BIZIDAY: Luni, 20 aprilie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

21 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 20 aprilie 2015

  • Tudii
    Aprilie 23, 2015 la ora 13:46

    Nici biziday.ro nu este (numai este) optimizat pentru mobil

    Răspunde
     
    1. zzzzzzzzzz
      Aprilie 26, 2015 la ora 19:33

      Daca sunt constientii macar sa faca ceva 🙂

      Răspunde
       
  • Goldmund
    Aprilie 22, 2015 la ora 22:34

    Atentie la harti! Harta aratata in finalul emisiunii era Europa si…URSS si nu Rusia(asa scria!) Rusia inseamna in primul rand mai mutin Tarile Baltice, Ucraina si Belarus(restul nu-l mai spun) Atentie asadar la harti, ele reprezinta POLITICA INTERNATIONALA

    Răspunde
     
  • Razvan
    Aprilie 22, 2015 la ora 06:24

    Hai Moise, c e ai renuntat chiar asa repede la ceeea ce vorbeai, devolta, insista….stiu ca poti….nu renunta…
    Succes si felicitarii!,!!

    Răspunde
     
  • Marius
    Aprilie 21, 2015 la ora 21:50

    Ideea cu mesele calde gratuite pentru elevi a fost aplicata de Finlanda din 1948 incoace si face parte din povestea de succes a invatamintului finlandez. Imediat dupa razboi, Finlanda era cumplit de saraca. Imagina-ti-va peisajul rural de atunci: ierni grele, gospodarii dispersate (nu sint sate cum sint prin Romania), scoli aflate la distante mari. In conditiile astea, oamenii pur si simplu nu-si trimiteau copiii la scoala. Guvernantii s-au gindit sa-i atraga oferind, la scoala, mese calde gratuite. Si restul e istorie, nu trebuie sa va povestesc eu cum e invatamintul finlandez. Finlanda a fost prima tara din lume care a oferit mese calde gratuite in scoli.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 21, 2015 la ora 19:33

    Doamna Bran, se spune, nu a fost multumita de calitatea bucatelor gatite la o bucatarie de numai 29000 EUR si a decis sa demisioneze. Personal, regret demisia domniei sale si as fi preferat ca dl Mihalache, spre exemplu, sa faca indigestie, mai ales dupa declaratiile domniei sale despre „basistii ramasi orfani” mai putin potrivite cu stilul presedintelui Iohannis si rangul functiei de Cancelar. Adica, sef la cancelaria prezidentiala, nu altceva.

    Răspunde
     
  • Radu
    Aprilie 21, 2015 la ora 18:27

    Bai copii, voi va dati seama cat sunt de stupizi astia de la Ministerul de Finante?

    Eu stiu ce se urmareste… Or sa spuna ca nu au avut cum sa verifice bonurile si vor propune inlocuirea tuturor caselor de marcat fiscale cu altele noi, legate in retea la serverul ANAAF.

    Alti bani, alta distractie pentru firme.
    Dar e o masura buna, ca doar asa se poate vedea ce se incaseaza legal si ce nu…

    Răspunde
     
  • Stelian
    Aprilie 21, 2015 la ora 16:10

    Moise, e ciudat ca spui ca bonurile pot fi falsificate si ca fiscul nu le va putea controla pe toate in cazul loteriei fiscale, dar sustii o suma inapoiata tuturor din tva-ul cumparaturilor pe un an intreg. Adica in acest caz riscul fraudarii este mult mai mare, fiind choar imposibil fiscului sa verifice zeci poate sute de milioane de bonuri.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 21, 2015 la ora 16:22

      Sper ca realizezi ca fiscului i-ar fi imposibil sa verifice macar borderoul pe care sa zicem ca-l prezinti cu bonurile si sa vada daca este intocmai cu bonurile trimise.

      Răspunde
       
  • Jilaveanu Mircea
    Aprilie 21, 2015 la ora 14:31

    Toate comentariile mele sunt sterse si fara replici,pentruca sunt LOGICE si normale.
    TRAIASCA DEMOCRATIA,ma rog sau ce ieste .
    Ieri,20 /04 2015,la TV se anunta ca un OM a fost lovit in casa de o tigla data jos de vant de pe un acoperis.
    Stimate d-le guran,acest lucru ar trebui discutat intr-o emisiune la radio.
    Stiti ca normativele prevad obligativitatea legarii cu sarma sau cuie a fiecarei tigle?
    Stiti cate functii primesc salarii sa verifice,printre altele si acest lucru?
    Stiti cate tigle sunt legate?10%
    In Brasov se practica afisele:CAD TIGLE sau CADE TENCUIALA,pe Balcescu 7 sau la prefectura sau la posta centrala.
    Dar vrem sa traim bine!

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Aprilie 21, 2015 la ora 16:41

      Domnule Mircea, aveti 6 comentarii in ultimele 13 zile de pe acest IP, si nici unul din ele nu a fost moderat.

