O confruntare ratată și o speranță pentru mai târziu

de Moise Guran

Gabriela Firea a câştigat Bucureştiul pentru că a muncit, a avut o tactică electorală coerentă şi pentru că acel tip de carismă încă prinde. Mai prinde. În atmosfera generală de absenteism mic burghez din Capitală s-a remarcat o prezenţă sporită a femeilor la urne, de asemenea pensionarii au votat-o masiv, iar sistemul într-un singur tur a avantajat-o.

firea_dragnea_64039300Că tot ne fac ailalţi mitici, adică dispuşi la compromisuri, spre deosebire de braşoveni, băimăreni, târgmureşeni şi deveni (sau cum s-or numi locuitorii Devei), în Bucureşti nici Vanghelie, nici teleghidatul lui Piedone nu au câştigat alegerile. Le-a câştigat însă Negoiţă, la sectorul trei… Dar să privim partea bună a lucrurilor, ardelenii şi regăţenii nu mai sunt atât de diferiţi precum le plăcea unora să creadă…

Adică ce mi-e Cherecheş în arest preventiv şi ce mi-e Gutău de la Vâlcea, prins şi condamnat de două ori, pentru a fi votat a treia oară. Care-i diferenţa dintre vrednicia Olguţei Vasilescu, cercetată pentru abuz la Craiova şi vrednicia lui Scripcaru de la Braşov… Zece procente în plus pentru Scripacru.

Ne unim mai des, uite, în compromisuri şi toleranţă la hoţie, dar vestea bună e că, totuși ne unim. Asta așa, ca să găsesc și o parte plină a paharului.

Firea a avut până la urmă cea mai dificilă sarcină, aceea de a confrunta un oraş mobilizat întotdeauna doar anti-PSD, în care alternativa era un cvasi-independent neconvingător. PNL nu mai e demult alternativă la PSD, iar în golăneala liberală de la Bucureşti, adeneul similar al celor două partide s-a văzut cel mai bine.

În acest climat de indiferenţă şi neîncredere, Firea şi-a făcut lecţiile, ba chiar a ţintit foarte deştept electoratul de dreapta, nu pentru a-l convinge să o voteze, cât mai ales pentru a-l convinge că nefiind diferenţă între ea şi Predoiu, electoratul ăsta ar face bine să își vadă de treaba lui. Sigur că tot pensionarii au votat-o pe Firea, în fond la Bucureşti bătălia PSD a fost să nu piardă prea mult din cele 300 de mii de voturi pe care le are tradiţional în primul al oricărui scrutin, fie el local, parlamentar sau prezidenţial. Asta a țintit, asta i-a ieșit.

Dar puneţi-vă şi în locul populaţiei vârstnice, a Bucureştiului sau a restului ţării… Aceşti părinţi şi bunici ai noştri nu înţeleg internetul, nu au abonament la HBO şi Games of Thrones, sunt practic prizonieri ai televiziunilor de ştiri, prin urmare abia dacă au auzit de Nicuşor Dan, iar în puţinele ocazii în care acesta a apărut la televiziuni s-a bălbâit înfiorător, părând din trei în trei minute că îşi uită ideile. Firea a câştigat cu imaginea, notorietatea şi, da, trebuie să o spunem cinstit, coerenţa unei strategii de campanie. Că Firea îi legitimează pe Dragnea şi corupţia propriului partid, asta e o discuţie deschisă, dar încă neîncheiată.

clotildeDeşi regret sincer că doamna Clotilde Armand, franţuzoaica de la Sectorul 1, nu a candidat la Primăria Generală, tot am dubii că ar fi învins-o pe Gabriela Firea. Sigur că are altă personalitate decât Nicuşor Dan, este mai vie, mai spontană, şi probabil şi ceva mai multilaterală în proiecte de management, dar chiar dacă Armand ar fi mobilizat mai mult electorat tânăr la urne, dacă nici voturile de la Sectorul 1 n-au avut oameni să le păzească cei de la USB, la Primăria Generală, unde trebuiau păzite urmele din tot Bucureştiul, ce şanse avea doamna franţuzoiacă?

Probabil doar şansa de a ne arăta că există întotdeauna speranţă. Că într-o zi un astfel de om poate găsi în electoratul din România alternativa pe care acesta o aşteaptă. Problema este că acea zi e încă departe. Cât de departe? Păi dacă în Sectorul 1, cea mai bogată şi cea mai mică administraţie locală a României, într-un loc în care internetul este cel mai 4G din ţară, iar venitul mediu, cu tot cu al pensinonarilor din Primăverii şi Keseleff se apropie de 1000 de euro pe lună, Clotilde Armand a luat doar o treime din voturi, faceţi dumneavoastră calculul când va reuşi un astfel de om să ajungă la jumătate din locuitorii judeţului Mehedinţi, unul dintre cele mai sărace din ţară şi în care PSD-ul a luat 55 din cele 66 de primării. Cam pe atunci!

