Ce sunt ligamentele şi cum pot duce ele la demiterea guvernului

de Moise Guran

Pentru cine nu ştie, ruptura de ligamente e o chestie foarte serioasă. Depinde însă de ligamente, că-s mai multe feluri. Şi mai depinde şi de om, de perspectivă, despre ce ai în plan în următoarele 45 de zile.
11430240_10200853278970184_1503624604_oVă spun din capul locului că îmi urăsc ligamentul încrucişat posterior de la genunchiul stâng, din cauza căruia de trei ani nu mai ştiu bucuria unui meci de fotbal decât de la televizor şi din tribună. Urăsc însă şi ideea de operaţie de ligamente, pentru care ai nevoie de şase săptămâni imobilizare la pat, urmate de o dureroasă perioadă de aproape jumătate de an de recuperare. Dacă eşti amator de sport, aşa cum eram eu acum trei ani, viaţa ta devine mai tristă fără operaţia de ligamente. Eşti nevoit să te retragi de la tenis la pingpong, de la fotbal la ciclism, de la baschet la nataţie.

Pentru un alergător, odată ce ţi s-au rupt ligamentele, activitatea competiţională se încheie. Dacă eşti sportiv profesionist, ori te operezi, ori mori de foame. Dacă, în schimb, eşti doar un sportiv amator, ca mine sau ca Ponta, iar în rest eşti angajat, sau patron, sau liber-profesionist, sau premier, mori de foame dacă te operezi, căci trebuie să stai în concediu medical minimum 45 de zile, dar poţi ajunge să stai şi şase luni. V-am spus, depinde de ligament, dar mai depinde şi de câtă toleranţă ai la durere, căci, aşa cum spuneam, recuperarea este lungă şi dureroasă.

Știu toate astea nu din Turcia, ci de la un eminent ortoped de la Municipal cu care m-am şi împrietenit de când, vorba lui CTP-ul, mă fugăreşte cu bisturiul să mă opereze de ligamente.

Ceea ce am vrut să vă spun cu acestă lungă introducere medicală este că operaţia de ligamente nu este obligatorie sau urgentă, poate fi doar oportună sau nu. Dacă nu te operezi, durerea trece destul de repede, dar rămâi cu o instabilitate a genunchiului ce nu-ţi mai permite să alergi fără riscuri.

Acum, fiecare om îşi preţuieşte sănătatea cât vrea el. La fel şi munca. La fel şi prestigiul public, la fel şi modul în care se ţine pe picioare. Alegând să se opereze în Turcia într-un moment în care ar fi trebuit să meargă în faţa procurorului DNA în România pentru a da explicaţii unor suspiciuni de corupţie, Victor Ponta şi-a creat câteva oportunităţi. Prima este aceea de a amâna cât de mult posibil un proces penal. La fel au făcut mulţi ca el, în timp ce ţipau în gura mare că ei vor să fie judecaţi, trăgeau cât puteau de timp, aşteptând… nu ştiu ce. O prescripţie, o decapitare a DNA, o modificare a Codului Penal cât eşti tu plecat din ţară, un aranjament, o invazie rusească… Nu ştiu!

În al doilea rând, Ponta îşi crează oportunitatea unui concediu medical prelungit, eventual urmat de o demitere din motive de sănătate. Deja Gabriel Oprea i-a preluat atribuţiile (ce-i drept, cu un mandat până vineri 19 iunie) şi va conduce guvernul până la revenirea domnului Ponta în deplinătatea facultăţilor fizice. În funcţie de operaţie delegarea lui Oprea se poate prelungi, dar, mare atenţie, delegarea nu se poate prelungi dincolo de data de 23 iulie, căci Articolul 110 din Constituţie prevede că Guvernul este demis dacă primul ministru nu îşi poate exercita atribuţiile mai mult de 45 de zile.

Or, exact acesta este termenul de imobilizare la pat după o operaţie de ligamente. După acest termen, domnul Ponta ar trebui să reînveţe să meargă. Nu este exclus să îl vedem venind în cârje la şedinţele de guvern, dar, fără a face un proces de intenţie unui om suferind, nu mă pot abţine să nu observ că o plecare prin demitere pe motive medicale lasă totuşi mai deschisă (faţă de o suspendare sau o demisie) posibilitatea revenirii în politică a urmăritului penal Victor Ponta, asta, desigur, dacă se va dovedi nevinovat de faptele pentru care îl cercetează DNA-ul.

