De ce nu poţi conduce ţara din penitenciar?

motiunede Moise Guran

Acum, că moţiunea de cenzură a fost respinsă, confirmând faptul că în România politica nu se face cu principii, ci cu interese foarte negociabile, cred că nouă românilor ne mai rămân două variante de lucru pentru viitor… Fie să ne pregătim pentru momentul în care Victor Ponta va dori să ne dovedească faptul că poate conduce guvernul şi din penitenciar, fie să căutăm alte soluţii pentru a ne recupera cumva prestigiul unei ţări ce are, măcar de la ea însăşi, pretenţia că e una democratică.

Eu nu vreau să vă forţez imaginaţia până la absurd, însă absurdul e o noţiune oarecum desuetă în România. Constituţia nu prevede că ţara noastră nu poate fi condusă din penitenciar. Și cum tot ceea ce nu este interzis este permis, de aici încolo nu mai avem motive să credem că dacă, presupunem, Victor Ponta ar fi condamnat definitiv, plecarea sa din funcţie ar fi o încălcare a drepturilor omului. Omului politic evident.

Problema cu Constituţia, săraca, este că a fost atât de schilodit interpretată încât absurdul era inevitabil. Nu, Constituţia nu este proastă, ea e destul de clară, un ministru trimis în judecată trebuie obligatoriu suspendat din funcţie atunci, în momentul trimiterii în judecată, dacă nu s-a întâmplat asta deja în faza de începere a urmăririi… deci, de ce să mai scrii în Constituţie ce se întâmplă cu un ministru condamnat în prima, în a doua sau în ultima instanţă… Nu mai interesează dacă a fost suspendat…

Doar aşa, pro-memoria, ca să nu uităm cutumele prosteşti pe care politica noastră le-a creat, trebuie să vă dau cu punctuleţe cum am ajuns la aceste aberaţii:

  1. Curtea Constituţională nu a judecat niciodată un caz de suspendare a unui ministru pe motiv de trimitere în judecată. S-a pronunţat doar pe începerea urmăririi penale.
  2. De prima interpretare distorsionată a Constituţiei s-au făcut vinovaţi în egală măsură PNL, Victor Ponta şi fostul preşedinte Traian Băsescu. Acesta din urmă a acceptat numirea liberalului Relu Fenechiu pe un post de minstru, deşi era deja trimis în judecată. Asta pentru că era trimis pentru transformatoare, nu pentru jobul de ministru. Acela a fost marele compromis, dar nu şi ultimul căci…
  3. Liviu Dragnea însuşi a rămas pe funcţia de ministru până la condamnarea în primă instanţă, şi probabil ar mai fi şi azi acolo, la fel cum Feneciu a plecat de la Guvern direct la puşcărie, dacă Ponta n-ar fi avut atunci interes să-l submineze pe Dragnea.

De aia vă spun, acceptarea acestor realităţi creează cutume. Votul din Parlament la această moţiune de cenzură a mai creat una… Nici premierul nu are de ce să plece din funcţie dacă a ajuns inculpat, deci, care ar fi problema dacă vom avea premier încarcerat? Constituţia ne lasă să facem aproape ce vrem noi, căci depinde care sunt interesele celui care o interpretează.  

stiri verificate

Comentarii prin facebook

25 răspunsuri la De ce nu poţi conduce ţara din penitenciar?

  • Constantin
    Septembrie 30, 2015 la ora 19:57

    @radu_ Vedeti, asadar, de ce adoptarea euro de catre Romania este un proces foarte dificil. De altfel, Guvernatorul nu a spus clar niciodata daca moneda comuna va fi vreodata adoptata, ori posibilitatea mentinerii indisciplinei fiscale va fi conservata de-a pururi. Propunerea dumneavoastra da o sansa adoptarii in patria noastra a monedei americane.

    Răspunde
     
  • radu
    Septembrie 30, 2015 la ora 18:47

    Cred că o șansă ar mai ca-n bancuri,mai precis să le declaram război de cucerire americanilor,aceștia să ne învingă,cucerească, și în felul ăsta să fim incluși ca al 51-lea stat și astfel să avem și noi o democrație viabilă.

