Cioloș, între ambițiile Alinei și incertitudinile USR

Moise Guran

E deja secretul lui Polichinele, un număr de tehnocrați din guvernul Cioloș vor demisiona în zilele sau săptămânile următoare și se vor înscrie în USR-ul lui Nicușor Dan. Nu este exclus ca alții să facă un pas spre PNL, dar am mari dubii că acest lucru se va întâmpla. De fapt, alegerea pe care Dacian Cioloș o va face după alegerile din această toamnă, depinde într-o mai mare măsură de PNL decât de Cioloș. Partea urâtă, uneori chiar penibilă a șmecherilor de prin PNL este că prea des ei se cred mai deștepți decât alții.

ciolos guvern

Mișcarea cu adevărat ciudată în PNL este că, deși declarativ liberalii nu au altă variantă decât Cioloș, după alegeri, tot ceea ce fac este să îi pună bariere actualului prim ministru într-un eventual drum al acestuia către PNL. Asta în timp ce sondajele indică o prăbușire tot mai fermă ce nu prea lasă loc de speranță că PNL ar putea guverna după această toamnă.

Presiunile exercitate inclusiv prin președintele Iohannis de asociere explicită a lui Dacian Cioloș cu PNL sunt de fapt ipocrite. La fel de ipocrite ca și declarația lui Iohannis că nu îi va desemna pe Liviu Dragnea sau pe Tăriceanu pentru funcția de premier, în cazul în care pnlPSD și ALDE fac majoritatea. La această oră, dacă eu știu că Dragnea îl va susține pe Dâncu, iar nu pe el însuși, probabil că și Iohannis știe asta.

În altă ordine de idei, jocul subtil dar duplicitar al Alinei Gorghiu în legătură cu Dacian Cioloș, trebuie înțeles într-o cheie în care chiar lui Iohannis i-ar conveni mai mult varianta unui PSD câștigător, cu Dâncu premier, decât o variantă în care Cioloș devine premier susținut de PNL și de USR. De ce? Habar-n-am, dar logic, nu poate exista o altă explicație decât aceea că președintele se teme de un personaj prea popular de dreapta, unul care ar putea fi o opțiune mai bună decât el, la alegerile din 2019. După un an de guvernare tehnocrată, popularitatea lui Cioloș este în creștere, ceea ce nu se poate spune despre cea a lui Klaus Iohannis, la doi ani, nu la unul, de la prezidențiale.

dragnea si gorghiuAltfel, președintele Iohannis n-ar încuraja ambițiile doamnei Gorghiu de a deveni premier, forțând un take it or leave it, în care Cioloș trebuie să se asocieze explicit cu PNL. Că dacă nu, ce? Cu cine ar mai putea face PNL-ul guvernarea în afara unui USR care probabil va fi în curând dominat de actualii tehnocrați din echipa Cioloș? Cu PSD-ul? Din nou? Poate, dar în acest caz doamna Gorghiu va mai conduce un partid de scara blocului, dimensiune către care oricum PNL-ul pare că se îndreaptă.

Apoi, puneți-vă și în locul lui Cioloș… Vi se pare că PNL-ul este un partid reformat, un partid de dreapta curat, nepopulist, condus pe criterii meritocratice? Nu? Păi și atunci nu e normal ca Cioloș să își păstreze rezerva de a nu intra în PNL după alegeri?

Sigur că desantul tehnocrat la USR, care se prefigurează, poate avea rolul de a asigura o majoritate care să îl susțină pe Dacian Cioloș după alegeri, dar, la fel de bine, îi poate asigura acestuia și un loc de lider în Opoziție. Acum sunt convins că Cioloș nu se va mai întoarce la Bruxelles după această toamnă, ceea ce nu însemnă însă că va accepta să fie haina de ploaie a vechilor politruci de la București. Oferta PNL pentru Cioloș este, până una alta, o plăcintă otrăvită, iar dacă actualul premier tehnocrat are prea mult tact ca să le-o întoarcă în nas liberalilor, asta nu înseamnă că o va și mușca.

PS Am amânat un articol în care să îmi exprim opinia despre USR. El e scris, dar mai stau o zi, două. Ceea ce nu înseamnă că eu cred că Cioloș ar trebui să meargă la USR.

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

37 răspunsuri la Cioloș, între ambițiile Alinei și incertitudinile USR

  • Iulian
    Octombrie 5, 2016 la ora 21:29

    Pnl nu va mai guverna niciodata fara psd.De la formarea Usl si-au inchis toate portile spre inima electoratului de dreapta,acelea care mai ramasesera.
    Iar Usr-ului ii dati prea mare importanta si nu e decat o gogoasa infuriata.

