Ora de Business: joi, 31 octombrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

Categoria: ÎNREGISTRĂRI
Etichete:

Comentarii prin facebook

58 răspunsuri la Ora de Business: joi, 31 octombrie 2013

  • mihaix
    Noiembrie 4, 2013 la ora 18:14

    http://www.antena3.ro/romania/guvernul-a-negociat-cu-fmi-cresterea-salariilor-medicilor-rezidenti-si-a-profesorilor-debutanti-233635.html

    wow 3-4 %. sa zica mersi, ca asta e super marire , de 5u0 de lei 🙂 la 1000 de ron . I-a umplut de respect

    Răspunde
     
  • sorin1
    Noiembrie 4, 2013 la ora 13:08

    deci> atunci ăștia glumesc sau numa” se fac?! http://www.youtube.com/watch?v=ilkWcjvUZh8

    Răspunde
     
  • Suleiman
    Noiembrie 4, 2013 la ora 12:36

    OAMENI BUNI, MA INTERESEAZA PROBLEMA ASTA CU FONDURILE EUROPENE SI AM CITIT CU ATENTIE TOATE COMENTARIILE VOASTRE DE DUPA EMISIUNEA ASTA SPERAND SA DESCOPAR CEVA FOLOSITOR! AM GASIT INSA PUTINE LUCRURI INTERESANTE SI DE CONTINUT. VA INTERESEAZA MAI MULT SOSETELE SI MODUL MAI MULT SAU MAI PUTIN FLUID IN CARE VB CINEVA. EXPERTUL A SPUS CATEVA LUCRURI EXTREM DE PLINE DE SUBSTRAT SI SENSURI… PT SOSETE SI DICTIE UITATI-VA LA SULEIMAN MAGNIFICUL, NU la GURAN!!!!

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 5, 2013 la ora 09:50

      Fondul este o scula de dirijat economia tarii dupa interesul strain – adica sa nu ne dezvoltam si sa raminem mereu la mina lor. Parlamentarii romani freaca tiparul prin strainataturi. De cite ori incearca careva sa faca ceva se gasesc niste vinduti sa-i dea peste degete. Ba cu cai, ba cu gaini, ba cu porci. S-au legat si de mititei. Eeee, fac haz de necaz, ca asa as face un foc de tabara cu toate fondurile… Expertul nu poate sa o spuna, din asta traieste. Unii cistiga de la Gold, altii de la Chevron,…

      Răspunde
       
  • Cris
    Noiembrie 4, 2013 la ora 12:33

    Cainii latra, carvana trece. 🙂 Ia uite, atunci inseamana ca mai pot trece linistite oricate caravane 🙂 Hai Romania, tara hotilor !!!! 🙂

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 5, 2013 la ora 09:40

      Hei, lasa ca n-o fi dracul chiar asa de negru, noaptea poate fi chiar alb.

      Răspunde
       
  • Chirita Aurelian Stefan
    Noiembrie 4, 2013 la ora 10:21

    Ultimele doua secole sunt incercari semiesuate de conducere politica a societatii ,prinsa in capcana coruptiei si incompetentei clasei politice cu implicati non benefice asupra societatii.Daca la sfarsitul sec.XVIII ,partidele politice aveau in componenta oameni de stiinta -Benjamin Franklin- reprezentand cu adevarat o elita intelectuala a acelor timpuri, astazi cei mai longevivi oameni politici romani -Traian Basecu si Ion Iliescu -sunt cvasinecunoscuti in domeniul lor la nivel european si mondial.In aceasi perioada,populatia tarilor trece de la analfabetismul generalizat, probabil ~80 % din populatie nu stiau sa scrie sau sa citeasca la sfarsitul secolului al XVIII, pt a ajunge in acesti ultimi ani la o pondere de 40% din populatie avand studii superioare – in unele state.Modelul politic era un model necesar in acel context, astazi datorita revolutiei industriei IT el nu se justifica-posibilitatea de consultare directa prin sms sau posta electronica-, increderea populatie in clasa politica atingand cote alarmante inainte de declansarea crizei.Imaginea simbol o reprezinta ,,Clasa politica invingand poporul” cu Monica Macovei si Mihail Neamtu la fereastra indicand victoria, un tablou demn de tusele regale a lui Goya (scor:clasa politica -943.375, poporul-7.403.836+111.842=7.515.678).Se poate reforma sistemul politic ? Solutii: 1)Pt competenta .Orice stat poseda o institutie academica care trebuie sa preia imediat puterea executiva.Presedintele sau vicepresedintele Academiei , de formatie economist sau inginer va conduce guvernul, deoarece progresul societatii este cu precadere unul tehnologic.Legile ordinare vor fi adoptate de guvernul academic iar pt. cele organice vor fi consultati cetatenii (obligatoriu pt.cei intre 21-55 ani).Toate functiile de conducere ale institutiilor statului vor fi scoase la concurs.2)Anticoruptie.Pt reprezentanti locali sau regionali(doar primari sau presedinti ai C.J),cetatenii vor inainta o singura solutie pt fiecare post, fiind ales cel cu cele mai multe voturi care va accepta functia publica.Cetatenii vor fi consultati prin telefonie mobila sau internet pt orice decizie de interes public a Primariei sau C.J.
    Va exista o perioada de tranzitie de un mandat pt parlamentari (2012-2016).
    P.S.Aceste ganduri sunt dedicate lui Pericle ,Atenianul.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Noiembrie 4, 2013 la ora 22:36

      Dl Chirita Aurelian Stefan, in general sunt deacord cu tot ce spuneti, la detalii mai e loc de ciriiala – cum ar fi, un savant poate fi un bun administrator politic la fel de bine ca si unul rau, nu pregatirea academica il recomanda ca potrivit sa conduca o tara, un guvern, un minister, sau chiar o brutarie. Deci ce propuneti dvs este bun (ca schimbare), dar nu suficient (cu ce schimbi?). Dar sa lasam detaliile pentru mai tirziu. Primii pasi pentru schimbare (asta-i ceea ce se doreste) sunt: destituirea celor prezenti, crearea unei noi constitutii si alegerea celor noi. Crearea unei constitutii trebuie (dupa parerea mea) facuta inaintea alegerii noii conduceri, deci ne putem multumi cu un comitet provizoriu. La faza cu alegerile, pomeniti ceva despre concursuri – nu sunt deacord cu nici un concurs, decit unul care le stie pe toate si face ce-i convine, prefer unul care sa nu stie si sa se consulte mereu cu alegatorii. Exemplu: dvs la concurs ati cistiga (aveti tot ce va trebuie), dar nu ati fi bun pentru ca nu intelegeti ce vor cei multi. Fara detalii de data asta. Deci ce sugerati pentru demiterea actualilor? Ce sugerati pentru alegerea comitetului provizoriu?

      Răspunde
       
      1. Chirita Aurelian Stefan
        Noiembrie 5, 2013 la ora 07:46

        D-le Sandu Cu ,ce il lipseste Romaniei sunt strategiile si cine sunt mai destonici pt intocmirea lor decat cei mai performanti oamenii, academicieni.In decursul celor 23 de ani cativa au fost la conducere -vezi Mugur Isarescu si Razvan Teodorescu- dar desele compromisuri politice au afectat randamentul acestora.Se poate adopta o constitutie care sa prevada cele mentionate.Academia trebuie sa decida componenta Guvernului si tot ea sa il revoce ca urmare a nerealizarilor cuprinse intr-un program de guvernare(ciclul de 3 ani).

