Ora de Business: marți, 5 martie 2013

Publicat la data de de Biziday

industria-romaneasca

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-88076 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la Ora de Business: marți, 5 martie 2013

  • Constantin
    Martie 13, 2013 la ora 23:04

    „Noi avem acelasi drept la liniste si odihna…”_Este un aspect adesea scapat din vedere. Aveti dreptate, angel. Eu locuiesc in Colentina si nu pot dormi de zeci de ani din cauza cainilor fara stapan. Au obiceiul nepoliticos de a latra toata noaptea, iar daca merg la ei sa le explic lipsa de politete si dreprul meu la liniste si odihna, nesimtitii ma musca. In situatia mea sunt mii de familii din cartierul in care locuiesc, sute de mii in intreaga Capitala. Macar dumneavoastra puteti ajunge acasa si pe-nserat fara sa fiti muscati. Cat despre incidente violente, punem pariu ca sunt mai multe la mine in cartier? In plus, aici, pana ajunge politia protagonistii sunt deja la Urgenta cu masinile proprii.

    Răspunde
     
  • daniel
    Martie 11, 2013 la ora 21:43

    nelamurire:ce pasari sunt alea de zboara deasupra cerului ? iar dedesubtul cerului e cel din afara pamantului cel din cosmos ?

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 7, 2013 la ora 11:28

    @iulian>Iar in legatura cu Posta Romana – s-a furat prin diverse mijloace/licitatii paguboase/contracte incat acum e un fel de Oltchim iar directorul de acolo are un salariu baban, care nu justifica in nici un fel performanta financiara a acestei companii.
    Partea mai interesanta/ciudata e ca vinovati nu s-au gasit, inca. Intrebarea esentiala este : „Vor fi gasiti vinovatii de situatia de situatia financiara de la Posta Romana? Dar de situatia de la Oltchim? Cum raspund cei care au condus aceste mari societati de stat de neregulile gasite acolo? Are nevoie cineva de DIRECTORI GENERALI la companiile de stat care sa nu raspunda financiar pentru deciziile luate de ei in defavoarea companiei?”. Mai e inca un aspect aici : parca toti cei care au fost/sunt la guvernare zic ca nu sunt suficienti bani la bugetul de stat pentru : pensii, sanatate, educatie, politie, etc pentru ca printre altele companiile de stat nu produc profit ci pierderi la buget nu se mai incaseaza suficiente taxe si impozite pentru ca la companiile de stat se fac disponibilizari ca sa se reduca cheltuielile cu salariile angajatilor si ca pierderile totale generate la nivel de companie sa fie reduse. In final avem pretentia sa vorbim de reindustrializarea Romaniei si de Schengen. Mi se pare praf in ochi ca sa nu mai vedem bine realitatea si/sau prostirea cetatenilor platitori de taxe si impozite la stat.
    Viitorul nu suna deloc bine, daca imi este permis sa ma exprim asa.
    O zi buna.

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 7, 2013 la ora 10:54

    @iulian>Asta inseamna concurenta. Insa daca e sa fim obiectivi, uneori concurenta se transforma in concurenta sinucigasa. E o chestiune de timp pana iti dai seama de aspectul asta. Cum zicea cineva : capul face, capul trage, adica patronii respectivi care nu au un plan bine pus la punct cu cheltuieli si venituri pe termen mediu si lung.
    Numai bine.

    Răspunde
     
  • ddacc
    Martie 6, 2013 la ora 19:43

    moise,esti evreu. esti si bugetar.tvr.este in faliment pe banii nostri.si eu sunt bugetar,dar statul incaseaza mai mult de la mine decat imi da. nu intru in amanunte.sunt bugetar,nu evreu.
    ai plecat de la ,privat,(sau ai fost ejectat)pt. ca ai ai fost ,performant, asa este? poti sa raspunzi sau nu.
    ce spune evreul cand ia bataie de la un crestin?
    luati-l de pe mine ca-l omor!
    bati campii cu succes,ce profesori ai avut?

