Stirea care sparge: Creștere economică neașteptată în trim. III – 4,1% an/an

Publicat la data de de Moise

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la Stirea care sparge: Creștere economică neașteptată în trim. III – 4,1% an/an

  • Constantin
    Noiembrie 19, 2013 la ora 18:30

    Domnule ion asa o fi, doar ca la Statistica nu sunt chiar toti batuti in cap, ci sunt mai degraba orientati politic. Cat priveste competentele digitale, nu pot uita emisiunea in care M. Badea striga in platou ca i-a fost dat un jaf de laptop care s-a stricat si pe orice tasta apasa apar pe display doar cifre. La un moment dat a primit un sms de la un telespectator care i-a spus ca in partea dreapta a tastaturii exista un buton pe care scrie NumLock.

    Răspunde
     
  • clientul (PLS)
    Noiembrie 18, 2013 la ora 13:40

    Cand PARTIDUL e in toate:, Si,totusi,exista iubire Si,totusi,exista blestem,Dau lumii de stire,Iubesc,am curaj si ma tem.ADRIAN PAUNESCU-1982(Rezervatia de zimbrii) Scaderea tine de tot si progresul e TOTUL!EU-TU-NOI>Legea1:Painea cea de toate zilele,apoi putem sta de vorba…despreORICE.Un 10000EURO…pentru resuscitare…MEMORIE …IARNA NU-I CA VARA.

    Răspunde
     
  • ion
    Noiembrie 18, 2013 la ora 10:40

    Un prof. de statistică a explicat cam cum este cu cifrele astea. Hai sa luam de exemplu media: pai cum poate fi explicată… ”este ca și cum ai sta cu o parte a fundului pe gheață si cu cealaltă pe o plită incinsă”.
    Hai să vă mai zic ceva hazliu, la ultima scoală care am urmat-o, am avut o diciplină care se numea informatică si la ultimul laborator ma rugat un prieten să-i arăt ceva, in momentul in care am pus mina pe „maus„ a ramas blocat la faptul că sageata de pe monitor se mișca la fel ca si ”mausul”. Știți unde lucrează acum …….la INS.punct.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 16, 2013 la ora 20:22

    Foarte imbucuratoare vestea cu privire la cresterea economica. Mai ales ca dl. Prim-ministru a anuntat ca in 2014 Romania va avea cel mai mare PIB de dupa Marea Revolutie din Decembrie. Sunt, asadar, conditii ideale pentru revenirea TVA la cota de 19%, mai ales ca masura cresterii taxei a fost dur criticata de cei din actuala Putere in perioada in care nu aveam crestere economica, iar ei se aflau in opozitie.

    Răspunde
     
  • Sergiu Daniel Berghian
    Noiembrie 15, 2013 la ora 00:14

    Măi Moise dragă, da’ de ce PUTOAREA oamenilor nu se pot avea statisticile acestea în timp real?

    Sigur sunt programe și pentru asta!

    De ACEASTA nu funcționează prognozele financiare: fiindcă nu sunt bazate pe date în timp real.

    Haide să îți explic cum stă treaba: eu am făcut 16 ani în Orlando, Florida.

    Și, la ziua mea, a fost profesoara de statistică de la DeLand University, Betty Thorne.

    Atâta m-am „certat” cu ea legat de statistici, fiindcă, draga de ea nu înțelegea problema de TIMP REAL în ceea ce privește statisticile.

    Dacă omu’ zice ceva azi, și mâine își schimbă părerea, ți s-o dus prognoza financiară!

    Faceți odată ceva, că mă-nervează chestia asta. Doară nu mo-i apuca eu, șef de promoți de la Liceul de Artă din Târgu-Mureș să fac programe financiare.

    Răspunde
     
  • callina
    Noiembrie 14, 2013 la ora 20:33

    pricep greu !

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Noiembrie 14, 2013 la ora 19:42

    Pentru cei care nu au inteles ce spuneam in mesajul de mai jos. Pot explica si altfel. Pentru noi, criza a venit ca un sut direct intre picioare. Sa zicem ca la occidentali a fost o palma peste ceafa. E normal ca dupa ce am luat sutul ala si sa stam in 4 labe ni se pare o revenire spectaculoasa. Starea noastra e mult ameliorata pe cand occidentalii au ramas cam cu aceeasi impresie de dupa palma peste ceafa. Capisci ??!!

