Și totuși, la vârf e mafia!

de Moise Guran

Să vă spui o şmecherie… Eu, dacă aş fi o firmă care ani de zile a vândut apă chioară pe post de dezinfectanţi în spitale, de trei săptămâni, de când ţipă Tolontan că nu e bine, mi-aş fi facturat fictiv şi mi-aş fi şi plătit pe altă firmă cam tot ce aş fi avut prin conturi. Aş putea trece lejer activitatea pe altă firmă, iar pe asta veche, devenită prea celebră, aş fi băgat-o în insolvenţă, eventual cu datorii prea mari la noua firmă. Iar dacă procurorii de la Parchetul General ar fi fost atât de proşti să anunţe la televizor că ei investighează faptele, nu firma, nici n-ar mai putea să îmi pună sechestru pe nimic, în insolvenţă fiiind, decât după ce s-ar fi terminat definitiv procesul penal. Adică peste vreo trei-cinci ani. Între timp, firma din insolvenţa va fi fost de mult lichidată, moartă şi îngropată, doar aşa, ca să le arăt procurorilor de la Înalta Curte că am avocaţi mai deştepţi decât ei. Pe care i-aş plăti boiereşte din banii statului, evident.

13223633_10201921659999042_457665943_o

După deruta iniţială provocată de faptul că e posibil ca nimeni să nu fi ştiut ani de zile că spitalele din România n-au fost dezinfectate cum trebuie, ne-am cam lămurit de faptul că în numeroase cazuri, funcţionari din sistemul de Sănătate Publică, fie ei medici, fie inspectori de la DSP, fie chiar spioni ai SRI-ului au ştiut şi au transmis mai departe fie că dezinfectanţii sunt trucaţi, fie că firma care s-a dovedit în final cu dezinfectanţi trucaţi este ajutată cu persistenţă să câştige contracte din banii statului.

Ani de zile, totul a fost stopat la cel mai înalt nivel, la cel ministerial. Am mari dubii că va mai putea cineva să dovedească şpăgi, dar este evident că dacă, să zicem la un control de calitate, un funcţionar putea greşi, la nivel înalt nu putea fi vorba de dezinteres criminal, ci de intenţia de a acoperi nişte şpăgi, ignorând în mod conştient statisticile care arătau prea multe morţi în spitalele româneşti. Mobilul acestor abuzuri a fost banul, dar cine mai poate dovedi ceva dincolo de folosul firmei Hexi Pharma?

Îngrozit probabil el însuşi de mocirla din acest domeniu, premierul Dacian Cioloş a preferat să se ocupe direct şi personal, a cerut rezultatele testelor la Guvern, nu la Ministerul Sănătăţii.

Între timp aflăm că Ponta şi Dragnea au pitulat şi ei în doi ani jumătate de miliard de euro, practic, mai mult decât salariile tuturor medicilor din România într-un an. Dragnea a inventat în 2013 Programul Naţional de Dezvoltare Locală, o şmecherie de pompat bani de la stat în primari de partid care nu-s capabili să ia fonduri europene care nu se pot fura. Ponta a dat o ordonanţă prin care l-a împuternicit practic pe Dragnea să dea bani de la buget, deseori prin încredinţare directă, prin consiliile judeţene roşii către firmele la fel de roşii de unde… Dumnezeu cu mila…

La fel ca şi în cazul Hexi Pharma, probabil procurorilor le va trebui un cincinal ca să se dumirească ce şi cum. Dar să mai şi demonstreze închiderea abuzului prin şpăgi către iniţiatorii lor – Ponta şi Dragnea. Și, din nou, la fel ca în cazul din Sănătate, inspectorii Curţii de Conturi au documentat totul, dar oamenii de la Partid de la Curtea de Conturi au blocat raportul, l-au secretizat şi au împiedicat se pare şi sesizarea procurorilor.

Nu, România nu este o ţară bananieră, în care controalele nu se fac, sau hoţiile astea de anvergură naţională nu sunt descoperite. La nivel politic se blochează totul.