Până atunci, Gabriela Firea merita să câştige Bucureştiul fix în aceeaşi măsură în care toată România îşi merită şi PSD-ul şi corupţii.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

52 răspunsuri la O confruntare ratată și o speranță pentru mai târziu

  • Nu uta cå esti român
    Iunie 9, 2016 la ora 15:30

    Doamne câta satisfactie imi da mie orice iesire a lui alina gorghiu-Dej si ma rog la Dumnezeu. Tine-i Doamne numai asa, ca sa dispara de pe scena politica si sa ramina numai noul PDL pitulat in micutzul pnl care va aplica politica popularilor europeni de care sântem mândrii. Pe ei va fi mai usor de dat in gât deoarece sint mai inebuniti dupa bani ca sa-i imparta cu popularii europenii. Credeti ca astia de amorul artei ii sprijina pe cei parcati pe dreapta. Numai in felul acesta isi dau seama si cei din dreapta ce inseamna politica facuta pentru cetatenii Bucurestiului.
    Populismul înseamnă, în cele din urmă, şi mai multă sărăcie, iar un partid de dreapta trebuie să aibă curaj să facă ceea ce trebuie (pentru buzunoarele voastre?), nu ceea ce e convenabil. Deci daca nu mai platesti transportul de suprafata devii si mai sarac. Doamne nu-i da minte acestei cretine ca numai asa va duce partidul spre noi culmi de civilizatie unde se va intâlni cu iohaniss.
    Vae victis! (Vai de cei invinsi!)

    Răspunde
     
  • Nu uta cå esti român
    Iunie 9, 2016 la ora 15:27

    Ma pregateam sa va scriu altceva dar articolul de jos m-a intors din drum. Voi reveni.
    Un titlu bomba din decenews care va schimba orientarea alegatorilor bucuresteni pentru noiembrie 2016 in sensul ca toata lumea va vota micutzul pnl din marele pdl.
    Gorghiu, atac la Firea: Duhul sfânt al PSD lucrează la foc automat de Elena Badea / 09 iun 2016.
    „Duhul sfânt al PSD lucrează zilele acestea la foc automat” și că „populismul înseamnă, în cele din urmă, şi mai multă sărăcie”.
    Gabriela Firea a anunțat, marți, că modernizarea transportului public, de altfel o promisiune a sa făcută în campania electorală, reprezintă o prioritate în mandatul la Primăria Capitalei, motiv pentru care caută căile economice pentru ca transportul public de suprafață din București să fie gratuit.
    Liderul liberal anunță,.., că PNL va vota împotriva acestei inițiative, deoarece „efectele sunt NOCIVE pentru TOTI bucureștenii”. Deci daca råmâi cu banii in buzunar este nociv dar daca ramâi cu banii in buzunarele pdl-stilor este democratie. Va dati seama cât de tâmpiti sânt considerati de catre acest partid toti bucurestenii. Da voi postacilor unde vå situati?
    Pomana domnului Dragnea şi a doamnei Firea înseamnă, de fapt, …
    Deci cetateanul nu numai ca este prost cum se degaje din comentarii, chiar bashinos din altele dar este si pomanagiu.

    Răspunde
     
  • Klaus
    Iunie 8, 2016 la ora 20:09

    Adevarat, campania electorala este un razboi, plin de tactici. Sar si tradari si spionari. Nu inteleg sau mai degraba nu vreau sa accept ca unii au pierdut pentru ca tinerii nu s-au prezentat la vot lasind totul pe mina pensionarilor. Mai intii, pensionarii au dreptul sa-si poarte singuri de grija. Intrebarea care trebuie sa si-o puna toata lumea este: de ce tineretul nu a votat?
    Parerea mea este ca nu au avut incredere in nimeni, sa-si dea soarta pe mina lui. Nu-i vina lor, este o reactie normala. Dar cel mai important este ca decizia tineretului da dovada de maturitate. Nu se lasa dus cu zaharelul. De fapt peste tot in lume, electoratul se imparte intre aranjati si nearanjati, conservatori si liberali, sa nu se schimbe nimic si sa se schimbe totul. Bogatul nu crede saracului (nici nu-l intereseaza) si invers (dar ce folos).
    Deci, corect, a cistigat o minoritate pentru ca majoritatea nu a votat. Chiar daca ar fi votat toti, tot nu este sigur ca rezultatul ar fi fost altul. Ce este cert, este ca populatia vrea o schimbare, cu care, foarte probabil ca si minoritatea cistigatoare ar fi fost deacord. Nu am sa sugerez despre ce schimbare este vorba, dar poporul roman nu este diferit de alte popoare – urmariti ce se intimpla in lume, cu adevarat.

    Răspunde
     
  • Klaus
    Iunie 8, 2016 la ora 20:08

    “Aceşti părinţi şi bunici ai noştri nu înţeleg internetul, nu au abonament la HBO şi Games of Thrones, sunt practic prizonieri ai televiziunilor de ştiri,” Moise, este pacat sa continui in acest stil. Imagineaza-ti ca peste citiva zeci de ani, tinerii iti vor spune ca este idiot…

    Răspunde
     
  • l50rin
    Iunie 7, 2016 la ora 13:23

    Din toate comentariile lipseste definirea la zi a „Dreptei”, dupa cum lipseste si din politica damboviteana.

    PNLul zice ca n-a atras electoratul de Dreapta… Pai cum ar fi putut s-o faca?