    Răspunde
     
  • alex
    Octombrie 5, 2016 la ora 14:46

    las ca daca iti anulezi tu votul, electoratul PSD care voteaza pentru galeti pixuri si mici nu o sa isi anuleze votul. Domnule in viata politica niciodata nu vei primi un ideal si intotdeauna va trebui sa alegeti raul cel mai mic. Uitati-va la statele civilizate din vest si spuneti-mi unde gasiti un partid in lumea asta care sa nu fie corupt si care sa nu aibe si probleme de un fel sau altul. Nu mai traiti din idealuri si luati atitudine ca asa cu o mentalitate de genul acesta se duce pe rapaa si ce a mai ramas din Romania Deci cu cine votati???

    Răspunde
     
  • laur
    Octombrie 5, 2016 la ora 14:20

    „Romania este intr-o competitie globala si nu isi poate permite o lipsa de directie, dar are resurse suficiente pentru a avansa.”
    „Potentialul Romaniei este enorm.”
    „Alocarea de resurse umane de cea mai buna calitate.”
    „Companiile romanesti ar putea fi creierul invizibil din aparatura moderna (masini fara soferi, drone, etc)”

    Eu cred ca romanii isi doresc o tara normala…”ca afara”, nu bazaconii de ceainarie.

    Răspunde
     
  • amicu
    Octombrie 5, 2016 la ora 13:55

    „…lui Iohannis i-ar conveni mai mult varianta unui PSD câștigător, cu Dâncu premier, decât o variantă în care Cioloș devine premier susținut de PNL și de USR. De ce? Habar-n-am, dar logic, nu poate exista o altă explicație.” Ei nu. Ar mai putea fi una si anume ca maestrul Guran nu poate sa-l sufere pe Iohannis si nu pierde nici o ocazie sa-l muste de pantaloni. E de inteles, nici un om care vorbeste asa de rar nu poate fi de incredere pentru un oltean verde.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Octombrie 5, 2016 la ora 14:44

      Gresiti.

      Răspunde
       
  • Gh.Stoian
    Octombrie 5, 2016 la ora 13:40

    Tovarasu’ Guran. Cand „comentai” „economic” , la TVR, erai lamentabil ! Acum esti si mai mai si ! Poti sa „dai mana ” cu Badea, Gadea si „maestrul”i.Cristoiu!

    Răspunde
     
    1. Moise
      Octombrie 5, 2016 la ora 15:14

      Ati intrat pe site-ul meu ca sa ma jigniti. Asta spune despre dvs mai multe decat as putea spune eu. Va raspund doar ca sa va avertizez ca puteti face asta o singura data.

      Răspunde
       
  • Anca
    Octombrie 5, 2016 la ora 13:38

    De cand avem dreptul sa judecam niste copii in functie de greselile parintilor acestora? E ca si cum am condamna copilul unul criminal doar pentru ca tatul lui a omorat pe cineva. Haideti sa dam o sansa unor oameni noi. Cel mai rau lucru care se poate intampla e sa ne dezamageasca. Dar cu asta suntem deja obisnuiti, nu? In cazul URS, sansele sunt macar 50-50, pe cand in cazul PSD, PNL sau altii stim deja ce le poate pielea.

    Răspunde
     
  • laur
    Octombrie 5, 2016 la ora 09:58

    Exemple pentru comentariul anterior:
    „Cand vulturii sunt tacuti, papagalii incep sa vorbeasca!” – Winston Churchill
    „Am venit aici cu un singur obiectiv: sa schimb britanicii dintr-o societate de dependenti, intr-una de autonomi; din da-mi-si-mie, in fa-tu-insuti; din stai-jos-si-asteapta, in hai-sa-facem.” – Margaret Thacher
    „M-am întrebat întotdeauna cum ar mai fi arătat Cele 10 Porunci dacă Moise le-ar fi trecut prin Congresul SUA.” – Ronald Reagan
    „La Predeal aveam o vila, era langa frontiera. Acum vila nu mai e, dar nici frontiera!” – I.I.C. Bratianu
    Cei de mai sus nu au fost tehnocrati, ONG-isti, experti, etc….au fost politicieni!