Dar totul! Mizeria se strânge infecţios, iar când e gata să explodeze apare fie o amnisitie nevinovată, că-s pline puşcăriile şi nu respectăm drepturile omului infractor, fie o decizie ciudată că nu e clară legea, de la cea mai politică instanţă a României – Curtea Constituţională, fie o dezincriminare votată pe şest în Parlament. Iar ei scapă, c-aşa e ţara.

În aşteptarea unui Mesia, a unui Vlad Țepeş sau a Judecăţii de Apoi, românii îşi văd de ale lor, grijulii cu bolile să n-ajungă prin spitale, grijulii cu banii că e sărăcie şi nu ştim exact de ce nu ne e bine.

Citește și Un îndemn explicit și asumat la revoltă publică

stiri verificate

Comentarii prin facebook

46 răspunsuri la Și totuși, la vârf e mafia!

  • Socrate
    Iunie 22, 2016 la ora 16:26

    Obiceiuri vechi si proaste, nu tin cont de ratiune.Paiele-s tot paie si magarii tot magari. Nu au de unde justifica averile facute peste noapte.Cristian Petricu Alexe, mai pervers ca Iuda.Mafiot sau om simplu ? Kg de aur si case ?

    Răspunde
     
  • Tudor Sorin Ionut
    Mai 29, 2016 la ora 13:47

    De ce nu propunem monarhia ?

    Răspunde
     
  • yellow
    Mai 16, 2016 la ora 14:48

    cred ca e timpul sa le luam gatul !

    Răspunde
     
  • POPA
    Mai 15, 2016 la ora 15:08

    perfect,hai sa mergem la vot,vor iesi tot hotii?

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Mai 16, 2016 la ora 15:50

      Vor iesi, cel mai probabil, cei pe care ii vom vota. Daca vom vota hotii, ei vor fi alesii nostri. Vreti cumva sa discutam despre criteriile de evaluare a candidatilor? Daca faptele lor penale nu se numara printre criterii inainte de alegeri, de ce ne pasa ca avem in functii publice hoti dupa alegeri? Gasesc ca este util efortul pentru buna si corecta informare. Altfel, atat timp cat dl. A Severin spre exemplu, condamnat la trei ani si jumatate cu executare, este promovat la Digi TV, sau la alte televiziuni, privitorii catre o singura sursa de informare pot fi lesne manipulati.

      Răspunde
       
    2. ioan horia
      Mai 19, 2016 la ora 20:01

      Nu tot aia.

      Răspunde
       
  • sabou marcel
    Mai 14, 2016 la ora 22:09

    GENOCID ASTA AU FACUT NENOROCITII DAA IMPLICAT ESTE SI POLITICUL CA UNDE NU ESTE IMPLICAT POLITICU IN TARA ASTA UNDE E ROST DE SPAGA!!!
    CATI OAMENI AU MURIT CU ZILE!!
    PROCESE SI DESPAGUBIRI SI INCHISOARE PTR NENOROCITI CEAUSESCU A FOST FIX PIX PE LANGA ASTIA

    Răspunde
     
  • Vaida
    Mai 13, 2016 la ora 23:36

    E cazul sa le punem politicienilor criterii de performanta.
    Buletinele de vot sa contina si rubrica „nici unul”
    Cand „nici unul” castiga alegerile, toti cei care au candidat precum si toti din conducerea partidelor participante la alegeri, sa fie exclusi pe viata din orice activitate politica. Suplimentar le-as interzice sa ocupe vreo functie platita din
    bani publici, si afacerile cu statul.

    Răspunde
     
    1. ioan horia
      Mai 19, 2016 la ora 20:11

      Asa,asa,bravo!La reconstructii de autostrazi cu ei.Atat doar ca ei nu prea agreeaza utopiile.Si democratie cu sila nu se poate

      Răspunde
       
  • Militarul
    Mai 13, 2016 la ora 18:41

    Daca vom vota in continuare aceleași partide arhicunoscute ca au furat milioane de euro , care nu au facut nimic pentru binele poporului roman argumentând ca daca vor veni alți la fel vor face si acestia , atunci chiar ca suntem un popor care ne meritam soarta , asta , ca sa nu spun altfel. La următoarele alegeri , locale si parlamentare nu ar trebui votat nici un partid , nici un candidat care este sau a fost membru al vreunui partid antinațional, trădător si vânzător de tara ci un partid care se formează si se dezvolta in aceasta lupta împotriva mafiei romanesti, exemplu , Partidul ROMANIA Unita , al cărui președinte este Bogdan Diaconu , un parlamentar care se dovedește a fii un adevarat patriot , care încearcă din răsputeri sa se opună acestei mafii din ROMANIA.