    Răspunde
     
  • iulian
    Martie 6, 2013 la ora 19:22

    Apropo de Posta romana…..
    Dupa o lupta de un an cu acest mamut uitat in comunism, am semnat azi un contract de livrare cu un curier rapid. Pur si simplu m-am saturat de ritmul scazut cu care se lucreaza, stai o ora sa depui un colet, sta clientul 3 zile sa primeasca produsul si dupa o saptamana imi revine ramburasul, la care trebuie sa mai stau o ora la coada. Am ramas surpins cum cu un curier privat a ajuns coletul meu in Sighetul marmatie in mai putin de 24 de ore.

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Martie 6, 2013 la ora 09:57

    D-le Luigi ,calculati profitul obtinut din exploatarea petrolului de catre Petrom(la gaze preturile sunt inca reglementate ,dar vor fi liberalizate).Cotatie baril petrol ~100$, cheltuieli de exploatare ~15$/baril(2010,2011).Rata profit(%) =(Pret vanzare-Cheltuieli)/Pret vanzare*100=…
    P.S. De ce credeti ca nici un analist economic, nu va prezinta calculul ratei profitului sau tacerea este de aur?!(proverb valabil in mai multe limbi ale pamantului)

    Răspunde
     
  • angel
    Martie 6, 2013 la ora 06:49

    Data viitoare cind mergi in Centrul Istoric, uita-te mai bine in jur! Sint citeva blocuri (pe IC Bratianu, Gabroveni, Strada Franceza, chiar si pe Smardan) in care locuiesc zeci de familii, unele chiar si de 40 de ani. Noi avem acelasi drept la liniste si odihna ca si tine.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Martie 6, 2013 la ora 01:37

    Apropo de indicele Dow Jones.
    Paradoxal, momentul in care acesta a atins niveluri record, coincide cu momentul in care in SUA se inregistreaza cel mai scazut nivel al venitului/gospodarie din ultimii 10 ani.

    Sursa :

    http://www.theatlantic.com/business/archive/2013/03/this-is-america-now-the-dow-hits-a-record-high-with-household-income-at-a-decade-low/273719/

    Răspunde
     
  • Luigi
    Martie 5, 2013 la ora 21:53

    Urmaresc emisiunile online de vreo 2-3 ani. Azi pentru prima data am vazut reclama la „Tara lui Andrei” care presupun ca ruleaza pe tv deja de o buna bucata de vreme.
    Am observat si o alta coincidenta. De-o vreme incoace Moise a uitat sa mai prezinte in emisiune macar odata pe luna un grafic destul de interesant despre cotatia barilului si cotatia dolarului iar din cele 2 combinate cotatia barilului in lei in functie pe care Petrom se bate cu pumnul in piept ca o urmareste cu sfintenie cand mareste preturile. (desi ei aduc titeiul de la Ploiesti si din Marea Neagra, nu de la Cushing sau Brent unde se coteaza pretul petrolului)
    E usor sa ne vindem sufletul unui diavol atat de profitabil nu-i asa? Profitabil este o calitate si nu un defect (cf discutiei din emisiunea dedicata Petrom/”Tara lui Andrei”). Nu conteaza ca abuzam de pozitia de monopol pentru a creste preturile in mod arbitrar fara o baza justificativa alta decat…profitul.
    Din pacate teoria economica spune cu totul altceva(cel putin asa zicea acum 8 ani cand am terminat facultatea).
    Intr-o piata cu concurenta perfecta NU exista profit. Deci da cu riscul de a fi considerat comunist profitul Petrom(and co)este scandalos, nesimtit si trebuie impozitat cu 90%.
    Stiu onoarea nu tine de foame dar asocierea cu aceasta companie nu face cinste emisiunii dumneavoastra.

    Răspunde