Mr. & Mrs. Chițoiu… Cine ar trebui să demisioneze?

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

Ceea ce dovedesc interceptările DNA în legătură cu faptele de arme ale soției vicepremierului Daniel Chițoiu poartă numele de potlogării. Impresia cu care rămâi citind scripturile acestor interceptări este că doamna Chițoiu, director la Avizări în cadrul Autorității de Supraveghere Finaciară vorbește destul de urât și e predispusă la niște mici mârlănii.
Cazul, probabil încă destul de neclar și celor care au decis publicarea interceptărilor, se referă la avizarea ocupării funcției de director general la o companie de asigurări, care se numește Carpatica și a avut o groază de probleme cu proprii clienți. Din stenograme reiese doar faptul că doamna Chițoiu, soție de ministru de Finanțe și vicepremier, s-a pretat la câteva găinării pentru a permite firmei respective să-și pună ce om vrea pe funcția de director general. Cum o companie de asigurări este un colector major de bani de la cetățeni, legea prevede că aceasta nu poate fi condusă decât de o persoană cu integritate. Ca să nu dea țepe oamenilor, luându-le banii de exemplu pe RCA și găsind apoi diferite pretexte ca să nu plătească.

Poveste cu madam Chițoiu a avut loc în iunie anul trecut, implică mai mulți oameni bine plătiți din această mega-structura numită ASF și sugerează o anumită clemență ulterioară față de compania Carpatica Asig, căreia i-ar fi trebuit suspendată activitatea pentru că nu și-a majorat capitalul.

Ceea ce încerc să vă spun este că probabil nu suntem în fața unei mari afaceri de corupție ci în fața unui film cu proști pe care l-am mai văzut de multe ori. Și asta pentru că doamna Chițoiu a lucrat și în defuncta Comisie de Supraveghere a Asigurărilor, desființată de Ponta și de soțul doamnei Chițoiu pentru că era ineficientă și primea bani de la asigurători. Noua ASF s-a remarcat prin salarii mai mari, o organigramă și mai generoasă și, uite, în final, același tip de matrapazlâcuri care permit în final asigurătorilor să formeze o mafie, bine protejată la vârf de eventuale plângeri ale cetățenilor abuzați.

Nu sunt sigur că DNA va reuși să dovedească și coruperea soției numărului doi din guvern, dar mă tem că nepotismul metodic nu mai are nevoie de alte demonstrații. Și mă întreb acum cine ar trebui să demisioneze? Doamna director de la ASF, sau domnul că e soțul doamnei sale și prin această calitate conferă influență la cel mai înalt nivel unei persoane predispuse la tot felul de înțelegeri ilegale?

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

30 răspunsuri la Mr. & Mrs. Chițoiu… Cine ar trebui să demisioneze?

  • pheideas
    Februarie 4, 2014 la ora 14:32

    Structura ASF este un nou sifon menit sa finanteze viitoarele campanii electorale sau gaurile partidelor. Banii se duc la partide ! Cu alte cuvinte, ASF este forma prin care „jucatorii” din UE, prin intermediari financiari, finanteaza PSD-ul si PNL-ul. Jocurile sunt mult mai complicate decat se vede la TV. Avantajele se vor vedea in viitor. E legalizarea spagii la nivel macro !!!

    Răspunde
     
  • anca
    Ianuarie 30, 2014 la ora 23:49

    Numai MARLANII, HOTII,TRADATORII de neam si tara,si evident oamenii fara educatie,respect,pregatire(daca-si spun ministri ,nu inseamna ca au si o scoala)sunt capabili de a produce jaful national.Nu numai ei trebuie sa fie la puscarie dar si aceea care i-au numit,in concluzie tot guvernul cu neamuri cu tot.

    Răspunde
     
  • ramona popa
    Ianuarie 30, 2014 la ora 01:42

    FELICITARI PT EMISIUNE.SUNTEM O FAMILIE STABILITA LA DUBLIN IN IRLANDA SI VA URMARIM F DES>FELICITARI!!!!DACA VA GANDITI SA INTRATI IN POLITICA…..NOI VA SUSTINEM!TARA ARE NEVOIE DE OAMENI CA DVS.SANATATE!

