Nu poţi să separi economia de politică cât timp hotărârile lor se fac pe banii noştri

de Moise Guran

S-a săturat lumea de politică şi primesc tot mai frecvent reproşuri când acord importanţă evenimentelor din Parlament. Vă rog să mă credeţi că şi eu m-am săturat de ei, dar, oricât aş vrea şi eu, ca şi dumneavoastră, nu e ca şi cum am putea separa ţara noastră de ţara lor, banii noştri de înţelegerile lor. A doua zi după salvarea în Parlament a premierului Victor Ponta, legea pensiilor speciale pentru parlamentari a fost repusă pe masă.12059216_10201188640514013_1388759403_oAcum o săptămână, când Liviu Dragnea a confirmat chiar el, cu guriţa lui, existenţa zvonurilor privind un şantaj al parlamentarilor PSD în legătură cu menţinerea guvernului, Dragnea nu vorbea cu mine sau cu tine, vorbea cu Ponta. Și îi transmitea într-o modalitate foarte perversă mesajul – „ai multe facturi de plătit şi, fără sprijinul meu, te vor mânca exact cei pe care i-ai pus pe funcţii.”

Pe cât de debusolat şi de hărţuit pare din exterior, pe atât de periculos devine PSD-ul, cu fiecare zi ce trece într-un count-down general în care actualii lideri, parlamentari sau şefi de judeţe, înţeleg că nu mai au mult până la decolare. Și dacă spaima de DNA a cam îngheţat investiţiile publice care deja probabil aveau câştigătorii gata pregătiţi, Parlamentul este forul tuturor imunităţilor, căci DNA-ul nu poate face nimic împotriva unei legi, fiind obligat să o respecte indiferent cum este ea.

Acum e clar, parlamentarii coaliţiei de guvernare au stat în bănci la moţiune pentru că liderii lor le-au dat ok-ul pentru pensiile speciale. Salvat de această înţelegere pe banii noştri ai tuturor, Victor Ponta nici nu a vrut să comenteze povestea cu pensiile speciale… În fond, el a făcut o negociere bună… că nu dă de la el, dă de la buget, ba chiar, guvernul său nici nu trebuie să mai dea vreo opinie în legătură cu pensiile speciale ale parlamentarilor, căci aceasta este o lege aprobată o dată, întoarsă de Iohannis şi, deci, pe cale de a nu mai putea fi nicicum frânată.

Și staţi, că efectele ignorării de către public a activităţii politice abia începe să creeze monstruozităţi. Cu cât counterul se apropie de zero, cu atât reapar iniţiativele de îngrădire a DNA-ului şi, vreţi să vă spun ceva stimaţi cetăţeni, exact pe scârba şi lehamitea dumneavoastră, exact pe nevoia de a nu mai auzi ce fac şi pe absenţa oricărei revolte se bazează şi ei, politicienii. Atâta doar că ignoranţa este un lux pe care noi românii nu ni-l permitem. Că ne costă.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la Nu poţi să separi economia de politică cât timp hotărârile lor se fac pe banii noştri

  • Catalin (CTL)
    Octombrie 1, 2015 la ora 18:35

    Acum nu imi mai da nimeni „like” daca postez ceva pe facebook despre subiect 🙂

    Răspunde
     
  • popescu
    Octombrie 1, 2015 la ora 10:25

    S-a marit alocatia a crescut si numarul de idioti, viitori votanti.
    Deducerea personala din salariu nu s-a marit. Un copil care sa gandeasca nu costa 84 lei pe luna.
    Un idiot care sa voteze costa 84 lei pe luna, 1008 pe an, iar la 18 ani cand poate vota 18144 lei.
    Numarul celor care mai conteaza la vot este foarte mic. Iar un om normal cu capul pe umeri nu are timp de politica pentru ca se duce la munca, pentru a intretine familia.
    Reprezentantii statului roman promoveaza nemunca, iar munca o supraimpoziteaza.

