Ordonanța privind modificarea Codurilor Penale va fi abrogată de Guvern. Ministrul de Justiție își va asuma consecințele

Premierul Sorin Grindeanu a anunțat în această seară abrogarea ordonanței de urgență privind modificarea Codurilor Penale, într-o ședință ce va fi convocată mâine. Anunțul a fost făcut la Guvern, în timp ce, în Piața Victoriei, peste 100 de mii de oameni cereau abrogarea ordonanței, în a cincea zi de proteste consecutive.

Grindeanu:

„Nu vreau și nu doresc să dezbinăm România. România pare ruptă în două. Dincolo de mitinguri, membri și susținătorii noștri ne îndeamnă să continuăm cest demers.

Vom găsi calea legală – abrogare, prorogare, astfel încât să nu intre în vigoare. O să demarez o consultare cu toate celelalte partide, pentru a trimite în Parlament un proiect de lege pentru modificarea Codurilor Penale.

Ministrul de Justiție își va asuma consecințele.”

Filmul zilei:

Conducerea PSD s-a adunat în ședință în această dimineață, fără a fi clar însă ce decizie a luat. Imediat după aceea, deputatul Liviu Pleşoianu a anunţat, pe Facebook, că social-democraţii vor organiza un miting de susţinere a guvernului Grindeanu, manifestaţia urmând să aibă loc în cursul săptămânii viitoare. Ulterior, și ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a scris pe facebook că social-democraţii trebuie să iasă în stradă și să protesteze, pentru că actualele mişcări de stradă sunt politizate, iar opoziţia vrea să aducă din nou „tehnocraţii” la putere.

Când totul părea a se îndrepta către organizarea unui astfel de miting, site-ul DC News a publicat o declarație a lui Liviu Dragnea, privind intenția de a „abroga” Ordonanța de Urgență 13/2017, cu condiția ca premierul Grindeanu să fie de acord. Liviu Dragnea a afirmat că există o presiune foarte mare din partea membrilor PSD pentru un miting de proporţii în Bucureşti, motiv pentru care va încerca să găsească o soluţie de detensionare a situaţiei împreună cu primul-ministru şi liderii ALDE. Ei au stat toată ziua la Vila Lac 1, într-o consfătuire prelungită, în care au luat deciziile anunțate în această seară.

Moise Guran

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

117 răspunsuri la Ordonanța privind modificarea Codurilor Penale va fi abrogată de Guvern. Ministrul de Justiție își va asuma consecințele

  • Lu
    Februarie 6, 2017 la ora 00:13

    Se poate abroga o ordonanta de urgenta care nu e in vigoare? Ordonanta de urgenta nu e publicata in Monitorul Oficial.
    Multumesc.

    Răspunde
     
  • amicu
    Februarie 5, 2017 la ora 13:15

    PSD, strigat colectiv: Ia-l de pe mine ca-l omor! Intra Dragnea, el lider maximo, intelept si grijuliu: totusi tovarasi, pentru a nu diviza tara, pentru a preintimpina violentele, ar fi bine sa abrogam. Daca vrea domnul Grindeanu, desigur.
    Cum e domn’ Grindeanu, vrei?
    Uaahahaha!

    Răspunde
     
  • ??????
    Februarie 5, 2017 la ora 12:59

    Cum comentați totuși că în politica românescă, după „Marele Cârmaci” , a ajuns să „‘conducă” și „Marele Căpitan”, vremuri în care pare că s-ar fi format, pe uscat, un mare număr de „lideri de vapoare” ?
    Considerați că, aglomerația de „căpitani” ,pe uscat, i-ar fi putu pricinui și domnului Gică Popescu, neplăceri ?

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 5, 2017 la ora 14:37

      „Marele capitan”_ Nu stiam ca i s-a dat d-lui Dragnea porecla „Marele capitan”. Este ceva in legatura cu Garda? Inseamna ca asa se explica initiativele dictatoriale ale domniei-sale. Ori este in legatura cu organizarea contramanifestatiei de la Cotroceni? A reusit, dupa cum se vede, strangerea a 30 de viteji, deci este mare „capitan”.

