BIZIDAY: Miercuri, 22 aprilie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

14 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 22 aprilie 2015

  • teo
    Aprilie 28, 2015 la ora 15:23

    Salut Moise!
    Itu urmaresc de mult timp emisiunea cu mare placere si vreau sa va spun ca realizati o treaba extraordinara. Felicitari!
    In ultima vreme din pacate nu mai pot sa urmaresc emisiubea ca pana acum datorita unor defectiuni tehnice care apar la rularea emisiunii de pe mobil: nu mai afiseaza bara de scroll ( de incarcare) astefel este foarte enervant sa urmaresc emisiunea pana la jumate si apoi daca primesc un mesaj si il citesc, nu pot sa revin de unde am pus pauza, trebuie sa astept sa se desfasoare emisiunea pana la momentul unde am ramas.
    Daca ai introduce bara scroll cum era inainte ar fi foarte bine pentru utilizatorii de mobile…

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Aprilie 28, 2015 la ora 16:50

      Buna Teo,
      Poti sa-mi dai te rog niste detalii despre telefonul tau si ce internet folosesti. Problema descrisa de tine nu este de la noi, si pe telefonul meu functioneaza foarte bine.
      Multumesc.

      Răspunde
       
  • Ghita
    Aprilie 28, 2015 la ora 00:42

    Mai, voi n-ati inteles nimic din intentia guvernului cu bacsisul. Nu se schimba nimic, ramane la fel, vrei sa lasi bacsis atunci lasi, nu vrei atunci nu lasi. Intentia nu e sa lasi bacsis, si nici macar sa fie bacsisul impozitat cu 16 procente. Important e sa se tina un caiet cu banii din buzunarul chelnerului, ca sa nu se mai faca evaziune, ca noi (oamenii corecti cu o anumita educatie) sa avem o sansa sa ne continuam afacerile legale in detrimentul celor ilegali. Stiintele economice sunt mult mai complicate decat sintagma „statul ne baga mana-n buzunar”. Ganditi va rog la mai mult de-un metru-n fata, macar cu 2-3 mutari inainte. Daca nu puteti va rog abtinetiva, nu mai aruncati si sprijiniti moral hotia, coruptia si evaziunea. Voi chiar nu vedeti ca tara asta e acolo unde e din cauza acestor lucruri?

    Răspunde
     
  • Pop Vasile
    Aprilie 24, 2015 la ora 17:08

    din păcate la noi în loc să gândească un as lucrurile lanoi se gândește cu „ ass“ sau de un „ ass“

    Răspunde
     
  • anca
    Aprilie 23, 2015 la ora 23:22

    Cum draq se face ca pentru cei din armata s-au facut „greseli care trebuie corectate”,iar pentru oamenii care au lucrat in alte domenii,pensiile au fost calculate intentionat eronat si nimeni nu mai se gandeste ca ar trebui „corectate”.Sistemul nu s-a curatat,s-a stopat ca nu trebuie sa fie gasiti vinpovati :interlopii,primarii, etc.Evident ca”BUCURESTIUL” nu concepe ca oamenii lor de incredere”INTERLOPII,PRIMARII”si alte specimene de acest gen sa fie depistati,pai nu asa lucreaza „caracatita”?Justitia noastra ar trebui sa mearga la reciclare in UE, nu sa condamne niste JUNK-uri ca udrea ,basescu( sper sa fie condamnat),dragnea,nastase,valcov,duicu,etc.fie cu suspendare fie cu cateva luni pe motive ca a scris nu stiu ce baliverne.Foarte bine, ai scris,te-ai imbogatit nivelul educatiei de care ai convins o multime de oameni ca nu ai avut si nici nu ai educatie.Astia din „BUCURESTI” chiar n-au limita,daca eu vreau sa-i dau „bacsis”cuiva de care sunt multumita de serviciul facut,de ce trebuie sa beneficieze guvernul de acesti bani?Ei declara spagile pe care le cer si le si primesc? SRI s-a bagat sau a fost sfatuit sa se amestece pentru ca si ei aveau ciolane de ros .

    Răspunde
     
  • Samuil Toma
    Aprilie 23, 2015 la ora 21:48

    Salut Moise! De ce ai dat masina la Remat? Nu te-ai inscris la programul Rabla 2015?

    Răspunde
     
  • Olteanul tradiționalist
    Aprilie 23, 2015 la ora 13:39

    Ca oltean, port cu mine obligația morală de a respecta tradiția strămoșilor, aceea de a nu plăti taxe. Evident, nu vreau nici pomeni, cât timp nu contribui.

    Am o mare problemă cu impozitarea bacșișului, în calitate de client. Zilnic, statul îmi ia tot felul de taxe. Când mă va întreba chelnerul dacă doresc să las bacșiș, practic eu voi auzi că mă va întreba dacă vreau să dau niște bani statului. Cum în puține cazuri am ocazia să decid dacă să dau bani statului sau nu, logic că voi fi tentat să nu las bacșiș.

    Nu s-ar putea găsi o metodă legală de a ocoli impozitarea bacșișului? Cum ar fi ca restaurantele să aibă fundații de caritate, iar bacșișul să îl las sub formă de donație (cu chitanță), după care personalul să își împartă donațiile?

    Eu oricum văd bacșișul ca o donație, dar nu mai bine îl facem ca o donație legală? În România donațiile nu sunt impozitate, din câte știu eu. Practic, așa am fi mulțumiți și eu, și angajații restaurantelor și barurilor. Chiar și patronii lor. De pierderea statului nu îmi pasă, pentru că nici lui nu îi pasă de noi.

