Nu mai trimiteți la CCR cozile de topor ale politrucilor!

de Moise Guran

A fost Codruța Kovesi la Interviurile EuropFM. Supăratăăăă! Nu-i vorba, mie tot timpul mi se pare că doamna Kovesi ori vine de la o înmormântare ori se duce la una, dar de data asta, vorbind cu Anca Grădinaru despre perspectiva ca însăși Curtea Constituțională să scape sute de corupți, mi s-a părut că doamna Kovesi clocotește. De la un moment dat nici n-a mai pus altfel problema, s-a adresat direct cetățenilor căci da, de acum nu prea mai pare a fi altă cale.

careul de asi

Senatoarea Jipa, cea care l-a dat cu mir pe Dan Șova să-i ajute și lui Dumnezeu la imunitate, a bătut din picior și în final și-a dat demisia din partid, reproșându-le colegilor că merită de 12 ani să ajungă și ea judecător la Curtea Constituțională. Peste două luni se schimbă trei judecători și doi dintre ei vor fi numiți de actualii parlamentari.

La Europa FM, Codruța Kovesi a explicat că abuzul funcționarului nu e nici pe departe o infracțiune măruntă, o greșeală făcută de un funcționar prost, ci o faptă gravă, făcută cu intenție, inclusiv la achizițiile publice trucate, cum ar fi de exemplu cele din sănătate. 

Am selecționat în cinci minute esența declarațiilor de la Europa FM în înregistrarea de mai jos.

Mi-am dat seama după formularea procurorului șef al DNA că a încercat o replică nenominală la campania de dezinformare pe care o face fostul președinte Traian Băsescu pe toate posturile de televiziune, fără nici cea mai mică jenă că lumea s-ar putea prinde că Băsescu vrea de fapt să o scape pe Elena Udrea de dosarul Gala Bute.

Cinci minute și cu Băsescu la Digi24, săptămâna trecută…

Confuzia pe care o introduce fostul președinte este între infracțiunea din culpă, care da, presupune o greșeală, și intenția indirectă, cea în care un Piedone de exemplu știe că dacă dă un aviz fără respectarea normelor de incendiu pot muri oameni exact într-un incendiu. Totuși, dacă publicul poate fi păcălit cu o astfel de confuzie, relativ tehnică, între intenția indirectă și culpă, te aștepți ca la judecătorii Curții Constituționale lucrurile să stea altfel. Mie de exemplu mi-a fost destul de clar, și probabil că și celor de la DNA le-a fost, atunci când l-am văzut pe ditamai Augustin Zegrean, președintele Curții Constituționale, reluând la televizor aceeași  argumentație ca și a lui Traian Băsescu (omul care l-a și trimis la CCR) că aici nu mai e vorba de confuzie, e vorba de un aranjament ticălos. Și mai stau să văd și cu Daniel Morar care-i treaba. Curtea se pronunță pe 24 mai, dar există informații că la dezbaterea din 5 mai au existat 4 voturi pentru dezincriminarea abuzului și 4 împotriva. Așadar DNA-ul atârnă într-adevăr într-un fir de ață și de aici furia doamnei Kovesi. 

Oricum, în cele mai multe cazuri de abuzuri, cum sunt achizițiile publice, gen Gala Bute, sau în Trofeul Calității al lui Adrian Năstase, sau în fraudele electorale, pentru care a fost condamnat definitiv Dragnea, intenția este directă. Dar știți cum e, urma scapă turma… Invocând prostia funcționarilor, acest careu de politruci, precum și cozile lor din CCR vor scăpa și de pușcărie și de pedepse cu suspendare.

Codruța Kovesi nici n-a polemizat cu ei, nici nu prea îi dă voie statutul de magistrat, dar a făcut un apel foarte direct la cetățeni… Dacă societatea asta vrea, asta vom face… Le dăm drumul tuturor, îi albim și îi scăpăm de despăgubirile pe care ar trebui să le dea înapoi statului.

jipaCorelând presiunile pe care le face Liviu Dragnea asupra guvernului Cioloș, la fel, pentru modificarea statutului funcționarilor, dar înn același sens, cu bătaia de picior a senatoarei Jipa care ori va ajunge ea, ori va ajunge altul ca ea din această vară la Curtea Constituțională, mai că-mi vine să zic că bătălia pare pierdută.

Marțea neagră din 2013 e aici. Atunci parlamentarii au avut prostia să facă un heirup de o zi în care să modifice mai multe legi penale în același timp, încercând să-și dezincrimineze fiecare ce fapte de corupție avea. Atunci lumea a ieșit în stradă, aveam alegeri, Ponta s-a dat plecat și a intervenit Crin Antonescu. Acum cineva deștept care a învățat din greșeliule de atunci, introduce una câte una, o dată pe săptămână în Parlament modificările, astfel încât să nu se panicheze poporul. Concomitent se acționează prin oamenii de la Curtea Constituțională și prin cei strecurați în guvern.