stiri verificate
Categoria: Diverse
Etichete: , , , ,

Comentarii prin facebook

18 răspunsuri la Ce sunt ligamentele şi cum pot duce ele la demiterea guvernului

  • liviusmaximus
    Iunie 22, 2015 la ora 18:00

    in biletul de externare al lui ponta, aparut azi pe un site, scrie ca „pacientul s-a ridicat in picioare imediat dupa operatie”. si sa nu se spele pe picior 15 zile, dar asta- o zona mica, la operatie 🙂

    Răspunde
     
  • Ionel
    Iunie 18, 2015 la ora 00:25

    Dle. Guran, dupa cum ati vazut, Ponta nu are voie sa calce trei saptamani in piciorul operat, deci nici pe la DNA. Dupa 3 saptamani va incepe recuperarea, deci iar nu poate merge la DNA si uite asa se prelungeste treaba si imi e din ce in ce mai clar ca acesta este motivul operatiei din Turcia. Cat mai departe de DNA.

    Răspunde
     
  • Laurentiu
    Iunie 17, 2015 la ora 18:16

    Salut Moise,
    Sunt operat de ligamente incrucisate de doua ori la ambele picioare.
    In seara dupa operatie am avut voie sa merg (cativa zeci de metri) ajutat de carje.
    Dupa ce mi-au fost scoase firele (2 saptamani de la operatie) am avut o viata normala, recuperarea a fost usoara si acum sunt absolut ok.
    Trebuie sa fac doar o injectie la 6 luni pentru intretinerea articulatiilor.
    Long story short: OPEREAZA-TE! Cu siguranta vei regreta mai tarziu cand nu iti vei putea tine nepotii in brate si nu vei putea merge cu ei prin parc.
    Toata stima pentru ce faci!

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mircea
    Iunie 17, 2015 la ora 09:22

    De ce Turcia?In Brasov este un doctor foarte bun la spitalul privat CLINICCO,DR.Balint,iar pana la operatie poti folosi la ski co ORTEZA.

    Răspunde
     
  • MaarD
    Iunie 16, 2015 la ora 19:36

    „a avut o ruptură veche de ligament încrucişat anterior, fapt ce a determinat o ruptură de menisc intern şi leziuni foarte mari de cartilaj. …. a trebuit să se scoată porţiuni din meninsc, alte porţiuni s-au suturat, s-a făcut reconstrucţie de ligament înscrucişat anterior şi sutură de menisc”, a spus Ion Bogdan Codorean”. Adica dom’ Moise, daca nu sunteti medic, mai bune taceti. Faceti mai bine diagnoza economica.

    Răspunde
     
  • Jordan
    Iunie 16, 2015 la ora 13:37

    Imi cer scuze dle Guran, sunteti usor pe langa. Acum 10 ani operatiile de ligament se lasau cu repaus 2 saptamani. Personal, acum 8 ani, am fost operat de ruptura de ACL si, dupa o saptamana de cvasi-imobilizare, am fost eliberat din spital si am folosit carje inca 4 saptamani. Da, nu e ideal dar nici vorba de concediu…

    Răspunde
     
  • Lucian
    Iunie 16, 2015 la ora 11:11

    O singura observatie, legata de privatiunile la care te obliga ruptura de ligamente (la mine a fost vorba de ligamentul incrucisat anterior): ramai doar fara sporturile bazate mult pe pivotare: fotbal si schi. Nici eu nu m-am operat, tot din groaza de a sta vreo luna in pat cu piciorul atarnat, si inca vreo 6 la recuperare, plus alte 6 ca sa ajungi unde erai inainte de accident… Dar tenis si alergari pot face fara probleme, paradoxul cel mai mare e ca am colegi care, operati fiind, se resimt mult mai tare ca mine. Nici ei nu mai joaca fotbal si, in plus, le mai fuge uneori genunchiul…

    Răspunde
     
  • Alin
    Iunie 16, 2015 la ora 01:15

    Observatiile legate de injuriile ligamentare sint in esenta corecte. Pentru cei care sufera sau vor suferi injurii ligamentare, in scopul de a-i ajuta, fac observatia ca scaderea in greutate poate ajuta foarte mult la controlul durerii, la temporizarea momentului chirurgical si la refacerea post-operatorie. Se recomanda regimul de viata sanatos cu ciorbe, supe si salate. „Legume” precum friptura la cuptor, sarmalele, toba, carnatii s.a.m.d. sint (relativ) contraindicate. Am zis sa va spui. Pofta buna! 🙂

    Răspunde
     
  • Dan
    Iunie 16, 2015 la ora 00:09

    Dle Moise, este cumva un gay „fight” in TVR sau am citit eu gresit stirile de azi ?

