BIZIDAY: Cine a rămas de Moş Crăciun?

Publicat la data de de Moise

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la BIZIDAY: Cine a rămas de Moş Crăciun?

  • Gheorghe
    Mai 16, 2015 la ora 03:57

    Nu vreau sa iau apararea lui D. Mihalache (sincer nu ma intereseaza aceasta persoana), dar m-am uitat si eu la textul interpelarii in cauza; in textul ei nu vad problema – intr-un final in judetul Maramures (judet in care a fost deputat la un moment dat) a existat o problema care a fost semnalata si s-a cerut interventia Romsilva in rezolvarea conflictului (nu in favoarea uneia din parti ci „convenabilă ambelor părți”); acuma poate suna stupid dar m-as astepta si eu ca parlamentarul care ma reprezinta sa intervina cumva in probleme care apar in circumscriptia in care ma aflu si eu; ce vad eu aici e doar o conectare intre doua evenimente care nu au legatura (retrimiterea codului silvic si actiunea de lobby in favoarea austriecilor care e discutabila de vreme ce nu se ia partea lor in problema ci se cere intervenirea in rezolvarea unui conflict care afecteaza zona, sau altfel spus se evidentiaza o problema care altii par sa o evite – articolul din evz.ro nu ofera vreun indiciu care leaga pe Mihalache de austrieci direct, doar speculatie legata de motivul deputatului); mai mult toata nebunia asta pare sa se concentreze pe atacuri la persoana in loc de argumente logice (nu sunt expert in argumentare dar din cate stiu istoria/imaginea unei persoane nu poate demostra invaliditatea argumentelor aduse de persoana in cauza); pe scurt nimeni nu pare sa vrea sa se uite la evenimentele in cauza obiectiv fara a analiza persoanele implicate (ceea pare sa fie modul de lucru in aceasta tara)

    Răspunde
     
  • anca
    Mai 15, 2015 la ora 22:12

    Sunt sigura ca sunteti patriot dl.Moise dar de ce va este asa de groaza cand pomenesc de CONSTITUTIA MERITOCRATA?
    Ce alta forma de guvernare viabila considerati ca are nevoie tara asta sa fie scoasa din dezastrul in care este?
    Have a nice Weekend!

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Mai 15, 2015 la ora 14:55

    Pai si daca interzici exporturile in tarile non-UE nu o sa vina a doua zi un SRL din Bulgaria sa cumpere lemnul si sa il exporte in afara UE? Hai sa nu fim ridicoli, asta cu interzicerea exporturilor e o gogorita.

    Răspunde
     
    1. santamanta
      Mai 16, 2015 la ora 20:41

      corect ambii Bogdani, banui ca sunteti IT-isti si nu avocati
      pot sa zic si ceva de pontache… mai bine nu, ca ma cenzureaza poate

      Răspunde
       
  • bogdan
    Mai 15, 2015 la ora 11:56

    Si daca se interzice/limiteaza exportul de lemn catre tari non-UE, ce impiedica oare tari ca Austria etc sa faca import „UE” din Romania iar apoi imediat sa exporte acel lemn catre tari non-UE ?
    Totul evident scriptic, nu trebuie sa se mute lemnul pana la Viena…

