Lucrăm la Aplicația Biziday! Poate vrei să ne ajuți…

Încercând să dibuim o altă paradigmă de comunicare în societate, ne-am apucat să construim o aplicație de știri (pentru mobil cu sistem Android sau iOS) care să filtreze pentru dumneavoastră ce e adevărat de ce e fals, ce e relevant de ce este click-bait, o aplicație care să fie utilă fără să fie intruzivă, să nu deranjeze utilizatorul decât pentru lucruri importante, ba chiar să și ghicească ce e important și ce nu este, în mod particular, pentru fiecare utilizator în parte.

Acest tip de aplicație este desigur pentru oamenii ocupați, care nu mai au timp sau chef de televizor. Eu cred că viitorul știrilor ăsta este, iar telefonul mobil va deveni într-o măsură mult mai mare decât televizorul principalul mijloc de comunicare în masă.

Una peste alta, în câteva săptămâni vom fi gata cu o variantă beta a aplicației și avem nevoie de voluntari care să ne ajute să definim profile de utilizator, astfel încât să fim cât mai preciși atunci când vom lansa varianta finală.

Tot ceea ce ne interesează de la un voluntar este clasicul ASL (age, sex, location). Vârsta, sexul și județul în care se află acesta.

Calibrarea aplicatiei în perioada de test (care va începe în august sau septembrie) ne va permite să facem un pic de magie după aceea, căci ne-am propus să ghicim profilul utilizatorului fără a-i cere date personale. Ideea unei astfel de aplicații este să nu te deranjeze cu chestii care nu te interesează dar nici să nu pierzi informații care chiar sunt importante.

Așa că ne trebuie voluntari pentru o perioadă de test, fără obligații și fără beneficii, cu excepția acelora de a fi informați în timp real.

Dacă doriți să intrați în beta-test, vă rog să trimiteți un email la adresa aplicatie@biziday.ro

În email trebuie să specificati vârsta, sexul și județul în care locuiți. De exemplu eu stau la București, dacă vreau să fiu beta-tester voi scrie în email 42, Masculin, Buc. De preferat la subject.

Imediat după ce veți trimite emailul veți primi un răspuns de confirmare. Adresa de email trebuie să fie reală pentru că pe ea veți primi în cursul acestei veri invitația de a descărca Aplicația Biziday, după o selecție de profile pe care o vom face noi. Dacă nu primiți invitația să nu fiți dezamăgiți, asta înseamnă doar că au fost foarte mulți oameni cu același profil.

Vă mulțumesc anticipat! Moise

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

110 răspunsuri la Lucrăm la Aplicația Biziday! Poate vrei să ne ajuți…

  • Roxana
    Decembrie 17, 2016 la ora 02:15

    Aplicația nu îmi funcționează pe Samsung s6. Știe cineva de ce? Mulțumesc anticipat!

    Răspunde
     
  • Dorin
    Decembrie 16, 2016 la ora 08:47

    Salut,

    Cand va fi aplicatia compatibila cu windows phone ?? Multumesc

    Răspunde
     
  • ANDRONIC Doru
    Septembrie 17, 2016 la ora 16:00

    Intr-adevar pot exista probleme cu spam-ul, dar cred ca ar trebui sa aveti si un email public (sau mai multe/diferite probleme) prin care sa se poata transmite informatii (și acestea sa fie/sa nu fie facute publice). Pe facebook/twiter se pot transmite doar comentarii …

    Răspunde
     
  • JavaScript
    Iulie 7, 2016 la ora 19:19

    Abia astept s-o vad in varianta sigura.

    Răspunde
     
  • Dina
    Iunie 27, 2016 la ora 07:50

    WPhone va rugam!

    Răspunde
     
  • John Hanza
    Iunie 24, 2016 la ora 14:49

    Interesanta idee. Inclin totusi sa cred ca viitorul este al aplicatiilor ce utilizeaza AI. Am testat recent api-urile Microsoft pentru Cortana. Motorul AI Cortana este in faza incipienta dar am observat ca invata repede deprinderile utilizatorului iar profilul creat este foarte realistic. Probabil ca o scanare a stirilor cu un asemenea instrument bazata pe profilul utilizatorului ar duce la prezentarea stirilor dorite. Si, de ce nu, trebuie luata in calcul o interfata noua om-masina. In curand, foarte curand, vom vorbi cu device-urile noastre, nu vom mai pierde timp tastand, vom conversa ! Succes Moise Guran, sunteti pe directia buna.

