Video România în Direct: Trebuia sau nu trebuia să participe Președintele la protestele de stradă?

Dezbaterea România în Direct este la Europa FM de la ora 13:15 și continuă online pe europafm.ro.

Puteți participa la dezbatere sunând în direct la 0372.069.599, număr cu tarif normal, comentând transmisiunile video live de pe Facebook sau adăugând opinia direct în această pagină.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la Video România în Direct: Trebuia sau nu trebuia să participe Președintele la protestele de stradă?

  • G. GHE.
    Ianuarie 24, 2017 la ora 12:53

    Da, președintele trebuia să iasă in stradă că așa era scenariul, iar puterea trebuia să tacă in acest episod. Puterea și opoziția sunt in tandem, pe timpul lui Băse strigau in același timp, acuma strigă pe rând, că s-au plictisit să mai mimeze democrația, ce fericiți sumtem in democrație, alegem liber , ce vrem noi din ce ni se pune in urnă, in România nu trebuie să se schimbe incă nimic in bine. Serviciile nu au stabilit incă strategia de viitor, … de viitorul nostru, ca lor e sigur. …, oare cât ii mai rabdă pământul ???

    Răspunde
     
  • Mag
    Ianuarie 24, 2017 la ora 07:04

    Da. Presedintele a facut bine ca a iesit in strada, alaturi de oameni. Asta trebuie sa faca un lider. Probabil ca multi dintre cei care l-au aplaudat acolo nici nu-l votasera. Nu stiu daca pentru el a fost bine dar pentru cetatenii romani a fost. Am convingerea ca prezenta lui la miting a fost factor de convingere pentru multi alti nehotarati. Numarul participantilor la miting a crescut foarte repede ulterior aparitiei lui in piata.
    Putea sa vina si Dragnea la o baie de multime… si Tariceanu…

    Răspunde
     
  • Cosmin
    Ianuarie 24, 2017 la ora 04:09

    Am fost la protest. Cand Johanis a aparut pe Magheru prima reactie a mea a fost ca nu trebuia sa fie acolo. Aparitia lui a fost insa foarte scurta si din punctul meu de vedere nu a influentat in nici un fel mitingul. Evident, in stilul caracteristic PSD/ALDE au mai gasit un motiv de santaj politic in asta. Se discuta mult si inutil aceasta tema, presedintele are ca orice cetatea dreptul legitim de a participa la orice manifestare publica. Era binevenit si Dragnea cel iubit dar neinteles. Pacat ca nu a aparut.

    Răspunde
     
  • dan
    Ianuarie 24, 2017 la ora 01:52

    Presedintele NU are voie sa isi exprime parerile politice,ecomomice, de guvernare, etc. sub nici o forma pentru ca este atat presedintele psd-istilor cat si al pnl-istilor samd…Daca alege o tabara s-a terminat. Nu mai poate fi presedintele tuturor romanilor.Va trebui sa plece. Demisia e cea mai onoranta in acest moment.

    Răspunde
     
  • Valeriu
    Ianuarie 24, 2017 la ora 01:26

    Intr-o țara fără atatia penali si escroci pe japca sa devalizeze țara, nu e cazul.
    In situația existenta la noi, DA, trebuie.
    Au fost multe abuzuri si momente când nu a existat nimeni care sa ia apărarea și atunci chiar te ia groaza, iti dai seama ca toti sunt pusi pe jaf si nu ai ce sa faci decat sa-ti iei lumea in cap.
    Da, la noi trebuie sa iasa in fata, sa stim pe cine contam in fata valului asta de penali

    Răspunde
     
  • Madalina
    Ianuarie 23, 2017 la ora 22:34

    Stiti ce intrebare as fi interesata sa fie pusa la emisiunea dumenavoastra? De unde a aparut aceasta ruptura masiva in populatie din punct de vedere politic? Alegerile ne-au demonstrat clar ca exista o majoritate muta sau mai retrasa, care sustine politica de stanga, mai precis PSD-ul, iar situatia mi se pare foarte aseamanatoare cu cea din US (alegerile prezidentiale), cu cea din UK (Brexit), etc. Aceasta majoritate nu simte nevoia sa fie auzita, nu simte nevoia sa isi impuna punctele de vedere, poate din cauza faptului ca nu sunt usor de argumentat. Si nu spun asta ironic, chiar sunt de parere ca aceasta majoritate, desi este constienta de faptul ca lucruri precum cresterea salariului, cresterea ajutorului social si cresterea economica nu se pot indeplini simultan, ea alege solutia usoara, castigul pe termen scurt.
    Din punctul meu de vedere aceeasi gandire a avut-o si majoritatea muta din US si din UK. Este foarte egoist si privit cu ochi rai de lumea din jur sa spui ca nu mai vrei imigranti la tine in tara ta, dar cred ca acesti oameni aleg sa joace un fel de ruleta ruseasca cu voturile lor si sa aleaga o clasa politica ce va lua decizii complet diferite fata de cei din urma lor. E libertatea lor sa faca asta, dar ma gandesc, oare aceasta alegere nu vine din prea multa bunastare? Niciodata nu vom fi multumiti cu ceea ce vm primi de la stat, insa putini realizeaza ca poate fi mult mai rau. Mi se pare ca alegerile in ziua de azi au ajuns sa fie mai mult un joc de noroc.

