Doamna Kovesi, păzea!

de Moise Guran

Puţin a lipsit ca frumosul oraş Drobeta Turnu Severin să dea ţării un ministru al Justiţiei. Era cât pe ce! Ca severinean eu însumi, am un mesaj pentru Laura Codruţa Kovesi… Să te ferească Dumnezeu de miniştri de Justiţie de la Severin!

kovesi blog

Au fost semnale clare că partidul lui Gabriel Oprea vrea să părăsească alianţa cu PSD, dar mutarea lui Robert Cazanciuc de la PSD la UNPR, cu tot cu ministerul Justiţiei, pare halucinantă. Ponta l-a şi felicitat pentru asta în şedinţa de guvern… zici că toată viaţa lui Cazanciuc nu şi-a dorit decât asta… Este evident acum că o negociere trebuie să fi existat în spatele acestei mutări, ea însă ne mai permite să vizualizăm şi frământările înfiorătoare din coaliţie… Zilele trecute am văzut-o pe Livia Stanciu, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie, luată la rost printr-o comisie juridică că de ce nu-i ajunge o săptămână ca să dea un punct de vedere la modificările propuse pentru Codul Penal.

E grabă mare cu proiectul ăsta, că se termină acuş’ sesiunea şi nu se mai ştie după aia. Protagoniştii principali par a fi Șerban Nicolae şi Eugen Nicolicea, doi talibani ai luptei împotriva DNA, dar şi editorial 2 plasma copyexponenţi ai unei majorităţi parlamentare ce nu ţine doar de PSD şi UNPR, ci de toate partidele din Parlament. Sunt feţele hâde ale unei hidre cu mult prea multe capete, aceeaşi care iniţiază şi amnistii, aceeaşi care votează imunităţi şi care era cât pe ce să preia Ministerul Justiţiei, doar pentru a da un aviz pozitiv modificărilor la Codul Penal. Ăsta este motivul pentru care Robert Cazanciuc a stârnit nemulţumiri… trebuia să biciuiască nişte specialişti din ministerul Justiţiei şi să modifice urgent Codul Penal.

Fiind eu însumi un băiat de la Severin, la fel ca parlamentarii ăştia doi, impresia mea este că puţin a lipsit ca ministru al Justiţiei să devină Adrian Duicu, fostul baron de Mehedinţi, care făcea trafic de influenţă din Guvernul României. Sunt multe probleme de rezolvat, iar băieţii ăştia sunt hotărâţi să căsăpească cumva DNA-ul, să-l investigheze ministru Justiţie, să-l unească cu DIICOT, ceva, orice, numai pentru a avea pretextul să o schimbe pe Kovesi.

Trecerea lui Cazanciuc la UNPR salvează pentru moment situaţia, dar interesantă este negocierea… Oare Ponta a acceptat mişcarea asta ca să-l salveze pe amicul său Cazanciuc sau pentru a salva Ministerul? Dar Oprea? El ce o fi negociat? Un minister care, cu Cazanciuc, rămâne de facto sub controlul lui Ponta, sau un loc într-un viitor guvern, fără Ponta, indiferent că Oprea va face majoritatea cu PSD sau cu ceilalţi? Cum toată lumea pare a fi făcut o afacere proastă, eu unul mă declar mulţumit de această negociere. Și nu, nu cred că ţara este pregătită pentru un ministru de Justiţie de la Severin!

stiri verificate

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la Doamna Kovesi, păzea!

  • Senior
    Iunie 11, 2015 la ora 18:56

    Nici eu nu cred ca Doamna de fier va fi schimbata pentru ca atat timp cat incearca sa curete parlamentul de lepre va fi sustinuta chiar de romanul de rand…si…Stiti care e diferenta intre Iohanis si Pinochio?…Gepetto nu era afroameriacan…:)

    Răspunde
     
  • m
    Iunie 11, 2015 la ora 16:07

    Bre Moise, unele speculatii sunt slabute in articol, dar daca suprapun articolul lui Tapalaga peste asta, daca mai adaug iesirile lui Rus si Nastase(pe blog) in contextul iesirilor in strada si al motiunii de cenzura stau si ma intreb : lupta asta din subteran ce iese tot mai mult la suprafata e ca sa ne scape de o nenorocire sau ca sa ne bage in nenorocire? 🙂 Pentru ca in functie de sensul de atac iesirile in strada pot ajuta sau pot fi folosite impotriva noastra … 🙂

    Răspunde
     
  • miluch
    Iunie 11, 2015 la ora 15:37

    Pacat ca nu avem mai multe „Doamna Kovesi”. Pacat, mare pacat…

    Răspunde
     
  • Cezar
    Iunie 11, 2015 la ora 15:26

    Astia doi reprezinta doua dintre bratele hidrei coruptiei din Romania. Poate mai mare decat mojicia celor doi, este doar tupeul lor. Lupta trebuie sa continuie!

