Cazul Hexi Pharma – DNA intră în scenă, dar e abia la început

de Moise Guran

Așa cum bănuia toată lumea, DNA-ul s-a sesizat în cazul Hexi Pharma, probabil încă de la începutul dezvăluirilor făcute de Tolontan, indiciile de corupție fiind evidente. Spre deosebire de Parchetul General care și-a dat grav cu stângul în dreptul, grăbindu-se să anunțe începerea urmăririi in rem (adică asupra faptelor) iar nu împotriva unei persoane anume, cei de la DNA au demarat o anchetă discretă, tot asupra faptelor, căci legea îi obligă pe procurori ca atunci când încep urmărirea împotriva unei persoane, să o cheme pe aceasta, să o audieze și să îi comunice că este suspectă. Sunt mici detalii avocățești, dar tocmai pentru că sunt avocățești le știu și avocații și, deci, le știu și infractorii.

condrea la PGDe exemplu cei de la Parchetul General l-au audiat pe Condrea ca martor, că nu au reușit să înceapă urmărirea împotriva lui înainte ca acesta să moară, și probabil că au reușit să obțină de la acesta fix nimic. Asta pentru că unui martor nu poți să îi arăți probele pe care le ai împotriva lui. În această perioadă am tot criticat Parchetul General că nu sesisează DNA, căci pe fapte de corupție, mult mai grave decât zădărnicirea răspândirii unor boli, Condrea, Flori Dinu și alții putea fi și arestați la o adică. Sesizarea respectivă nu s-a produs nici până azi, când DNA-ul a anunțat oficial că a început urmărirea în cazul Hexi Pharma, că a adunat în tot acest timp probe privind operațiunile financiare fictive ale acestei firme prin off-shoruri, dar și că a pus sub sechestru 23 de case, peste 30 de mașini și toate conturile din Elveția, Cipru, Germania și România ale firmelor lui Condrea și ale asociaților acestuia. Desigur, în acest caz banii ne interesează mai puțin decât autorii morali ai crimei din spitale, dar banii îi vor duce pe procurori exact la aceia.

57503d15682ccf98434852c6Desigur, ancheta echipei lui Tolontan a fost esențială în acest caz, tipul de operațiuni de spălare a banilor prin off-shoreuri fiind sugerate din start de jurnaliști. Dar una e o dezvăluire de presă și alta e o probă ce poate fi folosită în instanță. Problema cu operațiile astea prin Cipru sau Elveția este că procedurile durează. Nu-ți dă nimeni tranzacțiile pe tavă indiferent că ești  DNA sau dacă ești mama, iar dacă serviciile secrete chiar au fost implicate în povestea asta cu Hexi Pharma, atunci probabil că s-au mai și pus bețe în roate cam peste tot.

Una peste alta situația se prezintă cam așa… Până acum DNA-ul a reușit să dovedească doar transferurile ilegale între Condrea și apropiații acestuia, inclusiv actuala soție, Uliana Ochinciuc, dar și împotriva unui fost director, Miron Panaitescu, aflat acum în pușcărie pentru devalizarea Bursei. Acesta din urmă s-ar putea dovedi mai important chiar și decât directoarea Flori Dinu, căci, în pușcărie fiind, cu o condamnare de 11 ani, s-ar putea dovedi dornic să vorbească. Mai ales panaitescu-condrea1-465x390că, ne spune acum DNA-ul, prin firmele lui Panaitescu, nouă la număr, Condrea a spălat și a adus în țară mai mulți bani decât prin propriile sale conturi și ale tatălui său.

Din păcate Parchetul General nu a făcut până acum aceste demersuri, ba chiar a pierdut timp și a permis alterarea unor probe, așa cum ar fi mostrele de dezinfectanți din spitale, întărind suspiciunea opiniei publice că Hexi Pharma este o firmă protejată de statul român.

Ceea ce nu înseamnă că DNA-ul a descoperit totul… Nu! Din contră! Ancheta este abia la început, dar cu banii blocați și suspecții puși în fața unor probe concrete, altfel se va desfășura aceasta. În comunicatul său DNA nu spune nimic despre eventuale transferuri din off-shore către alte persoane, eventual către persoane sus puse care ar fi ajutat Hexi Pharma să devină cel mai mare furnizor de dezinfectanți pentru sistemul sanitar din România, în ultimii cinci ani. Probabil de aici încolo către asta se vor concentra procurorii, dar e important și ce vor avea de declarat cei urmăriți acum oficial, mai ales Panaitescu, Ochinciuc și Flori Dinu.