    PS: ce penibil e spotul publicitar în care ni se arată ce face statul cu cele câteva procente infime de bani care nu se sifonează! Îmi aduce aminte de panourile publicitare de pe marginile drumurilor pline de gropi, acele panouri cu ”Aici sunt banii dumneavoastră”.

    Răspunde
     
  • SebyS
    Aprilie 23, 2015 la ora 13:35

    1. Indiferent daca bacsisul va fi sa nu impozitat, eu, clientul, am sa dau bacsisul in buzunarul ospatarului. Acolo vreau sa ajunga si nu in alta parte. Cum ziceai, statul este un manager foarte prost, nu stie sa faca investitii, asa ca nu doresc sa „investesc” o parte din banii mei intr-un manager prost.
    2. Referitor la RDS, tin sa te contrazic intr-o oarecare masura:
    – internet fix de 1000 Mbps (concurenta nu are asa ceva: upc maxim 500 Mbps iar telekom maxim 200 Mbps) iar preturile sunt considerabil mai mici in favoarea RDS
    – televiziune: posturile HD sunt transmise la 1080p fata de 720p cum transmite Telekom. La posturile SD Telekom sta mai bine: 720p (face un upscaling) fata de 560p parca la RDS. Sa nu uitam de Liga I care la concurenta trebuia sa platesti ca sa vezi meciurile, iar la RDS, de cand au cumparat drepturile de televizare, e gratis.
    Ai dreptate daca e sa ne raportam la serviciile de telefonie mobila. Aici stau prost cu acoperirea si au doar frecvente de 3G. Insa sa nu uitam ca pe partea cu acoperirea au rezolvat-o cumva cu parteneriatul cu Vodafone, astfel incat ai acoperire cam prin toata tara. Problema e cu internetul mobil, doar 3G (nu 4G cum au o parte din concurenta) si doar acolo unde au ei infrastructura (pe Vodafone au o limita insuficienta).
    Deci da, RDS are tarife mici insa serviciile lor nu sunt in totalitate slabe. In unele parti ei sunt mai buni iar in altele concurenta.
    Sper sa nu consideri comentariul meu ca pe reclama/antireclama la cineva.

    Răspunde
     
  • George
    Aprilie 23, 2015 la ora 10:26

    Nu stiu cat de infiltrat de spioni sau nu este noul fisc, adevarul este ca lucreaza MULT mai profesionist fata de vechea garda financiara. Aia de la garda lucrau pur si simplu ca tractoristii (aveau si acelasi limbaj unii din ei) si aveau o atitudine pur si simplu anti-business. Dusmanii lor erau firmele corecte (asa cum am vazut din anchetele ulterioare, firmele evazioniste le erau foarte foarte prietene, cel putin in zona noastra). La noi au ramas la antifrauda doar cei corecti din vechea garda. Sper doar ca lucrurile sa nu se schimbe si noile structuri sa nu cada in metehnele celor vechi.

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Aprilie 23, 2015 la ora 10:21

    La dotarea armatei 0 lei! Da’ pentru pensii…fara numar! TAB-ul si tancul nu voteaza! Apoi sa-i scoata pe pensionarii militari in fata rusilor!

    Răspunde
     
  • Lucian
    Aprilie 23, 2015 la ora 10:10

    O mai mare tâmpenie nu-mi pot imagina. Bacșișul îl las dacă vreau, dacă nu, nu. Pe de altă parte chestia asta eu o văd ca o altă metodă de a pune jug pe grumazul oamenilor pentru a colecta mai mulți bani pentru nemernicii care ne conduc. Ni se flutură pe la nas că de unde să avem bani de asistență medicală și învățământ dacă nu se colectează bani. S-a dovedit că bani sunt destui dar ei nu se regăsesc acolo unde trebuie și în conturile nemernicilor de la conducere. Exemplul cel mai elocvent este cel cu taxele pentru drumuri. De 25 de ani plătim ca idioții la bani doar ca să-și umple buzunarele baronii din domeniu și politicienii.
    Eu cred că ar trebui să ieșim în stradă și să le dăm în cap idioților ăstora care numai interesul țării nu îl reprezintă.

    Răspunde
     
  • cocosh
    Aprilie 23, 2015 la ora 01:45

    Elena Udrea o golanca si basescu un golan, asta la nivelul lor personal si privat.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Aprilie 26, 2015 la ora 23:35

      Nu-i cunosc la nivel privat pe cei mentionati de dumneavoastră, dar, cum comentariul pe care-l faceţi nu este un atac la nivelul lor personal si privat, nu pot sa nu observ tăcerea deontologilor din presa, precum dl Tolontan, care nu pomenesc nimic despre difuzarea cu insistenta la TV a imaginilor publicitare cu frunza din gradina Carpatilor plantata de d-na Udrea la Ministerul Turismului, atât de criticata odinioară.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Aprilie 22, 2015 la ora 23:57

    Am o nelamurire. Pe alte meleaguri, acolo unde bacsisul este trecut „din inertie” pe bon, lam platit din -jena, dar si pentru ca nu-mi amintesc de un loc in care nu l-as fi platit. In Romania sunt mult mai multe locuri in care n-as vrea sa platesc. Inca din tinerete, mi-amintesc, spre exemplu de carnetelul ospatarului care ia comanda. Astazi, chiar si (ori, mai ales) in restaurante bune, ospatarii tin minte comanda. In altele se „bate” la POS. In ceea ce ma priveste, in opt din zece cazuri le-au incurcat. Cum fac, strig ospatarului „Nota, te rog, dar vezi sa fie fara bacsis!” ?

    Răspunde