    Răspunde
     
    1. ssxx
      Ianuarie 31, 2014 la ora 02:53

      Care tara, daca ziceti ca sinteti deja stabiliti „dincolo”?
      Sau e as, o sustinere ptr palmares…

      Răspunde
       
      1. Luis
        Ianuarie 31, 2014 la ora 10:03

        La cati ” viscolesc ” pe aici pe la blog…viseaza si ei alte tari mai calde poate, ca de frigul e frigulet si pe acolo ce-i drept…,ceva mai la sud e mai placut

        Răspunde
         
  • Dana Bunea
    Ianuarie 30, 2014 la ora 01:42

    Complimente ptr emisiune. Privesc pe TVRI, unde din nefericire emisiunea Biziday este programată foarte târziu. Nu in fiecare seara reușesc sa stau după 12 noaptea ca sa vad emisiunea. Acum abia s-a terminat, aici in Elvetia este 00:32, deci 1:32 in România. De ce nu o dau in direct?
    Mai mult, TVRI pare ca s-a tâmpit, ne dau la 20 ora de aici telejurnalul de la ora 18, înregistrat, iar pe cel de la ora 20, după 23 aici, tot înregistrat. Mi se pare bătaie de joc, motiv ptr care merg pe computer si ma uit la concurenta, sa prind ultimile vesti.
    TVRI îl am intrun pachet pe cablu, pe care plătesc 20 CHF pe luna, si in loc sa se imbunatateasca situația grilei programelor, ea este din ce in ce mai nesatisfăcătoare. Ma gândesc serios sa renunț la acest pachet si sa ma multumesc cu ce vad pe computer.
    Ma bucur ca in seara asta am reușit stau pana după miezul nopții ca sa va vad. Îmi pare rău ca n-o pot face zilnic. Numai bine

    Răspunde
     
    1. john
      Ianuarie 31, 2014 la ora 04:06

      Incercati asa, doamna. La mine merge. Si e gratis.
      http://itv-ro.com/tv-general.htm

      Răspunde
       
  • Ionel
    Ianuarie 29, 2014 la ora 23:43

    Domnule Guran va urmaresc emisiunele mai tot timpul .Din pacate in seara asta ati dat o stire su propunerea cu bancile si creditele.Am vazut ca comentariul dumneavoastra. Eu zic ca ar trebui facut ceva si pentru prostii astia din tara care platesc o viata pentru o casa si aea veche de 40-50 de ani.Statul se imprumuta miliarde de euro ca apoi sa-i dea la oameni pentru credite care ajung tot la cei de la care i-am inprumutat. Iar noi cu ce ne alegem?Pe zi ce trece ratele se maresc in loc sa scada, euro creste in loc sa scada si noi suntem datori vanduti pentru faptul ca ne-am nascut in Romania. De multe ori am stat si m-am gandit de ce oare statul nu face ceva si pentru cetatenii tarii astia? Nimic, doar pentru ei, sa fure cat mai mult, sa dam la altii pe degeaba , iar noi sa ne trezim la un moment dat tot in strada cersatori. Nu mai ai unde sa muncesti iar daca gasesti ceva de munca nu stie cum sa te fure si sa-si bata joc de tine.De cand ma uit la emisiunea dumneavoastra am vazut chiar ceva tare ciudat, si anume faptul ca daca spuneti ca creste euro a doua zi chiar creste.Mai rar sa se intample sa spuneti ca scade si sa si scada.Asa ca dupa mintea mea statul asta ori ar trebui sa faca in asa fel incat euro sa nu mai creasca si sa avem un euro la o valoare fixa ori sa faca ceva sa nu mai creasca euro
    Eu de exemplu am o rata pentru apartament si desi Banca nationala a scazut dobanda la mine nu a scazut decat cu 2-3 euro
    ceea ce nu este in regula
    Asta se intampla deoarece Statul prin Banca nationala nu protejeaza romanul si ne lasa sa ne fure toti.

    Răspunde
     
  • Ionel
    Ianuarie 29, 2014 la ora 23:21

    Eu cred ca Chitoiu ar trebui arestat pe loc pentru ca au avut curajul sa dea o asa ordonanta de urgenta. Si nu numai,aceasta ar trebui extinsa pentru tot guvernul.