    Răspunde
     
  • adrian
    Mai 13, 2016 la ora 13:20

    Politicienii si toti alesii sa fie obligati sa se trateze in tara,indiferent de afectiune….sa vedem atunci ce si cum vor merge treburile in sistemul medical

    Răspunde
     
  • Gabi
    Mai 13, 2016 la ora 11:28

    In scarba si in frica. Asa am ajuns sa traim in Romania. Puscaria nu ajunge pentru acest genocid. Nu pot decat sa le doresc celor implicati cat mai multe si lungi internari in spital pt ca puscariile au devenit lux in ziua de azi. Rusine!

    Răspunde
     
  • cristi
    Mai 12, 2016 la ora 22:51

    pai ptr oameni a fost mai important sa se iasa in strada la tragedia din colectiv, iar acum la genocidul asta nu schiteaza nimeni nimic, sunt prea ocupati sa primeasca darurile din campanii: galeti goale, pelerine de ploaie, bere si mici, ca nah daca suntem o tara de prosti ne meritam soarta.

    Răspunde
     
  • alexman
    Mai 12, 2016 la ora 14:18

    Acest sistem „democratic” vechi de 2000 ani si clar nefunctional se poate schimba compet prin vointa noastra. Este extrem de necesar un sistem riguros de selectare individuala este baza de competente profesionale si psihologice pentru alesii nostri.Iar forma de democratie sa fie aleasa prin referendul la 5-10 ani.
    Anul asta nu merg la vot dar ies in strada ca nu se mai poate continua asa cu aceste gasti de hoti care isi dau legi de autoaparare.

    Răspunde
     
  • ioanadrian
    Mai 12, 2016 la ora 13:47

    Anunt pentru loc de munca in Romania: Se cauta oameni integri, incoruptibili, capabili, fara antecedente penale, pentru post de parlamentar sau senator. Se cere ridicarea Romaniei la rangul Elvetiei impreuna cu schimbarea mentalitatii romanilor de azi pe maine. Oferim salariu necompetitiv fiindca tara nu are bani. Nu veti avea sustinerea populatiei, pierduta in vise mioritice despre cum sa traga teapa altuia. Oricum veti fi injurati din toate partile, c-asa-i romanul. Succes!

    Răspunde
     
  • Iulian Boian
    Mai 12, 2016 la ora 12:15

    Domnule Guran , din cate inteleg eu a fi om politic in romania e rau,a fi om de afaceri e bine ,oare???? cumva hexifarma e companie de stat?asa cum aratati aia intra in faliment,scapa si cu bani si fara puscarie , un om politic poate fi tras la raspundere,ce te faci cu ” baieti destepti”care controleaza tot de la energie pana la apa chioara de la robinet?astia stiu sa se descurce nene,baga firmele in suveica si prindei daca poti
    Prea se idealizeaza ideea de privat ca privatul, e bun si statul e rau,NU e adevarat hexipharma e firma privata ,ticalosul care sa sinucis si care inainte a masluit citostaticele avea firma privata,macar omul politic e public si are un nume , Nastase, Basescu, etc, il blamezi il judeca opinia publica si tribunalul , dar ce te faci cu „jmecherii” care nu apar in presa ca nume ci doar ca hexi pharma sau nu mai stiucum SRL,inchid afcerea asta unde au omorat practic oameni, zambesc satisfacuti ca nu ai putem prinde ,si deschid o alta afcere la fel de otravita .
    Nu vreau sa apar statul unde anumiti functionari fie din incompetenta fie din rea vointa nu-si fac treaba, dar nici faptul ca privatul e sfant ,nu e ok

    Răspunde
     
  • SINGER
    Mai 12, 2016 la ora 12:05

    Nu va mai mirați,ca TOȚI suntem la fel
    Nimeni în tara asta nu-si face treaba pentru care este plătit!