    Răspunde
     
  • ionut
    Mai 15, 2015 la ora 10:55

    Buna ziua,
    interesant mare parte Moise tin sa spun ca ai dreptate, dar ar trebui sa fii un pic mai informat si mai ales infiltrat in aceasta industrie, vin cu cateva idei si contre:
    1. interzice export si atat…ok, Holtz va trimite marfa in ungaria, bulgaria sau chiar austria si de acolo va pleca tot in China Japonia…non UE, deci…si restul de altfel isi vor face o firma in tarile vecine si de acolo…sper NON UE, a cazut ideea ta zic eu;
    2. industria tapinarilor si restul doar 30.000 de locuri? eu cred ca cel putin 300.000 avand in vedere ca e implicata aici si RNP…Ocoale private si multe multe gatere de sub padure;
    3. lucrez in domeniu de multi multi ani, crezi ca in Romania se poate abosrbi macar 25% din cheresteau care se produce? iti spun eu ca nu, fabricile romanesti nu au capital nu au utilaje nu au piata asa cum are China….cheresteau noastra pleaca in China si de acolo se intoarce mobila tot la noi…trebuie sa intelegi ca, in Romania productia de inalt nivel sa-i spun asa e total nerentabila, crezi ca eu pot sa vand o mobila pe care o produc in 3-4 luni,,,(avand in vedere fluxul de la taiatul de bustean si pana la produsul finit), la acelasi pret ca un chinez si mai ales cu termene de 90-120 de zile….eu cumpar azi busteanul investesc deci…si iau banii pe mobila in 6- 8luni.. ce curs va fi atunci? ce taxe noi o sa mai apara, ce legi mai schima astia? pe cand la cherestea in 3 luni am exportat-o–facem o prelucrare avansata mai exact exportam semifabricate(la aprox 50 angajati, cifra de 5mil euro si fara exploatare…doar productie) iar chinezul, arabul sau restul o plateste in momentul incarcarii…nu la n luni dupa; si e ceva standard pe care daca nu o vrea rabul ca e razboi in egipt, o vrea in dubai sau in franta, pe cand mobila daca e pentru germania, si aia nu mai vor cui o mai vinzi ca nu o sa o cumpere chinezul nicicand
    sa spun, pentru ca tot stii problema, acum 2 ani am avut o incercare de colaborare cu Aramis-baia mare, la primele 4 tiruri a platit in 15 zile, la urmatoarele in 30 si apoi…tot termene mai lungi si mai lungi….ca apoi sa inceapa sa reduca din cerere pentru ca are depozitul plin…prefer acum si pe viitor sa dau la export pt ca: banii vin mult mai repede pentru ca nu exista riscul sa nu mai incasezi dupa alea n zile ale termenului de plata si pentru ca in nici un caz o piata ca cea non ue nu se sufoca asa cum o face cea din Romania….ai exups foarte slab problemele si foarte pe langa, cheresteau si busteanul nu se cuantifica in tone ci in mc, iar valoarea de 800mil eur mi se pare mica, mult prea mica fata de ce e in realitate la fel ca si cea de 30.000 de angajati; si eu as vrea sa lucrez aici cu romani sa fie totul facut aici, dar romanul ba nu te plateste, ba te fura, ba daca ai investit mai mult si angajezi si cresti sunt toti pe capul tau…la 3 oameni in productie mai ai 2 la birouri care sa faca acte pentru organele noastre de control…toata ziua cum te extinzi cum esti mai ”regulat” cum iti merge bine cum toti se uita stramb si vin zilnic in control…in loc sa faci afaceri stai la dispozitia organelor sau pui oameni pentru asta…bani si iar bani pentru indirecte, multe prea multe indirecte si costuri mari mari nejustificate in principal datorate satului care incurajeaza tare nemunca, muncesti esti frecat, stai…primesti ajutor…pana nu schimbam asta…nu o sa producem prea multe aici;o sa importam din china mult si bine pentru ca ei incurajeaza munca nu drepturile si nemunca…aici toti au drepturi dar dreptul la munca ce naiba nu-l baga in constitutie?