    Răspunde
     
  • max
    Iunie 23, 2016 la ora 10:14

    Un succes al demersului presupune un dialog cu fiecare din cei ce scriu aici! Dar, nimic sau foarte puțin. În acest fel aplicația nu va depăși 1000 de descărcări!

    Răspunde
     
  • Cozma Lucian
    Iunie 23, 2016 la ora 09:51

    O astfel de aplicatie pentru telefon ma bucura foarte mult pentru ca de multe ori am pirdut emisiunile BiziDay din cauza serviciului.Felicitari pentru aceasta initiativa si mult mult succes!

    Răspunde
     
  • Dan
    Iunie 23, 2016 la ora 01:36

    Buna ideea aplicatiei, dar nu este foarte proactiva si nu va schimba mare lucru in tara asta. Mai buna ar fi o aplicatie pentru un partid al online-ului, in care sa se aleaga cadidatul (primar/parlamentar), iar acesta sa discute pe perioada mandatului decizile pe care le ia sau chiar sa supuna la vot actiunile sale. Aceasta abordare ar speria actualii demnitari mai mult decat DNA-ul, de care asa nu vor mai scapa. Sunt sigur ca daca vrei sa te implici, pana in toamna gasesti programatori si aplicanti pentru aceasta aplicatie/partid. Spor in tot ce faceti.

    Răspunde
     
    1. Nicolae
      Decembrie 19, 2016 la ora 07:09

      Foarte buna ideea.

      Răspunde
       
  • J
    Iunie 22, 2016 la ora 22:11

    Sper sa fie o aplicatie fara reclame/ad-uri.

    Răspunde
     
  • gin
    Iunie 22, 2016 la ora 13:04

    Poate scapati si de sponsorul acela „banca” ca sa puteti sa faci analize si pe ei 😉

    Răspunde
     
  • Ciprian
    Iunie 22, 2016 la ora 12:01

    De ce informatii de pe telefon se va folosii aplicatia pentru a determina profilul utilizatorului?
    Merci de raspuns!

    Răspunde
     
  • Dragos Dionisie Levente
    Iunie 22, 2016 la ora 11:31

    Astept cu mare interes si nerabdare sa am ocazia sa folosesc aceasta aplicatie.
    Mult succes in continuare .

    Răspunde
     
  • danyzus
    Iunie 22, 2016 la ora 11:02

    Daca tot va reprofilati pe online, n-ar fi rau nici un live pe Facebook la ore fixe, chiar de acasa, din studio, oriunde.

    Răspunde
     
  • pintea simona
    Iunie 22, 2016 la ora 10:45

    nu plecati , si numele va este predestinat, luminati-ne in continuare

    Răspunde
     
  • George
    Iunie 22, 2016 la ora 09:44

    Foarte interesant si… original! Nu seamana deloc cu aplicatia Stirili sau cu proiectul TrustServista al ZettaCloud (finantat de Google)… Nuuuuu, deloc. Spor!

    Răspunde
     
  • Mihai
    Iunie 22, 2016 la ora 08:37

    Windows phone va rugam ….nu il ignorati!!!

    Răspunde
     
    1. Calin
      Iunie 22, 2016 la ora 09:56

      Window 10 nu este de ignorat. Pe noul model UWP se face o singura dezvoltare si aplicatia ruleaza pe orice sistem Windows 10 si Windows 10 Mobile. Daca Windows Phone 8/8.1 si Windows 10 Mobile sunt la un marketshare de sub 2% (da, am Windows Mobile), Windows 10 nu este de ignorat la 17.5% marketshare, si combinatia Windows 10 (Mobile sau nu) va continua sa creasca.
      Deci da, si eu va rog nu ignorati platforma Windows.