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Noiembrie 5, 2013 la ora 09:37

          Dl Chirita Aurelian Stefan, eu sunt profesionist, in meseria mea. Deci nu am nici cel mai mic interes sa minimalizez valoarea profesionistilor. Deasemenea nu vad in politica un factor necesar in dezvoltarea economica interna, mai mult o consider o frina – de fapt stim si vedem cu totii ca doar incurca. In relatiile externe, da este nevoie de negociatori capabili sa aduca avantaje tarii sau cel putin nu dezavantaje. Acolo afara este o jungla a politicienilor. Acestia trebuie sa inteleaga ce se petrece in interior sis a-si impuna punctual de vedere. Dvs ati spus “dar desele compromisuri politice”, ceea ce echivaleaza cu a ceda = “au afectat randamentul acestora.” In afara avem nevoie numai de invingatori. Voi reveni aici. In interior, la conducerea ministerelor vad foarte bine personae cu putere de decizie, cu discernamint. Acestia e foarte bine daca sunt profesionali, dar si mai bine daca au curajul sa puie intrebari sis a obtina raspunsuri cu orice prêt. Numai asemenea oameni pot fi considerate responsabili. Ei pot sa-si creeze un grup de consiliere, din adevarati profesionali pe care sa-I numeasca directori pe ramurile specific corespunzatoare expertizei lor. Organigrama poate continua foarte detaliat in jos, cu flexibilitatea necesara evolutiei economiei nationale, urmarita in permanenta ca un tot unitar. Academia o vad ca un for stiintific supreme, amestecind-o in administratia tarii, pur si simplu ii ei din valoarea ei. Considerind ca presedintele tarii ar fi persoana cea mai respectata a poporului, care merita aceasta onoare suprema, la fel fiecare academician este “presedintele” professional in domeniul sau. Nu cred ca as gresi comaparind Academia cu Sfatul batrinilor, care nu se amestecau in conducerea bataliilor, de exemplu, dar parerea lor era foarte serios considerate. Ca au fost oameni de valoare stiintifica care s-au afirmat si in alte domenii, nu-I de contestat, dar sa se afirme singuri nu sa astepte sa li se puna responsabilitatea in brate. Cind eram sef de department, discutam problemele cu cei care credeam ca merita increderea mea pentru anomie lucrari, dar i-o dadeam numai celui care o cerea – fiecare stie foarte bine ce poate, daca-l fortezi poate sa-ti para rau. Fireste ei stiau ca-I ia dracu daca o zbircesc (nu am fost unul comod, stiu ca delegarea nu ma absolva de raspundere). Despre cum cred eu ca trebuie reprezentat poporul, care sa-si pastreze intreaga putere, am mai vorbit si nu doresc sa ma repet. Tot ce cred ca trebuie sa punctez si o voi face mereu, este ca puterea in stat este a poporului si trebuie sa ramie in miinile lui. Adica la razboi il trimiti pe Ionica sa moara in transee, iar la impartirea primelor sau la luarea deciziilor il trimiti dupa ziare. Nu-I normal si nu este bine. Mai am o vorba: Daca este sa gresim, atunci sa gresim cu totii – nimeni nu va fi vinovat. Asta inseamna hotarire si vointa colectiva. 3 ani este o ciclicitate prea mica, valabila probabil pentru afaceri mici. Economia nationala se bazeaza pe afaceri mari. Uitati-va la marile firme, care se muta dintr-o tara in alta. Nu o fac pentru 3 sau 4 ani, gindirea si marile decizii se fac pentru peste 5 ani.
          Ma reintorc la ce am promis, la invingatori. Astazi am urmarit o emisiune sau daca vreti un interviu, la TVR, cu “printesa mostenitoare” Margareta si “printul” Radu. Era vorba, printer alte maruntisuri (oamenii acestia nu au prea multe de spus), despre ce inteleg ei despre rolul monarhiei in stat. Sa reprezinte tara (?), monarhii nu se amesteca in treburile economice ale tarii, tara se poate considera “implinita” numai sub forma de republica monarhica. Desi se laudau cu un PROGRAM de refacere economica pe 30 de ani (va dati seam ace grozavi sunt), nu s-au aventurat in jefuirea padurilor, aprovizionarea cu gaze,… Marile Imperii, Roman, Rus, Otoman, Austro-Ungar, German, Francez vorbesc ceva de capete incoronate? Cine sa ne reprezinte si in fata cui? Pe acestia doi ii respect ca arata bun simt, dar n-as lasa pe mina lor nici o strada. Romania n-are nevoie de bibelouri. O chestier intr-adevar interesanta. Dl. Chirita, dvs credeti in troc? Adica iti dau una si primesc alta. Un fel de iti fac un serviciu si imi dai o bucata de pamint, de exemplu. Va puteti imagina o teava pe post de balanta? Adica cam cum trece un fluid din partea mai scumpa spre cea mai ieftina si invers functie de niste interese. Sau schimbi spanacul pe aur si toata lumea este multumita. Astea sunt numai trei exemple in care politicienii de astazi au pierdut in relatiile externe. Au pierdut si puteau sa cistige. Cind pleci la piata, pleci cu un meniu pentru la prinz, dar trebuie sa fii in stare sa ti-l schimbi functie de ce gasesti la piata, fara sa pierzi din calitatea prinzului. Asa ceva ne trebuie pentru exterior si asa ceva nu se invata in facultate. Trebuie sa stii sa pierzi putin cind trebuie si sa cistigi totul cind poti. Cind vorbim de strategii sau performante, e ca si cum ne incorsetam cind tocmai avem ne voie de libertate de actiune. Atunci cin puterea este in mina poporului, pedeapsa se executa nu se discuta – adica ai libertate de actiune si succesul este al tau in aceeasi masura ca si pedeapsa. Asta este responsabilitate. Poporul trebuie sa invete care este responsabilitatea sa fata de el si fata de urmasii lui. In baza acestei responsabilitati ne alegem conducatorii. Nu este greu, trebuie sa invatam a nu mai fi superficiali. Nu este admisibil sa tot continuam sa alegem si sa injuram, suntem mai rau decit copiii.

          Răspunde
           
  • cornel
    Noiembrie 4, 2013 la ora 00:57

    Un adevar crud:
    http://www.zf.ro/zf-24/rezidentii-castiga-800-de-lei-iar-medicii-renumiti-ajung-la-mii-de-euro-pe-luna-11615215
    Dupa parerea mea salariul unui medic rezident in Romania ar trebui sa fie de minim 1500 RON net. La fel si pentru profesorii debutanti.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Noiembrie 4, 2013 la ora 01:05

      Bani exista. Trebuie doar vointa politica. Suma necesara pe an pentru aceste majorari este mai mica decat evaziunea fiscala recent descoperita la carnea de pui. Daca mai cautam si alte MARI EVAZIUNI din Romania pe care orice chior le vede iti dai seama ca sunt bani pentru a plati medicii si profesorii din Romania cu salarii comparabile platite pentru aceste categorii profesionale in alte tari din vestul Europei (cineva zicea ca salariul unui medic/profesor in Romania ar trebui sa fie de 3-4 ori mai mare decat este el astazi. Cand se va intampla lucrul asta Romania va pasi intr-o NOUA ERA de dezvoltare si progres).