    Răspunde
     
    1. Costin
      Mai 12, 2016 la ora 13:29

      Vorbeste te rog pentru tine. Eu mi-am facut treaba intotdeauna….uneori atat de bine ca trebuit sa plec din tara sa pot progresa.

      Daca te auto-identifici cu acesti criminali, esti liber sa o faci dar nu ma tara cu tine dupa ei.

      Răspunde
       
  • Rustic
    Mai 12, 2016 la ora 11:48

    Traian Basescu : operat in Austria. Victor Ponta: operat in Turcia. Nicusor Constantinescu: operat in SUA …….De ce ?

    Răspunde
     
  • Vali
    Mai 12, 2016 la ora 11:46

    Cine poate (a se citi: are bani!) scapă (se tratează în străinătate)! Asta e deviza politicienilor noştri! Eu i-aş împuşca pe corupţi, şi le-aş confisca total averile, lor şi neamurilor (soţii, copii, părinţi, etc.) lor…

    Răspunde
     
  • cami
    Mai 12, 2016 la ora 11:36

    Iertate sa-mi fie micile greseli facuet in textul anterior, dar revolta surda, neputinta asta care ne-a amputat sufletul, mi-au luat si puterea de concentrare!

    Răspunde
     
  • cami
    Mai 12, 2016 la ora 11:31

    De aceast „tifos politic” nu scapam asa usor! Politicienii sunt penetrati de microbul imbogatirii, al spagilor-care au devenic un firesc- afaceristii vor peste noapte profit de milioane de euro! Nu va dati seama ca nimic nu poate iradica aceasta plaga?!Frica de consecinte este nula!Dna Udrea se plangea de conditiile din puscarie!Fratilo, ca sa intelegi si sa constientizezi ca ai gresit trebuie sa fii pedepsit si sa simti pedeapsa ca sa-ti fie frica sa mai faci prostii ca ajungi ACOLO! Dar EI „scriu „3-4 carti in puscarie ,se gandesc la cum se face magiunul de prune si” scot”o lucrare de cercetare pt asta! Nu se gandesc unde au gresit, nu regreta ce au facut! Isi fac mustrari de constiinta ca au fost prinsi si-i cauta pe aia care” i-au dat in gat”Despre ce clasa politica vorbim?! Despre mincinosi,despre tupesti,hrapareti,imbuibati care nu mai stiu cat costa o paine sau un kg de malai!Tara e vai de capul ei si EI,si-au asigurat viitorul votand legi speciale pentru vremea cand le va fi luat cascavalul! S-a uitat dracu” de popor , de tara!Imi pare rau,dar nu vad iesireasau ma tem sa gandesc la ceea ce ar putea sa schimbe tot, si sa o luam de la capat, taras dar curati! Dar vin copiii celo din frunte,nevestele, nurorile,nepotii….Nu santem uniti sa-i ignoram TOTAL din 4 in 4 ani, sa-i punem la „fiert sau la fript” pe gratarul istoriei.Dar nu avem sange in noi!

    Răspunde
     
  • Danielu
    Mai 12, 2016 la ora 11:30

    Eu ma intreb, aceste controale au fost facute si in spitalele private…?
    Nu m-as mira ca si acolo sa fie aceeasi problema.