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Noiembrie 14, 2013 la ora 19:31

    4 % din cat ? :)) Sa nu ma intelegeti gresit. Ma bucur. Dar, cum PIB-ul asta tot scade stagneaza scade stagneaza a ajuns cam jos, si cand esti mic si un salt de 10 cm iti poate parea enorm. Intelegeti ce vreau sa zic ? Am saracit at at de mut incat era imposibil sa nu asistam la un salt SPECTACULOS.
    Sa zicem ca painea e 2 lei, eu am 1 leu si mai adaug 1 leu, am o crestere de 50% ceea ce e enorm da eu abia acum imi permit o paine intreaga. Procentual stau bine, nominal nu e cum era.
    Inainte de criza painea era 2 lei iar eu aveam 10 lei, si daca mai cresteam cu 1,5 lei poate era o crestere de doar 15% , nu asa mult ca 50%, da eram la 11,5 lei si imi permiteam 11 paini si jumatate. :))
    Totusi, e bine cand nu e mai rau.

    Răspunde
     
    1. Catalin ( CTL )
      Noiembrie 14, 2013 la ora 19:33

      Rectific, daca am 1 leu si mai cresc cu 1 leu e o crestere de 100% nu de 50%. Matematica bat-o vina !

      Răspunde
       
  • Cris
    Noiembrie 14, 2013 la ora 19:05

    Mie tot nu-mi vine sa cred cu cata seninatate continua PONTA politica guvernamentala a lui BOC.

    Cu maxima seninatate. Fara nicio strabatere.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Noiembrie 14, 2013 la ora 19:03

    PT ca tot avem aceasta crestere econ, Propun sa mai dam niste mariri de salarii la bugetari si pensionari, eventual niste ajutoare sociale, in loc de investitii, ca tot vin alegerile.

    Răspunde
     
  • Cris
    Noiembrie 14, 2013 la ora 18:56

    Parsivel nu-si va atrage decat ura populatiei vorbind asemeni lui Ceausescu de „rezultate record” intr-o tara care, practic, moare de foame.

    Am trait s-o aud si pe asta. Avem impozite mai mici decat ar trebui sa avem.

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 18:54

    http://www.zf.ro/opinii/ce-este-mai-bine-pentru-victor-ponta-sa-stie-sa-faca-bani-sau-sa-i-cheltuiesca-11683394
    Guvernul Victor Ponta trebuie sa inteleaga si sa constientizeze ca o mare problema a guvernului actual este cheltuielile prea mari pe care le face si o parte din aceste cheltuieli nu sunt justificate, adica aceste cheltuieli reprezinta un mare semn de intrebare pentru o guvernare buna.
    E de retinut in final ca TOTDEAUNA in cazul in care cheltuielile cresc mai repede decat veniturile realizate rezultatul final e unul SIGUR adica FALIMENTUL (lucrul asta e valabil pentru orice salariat, pensionar, firma si ORICE GUVERN si ORICE TARA – e o problema de timp pana la realizarea acestui FALIMENT dar rezultatul e unul SIGUR).

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 18:28

    Referitor la stirea cu reprezentatii APIA din Bistrita care au adus fermierii la sapa de lemn pentru ca habar nu au de cum trebuie sa isi faca treba corect – asteptam cu interes demisia acestor angajati de 2 lei de la APIA dar si demisia sefului lor care nu are nici o competenta in acest domeniu, asa cum dovedesc rezultatele obtinute.
    Daunele produse fermierilor de acesti angajati APIA Bistrita incompetenti ar trebui sa fie suportate de acesti angajati ai statului si nu de stat sau fermieri.
    E ca si cum ai da acces la butonul de la bomba atomica la niste PROSTI.
    Din pacate in Romania accesul la „butonul” de la bomba atomica este dat pe mana PROSTILOR. Efectul sau rezultatul e unul garantat, adica distrugerea sigura.

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 18:15

    Am vazut la Stirile TVR2 stirea cu locuitorii din Pungesti. Nu stiu de ce dar locuitorii din Pungesti, Vaslui, mi se par a fi urmasi demni ai lui Stefan cel Mare.

    Răspunde
     
  • Cris
    Noiembrie 14, 2013 la ora 16:17

    ATENTIE!

    Groparii Romaniei – Ponta si gasca, pregatesc un nou tun de amploare, la buzunarele romanilor – DESCENTRALIZAREA.

    Primarii se vor trezi peste noapte, cu niste responsabilitati in brate, pentru care nu vor avea bani si vor fi nevoiti sa majoreze crimial TAXELE SI IMPOZITELE LOCALE.

    E o noua tzeapa marca Victoras Ponta (Parsivel).