Pare o conspirație prea amplă, pare un plan gândit pe prea multe planuri. Kovesi s-a prins, dar n-are ce face, Cioloș și Raluca Prună s-au prins și ei și se agită cât pot, Iohannis doarme liniștit. Măcar la asta președintele doarme împreună cu poporul.

Îi va da după aceea un mesaj pe facebook… np!

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

52 răspunsuri la Nu mai trimiteți la CCR cozile de topor ale politrucilor!

  • Constantin
    Mai 11, 2016 la ora 21:26

    „A fost Codruța Kovesi la Interviurile EuropFM.”_Doamna Kovesi nu a fost la fel de suparata pe dl D Condrea, conducatorul pusculitei SRI, care va fi prezentata eventual, daca dl Tolontan va insista, drept Afacerea Tigareta nr. XXIV a unor angajati mai nonconformisti ai cooperativei „Ochiul si Timpanul”.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Mai 11, 2016 la ora 11:46

    DNA VS Stat. Dupa cum am mai scris, kleptocratia a acaparat institutiile statului, devenit captiv al organizatiei transpartinice de tip mafiot care se afla la putere. Mai devreme sau mai tarziu DNA va ceda si se va avedea ca este rolul cetatenilor sa-si apere Cetatea. In actualitate, lucrurile nu au atins inca gravitatea care sa ne faca sa vorbim despre un punct critic. Spre exemplu, abuzul in serviciu NU se dezincrimineaza, fiti linistiti. Dar, este, dupa cum sesizeaza dl Moise, inca o etapa in drumul spre puterea absoluta a organizatiei de tip mafiot in Romania. Nivelul organizarii sociale, asa cum scriam cu ani in urma, tinde sa se puna in acord cu nivelul constiintei cetatenesti. Prin urmare, ma astept ca lucrurile sa se inrautateasca si mai mult inainte de a deveni mai bune. Daca Black Cube s-a oprit (ajutat) la timp, se va incerca atacarea DNA prin alte mijloace. Caderea DNA va genera efecte dramatice in economie, sanatate etc. Inmultirea dramelor din spitale, scaderea abrupta a nivelului de trai, prabusirea unor constructii prost executate samd (toate petrecute deja in alte state cu un nivel ridicat al coruptiei) sunt indicii ale apopierii de punctul critic.

    Răspunde
     
  • speranta R
    Mai 11, 2016 la ora 08:44

    multi reproseaza in comentarii ca nu s-a votat suspendarea lui Basescu;gresit!
    NU persoana a fost problema si atunci ca si
    acum ci,SCHIMBAREA LEGILOR pentru interese de grup:sa plece ai vostri,sa vina ai nostri.
    „ganditi ca nu doare”;
    acum vor sa schimbe culpa,sa scape ei ,dar nu se gandesc ce debandada va fi peste tot,
    in jos,chiar si la cei ce acum muncesc corect si fac Romania functionala

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Mai 11, 2016 la ora 10:45

      Gresit Speranta.
      Problema este ca CCRul cu sprijin extern a decis sa calce in picioare democratia in 2012 la suspendare.
      Chiar daca nu toti cei 7.5 mil au votat corect, tot au fost multe milioane care au facut-o.
      Iar votul este sfant, este insasi esenta democratiei, iar cand tu CCR, repet, cu sprijin din afara, a incalcat acest mare principiu al democratiei, e clar ca nu mai avem asa ceva.
      Ori intr-o colonie, si una in care nu se baga bani, ci doar se cumpara industrii si pamanturi si se fac bani din corporatii, eu nu am de gand sa ies in strada. Iesitul in strada e pt democratii.
      Moise din pacate nu a inteles asta, si nici DNAul si nici altii.
      Daca DNAul si PICCJul reiau ancheta eratei CCR (chestia aceea jegoasa facuta pe ascuns, de cativa din CCR), si multi din CCR intra la parnaie pt abuz in serviciu, atunci voi iesi in strada si pt DNA, pt ca vor demonstra ca apara democratia si statul de drept.
      Sunt fan americani, si catva UE mai ales in acest context, dar cred ca au gresit in momentul 2012, cand dupa ce au vazut cati au iesit la vot, oameni normali, care nu voteaza PSD, doar pt a-l da jos pe Basescu, si nu i-au cerut acestuia demisia, pt a evita momentul penibil cu CCRul. Acum si ei si Moise au ce au semanat. La fel si Udrea si Basescu, anchetati si haituiti. De Bica, nu mai zic, toti cei care au cunoscut-o, fara a-i fi amici de porcarii, stiu ca si-o merita.