    Răspunde
     
  • Ai Ki Do
    Mai 12, 2016 la ora 10:14

    Moise, in loc sa continui cu educatia financiara a audientei (un lucru care dadea roade) ai schimbat macazul si ai devenit militant; ca ai facut asta nu e nici un necaz, dar ca militezi de pe pozitii ultra-simplificate, asta incepe sa nu mai fie OK. De exemplu, in articolul de fata, arunci cu kakao in toata clasa politica laolalta. Care nu o fi ea curata, dar istoric vorbind alternativa este intotdeauna o dictatura – mai curata poate, dar esti sigur ca asta e ceea ce vrei chiar si tu? Puterea concentrata in cateva maini, chiar si lipsite de coruptie? De exemplu crezi ca Iliescu a luat spaga de la mineri? Nu, da’ atunci l-ai prefera pe Iliescu actualei clase politice? E doar un exemplu, pentru a vedea unde duce o judecata atat de simplista. Da, vrem asanarea clasei politice, da, nu mai vrem coruptie (dar nici dictatura), dar asta nu se poate realiza pana cand nu o sa fim toti mai educati si cu un nivel de trai mai bun. De aia zic inca o data – poate ca schimbarea macazului de la educatie la activism nu a fost (pentru public) cea mai buna miscare a ta…

    Răspunde
     
    1. pt Ai Ki Do
      Mai 12, 2016 la ora 10:27

      Dar n-ai vrea tu sa le dai un sfat cum se face, ca om politic nepatat ce esti, ori simpatizant de oameni politici integrii (probabil pdl-isti, basisti, hei-rupisti) Daca nu ai inteles pana acum ca toata clasa politica este jegoasa, n-ai sa intelegi nici de acum inainte. Partea proasta este ca si varianta de avarie cu tehnocratii mulii a fost chiar de avarie, astia nefiind decat ori din cale afara de habarnisti, ori papusi de plastelina…

      Răspunde
       
      1. Ai Ki Do
        Mai 12, 2016 la ora 10:49

        Recunosc, imi plac oamenii politici integri si cadourile de Craciun. Problema in ambele cazuri e raritatea. Ca sa nu mai spun ca integritatea unui om politic nu inseamna ca acel om e si eficient ca om politic (reprezentantul cuiva, unei comunitati). Oricum, singurul meu mesaj este ca daca nu vrem sa ne intoarcem la un sistem cu „tatuc” (fie el monarh absolut, fie presedinte comunist sau chiar presedinte-jucator post-comunist) atunci trebuie sa imbunatatim sistemul existent, chiar daca nu ajungem la perfectiune.

        Răspunde
         
        1. Tzepesh
          Mai 12, 2016 la ora 12:24

          Citesc… despre clasa politica versus dictatura: „Care nu o fi ea curata, dar istoric vorbind alternativa este intotdeauna o dictatura – mai curata poate, dar esti sigur ca asta e ceea ce vrei chiar si tu? Puterea concentrata in cateva maini, chiar si lipsite de coruptie?”

          Si totusi, poate din cand in cand trebuie apasat butonul de reset?… Nu am nici un dubiu ca in ritmul asta degetul ucigas va apasa acel buton pentru ca nu ai cum sa mai aduci la viata un starv in putrefactie din care se infrupta viermi deja… cam asta fiind tara noastra acum iar noi suntem cu totii viermi… nu numai politicienii.

          Si apoi, ne luam de politicieni, dar noi putem ridica primii piatra? Nu ne place cand scapam cu o amenda de circulatie platita in parte cu politistul? Ba daaa, pai cum sa nu ca a fost de treaba…

          Si la doctor de ce trebuie sa intram cu bancnote in buzunar, de diferite valori…
          asa, doar in caz ca… ca ce? (paradoxal si la privat se practica deja)

          Si cat iubesc masinile bisericii… nici nu trebuie sa ma duc la vreun salon auto, stiu ultimile modele din curtile bisericilor. Apropos, cati cereti chitanta la banii ‘platiti’ in biserica? Blasfemie!

          Si as putea continua… dar mai bine va arat o poza dintr-un loc mai ‘organizat’: https://www.anony.ws/image/J6qw

          Dap, aceea este masina prim-ministrului, careia i se ‘atasheaza’ o amenda de parcare neregulamentara (poza este facuta de mine, l-am intrebat pe City Ranger ce face). Insa nu am sperante ca si in Europa se poate asa

          Răspunde
           
    2. speranta R
      Mai 12, 2016 la ora 10:44

      pana sa raspunda Moise,nu ma pot opri sa gandesc,cand citesc:
      Moise nu are nimic cu institutiile ci cu
      unii oameni? care le conduc,cu putregaiul ce
      s-a legat in lanturi de furaciune,fara nicio jena;Pareti istet in scris,dar OARE de ce insinuati asta cu un om care mai destupa minti infundate de politicieni hapsani si manipulatori,ca sa le mearga;supara nu?