      Răspunde
       
  • STOIAN Gheorghe
    Iunie 22, 2016 la ora 07:14

    Masculin, 43 ani,București

    Răspunde
     
    1. VERA
      Iunie 22, 2016 la ora 12:08

      Vera, 40, Timisoar. Astept provincia! Rog seriozitate :))

      Răspunde
       
  • gabriela pislariu
    Iunie 22, 2016 la ora 05:41

    Este foarte bine si frumos ceea ce vrei sa implementezi.Cu telefonul oriunde in lume putem fi conectati la informatiile tale prin aplicatia gandita de tine.Aplicatia va fi interactiva ? Daca DA , ma gandesc ca tocmai ai facut un pas important intr-o poveste de succes !!!

    Răspunde
     
  • anton iosub
    Iunie 22, 2016 la ora 02:18

    Cred ca este cea mai educativa emisiune de pe toate posturile de TV. Va rog din suflet nu renuntati la emisiunile TV.
    Este singura emisiune serioasa si obiectiva. Va urmaresc de cind ati inceput. Mult mai de folos sunt emisiunile TV decit ce de la radio.

    Răspunde
     
  • Constantinescu Stefanel Danut
    Iunie 22, 2016 la ora 01:15

    In principiu ai dreptate interactiunea oferita de Internet-telefon este viitorul in comunicare.Dar va trebui s-a fitrezi corespondentii pentru ca este aproape imposibil de nivelat un nivel de educatie si cultura pentru a nu denatura sensul ideei.Raman pesimist ca va reusi din prima.Va fii necesara rabdarea si credinta unui Leonardo Davinci.

    Răspunde
     
  • Andra
    Iunie 22, 2016 la ora 00:41

    Si eu sunt din diaspora. Aceasi curiozitate si interes nutresc si eu ca tine Cristina…. am trmis mail cu datele, specificand Italia, ca tara de domiciliu, desi indicatiile erau clare pentru Romania. Baftaa celor implicati in noul proiect!

    Răspunde
     
  • Ecaterina
    Iunie 22, 2016 la ora 00:18

    Chiar daca asteptam cu nerabdare emisiune a ta, nu pot fi egoista. Iți urez mult succes în tot ceea ce ti-ai propus sa realizezi! Ești un om drag sufletului meu. Bunul Dumnezeu sa fie impreuna cu tine! Numai bine iti doresc!

    Răspunde
     
  • N!ck
    Iunie 21, 2016 la ora 23:45

    Eu cred ca este o mare greseala sa renunti la emisiunea TV.
    Mai ales ca incercarea de a face „o aplicație de știri […] care să filtreze pentru dumneavoastră ce e adevărat de ce e fals” este din start o utopie.
    Lumea vrea punctul de vedera lui Moise, un punct de vedere asumat, poate uneori subectiv, poate deseori obiectiv.
    Cum vor fi filtrate stirile dupa ce e adevarat sau fals? Oare vor fi facute anchete jurnalistice pentru stirile importante pentru a fi filtrate?
    Daca stiri importante vor fi comentate de Moise atunci eu cred ca e OK si nu e totul pierdut.
    Dar daca nu va fi asa si vor fi livrate doar anumite stiri iar altele vor fi eliminate, nu va fi bine deloc.
    Cat despre realizarea aplicatiei… si eu cred ca cel mai bine este un site responsive…

    Răspunde
     
  • Chris Danca
    Iunie 21, 2016 la ora 22:38

    Dacă suntem în afara României putem participa la acest proiect pilot? Dacă da, atunci punem județul de proveniență din România sau localitatea, țara unde suntem sau de ce nu poate Diaspora? Poate e irelevant pentru proiect, dar sunt sigur că sunt mulți din afară care te urmăresc cu interes și vor să se implice.

    Răspunde
     
  • Cristina
    Iunie 21, 2016 la ora 22:26

    Nu ştiu daca-ți imaginezi cu ce jind aştept emisiunea ta! Şi sunt convinsă că-s doar o picătură din oceanul celor cărora le face o reală plăcere să te asculte!
    Sper să-mi fie la fel de „lesne” să te găsesc şi în noul format.
    Mult succes!

    Răspunde