      Răspunde
       
  • Florin Doros
    Februarie 5, 2017 la ora 10:44

    Daca Guvernul a fost abilitat sa emita ordonante de urgenta pe perioada vacantei parlamentare,adica pana pe data de 1 februarie,si ordonanta nr 13 a fost publicata in Monitorul Oficial practic cand Parlamentul a revenit in sesiune,aceasta este valabila?

    Răspunde
     
  • dan
    Februarie 5, 2017 la ora 10:42

    Până nu o anuleaza si renunta la ideea raului intrinsec din OUG , este un bull..shit , vb lui dracnea. ( nu merge „G”-ul).

    Răspunde
     
  • Mihai
    Februarie 5, 2017 la ora 10:07

    PROROGAREA OUG este doar o alta inselatorie a guvernantilor. Trebuie identificata si explicata URGENT care este forma corecta pentru eliminarea efectelor OUG : abrogare , anulare sau retragere.

    Răspunde
     
  • Stefan
    Februarie 5, 2017 la ora 09:08

    Apoi era si timpul sa o abroge

    Răspunde
     
  • misu82
    Februarie 5, 2017 la ora 01:28

    de unde sa aiba psd ul cate 50 ron/om pt a i aduce la miting? a, daca guvernau de macar juma’ de an poate aveau bani sa stranga vreo 25000 de oameni…sau poate vin oamenii pe datorie…ii trecea nea’ liviu pe caiet 🙂

    Răspunde
     
    1. marius
      Februarie 7, 2017 la ora 20:48

      Bine gandit si foarte bine spus.psd poate sa stranga ceva oameni la protest dar pentru cat timp ,ca astia nu vin din convingere(bani pt fiecare om,pt astia cu autocarele,macar motorina că trebuie luati oameni de pe la tara etc) o zi poate doua .Trei? Ăia care sunt salariati pe la stat nu cred sa-i plateasca (inteleg ei singuri de unde le vin salariile,îi mobilizeaza) .Am cativa cunoscuti care lucreaza la stat ,pentru ei ordonanta 13 nu prezinta interes(leafa merge…)

      Răspunde
       
  • Alisa
    Februarie 5, 2017 la ora 00:16

    Care va sa zica n au cedat la presiunea strazii ci de frica contra-manifestatiilor, ca o masura de detensionare a conflictului dintre romani…
    Tot ei salvatorii tarii :)) pe bune??

    Răspunde
     
    1. Dan Calinoiu
      Februarie 5, 2017 la ora 01:26

      Iecsact

      Răspunde
       
    2. Ovidiu
      Februarie 5, 2017 la ora 11:10

      Da ….. ştiu să întoarcă foaia în favoarea lor…
      Sunt experți la asta. Mai rău însă este că încă sunt crezuți … de unii ..

      Răspunde
       
  • Alisa
    Februarie 5, 2017 la ora 00:14

    Care va sa zica n au cedat la presiunea strazii ci de frica contra-manifestatiilor, ca o masura de detensionare a conflictului dintre romani… Tot ei salvatorii tarii :)) Pe bune??

    Răspunde
     
  • Pitis Narcis
    Februarie 4, 2017 la ora 23:22

    Nu am incredere in spusele Primului Ministru
    La foc de seara se mai coace ceva !!!
    Pe langa reformarea PSD -ului , mai trebuie curatate si alte partide
    Imi place aplicatia , bafta si succesuri
    😉

    Răspunde
     
  • andia
    Februarie 4, 2017 la ora 23:15

    Este o pacaleala eu personal nu-i cred .Imi este teama ca vor da o ordonata mai rea decat asta.Eu nu mai am incredere in acest guvern. . Daca PSD vrea sa-i mai credem sa-si aduca oamenii lor profesionisti sa formeze un nou guvern sa sa se apuce de treaba.Maine vin la Bucuresti voi fi in piata.

    Răspunde
     
  • C
    Februarie 4, 2017 la ora 23:14

    Acesti domni ni se pişă intre ochi şi nici macar nu au bunul simţ sa ne spuna ca nu e coca cola

    Răspunde
     
  • EMIL LOGHIN
    Februarie 4, 2017 la ora 23:09

    Copiii nostri nu se vor mai intoarce in aceasta tara condusa de hoti. Nepotii nostri nu vor mai fi romani, vor fi alte natii.
    Parinti ,bunici, TREZITI-VA !!!!!!

