Clubul celor care muncesc în România, episodul 21: Crizele ne fac mai creativi

Publicat la data de de Moise

Comentarii prin facebook

17 răspunsuri la Clubul celor care muncesc în România, episodul 21: Crizele ne fac mai creativi

  • Dorel.
    Martie 20, 2016 la ora 12:23

    Moise ca sa iei peste 9 milioane de Euro credit de la banca trebuie sa ai ceva in spate asa ca nu poti sa zici ca ai inceput de la zero. Asa ca oamenii astia nu au inceput de la zero.

    Răspunde
     
  • Paco
    Mai 15, 2015 la ora 22:40

    Cum sa fi creativ in criza?
    Simplu…sprijini usa.Lucrez in domeniul sculelor de zugravit si in afara de vanzarea propriu-zisa fac si consultanta.Problema este ca de la angajat pana la patroni TOTI stau si asteapta.Nu stiu ce,nu stiu pe cine.Au ramas blocati in trecut cand clientii veneau valuri si acum se plange.Nu exista educatie antreprenoriala,nu exista idei,nu exista vointa,nici motivatie.
    Imi doresc ca aceasta perioada sa mai tina,imi doresc sa inchida cat mai multi ptr ca cei ramasi sa constientizeze ca o afacere se face cu o strategie,cu un plan urmarit zilnic,cu seriozitate,cu fidelizarea si cunoasterea in amanuntime a preferintelor de cumparare ale clientilor.Iar clientii sa se lumineze si sa inteleaga ca atunci cand cumperi un lucru ieftin la prima vedere dai de fapt multi bani…plateste adaosuri comerciale de 100% pe cand un produs de calitate,durabil si rezistent are un pret corect.

    Răspunde
     
  • ungur ioan
    Mai 8, 2015 la ora 14:57

    daca numai oamni incapabili..prosti si olteni au condus tara..poporu sau multumit cu ce leo dat.or ramas cu prostia in cap.. capul aplecat nu taie sabia .contrer capu sus si taieti voi..iei au mers pe poiezia ca lam prins cu rata in gura si o sa fur pina ma prinde..

    Răspunde
     
  • Kristina
    Mai 7, 2015 la ora 19:12

    „NOTIFICARE conform Ordinului 513/30.04.2015 :
    *este ultimul e-mail primit de la contabilul meu AZI.
    *initial am crezut ca face glume proaste dar ma tem este cat se poate de real.
    *nu pricep cum pot eu in calitate de civil POT sa primesc ordine peste noapte.
    *fiind vorba de registrul cu bani personali consider ca nu poate fi lasat la vedere mai cu seama in spatiul public la firma.
    *este o aberatie oricum si as vrea sa stiu care este amenda pentru nesupunere .

    aici vrea un raspuns,
    daca se poate,
    va rog

    Răspunde
     
    1. anca
      Mai 7, 2015 la ora 20:44

      Kristina, am o firma de 17 ani si crede-ma ca au fost sute de ordine aberante, unele erau de-a dreptul contradictorii, insa trebuiau aplicate ca veneau din neuronul bolnav al min Fin…

      Va propun un exercitiu:
      Gogu e ospatar la restaurantul din colt (locuieste f aproape); Dimineata are 100 lei in buzunar, dar la 12 vine sora sa-i aduca 200 pt pilulele mamei… la 15 ajunge un amic in zona si bea o cafea, rugandu-l sa-i imprumute 20 lei de taxi; mama lui il viziteaza la ora 16, ii da cei 200 lei ai surorii… intre timp, iubita vrea sa mearga la un film seara, iar Gogu’ ridica de la bancomat 100 lei si uita sa ia chitanta… la schimbul de tura iese pe minus 20 lei (plecase un client lasandu-i mai putini bani 🙂 )…

      INTREBARI:
      1. Cati bani are Gogu in fiecare moment al zilei, cum ii justifica? (sora nu-I da bon de casa… clientul care l-a pacalit s-a dus…)
      2. Ce facem in registru, facem povestea buzunarelor fiecarui angajat?
      3. Dar dc Gogu isi comanda si-o pizza si primeste bon doar pt consumatie nu si pt spaga, ce facem ?!
      4. Cum sa dai o lege pe care n-ai gandit cum s-o implementezi?!

