Tablouri din spitalul de nebuni

de Moise Guran

13262145_10201942621723072_487632132_oZic să ne concentrăm cu atenţie pe ce dezinfectanţi folosim, pentru că nu numai cei internaţi în spitale sunt în pericol… Toată ţara noastră e un spital. Unul de nebuni. Înainte să vă simţiţi ofensaţi de concluzia mea, haideţi să privim cele câteva tablouri ale zilei de azi şi poate ajungeţi dumneavoastră la altă concluzie, mai veselă.

Tabloul I

spitDirectorul spitalului judeţean Constanţa a fost prins în flagrant de şpagă de către DNA, cel mai probabil pentru aranjarea unor achiziţii pentru spitalul respectiv. Asta în plin scandal cu achiziţiile din Sănătate, la câteva zile după ce chiar ministrul Sănătăţii a demisionat. O să spuneţi că omul avea tupeu. Eu vă zic că avea încredere.

Tabloul II

Dănuţ Căpăţână este manager al spitalului de urgenţă din Constanţa de când s-a înfiinţat această funcţie. Adică de şapte ani. În 2014, a fost prins de DNA cu o altă achiziţie dubioasă – un contract de concesiune a serviciului de oxigen. Știţi că bolnavii, fie ei şi din Constanţa, au nevoie uneori de oxigen. Atunci DNA-ul a reuşit să dovedească doar nicusor bunatribuirea abuzivă a unui contract… A greşit funcţionarul, cum zice Traian Băsescu. Atâta doar, că trimiterea sa în judecată nu i-a impresionat deloc pe mafioţii politici care îl susţineau, iar Căpăţână a rămas pe funcţie. Și cum să nu rămână? Cine era să îl schimbe? Nicuşor Constantinescu? Înţelegeţi acum în cine avea încredere managerul Căpăţână de n-a avut nici greaţă şi nici frică să pună mâna pe şpagă, acum, în plin scandal? Staţi că n-am terminat. Și, oricum, Nicușor nu mai e președinte de cinci luni.

Tabloul III

tariCu câteva ore înainte ca DNA-ul să-l prindă în flagrant pe directorul celui mai mare spital din Constanţa, preşedintele Senatului, domnul Călin Anton Popescu Tăriceanu, a declarat că DNA-ul nu mai trebuie tolerat pentru că majoritatea care a câştigat alegerile în 2012 a fost decimată de arestări. Domnul Tăriceanu sugerează necesitatea modificării legislaţiei, astfel încât DNA-ul să se mai potolească.

Tabloul IV

Cam la ora la care Căpăţână pica în flagrant pe şpagă, DNA-ul trimitea în judecată cel mai mare dosar de corupţie cunoscut până acum, cel al retrocedărilor Fermei Băneasa şi al Pădurii Snagov. Între cei 23 de inculpaţi, doi foşti consilieri de prim andronic bunminiştri, unul al domnului Adrian Năstase, celălalt al domnului Călin Anton Popescu Tăriceanu, plus doi consultanţi ai aceluiaşi Călin Anton Popescu Tăriceanu. Paguba estimată de procurori – 145 de milioane de euro.

Acum, după ce v-am expus aceste patru tablouri, toate dintr-o zi petrecută în România, mai are cineva curaj să susţină că sunt eu nebun dacă susţin că ţara noastră este un spital de nebuni? De aia zic… să dăm bine cu dezinfectant!

stiri verificate

Comentarii prin facebook

28 răspunsuri la Tablouri din spitalul de nebuni

  • cornel
    Mai 19, 2016 la ora 20:27

    Felicitari Moise,pentru emisiune.Nu te lasa,si deschide ochii celor multi sa vada realitatea.In ei e puterea,in ei e speranta unei schimbari.Au nevoie de lideri adevarati.Or mai fi si oameni de bine,ce nu sint minati de interese ce vor vrea ca si copii lor sa aiba o sansa in tara.

    Răspunde
     
  • alexman
    Mai 19, 2016 la ora 10:45

    Frumoasa prezentare Moise. Totusi ma intreb cum de nu investigheaza DNA-ul si abuzul lui Tariceanu ca prim ministru cand a dat cele 5 miliarde la reprezentantii PNL, de a lasat tara cu fundul gol?Ce tupeu are acest individ sa se ia de DNA.Pai bine a facut DNA-ul ca i-a decimat. Este un cuib de sobolani care trebuie starpit.Problema este ca la alegeri vin altii sau tot aia, asa ca daca nu schimbam acum ceva,vom ajunge treptat din cauza acestora un imens Colectiv….