    Nu exista niciun pol politic pe Dreapta!
    PNL-ul, dupa ce s-a batut pe burta cu PSDul in USL, nu mai primeste nici voturile PNListilor istorici (care-or mai trai).
    BTW: in parlament nu a intrat niciun PNList… Doar USL. Liberalii (nu cei inregimentati, ci cei dezamagiti) n-au uitat.

    PNLul (liberalismul) a fost ingropat de Antonescu si dorinta lui de a fi presedinte.

    Dle Guran, retineti: Nu PSDul (Dragnea/Firea/etc) a castigat alegerile, ci Crin Antonescu le-a pierdut la carti, de acum cativa ani…

    Cumetria cu PSD, „manevra” alegerilor intr-un tur, calcarea liberalismului in picioare pentru confortul catorva „lideri”.

    Cu resturile PDL… partid dinamitat din interior de Traian Basescu (la a doua reusita, dupa CDR) si liberalii de stanga (!?) nu exista optiune de Dreapta (sau cel putin nu a existat pe buletinele de vot de duminica).

    Nu mai detaliez de ce nu cred ca doamna co-presedinta A. Gorghiu e tot ce poate da PNL-ul mai bun si de ce nu cred ca celalat co-presedinte e exact imaginea cea mai atragatoare pentru un partid.

    Răspunde
     
  • Just ask
    Iunie 7, 2016 la ora 13:17

    Un articol cam aiurea
    Vad ca toata lumea il judeca pe Nicusor Dan ca e prea putin carismatic, prea introvertit sau ca ” în puţinele ocazii în care acesta a apărut la televiziuni s-a bălbâit înfiorător”.
    Pe bune?
    Cred ca ar trebui sa il admiram – un om cu atatea defecte a demonstrat ca se implica si ca vrea ceva mai mult fata de noi cei care stam pe margine si plini de „calitati” nu facem nimic; poate ca implicarea noastra mai mare ar fi dus la un rezulatat mai acceptabil.
    Nu cred ca trebuie judecat asa aspru cineva care s-a implicat pana acum destul de voluntar in schimbare.

    Răspunde
     
  • alexandra
    Iunie 7, 2016 la ora 11:56

    bun articolul. din păcate oamenii care vor să facă nu sunt cunoscuți de multă lume, nu au mașinăria de partid în spate, nu au interese conexe financiare cu terți care să-i susțină, așa că ne-am ales din nou cu PSD.ul și hoții, aroganții și nesimțiții.

    Răspunde
     
  • Roxana I.
    Iunie 7, 2016 la ora 10:04

    Nu am citit cu atenție toate comentariile, de data aceasta. De regulă, citesc articolul și apoi toate comentariile, însă azi mă grăbesc fiindcă am niște urgențe (personale și profesionale). În realitate nu-i chiar așa greu să câștigi o competiție electorală când ai ”mașinăria” de partid în spate, echipa de campanie care face 80-90% din munca unui candidat etc… Pentru mine, din alegerile și din articolul asta (pentru care-i mulțumesc, totuși, autorului – cu toată tristețea din zilele astea) rămâne doar SPERANȚA pentru MAI TÂRZIU…deși nu știu când va fi asta… O zi cât mai plăcută tuturor, poate revin mai târziu – să citesc toate comentariile de aici (fiindcă am spus că azi nu am reușit asta) 🙂

    Răspunde
     
  • Mediator Bucuresti
    Iunie 7, 2016 la ora 08:44

    Judeci aspru, om bun! Daca poporul ar fi avut cu cine sa voteze ar fi votat. Dar cu partidul lui Blaga nu va vota nimeni atat timp cat el va fi acolo! Chiar nu a inteles nimeni nimic din voturile USB mai multe decat cele ale PNL???

    Răspunde
     
    1. Roxana I.
      Iunie 7, 2016 la ora 11:42

      Foarte adevărat și corect ce spuneți 🙂

      Răspunde
       
  • Roby_ss
    Iunie 7, 2016 la ora 08:25

    1. (Putin pe langa subiect) – Numele serialului e GAME (singular) of Thrones nu GAMES (plural) …. Am observat ca nu e o greseala de scriere, deoarece si la pastila Biziday de la EuropaFM ati pronuntat tot la plural. Va respect si va urmaresc dar IUBESC serialul asa ca, daca tot nu-l urmariti, nu-i mai folositi numele. Am inteles ca urmareati Homeland, puteati deci folosi numele acestui serial – un SUPER serial si acesta dealtfel.
    2. Poate ar trebui si dumneavoastra (ca si mine, doar ca parerea unui formator de opinie conteaza putin mai mult ) sa va schimbati parerea cu privire la salarizarea si reforma cu orice pret si indiferent de ordinea de aplicare in domeniul invatamantului. Am ajuns o tara de „slab pregatiti” si se pare ca e in interesul multora sa ramanem asa. Poate ca, asa cum spuneati si dumneavoastra, copii nostri sa aiba un al spirit civic, si etic, astfel incat sa se schimbe ceva in rezultatele urmatoarelor alegeri.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Iunie 7, 2016 la ora 12:15

      Culmea e ca stiu ca e game nu games, dar asa imi suna mie bine. N-am vazut decat primul episod din prima serie si de atunci imi tot interzic sa ma uit ocazional, la tv, ca sa il vad candva cap-coada. Mi-am facut si abonament la HBGo pentru asta.
      Nu ma mai uit la Homeland. Am renuntat pe la sezonul trei sau partru.
      Am prea multa tensiune in viata si fara filmul ala.