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Noiembrie 4, 2013 la ora 22:58

        Dl. Cornel, sunteti foarte bine intentionat: tinerii absolventi trebuiesc incurajati, altfel exista pericolul sa-i pierdem (fara ca aceasta sa insemne neaparat ca-i cistiga occidentul, se apuca de altceva si daca-i merge…adio profesie). Este fundamental gresit (si nu vorbesc de discriminari, nici de suprapuneri decizionale ulterioare care pot duce la departajari nedorite intre profesii sau categorii, samd) deoarece majorarea salariilor trebuie tratata ca un proces social-economic unitar/national, fara diferenta intre…nici macar domeniul de activitate (bugetar sau privat, daca privatul este mai bun sa-si demonstreze asta in competitie cu publicul – la salarii egale sa-si atraga profesionalii cei mai buni si sa contribuie mai mult la cresterea economica). De mult am inceput sa inteleg ca se incearca o „cocolosire” a privatului in detrimentul publicului, fara nici o acoperire reala – deci nu-i corect. Nu de mult dadeam un exemplu: particularii atrag cu salarii ademenitoare pe acei functionari bugetari care pot aduce companiei private un pachet de „relatii de incredere”, care de fapt este un inceput clar de fraudare, mituire, coruptie. Inteleg ca sunteti total contra acestor fenomene sociale. Am vazut ca si dvs sunteti deacord cu corectarea cauzei si nu a efectului. Din aceste motive, ma opun majorarilor de salarii in mod… sa zicem diferentiat, desi haotic este cea mai potrivita expresie. Sunt pentru un sistem de salarizare national, adica unic.

        Răspunde
         
    2. dan onofrei
      Noiembrie 4, 2013 la ora 02:28

      si atit si e prea putin la costurile de viata actuale si la inflatia actuala.Deci daca un medic nu are nici macar 1000 EURO lunar nu mai avem ce discuta ,poate sa se faca oier de la inceput.
      LA fel e valabil si pentru profesori.
      Deci si-au bataut joc de bietii oameni politicienii de dupa 89 daca s-a ajuns la situatia actuala sau trebuie trasa linie si luat totuö dela ZERO.Ground Zero_poate ar fi mai rezonabil asa dar cred ca nu mai aveti resurse si puterea psihica necesara sa o löuati de la cap:Oamenii sint termninati sufleteste si asta te darima si fizic.E o mare rusine ce s-a produs in acea tara .Este rezultatul comunismului bagat pe git cu forta de bolsevici dupa ww2 care adistrus ceva ce abia se acumulase dupa Marea Unire de la 1918.

      Răspunde
       
  • dan onofrei
    Noiembrie 4, 2013 la ora 00:47

    buna seara tirzie la toata lumea;:Stimate domnule Guran dupa o asa emisie chiar nu mai avem puncte in sacosa pe cit meritati sa va acordam!!si total degajata desi problema e groasa:Nu stiu cum si in ce fel dar sper ca jurnalisti ca dvs.sau ca acel coleg dl:Tolontan veti reusi sa faceti ordine si disciplina intr-o tara intradevar ravasita si cumva in chaos colectiv (nu mai stie stinga ce face dreapta si invers)_Romanica:
    Domnule Guran desi nu este meseria mea marketingul turistic dar scuzati-ma ,ma intreb oare sint intregi la minte acei politicieni in acea tara dupa 89 incoace ????Deci daca iei tara pe sosea imediat dupa ce intri ca strain IN Romania(vorbim deci de crearea imaginii turistice a Romaniei sa cem in Europa westica) pe granita de vest la NAdlac SI LA TOATE REPET TOATE FARA EXCEPTIE PARCARILE DACA SE POT NUNMI PARCARI PUBLICE UNDE CA TURIST AUTOMOBILIST TREBUIE SA TE OPRESTI)M NU AI UN COS DE GUNOI SAU UNDE AI E PLIN SI DIN EL RUP CIINII RESTURILE ;NU AI UN WC SI PESTE TOT CALCI IN EXCREMENTE SI PIPI carte infetseza bnmediul si sint provocatoatre de molima !!!!!!!!!!deci nu esti in starae prin puterea locala si cu bani de nimica (altfel stau asistatii socialöi la crisma si injura guvernul)!!!°Deci de nimica sa intretii curatenia fizica a tarii in primul rind pe ubnde iti calca zilnic starinii care vad ca au ochi nu sinmt orbi !!!Si faci in schimb apel la finatele Europei(care nu sint degeab aretinem nim ic nu edegeaba pe lumea stata !!!!nu a fost si nu va fi totul sint gogoritze mascate) ca sa faci marketingul unei frunze care reprezinta ce ????HAi sa fim seriosi ,sincer a gindit un European sau un Roman acel LABEL?????SAu idea si stilul este tot cocacola!!!!!Big brother!!!!!Credeti deci sinteti sincer va intreb ca turismul Romanieidupa 89 m nu are parte de clientii pe care de fapt ii merita ca ii lipseste un LABEL???HAi sa fim seriosi !!!!DA seriosi de tot ca politicienii fluiera intre timp precum cucii in biserica :Deci daca germanii veneau in anii 60-70 cu cea mai mare placere in Romaqnia la Litoral(adusi cu mile cu TAROMUL pe atunci infloritor) mai ales la MAmaia dar si Eforie veneau pentru ca era ieftin ,curat ,civilizat si nu asa zgomotos si plin de tiganime cum este astazi si nici cu teama ca li se fura portofelul din hotel!!!!Si nu aveam labele nici cu si nici fara frunza ci o buna reclama de la om la om si prin cataloage bine realizate grafic !!!!!care la ora actuala sint inexistente!!!!!!Neanmtul,francezul,olandezul etc … intors multumit acasa isi mai informa si rudele si vecinii da dle merita sa te duci acolo .este ieftin ,este curat ,civilizat ,faci si o cura de mina intii si este sigur ,mai sigur pe atunci ca in Italia oricum !!!!!!Deci despre ce vorbim -despre Bute si chilotii sai cu Frunza-Altfel dle Guran ma scuzati dar se pare ca au fost politicieni total de 2 parale la intocmirea strategiei (DE rahat )accesarii de fonduri:Ele trebuiau accesate pentru refacerea infrastructurii ,utilarea invatamintului profesional cu material didactic si masini unelte si mici antreprenoriate cu westul in proiecte comune-asa zisele joint venture si mai ales agricultura ecologica :MAi mult nu trebuia.Facut tot in regie proprie altfel oamenii in loc sa fie acvtivi si sa judece cu capul lor stau de milogit fonduri care nu mai vin !!!! E ca in bancul ala,la comunisti:Aspirine-aveti ? …Asteptam sa vina !!Asteptati de mult??Etc etc….
    CA sa nu mai spun cu cit se intinde caracactita in mai multe proiecte cu atit ersate mai greu de gestioanat controlul-financiar adica se va fura zis pe romaneste ca in codru ,iar cei care intradevar ar merita sa isi acceseze fonduri ca mici antreprenoriate sint probabil sufocati din fasa ,stersi de pe lista neapartinind in aceel sistem de de pinza de paianjen care f.inteligent il intuieste perfect Dl.Tolontan :Respect!!!!Asta este adevarul sistem mafiot gen nas -fin -nasica -finutza
    -Din alt punct de vedere s-a facut o mare greseala tot din saracie_NU trebuia lasata accesarea fondurilor fara consultanti putertnici ,de renume din strainatate(se stia ca si Germanina avut accesari la, fonmduri eutropeene si ionca masiv pentru fostul RDG si banii au fost folositi cu succesc pentru infrastructura refacuta standard west si agricultura ferme mari ,fostele lor CAPuri refacute in imensde ferme ) e drept foarte scumpi , scumpi dar care sa raspunda cu capul si cu numele firmei de consulotantaz de succesul afacerii pina la final si care au relatii grele la niveluri nevazute noua !!! nu moacae de bexeri ca cael tip tuns scurt si cravatit cu cravata rozbombon mare manager de cartier de dupa 89(probabil inainte caftangiu la Dinamo ) dar cam brunet din nastere :E si ala roman de vitza veche ???Cu atit a ramas biaat Romanie in management ,asa tipi gestioneaza fonduri europipienne??Atunci nu e de mirare.
    Minunat la minutul 34:38 replica interlocutorului dvs :F simpatic si optimistacel domn dezinvolt cu :…EXCESUL de ZEL la romani _Poate ar fi bine sa se scrie un tratat de doctorat cu titlul _Romanii si exccesul lor de zelin istoria lor .Si ..rezultatele acestuia:SE potrivetse cu -virgula ca la noi la , nimeni si ai nostri ca brazii cu m–i pe piept .
    HAi sa aveti o saptamina buna si mai bine sa acceseze fonduri europeene cu care sa se finanteze o Tipografie de calitate in care sa se produca excelente tiparite cataloage care sa arate turistilor in west peste tot frumusetea naturala si conditiile minunate la un concediu IN Romania!!
    DAca ati vedea ce reclame ne trimit elvetienii ca exemplu a fiece casuta postala si apoi putem sa incrucisam pe o lista si primim gratuit cataloage minunate si documentate care numai cind le vezi si te provoaca la drumetie:Clar costa, dar investitia se merita!”!!la actiune seimplica direct si comunitatile locale care cistiga din turistii ce le calöca pragul.Cistigul vine inzecit üpentru toti participantii inapoi:La fel si IN Germania cu toate regiunile:De Romania nu vezi mai nimic nici la operatorii mari sint redusi la cite o pagina maxim doua vdeci ca si stzersi depe lista cel öputin ionainmte de89 macar la opüewratorii mmari erau prezenati masiv si serios macar cu litoralul:Si noi finantam reclama prin frunze pe chilotii lui Bute ca imagine reprezentativa atarii!HAlAl !sau hai dinamo!!NU mai bine hai steua si de la capat!!!:Pina atunci poater decid responsabilii sa se faca curatenie fizica (morala e mai greu)pe locurile de parcare si nu numai :SA mearga in orasul FAgaras sa vada un exemplu de 1000 puncte un oras pus de CEusescu cu vanitatea lui pentru marea chimiie ce distrugea natura fara nici un respect pe chituci inainte de 89!!!!.