    Răspunde
     
  • ADRIANA
    Mai 19, 2016 la ora 10:09

    Moise, mi-e teama ca oamenii cinstiti vor pleca din tara dupa toate aceste tablouri pline de batjocora la adresa contribuabilor. Si mie imi vine sa-mi iau lumea in cap. Mi-as dori o oportunitate de a ne exprima furia si lipsa de toleranta pentru aceste ‘capusi’ care nici nu se mai deranjeaza sa mimeze cinstea, se ocupa cu piedici justitie si continua sa suga sange parca mai abitir decat inainte. Nu am vazut o mobilizare la indemnul tau, este mare pacat sa privim ca niste spectatori plini de lehamite!

    Răspunde
     
    1. speranta R
      Mai 19, 2016 la ora 10:59

      sa nu ne mai gandim la plecare,sa ne gandim la schimbare;
      am fost in Varsovia si am privit comparativ:
      -pe marile bulevarde NU intra masini proprietate personala;adevarat,au parcari la capete,lasi masina si devii pieton sau calator transport in comun;flori si copaci,
      cat cuprinde;
      -multi fumeaza pe strada,dar TOTI ,sting pe marginea unui cos din ciment si arunca in compartimentul din tabla
      -la stop 60′,aprox 30 pers,nu se vedea nicio masina,dar TOTI asteptau verde
      -construiesc temeinic,fara praf si respecta
      zonele istorice
      -pe strada saraci sau bogati sunt imbracati curat si se comporta civilizat..
      -cand au ceva de spus,ies in strada civilizat,MULTI,sa fie auziti…

      Răspunde
       
    2. RAILEANU
      Mai 19, 2016 la ora 11:10

      DNA trebuie sa ramana ca o reduta in fata nenorocitilor de politicieni. De ce nu a informat SRI si DNA in legatura cu HEXYPHARMA? pentru ca este o firma sub acoperire.

      Răspunde
       
  • Marcela Busuioc
    Mai 19, 2016 la ora 10:05

    DA,o țară de nebuni,ignoranți,indolenți,nepăsători,indiferenți.Ignoranța,comoditatea indiferența și lipsa de curaj și atitudine sunt trăsăturile de caracter care au devenit „demne”de urmat în societatea de azi ,dar care din păcate vin după ani întregi de umilință,minciuni,subaprecieri și dezbinări.Mai avem oare puterea să credem că va răsări soarele și pe meleagurile noastre?Eu cred că NU!DE CE?Pentru că nu avem toți aceleași idealuri,credințe,satisfacții sau standarde de viață,iar performanțele de care tot se vorbește în presă ,radio.tv etc.,performanțe care ar trebui să devină criteriul de bază al remunerării bugetarilor ,sunt stabilite și probabil verificate tot de oameni corupți și lipsiți de conștiință.Sunt puțini cei ce au o conștiință căreia să-i dea și socoteală!

    Răspunde
     
  • Adrian
    Mai 19, 2016 la ora 09:46

    Strada nu este o solutie vis-a-vis de cocina in care ne-am varat. Inca de pe vremea romanilor ( Roma antica ) parlamentul si politica erau corzile sensibile ale democratiei. Si atunci erau revolte. Unele erau inabusite, altele se transformau in revolutii, insa paradoxal, scenariul ajungea sa se repete de fiecare data. Mai exact, o clasa politica similara cu cea precedenta, corupta de asemenea.
    Acum 6 luni de zile am iesit in strada, dupa Colectiv, in speranta ca voi ajuta la schimbare. Nu mica mi-a fost mirarea, cand la Universitate am dat de un grup de „lideri” cu pancarde late cat bulevardul si portavoci, etc. Cum Dracu, Doamne iarta-ma erau aia lideri ai unei actiuni spontane, cand ei erau pregatiti cu un arsenal a carui realizare necesita o pregatire in prealabil. Mi-am dat seama ca pana si in strada eram manipulati, tot de ei.
    E foarte greu sa schimbi ceva in rahatul asta de tara si nu numai la noi. Pe tot globul . Singura solutie este identificarea unor lideri ( parerea mea, Nicusor Dan) si sa facem totul ca ei sa ne ofere o sansa. Cu riscul de a fi blamat pentru campanie electorala, imi asum ceea ce am scris. HAI LA VOT!

    Răspunde
     
  • Andrei
    Mai 19, 2016 la ora 09:27

    Ipochimenul Tăriceanu simte că urmează să ia loc pe banca acuzaților.

    Dar oare nu ne-am plictisit să tooot ne minunăm cât de indiferenți sunt față de noi?

    Hai domnule Guran, îndemnați oamenii să iasă în stradă și să ceară alegeri anticipate.

