Înregistrare România în Direct: Ordonanța a fost abrogată. De ce am continua protestele?

Dezbaterea România în Direct este la Europa FM de la ora 13:15 și continuă online pe europafm.ro.

Puteți participa la dezbatere sunând în direct la 0372.069.599, număr cu tarif normal, comentând transmisiunile video live de pe Facebook sau adăugând opinia direct în această pagină.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

21 răspunsuri la Înregistrare România în Direct: Ordonanța a fost abrogată. De ce am continua protestele?

  • Cristina
    Februarie 9, 2017 la ora 19:49

    6. Managementul institutiilor publice sa fie efectuata de manageri din domeniile respective, nu de oameni politici. Atita timp cit nu vom intelege cu totii ca banul public insemna banul nostru, nu vom face nimic. Asa cum noi ne gestionam cu atentie banii, luna de luna, asa ar trebui sa faca si cei din sectorul public. Bugetul de stat este alcatuit din banii nostri, nici guvernul si nici parlamentul nu produc venituri. Acesti manageri sa fie angajati pe baza de contract de management, nu prin contract de munca, pe perioada de 1 an, cu posibilitate de prelungire functie de rezultatele evaluarii. Normal ar fi ca acesti manageri sa fie la fel de bine platiti, dar si evaluati, ca in sistemul privat.
    7. OUG – guvernul sa emita OUG doar in caz de forta majora.
    8. Puscarii vs. spitale, case de copii, case de batrini. Puscaria este o consecinta a unei fapte, nu singura optiune, asa cum este in cazul unui copil care ajunge la casa de copii sau a unui bolnav care ajunge intr-un spital. Prioritatea ar trebui sa fie copii, bolnavii si batrinii. Cine vrea sa stea intr-o inchisoare cu dotari de ultima ora, sa fure dintr-o tara mai dezvoltata ca a noastra. Ar fi bine ca fiecare functionar public sa viziteze impreuna cu familia, inainte de intrarea pe functie, puscariile din Romania si sa semneze de luare la cunostinta. Ca sa stie in ce stare sint inchisorile, in cazul in care are de gind sa fure.

    Răspunde
     
  • Cristina
    Februarie 9, 2017 la ora 19:49

    3. Introducerea evaluarii performantelor functionarilor publici functie de criterii clar stabilite, functie de fisa postului. Evaluarea ar trebui sa fie efectuata cel putin o data pe an, astfel incit sa existe posibilitatea de imbunatatire a activitatii persoanei evaluate.
    4. Salarizarea functionarilor publici sa tina cont de gradul de pregatire, de performanta avuta de fiecare in parte, nu doar functie de fisa postului. Nu vom avea niciodata un Coraddo Cattani in politie daca dam un salariu de nimic. Nu vom avea niciodata medici de talie mondiala in spitalele noastre daca vom da un salariu de mizerie. Dar nici nu putem avea o femeie de serviciu platita mai bine decit un medic.
    5. Intarirea sistemului de control, pentru a asigura respectarea legilor din toate domeniile, asigurind astfel siguranta resimtita de omul de rind. Eliminam in acest fel si frustrarea pe care o resimitim de fiecare data cind respectam legea si vedem ca un smecher, care nu o respecta, nu pateste nimic.

    Răspunde
     
  • Cristina
    Februarie 9, 2017 la ora 19:48

    Ce vreau eu de la clasa politica:
    1. Introducerea, cu prioritate, a unei baze de date informatice interconectate intre toate institutiile statului. As prefera ca acest sistem informatic sa fie dezvoltat si testat de baietii de la ItgovHub, pentru a evita cheltuirea a milioane de euro pe programe inutile si inutilizabile, cum s-a intimplat pina acum. Scopul acestui program informatic este de a scapa de birocratia inutila din institutiile statului si de acces la informatie facil. Asa cum operatorii de utilitati cu milioane de utilizatori sint in stare sa puna la dispozitia utilizatorului o istorie a facturilor cu calcul detaliat, o pagina de plata online, o pagina de itnroducere index si multe alte facilitati, asa ar trebui sa fie in stare si institutiile statului sa asigure contribuabilului posibilitatea sa isi achite la timp, in mod transparent si fara bataie de cap, a taxelor si impozitelor.
    2. Introducerea declaratiei fiscale anuale pentru toata lumea, cu declararea detaliata a veniturilor (cu verificare incrucisata a declaratiilor depuse de angajator/platitorul de venit), cu declararea cheltuielilor totale efectuate si cu detalierea categoriei de cheltuieli care depaseste un plafon de … ( poate fi de 3 ori salariul brut pe economie), astfel incit acestea sa poata fi verificate prin incrucisare cu emitentul facturii.