      Răspunde
       
  • Radus
    Aprilie 21, 2015 la ora 08:59

    Ieri, ministrul de Finante, Teodorovici si-a dat dovada propriei incompetente cu propunenrea de reducere a TVA la 9% pentru 5mc apa lunar.

    Cum drk sa poti sa faci acest lucru. Pentru cei contorizati individual poate ar merge, dar pentru cei de la bloc cum faci? Ca vine o singura factura de apa pe tot blocul cu TVA 24%. Cine sta sa calculeze cati sunt cei cu TVA 9% si cati sunt cei cu TVA 24%… Colecteaza Asociatia de Proprietari TVA diferentiat? Ma indoiesc. Chiar daca ar putea face acest lucru, factura blocului vine cu TVA 24%, deci?

    Numai tembeli conduc tara asta.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 21, 2015 la ora 11:29

      Daca ne gandim ca tot ce propun guvernantii este ca ei sa mai faca un ban in plus, atunci putem deduce ca poate ei au niste mii de apometre pe stoc prin cine stie ce companii apropiate. Desigur ne putem si insela crezand asa ceva. 🙂

      Răspunde
       
  • vyo
    Aprilie 21, 2015 la ora 07:51

    De ce nu isi vand apartamentele si isi pot cumpara o garsoniera, iar cu diferenta se pot descurca. Asa ar fi si mai ieftin consumul lunar.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 21, 2015 la ora 06:59

    O tragedie se petrece chiar acum in legatura cu Europa din care facem parte. Mii de africani imigreaza zilnic in UE si, iata, ieri 900 de persoane de pe un singur vas s-au inecat, in timp ce alti 600au fost salvati. Nu in Romania viseaza ei sa ajunga, ci in Spatiul Schengen si in Eurozona, acolo unde si cetatenii romani migreaza. Statele dezvoltate gandesc strategii pentru primirea africanilor, cele pentru romani si bulgari mai au de asteptat. Criteriile de convergenta sunt legate de catre Guvernatorul BNR de infrastructura rutiera si bunavointa politicienilor. Pastrarea monedei nationale este o modalitate de a ascunde ineficienta economiei romanesti. In acest context, pentru Romania nu este nici un pericol, imigrantii nu vor dori in urmatoarea mie de ani sa ajunga aici, pentru ca acesta pare a fi termenul rezonabil in care tara noastra se poate apropia de nivelul mediu al economiilor europene si politicienii sunt dispusi sa fie adoptata moneda Euro.

    Răspunde
     
  • Stoenovici
    Aprilie 21, 2015 la ora 02:59

    Sinteti subiectiv cind vine vorba de generatii care se schimba.Nu se schimba nimic, iar manelizarea tarii este bine facuta. Eu cred ca batrinii nu au influentat in bine generatia tinara pentru ca avem abandon scolar masiv iar parintii gen Cocos vor creste niste copii handicapati economic si vor avea dezvoltata o singura calitate, cea de HOT. Ramine solutia cu implementarea fricii de catre DNA, mai repede si mult mai masiv adica cu multi mai multi la inchisoare si mai repede.

    Răspunde
     
  • Marcus
    Aprilie 21, 2015 la ora 01:10

    Moise poti te rog sa clarifici unde se stipuleaza ca executarea asupra bunurile se face numai atunci cand nu sunt venituri constante? Eu un articol din codul civil?

    Răspunde
     
  • Bogdan Florin
    Aprilie 21, 2015 la ora 00:47

    Deci .. sa nu ne asundem dupa deget, stilul de viata din Romania este facut in bataie de joc pe calapodul HOTULUI DE HOT IE FRICA tocmai deoarece cel mai mare HOT e statul si pleaca de la premisa ca si noi suntem potentiali hoti !

    Sper ca ati prins idea si poate va faceti timp sa realizati un scurt material despre ce inseamna un sta care PRETUIESTE OAMENII in comparative cu Statul Roman care dispretuieste oamenii.

    Iarasi ar fi interesant sa faceti o lista cu cele 10-15 articole foarte important pentru o viata decenta care au fost primele scoase din constitutia de pe vremea lui Causescu.
    Stiti … alea cu .. „statul garanteaza locul de munca a fiecarui cetatean”, „statul impoziteaza cu 90 % banii la care nu poate fi dovedita provenienta”.

    Stiti de ce hotii sunt hoti ? pentru ca sunt incapabili sa caistige prin munca. Ori noi condusi de hoti fiind … nu avem cum sa ne mearga bine. E atat de simplu.

    Sanatate si dvs si mie si ascultatorilor dvs !

    Răspunde
     
  • Bogdan Florin
    Aprilie 21, 2015 la ora 00:42

    Mi-as dorii sa va propun un subiect pentru emisiune ! Simpluuuuu Domnleeeee. Subiect care dovedeste pretuirea pe care o ofera Guvernul pentru cetatenii sai !

    Romania:
    – Daca doresti sa iti faci o firma, trebuie sa platesti o gramada de taxe, aprobari, avize, controale, amenzi si in final inchizi deoarece nu faci fata concurentei neloiale a celor mai mari ca tine din breasla !