    Răspunde
     
  • DFG
    Februarie 4, 2017 la ora 22:49

    Nu am încredere, după câte au făcut și cum le-au făcut cum putem să avem încredere. PSD este un partid ce folosește minciuna și manipularea in scop terorist. Nu putem să ne bazăm pe nimic din ce spun, este un terorism al minciunii.

    Răspunde
     
  • Vasile
    Februarie 4, 2017 la ora 22:48

    Atentie oameni buni! 1. ABROGAREA produce efecte numai dupa ce a fost publicata im MonOf, dar OUG 13 a produs efecte deja intre aprobare si abrogare, efecte de care beneficiaza foarte multi penali din tara asta. Asadar, nu este corect termenul de abrogare in acest caz. 2. PROROGAREA inseamna amanarea unei decizii, sau intrarea la o data ulterioara in vigoare a unui act juridic in acest caz. In conconsecinta nu este bun nici acest termen. 3. ANULAREA inseamna stergerea unei decizii sau hotarari impreuna cu efecte ei ca si cum ea nu ar fi existat. In concluzie, trebuie cerut acestor iresponsabili sa ANULEZE OUG 13/2017. Eu indemn protestatarii din toata tara sa schimbe maine cuvantul ABROGARE cu cuvantul ANULARE. Pentru o mai clara lamurire, cititi, va rog, pe Facebook, explicatiile lui Cristi Danilet din Cluj, fost judecator la CSM

    Răspunde
     
    1. Ovidius
      Februarie 4, 2017 la ora 22:57

      Mi-e teama ca o sa o ABROGE pt ca „asa a cerut Presedintele” si „pt. ca asta au cerut oamenii in strada”.

      Răspunde
       
    2. Adrian
      Februarie 5, 2017 la ora 09:27

      Foarte corect, anularea ar șterge urmele OUG 13, însă anularea o poate face alta instituție, nu cea care a emis-o.
      Termenul este REVOCARE!

      Răspunde
       
  • marinescu eugen leonard
    Februarie 4, 2017 la ora 22:46

    Pai omu’ are dreptate. Deja o mare parte dintre ei sunt in strada, daca mai ies multi dizolva partidul, bre…stie el ce spune:))

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Februarie 4, 2017 la ora 22:55

      Pai el spune ca nu-i mai poate tine sa nu iasa in strada pe cei care vor sa sustina guvernul si ordonanta, dar ca ii poate calma pe acei oameni prin abrogarea ordonantei.
      Tot ma intreb daca nu cumva suntem intr-un desen animat…

      PS
      Inteleg totusi gluma 🙂

      Răspunde
       
  • Ovidius
    Februarie 4, 2017 la ora 22:42

    Inainte sa mai pronuntati exacltati „alegeri anticipate” mai bine puneti mana si cititi Constitutia. Altfel face Nicolicea misto de voi.

    Acum lucruri serioase: este ora 22,40 pe site-ul guvernului inca nu exista programata vreo sedinta de guvern
    In discursul din seara asta Grindeanu a spus ABROGARE, apoi a spus PROROGARE, apoi a spus „VOM GASI SOLUTIA”

    Tariceanu da interviuri peste tot si spune Retragere, Anulare, Prorogare – de-a valma.

    Cred ca nu e nimic batut in cuie.

    PS. Dragnea ?

    PS2. Dragnea ne asigura in decembrie ca de la partid verifica si tine in mana tot. Cine are inregistrate conferintele de presa ale lui Dragnea ?

    Răspunde
     
  • andrei serea
    Februarie 4, 2017 la ora 22:40

    Pai si cum rămâne cu decizia ccr cum ca nu e constitutional sa o abrogi? Eu nu mai inteleg nimic. Imi vine sa dau la drept

    Răspunde
     
  • ??????
    Februarie 4, 2017 la ora 22:40

    Considerai totuși ca „prezența în stradă” vine să justifice cheltuielile cu jandarmeria, poliția, alte structuri , cât și faptul că vi se solicită impozite și texe ?