    Răspunde
     
  • Cristina
    Februarie 9, 2017 la ora 19:48

    Vreau sa traiesc o viata linisitita si decenta intr-o Romanie curata, in care sa nu stiu cine este ministrul sau secretarul de stat de la Justitie sau care este diferenta dintre abrogare, prorogare, anulare, retragere de OUG. Pentru asta votam politicieni responsabili, capabili, inteligenti si le acordam lor toata increderea noastra pentru ca ei stiu aceste lucruri si sanctioneaza eventualele derapajele ale unor colegi inconstienti de importanta increderii noastre.

    Vreau sa ma plimb in Piata Victoriei din Bucuresti, in Piata Operei din Timisoara, in Piata Unirii din Cluj, in Piata Mare din Sibiu. In toate pietele centrale din Romania. Impreuna cu parintii, care sint sanatosi si au o pensie decenta, dupa ce au muncit o viata intreaga, ne-au crescut si si-au mai platit si taxele la stat.

    Acum iesim ca sa protestam impotriva unor politicieni corupti, care ne mint in fata, care se cearta ca si copiii la gradinitia pentru jucarii sau fac un spectacol demn de Cirque du Soleil.

    As vrea ca partidele politice sa realizeze ca ceea ce se intimpla ne priveste pe toti, in egala masura. Este dezastruos ca dupa 27 de ani de democratie nici unul dintre partide nu are un lider care sa reprezinte cu mindrie tara. Si de care si noi sa fim mindri.

    Răspunde
     
  • mik
    Februarie 6, 2017 la ora 19:15

    Daca initial am protestat zi de zi, dupa serviciu , impotriva ordonantei, acum mi-am dat seama ca, de fapt, nu mai vreau deloc, dar deloc penali care sa ma conduca. Eu sunt medic. Pentru mine, juramantul lui Hipocrate inseamna ceva. Daca eu sunt un om cinstit, merit conducatori la fel. Nu am contestat o secunda victoria PSD la alegeri, dar acum m-am saturat de ei. Mie nu imi trebuie nimic in plus la salariu sau pensie. Salariul mi-l muncesc singura, pensia la fel, copilul l-am crescut fara sa astept nimic de la stat…Dar acum vreau un Guvern in care sa ma oglindesc. Acum ies in strada pentru principii.

    Răspunde
     
    1. mik
      Februarie 6, 2017 la ora 19:17

      By the way, bunicele mele nu au votat niciodata PSD. Ambele au tati care au fost inchisi la Canal de comunisti, asa ca pe ele nu le cumpara nimeni cu niste lei in plus la pensie. Au votat cu dl Iohannis!!

      Răspunde
       
  • ELENA B.
    Februarie 6, 2017 la ora 18:36

    Este imperios necesar ca protestele sa continue pana cade guvernul (si Dragnea daca nu-l mai sustin cateii din PSD). Ce obtinem acum nu vom mai obtine daca renuntam sau ne multumim cu mai putin.
    Pe de alta parte, vedeti ca n-au schimbat mai nimic din continutul OUG ? Asa vor face si in continuare daca raman tot ei la guvernare, adica „alta Marie cu aceeasi palarie”. Sunt atat de interdependenti datorita coruptiei ca nu cred ca cei din esalonul II ar misca in front fara sforile trase de baronii care sunt acum si vor ramane in fruntea PSD. E o caracatita pe care ori o eliminam cu totul, ori va renaste cu mai multa parsivenie si cinism. Ce sa facem, sa stam doar in strada, costurile sunt prea mari atat pentru tara cat si pentru noi.
    Apoi sa fim cinstiti, ce au promis ei nu pot reusi sa faca si sunt sanse maxime sa se blocheze tara financiar ptr ca efectiv nu au de unde scoate atatia bani.
    Daca ar exista aceste sume in realitate la buget acum, ar insemna ca guvernul Ciolos a facut minuni, caci pe vremea lui Ponta nu erau acesti bani altfel i-ar fi dat el.
    Asa ca, dupa parerea mea trebuie sa facem curatenie pana la capat acum, chiar daca este putin mai greu, dar nu ajungem la destabilizarea tarii. In plus acum avem multa credibilitate si in UE si poate si un ajutor mai eficient.
    Doamne ajuta Romania si pe romanii de pretutindeni !