    problema aici o reprezinta in Primul rand RomSilva si tot personalul ei..o regie de stat cu incasari colosale si cheltuieli la fel…nu planteaza nu uda arborii doar incaseaza….nici o creanga nu pleaca din padure fara stiinta padurarilor…acesti bugetari pe 1000 lei care au n vile cu n etaje si care conduc numai masini nemtesti de mii de euro sau zeci de mii– bugetari…cancerul padurilor nu e austriacul e romsilva aceasta regie care nu face decat ce fac si celellalte regii doar ca asta are in paza aurul verde si nu face nimic pentru el…doar suge oficial si neoficial legal si ilegal;
    ganditi-va ca la o licitatie un arbore, unul singur ajunge sa coste uneori si 2.000 lei sa punem o medie de 500 lei pe arbore…cati puieti se pot cumpara si planta…sa spunem 10? doar 10 la 1 si ar fi un mizilic pentru RNP….ei sunt raspunzatori pentru tot haosul; e si situatia in care padurile noastre sunt batrane, foarte batrane iar dupa o varsta busteanul isi pierde din calitate, exploatarea nu se face la timp si cu cap…padurile seculare se cam duc, dar de 25 de ani daca se administra corect, ne puteam dubla suprafata.te rog sa analizezi intr-o zi si viata amaratilor astora de angajati ai rnp, si ai sa vezi de ce nu mai avem paduri, lupul paznic la oi;
    nu sunt deacord cu exportul de bustean si nu sunt deacord cu haosul din domeniu, nu putem interzice exportul de marfa bruta? ok, sa punem o taxa de 100eur/mc de marfa exportata, sa obligam romsilva sa se restructureze si sa bagam zilnic la zdup bugetarii de la rnp care au mai multi bani decat iti poti imagina! trebuie sa taiem padure pentru ca asa e rotul ei, sa ajunga intr-o zi materie prima combustibil etc. dar…de ce nu plantam de 10 ori cat taiem? de ce un gater de sub padure cumpara cu acte la inceput de an 30mc…si apoi in fiecare noapte taie 10 maisni care pana dimineata deja s-au vandut si tot asa…

    sunt multe de spus si ar trebui sa intri mai adanc in mafia asta si sa vezi lucrurile din mai multe perspective…toti il uram pe austriac pentru ca e mediatizat, dar cine l-a adus in tara, cine i-a facilitat contract secret pe 10 ani cu padure cata vrea si cata poate cine, cine? noi sau aia din noi care au vandut petrom-ul cu tot cu zacaminte au vandut padurile pentru totdeauna si merg al inchisoare pentru niste termopane…tare ne mai luptam si omoram intre noi sa gasim un vinovat, cand de fapt noi am furat si secat tarisoara asta, noi prin vot si naivitate si prostie;
    mult spor.
    merci.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Mai 15, 2015 la ora 14:34

      Opinia mea este aceeasi, ca nu se mai poate accepta taierea. Drumurile forestiere pot fi inchise, iar padurarii facuti raspunzatori pentru fiecare arbore taiat, pentru ca ei au evidenta tuturor copacilor, pe specie , varsta etc. ***In privinta furturilor de proportii fabuloase din avutia publica (inclusiv a mea, carevasazica) sistemul actual a fost conceput si construit in vremea celui mai mare jaf din istoria nationala, in timp ce la conducerea tarii se afla tandemul Iliescu-Nastase. Unul dintre ei a ispasit o pedeapsa mica pentru o paguba mare. Celalalt este liber. Cei care le-au urmat au prelungit unele contracte, au beneficiat la randul lor de cele anterior incheiate, dar nu i-au egalat niciodata. Au existat campaniii de presa cutremuratoare cu privire la taierile ilegale de padure(PROTV, EVZ/F. Bichir, HotNews etc.), dar au fost ignorate de autoritaile competente timp de decenii.

      Răspunde
       
    2. Cristian
      Mai 16, 2015 la ora 13:28

      @Ionut : indica aici adresa ta de facebook , ca sa dam SHARE ,sa afle cati mai multi romani despre comentariul tau EXCEPTIONAL !
      Sa nu ramana doar aici ! Felicitari, jos palaria, Oameni ca dumneata …floare tot mai rara in Romanica fanariota !!!

      Răspunde
       
    3. Stelian
      Mai 16, 2015 la ora 14:36

      Foarte adevarat cam tot ce ati spus aici Ionut. Exact astea sunt problemele unei firme din domeniul mobilei.

      Răspunde