BIZIDAY: Miercuri, 8 octombrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

40 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 8 octombrie 2014

  • Pingback: Victor Ponta protejează LUKOIL | Paul Nistor
  • saba
    Octombrie 10, 2014 la ora 11:12

    The comments of those who congratulate me are listed below. The comments of those who don’t get me congratulating are no longer supported.

    Răspunde
     
  • saba
    Octombrie 10, 2014 la ora 08:36

    1

    Răspunde
     
  • Alex
    Octombrie 10, 2014 la ora 08:03

    Ar fi perfect daca ati pune si versiunea audio pt cei care vor sa asculte de pe telefon si nu pot datorita traficului de net foarte mare. Ar mai fi o idee buna daca s-ar putea regla calitatea onregistrarii , acum e implicit foarte mare si genereaza trafic pe mobil foarte mare.
    In legatura cu emisiunea: NOTA 10! dar va rog sa ne ajutati sa o urmarim cand suntem in miscare cum spuneam mai sus.

    Răspunde
     
  • cMario
    Octombrie 10, 2014 la ora 00:45

    Faina emisiunea de azi! Cea de ieri, prin comparatie, a fost cam plictisitoare. E interesanta povestea lui Patriciu dar n-as fi insistat atat de mult pe ea.

    Si trebuie sa marturisesc ca iti admir rabdarea: cu Ponta spunand cum cresc toate mari si frumoase si cu realitatile contrazicandu-l … eu m-as enerva bine! 🙂

    Răspunde
     
  • Mircea
    Octombrie 9, 2014 la ora 19:44

    După declarația de azi a președintelui, putem să afirmăm cu tărie că e Guranist 😀

    Răspunde
     
  • Croix
    Octombrie 9, 2014 la ora 18:40

    Eu as spune ca e o emisiune de nota 10+. Nu mi-as fi imaginat ca din tigari intra asa de multi bani in visteriile statului. Este cineva care nu fumeaza in tara asta?

    Răspunde
     
  • Mediere penal
    Octombrie 9, 2014 la ora 18:26

    Sansa Romaniei sta in DNA ! Daca ei nu ar fi scos la lumina toate faptele de coruptie noi am fi dormit linistiti crezand ca infractorii aceaia muncesc pentru binele tarii !

    Răspunde
     
  • Daniel Ilie
    Octombrie 9, 2014 la ora 17:39

    Domnule Guran,

    Imi plac emisiunile dvs si va stimez. Totusi, cred ca ar trebui sa pasiti pe teren si sa jucati, pt ca de comentarii sunt bun chiar si eu. Asa, din tribune, este usor. In acelasi timp, va rog sa-mi explicati de ce avem nevoie noi de OMV si de LUKOIL si nu putem sa gestionam singuri acest sector atat de profitabil. Daca tot sunt pe pierderi sau au un profit minim la ce ne trebuie austriecii si rusii astia? Mai ales austriecii astia sunt tari de tot in exploatarea si prelucrarea titeiului, doar Austria este membru de baza al OPEC:)) Ma intreb de ce oare nu au investit in chestii la care se pricep, gen laptarii si berarii.

    Răspunde
     
  • marval
    Octombrie 9, 2014 la ora 17:09

    Ar trebui veificat exact cati angajati sunt la Petrotel. Pentru ca, asa cum a precizat si Rares Bogdan si am verificat si eu pe site-ul ANAF, dupa declaratiile depuse sunt 468 de angajati,iar la celelalte firme cu denumiri de Lukoil din Prahova sunt 83,respectiv 135. Deci unde sunt 3500. Pentru cei 2500 de salariati disponibilizati de la CFR Marfa ( care a fost adusa in situatia actuala de toate guvernele) nu si-a facut atatea probleme.

    Răspunde
     
    1. marval
      Octombrie 9, 2014 la ora 17:32

      Am gasit tot pe Anaf, dar la Bucuresti, SC Lukoil Romania SRL care are 3105 angajati.

