Protagoniști într-un război care nu e al nostru

Publicat la data de de Moise

marea britanie ue romania

de Moise Guran

Urmăriți cu atenție știrile venite din Marea Britanie în aceste zile… 2014 bate la ușă iar 1 ianuarie este momentul în care restricțiile de muncă pentru români ar trebui ridicate. Ca din întâmplare creditele de studii pentru copiii români și bulgari ce vor să facă o școală superioară în Anglia au fost suspendate… Cică sunt prea mulți aplicanți și e ceva suspect în asta… Zilele trecute câțiva parlamentari conservatori, deci din partidul aflat la guvernare au inițiat o moțiune de amânare a liberalizării pieței muncii. N-au voie să facă asta, dar politicienii englezi sunt gata să-și asume o luptă și/sau sancțiuni de la Comisia Europeană decât să-i accepte pe români și pe bulgari să muncească de la egal la egal în țara lor.
Acum, ceea ce vă propun este să lăsăm pentru câteva secunde la o parte furia noastră, firească de altfel, față de desconsiderarea pe care englezii ne-o arată. Știm cu toții că românii au împânzit deja Regatul Unit, că s-au dus acolo să muncească sau să studieze, nu să cerșească, dar încă ne mirăm care-i problema cu politicienii și cu presa din insulă… Sunt căzuți în cap? Ei nu știu de acolo ceea ce știm noi de aici? Eu sunt convins că știu… dar deja jocul lor nu prea mai este despre noi și ei, ci despre ei și UE, despre ei și caftul de supremație pe care îl au cu nemții în UE.
Am sentimentul că politicienii britanici ne vor folosi ca pretext pentru a provoca tensiuni mai mari și un meci cu Bruxellesul care va duce în final la un referendum de ieșire din Uniune al Marii Britanii. Iar noi, cei care le luăm slujbele, dar contribuim în fapt prin taxe la bugetul Majestății sale, noi cei care îi admirăm pentru că au inventat democrația la care noi doar aspirăm, noi cei care îi invidiem pe ei pentru istoria lor și pentru respectul față de o monarhie pe care noi am pierdut-o… ei bine, noi am putea fi cuiul lui Pepelea pentru ieșirea Angliei din Uniunea Europeană. Un adevărat delict de les majestate!
Păi…Sorry too, stimați britanici!

PS Vă recomand si acest articol

Comentarii prin facebook

43 răspunsuri la Protagoniști într-un război care nu e al nostru

  • Sergiu Daniel Berghian
    Noiembrie 24, 2013 la ora 02:03

    Las că-i dau eu în judecată la Haga Moise, doară n-am făcut voluntariat la Brunel Manor? Conacul pe care Isambard Kingdom Brunel și l-a construit pentru a se pensiona acolo, dar, a murit înainte să se poată bucura de el.

    Și mai știu și alții care au făcut voluntariat acolo.

    Știi care e problema românilor Moise? Noi NU dăm în judecată. SERIOS! Noi TĂCEM ca niște IDIOȚI când, defapt, când ni se întâmplă ceva, AR TREBUI SĂ SPUNEM CEVA!

    Hai să-ți povestesc cum o tratat-o pe o țigancă în Torquay, Devon, England care era gravidă: numai că nu o bătut-o.

    Așa mi-a dat Dumnezo’ un gând să cobor de la http://www.brunelmanor.com jos în oraș, că, parcă visasem că o țigancă săraca avea probleme. Și, după aceea, când vorbesc cu ea, îmi dau seama că i s-au întâmplat niște lucruri GROAZNICE.

    Știi cum trebuie să rezolvi treburile cu ei? Să le spui așa: dom’le, la voi în țară nu este libertate. Acesta este principiul vostru fundamental.

    De parcă n-ați simții.

    Răspunde
     
  • Ioana sabau
    Noiembrie 22, 2013 la ora 11:07

    Moise, nu e chiar asa dupa parerea mea, eu vad altfel situatia, din cate am reusit sa mai discut si cu prietenii meu englezi pe aceasta tem. Locuiesc aici de 4 ani.

    Aceste idei extremiste au fost avansate de un partid care pe asta si-a cladit discursul la ultimele alegeri (UKIP) si care culmea a avut un success neasteptat, probabil in contextul crizei. Ei nu sunt deloc populari cel putin in randul oamenilor mai educati dar exista un segment probabil care se simte reprezentat de UKIP si Farage. Au reusit sa castige locuri in parlament, lucru care, probabil, e amenintator pentru partidele „istorice”, conservatorii si laburistii. E grav ca aceasta directie vine chiar de la partidul de guvernamant, care cred ca din teama de a nu-si pierde popularitatea, foarte subreda de altfel, si avand impresia ca aceasta atitudine fata de romani si bulgari este reprezentativa pt toata societatea lor, vor sa ia o masura aparent populara. Toti prietenii si colegii mei sunt impotriva acestei atitudini si impotriva iesirii din UE ar fi din alte motive ( controlul excesiv dorit asupra tranzactiilor financiare, stalpul economiei lor). Depinde mult cu cine vorbesti si ce ziare citesti. The economist au cu totul o alta parere, mult mai logica de altfel.

    Numai bine,
    Ioana

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 23, 2013 la ora 00:12

      D-na. Ioana sabau, este nepartinitor de corect ce spuneti, atita doar, asa cum amintiti, ca cei educati sunt putini iar celalti se pot inmulti peste noapte. Iar despre UE, stiti ca nu sunt numai partide istorice, mai sunt si „riciieli” istorice intre tari. Acestea nu se sting niciodata, din contra, rabufnesc cind ti-e lumea mai draga.