    Răspunde
     
  • grigoras mihai
    Septembrie 30, 2015 la ora 18:15

    Nu zice NU, orice e posibil. Daca prezumtia de nevinovatie o transfera din juridic in social- orice e posibil. Stim ca apelul, recursul +cai extraordionare de atac inseamna contrlul asupra a ceea ce a facut fondul, nu schimba calitatea-condamnat, inculpat, parte civila, parte vatamata, etc., de n-a trecut toata lumea prin fac. de drept . Sigur, nu-i treaba economica, dar tu ca jurist si cu mare impact media, poate explici si nu mai sug astia ca o bomboana, prezumtia ………
    Fara discutie, astia profitiind de nestiinta ……. bat cimpii

    Răspunde
     
  • S Pescariu
    Septembrie 30, 2015 la ora 11:36

    Excelent comentariu, ca de obicei, domnule Guran!O sugestie, daca imi permiteti: de ce nu faceti la TV o analiza concreta a ”bunei guvernari” Ponta? Precedata, evident, de analiza ”dezastroasei guvernari Boc”? Apoi, facut studiu de caz, concret, cat a scazut pensia patriotului roman datorita dracilor Boc si Basescu si cat a crescut datorita ingerilor Ponta si Dragnea. Pe categorii de patrioti, de la fosti portari la fosti meletari si militieni. Puteti pune si duduitoarea guvernare Tariceanu, de unde ni s-au tras, cred, multe… Poate ati facut-o deja, eu nu am vazut-o, dar la modul in care foarte talentatii propagandisti PCR invart zi si noapte, neobositi, aceeasi placa, mincinoasa, in opinia mea, chiar daca v-ati repeta de o suta si o mie de ori ar fi prea putin, pe langa ce fac ei!

    Răspunde
     
  • Kristina
    Septembrie 30, 2015 la ora 10:00

    Nu prea am timp sa-mi bat capul cu politica in general (nu doar cea de la noi are corupti).
    Omul trebuie sa mai si muncească ,sa poată duce acasa la copii de ale gurii,sa plătească facturi,alea,alea.

    Ceea ce nu se vrea a intelege de la pupitrul Cotroceniului sau de la pupitrul Parlamentului României este faptul ca nu toti ROMANII SUNT LIPSITI DE INTELIGENTA:se cam vede cu ochiul liber „SERVELE DINTRE SERVICIILE actuale (sri si sie) .
    Cum poti sa spui ca tot parlamentul unei țări este hot,ca premierul este penal incat va ajunge sa conduca guvernul din puscarie,ca toti liderii opoziției sunt penali?!
    s.a.m.d
    Ei?,chiar asa? si pana la data la care a fost propus premier d-nul Victor PONTA nu se stia nimic referitor la activitatea din trecutul d-nealui?
    DOMNULE ,EU SI CAND MA DUC LA PIATA MA UIT ATENTA SA ALEG MERELE PE CARE LE PUN IN COS 🙂
    DAR SA PROPUI UN OM asa despre care nu se stie nimic in neregulă la conducerea unui guvern!?
    asta nu o cred.

    Deci o simplitate zdrobitoare , in concluzie:smecherii stau in spate si golanii cu tupeu semnează tot felul de contracte paguboase pt.stat iar la final NUMAI
    POPULATIA de rand PLATESTE NOTA DE PLATA .
    presa are si ea partea ei din manipulare bineinteles,si tot asa

    Eu zic ca nu toti trebuie sa fim luati drept prosti in ce priveste meciul presedintelui
    cu premierul (sau scuze PSD versus PNL 🙂

    ma rog,
    e o opinie si trebuie luată ca atare.

    Răspunde
     
    1. Kristina
      Septembrie 30, 2015 la ora 10:04

      …”se cam vad cu ochiul liber …”
      corect scris

      Răspunde
       
  • Tibi
    Septembrie 30, 2015 la ora 09:59

    De ce nu indemni, Moise, populatia care te urmareste, sa ia soarta acestei tari in propriile maini (sau sa incerce macar), pentru ca nu un om va schimba aceasta conducere, ci foarte multi. Dar daca nimeni nu se implica, nu vom avea nici o schimbare, caci tot ei, copiii lor si copiii copiilor lor vor ramane acolo.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Septembrie 30, 2015 la ora 10:28

      Pentru schimbare este nevoie de cel putin o optiune mai buna decat ce avem acum. Care este aceasta optiune acum?

      Răspunde
       
      1. CocoJumbo
        Septembrie 30, 2015 la ora 15:57

        Steliane,
        Puterea nu se transfera; se ia !!
        Schimbarile radicale, asa cum are nevoie Romania, nu se fac in interiorul sistemului.
        Sistemul nefunctional-in cazul nostru demonocratic-se inlocuieste cu altul presupus functional, prin urmatoarele metode : razboi-cusau fara invazie , revolutie, lovitura de stat.
        Doar in astfel de conjuncturi se poate curata societatea romaneasca de cancerul de care sufera. Da’ vine ea si vremea aceea; e chiar la usi…!!

