Iohannis nu s-a răzgândit… Pur și simplu nu i-a reușit manevra.

de Moise Guran

Mai ţineţi minte vremurile în care premierul Victor Ponta a riscat chiar un dosar penal mergând la Consiliul European fără o delegaţie explicită a preşedintelui Traian Băsescu? Azi, preşedintele Klaus Iohannis i-a tăiat-o scurt – „acest premier, trimis în judecată, nu va mai merge niciodată la Consiliul European„. Vedeţi, Dumnezeu nu bate cu parul!

Ceea ce mă mâhneşte cu adevărat este capacitatea politicienilor români de a da dovadă de egoism. Nu am nimic cu Ponta şi, uite, chiar ieri am apreciat declaraţia pe care a făcut-o după întâlnirea cu premierul Republicii Moldova, dar, trebuie să fim cu toţii conştienţi, doar cu premierul Republicii Moldova se mai poate întâlni un prim ministru trimis în judecată. De aceea vă spuneam că, indiferent de prezumţia sa de nevinovăţie în faţa instanţei, Victor Ponta nu are voie să tragă ţara pe care o reprezintă, după el, într-un proces penal pentru fapte de corupţie.

Ce va face de aici înainte? Va da câte 150 de milioane de euro fiecărei ţări cu al cărui lider va dori să se întâlnească, aşa cum a făcut cu Moldova? Câtă iresponsabilitate să ai ca să nu înţelegi că guvernul este al ţării, nu al partidului care te susţine şi, cu atât mai puţin, al tău personal!

Într-un mod similar vulpii care nu va pupa struguri, Ponta spune că, după Consiliul European, Iohannis va trebui să îi spună lui ce s-a decis acolo, căci sunt chestiuni ce ţin de guvern. Nu, dragă Victor, în cel mai rău caz Iohannis îl va suna pe Dragnea, care e clar că în acest moment controlează mai mulţi miniştri din guvernul tău, asta dacă nu cumva, ar fi suficientă o discuţie cu ordonanţa sa, generalul Gabriel Oprea.
Și, dacă în privinţa Consiliului European şi Klaus Iohannis are dreptate, soluţia nu poate fi în niciun caz izolarea premierului şi controlul guvernului prin interpuşi. De altfel, nici nu este acesta spiritul Constituţiei. Din acest punct de vedere, preşedintele nu se grăbeşte să găsească o soluţie, aşteptând tradiţionala noapte a cuţitelor lungi din PSD, în care, ca de obicei, acest partid îşi va sfâţia liderii. Poate că asta se numeşte diplomaţie…

Eu aş fi zis că diplomaţie se numeşte să nu te pui inutil contra Europei, ci să ştii să profiţi de o ocazie, în loc să fii luat prin surprindere de o decizie ce ţi se va impune. Și da, la faza cu cotele de refugiaţi, diplomaţia românească, condusă nu de Ponta, ci de Iohannis, n-a reuşit mare lucru la Comisia Europeană, poate şi pentru că ordonanţele prezidenţiale negociază mai greu dacă au o faţă imobilă şi se descurcă mai greu la conversaţii în limba engleză. Poate doamna profesoară Iohannis să acorde unele meditaţii, de dragul patriei şi în slujba diplomaţiei româneşti.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la Iohannis nu s-a răzgândit… Pur și simplu nu i-a reușit manevra.

  • stelian
    Noiembrie 4, 2015 la ora 23:34

    nu va mai certati degeaba !…cel mai potrivit prim-ministru al momentului… ati ghicit !…este traian basescu !….

    Răspunde
     
  • Eugen
    Septembrie 25, 2015 la ora 21:22

    Eu cred că negocierea a existat, doar că nu a fost făcută nici de Oprea nici de Ponta nici de Iohannis, şi nu a fost făcută la Bruxelles, parcă a fost un şef de servicii plecat pe undeva nu ?

    Răspunde
     
  • m
    Septembrie 24, 2015 la ora 19:47

    Pentru mine Dl Iohannis ar fi trebuit sa se declare nemultumit de cota noua alocata. Nu sa incerce sa o cosmetizeze. In rest, suntem o tara la periferiea UE, niste graniceri morti de foame si rupti in coate. Au fost tari care au suspendat mai direct sau mai voalat Acordul de la Dublin si Acordul Schengen si acum ne ameninta pe noi ca ne taie fondurile sau ne amana intrarea in Schengen sau, mai recent, ca ne exclud din UE. Serios?? 🙂 Nu stiu ce sa zic, dar pare ca Putin se joaca de-a Baba oarba cu UE( si Sua) deja Croatia si Serbia se incaiera, Croatia si Ungaria la fel…si el inaugureaza moschei in Moscova dupa care trimite flote in Mediterana Ahahahahahahah Toata tevatura asta merge pe filiera Turcia-Grecia-Macedonia-Serbia-Ungaria. Tari mai mult sau mai putin filoruse 🙂