    Răspunde
     
  • Madalina
    Ianuarie 23, 2017 la ora 22:14

    Din punctul meu de vedere, intrebarea nu isi are rostul si am impresia ca Antena3 si-a atins astfel telul daca ne concentram pe aceasta chestiune. Opinia mea este ca participarea presedintelui la protest este irelevanta, ceea ce este relevant este acest dublu standard pe care il impun televiziunile pro-PSD(desi acest concept nici nu ar trebui sa existe) in privinta clasei politice.
    In momentul in care s-au facut dezvaluiri in privinta afacerilor lui Basescu, Udrea et al, ei erau primii care strigau pe posturi ca este imposibila o asemenea situatie si ca trebuie sa intre la puscarie. In schimb, aseara, cand populatia care a iesit in strada striga acelasi lucru despre oamenii din PSD, ei devin niste golani, ameninta democratia si statul de drept. In plus, ignora complet motivul real pentru care acei oameni au iesit in strada, nu i-am auzit pana acum pe niciunul sa aduca argumente pro pentru acest proiect de lege.

    Răspunde
     
  • amicu
    Ianuarie 23, 2017 la ora 20:49

    De ce nu? Președintele e și el cetățean, are opinii și dreptul de a le exprima. Chiar și în stradă.

    Răspunde
     
  • Victor Gradinescu
    Ianuarie 23, 2017 la ora 17:55

    D-l Iohanis si-a prezentat opinia privind cele doua OUG atat la Guvern cat si printr-un mesaj public. Faptul ca a mers la meeting nu a facut decat sa intareasca opinia dansului pe care are tot dreptul s-o mai exprime inca odata langa toti participantii de la meeting. Consider ca a facut foarte bine ca a participat iar discutiile privind acest subiect mi se par exagerate.

    Răspunde
     
  • dan
    Ianuarie 23, 2017 la ora 16:35

    iohanis,ca si conducator suprem al armatei, a comis tentativa de lovitura de stat prin prezenta la un miting neautorizat anti-guvernamental si anti-parlamentar institutii validate de populatie la alegerile democratice din decembrie.

    Răspunde
     
    1. amicu
      Ianuarie 23, 2017 la ora 21:04

      Privitul excesiv al posturilor de propagandă duce la dispariția ideilor proprii și înlocuirea lor cu lozincile dorite de propagandiști. Dacă nu v-ați afla sub hipnoză ați realiza ce aberații spuneți. Ce lovitură de stat, cine-i statul ăla și ce lovitură a primit? A căzut guvernul, s-a desființat parlamentul, nu-l mai trage Dragnea pe Grindeanu de sfori sau a adormit Tăriceanu și-a căzut din scaunul de șef al senatului? Somn ușor în continuare, dar băgați de seamă, nefolosit creierul se atrofiază. Deși s-ar putea să fie prea tîrziu.

      Răspunde
       
      1. dan
        Ianuarie 24, 2017 la ora 08:00

        Dvs. intelegeti limba romana si semnificatia cuvantului tentativa ? Deocamdata iohanis a avut o tentativa de lovitura de stat sa vedem daca democratia noastra fragila va rezista tentativei de lovitura de stat si daca o minoritate din strada impreuna cu comandatul armatei – iohanis vor reusi sa inlature un guvern legitim ales in urmaa votului din decembrie.

        Răspunde
         
        1. mihai
          Ianuarie 24, 2017 la ora 22:37

          Domnule Dan va rog sa ganditi inainte de a posta neadevaruri nascocite si crezute doar de prosti.

          Răspunde
           
  • Adrian
    Ianuarie 23, 2017 la ora 16:15

    Postac mic ce esti nu mai vorbi avioane. Mai bine ne faci tuturor, in frunte cu tine, un serviciu foarte util si sa iti scoti tot sistemul de racordare la internet. Multumesc anticipat daca mai ai suficienta materie cenusie in sistemul tau cerebral incat sa dai ascultare indemnului meu. O zi buna si lipsita de prea mult rosu si maro.

    Răspunde
     
  • Pollyanna
    Ianuarie 23, 2017 la ora 15:10

    Cred ca Presedintele a facut bine ca a iesit in strada. In societatea noastra avem nevoie de lideri. Oamenii nu stiu catre cine sa-si indrepte privirea si traiesc cu convingerea ca nimeni nu ne mai poate ajuta, ca lucrurile nu se vor schimba. Trebuie sa ne ghidam singuri prin intuneric dar ne-ar ajuta si cate o mica raza de lumina.

    Răspunde
     
  • Adrian
    Ianuarie 23, 2017 la ora 15:00

    Intr-o tara normala nu trebuia ca presedintele sa fie in strada. Dar ce se incearca cu OUG-urile este unul din cele mai grave lucruri din Romania de la ultima mineriada, lucru care ne poate da inapoi cu cel putin 15 ani. Si atunci ce facem?

    Răspunde