BIZIDAY: Joi, 22 octombrie 2015

  • Problemele dintre Ministerul Justiției și cel al Finanțelor par să nu ia sfârșit. Pe de o parte sunt procurorii care spun că Fiscul iroseşte munca lor din moment ce nu e în stare să recupereze prejudiciile. De cealaltă parte, Fiscul spune că recuperează atât cât e de recuperat căci e greu de crezut că, la cinci ani de la deschiderea dosarului, bunurile mai valoarează la fel.
  • În timp ce Ponta se războieşte cu FMI pe Facebook cu privire la existenţa sau nu a banilor pentru majorări salariale şi reduceri de taxe, statistica europeană vine cu nişte lămuriri referitoare la banii care ajung în bugetul statului.
  • Universitatea de Medicină şi Farmacie din Iaşi a ajuns în centrul unui scandal cu implicaţii internaţionale, după ce listele cu studenţii străini declaraţi admişi au fost schimbate la câteva zile după ce au fost publicate pe site. Cine este vizat de anchetă și care sunt implicațiile acestui scandal?
  • România ocupă locul 12 în clasamentul mondial al producătorilor de vin. Ungaria și Bulgaria se află mai jos în același clasament. Atâta doar că și unii și alții reușesc să vândă la export semnificativ mai mult vin decât românii. Care este secretul lor și ce probleme avem noi?

Despre toate acestea, dar și despre închiderea minei Petrila, cât cheltuie România cu protecția mediului, despre spitalele renovate cu bani proveniți din donații, costul berii la halbă în România sau cât costă un abonament Youtube, puteți afla în ediția de joi a emisiunii Biziday.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

15 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 22 octombrie 2015

  • Pingback: Pe ce bec a călcat cu adevărat fostul secretar de stat Vasile Șalaru? | VA RUGAM SA NE SCUZATI, NU PRODUCEM CAT FURATI!
  • Pingback: Pe ce bec a călcat cu adevărat fostul secretar de stat Vasile Șalaru? - Foaie Națională
  • Jilaveanu Mircea
    Octombrie 27, 2015 la ora 09:21

    Daca merge atat de bine economia,dece nu ni se mai dau PENSIILE VIAGERE?
    Daca merge atat de bine economia,dece nu se anuleaza impozitul pe pensii pus de Basescu?

    Acestea nu sunt probleme importante pentru emisiunile dumneavoasta?

    Răspunde
     
  • Pingback: Epilog »
  • elf
    Octombrie 25, 2015 la ora 10:30

    Cand vezi poza cu secretarul de stat crezi ca e un neica nimeni cand il auzi iti schimbi total parerea. Omul vorveste corect si coerent.Cand a zis pieptul in fata a precizat cuvantul „tineri ” nu tinere.D-l secretar nu trebuie sa va dat demisia!va urmaresc

    Răspunde
     
  • elf
    Octombrie 25, 2015 la ora 10:27

    Cand vezi poza cu secretarul de stat crezi ca e un neica nimeni cand il auzi iti schimbi total parerea. Omul vorveste corec si coerent.Cand a zis pieptul in fata a precizat cuvantul „tineri ” nu tinere.D-l secretar nu trebuie sa va dat demisia!va urmaresc

    Răspunde
     
  • radu
    Octombrie 24, 2015 la ora 14:52

    referitor la vin am avut curiozitate atunci cand m-a trimis firma unde lucrez in delegatie la un lant de supermarket european sa umblu pe la raioanele de vinuri. Peste tot in Croatia, Serbia, Umgaria, Cehia, Slovacia era aranja raionul cu un raft mare de vinuri internationale aranjat pe Continente / Tari. Stiti ce lipsea din Europa? ROMANIA. Pai si atunci la ce sa te astepti daca companiile romanesti nu stiu sa negocieze cu marile lanturi mai ales ca achizitiile principale se fac pe grupe de tari (adica toata europa Centrala la pachet). Plus ca vindem posirca intr-o lume care cauta vinul de calitate.

    Răspunde
     
  • Pingback: Jurnalismul de partid nu a murit, doar s-a transformat »
  • Calin
    Octombrie 23, 2015 la ora 12:02

    Dle Guran, ce ziceti de niste teorii conspirationiste? Asa un pic.

    De ce se muta camera de pe dl Salaru de la minutul 14.27-28? vedeti cum sunt mainile lui Salaru si ale colegului in costum negru in urmatoarea secunda? Ce se intampla in timpul ala? despre ce se vorbeste?

    Mie mi se pare un pic manipulare prin scoatere din context. Au pus „pieptul bombat al TANARULUI” imediat dupa secventa cu tocurile FETELOR, ca sa creada populatia ca vorbeste de sanii fetelor. Sunt sigur ca dl Salaru a trecut prin armata un l-au invatat exact acest lucru: spatele drept, pieptul afara, privirea inainte. Tatal meu imi tot spune cum asta de cand is mic si cum postura il face pe baiat un barbat si cum nu se mai face armata, tot mai putini barbati vede.

    O fi doar in capul meu?

    Si ce e cu oftatul ala de 3 secunde de la 13.51-13.54? Oare e un om care stie ce-l asteapta si-si accepta soarta? O fi asta scandalul pe care Oprea il asteapta ca sa uitam de el?