    Răspunde
     
  • Alex
    Iunie 15, 2015 la ora 23:49

    Eu am alta intrebare, de ce nu se opereaza nenorocitul in Romania sa ajute sistemul de sanatate cu niste bani. De ce plateste turcii? Frumos nu?

    Răspunde
     
    1. netgamero
      Iunie 16, 2015 la ora 17:21

      Pentru ca e „mandru ca e roman” si are incredere in romani – asta a fost aroganta lui mickymouse, dar nu s-a prins nimeni. Decat sa dea 2000 de euro la romani, mai bine a dat 14000 de euro la turci, nu?? logic.

      Răspunde
       
  • Gogu Steriade
    Iunie 15, 2015 la ora 22:06

    „…delegarea nu se poate prelungi dincolo de data de 23 iulie, căci Articolul 110 din Constituţie prevede că Guvernul este demis dacă primul ministru nu îşi poate exercita atribuţiile mai mult de 45 de zile.”

    Sobolanul ponta se va intoarce probabil dupa 44 de zile. la fel cum in 1990 armata a fost retrasa in cazarmi de catre sobolanul-tata, iliescu, dupa exact 44 de zile. Prietenii stiu de ce.

    Răspunde
     
  • adi
    Iunie 15, 2015 la ora 20:57

    inseamna ca minte din nou. aere ata problema mai usoara

    Răspunde
     
  • Noi
    Iunie 15, 2015 la ora 20:24

    Cred ca o sa ștergi comentariul meu dar acum, de câteva luni v.v.p. joaca rolul șobolanului.
    Majoritatea clasei politice este parșivă, perversa si antinationala dar acest șobolan ii întrece pe toți.
    Sper din tot sufletul sa ajungă cata mai repede acolo unde s-a odihnit si mentorul sau A.N. care as spune ca era totuși de un bun simt mult superior șobolanului mai sus amintit. Sper sa nu ofensez prea multa lume.

    Răspunde
     
  • Ioana Cojocaru
    Iunie 15, 2015 la ora 19:25

    Ehee, lui Ponta am senzatia ca i-a fost frica sa faca ca invatacelul Nastase , deoarce lui Nastase nu i-a iesit faza cu jugulara !!!! Asa s-a lovit la ligamente !!!! Hai mai oameni buni si asta e un copy paste , dar mai light !!! Eu nu cred ca s-a dus la operatie !!! Si de ce in Turcia si nu l-a Viena ????????? NU , nu cred ca are ceva la ligamente !!!

    Răspunde
     
  • miluch
    Iunie 15, 2015 la ora 19:16

    Ok, ei se joaca. Jocuri de baieti mari: bani multi, masini, functii samd.
    Si noi ce vina avem?? 🙂

    Răspunde
     
  • florin
    Iunie 15, 2015 la ora 19:12

    :)). Da, lectia de ortopedie e corecta, dar incompleta. Nu stiu ce ligamente le are Ponta rupte si, sincer, nici nu ma intereseaza (aici sunt empatic cu Antonescu, ma doare in cot). Dar exista si ligamente laterale la genunchi, in afara de cele incrucisate. Cu alea e mai nasol. Operatia e obligatorie pentru ca genunchiul nu mai e functional deloc si durerile greu suportabile. Eu le-am avut rupte si am stat doua luni jumatate cu piciorul in gips, dupa care nu am reinvatat sa merg :))), pt ca nu uitasem, dar mobilitatea genunchiului era zero initial. O jumatate de an de sedinte de kinetoterapie, bicicleta medicinala si ulterior bicicleta clasica. Bineinteles ca operatia am facut-o in Romania, dar exista metode mai evoluate pentru care recuperarea e mult mai scurta…
    Dar ai dreptate, ligamentele incrucisate nu presupun operatie obligatorie daca nu esti sportiv de performanta.
    E de-a dreptul penibil sa-l vedem in carje. Ar fi bine sa ne lase, dar perspectivele gen Oprea sau Predoiu sunt la fel de proaste…

    Răspunde
     
    1. netgamero
      Iunie 16, 2015 la ora 17:26

      A fost la baschet, iar dupa accident mergea schiopatand, deci putea sa mearga. Mai mult ca sigur a facut ruptura de ligament incrucisat anterior, ceea ce se intampla la 80% dintre sportivii amatori. Oricum, orice ligament se poate opera si recupera in tara – dar e mandru ca e roman, de-asta se opereaza in turcia, logic nu?

      Răspunde