    Noua Zeelanda:
    – Daca doresti sa INCEPI O ACTIVITATE … ai dreptul sa o incepi FARA NICI O APROBARE … ci pur si simplu inchiriezi o camera cu usa in drum .. si sa incepi activitatea !
    – Dupa 1 an … Repet … DUPA 1 AN … vine Fiscul din NZ si iti pune 4 intrebari:
    – daca esti multumit ?
    – daca cistigi destul ?
    – daca esti fericit ?
    – daca doresti sa continui ?

    Si daca spui ca doresti sa continui te invita sa iti faci firma (dupa 1 an de activitate DEJA)
    Daca spui ca nu cistigi destul , nu te simti fericit si cu siguranta nu doresti sa continui atunci te inita sa inchizi !

    Chintesenta diferentei de atitudine la noi si in NZ care e ???
    – Statul Roman dipretuieste cetatenii !!!
    – Statul NZ PRETUIESTE CETATENII daca il intereseaza daca ESTI MULTUMIT SI FERICIT !!!

    Dumneata ai auzit vreodata sa intereseze pe cineva de la Finante daca ESTI MULTUMIT SAU FERICIT ?? Ca eu de cind cotizez inca nu au auzit !!! la fel cum nu am auzit tigan sa spuna ca e OBOSIT VREODATA sau RUPT DE LUCRU !

    Răspunde
     
  • Bogdan Florin
    Aprilie 21, 2015 la ora 00:35

    In alta ordine de idei nimeni nu a fost fortat de nimic. fiecare a jucat cati bani a vrut. Sau cit l-a dus capul. In viata asta suntem proprii nostril judecatori. Daca unii au decis ca e „musai” (=neaparat, obligatoriu) necesar sa ia imprumut de la banca si sa garanteze cu apartamentul pentru ca acei bani sa ii joace la Caritas pentru a se „lacomii” ca vor primii de 8 ori mai mult in 3 luni … a fost alegerea si riscul lor pentru care au tras mai apoi cind Banca Dacia Felix (in prezent defuncta) le-a luat casele.
    Oamenii civilizati si rezonabili au jucat sume mici care nu le punea viata in primejdie.
    Cei care s-au „hamesit” au pierdut situatii de valoare.
    Asadar sper ca cei care au pierdut si-au invatat lectia.

    Legat de emisiunea de pe EuropaFm la care a intervenit un cetatean executat din cauza datoriilor la intretinere mi s-a parut si mie ca sunteti un pic cam aspru.

    Sa nu uitam .. sa spunem in cuvinte ca traim in tara in care legile sunt facute pe calapodul HOTULUI DE HOT IE FRICA .. deoarece .. Statul este cel mai mare hot.

    Sunt extreme de frustrat sa constant ca impozitele pe care le-am platit pina acum au ajuns la politrucii de la Beciul Domnesc.
    Daca DNA-ul nu lucra deloc .. mai afla eu asa ceva ? NUUUU.

    Deci acest stat corupt ia impozit de la toti romanii ca sa il dea sub forma de contracte frauduloase si licitratii truncate la cei 300 de milionari. Si eu sa stau cuminte sa prestez in continuare ! Ca si dumneata !

    Răspunde
     
  • Bogdan Florin
    Aprilie 21, 2015 la ora 00:27

    Stimate Dle Moise,
    te-am ascultat azi la EuropaFM si am vizionat si emisiunea de mai sus care ai dorit sa o incepi pomenind de Caritas unde dadeai date inexacte.

    D-ul Stoica, patronal Caritas a fost retinut timp de 1 an pina cind s-a terminat procesul dinsului la care a luat 1.5 ani cu executare si asadar a mai facut inca 6 luni, in total 1.5 ani a primit si executat nu „5-6” ani cum ai spus dumneata.

    Stai pasnic ca nu te atac doar vreau sa precizez pentru ca sa nu se perpetueze inca o poveste falsa pe jumate.

    Caz trait de mine: azi am depus banii si dupa mine era un domn de la Politia din Baia mare care avea o geanta plina de bani. Pur si simplu a doua zi .. cind eu m-am dus dupa bani, el a venit sa .. ridice …
    Stoica a spus atunci ca jocul a fost oprit policit si NU DIN CAUZA CA NU AR AVEA BANI SA PLATEASCA.

    Acuma dumneata poti sa rastalmacesti cum doresti, eu iti relatez ce se intimpla atunci.

    Pentru tine e foarte usor sa crosestezi cuvinte pe marginea unei idei si sa argumentezi logic.

    E foarte usor sa areti cu degetul insa in acea perioada astfel de abuzuri se faceau des. Cei care aveau puterea il intimidau ca sa le dea bani mult mai repede decit cele 3 luni care faceau partea din regulametul locului.

    Tocmai pentru ca a facut pe placul politicienilor, acesta a fost si motivul pentru care a primit doar 1.5 ani.

    La jumate de an dupa ce a iesit de la beciul domnesc, l-am intilnit pe strada in fata la „Sora”, l-am salutat, I-am urat sanatate si am trecut mai depar

    Răspunde