      Răspunde
       
    3. Vladutz
      Mai 12, 2016 la ora 10:51

      Ptr Ai Ki Do:
      esti langa subiect, din pacate!
      Nu mai proteja clasa politica, ca din cauza lor NU avemeducatie, NU avem sanatate, NU avem aramata, NU avem politie samd….

      Răspunde
       
    4. ladiana
      Mai 12, 2016 la ora 11:33

      II recomanzi lui Moise sa revina la educatia financiara care se adreseaza unor oameni educati dar de militarea pt o Romanie curata,cine sa se ocupe? Jurnalistii lui Voiculescu, poate ai lui Ghita? Cu toate eforturile , de apreciat,ale unor oameni de bine ca Moise si Tolontan, mesajul nu poate penetra si in masa de semianalfabeti care in schimbul ajutoarelor sociale,impiedica asanarea partidelor politice si le da legitimitate sa hotararca ce este bine numai pt ei , nu si pt cetateni.Eu ii recomand sa mearga pe aceata linie in continuare.

      Răspunde
       
  • Vlad
    Mai 12, 2016 la ora 10:11

    Perfect de acord cu ce ai zis, cu un mic amendament.

    Mafia cea mai mare nu este ce autohtona. Jocurile (chiar si de la noi din tara) care au o miza foarte mare de bani gen energie, telecomunicatii, lemn etc. sunt dictate de afara, de interese globale pe care noi nici nu putem sa incepem sa le intelegem.

    Ca mai fac si astia ai nostri alte gainarii pe plan intern, este alta discutie. As putea sa zic ca in orice institutie publica unde se cumpara ceva cu bani publici, sansele de „manarii” sunt foarte mari.

    Metoda e extrem de simpla. Sa zicem ca eu sunt director de scoala si trebuie sa cumpar scaune iar tu ai firma care vinde scaunele. Pretul lor de piata este de 100 lei dar tu mi-i vinzi cu 200 lei. Eu iti platesc pretul de 200 lei/buc deoarece ma doare undeva ca folosesc bani publici si in schimb astept sa-mi aduci in plic un procent sau chiar toata suma din diferenta de 100 lei.

    Extrapolati metoda asta in orice institutie, in orice domeniu, cu orice produs sau serviciu. La contracte mari si un insesizabil 10% in plus ar aduce averi uriase oricui „intermediaza” 🙂 (gen licente Microsoft)

    In rest chiar nu ma mai mira situatia. Nu ma mira ca n-a controlat nimeni atata timp, asa functioneaza Romania. Nimeni nu verifica preventiv, actionam doar cand tipa cineva sau situatia e critica. Nu ma mira nici faptul ca odata ajunsa la lumina aceasta poveste, ala a ascuns banii si „rezolva” situatia cu insolventa. Asta e lumea in care traim din pacate.

    Răspunde
     
    1. speranta R
      Mai 12, 2016 la ora 10:55

      Vlad,de fonduri europene ai auzit!
      ai auzit si ca Polonia a absorbit in perioada 2007-2011 63mld eur,bani din care
      UE nu le-a reprosat 1eur;
      au schimbat fata localitatilor facand lucrari absolut NECESARE si temeinic construite sa tina sute de ani;
      compara cu situatia de la noi si nu mai da vina pe extern ci pe neasteptata furaciune ce curge prin sangele unora care au ajuns in functii NEMERITATE

      Răspunde
       
      1. Vlad
        Mai 12, 2016 la ora 15:59

        Nu neg nimic din ce ai zis, sunt de acord. Si noi am fi putut face multe investitii bune daca am fi avut o administrare decenta. Astia ai nostri sunt si incompetenti de nu mai pot (gandeste-te ce calificari si experienta au, sa nu vorbim de realizari sau rezultate) si gainari (ocupa functii doar ca sa ciupeasca ceva).