      Răspunde
       
      1. Alex Z
        Iunie 7, 2016 la ora 22:03

        Culmea, in G.of Tr. regasesti viata cotidiana-barbari,subtilitati,diplomatie,intrigi,POLITICA, tot…

        Răspunde
         
  • Ovidiu
    Iunie 7, 2016 la ora 08:01

    De acord cu ideea de astazi dar as vrea sa pun in discutie un alt aspect. Sunt clujean prin nastere si educatie dar de 31 de ani locuiesc in Baia Mare. Am votat de vreo 5 ori un primar care a fost arestat cercetat si condamnat. A facut puscarie, a iesit si juridic vorbind este reabilitat, poate, si a facut-o, sa candideze din nou. Legal, ca moral e alta discutie. L-am votat si pe Chereches in 2012. In cazul primului am asistat la cel putin trei termene de judecata si din cele prezentate tot n-am inteles pentru ce il condamnau sau pentru ce doar pe el nu si consilierii care luasera decizia. In concluzie era ceva discutabil. Pe Cereches l-au prins cu rata-n gura si se pare ca exista probe ca nu a fost pentru intaia oara. Si totusi peste 31000 de baimareni l-au votat duminica. Cred ca ar trebui sa ne numim Baia Mare-oras penal. Sau daca nu, intreb, 31000 de semnaturi ajung pentru a se face un referendum de schimbare a Constitutiei si a legii ce incrimineaza mita. Ca atat putem face noi. Cele 10 porunci nu le putem schimba, nu noi. Si atunci Chereches si cei ca el vor putea reveni la carma zambitori si curati. Problema e unde ascundem scutecele deja imputite.

    Răspunde
     
    1. Dan Deac
      Iunie 7, 2016 la ora 08:28

      Sunt din Baia Mare chiar daca de 15 ani traiesc in Timisoara. La sarbatori si la diverse evenimente mai dau pe acolo, suficient cat sa-mi fac o idee despre cum gandesc oamenii. A iesit Chereches pentru ca maica-sa merge la biserica. Cum suna? Suna asa cum e. Asta e argumentul dat de o vecina.Oamenii pur si simplu ignora faptele, pentru ca ei nu inteleg cate lucruri se pot face in plus din banii furati. Un alt aspect de mentionat, Chereches a fost martirizat in mintea oamenilor, a fost arestat in Saptamana Mare inainte de Pasti (daca imi amintesc eu bine) si chiar el a facut declaratii ce bateau in aceasta directie. In plus in mintea oamenilor exista suspiciunea ca faptele pentru care este incriminat nu sunt reale, pana una alta omul este in arest preventiv si nu condamnat. Asa ca in cazul Baia Mare cel putin nu avem inca o condamnare. In rest vorba cantecului „Orasul meu Minunat/ Baia Maaaare….”

      Răspunde
       
  • Florin Barbut
    Iunie 7, 2016 la ora 00:05

    Diferenta este dramatica LA VARF, la cei ce conduc si/sau manipuleaza multimile intr-o directie sau alta, si pe langa faptul ca respectivii stiu sa o faca (adica nu le zic prostilor in fata ca-s prosti ci ii manipuleaza in directii … se pare mai bune decat o fac ai nostri), intradevar si masele in discutie sunt nitel mai educate…dar nici pe departe atat cat sa conteze in mod direct proportional cu diferentele cu adevarat importante si dureroase dintre „noi” si „ei”. Ma, deci daca totusi nu m-am facut inteles si concomitent nici nu par doar un prost care vorbeste ca sa se simta important, pot explica si altfel (…iar daca nu citesti deloc chestia asta…fac ce-a facut tata!) 🙂 Am spart comentariul in trei, ca nu incapea, dar cred ca fascicolele au aparut in ordine inversa… Bottom line e ca am vrut sa ajunga elucubratia asta la tine, pana mea

    Răspunde
     
  • N!ck
    Iunie 7, 2016 la ora 00:05

    Am doar TREI intrebari off-topic:

    1 – De ce nu se face ordine in listele de alegatori inscrisi in registrul electoral? Sunt convins ca numarul cetatenilor cu drept de vot si cu domiciliul in Romania este mult mai mic de 18.275.000.

    2 – Cu ce procent a crescut numarul sectiilor de votare in 2016 fata de 2012?
    Eu am aflat ca in 2012 au fost 18.133 sectii de votare si ca au fost trasi la sorti 22.225 de opertatori (tablete) pentru sectiile de votare in 2016.