    Răspunde
     
  • escobar
    Octombrie 1, 2015 la ora 10:14

    deficit fond pensii-2013=12,5 mld.lei;2014=13mld.lei=TREI MILIARDE EURO la care pe 2015 trebuie adaugate cresterile pensiilor speciale SECRETE,care nici macar NU se mai raporteaza astfel nr. pensionarilor a SCAZUT subit….inca TREI MILIARDE euro la cresteri salariale(Consiliul Fiscal=”zicere”)….DATORIA Romaniei 40% din PIB(0,4x150mld.=60 MILIARDE EURO fata de cea din 2008-12,5%PIB=aprox.19 mld.euro….vezi de ce Ponta+Teodorovici se plimba pe la BERD si vreau ACORD cu FMI….compara cu 2008-„anunt crestere 5,4% pt.2009 si de fapt SCADERE 7,4% pe 2009,deci in termeni absoluti 13% din PIB….si acum,conform logicii matematice,care e SINGURA POSIBILITATE de SUPRAVIETUIRE in 2016?!…..dar am aflat de la alt „expert economist” intervievat de D.Andronic pe C.F ca MATEMATICA NU se aplica in ECONOMIE decat uneori si „in 9 luni se reseteaza TOT”…..ei aceasta „eminenta cenusie” in finalul interviului a spus ca la „institutul lui peste” ei marii economisti „lucreaza cu SURPRIZA,MODELE MATEMATICE!!!!” simuland diverse „scenarii”….ati inteles de ce Mugur Isarescu IERI „a urat SUCCESURI guvernarii”!!!….toate maririle salariale(chiar si de 175%) au fost „gandite” inainte de GREXIT,exact pe modelul „implementat” de Grecia inainte de „trecerea la EURO”=japca pe fata cu spagi internationale….in vecii vecilor UE si FMI NU va mai pune „botul” la „smecherii de doi lei”,dar care VAND SUVERANITATEA TARII

    Răspunde
     
  • demo
    Septembrie 30, 2015 la ora 23:27

    Democratiile in forma actuala sunt vulnerabile deoarece majorotatea oamenilor sunt ignoranti si/sau prosti. Intr-o democratie votul celui cu IQ de 85 este egal cu al celui cu IQ de 130. Practic, e mai valoros deoarece e mai usor de cumparat/manipulat. Este absurd sa lasi la guvernare oameni necalificati. Nu ai nevoie de partide si politicieni pentru democratie. Se pot alege printr-un sistem democratic oameni normali, profesori, ingineri etc. Sunt destui oameni competenti din toate domeniile care ar putea fi mult mai eficienti decat sunt politicienii care ajung la putere. Problema e ca politicienii vor la putere pentru putere iar noi ca fraierii mergem sa ii votam.

    Răspunde
     
  • Andu
    Septembrie 30, 2015 la ora 23:10

    Dar ma rog pe Monica Macovei care se bate cu acești politicieni de ce nu a votat-o lumea?

    Daca ea nu e cel mai potrivit om pentru a conduce tara, nu stiu cine e. Si cu toate astea, dincolo de sprijinul sau pentru înființarea DNA, dincolo defaptul ca a susținut si ulterior folosit legea pentru înființarea partidului M10, oamenii tot pe Ponta l-au votat pe locul 2. Stiu, au furat enorm voturi.

    Poate ca majoritatea celor cu capul pe umeri sunt in minoritate. Si așa, deși am votat cu ea in primul tur, am votat împotriva lui Ponta in turul 2. Pentru ca ea nu a ieșit.

    Daca astia ne sunt oamenii, atunci ne meritam politicienii aleși fix dintre oameni. Dar eu am plecat afara.

    Răspunde
     
  • George
    Septembrie 30, 2015 la ora 23:00

    Romanul e invatat sa inghita pana ajunge cutitul la os si cand ajunge acolo explodeaza, devine nervos, e in stare sa rastoarne muntii si in disperarea lui nu mai vede nimic altceva.Atunci apar tot felul de personaje care stiu sa profite de asta, care stiu ca omul disperat si jupuit nu mai pune in balanta lucrurile cum trebuie, niste personaje manipulatoare care iy arata ceea ce vrea si care prin asta isi indeplinesc scopurile obscure si mizerabile. Solutia trebuie gandita la calm, trebuie actionat din timp prin manifestarea nemultumirii, prin actiuni curate care sa nu ridice la rang inalt personaje manipulatoare.De aceea extremismul este periculos si risti sa scapi de dracu si sa dai de tac’su.Numai impreuna si uniti poporul poate schimba soarta sa, nu ca atunci cand s-au taiat salariile, oameni au iesit in strada sa manifesteze si ce sa vezi?se juca hora cu mititei si bere in piata constitutiei, halal manifestare sau manifestarile facute de diferite partide la care multi habar nu au de ce sunt acolo, au venit doar sa obtina milionul promis si pe urma pleaca acasa.Cu asa gen de comportament e clar ca vina e a noastra.