      Răspunde
       
      1. speranta R
        Mai 11, 2016 la ora 12:36

        mihaix,
        democratia inseamna legi,principii;
        de ce nu te referi si la viteza in care au
        schimbat atunci atatea legi,ca sa fie cum
        vor EI;majoritatea nu a acceptat asa ceva,chiar daca-i reprosau multe lui Basescu;
        despre extern,
        „nimeni nu te cucereste,daca nu te lasi cucerit”;vezi Rompetrol si alte TUNURI,
        contra SPAGA

        Răspunde
         
        1. mihaix
          Mai 11, 2016 la ora 15:18

          Stai sa vezi ce zic magistratii de noul cod penal si de procedura penala, apropo de legi facute pe genunchi si adoptate fara logica.
          Dar aici vorbeam de cel mai important principiu al democratiei: respectarea votului popular in dauna oricarui alt interes. E si un citat latin : fiat justitia, et pereat mundus pe care l-as parafraza: sa nu ne jucamcu democratia de-ar fi sa piara lumea. Pt mine CCR si statul de drept nu mai exista din 2012. Am acceptat ca suntem o colonie, sa se ocupe stapanii de ea, nu sa ies eu in strada, pt ca iesitul in strada e o treaba democratica. Cu democratia nu te joci, azi te … pe ea, maine le ceri cetatenilor sa o respecte, pt ca nu asa functioneaza, e nevoie de zeci si sute de ani si o poti pierde intr-o clipa. SUA si UE nu au inteles si nu aurespectat asta. Scuze :(. PS sunt fan si sprijin sua in noul razboi rece, dar in colonie sunt cuminte, pt ca mi-am luat-o o data peste bot. Si nici nu vad beneficiile financiare ci doar furtul prop ro.

          Răspunde
           
        2. mihaix
          Mai 11, 2016 la ora 15:26

          Corect nimeni nu te cucereste daca nu te lasi cucerit. Romanii si-au vandut singuri tara de 27 de ani, probabil obisnuiti cu sclavia si cu pupatul in cur. Celor care nu le-a convenit, vreo 4 mil, au plecat. Asta e natia, asta e ce-a ramas, asta e situatia. Imi aduc aminte si acum de anii 90, cand cei care sunt plecati erau in strada protestand sau sprijinindu-l pe Rege, sau democratia si partidele istorice. Milioane. Doamne ce vremuri, cand aveam natie. Acum … Psd … Pnl e fostul pdl adik fostul fsn…. Toti mana in mana la vandut

          Răspunde
           
  • Cris
    Mai 11, 2016 la ora 08:23

    Bravo Moise. Ti-ai dat seama ca Basescu e un escroc de talie internationala care a distrus un popor si a nenorocit o tara, prin masuri de informetare fara precedent. De fapt toti aia pe care i-ai pus in poza, pe carti de joc, sunt niste escroci si niste politruci (Zegrean included).

    Răspunde
     
  • mihaix
    Mai 11, 2016 la ora 03:49

    Aud zilele acestea ca dupa nulitatea Zegrean, sistemul vrea sa o bage pe nulitatea in logica si juridic Livia Stanciu. Sa fie primita. Eu sunt fan bal si spital

    Răspunde
     
  • mihaix
    Mai 11, 2016 la ora 03:39

    Moise te rog nu te mai lua de Iohannis. Omul este acelasi, constant. Eu v-am zis din 2014 ca e autist si cu iq sub 70, dar v-ati facut ca ploua si ati indemnat lumea sa-l voteze desi stiati bine cine este si ce poate.

    Va rog nu mai insistati cu el
    Omul se plimba cu nevasta in toata lumea cu fustite mini ca e buna, isi ia case, merge vinerea la Sibiu blocand iuliu maniu pt ca nevasta nu accepta sa fie sotie de presedinte in bucale al miticilor ca deh suntem niste fraieri, si bine ne face.
    Asta poate asta face, nu stiu la ce te asteptai, este chiar stupid sa ii ceri sa fie ce nu este.
    Legat de Zegrean si de CCR mai ieri il laudai pe acest fost consilier juridic ajuns mare constitutionalist de la avicola, de care rad toti magistratii

    Răspunde
     
  • mihaix
    Mai 11, 2016 la ora 03:31

    Moise in 2012 cand acelasi CCR mi-a anulat votul si ati sarit toti in sus ca e un atac la statul de drept. Sunt al dracu daca iti zic azi ca ataci statul de drept ?
    Sunt al dracu daca-ti aduc aminte ca nu demult il laudai pe Zegrean ? Acest politruc pus de basescu ?
    Nu sunt al dracu dar iti zic atat: istoria se repeta si faptul ca nu ai luat in 2012 atitudine inclusiv pt a modifica statutul ccrului de ex pt a fi ales doar de csm sau iccj si sau de instante de judecata, te-a adus azi in acest punct critic.