    3 – De ce nu se adopta si la noi sistemul de vot propus de David Bismark? Acest sistem care elimina riscul fraudei electorale poate fi vazul pe internet (cu subtitrare)

    Răspunde
     
  • Florin Barbut
    Iunie 7, 2016 la ora 00:03

    Pur si simplu cel ce „carmuieste” (patura de conducere, elita) este intradevar muuult mai educat din toate punctele de vedere in Elvetia decat in Romania si astfel manipuleaza patura majoritara medie (plebea, vulgul acelei tari) intr-o directie benefica pentru ca ACELA CARE CONDUCE percepe lucrurile in ansamblu percepand in mod implicit si binele IN ANSAMBLU, iar CEL CE MANIPULEAZA (din mass-media, etc cam cum esti tu si baciu CTP-elu) este de asemenea mult mai educat in Elvetia decat in Romania, pt ca stie sa MANIPULEZE BENEFIC mai eficient (adica nu le zice direct, ca aia nu e manipulare de nici un fel). „Spune-i prostului ca-i prost si vezi ce parere are”. Sau mai rau, iti imaginezi ca o sa-i educi atat cat sa conteze dramatic pe toti in mod direct de unu singur sau …cu ajutorul altor prosti? (sistemul de invatamant contine muuulta lume, stii bine). Crede-ma, invatamantul nostru o fi varza cu carne, dar ma uit ce scoate pe gura un occidental mediu, adica „un plebeu majoritar” DE ORIUNDE VREI TU de pe planeta asta din lumea civilizata si cu nivel de trai mult mai ridicat decat al nostru si ma ingrozesc realizand ca nu din diferenta de educatie a paturilor majoritare ni se trage! Nu sunt cu mult mai educati, ci sunt semnificativ doar mai.. manierati, mai cu bun simt si le lipseste si Estul (Balcanii) din sange (spagi, coruptie, mentalitati meschine) si atat!

    Răspunde
     
    1. Klaus
      Iunie 8, 2016 la ora 20:15

      “manierati, mai cu bun simt” – manierati intr-o anumita masura dar cu bun simt, intr-o foarte mica masura. Ipocrizia este ridicata la rang de educatie, chiar din scoala. Profesorii trebuie sa-si pazeasca jobul ca altfel comisia de parinti ii lasa someri. Fara detalii.

      Răspunde
       
  • Florin Barbut
    Iunie 7, 2016 la ora 00:01

    Gurane, tu ma cam enervezi nitel ma! 🙂 Esti ditamai omu’ (si la propriu si la figurat), oltean de-al meu (de-al lu’ tata de fapt), deci destept din oficiu, daaar… te alinti sau nu stiu ce naiba faci. Ia seama la CTP-elu cel batran si fioros! „Fiara a batrana” loveste permanent „cu manta” (ca la biliard). Niciodata, nicaieri pe planeta asta, cei „ce ne trag ciubotele” (plebea, vulgul) adica patura medie, respectiv majoritatea, nu a facut lucruri bune sau rele pt ca a fost preponderent MAI EDUCATA sau MAI NEEDUCATA, chiar daca intotdeauna au existat niste diferente de nivel al educatiei paturii medii intre diferite popoare, preponderent si definitoriu pt demersurile/performantele majoritatii fiind de fapt diferentele intre cantitatea si calitatea (directia) MANIPULARII paturii medii majoritare intre diferite popoare. Cum vine asta exact? Simplu. Tu chiar crezi ca mult mai multi tanti sau neni mediu-majoritari din Elvetia stiu cine au fost si cu ce anume s-au ocupat Wilhelm Gottfried Von Leibniz, Edgar Allen Poe sau Thomas Alva Edison decat tantile si nenii medii-majoritari din Romania, sau ca elvetianul mediu-majoritar stie cu mult mai bine decat un romanas mediu, ce inseamna exact un buget, un provizion, un calcul de risc sau ce implicatii sociale, demografice sau economice are o anumita masura sociala sau alta? Nu!

    Răspunde
     
    1. Klaus
      Iunie 8, 2016 la ora 20:14

      Aici, totala dreptate. Altfel spus: capul plecat sabia nu-l taie. Umilinta in fata superiorului si inginfare in fata subalternului. Lumea civilizate? Praf si pulbere.

      Răspunde
       
  • Daniel
    Iunie 6, 2016 la ora 23:36

    Vreau ca actuala clasa de politruci sinistri sa fie inlocuita de oameni ca Armand Clotilde, Ciolos, Kovesi.

    Răspunde
     
  • C7
    Iunie 6, 2016 la ora 23:10

    Eu unul m-am resemnat. În Pitești primii doi clasați au fost 2 penali urmați de un candidat implicat în multe acțiuni de caritate cu ajutorul comunității dar care nu a avut nicio șansă. Cred ca anormalul este normal în tara asta iar cei care te urmăresc și scriu aici sunt duși cu pluta. Speranța a murit pentru ca acum este clar ca suntem minoritari intr-o tara care din păcate nu are viitor.FĂRĂ PUSCARIE NU POȚI CANDIDA LA PRIMARIE !

    Răspunde
     
  • Dan
    Iunie 6, 2016 la ora 22:30

    Eu am obosit sa traiesc in romania, nu sunt de ajuns grijile personale trebuie sa ma mai gandesc cum ce legi pt corupti mai da PSD-ul care pot face orice tot nu isi pierd hoardele de pensionari si asistati votanti.

