Video România în Direct: Ce ar trebui să facă în continuare Dacian Cioloș?

România în Direct se aude la Europa FM. Pentru a intra în direct (între 13.15 și 14.00) sunați la 0372/069.599, număr cu tarif normal.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

23 răspunsuri la Video România în Direct: Ce ar trebui să facă în continuare Dacian Cioloș?

  • TU
    Decembrie 19, 2016 la ora 07:17

    nu ne zici si noua cat e ajutorul tau social ? .sau poate esti unul din bugetarii care stati degeaba 7 ore pe zi si vreti salarii….

    Răspunde
     
  • Rudolf
    Decembrie 17, 2016 la ora 23:15

    Uitați-l pe USR. Este dizolvabil ca predecesorul PPDD. Măcar pe ăia i-am votat dar pe ăștia nu.

    Răspunde
     
  • Tonyys
    Decembrie 14, 2016 la ora 21:54

    Ciolanis continua cu penalii buni si penalii rai – la ponta era o tragedia si daca a copiat 3 randuri,in schimb luluta e ok ca a copiat ‘doar’ 20 de pagini.

    Răspunde
     
  • Eu
    Decembrie 14, 2016 la ora 17:38

    Domnule Guran…nu v-ați pus niciodată problema că tocmai faptul că, în aceasta țară mai sunt si alți tineri frumoși și liberi care nu au ieșit în stradă în noiembrie 2015 și care nu au fost de acord ca 15000 de oameni să schimbe ce au votat 4,5 mil ?? Nu credeți că poate fi frustrant ca alții să-și bata joc de votul tău…doar așa că vor ei si doar pentru că nu au suportul media atunci când ies în stradă ? De ce nu sunteți corect și prezentați totul doar în lumina care vă convine? Din câte îmi aduc aminte „dreapta” a condus tara 16 ani ( Constantinescu, Băsescu și Iohanis ) și….iată rezultatele…nu dumneavoastră l-ați susținut pe Băsescu când a făcut „genocidul ” cu tăierea salariilor în timp ce tara era furată din toate părțile? V-am auzit ieri la radio…da..nu toți cei care au votat PSD sunt bătrâni și pensionari…România nu este doar București și Ardeal…mai suntem ai noi….ALȚI TINERI FRUMOȘI ȘI LIBERI!!!

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Decembrie 14, 2016 la ora 18:26

      N-au fost 15.000, au fost 1.500, dar atunci când ați dărâmat guvernul Boc în februarie 2012 cu USL-ul dumneavoastră, au ieșit în stradă doar 150. Însă fiind tari în gură precum Cezar Avramuță, membru PNL la ora aceea și stegar dac, internat apoi la „glumeți”, și tari în antene, ați putut demola orice construcție politică nu vă era pe plac. Fără a lua în considerare costurile sociale, economice, ori politice.

      Răspunde
       
    2. Dan
      Decembrie 14, 2016 la ora 18:32

      4.5m au votat usl nu psd, care iar a fost o teapa data romaniei, mai ales ca 6m au votat contra lui Ponta, care nu mai avea legimitate dupa felul cum a organizat alegerile, o alta umilire, eu unul nu am putut iesi in strada, dar i-am sustinut, ca sa nu mai zic ca intr-o tara normala toata clasa politica trebuia sa isi dea demisia, pur si simplu i-a omorat pe tinerii aia, prin coruptia lor, incendiul ala putea evitat daca pomperii isi faceau treaba si aveau frica de lege.

      Tinerii astia frumosi si liberi, nu au primit case de la comunistii, mostenesc o datorie uriasa, milioane de pensii care trebuie platite, voi astia mai in varsta ar trebuie sa aveti respect, pt ca nu ati realizat mai nimic, si nu lasati mai nimic in urma.

      Răspunde
       
      1. Tonyys
        Decembrie 14, 2016 la ora 20:02

        6 milioane au votat pt. Presedinte nu pentru parlament care ace majoritate si desemneaza prim-ministru. In cazul colectiv iohanis doar s-a urcat pe cadavre si a profitat si manipulat politic emotia de atunci.Cei care au iesit in strada atunci erau impotriva intregului sistem – inclusiv iohanis – insa serviciile au avut grija sa manipuleze si sa directioneze presiunea pe ponta.

        Răspunde
         
        1. Tonyys
          Decembrie 14, 2016 la ora 20:05

          In plus parlamentul e mult mai reprezentativ decat presedintele – parlamentul reprezinta pe toata lumea care a votat – putere + opozitie,pe cand presedintele ii reprezinta doar pe cei 6 milioane care l-au ceilalti 5 milioane care l-au votat pe Ponta nu-s reprezentati de presedinte.