    Răspunde
     
  • mircea
    Noiembrie 3, 2013 la ora 22:38

    Moise unde ai gasit acest papagal, expert in fonduri europene? Este cel putin a doua oara cand echipa ta face o asemenea gafa. O alta gafa a fost cand ai invitat specialistii lui peste in problema exploatarii gazelor de sist. Si aceia erau la fel de bezmetici ca si acest expert. Cum sa absorbim fonduri cu asemenea experti. Eu unul nu l-as pune nici portar la ministerul cu pricina. Cat despre Tolontan nu pot spune decat felicitari pt ancheta facuta si multumiri ca mai exista jurnalisti ca el si ca tine.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Noiembrie 4, 2013 la ora 02:16

      domnu MIrtcea ,sa stiti ca de multe ori aparanetele ,aparente inseala.E in regula tipul ,este felul sau de a se exprima dar stie ce spune .

      Răspunde
       
  • Constantin
    Noiembrie 2, 2013 la ora 22:27

    Sut interesat sa aflu care sunt „clonele in sens invers” ale A3 despre care vorbeste dl. Tolontan?! Ce televiziune are, spre exemplu, un M. Gadea (care a lansat prin presa elogiul suprem conducatorului iubit) clonat „in sens invers”? Adica, unul care sa-i spuna sefului ca e un cretin care ar trebui sa se spanzure?! Ori o Simona Gherghe la A1 (o frumusica stupida care face emisiuni asemenea ei) clonata „in sens invers”, adica o ’telectuala urata care prezinta exclusiv evenimente cu caracter cultural-stiintific?!

    Răspunde
     
    1. bogdan
      Noiembrie 3, 2013 la ora 01:12

      Clone in sens invers inseamna televiziuni care nu sunt contra la ceea ce a A3 contra, ba din contra. Adica acolo de ex PDL e in regula, la fel si presedintele, si de condamnat sunt cei de la psd-pc.
      Dar desigur tu doar faceai misto.

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Noiembrie 3, 2013 la ora 11:10

      „Adica acolo de ex PDL e in regula” _ Stimate domnule bogdan, sa inteleg ca dumneavoastra ati patruns sensurile absconse ale discursului ilustrului invitat si dumnealui s-a referit de fapt la mizeriile politice ale nu stiu carui partid si nu anume la calitatea execrabila a emisiunilor trustului Intact si nici la faptele penale de santaj ale angajatilor acestuia (ba chiar si ale patronilor, dupa cum sustin procurorii). Am priceput acum. Dar, in context, daca cineva a inteles mai mult decat a dorit sa spuna prin propriile cuvinte dl. Tolontan, poate ne spune public si cate ceva cu privire la dezamagirea sa pentru ca nu a mai fost numit secretar de stat in MTS dupa cum i s-a promis pe vremea Monicai (fara vreo legatura cui vinovatia sau lipsa de vinovatie a acesteia in legatura cu faptele pentru care este cerectata), ori despre interesele sotiei d-lui Tolontan in afacere, pentru ca eu nu stiu mai nimic in legatura cu asta, desi prin presa circula zvonuri. Insa, dupa cum lasa sa se inteleaga dl. Tolontan, in presa nu poti avea intotdeauna incredere; cel putin in mijloacele de informare ale trustului la care lucreaza domnia sa. Dar, daca nu este multumit de seful lui si trustul pe care-l conduce, o alta posibila intrebare este de ce nu-si schimba locul de munca?

      Răspunde
       
      1. bogdan
        Noiembrie 4, 2013 la ora 11:14

        Constantin, eu am explicat strict ce inseamna „clone in sens invers”. Am impresia ca te complici prea mult. Nu cunosc frustrarile domnului Tolontan, si nici afacerile sotiei, etc. Nu e vorba de nici un discurs abscons. El a zis ca exista niste oameni la alte posturi, care sunt cum sunt cei de la A3, dar orientati in sens invers ca ideologie.
        Eu personal nu sunt pemtru nici o televiziune cu orientari strict intr-o anumita directie, dar nu despre asta era vorba.
        Cat despre orientarile politice ale domnului Tolontan, despre misterul pt care inca lucreaza la Voiculescu, nu stiu, si repet, nu despre asta a fost interventia mea.

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Noiembrie 4, 2013 la ora 20:45

          Am inteles, „desigur tu doar faceai misto”. Stimate domn, dumneavoastra v-ati complicat raspunzand la altceva decat am intrebat. Nu a reiesit in mod clar din discursul lui CT o atitudine partinica, prin urmare referirea le PDL este inoportuna si irelevanta. Iar daca exista o asemenea atitudine si n-am vazut-o, dar ati dibuit-o, apoi ea este absconsa, ratacita prin meandrele concretului. Carevasazica, va contraziceti. V-am spus eu ca v-ati complicat?!