    Si cu cotidianul care a facut pulicatii mincinoase ce se intampla?

    Pe mine nu ma intereseaza ce zice unu, ce face altul; ma intereseaza sa mi sa spuna exact ce spune/face si sa nu fiu manipulat ca sa joc dupa cum comanda astia mai mari. Vedeti si dvs ce usor e manipulata populatia, mai ales cea tanara care nu-si ocupa timpul cu munca si se cearta zilnic pe facebook.

    Răspunde
     
  • cristina coman
    Octombrie 23, 2015 la ora 10:08

    Onoarea si interesul national ale lui Oprea il vor face sa treaca in tabara pnl-ul , altfel se alege cu dosar pena. Cred ca va cadea el la pace cu Iohanis.

    Răspunde
     
  • Alexandra
    Octombrie 23, 2015 la ora 10:07

    Legat de marketing-ul vinului romanesc, sotul meu, care-i lituanian, a fost invitat la o sesiune despre vinuri romanesti destinata oficialilor de la Comisia Europeana. Au aparut in fata lor doua doamne cu prezentari powerpoint la care le-au povestit ce si cum timp de o ora fara a le da sa guste nici o picatura de vin. A reusit in schimb sa guste niste vin croat la un stand care promova turismul in Croatia. „Big fail!” cum se spune in engleza 🙂

    Răspunde
     
  • OvidiuB
    Octombrie 23, 2015 la ora 08:26

    22 OCTOMBRIE – rezumat

    22:00 CONŞTIINŢA CIVICĂ (despre moartea poliţistului Cosmin Gigina)
    22:12 ACEASTA ESTE ONOAREA (despre demisia lui Vasile Şalaru)
    22:18 AŞA SE ÎNVÂRT MILIOANELE DIN EDUCAŢIE (cazul de la UMF Iaşi)
    22:23 PONTA CONFUNDĂ FMI-UL CU OPOZIŢIA
    22:27 UNDE SE PIERDE ŞIRUL BANILOR? (despre confiscările ANAF de la infractori)
    22:33 TAXE MARI, ÎNCASĂRI MICI (despre colectarea taxelor)
    22:36 NEINTERESAŢI DE PROTECŢIA MEDIULUI (despre banii europeni pentru mediu)
    22:38 VALEA JIULUI S-A CAM ÎNCHIS (despre închiderea minei Petrila)
    22:44 VOLUNTARIATUL, ULTIMA ŞANSĂ A SPITALELOR (despre sistemul medical)
    22:47 EURO ASTĂZI: 4,4291 LEI
    22:48 TVA LA HALBĂ, REDUS DEGEABA
    22:50 VINUL ROMÂNESC NU TRECE GRANIŢA
    22:53 YOU TUBE, VERSIUNEA CONTRA COST (despre lansarea You Tube Red)

    Răspunde
     
    1. padugeolog
      Octombrie 23, 2015 la ora 12:18

      Daca te ajuta cu ceva si ai timp te rog sa continui acest sumar al emisiunii, e foarte benefic mai ales cand vrei sa revezi ceva din urma. Ms mult pt efortul depus.

      Răspunde
       
  • raluca
    Octombrie 23, 2015 la ora 07:35

    deci pentru ca nu Salaru a folosit cuvantul „dos”, gata, e ok?
    Fetele ar trebui sa invete programare in scoli, nu cum sa mearga pe tocuri.
    De prostituate care merg excelent pe tocuri e plina Romania, programatoare avem mai putine.
    Mesajul domnului Solaru e acelasi, indiferent de modul cum s-a exprimat. Si mesajul ala e: lasati matematica si gandirea analytica, invatati sa serviti ceaiul si sa valsati, nu va mai bateti capsorul ala frumos cu chestiile importante. Lasan exprimarea la o parte, nu vi se pare groaznic mesajul asta pentru o fata de 15 ani? Nu vi se pare ca perpetueaza o atitudine anacronica, care nu isi are locul in secolul asta?

    Ce „valoare adaugata” aduce societatii o femeie care stie sa mearga pe tocuri? Dar una care stie matematica?

    Răspunde
     
    1. Alexandra
      Octombrie 23, 2015 la ora 10:17

      Da,sunt de acord! Mesajul este sexist. Putea sa spuna ca activitatile extracuriculare (cluburi de dans, cluburi de economie/investitii, cluburi de sport interesante nu orele de sport unde se joaca bambilici, voluntariat, cercetasi) ar trebui promovate. Oricum nu ar trebui sa fie asa de ingrijorat- observ din ce in ce mai mult ca la mersul pe tocuri si etalarea picioarelor fetele de liceu sunt olimpice. Imi aduce aminte de un fost profesor de liceu pe care l-au vizitat in acelasi timp o fosta eleva care fusese Miss si o alta eleva fosta olimpica la fizica. Dupa ce a salutat-o zambind pe missa,i-a spus prietenei mele foste olimpice „Unele fete sunt destepte ca tine, altele sunt frumoase ca X” (tipa olimpica aratand si ea foarte bine….Deci la ce sa te mai astepti….

      Răspunde