          Răspunde
           
  • Tonyys
    Decembrie 14, 2016 la ora 16:42

    Nici n-a trecut o saptamana si oamenii noi si curati de la care tinerii frumosi si liberi se uita cu admiratie,au inceput sa se manance intre ei – clatita incearca sa-l devoreze pe plicusor…va fi interesant de urmarit daca usr va disparea mai repede decat pp-dd care in 2012 intrase in parlament cu un scor dublu fata de cel al usr.

    Răspunde
     
  • ??????
    Decembrie 14, 2016 la ora 14:07

    E „baiat mare” ? Nu ?

    Răspunde
     
  • CNic
    Decembrie 14, 2016 la ora 13:51

    PNL nu a perdut voturi datorita dlui. Ciolos, ci datorita politicii dezastruoase pe care a facut-o in ultima perioada. Dl. Ciolos, cred ca le-a mai adus cateva voturi. Politica romaneasca nu este pregatita pentru astfel de oameni. Cred ca-si va relua activitatea la Bruxelles.

    Răspunde
     
  • Tonyys
    Decembrie 14, 2016 la ora 13:23

    Sa foloseasca biletul de avion clasa economy pt. brussels,el oricum n-a fost niciodata prim-ministrul Romaniei ci cel al intereselor de la brussels.

    Răspunde
     
    1. Bogdan
      Decembrie 14, 2016 la ora 13:41

      Bai ne lasi! Nu ai alt job decat ala de postaci! Sunt meserii in viata, invata si tu una si las o pe asta. Ai niste comentarii in tine, te am tot urmarit si o tii pe a ta(Soros). Bine ca nu ne am vandut tara, dar nu mai avem nimic. Ia vb tu cu prea maritul Dragnea si compania penala si dati afara toate companiile straine din Ro, ca suntem f tari si stim de toate! Deocamdata sa treaca la treaba penalul si apoi vedem care ce a facut!

      Răspunde
       
      1. Tonyys
        Decembrie 14, 2016 la ora 13:50

        Vezi ca i-am mai raspuns altui tanar frumos si liber pe celelalt topic – pnl s-a scufundat tocmai din cauza atacurilor la persoana abjecte….astia inteligenti frumosi si de dreapta cred ca-s detinatorii adevarului absolut iar cei care nu-s de acord automat sunt batrani prosti saraci antenisti vorba premierului-mocirla.

        Răspunde
         
        1. Alex
          Decembrie 14, 2016 la ora 16:10

          Desigur, atacurile tale la adresa persoanelor publice nu conteaza, nu ? oricum elucubratiile tale de postaci nu aduc nimic constructiv, din potriva, arata adevaratul nivel al sustinatorilor PSD, persoane ce au ca sursa de informatii cancan-ul si antenele , sustin penalii pentru ca la randul lor simt ca daca ar fi in locul lor ar face la fel(ar fura de ar stinge) , persoane ce considera ca e mai bine sa stai pe ajutor social decat sa muncesti , bunici ce se gandesc doar la propria existenta, nu la viitorul nepotilor lor, tineri semidocti sau pseudointelectuali ce sustin PSD cu argumente de tipul : „Lasa-i sa fure dar bine ca maresc salarile si pensiile” sau „Il vreau pe Dragnea, ce daca e penal, macar face ceva”

          Răspunde
           
          1. Tonyys
            Decembrie 14, 2016 la ora 16:46

            Persoane publice de aia sunt publice ca sa poata fi si criticate mai ales daca vorbim de penalii din politica. Pt. Mine cum am mai spus nu exista penali buni si penali rai – ponta 100% a plagiat asa cum si kovesi 100% a plagiat. In reat cum mai spuneam – ma lasa rece atacurile la persoana – manifestari de genul asta arata doar nivelul celor care recurg la ele…..ca tot idolul frumosilor tineri si liberi e premierul mocirla.

             
        2. Bogdan
          Decembrie 14, 2016 la ora 20:05

          Nu a zis nimeni nimic de saraci si de batrani si needucati, sunt ai nostri si impreuna formam Romania. Cum ei nu pot fara noi, nici noi nu putem fara ei. Suntem aceeasi tara, acelasi neam. Te rog doar sa argumentezi toate balariile astea cu Soros, la care nu ai decat textul Soros. Cum ramane cu vvp care a anulat o datorie de 1 mld de euro ptr Kaz Munay Gaz??