    Oricum nota de plata va veni in vro 10 ani cand vor iesi decreteii la pensie, si o sa va rugati de tineri sa se intoarca in tara, si ei o sa se intrebe pai la ce.

    Răspunde
     
    1. Alex Z
      Iunie 6, 2016 la ora 22:33

      Buna sesizare, doar ca ei inca nu conceep asta…

      Răspunde
       
  • Alex Z
    Iunie 6, 2016 la ora 22:08

    Important de inteles! tinerii nu au votat pt.ca stiau ca nu e cine sa-i reprezinte. Greu de gasit persoana hotarata/dispusa sa lupte cu mafia politrofa…,iar chiar daca o/il gasim necesita timp ca si ceilalti concetateni sa il/o cunoasca,accepte sa voteze!

    Răspunde
     
    1. Klaus
      Iunie 8, 2016 la ora 20:11

      Interesant. Vezi insa ca nu persoana trebuie sa lupte (cel putin nu singura), ea trebuie purtate ca un stindard si aparata/protajata de toti..

      Răspunde
       
  • Gelu
    Iunie 6, 2016 la ora 21:59

    Buna tuturor. Pentru cei care nu sunt din Tg Mures si nu inteleg de ce castiga Florea cel anchetat, am sa incerc o explicatie simpla. Dupa revolutie pana in 1996 orasul a avut si primar si CL controlat de UDMR. Orasul arata jalnic, totul se dezmembra (locuri de agrement, strazi, tot). Florea are pacatele lui dar a incercat sa miste lucrurile intr-o directie. Problema aici este ca sigur 60 – 70% din populatia maghiara va vota UDMR doar pt ca e UDMR. Nu pt candidat. Asa ca romanii voteaza cu Florea pt ca stiu ca el are o sansa sa invinga votul dat strict pe criterii etnice. Traumele de la inceputul anilor 90 dispar, dar dispar greu. Iar orasul s-a schimbat enorm, si nu in rau. Sper ca v-am fost de folos. O seara placuta tuturor.

    Răspunde
     
    1. Andrei
      Iunie 7, 2016 la ora 10:02

      Eu cred ca motivul realegerii sale repetate este lipsa de educatie a populatiei. Astfel, majoritatea votantilor se lasa pacaliti de spoielile facute intotdeauna inainte de alegeri. Si iti dau dreptate, din acelasi motiv, multi pot fi, si chiar sunt manipulati cu idei conform carora un primar maghiar ar face rau orasului. Apropo, in anii 90, nicaieri in Romania nu s-a facut nimic. Nu ar fi contat cine ar fi fost la primarie. Ca si concluzie, eu doar atat pot spune: Daca de un primar ca Florea sunt targumuresenii multumiti, atunci sa incerce sa isi imagineze cat de multumiti ar fi putut fi de unul cu adevarat competent si dornic sa faca bine comunitatii.

      Răspunde
       
  • Hoartza
    Iunie 6, 2016 la ora 21:51

    Atat timp cat nu vom avea legi organice la invatamant, sanatate, pensii, cat constitutia nu va delimita strict puterile in stat si interactiunile lor, ne vom zbate in acelasi marasm economic, politic si social !
    Parerea mea !

    Răspunde
     
  • provincial
    Iunie 6, 2016 la ora 21:45

    Desi mai am mult, mult pana la varsta pensionarii, ma deranjeaza vesical scuza ca au votat pensionarii, ca doar ei mai sunt in Bucuresti cu acte in regula. Pardon! Au votat doar 33% din cei care aveau drept de vot! Nimeni nu I-a tinut acasa pe ceilalti. Daca au votat pensionarii, bravo lor, si-au exercitat un drept civic si o datorie fata de societate. Restul, daca au optat sa stea acasa, atunci sa taca! Ei au ales sa nu isi expriime parerea.

    Răspunde
     
  • xar
    Iunie 6, 2016 la ora 20:35

    Schimbarea se produce, iar alegerile locale trebuie intelese prin aceasta prisma pentru
    ca in tara cei care au votat, au votat schimbarea( alternativa PNL ),iar in Bucuresti la fel au votat schimbarea adica USB. Avand in vedere ca interesul tinerilor ( sa zicem 18-30 ani ) e inca redus pentru politica (dar si cand vor vota, vor vota orice altceva decat PSD ),dar doar inca caci toate generatiile au prezentat in segmentul propiu de varsta 18-30 un interes scazut pentru politica e lesne de inteles ca PSD isi da ultima suflare in acesti ani si cu siguranta decidentii de la varful PSD desi defileaza in media pe baza reultatelor obtinute stiu asta.