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Iunie 11, 2015 la ora 15:14

    @Moise – off topic -pe cine voiai sa-l dai exemplu de inlocuitor al lui Ponta unui ascultator Europa FM zilele trecute? Pe Ioan Rus?? Ai vazut ce declaratie a facut?

    Răspunde
     
    1. un muncitor
      Iunie 11, 2015 la ora 17:03

      Ioan Rus a spus adevarul. Dar adevarul supara si deranjeaza.
      Tradatori de patrie.

      Răspunde
       
    2. Mustapha Ibrahim
      Iunie 11, 2015 la ora 20:41

      Moise a avut dreptate, declaratia lui RUS e o iesire controlata in decor, pt a nu-si asuma pozitia de premier.

      Răspunde
       
  • Marian Androne
    Iunie 11, 2015 la ora 14:12

    Kovesi nu numai ca nu va fi demisa, ci va lua un nou mandat la primavara.

    Politrucii se pot juca de a tva-ul, master planuri, pot fluiera in Parlament sau depune mii de „initiative”, DAR:
    1. Politica externa
    2. Institutiile statului implicate in actul de justitie

    sunt ordonate „remote”…

    Răspunde
     
  • aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    Iunie 11, 2015 la ora 14:05

    disparitia programului „prima casa” ar duce la o scadere drastica a pretului locuintelor, la cel mult jumatate din cat sunt acum. de ce piata imobiliara nu este lasata libera?

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Iunie 11, 2015 la ora 15:01

      In orice tara daca nu s-ar mai acorda imprumuturi pentru cumpararea de case preturile ar fi mult mai mici. Moment in care cred ca bancile ar fi expuse falimentului. Statul prin programul prima casa a obtinut in primul rand dobanzi mai bune pentru cetatenii romani. In alte tari vestice nu au nevoie de asemenea program, cu toate ca unii cred ca au ceva avantaje la cumpararea primei case, pentru ca dobanzile sunt oricum mici.

      Răspunde
       
  • cyphres
    Iunie 11, 2015 la ora 11:53

    Apropos de d-na Livia Stanciu : a incercat cineva sa se puna in locul ei ? Sa fie amenintata cu dezvaliri despre sotul decedat (indiferent de ce natura ) daca nu plateste o suma de bani . Tu ce ai face ? Stai pasiv sau o reclami pe respectiva doamna la politie ? Dupa aceea, ce vina mai are d-na Stanciu pt ce s-a intamplat ??? Aaa , stai ca stiu ce vina are . Deranjeaza rau sleahta de corupti pe care ii judeca . Da , trebuie data jos imediat ca sa punem in loc un Costiniu care sa ii mangaie pe politicieni pe crestet in timpul procesului 🙂

    Răspunde
     
  • cyphres
    Iunie 11, 2015 la ora 11:44

    Cata , de ce citesti ce scrie Moise daca nu iti place ? Eu incerc sa ma uit (ca si tine) la A3 dar nu reusesc sa rezist mai mult de 2 minute . Si schimb programul . Dar pt asta nu incep sa injur pe site-ul lor sau sa fac spume la gura ca si tine . Cred ca locul tau nu este aici .

    Răspunde
     
  • Daniel
    Iunie 11, 2015 la ora 02:03

    Imi doresc ca aceasta clasa politica care a condamnat Romania la saracie in ultimii 25 de ani, cu toate tragediile care rezulta de aici sa fie distrusa si eradicata. Ca simplu cetatean imi pun sperante in presiunile exercitate de occident si in cei din spatele DNA.

    Răspunde
     
  • Da
    Iunie 10, 2015 la ora 22:50

    Nu am energie pt politica din Romania, de ce trebuie sa ne fie frica de propii alesi…

    Răspunde
     
  • adi
    Iunie 10, 2015 la ora 21:59

    evident nefiind din zona nu stiam ca cei 2 vajnici luptatori sun severineni. dar vazand asa de la Cluj, imi pot pune o intrebare retorica : OARE NU EXISTA VREO LEGATURA INTRE FAPTUL CA MEHEDINTIUL E PRINTRE CELE MAI SARACE JUDETE DIN TARA SI LIDERII LUI POLITICI???

    Răspunde
     
    1. Iul
      Iunie 10, 2015 la ora 22:57

      Nu oare ci sigur. Si eu sunt severinean si sunt scarbit rau de caricaturi gen Nicolicea, Duicu sau Gherghe, primarul actual (inca) al Severinului.

      Răspunde