sale in vigoare. Am vazut ca a fost sesizat Avocatul poporului pentru exceptie de neconstitutionalitate si, probabil CC va da cu ea de gard pe buna-dreptate. Insa dincolo de toate ramane tupeul si nesimtirea cu care si astia isi fac necesitatile pe noi. Si asta chiar ma scoate din sarite.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 7, 2013 la ora 16:51

    Guvernul Ponta a dat cu guvernarea (proiectul RMGC si gazele de sist) in gard.
    Sper sa fie suficient de inteligent si sa lase aceste proiecte controversate (adevarate pietre de moara) la cosul de gunoi al unor proiecte paguboase pentru Romania si care s-au nascut pe frauda si coruptie.
    Din pacate asta e realitatea.

    Răspunde
     
  • radu
    Octombrie 7, 2013 la ora 16:34

    Moise e drept ca nu a prea guvernat dar stii bine ca o guvernare nu se poate face intr-un an e imposibil. Nu tin nici cu unii nici cu altii dar sa stii ca tara asta e ingropata in probleme din care cu greu iesim

    Răspunde
     
    1. Cris
      Octombrie 7, 2013 la ora 16:35

      Asa este… ne trebuie 100 de ani sa ne revenim, dupa huzurul in care am trait in epoca lui Boc… Mai bine crestem taxele.

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Octombrie 7, 2013 la ora 19:48

      Doi ani, aproape. 518 zile, din 7 mai 2012. Enorm in raport cu rezultatele guvernarii!

      Răspunde
       
    3. dan onofrei
      Octombrie 7, 2013 la ora 23:11

      stimate dle. radu-uite te cheama ca pe fratemiu mai mic da uiotge care e treaba -si o piine ca sa iasa buna ii trebuie timp ca sa dospesca:E clar domnul POnta e tinar dar NU ERSTE CORUPT se vedxe dupüa moaca dinsului !!!Ii trebuie omului spate si nu are !!!DAr nu un drogat ca Si CRIN ANTONESCU.Ii trebuie un prezident cu charisma care sa fie impaciuitor nu razbunator si intrigant ca americanizatul peste noapte BAsescu.Nici unul ca CEaussecu ca ala a fost oloteanj dar primitriv!!!!!Unul ca de exemplu generalul de securitate domnul Silviu Stanculescu(l-am cunoscut pe Ytoube dar e mare de tot ) -are charisma de 1000 puncte sau dl_doctor Oprescu si asta are moaca si e simpatic sau dl.Adrian NAstase un om f.capabil profesional si sigur mare patriot dar se pare care a bagat prea tae mina in borcanl cu miere siu nu e corect dar a platit pentru astaIn ori9ce caz sa fioe si un prezident pizdos sa stie sa
      dea onorul la garda militara nu un adormit!!!!:Deci dl Ponta e bine venit dar sa o rezolove rapid cu Rosia Montana:Daca e nevopie veninm noi din Germani cu tunurile de apa-avem freferinmjte internationale – sa ii caftim pe acei mineri(priviti moaca lor in clipuri ) care se pare inca nu sint treziti la realitate au ramas tot in epoca de aur(vezi filmul lui :LUCIAN PINTILIE prea tirziou!!!! eu am plecatv din tarav cin 84 pentru ca vazusem ca daoloescent RECONSTITUIREA !!de ce dai ba de ce dai??? l-au scos tovii dupa 1 luna de pe ecrane ) cu tendinte megalo hai ba ca va aratam noi ce e aia democratzia cu bita(Athenienii au inventat-o – HELINIKI DIMOKRATIA dar fara bita!!!)ce cauti tu la mine-n sat:Domle cu boii din aia am muncit la barajul dela POuciosa ca subinginer in anii 73 :LE cunosc capacitatile musculoare hei rup cu cazmaua-clasac mincatoare si cu gura mare -cu partidul nostrun fruntefaurim victoriimulte ura ura de tri ori urasi la garasi inca o poezie la Adrianos paunescos mareos erous nationales CArpatos fara filtros!!!deci sa le explice ca timpul hey roop !!!aaputzos sa se gindesaac mai bine la nepotii dinsilor:IAr acei mici mineri canadienos de origines romanicos care au cumparatos devla tradatori de familii strabune pamint ROMANESC sa se duca In AFrica mai bine ,acolo e acceptanta mai mare asa cum au venit-adicfa nu saq isi iamjsdi mcianjurav inapoi la sticlute de 1 litru !!!Deci cu domnul Ponta in frunte faurim victorii multe!!! HAi ca ma duc cu LEus afara sa fac pipi si revin ulterior sa imi spuneti cum, e vremea la Bucuresti .

      Răspunde
       
  • Cris
    Octombrie 7, 2013 la ora 16:30

    Si eu care credeam ca scrieti despre contractul cu dedicatie pe care tocmai l-a castigat Ghitza, prin incredintare directa.. pentru implementarea sistemului informatic „unic” in invatamant.

    Vom sti online starea scolilor care pica pe noi.

    Răspunde
     
  • Osman
    Octombrie 7, 2013 la ora 16:27

    Cum scapam de paduchii astia care au infestat toata conducerea tarii ? Cat trebuie sa mai asteptam pana sa vina unul curat, cu dorinta indreptata spre popor ??

    Răspunde
     
    1. Cris
      Octombrie 7, 2013 la ora 16:31

      Nu sunt paduchi, sunt shobolani. Sobolani neo-securisti. De asta ne ducem noi la vot odata la 4 ani… sa le asiguram rotatia la roata de cascaval.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Octombrie 8, 2013 la ora 10:05

        Este ca tot o dictatura este mai sanatoasa?! Eventual una militara, sau a unor tehocrati (academicieni, ceva) supervizata de Armata (care poate da prim-ministrul, spre exemplu). Sau macar un regim mai autoritar, asa, care sa nu se mai schimbe o data la 4 ani!

        Răspunde