12722408_10201678028068396_141652378_oTot DNA-ul trebuie să mai arunce un ochi și în bucătăria internă și să vadă de ce în 2012, pe vremea când instituția era condusă de Daniel Morar, l-a avut în mână pe Condrea (ca urmare a unor informări venite de la SRI) dar l-a scăpat. Dezvăluirea a fost făcută de Tolontan pe 4 mai și confirmată de Kovesi, care totuși nu a explicat de ce acum patru ani DNA-ul nu a mers mai departe cu investigația, preferând să o decline către un Parchet care a clasat-o. La fel ca în dosarul retrocedărilor, îngropat de asemenea atunci de DNA și redeschis anul trecut, aceasta este chiar una dintre pistele pe care actualii procurori pot merge pentru a confirma sau infirma o eventuală protecție a Hexi Pharma.

În concluzie, intrarea DNA-ului în investigația Hexi Pharma este de bun augur, ceea ce nu înseamnă că opinia publică trebuie să se culce pe o ureche. Am sentimentul că SRI încă nu a spus tot căci CSAT-ul încă nu a acceptat desecretizarea informărilor date de ofițeri în legătură cu otrăvirea spitalelor românești. Ca să nu mai vorbim de faptul că Serviciul de Informații Externe nu a suflat o vorbă după ce fosta soție a lui Dan Condrea a afirmat pe toate televiziunile, cu subiect și predicat, că acesta era un agent al acestui serviciu, deși nimeni nu vorbise până atunci de SIE, iar mai toată lumea (poate cu o excepție) se concentrase pe SRI. Vrem în continuare să știm totul despre această crimă, să aflăm cu nume și prenume vinovații, indiferent de poziția lor în statul român, sau mai ales dacă au o astfel de poziție.

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

21 răspunsuri la Cazul Hexi Pharma – DNA intră în scenă, dar e abia la început

  • Kristina
    Iunie 7, 2016 la ora 10:39

    Cazul Hexi Pharma putea fi adus in fata noastra,a opiniei publice cu ani buni inainte.Nu ar fi existat atâtea victime colaterale.d-nule Moise.
    Condrea a diluat si tot a diluat pana când nu a mai avut ce.PANA nu a mai putut da cât i se cerea !
    Ca era agent sau ca era o simplă unealtă a lor a celor care susțin sistemul ticalos-mafiot asta mai putin ma intereseaza acum.Stiti in cate alte domenii s-ar putea stopa MAFIA daca sistemul ar permite?DACA PRESA AR FI PUTERE (chiar si a 4-a in stat)Vorbiti de listă primarilor penali realesi ?!haideți odată (va invit)ce este drept nu la o plimbare turistică 🙂 haideți o data sa vorbim despre MAFIA LEMNULUI din aceasta țară. ATÂT.PANA NU SE TAIE TOATA PĂDUREA,sau ar trebui sa isi mai facă unul seppuku pt.ca presă sa înceapă marile dezvaluiri .
    haideți o dată să vorbim despre lemnul nostru,al românilor.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 3, 2016 la ora 10:21

    Parchetul General NU a gresit. Cam jumatate dintre cercetari incep in rem, pentru ca apoi sa fie stabilite gradul de implicare si presupusa vinovatie a persoanelor. Problema, grava, este alta si aici este o manipulare imensa. „Urmarirea in cazul Hexi” este de fapt cu privire la operatiunile financiare, vizate fiind d-na Dinu si sotia d-lui Condrea. Ori, Directia Nationala Anticoruptie se ocupa de Coruptie. De marea Coruptie. Adica, de cea in care sunt implicate persoane care ocupa importante functii publice. Spre exemplu, de cei care SE AFLA IN SPATELE AFACERII HEXI. Adica, politicieni, personalitati din „servicii” etc., cei care au facut posibile contractele Hexi altfel inexplicabile cu Armata, bunaoara. Nu de bancruta frauduloasa si evaziune fiscala se ocupa DNA, asta poate fi sarcina DIICOT si PG. NU este treaba DNA sa descopere banii din Cipru ai lui Hexi, ci sa descopere pe cei platiti din banii mei, functionari publici din SRI spre exemplu, care sunt CORUPTI. Asta este ratiunea de a fi a DNA !