      Răspunde
       
      1. Mircea
        Octombrie 10, 2014 la ora 19:24

        468 angajati la Petrotel in 2013.
        http://www.zf.ro/wikizf/petrotel-lukoil-s-a-10093148

        Răspunde
         
  • Alex
    Octombrie 9, 2014 la ora 15:47

    Moise, Cred ca ar trebui sa iei in discutie, foarte aprins, problema raspunderii materiale a magistratilor. Sau crearea unei asigurari de tip malpraxis strict pentru prostiile pe care le fac.
    Aopi cred ca foarte usor s-ar extinde si aceasta raspundere materiala si asupra functionarilor publici care, deobicei, nu-si fac sarcinile de serviciu si creeaza prejudicii.
    Pana la urma totul se rezuma la bani.
    Banii platitorilor de taxe.
    In situatia Lukoil putea sa fie orice firma din Romania. Daca este real prejudiciul, desi eu cred ca este imposibila o astfel de suma la nivelul lor de afaceri, cine plateste pagubele reale create de procurori? Iresponsabilul ala de procuror care habar nu are pe ce lume traieste?
    De unde are procurorul informatiile despre acest prejudiciu? Este el capabil de o analiza economica? Nu. Probabil informatiile le are de la ANAF-ul local. Apare intrebarea de ce ANAF-ul PH nu a luat masuri pana acum daca stia de prejudiciu?
    Problema este mult mai complexa si tine doar de responsabilitate. Sau lipsa de responsabilitate a functionarului pubic deoarece stie ca nu pateste nimic daca greseste sau daca nu-si face datoria conform fisei postului.
    Analizeaza si da-i bice la subiectul asta.
    Eventual cere cazuri concrete si le vei primi.

    Răspunde
     
  • vali
    Octombrie 9, 2014 la ora 14:51

    De comun acord cu D-l Moise in foarte multe privinte,dar la ce foloseste sa pun sechestru pe conducte, la ce foloseste sa fac tot ce imi sta in putinta sa opresc productia, ma refer la procurori/

    Răspunde
     
  • Cristi
    Octombrie 9, 2014 la ora 14:16

    Salut,

    am cautat sa verific daca intr-adevar a crescut numarul de nasteri si nu se verifica din datele INS. La sapte luni da un minus de 0,3%. Poate aveti voi alte date.
    La casatorii, in schimb, e corect, e un plus de 8% la sapte luni.

    Cu respect,
    Cristi

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Octombrie 9, 2014 la ora 13:59

    Trecem pe gaz, consumul este mai mic 8 litri benzina costa 48 de lei. 10 litri de gaz 30 de lei, profit 18 lei la 100km.
    Si daca tot nu mai construieste domnul VICTOR VIOREL PONTA AUTOSTRAZI, de ce mai platim supra acciza de 7 eurocenti?
    Domnu MOise la sah mai sacrifici cate un pion?
    Cei 3500 de salariati sunt un pion.

    Răspunde
     
  • ion
    Octombrie 9, 2014 la ora 13:34

    Relatiile econmice ale Ro cu Ru ar trebui sa fie zero iar cele diplomatice ar trebui asigurate printr-o terta parte. Nici mai mult nici mai putin!

    Răspunde
     
  • Andrei
    Octombrie 9, 2014 la ora 13:16

    Cea mai buna emisiune economica TV din Romania la ora actuala. Pacat de ora nepotrivita, ar trebui mutata in prime time. Eu ma uit in reluare a doua zi online (de altfel nici nu ma uit vreodata la ceva pe TVR).

    Răspunde
     
  • carmen
    Octombrie 9, 2014 la ora 13:14

    felicitari pentru toate emisiunile, atat cele de la tv, dar in special cele de la radio si multumesc…
    am si eu o intrebare : daca tot se intampla ceea ce se intampla acum cu Lukoil, de ce nu pomeneste nimeni cum s-a inchis Petrotel (Combinatul Petrochimic Teleajen)de catre guvernul Ciorbea cu Calin Popescu Tariceanu, ministru al industriei, la vremea aceea, de ce nimeni nu a compatimit soarta celor 6500 de angajati de la vremea aceea, care au fost disponibilizati, carora d-nul Tariceanu le-a raspuns atunci „puteti face si cuie crestate in 4 ca tot va inchidem” iar reprezentantul Lukoil, d-nul Surdu, Dumnezeu sa-l ierte( ca are de ce….)reprezentantul Lukoil la vremea aceea, sugera „sa treaca oamenii pe spanac si ceapa verde, ca tot a venit primavara”…rusine, rusine, rusine „d-nului premier”Ponta..
    cu respect,

    Răspunde
     
    1. Mircea
      Octombrie 10, 2014 la ora 19:26 Răspunde
       
  • marius
    Octombrie 9, 2014 la ora 10:43

    Eu nu inteleg de ce este asa mare tragedie daca Lukoil inchide fabrica? Va veni alta firma si va face benzina ,ca la Dacia ,daca Dacia pleaca sigur vine altcineva (VV,audi etc.)