    Răspunde
     
    1. xar
      Iunie 6, 2016 la ora 20:47

      Si o completare pentru Bucuresti: chiar daca Bucurestiul dupa aceste alegeri a iesit rosu „insangerat” sa fim constienti ca Bucurestiul iese in strada cand politicul deviaza de la respectarea legii pe care indiferent de culoarea politica are obligatia de a o respecta sub sanctiune penala si presiune populara (de altfel in Bucuresti s-au vazut schimbari de primari, guverne etc sub aceasta presiune )

      Răspunde
       
  • Florin
    Iunie 6, 2016 la ora 20:28

    Cat timp tara asta e tinuta pe perfuzii de ajutoare sociale, nu avem sanse. Taie-le speranta (nu ma duc la vot ca oricum nu am cu cine), tine-i dependenti (votez cu ala sa nu imi ia ajutorul), arunca cu un pic praf in ochi si ai votul asigurat. Doar polii mari, marile orase nu sunt de ajuns. Masa de manevra e mai mare decat salariatii la privat. Pensionarii care tot voteaza PSD se gandesc la urmatoarea pensie marita cu 5%, in loc de viitorul nepotilor pe care ii plimba prin parcuri. Da, e frumos, avem locuri de joaca in parcuri, gardulete, blocuri reabilitate, dar dincolo de gard nimeni nu priveste sau pur si simplu nu intereseaza. Nimeni nu le spune ca ce au furat aia din PSD/PNL/PMP/UNPR/ALDE si poate in viitor USB (sper sa ma insel macar) ar fi putut sa le mareasca pensiile cu 10% sau ar fi avut acces la servicii de sanatate nediluate, medicamente compensate, etc. Nimeni nu le spune impactul asupra nepotilor ca vor fi educati de profesori care mor de foame, de oameni care nu au niciun interes sa-si faca treaba cu raspundere, ca doctorii aia la care se duc dupa ce ii consulta nu se gandesc decat cum sa plece, etc.
    Un popor care voteaza penali dovediti, e irecuperabil. Furtul, coruptia girata cu votul. In toamna, nimeni nu-i va opri sa desfiinteze orice lupta anticoruptie pe principiul, poporul a votat si a ales.

    Răspunde
     
  • abc
    Iunie 6, 2016 la ora 20:10

    33% prezenta la bucuresti fata de 66% la turul 2 prezidentiale. inseamna ca au fost multi nehotarati care nu au venit la vot

    Răspunde
     
  • Florin
    Iunie 6, 2016 la ora 20:10

    Părerea mea este că PSD își face iluzii. Au câștigat acum pentru că tinerii nu s-au simțit reprezentați de nici o forță. Nicușor Dan e șters, nu convinge. Acum, când actuala clasă politică este definitiv compromisă, dacă se trezește un grup de tineri fără istoric în politică să se organizeze într-un partid, au șanse mari să sufle caimacul lipitorilor politice post-decembriste. Cred că încă nu am avut o criză majoră ca să ne resetăm.

    Răspunde
     
  • FlorinT
    Iunie 6, 2016 la ora 20:08

    Dupa aceste alegeri sunt tot mai sigur ca urmatorul presedinte al tarii va fi Dragnea. Ficusul a dovedit inca odata ca e doar ficus.

    Răspunde
     
  • Silvia
    Iunie 6, 2016 la ora 19:40

    Tinerii nu au venit la vot pentru ca nu sunt bucuresteni ori nu au viza de flotant. Bucurestiul bucurestenilor este cel al pensionarilor. In mare parte.

    Răspunde
     
    1. alex
      Iunie 6, 2016 la ora 20:04

      asa e!

      in sfarsit cineva pune aspectul asta in evidenta. corporatistii, hipsterii, activistii, biciclistii, etc etc, sunt veniti la bucuresti pt studii sau munca. si au buletin in cine stie ce colt al tarii. si probabil multi nu au fost la vot nici pe la casele lor, fiindca sa fim seriosi! doar nu e nimeni nebun sa petreaca 12 ore pe tren (doar dus) sau sa isi piarda vremea (sau viata) pe valea oltului.

      Răspunde
       
      1. Diana
        Iunie 6, 2016 la ora 20:16

        In mare parte cei care stau in chirie au avut problema asta, pentru ca sunt la mana contractului pe care un proprietar nu prea vrea sa il inregistreze. Fiind in situatia asta, tot ce am putut face a fost sa vorbesc cu prietenii care au buletin de Bucuresti sau viza de flotant, sa incerc sa le explic in mare care este situatia indemnandu-i sa citeasca diverse articole pertinente (multi dintre ei spun ca nu sunt interesati de politica, nu urmaresc nici stirile). O parte au fost receptivi, dar cei mai multi au fost indiferenti, preferand sa se distreze in loc sa mearga la vot, argumentand ca nu stiu sigur cat mai stau in Bucuresti sau ca oricum nu se schimba nimic. In situatia data, am ajuns la aceeasi concluzie ca ideea subliniata in articol.

        Răspunde
         
    2. George
      Iunie 6, 2016 la ora 22:07

      Tinerii nu au venit la vot pentru ca nu sunt bucuresteni sau nu au viza de flotant?

      Scoate-ti capul din curul propagandei lui Guran.

      Numar total de alegatori inscrisi pe listele din Bucuresti: 1787255

      Numar de alegatori prezenti la vot: 586851

      Răspunde
       
      1. George
        Iunie 6, 2016 la ora 22:08

        Nu au venit la vot pentru ca sunt prea prosti sau prea lenesi, nu pentru ca nu sunt pe liste.