    Răspunde
     
    1. Radu
      Iunie 4, 2016 la ora 02:39

      Asa este: „Asta este ratiunea”. Chestia este ca DNA nu rationeaza ci face ce ise spune, adica este dirijat – adica: DNA este o marioneta politica in mina americanilor care l-au ciriit pe Basescu sa o infiintaze. Nu ati observat ca DNA loveste unde spune .. ambasadorul si o lasa mai moale cind ambasadorul se face ca ploua?
      Uite la americani: listele din Panama sunt pline de prieteni donatori ai lui Hillary. O parte din donatii merg la „cosulete” si la mediatizare, in rest la apartamenrul fiicei, la nunta si mai ales in alte paradisuri. Stie o lume dar DNA-ul american este chior, surd si mut. Despre cele 40 de bilioane irakiene sau libaneze care au disparut, le dirdiie si chilotii numai la ideia ca ar scrie un raport ca ISIS si-a cumparat covrigi din ei. Obama este cinstit – nici nu deschide dulapul cu pricina, dar Bill a finantat-o pe nevasta-sa sa devina senatoare dupa ce a fost casnica (inclusiv la casa alba). A finanta-to cind ii dadea bice lui Obama. Britanicii au si ei un DNA? Digur ca au, dar nu cunosc limba in care este scris ca ..Cameron are fofirlici in Panama. La potlogariile BNR nu se baga nici un DNA ca sa nu se ia in bete cu BCE.
      Laura si laurii ei de treaba…

      Răspunde
       
  • Adrian
    Iunie 3, 2016 la ora 00:57

    Daca intradevar incadrarea penala a lui Condrea sau a celor de la Hexi Pharma este zadarnicirea reaspandirii unor boli, inseamna ca cei care au scris Codul Penal habar nu au de fapt ce au scris. Daca ne gandim mai bine vedem ca fiecare doctor care isi face meseria este vinovat de zadarnicirea raspandirii unor boli, prin faptul ca vindeca cel putin o parte dintre pacienti. Ca sa nu mai zadarnicim raspandirea bolilor ar trebui sa nu mai luam nici un medicament ca sa ne facem bine, si daca putem sa nu ne mai spalam pe maini ca poate asa vom face hepatita A si vom ajuta la raspandirea acestei boli.

    Răspunde
     
  • Radu
    Iunie 2, 2016 la ora 23:58

    Cu un „alambic” ca asta cred ca pot sa fac o tuica buna. Deci: „Mă duc să votez împotriva PSD”? Cam cum s-a votat contra lui Ponta si uite ce-a iesit, posirca. Nu-i mai bine sa nu se voteze de loc? Guvernul sa-si numeasca primarii sau chiar presedintele, sa mai iasa si el la joc ca de aia-i jucator.
    Fara gluma (desi sigur n-am glumit), singura obligatie a poporului (in ceia ce priveste alegerile) este sa-si aleaga reprezentantii in Parlament. Primarii trebuiesc numiti de Putere care ii dirijeaza si ii plateste. Pe plan local, in circumscriptia electorala, eu asa vad ca treaba ar merge normal: parlamentarul sa se ia la harta cu primarul in apararea intereselor alegatorilor.
    Sunt curios ce vor face suspusii cind es vor trezi cu urnele goale. Ca se vor trezi este clar. Dar mai departe?
    Acasta-i pentru @Constantin de la articolul „fratia ipocritilor”

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 3, 2016 la ora 11:32

      „Primarii trebuiesc numiti de Putere care ii dirijeaza si ii plateste.”_Daca primarii sunt platiti de putere, este ceva in neregula. Alesii sunt platiti de catre cetateni. „Puterea” numeste „praefectus”. Daca la vot iesea dl Ponta ar fi iesit verde de Paris (de Gare d’Austerlitz, de unde se spune ca l-a pescuit dl Nastase), prin urmare, eu ma multumesc cu posirca. Nu, nu e mai bine sa nu se voteze. Parerea mea este ca cetatenii vor sa-i mai schimbe din cand in cand pe unii dintre reprezentantii lor. Istoria ne-a aratat ca regimurile dictatoriale sunt ineficiente si contraproductive. Ficusul nostru nu-i jucator, ori daca vreti musai, puteti sa-l asemuiti cu buturile de la jocul de rugby, care se implica in joc cam la fel de mult. Urnele NU vor fi goale, pentru ca macar unul, EU, va perticipa la vot. Ori, daca eu votez cu PSD (1/2.000.000 cetateni din Bucuresti), ciocu’mic urmatorii patru ani! PSD&Dragnea rules!