    Răspunde
     
  • un turist
    Ianuarie 29, 2014 la ora 13:14

    Aceasta pinza de paianjen care in loc sa se desfinteze se largeste tot mai mult. Nu se poate sa nu aduca stirile ceva in legatura cu spaga,coruptie,hotie,influienta,urmariri penale, condamnari etc.etc….. si culmea toate astea se intimpla in cercurile politice care ar trebui sa fie model si nu ceva negativ pentru un popor si asa tinut in umbra. Ma intreb ce incredere poate sa fie in astfel de parlamentari daca nu trece o zi fara ceva negativ. Oare este de mirare ca pleaca investitorii? NU dupa ce aude ce se intimpla in Romania.Pacat poate exagerez dar si catastrofal ca pleaca toti Romanii calificati si cum spuneti educati din care multi nu vor mai reveni. Vor reveni cei care nu au sanse sau chef de lucru si atunci?????
    -Din alt punct de vedere zapada este ceva ce nu se poate planifica dar sa vina Cameron,Hollande,Merkel,Obama,Putin si in sfirsit Ponta cu Basescu sa va faca loc pe trotuarele Bucurestiului.Da d-lor si noi sintem obligati de lege sa ne curatam trotuarul la cea mai mica depunere de zapada. Si la noi sint momente cind intervine si ajuta armata Ex,la ultimele inundatii. Cinste lor dar sa punem toti mina si va fi bine.

    Răspunde
     
  • Mister Chew Chew
    Ianuarie 29, 2014 la ora 10:31

    Sa demisioneze amandoi.

    Răspunde
     
  • taranu'
    Ianuarie 29, 2014 la ora 09:32

    potlogarii potlogarii dar moralitatea unde este dle Guran. Acesta precupeata este totusi sotia nr. 2 din guvernul Romaniei, si sunt convins ca este in acesta functie tocmai pentru ca este sotia papaglului.

    Răspunde
     
  • Costel P
    Ianuarie 28, 2014 la ora 23:29

    Draga domnule Moise Guran, o sa fiu succint: daca inainte ceva vreme imi parea rau, mie si sotiei cand pierdeam sfertul Dvs de ora, acum imi pare rau ca am pierdut vremea in loc sa ma culc la cele 45 minute de la TVR. Emisiunea Dvs este a devenit o „ora de stiri” repovestita, lipsita de adevaratele informatii economice. Iar cand acestea apar sunt lipsite de argumente si cifre comparative care sa arate ca va faceti „muncusoara” de jurnalist de investigatie. Mai curand, fara suparare sper, ati devenit „gurnalist”. Vorbiti prea mult in gol…Sper sa revedeti putin politica sau schimbati registrul, mi-ar parea rau sa renunt la emisiune. Cu stima

    Răspunde
     
    1. Cris
      Ianuarie 29, 2014 la ora 00:04

      Nu te pierde in amanunte. Uita-te la Chitzoiu cum arata. Asta ne stablieste noua taxele si impozitele pe care, cik, ar trebui sa le si platim.. ca sa aiba niste baieti ce fura. Gata, poti sa te duci sa te culci, acum…

      Răspunde
       
  • Costel P
    Ianuarie 28, 2014 la ora 23:26

    Draga domnule Moise Guran, o sa fiu succint: daca inainte ceva vreme imi parea rau, mie si sotiei cand pierdeam sfertul Dvs de ora, acum imi pare rau ca am pierdut vremea in loc sa ma culc la cele 45 minute de la TVR. Emisiunea Dvs este a devenit o „ora de stiri” repovestita, lipsita de adevaratele informatii economice. Iar cand acestea apar sunt lipsite de argumente si cifre comparative care sa arate ca va faceti „muncusoara” de jurnalist de investigatie. Mai curand, fara suparare sper, ati devenit „gurnalist”. Vorbiti prea mult in gol…Cu stima

    Răspunde
     
    1. Cris
      Ianuarie 29, 2014 la ora 00:02

      Noi suntem vinovati ca l-am atras pe dl. Moise Guran, intr-o discutie cu infractori si escroci politici… dar cat sa mai reziste si un jurnalist econmomic intr-o tara care colcaie de coruptie, spaga si invarteli. Cand o sa facem economie in Romania, o sa revenim la economie si in emisiune.
      Deocamdata e mai mult „nino-nino de la DNA” decat economie.

      Răspunde
       
      1. Dinu
        Ianuarie 29, 2014 la ora 09:47

        @Cris indraznim sa va citam:”Noi suntem vinovati ca l-am atras pe Moise Guran intr-o discutie…”Nu stimate domn,sau stimata domnisoara !domnul Moise Guran nu dialogheaza cu „noi”!DACA NU AR RESPECTA ORIENTAREA POLITICA ACTUALA IN PROPORTIE DE MIN.80%NU AR STA 1minut la emisiunea din TVR1.Slava domnului ca dansului ii merge excelent dupa cum se poate vedea de prin toate colturile lumii ,pe unde TVR1 emite.