      Răspunde
       
  • VictorL
    Noiembrie 22, 2013 la ora 10:15

    @Moise.Pentru mine a fost previzibila povestea asta,ca doar se apropie 01.01.2014.Totusi sa stii ca e doar un foc de paie.UK nu va parasi nicicind UE de buna voie si nicidecum pentru romani si bulgari…Noi suntem la categoria,,si altii”iar in UK intotdeauna au fost cam 5milioane de imigranti ilegali si construiesc in fiecare an locuinte cam cit inseamna un nou oras doar pentru acestia.Foarte importanta e culoarea pielii pentru ca de ceva timp britanicii sunt din ce in ce mai ,,de culoare”…
    UK a parasit o data PiataComuna rejectata de Franta si a stat si ea la coada pentru a fi primita inapoi,asa ca stie ce inseamna sa fii in afara UE.UK va fi atit in UE cit si in afara ei in funcie de interese si va balea intotdeauna…Niciodata nu va renunta la Lira Sterlina si la controlul frontierelor.Imigrantii ilegali sunt stiuti si folositi dupa care sunt trimisi acasa la prima greseala.Asta poate fi si faptul ca ajung sa cistige prea multi bani si sa-i trimita in tarile de origine.Daca acum au ajuns la concluzia ca romanii si bulgarii trag tepe la imprumuturile pentru studii e doar inca o furca de paie pe acelasi foc.Ei vad foarte bine care sunt adevaratii studenti si care s-au inscris la colegii doar pentru a trage tepe la banci.Nu te grabi sa iei apararea tuturor la gramada si oricum focul se va stinge de la sine.UK intotdeauna a racolat copiii destepti si ei stiu ca e mult mai ieftin sa-i primesti de-a gata decit sa investesti in educatia tuturor analfabetilor proprii.

    Răspunde
     
  • Carmen
    Noiembrie 21, 2013 la ora 22:58

    Am o intrebare: Noi; sau in fine Guvernul Romaniei la care studenti straini acordam (acorda) burse de studii?

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 22, 2013 la ora 23:57

      ..n-o fi suficient ca romanii pleaca fara sa mai restituie nimic? Ba nu, e chiar prea mult..

      Răspunde
       
  • Cris
    Noiembrie 21, 2013 la ora 22:44

    In 2013, in Romania, domeniul vanzarilor auto s-a prabusit de-a dreptul, contrazicand flagrant orice argument al penibililor care conduc Romania in acest moment ca ne indreptam intr-o directie buna.

    Desi, era clar, inca de la inceputul lui 2013 ca taxa auto va aduce un dezastru in domeniu si o blocare a pietei auto, Guvernul Ponta a preferat sa faca experimente pe conducatorii auto, omorand practic o piata care inca mai functiona.

    Limitarea grava intelectuala a lui Victor Ponta, l-a facut sa creada ca romanii vor cumpara masini noi de dragul taxei auto, igorand faptul ca romanii abia o taraie cu banii de la o luna la alta cu cheltuielile curente – mancare, intretinere si eventualele rate.

    Acestor personaje absolut sinistre si dubioase nu le vine sa creada ca romanii nu au bani nici macar de auto second-hand daramite de masina noua… si ca taxa auto practic a blocat o piata cu toate consecintele negative pe care le implica.

    Parsivel, datorita limitarii intelectuale grave, nu-si da seama ca prin diverse taxe precum taxa auto, blocheaza practic economia. Daca un mic intreprinzator nu si-a mai putut procura o masina de marfa SH datorita taxei, poate a pus lacatul pe usa, fapt care inseamna pierderi de impozite si taxe de 10 ori mai mari.

    Scapa-ne Doamne de mintile bolnave care au ajuns la Guvernare si care cred ca taxele sunt totul pe lumea asta.

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Noiembrie 21, 2013 la ora 22:10

    Dragoste cu forta nu exista. La fel simt si eu, i simpatizez mult pe englezi. Anul trecut pe vremea asta eram in Anglia, am stat intre ei 4 luni. Dar dragoste cu forta nu se poate. Daca voi nu ne vreti, va lasam in pace si ne vedem mai departe de drumul nostru.
    Ca o paranteza, englezii sunt mai ” pe breazda ” nu stiu cu sunt sucelile, invartelile, nu le sta gandul la de-astea. Va zic sigur ca au fost multi romani care au profitat de sistemul de ajutorare al studentilor. Statul nu iti da doar imprumut si si ajutor nerambursabil si inca cateva mii de lire anual. Credeti ca la cum le umbla mintea nu s-au gandit de prin est la asta.
    Ce ma amuza era ca simteam cand cineva era din Estul Europei dupa cum le umblau ochii. AM cunoscut o doamna, si a tot negociat cu mine la pret, accentul era perfect englezesc dar firea nu. Am negociat pana la ultimul fir de pret. Ca apoi sa aflu ca e de origine turca. :)) POate , englezii nu sunt pregatiti pentru noi, poate noi pentru ei. Eu i simpatizez dar i vizitez doar ca si ei ma vor, daca nu, mergem mai departe in viata.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 22, 2013 la ora 23:53

      Corect pdv, dar ar trebui sa fie valabila si reciproca: cind occidentul fura din Romania (e drept mai sofisticat, dar tot furt se cheama), guvernul roman ce face: hai veniti luati si forta de munca ieftina, si resurse naturale ieftine,..ce mai totul pe da-moaca, numai veniti..