    Răspunde
     
  • Madalina
    Februarie 6, 2017 la ora 16:56

    Mesajele transmise de Piata trebuie sa devina mai clare.
    Scandarea “PSD- ciuma rosie” trebuie sa dispara, nu ne-am mobilizat la vot, acum PSD trebuie lasat sa conduca, DAR …..GUVERNUL nu este ales, este NUMIT !!!
    Sa numeasca deci ALT GUVERN PSD, cel actual este total lipsit de credibilitate.
    Nu mai poti avea incredere in niste oameni care, la sedinta condusa de presedintele Iohannis, au sustinut ca nu aveau in plan suplimentarea oridinii de zi cu aceste modificari si care au promis prin vocea premierului Grindeanu ca nici nu vor face acest lucru pe viitor. Si peste cateva zile exact asta au facut.
    De ce nu ar incerca din nou peste 2 saptamani? 1 luna? 3 luni?

    Răspunde
     
    1. mik
      Februarie 6, 2017 la ora 19:18

      Pai nu cred ca mai au de unde sa aleaga. Cred ca astia erau cei mai buni…asa ca nu au alte variante.

      Răspunde
       
  • Razvan
    Februarie 6, 2017 la ora 16:30

    Sunt cativa pasi de urmat pentru a instaura o minima incredere in cei care au luat puterea. In opoina mea primul pas ar fi ca Grindeanu sa iasa in fata si sa spuna ca felul in care a trecut ordonanta nu este corect si sa isi ceara scuze pentru lipsa de transparenta. Pasul doi ar fi sa abroge ordonanta 13 in clar si corect, fara vreo umbra de indoiala.
    Apoi acest guvern trebuie sa demisioneze pentru ca nu mai crede nimeni in el. Dupa acest moment cred ca putem sa nu mai iesim in fiecare seara ci poate saptmanal pana cand pasii de mai jos vor fi rezolvati.
    Asadar pasii urmatori (nu la fel de urgenti, dar obligatorii cred) sunt delimitarea PSD-ului de Dragnea si metodele sale, reorganizarea unul congres intern PSD unde sa curete partidul de cei certati cu legea si organizarea unui guvern de buna credinta care sa reinstaureze increderea in noua putere politica.
    Un lucru normal ar mai fi coagularea tuturor fortelor politice din Parlament pentru a gasi o solutie de a curata clasa politica dar cred ca merg deja prea departe.

    Răspunde
     
    1. mik
      Februarie 6, 2017 la ora 19:19

      Ca Firea, Stefanescu etc sunt buni? Sau Tariceanu? Sau alti pesedisti corupti…

      Răspunde
       
  • Dan
    Februarie 6, 2017 la ora 16:15

    Trebuie sa cerem rezolvarea problemei numita CNA printre altele.

    Răspunde
     
  • Diana
    Februarie 6, 2017 la ora 15:53

    Eu sunt din Buzau; am iesit in stada inca de miercuri fara sa imi pese ca erau putini protestatari si am scandat in fiecare seara pana sambata. Dar duminica, dupa ce au abrogat ordonanta ceva m-a impiedicat sa mai ies. Nu ca imi convine modul de guvernare, dar asta s-a intamplat si pana acum. Toate guvernele de dupa revoluie, excepand-ul pe cel al lui Ciolos, si-au urmarit interesul personal si nu cel al natiei.
    Nu cred ca plecarea acestui guvern este o solutie, ne-ar costa timp si bani si oricum ar fi tot marionetele lui D.
    Din moment ce sunt constienti ca nu le mai toleram gogomaniile nu ar fi mai intelept sa stam cu ochii pe ei si sa-i lasam sa-si faca treaba pentru care ii platim ? Si asta e valabil pentru toti, indiferent de culoare.

    Răspunde
     
    1. mik
      Februarie 6, 2017 la ora 19:20

      Sa ii facem sa vada ca nu au de ales.