    Răspunde
     
  • Luk
    Octombrie 5, 2016 la ora 09:47

    As dori sa fac si eu cateva observatii:
    1) Cine este PNL-ul? In afara de epoca Bratienilor, PNL-ul a fost uin partid parazit care a trait de pe spinarea „granzilor”(USL, PDL), care nu a prezentat niciodata dupa Revolutie o alternative(prezidentialele au fost castigate de Iohannis, nu de PNL)
    2)Eu sunt din provincie deci habar un am cine este acest Nicusor Dan sau tipa aceea frantuzoaica.In orice caz nici unul nu a facut nimic remarcabil altfel am fi auzit si noi din provincie
    3)Sper din tot sufletul ca Dacian Ciolos sa-si vada de cariera si sa nu se mai incurce cu oameni de teapa lui Dragnea sau Tariceanu deaoarece el are alta anvergura si calitatile si le poate pune in valoare prin alte moduri, chiar si de la Bruxelles
    4)Tot vad ca asteptati articolul despre acest URS…pai fratilor daca nu va-ti interest pana acum de el si va bazati doar pe opinia unui journalist este grav…chiar daca pe Moise Guran il consider un etalon a ceea ce inseamna journalism in Romania.
    In final cel mai mare cosmar din viata de votant a ajuns realitate:voi fi fortat sa-mi anulez votul pentru ca nu mai exista alternative.
    CORUPTION IS THE ROOT OF ALL EVIL!!!

    Răspunde
     
    1. Luk
      Octombrie 5, 2016 la ora 09:48

      Imi cer scuze pentru erorile gramaticale…am o tastatura de servici cu autocorrect si tare ciudata:))

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Octombrie 5, 2016 la ora 10:49

      „In orice caz nici unul nu a facut nimic remarcabil altfel am fi auzit si noi din provincie”_Sunt de acord cu dumneavoastra. Persoane care au facut ceva remarcabil si de care au auzit multi romani, inclusiv din provincie, sunt spre exemplu A Nastase, V Ponta, L Dragnea, ori A Videanu, V Vosganian si muuulti altii asemenea. Eu, unul, am auzit atat de multe despre ei incat as dori ca o vreme sa nu mai aud nimic. Despre USR (si nu vreau sa fac propaganda, pentru ca nu-i cunosc suficient) am auzit ca nu fac compromisuri care sa-i plaseze in afara legii. Din activitatea USB, precursoarea USR, se poate trage concluzia ca sunt onesti si efortul lor in serviciul societatii nu a urmarit foloase in interes privat. Mai mult nu stiu nici eu, dar este suficient pentru ca sa am mai multa incredere in ei decat in partidele consacrate (PSD, PNL). Ma pot pacali, cum s-a intamplat multor romani cu PPDD, dar este singura modalitate de schimbare a cadrului politic in patria noastra, vom cauta pana-i vom gasi pe unii care sa corespunda asteptarilor noastre. PSD raspunde asteptarilor a 40% dintre alti concetateni, PNL la fel etc. Si chiar daca-i gasim, dupa o vreme, cand nu vor mai corespunde asteptarilor noastre, ne vom indrepta sustinerea catre altii. Asa este politica.

      Răspunde
       
  • santamanta
    Octombrie 5, 2016 la ora 09:41

    parca vad in curand un articol „Marian Munteanu si Dan Puric pe listele de vot, iar USR nu”.
    Si atunci nu l-as putea contrazice pe politicianul din UK care a zis:
    „Bulgarii şi românii nu ştiu să folosească mobilele, dar pot culege căpşuni.”

    Răspunde
     
  • Pera
    Octombrie 5, 2016 la ora 09:23

    In USR ,la Bucuresti cel putin, au intrat deja copii de fosti(si)actuali securisti, sub masca studiilor cosmopolite din ziua de azi si locuri de munca la asa zise multinationale.Cvurile ar trebui studiate mai atent,in orice caz,asta e foarte dezamagitor. Nu orice tinar care joaca bine teatrul implicarii civice pentru tara este ceea ce pare.Pai ce facem,se repeta vechea poveste.Cu marionetele din interior controlam totul.

    Răspunde
     
  • laur
    Octombrie 5, 2016 la ora 09:03

    Astept de cateva luni o initiativa a USB la consiliul general, un proiect de lege, o tema de discutii. In situatia in care exista, va rog sa mi-o trimiteti si mie.
    Personal, asteptam multe de la guvernul Ciolos, dar, au fost fara curaj, cu una sau doua exceptii. In momentul in care le-a trecut prin fata ochilor o posibila cariera politica au devenit extrem de prudenti. Eu doresc un lider, un manager, un vizionar la Palatul Victoria, nu un birocrat.
    Ca in orice meserie, politica se invata, degeaba ne dorim sa avem politicieni ca in UK sau SUA, daca noi venim cu experimente originale si mentalitati balcanice.