      Răspunde
       
      1. cristina
        Noiembrie 24, 2013 la ora 14:36

        Deh…Romania e tara crestina..E simplu motivul pt.ca AU DE UNDE SA DEA…ma uit prin moluri,prin hipermarketuri..,si cum sa nu SUPRATAXEZI TOTUL cand nebunia merge intratat de mult ca ii vezi plecand cu 3 aspiratore sub brat,cu 3 laptopuri,cu 4 plasme…(e la reducere nu ?)Ma uit seara in parcarea blocului in care stam si SUNTEM 3 LOGANURI din 40 masini parcate(a nu se intelege ca AM EU VREO FRUSTRARE IN ACEST SENS…)nu.Muncesc mult,imi place munca ..dar nu iau decat strictul necesar .LA ROMANI RISIPA SI FITZELE sunt specifice zonei(vorba aia:”daca nu esti si fudul,nu esti prost destul..”)in concluzie au de unde sa ia,pt.ca au de unde sa dea…

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Noiembrie 26, 2013 la ora 03:17

          D-na Cristina, sa stiti ca aveti dreptate, cu fudulia. Dar nu-i vorba de crestinism, ci de saracie. Este vorba de saracia saracului. Cind nu mai ai incredere in nimic, bagi bani in ceva care crezi ca va putea fi revindut mai devreme sau mai tirziu, eventual fara pierdere daca nu cu profit. Am spus saracia saracului, si ca sa ma intelegeti ce spun, am sa va dau un exemplu, poate mai bun decit cele sugerate de dvs. Basescu cumpara pamint. Ca doar nu se apuca familia lui sa se faca fermieri – poate asa niste cereale sa pastreze valoarea terenului. Taranul care isi varsa singele pentru pamintul lui, care invata sa fie mecanic de tractoare, care invata sa-si industrializeze recolta. Ehei, sa nu incurcam basestii si borcanele. Aud ca Basescu zice ca i-ar mai trebui vreo 200 ha – pai daca asa stie sa-si faca socotelile personale, nu mai il invinovatesc de unde a adus tara – acuma te gindesti ca mai ai nevoie de echipamente? Stai sa vezi cind o incepe sa exploateze munca salariata, direct si fara menejamente.
          Dar sa revin la fudulie, unde aveti dreptate si se leaga de prostie – cu semnificatia de om simplu. Sunt si astazi destui titrati care continua sa gindeasca simplist – incep sa faca inainte sa duca totul gindit pina la capat, sau macar in trepte – ca un alpinist careisi asigura ascensiunea din cremaliera in cremaliera. Fudulia este corelata cu saracia si tendinta spre „scapatare”, iar imbogatirea se coreleaza cu impertinenta si trufia. Saracul scapatat nu poate crede ca bogatul trufas nu-i va permite ascensiunea. Bogatul nu crede saracului, pentru ca nu are nici un interes.
          Vad si pe aici multi fuduli. Un bucatar care-si construieste un „doua nivele” cu intrare maiestoasa, pe care nici n-o foloseste – este obisnuit sa foloseasca usa din dos sau garajul. Si-a construit o piscina, pe care dupa 3 ani incepe sa o demonteze – este prea scump. Nici de vindut n-o vinde, a realizat ca ce-a facut nu se vinde – si va zace pe bogatie sau sub bogatie care incet incet nu va mai avea nici o valoare. Daca va dau un exemplu al unuia care schimba acoperisuri, o sa spuneti ca sunt invidios. Poftim, unul care este computerist – nici nu stii cine sta acolo, un oarecare. Isi ia doua vacante pe an si calatoreste. Mare diferenta. Mai de mult spuneam ca sunt multi nemti care-si permit mai mult dar isi iau 4 roti la rind cu majoritatea – multi vor spune ca este chestie de calcul, eu cred ca este vorba de cultura, de bun simt.
          Observam exemple similare in diferite sisteme social –politice. N-are nici in clin, nici in mineca cu comunismul sau capitalismul. Ce naste din pisica soarece maninca, nu se va schimba, Poate peste generatii. Niste cizmari sau padurari, care nu au pus un toc sau n-au taiat un pom. Au batut din palme in vazul tuturor si s-au vazut cu vila la Snagov. Basescu, ca este un exemplu la ordinea de zi, si-a cumparat pamint ca sa se dea mare si mai crede ca va ajunge vreodata sa-l vinda cu cistig. El n-o sa faca agricultura, nu este taran si nu-si iubeste pamintul. Nu este nici capitan de vapor, ca altfel nu ar fi vindut vapoarele. Ciocoii vechi si noi. Daca vroia sa faca agricultura, isi lua 10-20 ha, punea ridichi, ceapa, cartofi – multa munca si apa bauta in soare. Cumpara un tractor SH, pe care sa invete sa-l foloseasca si sa-l repare (sunt tineri de bani gata cu BMW nou nout izbit de primul stilp – unul in Toronto, de 20 ani l-a trimis pe lumea ailalta acum doua saptamini, pe un fost coleg de scoala de al fetitei mele al noualea in Canada la squasch). A crezut ca este Printul Charles al Roamniei, cumpara 10 case intr-un sat si vine odata la 10 ani – ala are averi de vita albastra, nu-i pasa ca moare un batalion sa- i pazeasca fiuletul care vine sa se joace de-a pilotul in Iraq.
          Intotdeauna se vor gasi niste legionari care sa-l faca sita pe un Iorga. Nu-i numai la romani, este peste tot. Vad ca americanii, de mult, n-au mai scos nasul din tara. Nu-i vorba numai de Kannedy.

          Răspunde
           
  • Cris
    Noiembrie 21, 2013 la ora 21:52

    Liviu Voinea e super penibil. S-a incurcat in propriile cifre, reglate din condei sa corespunda mai mult cu dorintele Guvernului decat cu realitatile economice din Romania.

    An de an, s-a aberat cu gratie in previziunile bugetare. Ba a fost prognozata ploaie, care nu s-a intamplat, ba zeci de mii de locuri de munca care nu au picat din cer, ba ca dau investitorii straini navala, ba ca absorbim 80% din fondurile europene, ba ca romanii vor pune in continuare botul la tot felul de taxe si le vor plati ca fraierii oricat de mari ar fi… si tot asa.