    Moise vezi ca ataci statul de drept ! Nu am putut sa nu ma abtin pt ca e penibil ce se intampla in aceasta tara.

    Uita-te si la Udrea si la Basescu care isi ataca fostele tonomate, fostii numiti de ei gen : securisti maiori, procuror sef dna etc etc. Karma

    Ai dreptate in tot ce zici dar la fel am avut si eu cand mi-a fost anulat votul de acelasi ccr numit politic si tu ai tacut, asa ca si eu azi, cetatean voi tacea. Probabil ca vor rezolva problema tot cei din afara. Pe mine ma doare deja undeva de aceasta non tara. Daca tot decid altii ii las. Oricum vb ta Iohannis, acest non existent tace, desi toata prostimea tanara si libera l-a votat. Stii cumva Moise cati mi-au zis ca au realizat ca e fff slab la IQ ca sa fiu decent in exprimare ? Si cand le zic ca asa a fost si in dezbateri media imi spun ca ei nu s-au uitat, pt ca au pus doar stampila contra ciumei rosii Ponta . Scuza-ma dar asta-i tara pe care ati creat-o…Intre mortii lui dragnea, si fb nu avem dif

    Răspunde
     
  • alex
    Mai 11, 2016 la ora 02:30

    vor interveni americanii (sau macar partea neoconservatoare , adica clinton+bush, nu realista obama+trump) si restauratia penalilor nu va avea loc.

    Răspunde
     
  • razvan
    Mai 10, 2016 la ora 23:30

    Moise singura solutie sta in atitudinea pe care noi cei care inca nu am fost prostiti de aceste personaje sa raspundem pe masura tupeului lor; putem incepe printr-o mediatizare puternica a statutului lor: sa nu-i mai „domnim” atat ci sa vorbim despre ei asa cum sunt in realitate: sa nu mai zicem domnul Dragnea ci sa spunem infractorul Dragnea, sa nu mai spunem domnul presedinte Basescu ci sa spunem inculpatul Basescu s.a.m.d. Nu cred ca este nimic ilegal si in plus populatia usor usor ar incepe sa-i perceapa asa cum sunt in realitate.

    Răspunde
     
  • Virgil
    Mai 10, 2016 la ora 23:03

    Zegrean este coada de topor a lui Basescu! Da, asta se stie din 2012! Dar cum sa afle publicul larg, daca jurnalisti precum Moise Guran, nu o spun cand influenta isi produce efectele. Faptul ca acum 4 ani nu ai fost indignat ca 8 milioane de romani au votat degeaba iar acum te isterizezi pentru ca s-a suparat Codruta, lucrul acesta da masura valorii tale de asa zis jurnalist formator de opinie.

    Răspunde
     
  • Val
    Mai 10, 2016 la ora 22:38

    N-am crezut ca o sa ajung vreodată sa admir justiția din China.
    Da …

    Răspunde
     
  • Elena Udrea
    Mai 10, 2016 la ora 21:52

    Mai oameni buni, voi aveti idee ce este in dosarul Gala Bute??? De unde aveti voi convingerea ca eu am facut acolo un abuz? Daca tot aveti convingeri asa ferme, puteti sa spuneti si ce abuz am facut? Ce atributii mi-am indeplinit eu defectuos? Eu, care eram MI NIS TRU, MINISTRU, nu director, nu functionar in minister!!! Si tineti cont! Nimeni altcineva nu mai este acuzat in acest dosar!!! Ministrul nu deruleaza proceduri, nu are astfel de atributii ca sa zici ca le-as fi putut indeplini defectuos, eventual. Nu am nicio semnatura in promovarea Romaniei in cadrul Galei, pentru ca toate atributiile mele erau delegate din 2009 Secretarului General. Cum de va lasati manipulati? Si ce avantaj am avut eu ca a fost organizata Gala de Box in Romania si ca Romania s-a promovat in cadrul acestui eveniment?
    Daca vedeam astfel de comentarii pe site-ul A3, nu as fi reactiionat. Pacat de atata carte… Unde este carte multa este si naivitate multa…

    Răspunde
     
    1. lukka
      Mai 10, 2016 la ora 22:15

      Hai sa fim seriosi si sa lasam prosteala pe fata!!!Daca dosarul nu era probat, nu se aplica masura arestarii preventive si a arestului de domiciliu , mai ales in situatia unui dosar atat de mediatizat!
      Si nici expresiile populiste de tipul „mai oameni buni” nu mai au priza si credibilitate la actualul electorat.
      Ce sa facem, mai evoluam si noi, chiar daca mai incet decat ar fi de dorit!