        Răspunde
         
      2. C7
        Iunie 6, 2016 la ora 23:31

        Georgică, tata, scoate-ți gura din cur’iozitate’ când vorbești. Trăiești în Suedia și ești influențat de propaganda cumva ? Ești orb ? Nu ieși din casa ? Nu ai cheile de la ușă ?! … sau ce ?

        Răspunde
         
        1. George
          Iunie 6, 2016 la ora 23:39

          Cred ca tu esti unul dintre cei orbi. Nu mai cauta scuze si nu mai hali propaganda lui Guran (el are o agenda) sau a lingailor lui de pe aici.

          Pune-ti creierul la munca si incearca sa analizezi situatia obiectiv.

          Pe liste sunt aproape DOUA MILIOANE de votanti in Bucuresti, iar prezenti la vot au fost 600 de mii. Sa spui ca nu a castigat candidatul pe care-l voiai tu (sau de fapt, ca a iesit cel pe care NU il voiai) pentru ca oamenii nu au viza de flotant este o imbecilitate.

          Este o imbecilitate de genul celei de acum cateva zile in care Guran zicea ca votantii (deci cei care voteaza) sunt indoctrinati sa creada ca tehnocratii (cei care NU au fost votati, ci numiti) sunt raul suprem, probabil in perspectiva unor noi alegeri. Logica!

          Răspunde
           
          1. hohenstaufen
            Iunie 7, 2016 la ora 09:58

            George…Esti prost cu acte sau prost de la antene? Care este problema ta pana la urma? Nu spui nimic si sasri si acuzi o explicatie plauzibila pentru lipsa unui segment de votanti.

             
  • gus
    Iunie 6, 2016 la ora 19:35

    Nu e o scuza ca pensionarii nu tin o minima legatura cu actualitatea tehnica, vrei sa supravietuiesti in jungla te adaptezi mereu. Nu o faci, esti mancat/prostit de altii, asta trebuie sa vina din educatia ta. Nu e asa greu sa cauti pe internet informatii, nimeni nu spune sa fie programatori sau sa faca alte chestii complicate. Doar ca se complac cu fraza „pe vremea mea nu erau astea, eu nu stiu, nici nu mai vreau sa invat, ce-mi mai trebuie?”. Iata ca poate trebuie, e doar de utilizat ceva, nu creatie…nici bucurestenii nu au nici o scuza ca nu a iesit Nicusor Dan, era ALTCEVA. G. Firea e duplicitara, alunecoasa, o sa va frigeti si cu ea ca si cu Base…

    Răspunde
     
    1. alex
      Iunie 6, 2016 la ora 20:05

      pai pe pensionari nu ii mai prosteste si nu ii mai mananca nimeni. noi suntem prostiti si mancati. din impozitele noastre se ingrasa ciuma rosie

      Răspunde
       
  • m
    Iunie 6, 2016 la ora 19:30

    Eu n-am urmarit campania Dansei, dar mi-a lasat impresia ca a invatat din greselile lui Ponta. Totul calculat sa-si conserve electoratul, fara derapaje, polemici, sperand intr-o prezenta scazuta. Mai degraba PNL a tinut oamenii acasa, daca ar fi sustinut candidatura lui Nicusor probabil era altfel. Dar Nicusor asta ar fi incurcat pe toata lumea, pana la urma 🙂 Firea va gestiona Bucurestiul pentru urmatorii ani, ochii pe ea, daca greseste fiti prezenti si n-o slabiti, daca face bine sustineti-o.

    Răspunde
     
  • Maftei
    Iunie 6, 2016 la ora 19:24

    A fost o manevra reusita din partea candidatului PSD…nu a aparut prea mult in fata alegatorilor ptr. ca ar fi iritat pe cei care nu o agreaza si ar fi venit la vot numai ca sa voteze impotriva ei.Cunosc multa lume,vorbesc de pensionari, care nu s-au dus la vot gandindu-se ca, oricum tot FIREA va castiga.Cel mai rau lucru este ca cei tineri n-au fost la vot.Cei indecisi au stat acasa.Cei cu mai putina educatie s-au dus la vot ptr. a pune o stampila pe buletin la intamplare ptr. a nu se folosii unii sau altii de el.Am auzit asemenmea comentarii in tramvai si…nu mi-a venit sa cred (( ca oricum toti sunt niste hoti ).Oare cand vom invata sa fim cu adevarat responsabili de ceea ce sa intampla ( cu un astfel de invatamant !!?? care cum face educatia tinerilor? iesind in strada ptr. a cere salarii, tocmai inainte de alegeri? O manevra inacceptabila din partea sindicalistilor psd-isti )

    Răspunde
     
  • oct
    Iunie 6, 2016 la ora 19:18

    da, aveti dreptate, din pacate. Romanii isi merita psd-istii si restul coruptiilor. dar, tot nu inteleg ce aveti cu Dan. nu a fost, intr-adevar, in largul lui la interviurile mari, dar se obisnuieste, devine din ce in ce mai deschis si mai coerent. mai mult de atat, cred ca nu de oameni carismatici avem nevoie acum, ci de oameni seriosi, cinstiti si capabili. in vreo 10 ani de activisim civic, dan a dovedit ca le are pe astea. acum… ramane de vazut ce va fi de acum incolo…

    Răspunde
     
    1. Raoul