    Momentul adevarului a fost 2013 in care, desi a plouat din belsug si au crescut si exporturile, incasarile din TVA au scazut dramatic semn ca romanii nu mai pun botul la niciun fel de prosteala si si-au redus consumul la minimul de supravietuire – nivel la care cresterea economica si convergenta la UE sunt egale cu ZERO.

    Liviu Voinea nu trebuie sa fie penibil prin ce spune, cifrele o dovedesc, vorbesc de la sine.

    Doza de tupeu apare in momentul in care bursucul sustine teza scaderii unor impozite prin majorarea altora – o idiotzenie de care numai Guvernul Ponta poate fi in stare.

    La ce bun sa adaugi ceva intr-un buzunar daca bagi mana adanc intr-altul ? Liviu Voinea nu-si da seama ca e stupid in primul rand din punct de vedere logic, formal, apoi economic.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Noiembrie 21, 2013 la ora 21:46

    Iarasi UE ne-o ia inainte. Nici n-a intrat bine Romania in galeata ca, na, incepe Regionalizarea UE – Marea Britanie vrea sa iasa si pe urma si Scotia isi cere independenta. Un inceput de 2014 caldut. Dar aflu ceva nou, pentru mine: in 1973 Londra a apelat la FMI!!!ca toti muritorii de rind. Intrebarea este cum de a scapat din gheara? Si atunci imi amintesc de ce spuneam mai deunazi: englezii au ceva in comun cu austriecii, care din pacate sunt verii nemtilor. Referindu-se la ipocritii britanici, in 1973 poetul francez Augustin ii denumea „perfidul Albion”. Nu-i vorba ca nici cu canadienii nu mi-e rusine. Dar sa revenim la comentariul d-lui Dr. Valentin Naumescu, consulul general al Romaniei (pe care il apreciez foarte mult): mai bine este sa parasesca britanicii decit romanii, cu cit mai repede cu atit mai bine. Desi are o mare experienta in relatii internationale, totusi, UE va continua sa se destrame prin lupta pentru suprematie dintre Franta si Germania. Anglia proaspat eliminata va baga fitile si contre, si intr-o parte si in alta, dupa cum ii este obiceiul. Deci, draga Moise, nu Romania va fi cuiul lui Pepelea – pur si simplu, UE a fost o utopie de la inceput. Nu le-a iesit pasenta sa ne suga suficient de repede, pe noi astia din Europa de mijloc si de est, dar in schimb, China i-a harachirisit. America se clatina si ea la ea in cuib. Cam asta este. A fost frumos cit timp s-a crezut ca va fi bine. Acuma cel putin sa nu ne farimitam singuri (pardon, regionalizam), ca vine un 2014 cu surprize. Eu voi fi in America de sud, cind cu crocodili cind cu rechini – astia cel putin daca sunt satuli te lasa in pace.

    Răspunde
     
  • Daniel
    Noiembrie 21, 2013 la ora 20:57 Răspunde
     
  • Ionel Sarbu
    Noiembrie 21, 2013 la ora 20:34

    Jalnic!!Penibil domnule Guran.Mai învaţă economie şi după aceea mai invită pe cineva în emisiune. Cînd dl.Voinea va atenţionat că nu aşa cum credeţi dv. se calculează bugetul,va lăsat fără gloanţe şi atunci aţi început să deveniţi agresiv verbal.Nu aşa se acoperă incompetenţa unui moderator.Aşa aţi făcut şi cu Adrian Vasilescu şi cu alţi invitaţi. Ei au ceea ce dv. vă lipseşte: BUNUL SIMŢ !!!

    Răspunde
     
    1. ion din balon
      Noiembrie 21, 2013 la ora 22:33

      Invatati sa scrieti romaneste inainte a ne oferi din putul vostru sec de gandire!

      Răspunde
       
      1. cristi
        Noiembrie 24, 2013 la ora 22:51

        D-le Ion Sarbu,
        Asta cu „bunul simt” o agream si noi, dar necunoasterea ortografiei elementare a limbii romane va descalifica comentariul (a se citi „latratul”) si, as zice, totodata persoana (ignoranta). Valabil si pentru tanti Ioana!

        Răspunde
         
    2. dan onofrei
      Noiembrie 24, 2013 la ora 23:02

      stimate domnule Sirbu- nu e frumos sa jigniti ,iar dl.Guran este jurnalist nu numai pentru patura superioara a tarii ci si pentru sincer definit si ultimul taran cu mai putina scoala din ultimul sat romanesc cu receptie TVR pubilc.Eu vad sincer emisia dinsului ca o expunere a unor probleme economice strins legate si depolitic intr-un mod in care sa il inteleaga si omul simplu_Cei mai economisti dintre economisti pot studia altef Handelsblatt sau Financial Times

      Răspunde
       
  • Ioana
    Noiembrie 21, 2013 la ora 20:27

    Mda, dezamagitor cat de printre randuri cititi voi orice apare in presa din UK… Chiar exagerati si da, deacord statul si presa din UK poate e putin rude, dar sa nu-mi spune-ti mie ca nu ne-o meritam, mie nu mi-ar convenii sa vina 2 milioane de englezi in Bucuresti… easy as that…

    Răspunde
     
    1. ion din balon
      Noiembrie 21, 2013 la ora 22:36

      Greu cu limba romana! O fi chiar atat de straina poporului palmas precum pare ?!

      Răspunde
       
    2. m
      Noiembrie 22, 2013 la ora 09:01

      la fel cum nu ti-ar conveni sa vina 100 milioane de chinezi in londra, sau la fel cum nu ti-ar conveni sa-ti cada un meteorit peste casa. cam care sunt sansele sa se intample asta? 1 la 1milion? 1 la 10 milioane? aberezi in cel mai penibil mod.