      Răspunde
       
      1. curios
        Mai 10, 2016 la ora 22:45

        probarea dosarului nu se face in instanta ? Arestul preventiv se face pe indicii si nutrebuie probat nimic. S-a schimbat legea cumva ?PS. raport al Departamentului de Stat:zeci de persoane MOARTE in arest preventiv. Adica nevinovate, caci nu mai e posibila judecarea dosarului

        Răspunde
         
        1. veninusrl
          Mai 11, 2016 la ora 00:24

          Pacat ca printre cei decedati nu sunt si politicieni.

          Răspunde
           
        2. Mihai
          Mai 11, 2016 la ora 09:12

          si cate (zeci de) mii moarte in spitalele „dezinfectate” de mafia pastorita de politicieni???

          Răspunde
           
    2. Moise
      Mai 10, 2016 la ora 23:07

      Doamna, noi doar vrem sa va gaseasca un judecator nevinovata, iar nu sa schimbati legile ca sa fiti asa. E prea mult?

      Răspunde
       
      1. Sorin
        Mai 11, 2016 la ora 10:49

        „Doamna”?!!! Udrea, de ce nu lasati legea si judecatorii sa-si faca treaba, si vreti sa va faceti voi singuri legile dupa care nu puteti fi trasi la raspundere; suntem jefuiti, de am ajuns sa ne dezinfectam cu apa chioara, si voi, ce ne-ati condus 26 de ani, ne spuneti ca nu sunteti vinovati; terenuri de sport facute in panta, parcuri facute in mlastini, si ai tupeul sa sa minti in continuare; ca sa nu-mi aduc aminte de retrocedari; Cum puteti sa va priviti in oglinda sufletului ?

        Răspunde
         
    3. Stelian F
      Mai 10, 2016 la ora 23:19

      Aveti dreptate, cei mai multi nu stiu ce este in acel dosar si eu ma numar printre ei. Nu sunt de acord nici cu arestul preventiv ca metoda de a face oamenii sa vorbeasc, masura arestului preventiv ar trebui foarte clar definita in lege si n-ar trebui sa existe abateri de la litera legii in acest caz. Dar atat de multi oameni acuzati de abuz in serviciu si de coruptie au strigat ca sunt nevinovati ca pe urma sa-si recunoasca vinovatia, ca oamenii vad numai vinovati.
      Si mai este un lucru, oamenii se uita si cat au spus adevarul si cat au mintit in trecut cei acuzati, si daca gasesc minciuni sunt tentati sa nu mai creada nimic din ce spun cei acuzati.
      De exemplu n-am mai auzit nimic despre dezvaluirile pe care tot spuneati ca le veti face…

      Răspunde
       
    4. constantinescu
      Mai 11, 2016 la ora 04:10

      Mai tanti Udrea inculpata, dar chiar asa nu stii ce este aia rusine? Esti cea mai hulita si dispretuita femeie care a activat vreodata pe scena asta politica de rahat. Te-ai intovarasit cu un infractor sa organizezi o porcarie de gala si ne-ai spus ca va fi organizata din fonduri europene. Iar cand penalul organizator a fost prins de Departamentul Anti Frauda cu deconturi fictive si contracte fictive cu firme fantoma, iar banii europeni nu au mai venit(s-a blocat finantarea), ai decis sa plateasca Ministerul din bani publici creditul penalului organizator. De ce nu l-ai lasat sa se descurce singur cu banca? Ii dadeai de la ma-ta bani? Nesimtito! Cum ti-ai permis sa pui ministerul sa garanteze la banca un credit pentru o firma privata, firma aia bagaboanta a lui Obreja cu 2 angajati part time??? Iar apoi parandaratul ala la misto cu Gardean. Dosarul este public, oricine poate vedea acolo. Faptul ca ai ajuns ministru a fost un accident nefericit, pe merit nu depaseai stadiul de secretara. Daca nu il cunosteai pe Cocos si Basescu ai fi carat cafele prin birouri. Mai ai si tupeul sa vorbesti de ANRP si de faptul ca l-ai fi avertizat pe fostul presedinte de neregulile de acolo, cand cocosul tau lua cu sacul de la ANRP. O inculpata tupeista, asta esti. Abuz in serviciu scrie pe tine si speram sa-ti dea astia multi ani la Targsor, sa-i duci sanatoasa. O sa iesi de la puscarie multi ani dupa menopauza.

      Răspunde
       
      1. moni
        Mai 11, 2016 la ora 16:51

        bravo, bine i-ai zis , tupeul ei e mare nu rusinea

        Răspunde
         
    5. Mihai
      Mai 11, 2016 la ora 04:52

      Va bagati prea mult in seama, sunteti penibila atunci cand credeti ca vorbind singura, sunteti altceva decat sunteti! Apropo, aveti oglinda acasa?