          Răspunde
           
          1. bogdan
            Noiembrie 5, 2013 la ora 10:24

            Poate ca m-am complicat Constantin, in meandrele iluzoriului, intr-o lume mercantila incapabila de comprehensibilitate, aceasta calitate specifica fiintei celeste si exhaustiva in esenta ei.
            Adica … sa ne intelegem 🙂

             
  • cornel
    Noiembrie 2, 2013 la ora 22:20

    http://www.zf.ro/companii/avertismentele-fostului-premier-tariceanu-la-gandul-live-pnl-scade-scade-antonescu-scade-guvernul-nu-este-natang-in-ansamblu-11608954
    Mi-a „placut” asta:
    despre ieşirea PNL de la guvernare: „PNL nu ar trebui să iasă de la guvernare”

    Răspunde
     
    1. cornel
      Noiembrie 2, 2013 la ora 23:58

      Parerea mea e ca PNL nu ar trebui sa iasa de la guvernare. Nu cred ca PNL scade in sondaje, parerea mea.

      Răspunde
       
    2. cornel
      Noiembrie 3, 2013 la ora 00:15

      Unii au inceput sa faca comparatii intre guvernul Boc si guvernul Ponta. Dupa parerea mea partea cea mai importanta a guvernului Ponta este deschiderea sa catre adoptarea de masuri economice necesare economiei prin eliminarea evaziunii fiscale (vezi aici scaderea TVA-ului la paine si produsele de panificatie si cat timp a guvernat Boc fara sa faca nimic asemanator si cat timp a durat pana cand guvernul Ponta a luat aceasta masura buna care are ca efecte : eliminarea evaziunii fiscale din domeniu panificatiei, sprijinirea agentilor economici corecti din domeniu si sustinerea locurilor de munca asigurate de acestia care in foarte mare masura sunt locuri de munca fiscalizate).
      Partea cu care poate pierde guvernul Ponta tot ce a castigat prin masuri de genul celor enuntate mai sus e aia cu proiectul RMGC si exploatarea gazelor de sist in Romania. Asta e calcaiul lui Ahile al guvernului Ponta.
      In ultimul timp am vazut vointa si actiune impotriva CORUPTIEI si EVAZIUNII FISCALE (ar fi bine sa ne focusam pe marea coruptie si nu impotriva buticarilor de cartier, care isi duc traiul de pe o zi pe alta, sau impotriva taranilor care vand usturoi, ceapa sau leustean in piata). Sa speram ca vedem si ceva finalizat pentru ca daca asistam doar la plimbarea de dosare rezultatul va fi ca si pana acum, adica ZERO.

      Răspunde
       
      1. bogdan
        Noiembrie 3, 2013 la ora 01:31

        Dar de taierea masiva a investitiilor ce zici? De faptul ca singurele autostrazi in lucru sunt cele incepute in perioada pdl? De reintregirea salariilor la bugetari pe motiv ca „s-au gasit bani” iar acum sa trebuiasca sa inventeze noi taxe sau sa le mareasca pe cele existente? De reducerea tva la paine pe motiv de combatere a evaziunii fiscale, in timp ce accize la altele cresc? Pai la alcool nu era destula evaziune? S-a facut doar un numar de prestidigitatie menit sa pacaleasca si sa dea bine, dar efectul per total ramane de vazut. Ok, scazi o taxa, pai las-o scazuta, nu cresti o alta in alta parte, ca nu ai facut nimic. Guvernul a mai promis scaderea tva si CAS printre altele. Pai sa aud ca fac simulari cu aceste lucruri, nu cu cresterea cotei unice, ca asta nu a fost promisa in programul de guvernare in campanie. Ok, si-ai pus doar problema maririi cotei, dar nici macar asta nu trebuiau sa faca.
        Cam astea is lucrurile pe care eu le-as avea de reprosat.
        Deci pe concret , nu au facut nimic din planul de guvernare decat scaderea tva la paine. Restul nici macar nu e in discutie, dar sunt altele.

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Noiembrie 4, 2013 la ora 23:21

          Dl. Bogdan, cer permisiunea sa folosesc din cind in cind expresia „S-a facut doar un numar de prestidigitatie menit sa pacaleasca” – imi place mai ales pentru ca …asa este. In hatisul „realizarilor” unui guvern sau altul, nu o sa se descurce nimeni – pierdere de timp, probabil ca la anumite nivele asta se si doreste, pina trec alegerile cu succes. Teoreticienii sistemului capitalist, deseori subliniaza ca managerul trebuie sa „focalizeze” pe obiectiv, sa fie determinat, sa nu fie subiectiv. Imi permit sa mentionez ca aceasta orientare profesionala este valabila oricarui conducator de firma, proiect, organizatie. Fara deosebire de sistem economic. Atit comunismul cit si capitalismul au si bun si rau. Oricit de greu ar fi de inteles asta, totusi, asa este. Daca se doreste cu adevarat o reusita nationala in economie si in evolutia sociala, atunci trebuie sa folosim tot binele si sa respingem tot raul. Coloristica politica este doar o coloristica, cind ne raportam la activitatile interne. La manevrarea relatiilor internationale, este altceva si poate fi benefica natiunii, numai daca sunt urmate cu fidelitate interesele nationale.

          Răspunde
           
  • Alin
    Noiembrie 2, 2013 la ora 14:23

    Expertul stie multe, ar spune multe dar se gandeste ca e cam naspa sa-si dezlege limba :))

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Noiembrie 2, 2013 la ora 05:08