      Răspunde
       
      1. Radu
        Iunie 4, 2016 la ora 02:06

        „Ficus” ? Inca unul car-l iubeste. Ceva interesant: „Un procent de 85% din veniturile Primăriei Generale a Municipiului Bucureşti ar urma să vină în 2016 din impozitul pe salariile celor care lucrează în Capitală. 3,3 miliarde de lei, din totalul bugetului local estimat la 3,9 miliarde de lei ar urma să provină în acest an din această sursă, în condiţiile în care impozitele şi taxele pe proprietate sunt venituri la bugetul primăriilor de sectoare.” Si acuma la modul general: „Toate administraţiile locale din România îşi bazează într-o proporţie însemnată bugetele pe veniturile din impozitul pe venit (în principal cel salarial) pentru că legea finanţelor publice locale stipulează că 77% din impozitul pe venit se repartizează bugetelor locale. Rezultă clar, prin urmare, că o administraţie va fi cu atât mai bogată cu cât pe raza ei există mai muţi angajaţi.” Deci primariile nu sunt platite de cetateni sau de alegatori deoarece „o proportie insemnata” (in cazul Bucurestiului 85%) provine din ceia ce repartizeaza puterea din ce culege fiscul, adica cca 77% din impozitele pe salarii. Acuma sunteti convins ca nu toate primariile sunt bogate dar fiind populate sunt ajutate, pe diverse cai, de aceiasi putere. Cel putin asa ar fi normal, altfel cu primarie si sector privat – usa deschisa spre coruptie.

        Răspunde
         
      2. Radu
        Iunie 4, 2016 la ora 02:07

        Faptul ca puterea conduce nu are legatura cu dictatura, deci trec la schimbare. Poporul sa-i aleaga si sa-i schimbe pe aia din senat – parlamentul este pirghia poporului pentru a balansa guvernul. Primarii executa ce le spune guvernul, care trebuie sa-si asume responsabilitatea de la inceput – adica de la numirea primarilor. Nu pot fi mai limpede dar decurind am citat ca asa este practica in Olanda si chiar in unele state americane. Perfect, nu vor fi goale. Cu un singur vot vor fi nude. Serios, ce schimbare se poate intrezari daca oamenii fac acelasi lucru tot timpul? Vor alege din ce le pune masa „posirca” politica existenta. Sunt pentru vot, dar un vot responsabil – adica sa stie omul cine are obligatia sa-i reprezinte drepturile in fata puterii. Si acesta nu este primarul ci senatorul. Adevarata schimbare se va vedea cind senatorul il va lua in pumni pe primar pina cind alegatorul va primi satisfactia drepturilor sale.

        Răspunde
         
      3. Radu
        Iunie 4, 2016 la ora 02:07

        PSD, PPN, PNL sau mai stiu eu ce… Totul este o apa si un pamint. Normal este ca primarul sa nu fie de capul lui si nici la mina unui partid. Este normal sa faca ce-i spune guvernul, pentru ca daca guvernul face ce-i spune primarul totul va fi anapoda. Atunci este clar ca toata administratia de stat, de la primar si pina la presedinte este politizata. Singura pirghie democratica, a poporului, este senatul – acesta nu trebuie sa fie politizat. Uite la americani, in congres au doar doua partide si tot mereu caruta nu stie unde o trage magarul si unde elefantul. In senatul romanesc unde aveti atitea PPN-uri – bucuria jurnalistilor (aia are toc, ailalta e sifonata, ala-i chior, samd). Deci: votati presedinte, votati senatori dar nu votati primari. Cine voteaza primari este dus cu pluta.

        Răspunde
         
  • Radu
    Iunie 2, 2016 la ora 23:53

    Tolontan, marele investigator, a terminat Comertul sau l-a ajutat marele Voiculescu sa intre in jurnalistica pe care a invatat-o din filmele americane? Era sa uit, DNA nu se atinge de cei care au fost in Afganistan, de aia el nu se teme sa greseasca folosind bani din conturile Crescent. “Desigur, în acest caz banii ne interesează mai puțin”, dezinfectantii pentru sistemul sanitar fiind diluati pare mai important. Ma intreb, totusi, l-au ajutat filmele americane sa descopere dilutia unor substante chimice sau interesul a fost faptul ca Tolontan era in cunostinta de cauza cam cum merg treburile in Cipru? Adica l-a turnat pe Voiculescu si a fost iertat de justitia ocrotitoare cu cei .. cinstiti? De asta spun mereu: nu este leac contra coruptiei daca nu pedepsesti si pe corupator. Este drept ca nu numai la americani se practica Witness Security Program, dar Tolontan nu a fost doar martor si uite ca este protejat. Cineva spunea ca s-a saturat de ipoctizie. Si eu. De la Gazeta Sporturilor la Hexi Pharma este nitel cam lunga. Nu crezi Moise ca ai omis sa ne mai scrii ceva? Sau iti titiie fundul pentru laptele unchiului? Chestie de standarde europene. Nu-i vorba ca eu prefer laptele crud si nemodificat genetic, dar pentru unii muma si pentru altii ciuma?
    Mai sterge odata si il public la altii.