      Răspunde
       
    6. Mihai
      Mai 11, 2016 la ora 09:03

      concluzia: nu mai mergeti la scoala pt ca deveniti niste prosti; totul e sa ai oamenii tai, care au oamenii lor si te-ai realizat…

      „THE DAY WE GIVE IN IS THE DAY WE DIE”
      GTG

      Răspunde
       
    7. Anton
      Mai 11, 2016 la ora 15:39

      Doamna Udrea ,
      Daca intr-adevar sinteti cea care semnati atunci eu , un simplu muritor plecat din Romania de multi ani tocmai din cauza celor care faceau tot posibilul sa-si inmulteasca cit de repede conturile bancare netinind cont ca duceau tara la prapastie VA SPUN TOATE ASTEA !
      Ungurii , cehii , polonezii , slovacii , toti fosti membri CAER avansau si se vedea asta in nivelul de viata al oamenior de acolo
      In Romania se ridica o clica de escroci si hoti care in mizeria si nepasarea lor sufleteasca au creat o prapastie in societatea romaneasca facind sa apara acele asa numite DOUA ROMANII !
      Dumneavoastra stiti cel mai bine cum stau lucrurile . Eu am fost in Romania in 2014 si am vazut orase frumoase si sate puse le punct dar am vazut si partea aceea a Romaniei de care nimeni nu vrea sa stie . Am vazut ce a facut Vanghelie in Ferentari ,am vazut un oras SATU MARE IN STADIU AVANSAT DE DEGRADARE si multe alte absurditati.
      Daca ati facut parte sau nu din acei HOTI SI ESCROCI care si-au adus contributia la desavirsirea dezastrului Romaniei , lasati justitia sa se pronunte . Pina in prezent sinteti suspect !
      Stiu ca toti incercati sa scapati – e normal asa ceva – si de aceea sinteti in stare sa faceti orice , pina si sa schimbati regulile jocului in timpul jocului .Iar apoi sa apareti victoriosi pe cai albi raminind aceeasi cinici si ipocriti care ati fost din momentul in care ati inceput sa gustati din PUTERE
      Macar daca ati dispare cu totii din viata publica !

      Răspunde
       
    8. Constantin
      Mai 11, 2016 la ora 18:32

      Instinctul de aparare al doamnei Udrea este firesc. De altfel, atacurile impotriva domniei sale au fost deosebit de puternice, din diverse motive, inca de la intrarea sa in politica. Asta si pentru ca presa a fost permanent mai apropape de adversarii domniei sale. Spre comparatie, d-na Saftoiu, camerista d-lui Basescu, a povestit cu nesimtire ce facea acesta sub cuvertura in alcov, fara ca aceasta mojicie sa genereze acuze. O parte dintre probele impotriva d-nei Udrea sunt publice odata cu trimiterea in judecata. Eu nu siu daca este vinovata de ceva, ori daca a incalcat vreo lege, dar cand spune ca nici cei care o acuza in spatiul acestui forum nu stiu, are in principiu dreptate. Ca MI NIS TRU, insa, a avut o prestatie modesta. Asta stiu cu siguranta. Pana atunci, cei care nu-i sunt neaparat adversari politici, ori de alt fel, ar trebui, cred, sa adopte o atitudine echilibrata, rationala. Bunaoara, mizeriile/gainariile infaptuite de dl Fenechiu, fost ministru al Transporturilor, au starnit doar zambete, desi josnicia faptelor nu a fost deloc mai mica.

      Răspunde
       
  • daniel
    Mai 10, 2016 la ora 21:47

    Ex-marinarul face front comun cu toti politicienii corupti numai sa-si atinga scopul:sa o scape pe Udrea de la puscarie si nu numai.se fac presiuni asupra DNA -ului pina il desfiinteaza,ca apoi sa-si faca de cap fara nici o frica

    Răspunde
     
  • speranta R
    Mai 10, 2016 la ora 21:43

    Apropo’de Ghandi;tatal i-a spus ca „in lume sunt doua categorii de oameni:care muncesc si care traiesc din munca altora;in a doua cat. este mare inghesuiala”;
    poate cineva sa dea un exemplu din cei ce s-au perindat in politica,sa fi facut ceva pentru noi?CCR,PSD,PNL…?
    ce venituri,ce afaceri,ce viata…;DE CE?
    nu le pasa de noi!;ei acolo sus si noi sa ne descurcam cum putem;
    Daca Presedintele nu se trezeste,va exploda mamaliga,dar sa nu fie prea tarziu si pentru el,cel FOARTE votat,ca un strigat…..