    Răspunde
     
  • Stelian
    Februarie 4, 2017 la ora 22:39

    „Pot spune că membrii şi simpatizanţii PSD nu mai pot fi ţinuţi în frâu, oamenii vor să iasă în stradă pentru a-şi exprima dezaprobarea profundă faţă de mişcarea de inspiraţie soroşistă la care asistăm”…”Eventual se poate vorbi chiar de abrogarea OUG, dacă premierul acceptă. Cu speranţa că acest lucru îi va convinge şi pe membrii şi simpatizanţii noştri să nu iasă în stradă, escaladând tensiunile”

    Nu e din cascadorii rasului acest pasaj?

    Adica oamenii lor nu mai pot fi tinuti in frau sa nu iasa in strada si daca ei abroga ordonanta, vezi doamne asta ii va calma si nu vor mai iesi in strada??? Wow, asa ceva…
    Bai farateeee, prosti ne mai credeti!

    Răspunde
     
  • Marius
    Februarie 4, 2017 la ora 22:36

    Nu abrogare, retragere sau anulare. Retragerea o poate face cel care a emis actul, anularea o poate face alta instituție a statului.

    Răspunde
     
    1. Cosmin
      Februarie 4, 2017 la ora 23:06

      Abrogare este sinonim cu anulare. O retrag, o abroga, o anuleaza este acelasi lucru

      Răspunde
       
      1. Ovidius
        Februarie 5, 2017 la ora 01:06

        Si toate femeile sunt le fel, nu ?

        Răspunde
         
  • Razvan T
    Februarie 4, 2017 la ora 22:32

    Solutia mea sunt alegeri anticipate dar pe bune.
    Adica romanii din Diaspora sa fie lasati sa voteze nu da stea la cozi kilometrice.
    Pana atunci orice guvern e ILEGITIM.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Februarie 4, 2017 la ora 22:59

      Diaspora nu conteaza prea mult la alegerile parlamentare.

      Răspunde
       
  • AndreiM
    Februarie 4, 2017 la ora 22:30

    Trebuie mers pana la capat. Guvern de tranzitie (eventual tehnocrat) care sa depolitizeze toate structurile politice. Proiect de tara pe 20 ani acceptat prin referendum. Si nu in ultimul rand , interzicerea persoanelor condamnate penal (indiferent daca au fost cu executare sau suspendare) in orice functie publica

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Februarie 4, 2017 la ora 22:32

      *toate structurile publice

      Răspunde
       
  • Stelian
    Februarie 4, 2017 la ora 22:16

    „membri și susținătorii noștri ne îndeamnă să continuăm (a)cest demers”
    Pai eu zic sa nu-i suparati tocmai pe sustinatorii dvs, ce, de aceea v-au votat peste trei milioane de oameni, ca sa faceti exact invers decat vor ei in aceasta problema? Daca se ajunge la anticipate si va pierdeti alegatorii din aceasta cauza? 🙂

    Răspunde
     
  • Alexandru
    Februarie 4, 2017 la ora 22:15

    Vrem anulare și apoi demisie. Nu vrem proiect în parlament. Referendum!

    Răspunde
     
  • Dragoş
    Februarie 4, 2017 la ora 22:02

    Victoria nu constă neapărat în „anularea” ordonanţei, cu toate că ar fi de dorit să se întâmple. Victoria constă in faptul că s-a trezit „uriaşul”. Românii au, în sfârşit, conştiinţa forţei unităţii. Am învăţat, în sfârşit, să ne facem auziţi şi între alegeri! Se pare că s-a spart şi „blestemul” celor 20 de ani al lui Brucan. Dacă săptămâna aceasta s-a întâmplat un lucru bun, acela este că am evitat transformarea României în Turcia Europei.

    Răspunde
     
  • Alex Nag
    Februarie 4, 2017 la ora 22:02

    Sa inteleg ca Dragnea a inchis simpatizantii PSD in casa si a aruncat cheia?