    Răspunde
     
  • Catalin
    Mai 19, 2016 la ora 00:02

    Domnule Moise Guran,

    In primul rand va multumesc dumneavoastra si echipei Biziday pentru emisiunea cu adevarat trasnparenta pe care o faceti de fiecare data. Referitor la ultimele dezbateri pe care le-ati avut, as propune atentiei dumneavoastra subiectul „criteriul de performanta” dar nu aplicat ca si pana acum in diferite institutii precum cele dezbatute, ci mi-as dori sa vad ca va exista o lege prin care sa se masoare calitatea actului de justitie, doar prin aplicarea legii, fara nici un alt comentariu. Consider ca atunci cand insusi justitia va fii supusa criteriului de performanta, vom putea vedea si imbunatatiri in statul romanesc. Un stat cu o verticalitate si o natie cu o demnitate nu poate exista atat timp cat actul de justitie este „interpretat” de cei care sunt pusi sa il aplice.

    Va multumesc,
    Catalin.

    Răspunde
     
    1. RAILEANU
      Mai 19, 2016 la ora 11:13

      stimate domn,
      sindicatele din penitenciare isi manifesta increderea ca si marii corupti vor ajunge in inchisoare. Va asteptam cu drag!

      Răspunde
       
  • speranta R
    Mai 18, 2016 la ora 23:30

    Moise,cu munca ta ne dai un tonus bun care ne ajuta si pe noi in activitate;
    din pacate „porcii nu privesc cerul,sa nu piarda din agoniseala”;
    chiar daca dispar capeteniile,raman tentaculele care devin si mai viguroase,precum microbii, si rad de noi…..ce facem?

    Răspunde
     
  • ujica
    Mai 18, 2016 la ora 22:01

    Problema cu DNA-ul este ca o mare parte,de fapt cea mai mare parte a procurorilor isi fac treaba si trimit infractorii in judecata,dar mai exista si o mica parte care se ocupa de porcarii,adica fac putina politie politica.Pentru ceea ce fac bine trebuie sa-i felicitam,dar spiritul critic nu mai trebuie sa ne lipseasca, pentru ca altfel nu devenim decat niste fanatici care sustin neconditionat in cazul de fata o directie din ministerul public.Nu prea exista in Romania politician integru,totusi doar unii sunt clientii DNA-ului ,multi dintre ei cercetati pentru gainarii,in timp ce altii pentru fapte de coruptie cu prejudicii uriase sunt bine merci.De fapt am constatat un fel de tipar dupa care se fac cercetarile.Cat timp a fost Basescu presedinte nici un apropiat de al sau nu a fost inculpat.Acum cu noul presedinte se intampla acelasi lucru.Coruptia nu va dispare pentru ca oamenii greu rezista ispitei cand ajung la borcanul cu miere.Asta este natura umana.Cat despre marirea pedepselor,asta nu rezolva nimic,motivul este psihologia infractorului-el este ferm convins ca nu va fi prins niciodata.Trebuie mai bine create mecanisme care sa-l impiedice sa fure.

    Răspunde
     
    1. mihai
      Mai 18, 2016 la ora 22:39

      Problema este la judecatori…cred ca nu inteleg rolul lor in sistemul judiciar si societate. Cum e posibil ca unii condamnati pt. sute de acte de coruptie sau prejudicii imense, sa primeasca pedepse cu suspendare??? Cum e posibil ca aceiasi judecatori sa nu aplice confiscarea extinsa desi se vede din avion ca din salariul sau condamnatul nu putea nici in trei vieti sa-si cumpere cele 3-4-5 case si masinile din curte, basca banii din conturi???

      Răspunde
       
    2. Xtelan
      Mai 21, 2016 la ora 02:25

      Mda nu prea e nici o diferenta intre 2 ani care pot fi cu suspendare sau un max de 25 cum e in Norvegia pt evaziune ….

      Răspunde
       
  • Angelo
    Mai 18, 2016 la ora 21:24

    Sa nu uitam de victimele directe: pacienti si angajati (infirmiere) date afara pentru incompetenta (la controlul intern al microbiologului, care s-au facut, totusi).

    Răspunde
     
  • victor22
    Mai 18, 2016 la ora 20:51

    Asa cum am mai spus, cel mai bun „dezinfectant” ar fi o echipa de LUNETISTI PROFESIONISTI care sa inceapa operatiunea! Te asigur ca, dupa cel de-al treilea „dezinfectat”, cu PUBLICITATEA aferenta, se va face coada la depus demisiile din parlament. Dupa care D.N.A. poate pescui cu navodul, nu cu undita ca pana acum. Deschidem o cheta pentru plata „dezinfectantului”?!?
    P.S. As deschide lista tocmai cu al doilea om in stat, cred ca ar fi un bun exemplu.