    Nu stiu de ce, dar urmarind emisiunea mi-am amintit de o poanta: medicul te scapa de un infarct miocardic dar cu factura iti provoaca un stop cardiac.
    Pomenea Moise de o contributie anuala a Romaniei la fondurile europene de cca un miliard si jumate de euro. Nu mai tin minte cit de mare este fondul aprobat anual Romaniei – erm curios cam cit isi pastreaza comunitatea europeana pentru administratia ei, din contributia membrilor in UE, si daca exista o legatura intre refuzurile sau ingreunarile (prioritati, zone teritoriale sau domenii economice preferentiale pentru dezvoltare) si suplimentarile de fonduri administrativ europene. Curios, daca se intimpla la nivele mai mici nu se intimpla si in forumul superior?
    Invitatii: Catalin, un jurnalist care vorbeste repede ceea ce vrea (asta este o calitate in meseria lui) si Marius, un expert in fonduri europene (nu am inteles unde lucreaza si nici de ce este considerat expert) care vorbeste mai incet (probabil ca nu-si poate permite sa-l ia gura pe dinainte) ceea ce nu cred ca este neaparat un defect.
    Domeniul fraudelor aduse in discutie este sport, turism. Se vorbeste de un milion de euro care au facut picioare, in cazul galei unui boxer roman recunoscut international sau de 50,000 euro platiti lunar unui pilot de formula 1 care sa speram ca va fi in curs de afirmare.
    Deci este vorba de o gaselnita onorabila sa acopere un furt. Nimic nou si nici sumele nu-s exorbitante – furtuna intr-un pahar cu apa. Este foarte adevarat, ca daca sunt mai multe… si asta este aceiasi poveste lunga.
    Interesanta este statistica care arata ca 57% din beneficiarii fraudelor sunt firme particulare (sau persoane fizice), 26% autoritati publice (sau persoane fizice), 9% organizatii non-profit guvernamentale (tot persoane fizice, nu-i asa?) si in sfirsit 8% in circa unor persoane fizice (autorizate?).
    La un moment dat se vorbea de absorbirea de la buget a fondurilor europene „ratate” (probabil din cauza incilcelii de reguli prioritizante impuse de comisiile europene), dar care de fapt nu au fost ratate ci planificate din start pe baza unor regulamente stabilite de „sfinti” permanenti in structura care beneficiaza de acoperirea unor dumnezei care se rotesc, deci nu-i „conspiratie”.
    In Romania este prea multa justitie, s-a spus. Si cred ca asa este, atitea garzi si securitati si comisii se calca si nu se respecta una pe alta, incit pina la urma nu stii care hotaraste sau care minte sau care are dosarul completat. In hatisul asta un avocat istet isi scoate clientul basma curata.
    Un alt lucru interesant, dar cine nu stia asta, co-finantarea (toate firmele la formare/pornire sunt conditionate sa aibe asa ceva) se face pe cash-flow (unde se pierd picioarele sau miinile) si poti sa o creditezi de la buget (de la banca e mai scump). Toate dosarele avizate de bugetari sunt trimise la UE, care cind descopera (mare greutate) neclaritati in gestionarea co-finantarii, le mai trebuie o incalcare a prioritatilor lor si gata refuzul – ca asta-i rolul lor sa aduca fonduri la ei, la comisiile europene (pe care nu-i mai verifica nici dracu).
    Cu o singura chestie nu am fost totalmente deacord: ca sfintii competenti parasesc organizatiile de stat pentru ca in consultante se cistiga mai bine. Cititi inca odata chestia asta. Da? Bun. Nu este nici o legatura intre competenta si trecerea in consultante particulare. Adevarul este ca plecind de la stat, iti poti deschide o firma proprie bazata pe relatiile batute in cuie cu fostii colegi si deci increderea este reciproca. Am spus ceva de competenta? Nu, e vorba de taiatul totei. La fel, musteste lumea afacerilor particulare gata sa absoarba un evadat de la stat care vine incarcat cu relatii de incredere. Dar, dragii mei, ati pierdut. Nu romanii au inventat chestia asta. Este de cind lumea capitalista ce se imparte intre bugetari si privati.
    In incheiere, am totusi o nelamurire: ce noutate ai adus cu emisiunea asta, Moise? Sau urmare acestei discutii, putem ajunge la o solutie sa se diminueze spaga? Ca sa dispara, mai vaaaa.
    Am mai spus (in diferite forme): capitalismul nu este bun pentru romani pentru ca se obisnuiesc foarte greu cu asa ceva (totul li se pare nou si nemaipomenit), dar este acceptabil celor de aici pentru ca s-au obisnuit.

    Răspunde
     
  • Catalin
    Noiembrie 2, 2013 la ora 01:45

    Mie mi-a placut ca atat Moise cat si Catalin Tolontan nu l-au marginalizat pe interlocutorul lor din cauza problemelor de exprimare. Au dat dovada te omenie. Niste oameni aroganti ar fi procedat cu totul altfel. In schimb cu totii au discutat de la aceeasi inaltime si l-au lasat sa vorbeasca. Avea si el anumite pareri pertinente, chiar daca se facea mai greu inteles.
    A doua oara poate n-o sa-l mai invite (asta e, fiecare cu ce se pricepe mai bine, unii cu limba romana, altii cu … matematica), dar acuma daca tot l-au invitat? De ce sa nu fii om cu oamenii?

    Răspunde
     
  • andrei
    Noiembrie 1, 2013 la ora 21:43

    Expertul ala zici ca e cetateanul turmentat. Nu doar ca nu leaga 2 vorbe fara sa-si scranteasca limba, dar nu a contribuit cu absolut la discutie. Poate pentru ca face parte din reteaua pe cere ceilalti 2 incercau sa o puna sub acuzare.

    Răspunde
     
  • dragan florin
    Noiembrie 1, 2013 la ora 20:31

    1. Tolontan nu intelege ca Ministerul Dezvoltarii trebuia sa plateasca angajamentul fata de firma lui Bute.
    2, Tolontan si expertul nu cunosc ce e gradul de absorbtie. Este 25%, e adevarat, dar nu arata performanta in atragerea fondurilor. Exista indicatori care raporteaza nivelul cererii la suma fondurile, valoarea contractelor la suma fondurilor, valoarea cererilor de plata raportata la suma fondurilor. Important e tot procesul.
    3. Sporul de care se facea vorbire era de 75% si era acordat tuturor angajatilor institutiilor care derulau fonduri europene – soferi, maturatoare, etc. Nu-si au rostul aceste sporuri.
    4. Fraudele raportate de AM-uri, in special pe SAPARD sau fondurile de dezvoltare pe agricultura sunt din incopetenta functionarilor. Se produc abuzuri incredibile, se iau banii pe SAPARD prin reverificarea „eligibilitatii aplicantului” (tampenie absoluta) fiindca functionarii APDRP nu inteleg ca pot reverifica doar eligibilitatea cheltuielilor. Apoi, tot APDRP are o intelegere stranie a „conflictului de interese”, neintelegand ca acesta este important doar la cheltuirea banilor publici, nu in desfasurarea relatiilor comerciale intre firmele asa-zis legate.
    5. Tolontan e usor paranoic sau prost informat, nu sunt doar fraude care conduc la corectiile financiare:
    neregulile – in general sunt abaterile de la orice tip de reguli care duc la cheltuieli neeligibile, fie prin achizitia de bunuri sau servicii care nu folosesc proiectului fie prin incalcarea procedurilor de achizitii publice – neregulile se sanctioneaza, in mod normal prin corectie aplicata.
    retragerea eligibilitatii unui proiect – pentru neutilizarea, pentru modificari substantiale aduse proiectului – autoritatile retrag eligibilitatea proiectelor pentru orice neregula, sporind artificial cazul asa-ziselor fraude.
    fraudele – infractiunile comise in accesarea fondurilor europene.

    Asadar, cand in cuantificarea fraudelor vorbesti depre retragerea eligibilitatii unor proiecte pentru conflictul de interese prost inteles sau reverificarea eligibilitatii aplicantului, avem un indicator gresit si care se va ajusta dupa finalizarea contestatiilor la procesele-verbale.

    Răspunde
     
  • Cristian
    Noiembrie 1, 2013 la ora 18:47

    Avem nevoie de mai multi oameni ca dl. Moise Guran si dl. Catalin Tolontan…despre asta vorbim aici !!

    Răspunde
     
  • razvanux
    Noiembrie 1, 2013 la ora 18:24

    Domnul Marius Dontu este „EXPERT” pe fonduri europene?
    Apare la aceasta emisiune ca un elev foarte slab pregatit, nu ca unul de nota 10.
    Ma intreb daca cei ca dansul sunt o parte din motivul absorbtiei slabe a fondurilor UE.

    Răspunde
     
    1. Marius
      Noiembrie 1, 2013 la ora 23:05

      Ai dreptate, are mari greutati sa faca o propozitie, de multe ori raspunde la altceva decit ce a fost intrebat, si spune o caruta de „aaaa”. Daca el este unul din expertii Romaniei, nu ma mir ca ne merge asa rau. Bat pariu ca a facut facultatea la fara frecventa.