    Răspunde
     
  • elena popa
    Octombrie 9, 2014 la ora 10:13

    Emisiunea este extraordinara,te rugam spune adevaru zide zi.

    Răspunde
     
  • elena popa
    Octombrie 9, 2014 la ora 10:07

    Emisiunea ta este extraordinara ,te rog spune adevarul zi de zi. Multumesc

    Răspunde
     
  • Valentin
    Octombrie 9, 2014 la ora 08:46

    S-ar putea da pe site si doar inregistrarile audio ale emisiunilor?
    As putea astfel sa le ascult in metrou dimineata spre munca pentru ca acasa nu ma lasa copiii.

    Răspunde
     
    1. The Time Team
      Octombrie 9, 2014 la ora 12:06

      subscriu si eu pt aceasta cerere

      Răspunde
       
  • Cosmin
    Octombrie 9, 2014 la ora 04:28

    O emisiune excelenta! Moise esti destept si curajos, te apreciez foarte mult!

    Răspunde
     
    1. Rares
      Octombrie 9, 2014 la ora 08:56

      Lucruri,situatii,fapte, intamplari,comentarii
      ADEVARUL CRUD E UNUL SINGUR ROMANIA in 25 de ani este datoare vanduta FMI si Bancii Mondiale adica „baietilor destepti” si D-nul Ponta e total pe afara in chestiuni economice sau „sau mai bine zis se preface pana trece campania”. Referitor cei 3700, sau cine stie cati, cu tote eventualele victime colaterale, nu le pasa, e doar o imagine falsa, altfel le-ar fi pasat si de cei 5.000.000 de romani disponibilizati sau tineri absolveti de liceu/facutate care dupa 1989 au luat drumul stainatatii. Va aduceti aminte de filmul La Piovra, cam asa arata sistemul, e doar putin mai elegant cu o fata de secol 21 ….

      Răspunde
       
      1. Rares
        Octombrie 9, 2014 la ora 09:29

        Referitor la alegeri – nu exista democratie, doar anarhie, candidati la prezidentiale peste 10 mereu la fiecare 4/5 ani. Daca dreapta si stanga ar insemna ceva in acceptiunea cuiva, am avea un cadidat de stanga si unul de dreapta cel mult un al treilea centru sau conservator, dar noi suntem de ras; o dreapta vesnic dezbinata cu migrari catre stanga, o stanga mizera care culmea castiga mai mereu si o sa castige si acum … din pacate. Consider ca un presedinte trebuie sa fie un diplomat, un om integru, nu toate caricaturile, care sunt slugile occidentului sau ale mai stiu eu cui din rasarit. Romania, o tara crestin ortodoxa de peste doua milenii, a trait prin oamenii sai de valoare, fie ca au fost din sfera politica, intelectuala sau omeni simpli de la tara cu totii au avut coloana vertebrala. Acesti oameni ai clasei politice de astazi, or sa ramana in istorie ca o pata rusinoasa a existentei milenare a acestui neam. Nu trebuie sa ne plecam la nimeni. Mihai Viteazu a spus: „O viata avem,romani,si-o cinste! Desteptati-va c-am dormit destul!”

        Răspunde
         
        1. ioan
          Octombrie 10, 2014 la ora 10:13

          trezitiva si nu mai credeti toate prostiile din cartile de istorie

          Răspunde
           
      2. Mircea
        Octombrie 10, 2014 la ora 19:32

        Care 3700? Nu va mai luati dupa toti sindicalistii, iata cifre adevarate: 470 angajati la Petrotel in 2013.Cat despre pierderi (ale statului roman, nu ale Lukoil, care face jonglerii, asa cum s-a constatat) ce sa mai vorbim? In contul datoriilor (uneori „sterse” de guverne binevoitoare) acum putem „nationaliza” rafinaria.., care se va vinde altcuiva, nu?