    Răspunde
     
    1. mihai
      Mai 18, 2016 la ora 21:24

      De acord, soluția trebuie să fie una extremă, strada nu face decât să îi încetineasca

      Răspunde
       
    2. NEUTRU
      Mai 19, 2016 la ora 01:50

      Reusita fostului premier din Singapore, Lee Kuan Yew, vorbeste de la sine despre eficientza metodei forte. Dar …dupa unii „democrati”, nu e permisa starpirea „rozatoarelor” …

      Răspunde
       
    3. Kristina
      Mai 19, 2016 la ora 15:18

      Au fost locuri in Romania asta unde am fost servită cu o cafea si mi-a fost frica sa ma ating de ea.(cândva, cineva nevăzut si nestiut a pătruns in propria mea locuinta si a concentrat!soluția 🙁
      De atunci am prins frică. NU BEAU DECAT CE VAD PREPARAT SUB OCHII MEI.si sunt parte din nebunia acestei țări.
      Ma întreb daca lor,cei care fac atat de mult rău copiilor nostri nu le este frica niciodată de cafeaua servită ? 🙁
      Ok.
      Am depasit o limită.
      Ma retrag.DAR tot ramane întrebarea 🙁 mea

      Răspunde
       
    4. Alex Z
      Mai 19, 2016 la ora 18:37

      Pun 50 de euro pt.dezinfectarea aluia cu nume asa lung! C.A.P.T.

      Răspunde
       
  • Raduko
    Mai 18, 2016 la ora 20:42

    Dezinfectantul este strada si este al naibii de diluat! Nu facebook-ul si nici macar votul! Avand concentratie 0 % nu-si face efectul iar la adapostul lui hotii modifica legislatia si fura in voie. QED

    Răspunde
     
  • Dan
    Mai 18, 2016 la ora 20:25

    ce calitatea umana joasa trebuie sa aiba tariceanu asta, tin minte tot asa cand a iesit el cu o doua suspendare a lui Basescu, a vazut ca nu prea ii baga lumea in seama a tacut, e prostul psd de scos in fata, pe alta parte romanul isi merita soarta, are o memorie pana la ghenunchiul broastei, au uitat toti cum tariceanu a spart banii bcr.

    Răspunde
     
  • Adrian T.
    Mai 18, 2016 la ora 20:21

    Pedepsele sunt prea mici. Toata lumea isi da seama ca merita sa riste sa fure – daca este prins ia cativa ani cu executare sau chiar cu suspendare. Inainte de ’90 nu mai vedeau lumina soarelui multa vreme. Ati observat in China ce pedepse aspre primesc hotii astia? La noi este apa de ploaie. Pai cum sa nu furi in aceste conditii? Multe lucruri urate se intampla la noi pentru ca se poate.

    Răspunde
     
  • Corina Soare
    Mai 18, 2016 la ora 20:11

    Nu gresesti deloc Moise. Acu’ vreo 15 ani ( pe la inceputurile PNA-ului) circula o gluma buna, si anume ca Romania este o tara corupta, fara oameni corupti. Iaca, acuma avem si o droaie de corupti. Sau ma rog, suspecti …….Din pacate si astazi cam tot ce este administrat de „stat” – primarii, regii, spitale, scoli, directii, administratii etc etc functioneaza pe spaga si paraindarat ( kickbacks payments cum le zic americanii). Si se pare ca prea multi s-au obisnuit cu asta, iar DNA-ul singur impotriva tuturor nu va putea face minuni….”Dezinfectantul” ramane intra-devar in mana ( si eventual votul) celor care refuza sa gandeasca ca ei…. Sper.

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Mai 18, 2016 la ora 19:58

    Eu cred ca Tariceanu nu face altceva decat sa testeze reactia societatii civile, ca sa poata actiona daca nimeni nu ia foc.

    Răspunde
     
    1. Raoul
      Mai 18, 2016 la ora 20:59

      Eu cred ca-i dai prea mult credit acestui specimen, daca mi se permite englezismul.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Mai 19, 2016 la ora 11:23

        Permiteti-mi, va rog, sa va amintesc ca va referiti la cel ce ocupa a doua functie ca importanta in statul roman, presedintele Senatului. Apoi, el beneficiaza de o imensa sustinere publica si enorma reprezentativitate. A fost ales de muuuuulti cetateni de buna-credinta.

        Răspunde
         
        1. Alex Z
          Mai 19, 2016 la ora 18:33

          De cine a fost ales? De cetateni muuuu-ti?

          Răspunde