    Răspunde
     
  • Romania
    Februarie 4, 2017 la ora 21:55

    Maine…dp ce vor abroga ordonanța ar trebui sa iesim….pt alegeri anticipate. Pt ca o.vor trece prin.parlament si tot va trece…sunt prea marsavi si diabolici…. .ordlnari si hoti…asa sunt toti. Imi.este mila de cei ce au votat cu ei…(fara minte si saraci cu duhul).vai de capul lor traiesc tot in epoca comunistă stalinista.

    Răspunde
     
  • Alina
    Februarie 4, 2017 la ora 21:46

    Anunţăm acum că abrogăm, pleacă lumea acasă şi apoi ne descurcă noi într-un fel.

    Răspunde
     
  • Catalin
    Februarie 4, 2017 la ora 21:34

    Acest guvern nu ne mai reprezinta! Cum poti sa mai ai incredere intr-un guvern care da ordonante noaptea si tot noaptea anunta ca le retrag! Astia lucreaza numai noaptea!!???? Sa-si de-a demisia hoti ce is!!

    Răspunde
     
  • Calin
    Februarie 4, 2017 la ora 21:29

    Parca nu-mi vine sa cred. Sincer ma gandesc acum ca ei vor sa castige timp.
    Trebuie sa plece toti!!!
    Toata problema e ca nu avem pe cine sa punem in loc…

    Răspunde
     
  • Gabi
    Februarie 4, 2017 la ora 21:28

    Din păcate acești oameni sunt foarte vicleni și parșivi. Cu siguranță n-au renunțat la planul lor. Doar caută o altă modalitate de a pune în aplicare planul lor. Mai silențioasă și din acest motiv mult mai periculoasă.
    Sper din tot sufletul că cei vinovați vor răspunde cât mai repede pentru faptele lor.

    Răspunde
     
  • Vasile Negulescu
    Februarie 4, 2017 la ora 21:25

    Moise, cu tot respectul te rog urmatoarele: 1. In ferestrele cu rezumatul stirilor ar trebui introdusa si data si ora alaturi de sursa mesajului, pentru a le putea selecta mai usor; 2. Trebuie explicat ce inseamna termenii ABROGARE, PROROGARE, ANULARE respectiv RETRAGERE in cazul OUG 13/2017, deoarece fiecare are un alt efect in justitie. Nu vreau si nu vrem sa fim mintiti (raniti) din nou cu ajutorul unor cuvinte simple ce au uneori efecte de arme albe daca sunt in gura politicienilor criminali.

    Răspunde
     
  • Ciprian
    Februarie 4, 2017 la ora 21:21

    Continuăm până Anulează și își dau demisia. Nu suntem prosti….

    Răspunde
     
  • Dany
    Februarie 4, 2017 la ora 21:18

    Reapect tuturor din strada!
    Nu ne lasam pana de ciuma nu scapam!

    Răspunde
     
  • cosmin
    Februarie 4, 2017 la ora 21:18

    minte. vrea sa traga de timp sa nu mai iasa lumea in strada. ANULARE vrem

    Răspunde
     
  • Andrada
    Februarie 4, 2017 la ora 21:17

    Pana la urma cred ca am obținut o falsa victorie. Ordonanta si-a produs efectele. Oprea,Dragnea,Basescu si altii sunt curati ca lacrima,cazierul lor e alb,pot cere demnitati publice. Nu-Asa?

    Răspunde
     
  • Crys
    Februarie 4, 2017 la ora 21:17

    Psd +alde+pnl+ restu=mafie hoti la pusvarie toti altfel nu scapam si averile confiscate cine poate face asta oare

    Răspunde
     
    1. Cristian
      Februarie 4, 2017 la ora 21:53

      Si care este solutia ta?

      Răspunde
       
      1. Mihail Alex
        Februarie 5, 2017 la ora 09:55

        În jur 2000 de primării are PSD-ul în România! În fiecare localitate se găsesc barem 50 de persoane care sa vina și fară bani, persoane ce au diferite datorii sau simpatii față de putere și un autobuz.

        50 x 2 000 = 100 000
        Gata de război civil 🙁

        Răspunde
         
        1. Sapa
          Februarie 5, 2017 la ora 10:36

          Îmi va fi milă de simpatizanții PSD-ului, dar nu destul de mult în acest caz!

          Răspunde