    Răspunde
     
  • Popescu Simona
    Septembrie 24, 2015 la ora 12:26

    Presedintele Johannis sta prea departe de Basescu de teama ca sa nu intre prea tare in gura televiziunilor PSD-iste care ani d
    e zile au tocat Basescu e devina pt tot si sunt un fel de spalatore de creere.Dar daca actualul presedinre ar fi in relatii mai bune cu Base ar putea sa se fereasca de tepele pe care le dau EU pentru ca are deja o experienta in acest sens.Pana peste 4 ani cand se prinde si actualul cu ce se mananca europa mai luam o gramada de tepe iar Ponta vrea numai sa fie acolo pt el nu conteaza cu ce ocazie,probabil in pucarie cand va scrie memoriile sa aiba ce povestii fanilor

    Răspunde
     
  • Blăniţă
    Septembrie 24, 2015 la ora 11:34

    Dl.Preşedinte ar trebui să nu mai facă astfel de comentarii pt.că aduce chiar dumnealui un deserviciu ţării.Politicienii în loc să fie uniţi în astfel de situaţii ei se mănâncă precum câinii.A uitat că şi d-lui era penalist când a candidat.In prezent beneficiază de imunitate,dar când se va termina aceasta să vedem ce va avea de zis.Când ceva merge bine noi trebuie să îi dăm în cap.A luat calea lui Băsescu.Ne-am săturat de toate aceste certuri.Ştiţi ce e mai dureros că vede paiul din ochiul altuia şi nu vede bârna din ochii d-lui.A fost in vacanţă până acum şi acum brusc şi-a adus aminte că are de condus o ţară?Nu ştie să fie diplomat.

    Răspunde
     
  • Kristina
    Septembrie 24, 2015 la ora 11:09

    Presa a fost prima țintă pt.atentatele teroriste (vezi Parisul cel mai recent,in trecut Ceausescu personal a platit teroristi sa distrugă” Europa Libera”…s.M.d
    *opinia sau razgandeala unui”proaspat politician” in privinta pericolului migratiei siriene ar trebui sa fie pusa sub semnul întrebării !
    *fundamentalismul islamic nu poate suferi conversii religioase ,se stie iar cat priveste adaptarea lor la clima,la
    civilizatie 🙁
    *pot eu sa strig (scriu)pe zeci de site-uri ca numai
    Dumnezeu ma poate auzi ca nu e bine ce se intampla.
    Restul(chipurile lumea civilizata) se amagesc , mint ,mai grav fac
    pe surzi sau cred ca pot repara greselile alea fatale.

    Răspunde
     
  • George
    Septembrie 24, 2015 la ora 10:48

    Adica vrei sa spui Moise ca Johannnis a avut o manevra (deci un plan) ?
    Si anume care a fost ala ?
    Eu cred ca doar a fost complet nepregatit si Romania a gresit votand astfel, nu a castigat nimic si a pierdut mult. Polonezii da, ei au avut un plan.
    Cel mai tare m-a distrat cand am citit ca aseara s-a scuzat si a plecat de la consiliul European (desi discutiile continuau) pe motiv ca maine dimineata are avion spre US.
    Lucrul bine facut ….

    Răspunde
     
  • Cristina
    Septembrie 24, 2015 la ora 06:35

    Eu sunt de principiu ca e mai bine sa ne preocupe ce va urma! Vom avea un numar de refugiati! Am inteles! Cu cat vor fi mai multi in aceeasi locatie cu atat Romania va avea probleme mai mari. Vor incerca sa ne integreze ei pe noi (chiar pasnici fiind), nu noi pe ei…Ar fi bine sa se vada cum evolueaza societatile de emigranti pachistanezi in tarile nordice.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Septembrie 24, 2015 la ora 09:38

      Eu cred ca nu vor avea cum sa-i trimita impotriva vointei lor in Romania sau in alte tari. Si chiar daca i-ar plati sa mearga in Romania, nimeni nu-i va putea tine cu forta odata ce au aratat ca sunt gata sa-si riste viata pentru a ajunge exact unde vor. Sa plece ei din Grecia pentru a veni in Romania e cam greu de crezut.

      Răspunde
       
  • Marco
    Septembrie 24, 2015 la ora 01:31

    moise ai tranformat emisiunea ta si opiniile tale doar intr-o lupta cu ponta psd si ce naiba nu ti-o mai conveni tie.
    Pana acum eram aproape disperat dupa emisiunea ta sa nu pierd nici un episod dar deja ma indepartez de ia. Cum incepe emisiunea doar vorbe contra lui ponta si psd-ului astept si informatii financiare economice cum era odata altfel ma vei pierde de telespectator.
    A devenit penibil sa latri doar contra ponta si psd

    Răspunde
     
  • VaxXXL
    Septembrie 23, 2015 la ora 23:47

    Ar fi avut aroma de „diplomatie inutila” ce propui tu, Moise.
    Pozitia lui Francois Hollande e hilara prin amenintari, a doamnei Merkel inconstanta, Polonia et alii au facut diplomatie de nehotarati politici, iar germano-romanul nostru a avut bunul-simt sa nu-si ia cuvantul inapoi, ci sa fie pus in postura de accepta decizia majoritatii intr-o democratie europeana bazata pe interese de alta natura decat cele acceptabile pentru romani. Adica fuseram democrati acceptand infrangerea oricarei minoritati de opinie fara ofuscari ulterioare.

    Răspunde