    Răspunde
     
  • Ion
    Octombrie 5, 2016 la ora 00:43

    @MoiseGuran ati intrebat astazi la „Romania in direct” ce trebuie sa faca PNL ca sa castige alegirile?
    1. Sa-i dea mana libera dlui Ciolos sa formeze noul guvern si sa-i sustina guvernarea.
    2. Sa invete de la dl Ciolos ce inseamna sa te tii de cuvant.

    Răspunde
     
  • Cazare
    Octombrie 4, 2016 la ora 21:39

    Ideea este ca responsabilitatea civica este mai mare decat aceea de a merge sa votam o data la 4-5 ani. Nu, nu cred ca doar pentru asta au murit eroii in ’89. Sigur nu asta le lipsea! Dar cand esti indobitocit si intoficat cu fumigene e greu sa te poti concentra incat sa poti ramane cu fata la joc!

    Răspunde
     
  • alex
    Octombrie 4, 2016 la ora 20:56

    Daca astepti ca altcineva sa iti spuna cu cine sa votezi atunci au murit degeaba atatia romani in 89. Ce ii asa de greu sa vezi ce programe de guvernare au fiecare si care sunt persoanjele pe care conduc partidele ca sa vezi cu cine sa votezi??????

    Răspunde
     
    1. vasi
      Octombrie 4, 2016 la ora 22:51

      Care programe de guverare? Promisiuni? Marea cu sarea? Povesti? Cam toti promit acelasi lucri ca sa dea vina pe „vechea guvernare” in caz de esec dupa ce castiga alegerile.

      Răspunde
       
  • misu
    Octombrie 4, 2016 la ora 19:37

    Moise, te porti ca RTV-ul.

    MẤINE adv. În ziua care urmează celei de azi. ♢ Loc. adj. De mâine = a) din ziua următoare celei de azi; b) din viitorul apropiat. ♢ Expr. Pe mâine, formulă de salut la despărțire, indicând o reîntâlnire în ziua următoare. ♦ În viitorul apropiat; în viitor, cândva. ♢ Expr. Ca mâine(-poimâine) sau mâine-poimâine = într-un viitor apropiat, (în) curând. De mâine în… zile (sau săptămâni, luni) = peste… zile (sau săptămâni, luni). – Lat. mane.

    Ori ai vrut sa spui:
    a lăsa de azi pe mâine expr. a amâna continuu / la nesfârșit finalizarea unui proiect / efectuarea unei acțiuni etc.

    Răspunde
     
  • TT
    Octombrie 4, 2016 la ora 18:46

    Inteleg ca ati citit programul de guvernare al celorlalte partide si aveti nevoie de cel al USR-ului pentru a va hotari cui veti da semnatura acum si votul in decembrie? Sunt sigur ca stiti foarte bine care este adevaratul program al partidelor metastazate.

    Răspunde
     
  • Madalina
    Octombrie 4, 2016 la ora 18:21

    Moise, astept articolul amanat despre USR, asa cum astept si USR-ul sa isi publice odata programul de guvernare. Multa lumea care ar da semnatura USR-ului ca sa atinga pragul sa intre „in hora” alegerilor din decembrie ar vrea sa vada si un program de guvernare: adica…. semnez ca te sustin, dar ce sustin de fapt, daca tu in 04 oct nu ai afisat programul de guvernare? Am tot urmarit site-ul si m-am gandit ca inca nu l-ai postat. 🙂

    Răspunde
     
  • VLADIMIR
    Octombrie 4, 2016 la ora 18:18

    Aoleo Moise, obțiune??? Mon Cher te admir, am pretenții

    Răspunde
     
    1. Moise
      Octombrie 4, 2016 la ora 20:07

      Shit happens. 🙂

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 4, 2016 la ora 17:55

    PNL poate forma guvern cu ALDE, ca sunt la fel de liberali ca si ei. Cat de liberali? Am vazut in vremea USL. O fi liberalismul o doctrina politica de centru-stanga, dar ai nostri liberali sufera de un stangism oportunist gretos, „fara moral si fara printip”. USR poate participa la guvernare intr-o alianta, adica acceptand diverse compromisuri. Pana acum nu au parut dispusi la compromisuri, iar asta a atras sustinerea publica, doar ca in politica sunt inevitabile, iar consecintele le-ar putea fi defavoarabile.