      Răspunde
       
  • Cris
    Noiembrie 21, 2013 la ora 19:42

    Felicitari dle. Moise Guran pentru ca l-ati bagat sub masa pe Pacaliciul de Liviu

    Voinea, un personaj pe cat de sinistru pe atat de lipsit de pregatire. Acest personaj

    nu-si da seama de doza de penibil pe care o raspandeste in jur, jucandu-se cu cifre, crezand ca toti s-au nascut prosti in tara asta si pot fi dusi cu pluta.

    Nimeni nu mai pune botul la decizii bugetare bazate masiv pe cresteri de taxe, de

    impozitarea cronica a iobagilor, avand in vedere ca Romania are cel mai redus nivel de trai din UE. Sa vorbesti cu seninatate ca impozitezi companiile si nu consumatorii finali care cumpara produsele si serviciile acelor companii… este nesimtire crasa, iar Liviu Voine se afla intr-un top al tupeului unde poate concura numai cu Basescu.

    Trebuie sa fii cu adevarat tembel sa te lauzi ca ai facut una si alta si ca vei scadea CAS-ul dar… majorand alte impozite si taxe. Pai atunci, de ce il mai scazi? Ca sa faci ce? Sa muti saracia unei firme dintr-un capitol in altul pe cash-flow? Cine mai pune botul la asemenea manevre?

    Daca vor sa scada CAS cu 5% de ce nu au prins in buget? De ce nu au majorat pretul la benzina cu 1 leu pe litru (acciza) sa-i vada lumea cat de ticalosi sunt.

    Au majorat de la inceputul lui 2013 o carutza de impozite si taxe si nu se vede nimic in urma lor. Niste carpe !!!

    Răspunde
     
  • Dan
    Noiembrie 21, 2013 la ora 19:36

    Alina are dreptate. Anul acesta m-am inscris si eu la unul din colegiile din Londra. In ziua in care am fost invitat la deschidere, am ramas surprins cand am vazut puzderie de romani, dar problema nu-i ca erau romani, erau tigani mare parte din ei. Mare parte veniti cu toata familia. Acum, ca tiganii vor sa invete, ar fi ideal, dar unii ai spus cu gura lor ca tot nu au dat niciun tun de cand sunt in UK, de ce nu ar profita acum, sa-si ia banutul si sa dispara? Si atunci, cum sa nu-si ia guvernul masuri de precautie, si acum, cel care vrea cu adevarat sa invete, sufere din cauza celui care-a venit sa fenteze si sa-si ia banul. De 3 ori mi-au tot trimis solicitari sa le pun in plic alte si alte evidente. Imi pare rau ca trebuie sa fiu de data asta de partea britanicilor, dar au dreptate. Nici noi nu am sta cu mainile in san, daca ar veni strainii sa ne mulga tara. Pe noi ne fura ai nostri politicieni 😀

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 21, 2013 la ora 21:57

      ..si pe politicieni cine-i pune sa ne fure?

      Răspunde
       
    2. sanduCu
      Noiembrie 22, 2013 la ora 23:41

      ..iar despre studenti, Dl S Razvan Octavian, Financial Managing Director de la Regent College, spune altceva.

      Răspunde
       
  • Mario
    Noiembrie 21, 2013 la ora 19:29

    cum adica englezi au inventat democratia? Vorbesti cumva de cea mai harkore monarhie din ultimii 1000 de ani ?

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Noiembrie 24, 2013 la ora 22:36

      ..a vrut probabil sa se exprime ca englezii au inventat DEMOCRATIA masinii cu abur si democratia celei mai mmari si puternice flotile a lumii pina la ww1 the royal navy

      Răspunde
       
  • Constantin
    Noiembrie 21, 2013 la ora 18:51

    Probabil ca Marea Britanie s-a simtit in ultima suta de ani (daca nu mai mult) mai aproape de Statele Unite decat de Europa. La fel de probabil este ca unui britanic ii e mai usor sa numeasca trei scriitori, sau trei cantareti, ori actori s.a.m.d. din USA decat din Europa, altii decat cei britanici. De asemenea, nu din cauza problemelor de politica interna, inclusiv legate de minoritati, au refuzat sa adere la EuroZone, ori au blocat adoptarea unor decizii importante UE in domeniul fiscal si bancar. Parasirea UE de catre Marea Britanie este din ce in ce mai discutata, poate si ca o amenintare din partea UE pentru „contrele” pe care UK le pune unei integrari mai accentuate a statelor membre UE. Toti au de pierdut intr-o asenmenea situatie. Dar, poate castigul pentru UE ar fi eliminarea „franei” britanice din calea drumului spre federalizare.

    Răspunde
     
  • Sorin Camner
    Noiembrie 21, 2013 la ora 18:28

    Istoria spune ca MB nu a facut niciodata cee ce a facut Germania…. Ba, chiar, MB a protejat democratia Europei… Sa lasam Germania sa faca asta? Alaturi de Rusia?

    Răspunde
     
  • alex
    Noiembrie 21, 2013 la ora 17:41

    Principalul motiv pt care britanicii nu accepta muncitori straini este foarte simplu: Nu ne-au cucerit. Restul: indieni,africani, chinezi si pakistanezi, o parte sau chiar teritoriile intregi ale acestor tari au fost in Imperiu. Politicienii si opinia publica simte o oarecare responsabilitate fata de ei, dupa ce secole i-au pradat in voie. Si mai lasati-ma cu „sanctiunile”. Ce-o sa faca UE ? O sa trimita Merkel Wermarcht-ul peste ei ? O sa impuna blocada sau embargo ? Grosul bunurilor de consum din Uniune( cu mici exceptii) se produce in India, Pakistan, Vietnam si China. Ghici cine au cele mai tari flote din Europa ? Norvegia, Marea Britanie si Grecia. Si niciuna din astea nu e prea incantata de Uniune. Dar, o sa vedem si noi pe pielea noastra ce inseamna Uniunea, cand ne vom „alinia”( auzi, sa ne aliniem, exact cum veneau secretarii de partid inainte prin piete si fixau preturile)tarifele la energie.