      Răspunde
       
  • Adrian
    Februarie 6, 2017 la ora 15:18

    Pentru ca li s-a dat o sansa din nou, in mod ironic, iar ei si-au batut joc de populatie prea mult.
    Eu unul mi-as dori anticipate, nu sunt simpatizant al nici unui partid, dar am urmarit ce a facut guvernul lui Ciolos si a facut lucruri bune. Au avut mici deviatii(gen opera lui Brancusi), bineinteles, dar nu precum guvernele PSD-iste.

    Răspunde
     
  • animalutul20
    Februarie 6, 2017 la ora 15:00

    moise, poate ar trebui sa legam raspunsul de recenta decizie de a renunta la modificarea CP /

    1. DAT AFAR JIGODIA AIA DE CIORDACHE – cel putin ; in mod normal grindanus gov ar trebui sa demisioneze in bloc – si decizia de azi arata ca erau chitit sa-i rezolve problema lui dragnea magnus penalus.

    2. OBLIGAT PSD-ul sa guverneze

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 6, 2017 la ora 15:27

      „…recenta decizie de a renunta la modificarea CP”_Da?! Când au luat decizia? În momentul în care scriu știu că proiectul de lege pentru modificarea CP , aproape în aceeași formă precum OUG, a fost transmis parlamentului. A, dacă infractorii care își bat joc de munca mea o vor face legal peste o lună, nu de poimâine, este OK ?! Vedeți că n-au renunțat!

      Răspunde
       
  • Laura
    Februarie 6, 2017 la ora 14:43

    Actualul guvern are o factura de platit, factura care cere bunuri materiale si modificari ale codului penal pentru „serviciile” prestate in campania electorala. Acesta este singura explicatie pentru graba si insistenta fata de OUG 9 si OUG 13/2017. Eu cer demisia lui Iordache si a lui Grindeanu.

    Răspunde
     
  • Cristian
    Februarie 6, 2017 la ora 14:42

    Îmi pare rău că n-am reuşit să vă prind la telefon, dar iată de ce cred eu că prezenţa în stradă, pe mai departe, este crucială:
    1. Demisia guvernului ar fi primul răspuns corect faţă de demolarea încrederii în el.
    2. Acapararea justiţiei este primul lor pas înainte de a ne scoate din UE şi NATO, deci afilierea la urss-ul lui putin, trebuie împiedicate neapărat.
    3. Poate că-i vom convinge că şi „copiii ‘golanilor’ din Piaţa Universităţii” au înţeles perfect cosmarul pe care-l reprezintă ciuma rosie/democraţia putin/comunismul şi că, dacă au testosteron, în loc să nenorocească două sau cinci neveste, să emigreze la Moscova, pe urmele lui Philby.
    4. Să le sporească frica faţă de pierderea averilor fabuloase obţinute prin furt.
    5. Să le ridicăm patriotismul, nivelul de civilizatie şi cunoştinţele de bază până la nivelul celor pe care le avem noi.
    Multumesc

    Răspunde
     
  • Liviu Livinschi
    Februarie 6, 2017 la ora 14:25

    Salut Moise,
    Am 56 ani, sunt din Suceava, am participat la manifestatii in toate serile si in general sunt un observator atent al vietii politice.
    1. Este evident ca PSD are dreptul ca intr-o alianta pe care o poate constitui sa guverneze-sunt prea apropiate alegerile.
    2. Este evident ca guvernul lor a gresit de neiertat, si in fond si in forma, in problema OUG 13.
    3. Au retras-o !?
    4. Trebuie continuate protestele pana la demisia celor evident vinovati: Iordache, Grindeanu…cu Dragnea e ceva mai complicat.
    5. Trebuie continuat pana noul guvern se angajeaza in fata tarii ca va guverna conform unor proceduri de buna practica: toate proiectele de acte normative pe care isi propun sa le adopte se publica cu 72 ore inainte, se discuta cu cei implicate, se obtin toate avizele,…
    6. La primul derapaj – in strada!
    Succes!

    Răspunde
     
  • Mara
    Februarie 6, 2017 la ora 14:21

    Cum de ce? Vrem sange! Pe buna dreptate a ajuns acest popor sa il viseze pe Vlad Tepes.
    De ce s-a iesit in strada ieri? Sa se numere milionul sa aratam bine in poza! Eu una am zis pas ieri! Astept proteste pentru chestii care nu sunt politice sau in trend!

    Răspunde