        Răspunde
         
        1. Stelian F
          Septembrie 30, 2015 la ora 17:39

          Am schimbat, poate mai putin democratic, un sistem cu altul acum 25 de ani. Si eu cred ca trebuie schimbat sistemul, dar altul mai bun inca nu s-a inventat. Va ganditi sa inventam unul, sau aveti in minte un sistem care deja e testat si functioneaza, de care eu nu stiu? Altfel nu facem decat sa schimbam oamenii. Dupa cum spuneam, eu cred ca ne lipsesc optiunile. Atat in ce priveste oamenii cat si sistemele, ne lipsesc variantele pentru moment. Ca sa nu mai spun ca multi ar dori schimbarea, dar daca s-ar putea sa o faca din spatele unor masti, in caz ca esueaza sa nu aibe de suferit. Cred ca de aceea folosim cocojumbo in loc de numele real.

          Răspunde
           
          1. CocoJumbo
            Octombrie 1, 2015 la ora 10:25

            Nu cred ca are importanta acum numele sub care semnam comentariile, doar daca nu cumva te intereseaza in mod profesional…
            Cu ideea lui Ciur-cil cum ca demonocratia parlamentara e singurul sistem viabil nu sunt de acord.
            Vad un sistem mai bun in primul rand fara partide politice; cu serviciu public obligatoriu pentru demnitari,legislatori, conducatori de unitati administrative si ‘deconcentrate”, alesi prin tragere la sorti din liste de competenti cu aplicare pe unitati administrative sat-comuna-oras-judet-tara;pe durata scurta 6-12 luni.
            Fara salarii, doar cheltuieli de serviciu complete si decente.
            si de aici incolo, pe baze de competente de studii si experienta, organizate si celelalte puteri.
            Lucrari publice cu caiete abolut publice si rezultate ale selectiei pe criterii publicate-transparenta totala in lucrarile statului, pana la cele de siguranta nationala.Adica moartea capusarilor de orice fel.
            Si multe multe altele de acest gen!! !
            Trebuie rescrise Constitutia si legile fundamentate pe baze noi, nu pe cele ale costurilor si preturilor oferite.
            Dar nu cred ca „timpul va mai avea rabdare” pentru astfel de lucrari; cum spunea un hatru roman.
            Acum e vremea haosului intru generarea unei noi ordini a lucrurilor; o ordine perfect totalitara si concentrationara; cu un „fuhrer perfect” si cu „masini insufletite”-perfect obediente !!!
            La buna reintalnire !

             
  • Maaius
    Septembrie 30, 2015 la ora 09:18

    Moise! Cu tot respectul, esti mai bunicel la chestiuni economice decat la politice!De asemenea esti un mare ipocrit cand te pronunti politic. Ce preferi un guvern condus de sfantul boc care a ruinat tara si a inchis ochii la spagile inacasate de ministrii portocalii sau penalul ponta care e redresat ce Romania dupa furaciunile basisto-udristo-macovistilor?

    Răspunde
     
  • Victor
    Septembrie 30, 2015 la ora 09:06

    Ne – ai propus tu scenariul in care Ponta este condamnat ,dar de ce nu ai propus si scenariul când Ponta e găsit nevinovat ? ca si Johanis dupa alegeri. Sau ai tu scenariile tale favorite ? In tot ce scrii despre Ponta folosești prezumția de vinovație sau intuiești ca Ponta trebuie condamnat pentru a nu decredibiliza DNA ? Simt așa o frustrare si un complex de inferioritate fata de Ponta din partea ta. Apropo mai bine conduce PONTA guvernul de la pușcărie decât BOC in libertate.

    Răspunde
     
  • altio4
    Septembrie 30, 2015 la ora 04:08

    Chiar? De ce nu?! Sunt retele de prostitutie, trafic de droguri,spalari de bani, evaziune ,etc, toate conduse din inchisoare. De ce nu si tara asta?!!INTELEGETI MACAR ACUM CA SUNTEM CONDUSI DOAR DE INTERESELE LOR, NICIDECUM DE ei ca si oameni care CICA ne „reprezinta”. Legile EI le-au facut………….si nu pentru mine sau voi . Un politist , atunci cand este cercetat , este „pus la dispozitie”. un premier este imun ……la ORICE, ca si restul demnitarilor.ATAT CA NU MAI…………..

    Răspunde
     
  • sorin
    Septembrie 30, 2015 la ora 02:39

    Moise, ai facut o mare gafa aseara la emisiune. Urmareste-o pana in min 15…ai spus ca presedintele poate rezolva situatia daca pune un prim ministru de la PSD! ESTE O MARE GAFA. Pai, au alte cuvinte, tu spui ca putem avea un alt prim ministru daca presedintele SE LASA SANTAJAT!!!
    Bravos!! Iti spun eu ca Iohanis nu este santajabil! Acum.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Septembrie 30, 2015 la ora 03:03

      Cred ca folosim prea usor cuvantul „santaj”. Negocierea nu este santaj.

