Comunicat comun, Biziday şi Digi24 HD

Din această toamnă, echipa Biziday se alătură proiectului Digi24. Moise Guran și colegii săi vor realiza emisiunea Biziday și campania “Clubul celor care muncesc în România” la Digi24.Moise Guran, realizator Biziday: “Emisiunea Biziday este una de conținut, ne-am străduit întotdeauna să analizăm și să comentăm, să explicăm pe înțelesul tuturor cele mai relevante evenimente din societatea noastră. Fără parti-pris-uri și fără prejudecăți. Aceasta este definiția Digi24, compatibilitatea este evidentă și deci alegerea mea nu a fost una dificilă.

Cosmin Prelipceanu, redactor-șef Digi24: “Ne bucurăm că ni se alătură un jurnalist de talia lui Moise Guran, pe care îl cunosc de 16 ani. Ne-am întâlnit în mai multe redacții, am lucrat împreună și am continuat să colaborăm chiar și atunci când n-am mai lucrat împreună. Ne reîntâlnim pentru a dezvolta proiectul Digi24.

Digi24 rămâne consecvent angajamentului de acuratețe, echilibru și echidistanță pe care și l-a asumat în fața telespectatorilor. Ne dorim să fim cea mai consistentă alternativă la oferta de informare și ne întărim echipa cu care să ne atingem toate obiectivele.

stiri verificate
Categoria: Diverse
Etichete: , , , ,

Comentarii prin facebook

119 răspunsuri la Comunicat comun, Biziday şi Digi24 HD

  • Lary
    Septembrie 3, 2015 la ora 11:21

    E bine la Digi24 , numai postul asta de stiri urmaresc. Dupa plecarea lui Emil Hurezeanu ca ambasador , parca, intervalul 21-22 a ramas descoperit. Au pus acum niste emisiuni de umplutura, dar nu se compara cu Biziday. Deci probabil va fi asa: 18. Stiri; 18.15. Business Club (sa n-o scoateti!) 19.00 Stiri, 20.00 Cosmin Prelipceanu si invitatii sai (n-o sa cedeze acest interval tocmai redactorul sef) 21.00-22.00 Biziday. Acesta este si intervalul la care ma uit la stiri. Apoi tre’ sa culc copiii si ca atare mai scapam Biziday de pe TVR (nu era OK ora de difuzare).
    Despre impartialitate nu se pune problema ca Digi24 ar fi impartiala. Este 100% PRO IOHANNIS. Desi l-am votat pe Iohannis, desi nu-l simpatizez pe Ponta, dar nici pe Blaga, Oprea sau Basescu, am constatat mai demult puternica campanie anti FSN-FDSN-PSD care are exact aceeasi tema ca B1TV. Am constatat ca este si anti Basescu si anti PDL. Recent cu ocazia codului fiscal acest lucru s-a confirmat. Tara ardea ca voia reducerile promise atat de guvern cat si de opozitie, si pe Iohannis il intereseaza ce spune Isarescu a carui scop nu este bunastrea populatiei ci respectarea marjei deficitului pentru ca sa intre domnia sa mai repede in zona Euro. Era gretos sa vad cum Prelipceanu insista sa spuna ca Isarescu(BNR) si presedintele Consiliul Fiscal(Raiffeisen Bank) sunt contra Codului Fiscal (pe ei ii interesa intrarea in zona EURO), desi toti invitatii aratau argumente PRO Cod Fiscal. DIGI24 NU E IMPARTIALA!

    Răspunde
     
  • morocanosul
    Septembrie 1, 2015 la ora 12:57

    spuneti-mi si mie,cum se va numi noua emisiune si cand se difuzeaza? DIGI 24…ora?,numele(emisiuni)? Astept..este ceva ce CHIAR merita vazut!!

    Răspunde
     
  • Liviu
    August 31, 2015 la ora 19:54

    Uitati cu totii ca dupa ce ca Moise are 2872 de zile de vacanta pe an, sfidindu-ne pe cei care avem doar 21, mai chiulea si martea cand erau meciuri din UCL si era eliminat din grila cand erau alte evenimente transmise de TVR. Poate ca la Digi 24 va avea un program care care sa rezulte mai mult respect fata de telespectatori.

    Răspunde
     
  • AC
    August 23, 2015 la ora 00:04

    TVR ar trebui sa ramana un singur canal, restul privatizat masiv.

    DIGI este de departe cea mai solida si mai civilizata televiziune, achizitia lui Moise Guran e importanta, va creste audienta.

    E ca si cum l-ati adus pe Messi la voi 🙂

    Amn observat ca spre deosebire de alte televiziuni care au aceeasi garnitura obosita de jurnalisti parerologi, Digi se straduieste sa aduca profesionisti ca si Cristi Paun sau Bogdan Glavan. Nu tot mutre expirate ca sorin rosca stanescu sau altii

    Răspunde
     
    1. lacrima
      Septembrie 2, 2015 la ora 13:51

      Imi pare rau ca nu mai este emisiunea la TVR sa poata fi vazuta de cat mai multa lune. Da DIGI este de departe cea mai solida si mai civilizata televiziune, dar cati o pot vedea? Eu sunt una din persoanele fericite care poate viziona acest post.