    Răspunde
     
  • Paulini
    Mai 10, 2016 la ora 21:16

    Domnule Moise Guran.
    Apreciez informarile dvs legate de ce ni se pregateste. Rolul dvs insa nu se opreste aici. Un lider de opinie nu doar informeaza ci si actioneaza. Gandhi , promotorul luptei active si non-violente pt drepturile omului, informa concetatenii si apoi trecea la fapte, lupta activ pt tara in care locuia, ii chema sa se opuna( cu specificarea locatiei, a timpului..etc)

    Răspunde
     
  • Emil
    Mai 10, 2016 la ora 21:07

    A mai fost o fază asemănătoare, prin 97-98, când au dezincriminat bancruta frauduloasă, cu vrăjeala că o să introducă pe urmă ei niște prevederi mai aspre. Exact după același raționament după care, acum, fanul Elenei Udrea și ceilalți interesați încearcă să dezincrimineze abuzul în serviciu.

    Răspunde
     
  • Varail
    Mai 10, 2016 la ora 20:48

    Ne pare rau Moise dar suntem plecati la a 2a editie SPOTLIGHT. Suntem doar 200 000 si nu avem timp de prostiile tale ca ne-am saturat de politicieni pana in gat. Preferam sa ne sinucidem pe acorduri de muzica. Ca un popor adevarat.
    De prosti .

    Răspunde
     
  • Valentin
    Mai 10, 2016 la ora 20:44

    Textul care face obiectul exceptiei de neconstitutionalitate este art. 13 ind. 2 din legea nr. 78/2000 privind faptele de coruptie, care zice asa:

    „În cazul infracţiunilor de abuz în serviciu sau de uzurpare a funcţiei, dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.”

    Asadar, in primul rand, juzii CC nu pot dezincrimina abuzul in serviciu prin decizia din cauza asta nici daca ar fi cei mai smecheri condeiasi in ale argumentarii juridice, caci abuzul in serviciu in sine e reglementat si definit in codul penal, ori ei au fost sesizati cu privire la un art. dintr-o lege speciala.
    Ei pot doar sa jongleze pe expresia „folosul necuvenit” ca vezi doamne ar fi o exprimare prea vaga, ca sa scoata infractiunea de sub competenta DNA. Dar si aici e greu sa argumentezi ca ar fi vag. Nu e nimic vag. Ca functionar, folos cuvenit e doar ce scrie acolo pe fluturasul tau de salariu. Orice altceva e necuvenit. In concluzie, e imposibil, chiar si in Romanica, sa se admita o astfel de exceptie.

    In al doilea rand, Base ori mananca rahat la greu, ori nici el nu stie, ca multi altii de altfel, ca de fapt in cauza de fata nu se discuta despre abuzul in serviciu per se, ci despre folosul necuvenit.

    Răspunde
     
  • Raduko
    Mai 10, 2016 la ora 20:39

    …punct ochit, punct lovit! Poporul doarme somnul de veci. Nimic nu-l mai trezeste din feisbuceala, mici, bere si manele. Asta-i democratia: daca asa vrea poporul, asa defilam!

    Răspunde
     
  • Dan
    Mai 10, 2016 la ora 20:08

    Vina e la prostii care voteaza PSD, va meritati saracia.

    Răspunde
     
    1. iulian
      Mai 10, 2016 la ora 20:35

      Proşti sunt ăştia care cred că numai PSD e de vină. Toţi acești politiceni atât din PSD cât şi din PDL sunt din aceeași troacă de porci. Până nu dispar toată aceste falimente de oameni (Băsescu, Ponta, Blaga, etc.) şi găştile de interese ilicite de lângă ei nu avem nicio şansă. Singura şansă era DNA. Dar pentru aceasta au găsit cozi de topor la CCR…

      Răspunde
       
      1. ion
        Mai 10, 2016 la ora 22:46

        Glumesti?Dispar astia si abia asteapta altii sa le ia locul.Nu fii naiv.

        Nici nu stii ce mare adevar spune #Dan.In vreme ce unii se documenteaza,citesc,urmaresc ce se intampla in politica,isi folosesc materia cenusie sa ia o decizie in legatura cu viitorul tarii,vin altii care pt un pix,o sapca sau o galeata goala isi vand votul unui partid si unor candidati absolut corupti.E drept ca si alte partide au coruptii lor,dar sunt mici copii pe langa cei din PSD.

        Răspunde
         
      2. Marian Ionescu
        Mai 11, 2016 la ora 10:14

        si totusi exista P S D si dl Iliescu !

        Răspunde
         
    2. Stelian F
      Mai 11, 2016 la ora 01:52

      Cunostintele mele care voteaza clar cu PSD-ul, sunt persoane educate, profesori, medici, cadre militare… care nu se prea incadreaza in definitia cuvantului „prosti”. Dar poate inventam noi o alta definitie.

      Răspunde
       
      1. Ato
        Mai 11, 2016 la ora 07:15

        Prosti in sensul de creduli…

        Răspunde
         
  • Vali
    Mai 10, 2016 la ora 20:08

    Singura arma pe care o avem noi,prostimea,este votul. Dacă o să continuăm să votăm pe ulei și ligheane ,acești nemernici ne vor lua tot ce ne-a mai rămas. Libertatea. Succes LCK in incercarea, de una singura mi se pare, de a opri acest jaf controlat al României.