      ȘANTÁJ, șantaje, s. n. (Jur.) Infracțiune care constă în fapta de a constrânge o persoană, prin violență sau prin amenințare, să dea, să facă, să nu facă ori să sufere ceva, cu scopul de a dobândi un folos pentru sine ori pentru altul. ♦ Mijloc întrebuințat în acest scop.

      Iohannis nu este constrans de PSD sa puna un PM de-al lor pentru a dobandi un folos pentru ei. Ei au deja un PM.

      Răspunde
       
  • Toader
    Septembrie 30, 2015 la ora 00:02

    Relu Fenechiu a fost condamnat in prima instanta si si-o dat demisia din functia de ministru. Cand a fost incarcerat plecase demult din guvern. Am mai observat greseala asta la dumneavoastra si in articolele anterioare. Va rog fiti mai atent.

    Răspunde
     
  • ve-ti
    Septembrie 29, 2015 la ora 23:47

    ziceam ca, daca tot faci eforturi pe aici, sa nu latri la luna, cum s-ar spune.
    …………………….
    altul mai destept decat el insusi, categoria ,, cetim litere, nu pricepem o iota, ,, competenta de lectura zero……….,,

    Răspunde
     
  • anonymous
    Septembrie 29, 2015 la ora 23:38

    sau poate se gaseste un nebun lunetist care mai rareste din palamida asta din politica romaneasca./.. ar fi oare vreo parere de rau? macar sa ii sperie…

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 29, 2015 la ora 23:25

    Pe de o parte, nu poate fi ignorata prezumtia de nevinovatie; dl. Ponta nu a fost condamnat definitiv deocamdata. Pe de alta parte, populatia patriei noastre sustine in continuare coalitia aflata la guvernare, ceea ce arata atat satisfactie pentru politicile publice adoptate, cat si inexistenta unei opozitii reale care sa ofere o alternativa. Asa cum spuneam cu ceva timp in urma, ideea de schimbare prin aparitia de alternative reprezentate de noi formatiuni politice a fost omorata de politicieni ca DD. Probabil ca pana la alegerile generale nu se va schimba guvernul, daca nu vre PSD altfel. Dar, daca mi-amintesc bine, au mai existat cazuri de premieri care nu se dadeau dusi din functie, precum dl. R Vasile. Adevarul este ca actula Putere nu are Opozitie, iar asta este o problema grava de democratie in patria nostra. Reforma clasei politice nu intra in sarcina DNA, ci a cetatenilor, a societatii civile, iar mass-media ar trebui sa aiba un rol costructiv. Nu se intampla asta, cum nu exista nici cultura civica, dobandita prin educatia despre care tot scriu eu pe-aici…

    Răspunde
     
  • manolache ionut
    Septembrie 29, 2015 la ora 22:53

    Domnule Moise Dumneavoastra sunteti un exemplu de politica curata dar daca a-ti iesi dumneavoastra in strada multi te vor urma eu inclusiv si ffff multi altiii politica nu se face cu un om!!!!!!

    Răspunde
     
  • Marius Filip
    Septembrie 29, 2015 la ora 22:23

    Salut Moise,
    Degeaba toată lumea scrie pe Facebook. Dacă tu, Mihaiu si alți oameni normali ve-ți ieși in strada împotriva tuturor nemerniciilor care se întâmpla in țara asta atunci si eu si alți oameni normali vom ieși alături de voi. Ne-am saturat de politicieni de orice culoare ar fi. Sunteți formatori de opinie dar va vrem in acțiune pe strada nu pe Facebook, pe Facebook ve-ți face doar bani din publicitate.

    Răspunde
     
    1. ve-ti
      Septembrie 29, 2015 la ora 22:33

      ve-ti?!

      Răspunde
       
    2. bozzo
      Septembrie 29, 2015 la ora 22:47

      Hai sa nu omoram gramatica totusi…

      Răspunde
       
      1. snob
        Septembrie 30, 2015 la ora 01:45

        Poate omul nu are nici 3 clase. Ma bucur pentru el ca nu este analfabet. Pierdere de vreme sa fim snobi pe net cu anonimii. Unii care omoara gramatica limbii romane ne conduc ( vezi Vanghelie primar sau Becali deputat in parlament si europarlamentar). Ce spune asta despre Romania?

        Răspunde