    Răspunde
     
  • cristina
    Noiembrie 14, 2013 la ora 14:57

    Despre CONSTRUCTII nimeni nu sufla o vorba.E greu domeniul,mai ales cand te tragi din neamuri care au locuit in chirpici?Eh…asta e LIBERTATEA DE A ALEGE :te adaptezi sau pleci nu ,si lasam locul cui ? pentru unii aritmetica e grea dar constructiile…PALAVRAGEALA CU FOTBALUL CARR ADUCE BANI,SIMPATIE,CA DE E SI PREMIERUL IMPLICAT NU?

    Răspunde
     
  • Cetateanul
    Noiembrie 14, 2013 la ora 14:24

    NU AVEM INCREDERE IN PLAGIATOR !

    Răspunde
     
  • Marian Androne
    Noiembrie 14, 2013 la ora 14:22

    Sa multumim lui Dumnezeu sau Naturii (pt.atei) ca a fost ploaie si vreme ideala.
    Daca se scade agricultura, tabloul e sumbru…0.3% crestere.

    Răspunde
     
  • Cris
    Noiembrie 14, 2013 la ora 14:18

    Aceasta asa-zisa „crestere” e pur contabila se datoreaza exclusiv AGRICULTURII care nu avea datele disponibile la ultima raportare.

    A compara agricultura de anul acesta (cand a plouat) cu cea de anul trecut (cand a fost seceta) e ca si cum ai compara mere cu pere. Binenteles ca dl. Ponta nu va scapa ocazia sa-si asume meritele desi singurul merit pe care il are este

    INFOMETAREA GRAVA A POPULATIEI !!!

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 14:11

    VESTI BUNE: ROMANIA SE SCHIMBA!
    Nea Mitica de la Liga a plecat, obligat, dupa ce a ingropat aproape complet fotbalul romanesc, cu salarii compensatorii de 150.000 EURO.
    Intrebare : „In cat timp poate castiga un profesor universitar, medic chirurg eminent sau ministru din Romania din salariu suma de 150.000 EURO?”

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 13:52

    M-a distrat mult stirea aia cu CNADR-ul care vrea sa comande anul acesta o cantitate aproape dubla de sare pentru ca in aceasta iarna se intentioneaza sa se foloseasca DOAR sare pentru dezapezire si nu ca in trecut sare+nisip.
    In aceste conditii ma gandesc de ce nu se foloseste pentru dezapezire soda caustica sau alte substante cu efect mai puternic.
    In felul asta se vor strica strazile/autostrazile si masinile iar la anul va fi mult de munca pentru ca Romania a ramas fara strazi/autostrazi si masini.
    Sau mai bine, daca ma gandesc, zic sa angajam armata sa bombardeze strazile/autostrazile din Romania si astfel dam de lucru si la armata romana.
    Asteptam si alte asemenea idei.
    Parca Mesterul Manole era roman, nu?

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 13:44

    Cred ca trebuie facuta o distinctie clara intre cresterea economica a PIB-ului si pronosticurile SF ale incasarilor pe care se construieste bugetul de stat si care are atarnate de gat niste cheltuieli care nu se justifica si care sufoca ORICE crestere economica sau ORICE evolutie pozitiva a economiei romanesti. Rezultatul final in astfel de conditii este ZERO sau APROAPE ZERO asupra cresterii nivelului de trai care se bazeaza pe castiguri salariale mai mari si pe asigurarea de servicii mai bune asigurate de institutiile statului (strazi, autostrazi, infrastructura, scoli, spitale, gradinite, calitatea serviciilor asigurate cetatenilor).

    Răspunde
     
  • cornel
    Noiembrie 14, 2013 la ora 13:25

    Masurile luate de guvernul Victor Ponta vor produce crestere economica in continuare.
    Eu cred ca impozitarea stalpilor e o masura buna. La fel se poate mari sau dubla taxele pe imobilele persoanelor fizice daca respectivele sume colectate vor fi folosite pentru stimularea muncii, adica pentru a compensa gaura la buget generata de scaderea taxei unice la nivelul celei din Bulgaria, adica la 10% si pentru micsorarea CAS-ului deja promisa. Asemenea masuri vor da un impuls MARE economiei, consumului, reducerea EVAZIUNII FISCALE pe munca si marirea taxelor incasate pentru pensii, sanatate si e posibila o mentinere a impozitului incasat pe munca (adica cu noul impozit de 10%, dar lucrul asta se va intampla in aproximativ 6 luni).

    Răspunde
     
    1. cornel
      Noiembrie 14, 2013 la ora 13:32

      Efectul acestor masuri va fi, peste aproximativ 6 luni sau 1 an, o puternica crestere economica (intre 4% si 5% sau poate 6%) si o crestere NATURALA a incasarilor la bugetul de stat.

      Răspunde