      Răspunde
       
  • EMINESCU
    Noiembrie 1, 2013 la ora 16:38

    Legile noastre sunt străine; ele sunt făcute pentru un stadiu de evoluţiune socială care în Franţa a fost, la noi n-a fost încă.

    Răspunde
     
  • micutu de la 7
    Noiembrie 1, 2013 la ora 15:53

    Haotica emisiune…obositoare. Sunt probleme complexe prin natura lor daca nu creezi un fir logic nu se intelege decat ce vrea fiecare, ca Udrea a furat…sau nu…sau nu se stie…ca se fura…ca sunt incompetenti…ca nu putem…clisee de-astea. Era suficient Tolontan pentru ca el avea date concrete despre un subiect concret, omu ala tot incerca sa spuna lucruri dar pe care nu reusea sa le duca la punct. Schimbarea deasa de subiect si intrebarile peste raspuns sunt moartea unei emisiuni. Si peste tot e la fel, mai putin la Prelipceanu si Luca Niculescu de la Digi24. Si vine inevitabil fraza: mai avem 10 secunde 😀

    Răspunde
     
  • callina
    Noiembrie 1, 2013 la ora 15:13

    nu poti sa-i mai deosebesti nici dupa ce scriu, nici dupa ce spun. cititi toate ziarele, despre ce nu se scrie acolo ? insa vreo povestire crestineasca nimeni nu are pofta sa spuna ! sofisticate vremuri !

    Răspunde
     
    1. Catalin
      Noiembrie 1, 2013 la ora 15:44

      Cred ca ai gresit site-ul 🙂

      Răspunde
       
  • vali
    Noiembrie 1, 2013 la ora 15:12

    faci o treaba excelenta. incerc sa ma uit la emisiune de cate ori am ocazia. reusesc cam rar din pacate.
    azi (ieri de fapt – am vazut de pe site) a fost putin altfel. a iesit din tipar (nu stiu daca e bine sau rau).dupa parerea mea a fost o zi de exceptie cu o singura exceptie :). nu stiu daca „expertul” a fost invitat de TVR, de tine sau echipa ta. sincer banuiesc ca, fiind producator al emisiunii, a fost invitat de tine. te rog sa iti alegi invitatii cu mai mare grija.
    in alta ordine de idei, tolontan este super ok. documentat, inteligent, fluid, la obiect.
    si nu, nu sunt tolontan 🙂

    Răspunde
     
    1. marius
      Noiembrie 1, 2013 la ora 17:08

      atunci esti cumva banciu?

      Răspunde
       
  • callina
    Noiembrie 1, 2013 la ora 15:05

    nu mai poti sa-ti dai seama daca stai de vb cu n pagan sau cu un crestin

    Răspunde
     
  • Marian
    Noiembrie 1, 2013 la ora 14:13

    Dl. Tolontan vb despre principii atat timp cat el vorbeste de rau omul care pana la urma ii plateste salariul. Daca e asa de rau Voiculescu atunci de ce nu pleaca de la trustul lui? Mi se pare lipsa de caracter si acum astept comentariile de genul „esti trompetistul lui Ponta, Voiculescu etc”.

    Acum, legat de fondurile europene, vreau sa spun urmatoarele: in primul rand, institutiile=oameni. In orice firma privata angajatul este evaluat periodic si firma procedeaza in consecinta (ii creste sau scade salariul, il da afara, il promoveaza etc.). Atat timp cat la stat nu se intampla asta, sau nu se face pe bune, vorbim degeaba. Pai ala daca are postul garantat orice prostii face, daca nu are nevoie de competente pentru a fi acolo si daca face fraude dovedite atunci despre ce mai vorbim. Din pacate statul este cea mai mare frana pentru el insusi si asta tocmai din cauza oamenilor care lucreaza acolo. Are dreptate Tolontan, degeaba se rotesc ministrii atat timp cat oamenii sunt tot aia.

    Răspunde
     
    1. Ha
      Noiembrie 2, 2013 la ora 04:31

      Ce am inteles eu din emisiunea este ca, o combinatie de frauda/furt si lipsa de personal pregatit, cauzata de salariile mici, a generat 2 categorii de oameni care profita:
      -oamenii de care vorbeste Tolontan, om despre care am aceiasi parere ca Marius de aici de pe forum.
      – si oamenii ca domnul „expert” si toti fostii angajati din ministere care, probabil atrasi, de banii pe care ii vedeau la oamenii de care vorbeste Tolontan si impisi de la spate, de saracia cauzata de salariile mici, au decis sa profite gasind o solutie legala sa capuseze statul.
      Oamenii care efectiv fac munca sunt simpli angajati capusati de un patron care probabil are tipologia „expertului” din platou.Practic au dat un drac negru pe unu mai gri.

      Ce este drept sunt de acord cu punctul de vedere al „expertului” si cred ca singura solutie este atragerea oamenilor cu pregatire inapoi in ministre pe baza unui sistem de bonusare pe baza performantelor.
      Eu cred ca o mare parte din oamenii, care lucreaza in companiile care capuseaza legal, ar fi dispusi sa renunte la jumatate din banii pe care ii castiga. Ei vor avea concurenta si din partea celor care aleg sa plece in afara tarii, jumatate din bani sunt totusi 10000 lei. Cunosc oameni care fac asta pe sume asemanatoare cu cele vehiculate de domnul „expert” si in puntinul timp pe care il mai au sa respire is blesteama soarta.
      Atragerea oamenilor cu pregatire, cumulat cu actiuni DNA care sa elimine oamenii de care tot vorbeste Tolontan ar rezolva o mare parte de problema. Dupa venit cu niste manageri care sa oraganizeze si sa supreavegheze treaba in asa fel incat oamenii sa fie rasplatiti conform cu performantele pe care le au fara ai explota chiar in ultimul hal cu sunt acum. Oamenii acestia exista, criza a creat o clasa de manageri romani experimentati care au reusit sa navigheze companii prin timpurile tulburi din ultimii ani. Munca mi-a dat ocazia sa intalnesc oameni care conduc companii, majoritatea mici si medii ce este drept dar sunt si cateva exemple de manageri de comapanii mai companii mari, care au generat un mediu sanatos de munca in care pune accent pe dezvoltarea profesionala si personala a angajatilor.

      Ca bani sigur totata treaba asta ar costa mai putin de cat se fura si se pierde pe incompetenta acum. In plus treaba asta ar generea BANI.

      Solutii exista si apar din ce in ce mai multi oameni care incearca sa faca ceva in sensul acesta.

      Imi place sa vad ca sunt oameni care critica prestatia ta Moise si eu am avut impresia ca pareai uimit de ce se intampla acolo. Stiu ca esti limitat de timp, dar cu o mai buna selectie si analiza a invitatilor ai putea sa comprimi totul fara sa pierzi esenta. Stii cui te adrezezi si nu trebuie sa te surprinda faptul ca iti este criticata prestatia.
      Vreau sa ii multumesc lui Moise si echipei lui pentru subiectele pe care le dezbat si pentru eforturile pe care le depun.
      Sunt de parere ca impreuna, tu cu echipa, oamenii care incearca sa schimbe ceva si restul oamenilor care isi vad de treaba vor reusi sa aduca tara la normalitate.

      Răspunde
       
  • aiulin
    Noiembrie 1, 2013 la ora 13:52

    Felicitari Moise pentru aceasta emisiune , dar si pentru cele de la Europa FM.