        Răspunde
         
        1. VictorL
          Ianuarie 29, 2014 la ora 16:23

          @Dinu.Poate sunteti mai nou pe blog.Moise nu este platit din banii TVR-ului si nici nu conteaza la care televiziune isi difuzeaza productiile proprii.Daca Moise isi ia jucariile si pleaca cea care pierde este TVR,iar noi schimbam canalul…

          Răspunde
           
          1. Dinu
            Ianuarie 29, 2014 la ora 19:12

            Buna seara! @VictorL,nu din pacate nu suntem noi (ca cititori pe acest blog);cat despre furtul identitatii unui comentator ONEST aici nu poate fi vorba,cu toate ca internetul in general este cel mai nesigur teren posibil la ora actuala.Prefer sa schimb numele cat mai des posibil.Cat despre prezentatorul dv. tocmai ca este un om cu o oarecare coloana vertebrala ne -a starnit interesul pana la ora actuala.Am inteles ca are avocatura la baza ,deci nu are nevoie de avocat din oficiu.NU DISCUTAM DESPRE CINE PE CINE SI CUM PLATESTE .DACA ALUNECAM IN IPOTEZA CU SPONSORII PENTRU EMISIUNE, va zic: este mai bine un nocomment.CONTEAZA PRODUSUL PE CARE IL LIVREZI IN PIATA ,ATAT,SA FIE BUN.ASA SE VINDE ORIUNDE IN LUMEA ASTA,ORICE MARFA,MAI ALES MEDIA UNDE CONCURENTA ESTE ACERBA

             
          2. Victor L
            Ianuarie 29, 2014 la ora 21:16

            @Dinu.E bine ca sunteti vechi aici.Nu cred ca Moise va va raspunde insa remarca prin care conditionati prezenta lui la TVR de simpatii politice nu cred ca-i nimerita.Se pare ca cineva de acolo a ajuns la concluzia ca e bine a primeasca emisiunile lui Moise mai ales ca TVR-ul le primeste cadou.La calitate suntem de acord.

             
  • un om informat
    Ianuarie 28, 2014 la ora 19:44

    doamna din poza nu e laura chitoiu..e ina crudu de la carpatica..cea care a trecut ca gasca prin apa de examenul asf

    Răspunde
     
    1. Teo
      Ianuarie 28, 2014 la ora 20:00

      Am sugerat mai voalat,mai insinuant faptul ca trebuie sa faca anumite schimbari la echipa(„priveste la oameni cu capul nu cu sufletul!”)Dar orice critica oarecum constructiva se intoarce ca un bumerang impotrva acelui Cititor_comentator care o emite pe acest blog.Probabil ca „relativa graba” s-a transformat in ceva de genul :las’ca merge si asa(la cata dezionformare exista in presa romana)cui nu place schimba canalul.

      Răspunde
       
    2. Teo
      Ianuarie 28, 2014 la ora 20:10

      Oameni buni ,era de ajuns sa intrebi pe google ;POZE CU INA CRUDU !!!

      Răspunde
       
    3. paul
      Ianuarie 28, 2014 la ora 20:12

      Oameni buni ,era de ajuns sa intrebi pe google ;POZE CU INA CRUDU !

      Răspunde
       
  • augustin
    Ianuarie 28, 2014 la ora 19:28 Răspunde
     
  • augustin
    Ianuarie 28, 2014 la ora 19:28

    Domnule Moise,oare informatia asta este reala?
    citit un pic articolul astahttp://riscograma.ro/8243/dezvaluirile-lui-guccifer-sri-stia-de-patru-ani-ca-firma-lui-ghita-a-pus-la-punct-un-sistem-diabolic-bazat-pe-spagi/ si comentati un pic
    multumesc

    Răspunde
     
  • Cris
    Ianuarie 28, 2014 la ora 18:31

    Chitzoiu trebuie sa demisioneze dar nu pentru acest caz ci pentru crima fiscala la adresa contribuabililor – taxe si impozite babane si aberante, care pun pe chituci cash-flow-ul firmelor.

    Răspunde