        Ce vroiam eu sa zic insa este ca mafia cea mai mare e aia globala. Industriile energetice, piata de capital, telecomunicatiile, etc. Aceste industrii sunt controlate de puteri externe (in toata lumea) si ele dicteaza ce se intampla pe plan global. Sa nu credem ca ele nu sunt prezente si in Romania. Cate resurse sunt extrase din Romania de catre firme straine? Mai exista vreo firma romaneasca care sa vanda energie? (Apa, curent, gaze, benzina?). Mai exista vreo banca romaneasca? Vreo firma de asigurari? Vreo companie de telecomunicatii? Nu, toate sunt corporatii globale si ele dicteaza jocurile peste tot.

        In alte tari in care nivelul de trai e bun evident ca lucrurile merg mult mai bine. Daca educatia merge bine ai si alti cetateni, si alta clasa politica mult mai eficienta. La noi din pacate este cam multa saracie si din acest motiv avem si coruptia asa mare si nici nu avem oameni pregatiti. Ce nu realizam insa este ca suntem pe o panta ascendenta de cativa ani si lucrurile vor evolua in mai bine. Ca nu vin asa de repede cum ne-am dori e cu totul alta discutie :).

        Răspunde
         
  • Criteriul.ro
    Mai 12, 2016 la ora 10:11

    Imi pare bine ca pe 6 iunie o sa votam o noua runda de corupti care or sa suga din buzunarele noastre tot ce a mai ramas de supt!

    Dragi romani, va rugam insistent:

    NU MAI VOTATI FRATILOR!
    O sa votati tot niste hoti, niste mafioti care nu or sa faca nimic pentru voi!

    NU MAI VOTATI…..!

    Răspunde
     
    1. Stefan
      Mai 12, 2016 la ora 11:36

      Indraznesc sa va contrazic. Daca te-ai prins ca nu se merita sa votezi, atunci o sa ramana votanti numai cei ce nu s-au prins inca.

      Si asa ajunge iar un partid la 80%+ din tara.

      Asa ca VOTATI! Informati-va! Pedepsiti prin VOT! Nu va ajunge rusinea cu Piedone?

      Răspunde
       
  • Eugen
    Mai 12, 2016 la ora 10:08

    Eu nu înțeleg de ce rudele celor decedați sau cei care au avut de suferit din pricina infecțiilor intraspitalicești nu acționează în judecată MS. Nu spitalul respectiv, ci direct MS, căci este sistemul cel care i-a trimis în acel loc. Să le ceară despăgubiri (vorba vine, că viața sau sănătatea nu prea are echivalent în bani!) și să le ia juma’ de buget. Abia atunci vor da din colț în colț așa cum merită.

    Răspunde
     
    1. codo
      Mai 12, 2016 la ora 10:45

      Infectiile intraspitalicesti sunt zero in Romania. Asa rezulta din rapoarte. Asa ca judeca-te cu MS pentru moartea unui pacient din aceasta cauza nerecunoscuta. Misiune imposibila.

      Răspunde
       
  • mariana
    Mai 12, 2016 la ora 09:50

    cred ca ar trebui sa schimbam ceva !!!…sa mutam parlamentarii sa-si tina sedintele in spitalele din Romania…si cladireile guvernului sa-si schimbe destinatia…in spitale !!!
    totul merge de la o zi la alta…se vede ca nu stiu ce au de facut…sunt prezenti dar lipsesc cu desavarsire !

    Răspunde
     
  • flavian
    Mai 12, 2016 la ora 09:27

    cred ca este putin tardiv in a mai schimba ceva, asa suntem noi romanii toleranti, ca si in cazul colectiv am „pornit” cu un entuziasm fantastic si am esuat lamentabil, probabil va veni vremea cand „garda veche” va pica, dar va fi in zadar …
    cand presa vuieste despre sistemul medical … noi ne „concentram” pe game of thrones
    Ne meritam soarta!!!
    Nu stiu de cate lucruri trebuie sa mai auzim ca sa iesim in strada si sa extirpam cancerul care ne guverneaza