        Răspunde
         
  • Sorin
    Octombrie 9, 2014 la ora 02:26

    Nu cred ca am inteles bine, dar poate ma lamuresti; ai spus ca nu trebuie negociat cu rusii, adica sa le acceptam santajul ca sa nu ramanem in frig? Cu alte cuvinte, spui sa acceptam ca o companie poate incalca legea daca este din Rusia?! Eu stiam ca legea este aceeasi pt toti! Dar, asa cum am spus, poate am inteles gresit.

    Răspunde
     
    1. Horia
      Octombrie 9, 2014 la ora 10:21

      Importurile de la rusi nu se duc decat in industrie, nu ajung la consumatorii casnici, iar ramurile industriale care merg pe gaz metan pot sa treaca pe alti combustibili, numai ca polueaza mai mult, asta-i tot.

      Răspunde
       
    2. Angajat in luk
      Octombrie 9, 2014 la ora 10:46

      Cetatenii angajati la Petrotel-Lukoil la Ploiesti nu mai sunt demult romani, asa cum spune Ponta; sunt rusi, moldoveni si CATIVA romani! In plus, au externalizat tot ce au considerat serviciu auxiliar, si acolo, intr-adevar sunt majoritari romani, daaaaar, nu sunt de la Lukoil, chiar daca depind oarecum de ei… Firmele auxiliare au insa contracte si in alte parti, mai mult sau mai putin! Au fost nevoite sa aiba si alte contracte! Oricum banii pe serviciile facute rafinariei vin destul de greu in multe cazuri!

      Răspunde
       
    3. Vali
      Octombrie 9, 2014 la ora 10:54

      @Sorin
      Cu Mechel cum a fost? Tot asa au venit altii si au preluat, iar angajatii au ramas cu locurile de munca? Daca Lukoil va da afara oamenii de la Petrotel isi va aproviziona benzinariile cu carburanti din Bulgaria. Am vazut ce se incorda Moise aseara la rusi, mai, mai ca le declara si razboi. De fapt Moise face politica celor care il platesc. Cei mai avantajati de inchiderea competitorilor ar fi OMV care oricum dicteaza pretul si acum pe piata.

      Răspunde
       
  • Sorin
    Octombrie 9, 2014 la ora 02:24

    Cristina Coman,angajatii nu vor deveni someri.In primul rand au o meserie cautata si vor fi angajati de competitorii Lukoil care vor trebui sa acopere golul ramas,deci vor avea nevoie de oameni mai multi.In al doilea rand rafinaria nu se inchide si gata,va fi vanduta.Benzinariile nu se inchid si gata,vor fi vandute.Deci locurile de munca nu vor disparea pur si simplu,ci vor fi transferate catre ngajatorul care va prelua rafianria.Poate ca vor fi trimisi in somaj 3 luni,dar rusii fac asta acum ca sa il stranga de oua pe fraierul aflat in campanie.Iar fraierul,hap,a inghitit-o si s-a pus capra.Sper ca procurorii nu vor accepta santajul si isi vor face meseria pentru a recupera prejudiciul.

    Răspunde
     
  • Sorin
    Octombrie 9, 2014 la ora 02:00

    „Bani de care am nevoie pentru scoli,pentru spitale”…incredibil,pentru autostrazi nu?Poate ii adaugi la acciza aia de care ne-ai jepcarit sa ai bani de campanie.

    Răspunde
     
  • Io
    Octombrie 9, 2014 la ora 01:46

    Initial la preluarea Petrotel s-a inscris si Conoco-Philips. E-n regula, sa plece rusii si daca piata permite o vor lua ei, nu cred ca vom face opozitie 🙂

    Răspunde
     
  • Vlad
    Octombrie 9, 2014 la ora 01:00

    Tare Ponta asta….Parca spunea cu o saptamana – doua in urma, ca, locurile de munca, de fapt crearea locurilor de munca nu este treaba guvernului … si acuma, brusc, ii pasa de angajatii de la L-oil. Ponta esti varza. Cu majuscula…dar oricum nu intelegi asta, pakalici ce esti.

    Răspunde
     
  • cristina coman
    Octombrie 9, 2014 la ora 00:35

    Interesanta analiza despre lukoil dar incompleta de ce nu ati luat in calcul salariile angajatilor taxele platite si ajutorul primit daca devin someri?

    Răspunde
     
  • calin
    Octombrie 8, 2014 la ora 23:40

    din nou o emisiune de nota 10

    Răspunde