BIZIDAY: Miercuri, 10 septembrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 10 septembrie 2014

  • gats
    Septembrie 12, 2014 la ora 11:41

    Bravo ! Ati inceput sa-i jigniti pe cei care au luat credit in franci ca au vut si ei sa-si cumpere o casa :„LACOMI„ dar cei care au luat in euro cum sunt ? Poate filantropi ? Pacat eram obisnuit sa va apreciez. Si inca ceva CAS redus inseamna avantaj PETROM -OMV vor lua banii in plus si ii vor duce acasa la ei. Tara noastra se adnceste in criza. Nu mai stau sa va explic pentru ca tot nu intelegeti. Poata va platesc bine sa merite sa invatati poporul sa-si faca rau. Daca emisiunea ar fi informativa , fara comentarii ar fi mai bine. Ma intreb ce-i anima pe oameni sa-si faca rau lor si celor din jur ? Poate nestiinta si ingamfarea.

    Răspunde
     
  • Marius
    Septembrie 12, 2014 la ora 10:53

    Salut Moise. Tot respectul pentru emisiunea ta. O singura observatie: sa consideri „lacomie” acceptarea unui credit in franci elvetieni mi se pare simplificare. Explicatia consta in faptul ca veniturile „oficiale” difera de cele efective, iar o diferenta de 10% a valorii imprumutului acordat in franci fata de valoarea la care s-ar incadra aceeasi persoana pentr cedit in Euro, face diferenta intre achizitia unui apartament si amenjarea unei locuinte in apartamentul achizitionat.

    Răspunde
     
  • magicmike
    Septembrie 11, 2014 la ora 21:37

    mega image e scump, nu stii ce preturi sunt sau ce? poate au reduceri la produse „premium” la care nu toti avem acces….

    Răspunde
     
  • john
    Septembrie 11, 2014 la ora 12:18

    deci nu suntem deloc egali fata de banci

    Răspunde
     
  • Eroul Bula
    Septembrie 11, 2014 la ora 11:08

    Desfiintarea scolilor profesionale a fost opera mafiei fabricilor de diplome, reprezentata de sinistra Andronescu. Ultima „realizare”, cea cu intrare la facultate fara BAC (colegiu-sanchi), este o noua gaselnita prin care febricile de diplome isi asigura pe mai departe veniturile. Deja au anuntat ca durata „colegiului” va fi intre 1-3 ani (3 ani dureaza facultatea) iar programa va fi cea de facultate.
    Pe scurt, daca esti Gâgă si nu iei BAC-ul, faci cei trei ani de facultate-colegiu apoi, dupa ce-ti iei intr-un tarziu BAC-ul, iti echivalezi examenele de la „colegiu”, dai 1-2 diferente (de ochii lumii) si apoi iti dai linistit si licenta. 2 in 1 !
    In acest an masura imbina „fericit” interesele financiare ale mafiei diplomelor cu interesele electorale ale PSD, conform principiului „prosti da’ multi”

    Răspunde
     
  • Faust
    Septembrie 11, 2014 la ora 11:06

    Salut Moise,

    Te rog sa postezi pe site si o versiune fara imagine (doar audio) a emisiunii. Eu te urmaresc de pe mobil cand merg catre serviciu sau uneori la serviciu. Din pacate nu am trafic la viteza maxima nelimitat (dupa ce ating o anumita limita de trafic, viteza este redusa de catre operatorul de telefonie).
    Mult succes in continuare cu emisiunea!

    Multumesc.

    Răspunde
     
  • Alexandru Marian
    Septembrie 11, 2014 la ora 10:18

    Stimate D-le Moise Guran,

    Sunt unul dintre fanii emisiunii d-voastra, dar cand ati vorbit despre patronii de buticuri ati spus un non-sens. Ati spus ca patronii de buticuri cumpara ulei de la supermarket-uri pe persoana fizica, fara TVA ???? Poate ati vrut sa spuneti ca cumpara pe firma, fara TVA, etc.

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Septembrie 11, 2014 la ora 11:12

      Cumpara pe persoana fizica marfa (incluzand TVA-ul hipermarket-ului) si o vand la negru, la acelasi pret cu marfa din stoc (cu adaos comercial si TVA)luata pe corecte. Asadar, ce se vinde e la negru, ce-i in stoc e la alb (sa zicem) iar nenea pare ca nu a vandut mai nimic! Deci, castiga din promotie, din adaosul comercial si din TVA-ul la adaosul comercial pe care nu-l mai plateste statului! Hipermarket-urile de tip Carrefour NU AU VOIE sa vanda marfa destinata revanzarii!!! Doar cele cash and carry, de tip Metro sau angrosistii.

      Răspunde
       
    2. Eroul Bula
      Septembrie 11, 2014 la ora 11:16

      @alexandru marin
      Nu
      Primul pas este sa-si faca o aprovizionare legala, cu factura de la furnizor, pentru, sa zicem, 5 baxuri de ulei.
      Al doilea pas este sa se duca si sa ia de la hipermarket (ca persoana fizica) un ditamai caruciorul cu baxuri de ulei, aceeasi marca.
      Al treilea pas este sa completeze permanent stocul de ulei din propriul magazin, pe masura vanzarilor, cu uleiul luat din hipermarket.
      Astfel, sub acoperirea facturii de 5 baxuri, vinde doua luni ulei luat din hipermarket, tot adaosul comercial si TVA-ul aferent intrandu-i in buzunar.
      In contabilitate va aparea doar achizitia si vanzarea a 5 baxuri de ulei.

      Răspunde
       
  • Mihail Dragotoiu
    Septembrie 11, 2014 la ora 10:07

    Foarte interesant ce va urma pe piata bancara! Daca ii pune sa returneze si comisionul de risc chiar va fi o problema pentru ei, insa sa nu ii plangem prea mult ca nu merita 🙂

    Răspunde
     
  • Razvan Oleacu
    Septembrie 11, 2014 la ora 09:57

    Buna ziua! Domnule Guran da-ti-mi voie sa-mi exprim punctul de vedere in legatura cu produsele sub marca proprie: consider ca este vina producatorilor ca accepta sa-si vanda produsele la preturile impuse de marile lanturi de magazine. Pe mine consumatorul de rand ma intereseaza calitatea si apoi pretul unui produs. De ce sa platesc de doua ori mai mult pentru aceasi calitate? Doar pentru ca pe ambalaj scrie un nume? Ei isi doresc maximizarea profitului, eu minimizarea costurilor. Globalizarea a inghitit de mult Romania fara sa ne dam seama. In rest sa fim noi sanatosi!

    Răspunde
     
  • Jimmy
    Septembrie 11, 2014 la ora 04:45

    Multumesc pentru emisiuni, te urmaresc din Shanghai

    Răspunde
     
  • Stelian
    Septembrie 11, 2014 la ora 01:21

    Credeam ca mi s-a parut mie. Dar nu. Tu nu ne mai inviti pe aici si nici nu ne mai bagi in seama, asa ca nici eu nu mai comentez. 🙂
    Doar te mai salut din cand in cand. 🙂

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Septembrie 11, 2014 la ora 01:40

      Salutul meu bine-nteles fiind cate un comentariu 🙂

      Răspunde
       
  • Ovi
    Septembrie 11, 2014 la ora 00:44

    Bai batzaila, credeam ca ti-au scos astia emisunea din grila de programe 🙂

    Răspunde
     
  • The Time Team
    Septembrie 10, 2014 la ora 22:56

    Multumim pt upload rapid, am ajuns acasa la 22.45, si pot viziona emisiunea pierduta si atat de draga.

    Răspunde