    Răspunde
     
  • Carmen
    Mai 12, 2016 la ora 08:42

    Eu cred ca acest personaj este comparabil cu Menghele iar faptele pe care le-a comis sunt compatibile cu genocidul. Statistic, daca am analiza numarul pacientilor care au trecut printr-o infectie intraspitaliceasca sau care au decedat din acest motiv in unitatile care au folosit aceste dezinfectante in ultimii 15 ani am observa ca fapta lui se incadreaza in definitia genocidului. Din pacate sunt convinsa ca acest Menghele va scapa de pedeapsa, beineinteles cu banii furati cu tot.
    Semnele?
    1. Pornim de la faptul ca managerii de spitale nu au declarat aceste infectii intraspitalicesti din varii motive, deci o statistica exacta este in mod cert imposibila
    2. analizele facute nu pot fi folosite in instanta pentru ca laboratorul nu este acreditat iar acreditarea s-ar putea sa fie obtinuta abia in luna august (estimativ), pana atunci Menghele acesta va fi peste mari si tari pentru ca in acest moment are statutul de cetatean roman liber, fara obligatii.
    Ce sa mai zic de cei care s-au infectat din cauza instrumentarului pentru care s-au folosit substantele de la hexifarma?
    Oare institutiile medicale private au folosit tot aceste substante? Daca nu, de ce oare?
    Sunt atatea intrebari incat devii incoerent daca stai sa te gandesti la toate implicatiile posibile, oare asta se intampla si cu autoritatile sau la ei este planificata….devin si paranoica!

    Răspunde
     
    1. Nicu
      Mai 12, 2016 la ora 10:16

      Am fost ieri la Synevo, un laborator privat nou inaugurat, de cateva zile, si aveau dezinfectant de la Hexi.

      E o mafie a spagilor si comisioanelor din care pacientul e fraierul.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Mai 12, 2016 la ora 00:29

    „în insolvenţă nefiind, decât după…”, „în insolvenţă fiind, doar după…”, este adevarat, insa nimeni nu poate inchide o pusculita a SRI deacat daca SRI vrea asta. SRI a aflat de inselaciune si si-a spus ca este oportun sa-si ia taxa de protectie. Mafia este la varf, dara daca de obicei este mafia politica, iar SRI pazeste spatele politicienilor, de data aceasta este invers, este afacerea SRI, iar politicienii si Justitia il protejeaza.

    Răspunde
     
  • veninusrl
    Mai 12, 2016 la ora 00:28

    Si totusi trebuie facut ceva, oamenii, strada, societatea civila alta decat ONG-urile trebuie sa se manifesteze, trebuie iesit in strada! Daca stam ca mutalaii, ca oile, nimic nu se va schimba.

    Răspunde
     
  • speranta R
    Mai 11, 2016 la ora 23:59

    in alte tari teroristii sunt straini de neam;
    la noi sunt ai neamului,te privesc in ochi
    si te ucid „din priviri”,in liniste,pentru bani,multi bani,sa unga verigile din lant,
    nepricepute la altceva decat la luat bani;
    cei 64 disparuti in Colectiv,se multiplica
    in cei disparuti in chinuri individuale si nestiute de presa;scriu si aud melodia cantata de Taxi;scriu ca TREBUIE in memoria lor sa stim numele acestor teroristi;macar atat!

    si mai am un gand:sa fie invatati copiii in scoli,materia CUM SA PREVII deoarece avem darul de a discuta dupa,chiar si despre hoti

    Răspunde
     
  • Raduko
    Mai 11, 2016 la ora 23:26

    …iar romanii intelepti parasesc corabia!

    Răspunde
     
  • Dan
    Mai 11, 2016 la ora 23:14

    Culmea e ca votantii PSD-isti, care tin mafia asta, sunt cei mai afectati de chestia asta, cu ei au treaba prin spitalele romanesti, cine a fost la guvernare in ultimii ani, inchinativa la Ponta si Dragnea si mai luati un stafilococ, statului ii convine ca nu treabuie sa va mai plateasca pensii, tinerilor la fel, pe masura ce va imputinati tara se modernizeaza.

    Răspunde