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Noiembrie 22, 2013 la ora 10:34

      Cred ca ai dreptate in mare parte.Dupa ce si-au luat-o pe cocoasa la Gallipoli britanicii nu s-au mai bagat niciodata in partea asta de lume.Churchil i-a dat Romania lui Stalin doar scriind ceva pe un sarvetel dar noi intre Turcia, Rusia,Austria si Germania am stat si vom sta intotdeauna.Mai nou stam in picioare si cind e vorba de Peninsula Balcanica suntem primul pumn care bate in masa iar Marea Neagra face valuri si cu acordul nostru.Pe britanici ii intereseaza mai putin dar pe verisorii lor de peste ocean si pe chinezii cu bani ca boabele de orez,da.Nu suntem in Commonwealth si nici la Marea Nordului asa ca britanicii isi permit sa ne trateze mai cu ,,ignore”.Deocamdata…

      Răspunde
       
      1. dan onofrei
        Noiembrie 24, 2013 la ora 22:53

        Victoras respect -un raspuns realist asa vad si eu _In orice caz fara Marea Britanie eram si azi tot pasalicuri sau ageamlicuri cu mofturi boieresti dimboviteano-fanariotte ,asa macar din 1877 Romania este un stat independent,sa multumim Celui de Sus si cu siguranta si Londrei.E clar ca sint un cerc de cultura de o total alta ramificatie si orientare care cu greu pot accepta barbaria tiganeasca est europeana pe care nu sint dispusi sa o finanteze din munca lor!!Si e normal sa fie asa(Ia sa vad cum ar reactiona un sat de romani tarani cinstiti care muncdesc de dimineata pina seara munca la animale si cimp daca s-ar trezi pestse noapte cu duzine de papuasi veniti sa le tulbure linistea si ordinea sociala!!!???????!!!!!)Cindva ,cumva totul are o limita si daca germanii sint ceva mai toleranti (Desi si aici sta capacul sa explodeze cu tiganimea fara capatii venita sa beneficieze de ajutoare sociale )

        Răspunde
         
    2. vlad
      Noiembrie 22, 2013 la ora 14:21

      iti dau si eu dreptate. Aceste masuri au fost luate fie pentru a le extinde mai tarziu asupra tuturor migrantilor (si a-si proteja proprii cetateni) fie pentru a-i proteja pe actualii emigranti. A doua varianta e intr-adevar mai plauzibila, avand in vedere imperiul colonial. Noi trebuie sa jucam cartea discriminatului; cat despre flota, pana la un moment dat aveam si noi una…

      Răspunde
       
  • Paul Suciu
    Noiembrie 21, 2013 la ora 16:58

    Ieri am fost invitat la Regent College pentru o discutie cu Dl S Razvan Octavian, Financial Managing Director pentru a discuta posibile cai de apelare, contracarare a situatiei create prin intreruperea asistentei financiare la un numar de colegii ce au o populatie de student romani-bulgari in exces potrivit lui David Willettes. L-am gasit pe om usor, era inconjurat de un grup destul de mare de student romani, majoritatea femei la 20-30 de ani, discutand aprins pe tema.

    Precizez ca potrivit Dlui Octavian, care a alcatuit mii de astfel de dosare, granturile individuale au fost obtinute urmand toate regulile prescrise de govern, altfel nu ar fi fost posibila acceptarea dosarelor. Problema e ca dupa ce a acordat asigurari de asistenta, guvernul UK a facut o intoarcere de 180 de grade si a declarant public, in presa, peste noapte, ca numarul mare de aplicanti l-a convins ca ceva nu e in regula si a sistat asistenta pentru studentii full time.

    Pentru a face un curs full time, multi din aplicanti au lasat joburi platite si acum se gasesc in imposibilitatea nu doar de a plati cursurile, ci chestii banale precum chiria. Cum la colegii gasesti aplicanti de o varsta mai matura, unii au copii si alte obligatii de gen. Desi unii sunt mai nou veniti multi sunt aici de peste 10 ani si au prins curajul sa reintre in educatie odata cu ridicarea complete a barierelor de munca.

    Dl Octavian, care realizeaza dosarele imi garanteaza ca numarul de 75% din cei care nu se califica ii artificial umflat datorita noilor restrictii draconice impuse strainilor. Numai anumite documente sunt acceptate (fara self-employed assessment, contracte de casa sau alte documente similar care demonstreaza rezidenta) precum billurile lunare, fapt nemaintalnit nici la serviciile de cetatenie. Un caz particular ar fi migrant worker care potrivit legii puteau aplica pentru tuition fee pe baza a trei luni in UK si care brusc s-au trezit ca li se cere dovada a trei ani de rezidenta, desi acest punct nu fusese discutat.

    Problema e destul de vasta, doar la Regent College fiind inregistrati 600 de student romani si mi se spune ca alte macar 45 de colegii au fost afectate. Partea bulgara e intr-o situatie similara. . Nu doar atat, dar colegiile insile depind de transferarea acestor sume pentru functionare (mii de joburi conexe pentru englezi, etc, de teaching, administratie). Daca opresti finantarea unui procent semnificativ de student, pui in pericol institutia si pui in pericol educatia altora. Desi poate tocmai asta se urmareste -distrugerea colegiilor unde lucreaza si studiaza imigranti.
    Nu e prima data cand actualul govern realizeaza o astfel de miscare. Anul trecut, vizele de studio pentru straini au fost recuzate peste noapte, creand o gramada de neplaceri atat institutiilor mama, cat si aplicantilor. Genul de neplacere in care te duci intr-o tara straina, totul e aranjat si brusc esti rugat sa parasesti tara.