      Răspunde
       
  • I.T.
    August 21, 2015 la ora 23:06

    Uite asa renunt la UPC si ma abonez la RDS,
    si scot si TVR1 de la favorite !!

    Răspunde
     
    1. Radu
      August 23, 2015 la ora 23:47

      De ce sa renunti la UPC si sa te muti la digi? Digi24 este si la UPC undeva la sfarsitul grilei. Pozitia 809 parca.

      Răspunde
       
  • Doru
    August 19, 2015 la ora 19:11

    DIGI 24 este transmis si de distribuitorul Telekom.
    Cred ca ar fi bine sa mentionati aceasta informatie. Sunt persoane care confunda accesul catre emisiunea Biziday cu distribuitorul de televiziune DIGI.

    Răspunde
     
    1. Calin
      August 20, 2015 la ora 12:59

      UPC nu are Digi in pachetul de baza, etc…

      Răspunde
       
  • Dragos Dehelean
    August 19, 2015 la ora 03:28

    Trist. Sustin eforturile echipei de a face o emisiune de calitate si le inteleg nevoia de a acoperi printr-o comunicare optimista tristetea din spate.

    Se pare ca totusi ofertele n-au curs chiar in valuri.

    Daca pe TVR era posibil sa se uite vreo 2-3 ametiti, macar acum e clar ca nu va mai urmari nimeni emisiunea pe TV.

    Sa speram ca se vor gasi modalitati de monetizare si ca vom mai putea urmari o emisiune la un nivel macar la jumatatea celui care a fost la televiziunile care conteaza sau la cea publica, pe internet.

    Sa le uram deci succes si sa regretam ca nu s-a putut incheia un deal cu sigura televiziune care ar fi contat pentru publicul emisiunii, adica Realitatea TV. Desigur, din pacate, nu Moise a refuzat vreo oferta de la ei, ci pur si simplu, astea sunt conditiile economice la care e supusa mass-media la ora actuala…

    Răspunde
     
  • Calin
    August 17, 2015 la ora 12:37

    Biziday era singura emisiune pe care o urmaream la TV.
    De acum nici asta nu va mai fi pentru mine si multi altii, nu toti avem Digi.
    Ramane varianta integistrailor, care clar nu se compara cu varianta „live”.

    O sa ne lipsesti, dar inteleg alegerea.
    Calin

    Răspunde
     
  • Ionuț
    August 16, 2015 la ora 22:45

    Adio emisiune Biziday la TV.

    Probabil voi mai avea șansa să o văd doar dacă o să mai am conexiune la Internet.

    RIP

    Răspunde
     
  • Paul Danaila
    August 16, 2015 la ora 18:33

    Domnule Guran,

    Va rog sa abordati subiectul sanatatii si oportunitati de investitii in acest domeniu. Toata lumea are nevoie de el. As dori un pic de diversificare in abordarea dumneavoastra. Pastrati criticismul constructive si treceti la inchiderea spatiului dintre bani si oprtunitati.

    Răspunde
     
  • Paul Danaila
    August 16, 2015 la ora 18:27

    Sa nu fim ipocriti. Nu poti avea ca obiect de activitate afacerile romanesti si propria afacere sa mearga prost.
    Toti romanii trebuie sa imbratiseze schimbarea. Nu exista alta cale.
    Va felicit domnule Guran pentrun ca va adaptati. Sper ca afacerea dumneavoastra sa mearga din ce in ce mai bine.
    Eu sunt present oriunde va duceti pentru ca ma intereseaza ce faceti, nu unde faceti. Pe mine ma-ti influentat. Am investit deja.

    Răspunde
     
  • m
    August 15, 2015 la ora 01:42

    Moise, ce făcură, bre, astia cu PIB-ul nost’ ?

    Răspunde
     
  • alinyo
    August 14, 2015 la ora 11:16

    Alice – tu ai TV acasa?

    Răspunde
     
  • sm_noname
    August 13, 2015 la ora 19:50

    Optiunea TVR1 poate ar fi fost mai optim ca si ceilalti telespectatori, care nu au posibilitatea de a vizualiza canalele Digi sa poate in continuare sa urmareasca emisiunea Biziday.
    Va ramane solutia de a urmarii emisiunea online dupa finalul emisiunii, dar totusi nu mai are acelasi „feeling”.

    Răspunde
     
  • Alex
    August 13, 2015 la ora 13:17

    Off off off mai Moise…. Cum ma faci tu pe mine sa bag DIGI24 la FAVORITE.
    Abia astept sa te vedem.
    Numai bine,

    Alex

    Răspunde
     
  • Alexandru
    August 13, 2015 la ora 13:08

    Felicitari ptr alegere. Cel putin pana acum este cel mai echilibrat post si cu cele mai bune emisiuni. Sa fiti profesionisti indiferent de obstacole!Succes !!!