    Răspunde
     
  • Radu
    Iunie 2, 2016 la ora 23:52

    Ce-i Moise, nu-ti place?

    Răspunde
     
  • Ioan Mirsu
    Iunie 2, 2016 la ora 20:53

    Moise, te salut instinctiv cand vii in Timisoara iar tu imi raspunzi politicos cu toate ca nu ne cunoastem ad literam. Probabil esti de scoala veche si functionezi dupa principiul – salutul e facultativ insa raspunsul obligatoriu. M-ar interesa o lista cu persoanele anchetate de DNA care au servit anii de puscarie cu care au fost recompensati. Multumesc.

    Răspunde
     
  • ulisesmanarul
    Iunie 2, 2016 la ora 20:03

    Eu am dat „spaga” medicului chirurg in cabinetul lui particular. Mi-a promis ca ma va opera super misto folosind toate cele necesare din spitalul de stat ! Am cerut chitanta si mi-a zis ca imi va da chitanta pe „spaga” dupa operatie . Atunci l-am intrebat : domnule doctor dar daca nu ma mai trezesc si crap pe masa de operatie ?! El mi-a promis ca va da chitanta sotiei. Am acceptat asa…Numai ca nu am mai ajuns la operatie. Am dat banii la doctor numai ca doctorul a murit in accident de masina in drum spre iasi impreuna cu un baiat de-al lui. Accidentul a vut loc cu 2 zile inainte de a ma opera. Nu am mai recuperat banii si nu m-am mai operat. Ce am observat intre timp este ca ma simt mult mai bine. Am fost la alt doctor si mi-a spus ca nu nu e caz de operatie. Am fost la sotia doctorului acasa. Era in doliu ! I-am povestit ce am patiti si ea s-a oferit sa-mi dea chitanta….dar ce sa fac cu ea daca eu nu am mai fost operat. Ea mi-a spus ca nu poate sa imi restituie banii pentru ca nu i-am dat ei. Imi poate da doar chitanta.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 3, 2016 la ora 11:52

      Privind comentariul dumneavoastra ca pe o alegorie, tre’sa va spun ca asta se cheama „hot cinstit”, adica o atitudine demna de „vechea Mafie”. Astazi lucrurile s-au cam schimbat. Dupa ce ai fost pagubit, cand suni la usa vaduvei pentru chitanta ti se spune ca ai gresit adresa. Daca insisti, cumnatii raposatului te iau la suturi in fund. Cand ripostezi, pun si „cainii de paza ai democratiei” (adica presa) pe tine. Daca nu este alegorie, considerati banii o pomana in sanatatea dumneavoastra; aprindeti si o lumanare.

      Răspunde
       
  • George
    Iunie 2, 2016 la ora 18:46

    (comentariu cumva pe langa subiect, DAR NU MAI POT CU IPOCRIZIA)

    Moise, te rog frumos! Nu mai pot cu inchinaciunile la medici! Nu ma refer la orice medic (stomatolog, medic de familie etc), ma refer la cei care sunt in acele pozitii unde te pot santaja cu moartea, la cei ce apelezi cand lucrurile sunt grave si timpul curge in defavoarea ta (in principiu, chirurgi). Tu cunosti vreo (1, una) persoana care sa nu fie persoana publica si sa nu fie prieten din copilarie cu medicul si care inaintea unei interventii chirurgicale sa nu fi dat spaga? Eu nu stiu pe nimeni, toti cei ce s-au operat, au dat spaga. Apare cazul de la psihiatrie Arad, de la Sf Pantelimon Bucuresti. Hexi a dat spaga catre cine? Catre manageri de spital. Aia in majoritatea lor nu proveneau din randul medicilor? 77 de oncologi dintr-un total de ~300 sunt prinsi spagari pe un singur caz, si tu tot o tii pe a ta sa nu generalizam?