      Răspunde
       
      1. Alin
        Mai 7, 2015 la ora 22:43

        Ce bine e in IT unde toate platile sint electronice. 🙂

        Răspunde
         
      2. Kristina
        Mai 7, 2015 la ora 23:24

        nu este lege,e ordinul unui ministru care se pare ca sufere si de incompatibilitate cu functia dumnealui.
        gradul sau functia ?
        pe vremea părinților mei” functia bătea gradul”
        acum se pare ca e invers.
        *din pacate pt.dansul patronii sunt oameni descurcareti, intreprinzatori ca de aceea stau pe propriile picioare!
        un registru in plus (15 lei )si încă 5 min.pt.mazgalituri
        problema ramane cu productivitatea,cu performantele ministerului condus de dansul!
        100 de taxe absurde si 1000 de formulare in plus , nu vor aduce bani la buget cat 3taxe bine motivate de contribuabil

        cam atat.
        seara buna!

        Răspunde
         
    2. delia
      Mai 7, 2015 la ora 22:54

      9000 lei

      Răspunde
       
    3. Ssbastian Lucaci
      Mai 9, 2015 la ora 09:45

      Buna Kristina,
      Amenda pentru situatia in care angajatul nu vrea sa prezinte banii pe care ii detine este de 1250 lei si i se da angajatului.
      Amenda pentru neprezentarea registrelor nu stiu, dar presupun ca sunt cateva mii de lei.
      Iar pentru Anca, raspunsul este ca de fiecare data cand isi cumpara ceva sau ii aduce cineva niste bani, angajatul completeaza in registru noua suma pe care o detine, deci nu ii trebuie bon pe ce s-au dus banii.

      Răspunde
       
  • anca
    Mai 7, 2015 la ora 18:58

    Ce facem cu medicii, cu profesorii care iau bacsis si n-au case de marcat… ne uitam la niste amarati de soferi de taxi, la ospatari si livratori la domiciliu, care se bine stie ca au salarii derizorii tocmai ca au acest extra venit din ciubuc… chestia asta e de cand lumea si pamantul…
    Consider ca e o diversiune cu acest spectacol al impozitarii spagii, pt a ne abate de la ceea ce e determinat si important in RO

    Răspunde
     
    1. Kristina
      Mai 7, 2015 la ora 19:05

      Posta romana vinde efecte postale,pixuri,plicuri,felicitari ,..etc.pe casa de marcat catre persoanele fizice ?

      e doar o intrebare ,
      la care chiar nu astept raspuns

      Răspunde
       
  • bucur alinta
    Mai 7, 2015 la ora 15:18

    este praf in ochi…

    Răspunde
     
  • CRISTIAN HOREA
    Mai 7, 2015 la ora 11:04

    Cred ca bacsisul impozitat cu 16% este un bun prilej legal, pentru a spala banii ,, murdari” .

    Răspunde
     
    1. 16% tot e bine, decat nimic.......
      Mai 7, 2015 la ora 12:40

      fiindca „mizerabili” tot vor exista!

      Răspunde
       
      1. m
        Mai 7, 2015 la ora 16:25

        de-aia o ducem cum o ducem, pentru ca am acceptat mereu „un pic e mai bun decat nimic”…

        Răspunde
         
    2. anca
      Mai 7, 2015 la ora 19:02

      Cred ca munca la gri va deveni mai colorata, cu acest 16%, prefer sa angajez un om cu min pe economie si sa-i dau diferenta pana la suma convenita sub forma de bacsis, ca e doar 16% impozitul, nu am alte contributii… e o smecherie pt cine stie sa profite din plin de treaba asta 🙂

      Răspunde
       
      1. Ionel
        Mai 7, 2015 la ora 22:42

        Multumesc draga Anca mi-ai dat o idee grozava.

        Răspunde