    Răspunde
     
    1. N!ck
      Mai 11, 2016 la ora 09:31

      Nu conteaza cine voteaza conteaza cine numara!
      Cifrele inscrise in procesele verbale NU au fost verificate niciodata dupa predarea sacilor cu buletinele de vot.
      Acum nu se mai ofera „ulei sau ligheane” votantilor ci se cumpara direct membrii comisiei de votare!

      Răspunde
       
  • veninusrl
    Mai 10, 2016 la ora 19:43

    E clara treaba, Franta nu a semnat conventia aia internationala de combatere a coruptiei, daca ar fi sa ma iau dupa Basescu.

    In Franta un primar de comuna (scolile primare sunt gestionate/girate de municpalitati, scolile gimnaziale de judete, liceele de regiuni, iar invatatmantul universitar la nivel national) a fost condamnat pentru ca in curtea unei scoli primare (gestionata deci de primarie) un copil a murit pentru ca i-a cazut in cap o creanga a unui copac din curtea scolii.

    Carton galben Base, pentru ca stii bine ca mananci rahat pentru Nutica!

    Răspunde
     
    1. curios
      Mai 10, 2016 la ora 22:49

      si a fost condamnatt pt abuz in serviciu sau folos necuvenit ? sau pt altceva ?

      Răspunde
       
      1. veninusrl
        Mai 11, 2016 la ora 00:32

        Pentru serviciu «defectuos« cum zice Base ca nu—i bine. O functie trebuie asumata, mai ales functia publica, altfel nu mai au nicio utilitate.

        Răspunde
         
        1. curios
          Mai 11, 2016 la ora 14:05

          imi dati va rog textul francez ? iar cuvantul „defectuos”se gaseste NUMAI in CP roman.
          PS. Intr-o comuna mica cam toti sunt rude intre ei asa ca orice ai face cel putin o ruda e favorizata [fie ca va capata un podet in fata casei, fie ca va capata ajutor social etc]. E deci abuz in serviciu, desi NU A INCALCAT LEGEA ?

          Răspunde
           
          1. veninusrl
            Mai 11, 2016 la ora 16:12

            Mai lasa mai vrajeala cu exemplul ala obosit cu podetul.
            Un primar (si orice functionar public) trebuie sa fie responsabil pentru absolut tot ce semneaza din pozitia de primar/functionar public, daca nu este capabil sa-si asume actele sa nu candideze. Cand aud ca nu mai semneaza de frica DNa imi vin 5 milioane de draci.

            Iata un link pentru raspunderea penala a primarului in Franta, el raspunde si pentru greseli: „L’exigence d’une faute commise dans le cadre d’une activité en rapport avec les fonctions ou la mission du maire est expressément prévue par les articles 432-4, 432-5 et 432-7 à 432-9 C.pén. qui incriminent les abus réalisés à l’encontre des particuliers par des personnes qui, comme le maire sont dépositaires de l’autorité publique ou chargées d’une mission de service public.” Greseala poate constitui/genera abuz de putere din partea oricarui depozitar al autoritatii/functiei publice.

            http://www.juripole.fr/memoires/penal/Agnes_Bertrand/partie2.html

            Nu va este putina rusine sa aparati jegurile politice din Romania?
            Basescu ma dezmageste tot mai mult in ultimul timp, parca vad ca face un nou USL, el si cu jigodiile lui Dragnea. Despre Udrea, in ochii mei a reprezentat dintodeauna parvenitul, social si financiara sa-i multumesca talharului de cocos, iar politic sa-i faca matanii lui Basescu, caci fara el nici n-ar fi existat. Udrea nu are strict nicio realizare in viata politica sau social economica, deci profilul parvenitului in toata splendoarea sa.

             
          2. veninusrl
            Mai 11, 2016 la ora 16:19

            Moise ai bagat moderare la mesaje? Sau e vina mea ca pusei un e-mail diferit?

             
          3. veninusrl
            Mai 11, 2016 la ora 16:26

            Ah nuuuu, scrisesem ditamai pomelnicul ca sa-i raspund lui „curios”, dar din greseala am pus alt e-mail decat de obicei (era tot e-mail valid) si mesajul era in asteptarea moderarii, apoi am scris un nous mesaj cu e-mail-ul asociat, de obicei, nume*-lui si vad ca pomelnicul a disparut…
            Va rog, nu-mi spuneti ca mesajul-pomelnic s-a dus… !!

             
    2. constantinescu
      Mai 11, 2016 la ora 04:37

      Sau altfel spus si hotia si prostia se platesc. Prostia nu absolva de vina. Asa si cu abuzul in serviciu.

      Răspunde