    Răspunde
     
  • DC
    Noiembrie 1, 2013 la ora 13:49

    Felicitari Moise ca ai avut curajul sa chemi in emisiune (mai ales live) un om care are probleme de vorbire. Pt neinitiati/gregari(aproape toti comentatorii de aici) a fost doar un tip balbait. Pt altii insa a fost o proba de curaj din partea amindurora.

    Răspunde
     
  • ...
    Noiembrie 1, 2013 la ora 13:34

    conform declaratiei ministrului teodorovici, rata de absorbtie CURENTA e la 25%… poate ne defineste si ce inseamna ‘curenta’ in acest context.. (http://www.fonduri-ue.ro/comunicare/stiri/2105-rata-absorbtie)

    pe de alta parte, situatia gradului de absorbtie a fondurilor ue la data de 31.03.2013 e urmatoarea:
    1) rata de absorbtie interna – 25,39%
    2) rata de absorbtie reala – 13,05%

    unde absorbtie interna inseamna plati efectuate de guvern catre beneficiari, iar absorbtia reala reprezinta efectiv platile efectuate de CE catre statul roman..
    (http://www.fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?t=Stiri&eID=12790)
    cam mult praf in ochi..

    Răspunde
     
  • Cristi
    Noiembrie 1, 2013 la ora 13:28

    „despre ce vorbim de fapt?”
    m-am tot gandit cum as putea sa raspund la intrebarea asta in contextul politico-economic actual din Romania. si am pornit de la ce ar trebui sa faca statul.
    statul ar trebui sa finanteze/sustina startup-urile romanesti. sa finanteze/sustina cercetarea, pentru a da o sansa startup-urilor si companiilor mici astfel incat ele sa nu se lupte cu o piata agresiva, birocratie ingreunata si taxe incredibil de multe.
    exemplu: prin DARPA, DOD si NSA, SUA a finantat cercetarea pentru technologia care a facut posibila aparitia iPhone, Facebook, Google, Intel, etc. ma refer aici la tehnologii precum: microprocesoare, internet, GPS, touch screen, cititor de amprenta etc.
    in cazul nostru, statul ar trebui sa finanteze/sustina toata cercetarea care apare pe FB (cel putin de aici sa inceapa), facuta de romani care castiga premii internationale (mai ales in medicina), si astfel sa dea o sansa companiilor romanesti si pe piata internationala (pastrand bineinteles un procent in firmele respective, dar nu unul coplesitor). asta ar trebui sa fie rolul camerei de comert. sa faca legatura intre cercetare si piata (cred eu…).
    dar sistemul actual ne abureste cu tot felul de legi care au formulari intortocheate si exceptii la exceptii. chestie care ne obosete. pe mine cel putin incompetenta statului pur si simplu ma copleseste.
    la asta mai adaugam si cele 1000 de taxe puse pe capul cetatenilor si firmelor.
    cand lucrurile ar trebui sa fie mult mai simple:
    pentru toata administrarea asta pe care statul ne-o ofera (infrastructura de servicii), el are nevoie de o suma de bani. noi ca popor al acestei tari decidem sa il platim, si platim TOTI un anumit procent din castig X.
    cand acest X devine insuportabil pentru popor, oamenii trebuie sa schimbe sistemul. mi se pare logic. de ce trebuie sa ne invartim in jurul cozii?
    de aceea cred ca solutia ar fi o singura taxa – X% din venit. acest X poate varia in functie de care considera poporul ca este o meserie mai importanta pentru tara. de ex profesorii, medicii, politia, etc, pot sa plateasca o taxa mai mica (aici trebuie o dezbatere)
    mi se pare ca toate legile si taxele prezente momentan in tara noastra, sunt o detaliere a acestei idei simple. si cred ca este de datoria noastra, a popoarelor sa atragem atentia statului cand acest principiu simplu si de bun simt este incalcat.
    ar fi interesant de vazut o analiza pe simularea taxei unice in economia romaneasca.

    Răspunde
     
  • Catali
    Noiembrie 1, 2013 la ora 12:56

    La un moment dat, saracu’ Moise era un fel de translator. Oricum, cand incepea sa vorbeasca asta expertul, era tragedie. Mai balbait ca el, rar mi-a fost dat sa vad. Una peste alta, foarte interesanta emisinea. Felicitari Moise.

    Răspunde
     
  • sorin1
    Noiembrie 1, 2013 la ora 12:48

    cam exagerat optimismul domnului cu șosete multicolore…-pt spatiul de emisie”. oare s-a prins? cred că da.
    ..”că programul… se va schimba programul”. da oamenii?! oamenii nu?!ca și când n-am plăti destul pt erorile lor din sistem.
    -sau sunt la fel ca secretarele alea batrâne, care cunosc deja năravurile directorilor ”rulați”. parcă -i aud:
    ”same as usual?
    -@ oh daaaa! ”
    ce bine e sa joci la două capete…da ar i cazul să vadă ce fain e să ardă la două capete!

    Răspunde
     
  • adi
    Noiembrie 1, 2013 la ora 11:59

    tin sa te felicit pentru ORA DE BUSINESS dar aceasta emisiune cred ca a fost singura pe care nu am ascultato pana la capat …….. asa balacareala …… vorbeau unu peste altu …… sareau de la una la alta …….. un talmes balmes din care nu s-a mai inteles nimic.

    Răspunde
     
  • Falco
    Noiembrie 1, 2013 la ora 11:55

    Un „expert” care se bilbiia si mai putin si incepea sa se laude la cite fonduri a atras el. Treaba e cit se poate de clara oameni care ar trebui sa fie la Jilava sunt de zeci de ani in pozitii calde care le asigura venituri frumoase fara a se stresa prea tare ,fara a munci prea mult si cu risc zero de a fi bagati unde le este locul, adica dupa gratii.

    Răspunde
     
  • ME.A.
    Noiembrie 1, 2013 la ora 11:32

    …….sfirsitul tuturora

    Răspunde
     
  • sandu
    Noiembrie 1, 2013 la ora 11:22

    Legat de parlamentarul PSD care vindea case fara autorizatie statului pe vremea PSD-ului. Acum e clar cum rezista guvernul Boc cu o majoritate fragila, cumparand voturile necesare din tabara adversa.

    Răspunde
     
  • Dan
    Noiembrie 1, 2013 la ora 10:55

    Moise, e deja al doilea invitat care se impiedica in limba. Ai mai avut un medic pediatru la un moment dat. Din pacate nu toti oamenii, chiar daca sunt profesionisti, au si talente oratorice.
    Si pentru zambete nevinovate, atentie la sosetele invitatului cu forcepsul :). Am ras de nebun prin casa. :))

    Răspunde
     
  • Baba Novac
    Noiembrie 1, 2013 la ora 10:29

    Emisiunea buna si captivanta! Pacat ca a fost bruiata de un expert invitat, care nu reuseste sa-si exprime ideile. Parca ii scotea cineva cuvintele cu clestele din gura.

    Răspunde
     
  • Carmen
    Noiembrie 1, 2013 la ora 10:13

    MOISE NE-AI PROMIS CA TE INTERESEZI DE CAZUL SPAGII DE LA HIDROELECTRICA , CAT DE IMPLICAT ESTE SI MINISTRUL NITA,CUM A FOST EXACT TREABA ACOLO, DAR VAD CA NU MAI ANUNTI NIMIC. TINE-NE LA CURENT.

    Răspunde