    Răspunde
     
  • Tiberiu
    Octombrie 4, 2016 la ora 17:50

    USR nu-și asuma nimic. De asta nu au program. USR a fost deja penetrat la nivel național, nimic nu a fost lăsat la voia întâmplării de dinozauri. USR e săpat din interior în toată țara în afara de București. Nu au program și nu vor strânge semnăturile tocmai din cauza asta. Au plecat cu partidul la plesneala îmbătați de succesul din București. Sunt deja pe „blat” doar ca încă nu știm cu cine.

    Răspunde
     
  • Ionut
    Octombrie 4, 2016 la ora 17:47

    NU o să uit niciodată cum PNL ul a dar București pe mâna PSD.ului ca au avut ei ambiția proasta ca o sa facă un mare fas. Aștept cu nerăbdare articolul despre USR.

    Răspunde
     
    1. Ionut
      Octombrie 4, 2016 la ora 17:53

      „Miercuri, 5 octombrie, Uniunea Salvați România va lansa programul politic al partidului care este, în același timp, viziunea pentru România pe care USR o propune alegătorilor.

      Vom face și o serie de anunțuri privind componența listelor de candidați pe care USR le va depune pentru Parlament.

      Conferința de presă va avea loc la ora 12.00 la The Institute, Știrbei Vodă 104-106. Voi participa la conferință împreună cu Clotilde Armand și Cosette Chichirău.

      Conferința de presă va fi transmisă live video pe această pagină de Facebook.” Asta si pentru cei „USR nu are un program” ..eh uite ca il va avea.

      Răspunde
       
  • Laura
    Octombrie 4, 2016 la ora 17:45

    Si dvs. ca si mine asteptati proiecte legislative si programul electoral pe care USR il propune pt alegerile parlamentare. Sa speram ca va fi un program beton, cu elemente clare si care se incadreaza in ideologia lor de a salva Romania. Orice propunere slaba si neclara ii va dezavantaja.

    Răspunde
     
  • alexman
    Octombrie 4, 2016 la ora 17:35

    Cucoana din PNL care a vorbit azi la radio la emisiunea lui Guran putea face un apel catre liderii ei sa dea o lista cu oameni din PNL care zicea ea ca ar fi buni in functii de conducere. Dar cei de la centru se pare ca se tin darz de scaune si nici alte optiuni nu au. Se pare ca nu prea mai gandesc,parca stau ca viteii la poarta alegerilor. Asta e si prostie dar si sinucidere politica. Sigur Ciolos le va da cu flit si, pentru ca nu aduc oameni noi si curati, se vor scufunda treptat precum titanicul.
    Totusi mi-a placut de Presedinte ca a spus ca nu va pune premier penal.E o bulina rosie pentru el.

    Răspunde
     
  • Liv
    Octombrie 4, 2016 la ora 17:21

    Eu chiar nu inteleg toata acesta tevatura legata de cateva persoane, peste tot auzim doar cateva nume, de parca ar fi alegeri prezidentiale. Sa nu uitam totusi ca sunt alegeri parlamentare, si in parlament vor merge cateva sute de alesi, iar partidele trebuie sa prezinte un program de guvernare, nu persoane.
    Ce importanta are numele premeriului? Ne-am obisnuit sa ne punem toata speranta intr-o mana de oameni sau chiar intr-unul singur.
    Cat despre Ciolos daca vrea sa fie premier si dupa alegeri, corect ar fi sa prezinte un program de guvernare si echipa de ministrii, iar mai apoi votantii sa poata avea posibilitatea sa-si exprime sustinerea pentru acel proiect, asta inseamna ca ori participa direct la alegeri, ori un partid inscris in cursa electorala sa-i sustina proiectul.
    Nu este corect ca cineva sa vrea sa fie premier fara sa spuna ce are de gand sa faca.

    Răspunde
     
  • Daniel
    Octombrie 4, 2016 la ora 17:19

    Ca le convine unora sau nu, multa lume este entuziasmata de USR. Asa ca hai cu articolul acela mai repede! 🙂

    Răspunde
     
  • Ema
    Octombrie 4, 2016 la ora 16:47

    Pai si eu cu cine votez? Ca nu mai inteleg nimic.

    Răspunde
     
  • Florin
    Octombrie 4, 2016 la ora 16:42

    De cand astept articolul cu USR! Ma uit in fiecare zi dupa el, fiindca ai zis ca „maine” il publici 😀

    Răspunde
     
    1. Aurel