    Moise, e o mica chestie legata de prosteala. Prosteala isi are rostul doar cand mai a mai ramas cineva de prostit. In privinta faptului ca cvasi-totalitatea medicilor nu ar fi spagari NU MAI E NIMENI DE PROSTIT. Nu mai are rost sa pui placa asta, toata lumea stie adevarul. Pe cine sa mai prostesti, daca toti stiu adevarul?! Toti (personal, prin rude, prin cunoscuti f apropiati) am avut contact cu spaga din spitale. Si tu o tii pe ta?! [A.. tu si medici spagari ridicati speta la un nou nivel: medicii merita spaga! Macar politicienii cand iau spaga stiu ca fac o magarie.]

    Răspunde
     
    1. Costin
      Iunie 2, 2016 la ora 20:20

      Ti-ai raspuns singur la faza cu generalizarea. 77 din 300 nu reprezinta nici macar majoritatea….deci in general e total nelalocul sau

      Răspunde
       
      1. George
        Iunie 2, 2016 la ora 21:59

        Sa ne intelegem, cei 77 au fost prinsi pe _1 singur_ caz de coruptie. Si daca stirea ar fi fost ca la finalul carierei de 30 de ani, 77 din cei 300 de oncologi au luat cel putin 1 data spaga, ar fi fost grav. Dar stirea e: la 1 singur act de coruptie au fost faptasi 77 din 300. Sincer, din cei 223 de oncologi ramasi inca nevizati de anchete de coruptie, cati credeti ca au luat spaga in diverse forme, cel putin 1 data in meseria lor? Si luati intrebarea mea foarte literal, nu retoric. Cati? Alti 1, 2 au mai luat spaga? Sau 200?
        La fel, raspundeti-mi la cealalta intrebare: cati dintre cunoscutii dvs care au trecut printr-o interventie chirurgicala in sistemul public nu au dat spaga? Din nou, nu e retoric. Va cer o cifra concreta.

        Din pacate vad ca continuati pe aceeasi linie. Si asta ma innebuneste pentru ca nu inteleg logica. Toata lumea stie adevarul (adevarul e: 99% -ca sa las loc exceptiilor- dintre oamenii normali -oameni de pe strada, ne-personalitati, ce nu sunt in pozitii de putere- care se opereaza in spitalele publice dau spaga) si dvs continuati cu marota evitarii generalizarii. O sa revin cu un nou comentariu, sa vad acolo ce-o sa-mi raspundeti.

        Răspunde
         
        1. George
          Iunie 3, 2016 la ora 02:11

          Mda… raspunsul la noul meu comentariu a fost cenzura. Moise, sa stii ca cenzura e interzisa prin Constitutie (art 30.2). Ziceam sa ma cenzurezi daca instigam la ura, violenta sau daca foloseam un limbaj injurios. Dar doar faptul ca un comentariu va contrazice, nu e motiv rezonabil de cenzura. Partea buna e ca daca m-ati cenzurat insemna ca cineva a citit comentariu, poate nu chiar Moise, dar cineva din echipa. Deci draga cenzore, daca nu esti Moise, poate la o cafea/tigara ii spui lui Moise ca il rog eu sa inceteze cu frica de generalizare. Ingrijorarea asta e legitima, dar in cazul interventiilor chirurgicale (in special, dar nu numai), in spitalele publice, spaga _chiar e generalizata_. V-am pus intrebari de bun simt, v-am dat un exemplu incredibil (in comentariul cenzurat), ganditi-va asupra lor, mai intrebati cunoscuti si veti vedea ca raspunsurile converg in aceasta directie: nimeni (om normal, roman mediu) _nu_ are curajul sa intre intr-o interventie chirurgicala in spital public fara sa fi dat spaga anterior. A nega faptul asta e pur si simplu o minciuna.
          Gata, nu mai comentez ca am inteles mesajul. Succes!

          Răspunde
           
        2. Florin
          Iunie 3, 2016 la ora 10:01

          Salut George, am sa-ti spun DE CE CRED EU ca public se spune „sa nu generalizam” : pentru ca nu ai probe sa sustina afirmatia si se gaseste un „cinstit” care te da in judecata …
          Noua, persoane private, de multe ori si anonime ni se falfaie, putem spune orice ne trece prin minte dar persoanele publice care fac afirmatii pot fi trase la raspundere …

          Răspunde
           
      2. Radu