    Răspunde
     
  • JULLY
    Septembrie 30, 2015 la ora 22:23

    Solutia ta care este Moise???????????? Eu personal cred ca pe acesti incompetenti le va fi frica de un singur lucru si anume acela din 20 decembrie 1989! Mafia italiana este mic copil fata de ce este la noi,ne-am saturat de acesti comunisti care fura ca-n codru iar noi stam ca prostii si acceptam -NU SE MAI POATE! ORI REVOLUTIE ORI PLECAREA INTREGII POPULATII A TARII ASA CUM S-A INTAMPLAT CU CEI DIN SIRIA!!!!!!!!!!!!! DOAR CEI DE ACOLO NU AU PLECAT DE NEBUNI ASA SI NOI SA PLECAM TOTI SI SA-I LASAM PE TOTI ACESTI IMPOSTORI SA VB LA STELE .EU NU MAI SUPORT ACESTA CARACATITA LA NIVELUL INTREGII TARI!!!!!!!!!!!!! SE PUN IN FUNCTII NUMAI ANALFABETI ,CARE HABAR NU AU CU CE SE MANANCA ACEEA FUNCTIE!!!!!!!!!!!!!TB SA NE TREZIM SI SA LE DAM O LECTIE ACESTOR MAFIOTI!!!

    Răspunde
     
  • Anton mihai
    Septembrie 30, 2015 la ora 21:05

    Plangeti cat vreti. Iesiti in stradă, daca vreti sa schimbati ceva. E ca si cum ai trece pe langa un sarac indiferent pe stradă. E acelasi comportament. Nu mai plangeti. Sarbatoriti ca e atâtea nesimtire la politicieni. Da-ti saracului si iesiti in strada, pana se rezolva treaba cu aia fara bun simt.

    Răspunde
     
  • Claudiu
    Septembrie 30, 2015 la ora 20:43

    Solutia ? Care-i solutia ? Vad si inteleg lucrurile pe care le expui in articol , de acord cu ele , dar care naiba este solutia ? Masele sunt conduse de lideri , daca iesim in strada vor aparea niste lideri (nu neaparat in lumina , in umbra , pe retelele de socializare , poze haioase cu mesaj subliminal …etc. ) care-i solutia ? Suntem condusi si nu avem nici o putere , exact ca atunci cand te duci la alegeri si vrei sa votezi pentru binele si viitorul tau si al urmasilor tai (asa cum il vezi si intelegi tu , om simplu si cu bun simt ) , dar ai de ales intre Iliescu si Vadim sau intre Ponta si actualul presedinte . Care-i solutia ? Oricat mi-am stors mintea , nu am intrezarit nici o solutie . Exista o inertie atat de mare , poti sa inlaturi definitiv o mie de politicieni sau zece mii , lucrurile nu se vor schimba decat pentru o scurta perioada si nu fundamental (oricum e utopic sa reusesti) . Care-i solutia ?!?

    Răspunde
     
    1. alexnicolae
      Septembrie 30, 2015 la ora 21:26

      Solutia ? pentru prima data in Romania este posibil sa concurezi sistemul curent politic din acest an 2015 se pot infinta noi partide politice.

      Un sistem inchis, neconcurential se desfinteaza incet incet.

      Solutia este ca fiecare comunitate sa isi construiasca propriul sistem de formatiuni politice, o arena de dezbateri. Cele mai bune programe sa creasca si sa ajunga in arena nationala.

      In Tg Mures, Iasi, Cluj s-au infintat primele partide. Ce poti sa faci – sa iti infintezi un partid sau sa sprijini pe cineva pe care il cunosti personal ca fiind potrivit. Deocamdata se poate face o schimbare mica, local. In urmatorii ani va fi posibil ca tot mai multi oameni competenti sa intre pe aceasta piata a politicii. Cei mai competenti vor ajunge sa prezinte programe coerente si eficiente.