    Din punctul de vedere al politicii locale motivul e destul de simplu. Speriati de ridicarea UKIP si EDF ca reactive la amenintarea EU, politicienii locali, asa zis moderati au adoptat politici foarte dure cu privire la noii veniti in contextual unei ridicari a extremei drepte peste tot in Europa. Theresa May, sefa celui mai inefficient department a guvernului, anume Home Office, a promis din burta (fara sa citeze nici o data statistica) ca va reduce imigratia semnificativ. De atunci, doamna asta de otel, posibil viitor premier al UK, taie orb in stanga si in dreapta, folosind populatii precum romanii din UK drept materie prima in politica. Problema e ca genul asta de politici guvernamentale au un effect de trickling down, fermentand o discriminare mult mai bruta si mai brutala la nivelul maselor, manifestata prin acte random fata de romani. In cazul asta, sistarea accesului la educatie pentru o anumita populatie e deosebit de grava, avand repercusiuni nu doar material pe termen scurt pentru comunitate (oamenii astia trebuie sa-si gaseasca urgent joburi intr-o piata ostila sau sa depinda de altii) dar si pe terment lung (e greu sa ai ambitie cand statul iti zice nu si e imposibil sa transmiti aceasta ambitie altora daca nu o mai ai).

    Ca o prima masura preliminara am stabilit o intalnire pe sambata sa vedem cine e interesat de organizarea unui lobby pentru a contracara situatia. Oricine e interesat e binevenit sa aduca idei, sugestii, inclusive pe privat. Ma adresez voua, celor de pe forumul asta, multi care ati cerut masuri concrete. Daca vreodata ati vrut sa faceti ceva in privinta discriminarii, asta e momentul. Multumesc frumos.
    http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/10461099/Student-loans-to-Bulgarians-and-Romanians-frozen.html (articolul original)
    http://www.spectator.co.uk/features/8979591/the-next-tory-leadership-battle-is-boris-johnson-vs-theresa-may-and-its-already-started/ (Theresa May pentru PM)
    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2438130/Theresa-May-Ill-kick-illegal-migrants-BEFORE-chance-appeal.html (Theresa May, sefa Home Office e gata sa incalce contactele internationale)

    Revenind la problema actuala… ce se poate face?

    Pe Sambata am stabilit o intalnire cu grupurile interesate din Londra sa participle la rezolvarea grabnica a acestei probleme, datorita faptului ca atatia indivizi au fost pusi intr-o situatie dificila prin rezilierea contractului in mod unilateral peste noapte.

    1. Constituirea unui taskforce (colegii, ambasada, centre culturale, forumuri, parte bulgara etc) pentru a crea si monitoriza o campanie pe tema mica a opririi finantarii si pe cea mare a opririi discriminarii. Delegarea de responsabilitati.

    2. Contactarea celor care au ajutat la intoarcerea deciziei in privinta vizelor studentesti de anul trecut pentru advice.

    3. Organizarea unui lobby politic in conditiile in care diaspora din UK devine tot mai tentanta ca tinta politica (Europarlamentari care incep sa se intereseze, datorita faptului ca intra in campanie pentru EU din nou. Eu i-as contacta pe toti sincer.Identificarea grupului care a generat initiative si izolarea lui si a agendei sale. Ambasada poate oferi un pic de penetrare politica pentru a intreba direct pe cei responsabili de issue.

    http://www.yousign.org/ro/PetitiaLuhan (petitie europarlamentar Luhan)
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/romani-la-curtea-imperiului-european-872080.html (un pic de background in europarlamentarii romani)
    http://www.mediafax.ro/externe/eurodeputatul-catalin-ivan-a-cerut-daily-express-sa-inceteze-cruciada-impotriva-migrarii-romanilor-11623073 (un alt deputat care s-o autosesizar)

    4. Pregatirea unui eveniment public de protest pentru a aduce situatia in ochiul opiniei publice, singura cu putere de swinging la nivel politic. Pentru asta putem utiliza experienta recenta a celor care au participat la Rosia Montana si care se amesteca cumva cu cei din colegii. E nevoie de anuntarea autoritatilor cu privire la slotul de timp si locatie si obtinerea de aprobari, Apoi e nevoie de logistica (anuntarea participantilor cu 7-10 zile inainte, mai multe portavoce pentru administarea multimii, pancarte pregatite si texte de scandat care sa atraga simpatia opiniei publice locale, anuntarea si simpatizarea jurnalistilor, etc.)

    5. Pregatirea cazurilor in mod strict pentru cea mai dura cale de apel, cea legala (organizare pe calitate, contactarea unui specialist).

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 22, 2013 la ora 23:22

      Dl. Paul Suciu, felicitari. Sunteti o capacitate. Probabil ca ambasada nu o sa miste prea curind, pina sa primeasca ordine de la centru, dar protestantii pot bloca institutiile de invatamint, cu motivele afisate – sa inteleaga si englezii ca nu este vorba de romani, bulgari sau tigani. Este vorba de civilizatie.
      Draga Danut, una buna pentru tine: „Theresa May, sefa celui mai inefficient department a guvernului, anume Home Office, a promis din burta (fara sa citeze nici o data statistica) ca va reduce imigratia semnificativ”.

      Răspunde
       
  • Paul
    Noiembrie 21, 2013 la ora 16:50

    Anca, sunt in totalitate de acord cu tine!

    Multumim de raspuns!