          Răspunde
           
          1. Tonyys
            Decembrie 14, 2016 la ora 21:19

            Vezi ca tocmai e scandalul cat casa in usr cu acuzatii din interior ca responsabilul de campanie a primit bani prin ong-urile sorosiste ….ca luluta nu va vedea -asta altceva. Eu pe alt topic condamnam TOATE guvernele (inclusiv cele pesediste) de favorizarea companiilor straine insa macar psd-ul a marit puternic salariul minim taind cu ceva din profiturile nesimtite ale companiilor straine fata de ciolos care avea ordin de la bruxelles sa inghete salariu minim. Eu nu-mi fac iluzii ca mai departe psd va reusi mare lucru subt convins ca merkel va face presiuni imense via ciolannis sa conserve privilegiile pe care le -au comapniile straine fata de cele romanesti – anaf-ul nu prea deranjeaza companiile straine,consiliul concurentei nici atat ca despre luluta – doamne-fereste sa ancheteze companiile straine.

             
          2. Tonyys
            Decembrie 14, 2016 la ora 21:52

            Am uitat de taxa de stalp introdusa de psd si care mai taie din profiturile nesimtite ale companiilor straine….in majoritate covarsitoare companiile straine detin – hale,depozite,alte constructii….

             
        3. Bogdan
          Decembrie 15, 2016 la ora 09:12

          In contextul actual sunt 2 variante fie Ue, fie Rusia(asa a fost toata istoria). Inainte se numea tribut, acum se cheama taxe catre Ue. Toate aceste alegeri implica costuri, avantaje si dezavanataje. Cand la conducere sunt oameni cu pb penale acestia sunt usor manipulabili(cine stie ce mai au in spate) deci e mult mai sigur sa ai un om integru. Despre salariul minim e o alegere proasta, eu tb sa blochez anagajarile pentru ca lucrez cinstit si nu am profituri uriase, ca alti abonati la contractele cu statul. Trebuie sa stim sa negociem si sa impunem solutii care se ajute antreprenorii si sa responabilizeze multinationalele. Daca coruptia, nepotismele si smecheriile ar disparea, sigur multinationalele nu ar mai face ce doresc. Cum ma pot bate eu cu ei cand au pile si relatii peste tot si sunt superiori la multe capitole?

          Răspunde
           
          1. Tonyys
            Decembrie 15, 2016 la ora 11:08

            Lumea nu se imparte doar in alb si negru – n-am absolut nici o problema cu companiile straine atata timp cat isi platesc corect angajatii si taxele la stat si e normal sa faca profit insa nu de 3-4x mai mare ca-n alte parti …..cum se poate ca-n ungaria,polonia…masa salariala sa fie peste 40% din PIB si-n Romania sa fie aprox. 30% ca sa nu mai zic de finlanda,norvegia unde nivelul e spre 50% …..daca in occident exista institutii puternice care au grija ca atata companiile straine cat si cele locale sa respecte legile noi o avem pe luluta cu misiunea clara de a distruge capitalul autohton. Cat priveste salariu minim – ca sa fim corecti – in romania putini au pe bune salariu minim – majoritatea au pe cm salariu minim si restul banilor fac evaziune prin smecherii legale gen pfa,micro,intreprinderi ind….pe care platesc doar impozit si sanatate desi au activitate regulata care se incadreaza 100% la CM (deci nu ma refer la notari,avocati…care e normal sa aiba o incadrare speciala)…si ne intoarcem din nou la slabiciunea institutiile din romania in cazul asta anaf.

             
          2. Tonyys
            Decembrie 15, 2016 la ora 11:20

            Eu am lucrat pe cm pana in 2009 iar din 2010 pana in 2014 pe cm+pfa – dupa ce base-boc distrusesera economia si era singura metoda ca sa-mi conserv veniturile de dinainte de 2009. Dupa 2014 mi-am facut srl insa pt. Mfirma nu conteaza salariu minim – in cluj unde am firma de ani buni nu mai gasesti oameni sa lucreze pe salariu minim.

             
          3. Tonyys
            Decembrie 15, 2016 la ora 11:51

            Am uitat de drepturi de autor – orice tonomat care recita textele propagandei gen – guran,ctp, petreanu,muscalu….cica creaza e artist si e pe drepturi de autor si plateste doar impozit 16% pe venituri,pe cand oricine lucreaza corect pe CM plateste el ca angajat peste 30% din venituri si angajatorul mai plateste peste 30%.