      Da, va lua timp si necesita efort dar e posibil.

      Exact ca pe vremuri – era o singura firma de stat care producea paine. De un singur fel, pentru ca nu avea concurenta. Politicienii nu au concurenta reala.

      In momentul in care s-au putut infinta brutarii noi, au aparut multe variante de paine, unele mai bune. Cele mai bune au fost cumparate mai des de clienti. Ideile bune au fost copiate. La fel e si in politica.

      Răspunde
       
      1. popescu
        Octombrie 1, 2015 la ora 10:39

        Adica alti lenesi care nu au ce face.
        Isi fac un partid apoi cer bani de la buget pentru sediu, pentru a desfasura activitatea,pentru campanie electorala.
        Faci partid pe banii tai si il promovezi/sustii pe banii membrilor. Ai fluturasi de 100.000 sa ai si 5000 de membri care au cotizat cate 20lei.
        Apoi poti sa dezbati inca 25 de ani, dar dezbati pe banii si timpul tau . Nu pe baniii si tiiimpulll meu.
        De la revolutie se dezbate incontinu si solutiii nimic. Ne-au trebuit 25 de ani de dezbateri sa ne dam seama ca avem nevoie de uniforme scolare, dar acum nu se poate aplica. De ce? Pentru ca ruptura sociala intre bogat si sarac sa nu se vada in scoala. Iar firma de paza sa poata face distinctia intre un golan si elevul care invata in aceasta institutie numita scoala.
        Guvernul spune NU FURA . ROMANUL INTREABA : DE CE? GUVERNUL NU SUPORTA CONCURENTA.

        Răspunde
         
    2. dan
      Septembrie 30, 2015 la ora 22:06

      o solutie ar fi folosirea aparatului poligraf de catre armata pe toti cei ce decid cheltuirea sau incasarea banului public.

      PROIECT
      pentru modificarea
      Legii 176/2010 privind integritatea in exercitarea functiilor si demnitatilor publice
      Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. ______________ din __________ 2015

      Poporul Roman adopta prezenta lege
      scopul legii:
      1. prevenirea si stoparea coruptiei din toate domeniile de activitate care folosesc bani publici;
      2. prevenirea si stopare accesului in toate domeniile de activitate a persoanelor platite din bani publici care deservesc sau faciliteaza interesele altor state, organizaţii sau personale contrare intereselor institutiei din care face parte, statului si poporului roman;

      Partea I

      Titlul I – Obligatii de integritate si transparenta in exercitarea functiilor si demnitatilor publice

      Capitolul I – Declararea averii si a intereselor

      Art. 1
      (1) Dispozitiile prezentei legi se aplica urmatoarelor categorii de persoane, care au obligatia declararii averii si a intereselor şi de a efectua verificarea viabilitatii declararii averii si a intereselor cu aparatul poligraf:
      1. Presedintele Romaniei;
      2. etc

      Răspunde
       
  • Constantin
    Septembrie 30, 2015 la ora 20:08

    Domnul Isarescu a vorbit savant despre complexitatea adoptarii monedei euro de catre Romania. Altfel, dobanda de referintabramane la acelasi nivel, bugetul ramane la disponibilitatea guvernului care poate cumpara orice cu banii nostri, inclusiv clementa pentru seful sau…Asta este diferenta intre democratie si surogatul romanesc, DNA nu poate adopta moneda comuna…

    Răspunde
     
  • Noi
    Septembrie 30, 2015 la ora 20:02

    „Doar o vorbă să-ți mai spun”
    Simt că urăsc această adunătură de golani mai mult decât l-am urât pe Ceaușescu
    Și iată așa suntem determinați în mod „democratic” să votăm partide extremiste

    Răspunde
     
    1. Kristina
      Octombrie 1, 2015 la ora 10:40

      Sau pur si simplu sa nu mai votăm deloc,indiferent de consecințe.
      *boicotam national alegerile.
      si teoretic s-ar putea realiza.

      ultima data ne-am unit tacit pentru Iohannis si ?am primit aceeasi :disperare,nesiguranță,sărăcie,jignire,sfidare !
      Începând cu data viitoare NU MAI VOTAM.
      si este la fel de democratic si pentru noi nu doar pentru ei.

      Răspunde