    Răspunde
     
  • bg1952
    Noiembrie 21, 2013 la ora 16:47

    Uitati ce este.Eu zic sa admitem ca si ei au creptate si noi avem dreptate.Nici ai nostrii nu se duc toti sa munceasca acolo sau sa invete iar daca cineva zice ca astia-s o minoritate,eu inclin sa cred ca sunt tiganii si cersetorii de fapt majoritatea.Toata lume occidentala recunoastea asta numai Bucurestiul vrea sa tina sub obroc.Chiar si dumneavoastra d-le Moise.In definitiv de ce le-ar trebui tiganii nostri,nistea oameni plecati de la limita inferioara a societatii si care refuza sa se integreze?

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Noiembrie 22, 2013 la ora 22:59

      buna seara -uite un om care le zice adevarul in fata:SA nu uitam ca fara Marea Britanie probabil si azi Romania ar fi existat ca Moldova ;VAlahia si Ardealul condus de austro -ungari-poate un mare respect fata de o mare putere coloniala (Chiar si fosta ) nu ar strica.
      LOA un momnmet datr5 s-au cam saturat totiu in Europa devest cel putin de toate scursurile sociale ALE UNOR SOCIETATI ESUATE DIN LIPSA DE DISCIPLINA SI ORDINE:
      iNTRATI VA ROG PE yOUTUBE -DATI CA ELEMENT DE CAUTARE -ROMANI IN MAREA BRITANIE SA VEDETI CU CE OBSCURITATI SE OCUPA UNII NICI NU POITI SA II CATALOGHEZI CONATIONALI IN ACEA TARA . CA de latfel in toatra Europa de vest :De curind citeam intr-un zira de 2 parale cum in Offenbach (oras cu multi straini de linga FRAnkfurt MAin)cetateni romi din Bulgariaq si Romania santajeaza serviciile de ajutorare de dat alimente la populatia saraca cautindf sa faca profrit dintr-un serviciu caritativ consacrata in Germania!!!DEci dfespre ce vorbim ???!!POate unele doamne sase feresaca sa viztioneze acele mici clöipuri din Youtube unde romani (roma ….ni) invat citeva fete tinere englezoaice cared habar nu au de ,limbna romana s apronunte :Sugi…p…a!!DAca acolo am juns ca natie sa zicem ca e greu sa discutam mai departe sau samai tinem capul in sus pe strazile Europei !!!!!Chiiar daca nu avem decit vina ca ne-am nascut cindva per acvel teritoriu CArpato_Dunarean:CE sa mai o lungim _S-au scapat de mult friurile din mina ca la o caruta care se rostogoleste fara control la vale:DAr ce conteaza ??!!Pe cine mai intereseaza??:Colaborarea cu bisnitareala tiganeasca si cu mafiile de cartier e treaba veche de pe timpul aprozarului comunist de tip Floreasca si a fostei securitati(cu ce se ocupau baietii!!!! halal) care isi culegeau informatii de la tiganusii care ascultau ce discuti cu prietenii pe MAgheru si apoiu faceau raport(danene am auzit eu cum l-a injurat pe Ceausescu) ca sa fie lasati in liniste si pace sa faca trafic de valuta greu pedepsit dupa lege la acel timp pentru muritorul de rind.

      Răspunde
       
  • Anca
    Noiembrie 21, 2013 la ora 16:07

    Ce se intampla in Marea Britanie in ultimii ani e cat se poate de grav si de nedrept as zice fata de romani si bulgari. Dar nu cred ca se poate reduce la razboiul cu Bruxelles-ul, la fel cum nu cred ca va provoca sau chiar ajuta iesirea Marii Britanii din Uniune (sunt multe alte considerente acolo, si nici macar panica majora legata de ‘potopul estic’ nu ar putea sa duca pana intr-acolo).

    In schimb toate discutiile din prezent si masurile (de multe ori absurde) luate impotriva romanilor si bulgarilor arata niste tensiuni si schimbari in Regat care tin de migranti in general si care vor avea un impact nu numai asupra noastra, dar si asupra felului in care Marea Britanie intelege sa isi trateze non-cetatenii si minoritatile.

    Cred ca e important si sa nu uitam ca desi in momentul de fata suntem clar tinte ale acestor masuri abuzive, povestea aceasta nu incepe cu romanii si poate nu ar trebui sa ne victimizam mai mult decat e cazul (fara a se intelege de aici ca nu ar trebuie sa reactionam si sa ne aparam interesele). Asemanator s-au petrecut lucrurile inaintea venirii polonezilor acum cativa ani, si poate tocmai faptul ca venim dupa ei provoaca si spaima actuala. Criza financiara si tensiuni generale legate de migratie joaca si ele un rol important.

    Răspunde
     
  • Alina
    Noiembrie 21, 2013 la ora 15:53

    Nu este vorba de toti studentii romani si bulgari. Asa stau de fapt lucrurile :
    Student Loans Company a inceput o ancheta cu privire la un grup de romani si bulgari care au cerut in mod fraudulos ajutor financiar de la guvenul britanic (Maintenance Grant) in vederea acoperirii cheltuielilor de intretinere. Aceste persoane au facut inscrieri fictive la unele colegii din UK si in acest mod au incercat sa obtina permise de munca precum si acest ajutor financiar mentionat mai sus. Cei in cauza au incercat sa faca dovada prin acte false ca in ultimii 3 ani au locuit in UK, conditile impusa pentru obtinerea acestui ajutor financiar, motiv pentru care SLC s-a autosesizat.
    Dorim sa va spunem ca aceasta stire nu se refera la studentii romani care aplica legitim la universitatile din UK si in al doilea rand, acest Maintenance Grant nu este disponibil celor care vin din Romania intrucat acestia nu au locuit in ultimii 3 ani in UK. Studentii romani nu beneficiaza decat de Tuition Fee Loan, formular care il completam in luna aprilie a fiecarui an.

    Răspunde
     
    1. vlad
      Noiembrie 21, 2013 la ora 16:15

      multumesc de lamuriri. Ma gandeam eu ca mai sunt ceva detalii, oarecum importante…

      Răspunde