    Răspunde
     
  • Nistor Ioan
    August 12, 2015 la ora 17:19

    Imi este indiferent pe care canal de tv. il urmaresc.
    Daca merge pe aceeasi linie profesionala il caut si pe Super One.

    Răspunde
     
  • Ion Bănică
    August 12, 2015 la ora 14:55

    Este singurul post tv nealterat.Mă bucur că ai ales acest post, pe care-l urmăresc cu plăcere.Succes!

    Răspunde
     
  • vasile V
    August 12, 2015 la ora 14:43

    BRAVO Moise ! excelenta alegere ,felicitari ! Abia astept noile emisiuni.

    Răspunde
     
  • Alex
    August 12, 2015 la ora 13:17

    Pacat, s-a dus si Biziday !!! Incepe campania electorala iar tu ai ales tabara!

    Banul si-a spus cuvântul si in cazul tau, deci tot ce ai incercat sa ne arati pana acum ca reprezinti a fost doar marketing !

    Daca erai cu adevarat asa cum pozai ramaneai intr-o televiziune cu acoperire nationala, ca bani oricum castigai!

    Răspunde
     
  • Mishu
    August 12, 2015 la ora 12:19

    Renunt sa ma uit pentru ca sunt convins ca ai sa preiei bolnavicioasa lor ura impotriva PSD. Si la TVR nu erai complet impartial, deh! directorul general Tanase, dar la Digi, cu Prelipceanu ce face spume la gura cand aude de Ponta, imi provoaca scarba. Au copiat in oglinda Antena 3. Nu uita ca MAJORITATEA cetatenilor romani nu sunt cu PDL-ul sau PSD-ul si ne simtim ingretosati cand vedem vesnica vaicareala a televiziunilor inregimentate politic. Succesuri!

    Răspunde
     
    1. alinyo
      August 14, 2015 la ora 11:48

      Ai televizor acasa?

      Răspunde
       
  • m
    August 12, 2015 la ora 08:54

    Bre Moise, da-i sa sune 🙂

    Răspunde
     
  • Vasile Săcăleanu
    August 12, 2015 la ora 08:04

    Bravo. Post de televiziune echidistant și profesionist. Emisiune de excepție. De fapt eram sigur că emisiunea Biziday va ajunge la DIGI24.
    Succes Moise și întregii echipe.

    Răspunde
     
  • adrian
    August 11, 2015 la ora 23:06

    proasta alegere!
    chiar daca personal as fi vrut un alt post de stiri, totusi cred ca trebuia sa alegeti un post national, oricare ar fi fost el.
    asta e, mergem inainte! si…SUCCESURI!!! 🙂

    Răspunde
     
    1. Alin
      August 12, 2015 la ora 10:46

      Spune-ne „macar” un post national romanesc fara datorii !

      Răspunde
       
      1. Eu
        August 12, 2015 la ora 12:45

        Antena 3. Chiar daca sunt asa cum sunt isi platesc taxele.

        Răspunde
         
        1. Escu
          August 12, 2015 la ora 14:11

          Ce gluma buna :)))))))))) Latrina 3. Pai nu de acolo a plecat ca il puneau sa il injure pe Basescu non-stop?

          Răspunde
           
          1. Alice
            August 13, 2015 la ora 11:03

            Si cum el vroia sa il injure doar pe Ponta normal ca avea o problema. Problema mea este ca nu mai am incredere in obiectivitatea lui Guran. De ce? Simplu! La Antena 3 eram convinsa ca este influentat de politica editoriala la fel sunt si la Digi. Isteria lor anti-Ponta este gretoasa. Pe scurt: Iohanistii (fosti Basisti) sunt incantati de inregimentarea politica a lui Guran, ceilalti, Pontasii si USL-asii sunt dezamagiti. Aia zic ca posturile lor sunt impartiale, ailalti zic ca ale lor. Din Germania se vede ca Digi e la fel de putin impartial ca si Antenele.

             
        2. anonim
          August 12, 2015 la ora 18:45

          Cum adica Latrina 3 isi plateste taxele?
          Tocmai Antenele sunt cele care nu platesc taxe si nici macar nu sunt trasi la raspundere. Daca n-ar obtine „facilitati” fiscale crezi ca ar mai face propaganda guvernului? Chiar crezi ca posturile astea „trambita” fac propaganda unuia sau celuilalt pe gratis? Guvernul n-a gasit bani sa salveze complexul energetic hunedoara de la faliment , dar a gasit bani ca sa finanteze posturile private de televiziune. Unde crezi ca au ajuns acei bani?

          Răspunde
           
          1. Dan
            August 13, 2015 la ora 11:45

            :)) De unde ai scos aberatiile astea?