BIZIDAY: Luni, 17 noiembrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

51 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 17 noiembrie 2014

  • IOANA
    Noiembrie 19, 2014 la ora 23:40

    Am nouasprezece ani si invat in Londra. Consider ca votul este, intr-adevar, util doar pentru persoanele cu un anumit grad de informatie in domeniul politicii, nu cei care se bazeaza pe faptul ca e un drept fundamental si trebuie exercitat, indiferent ca stiu sau nu cine candideaza, de ce partid apartine fiecare candidat, si care-i sunt obiectivele. Tocmai de aceea nu m-am implicat pana acum, crezand ca e mai bine sa acumulez anumite cunostinte in domeniu inainte de a face acest pas. Iar duminica, in cel de-al doilea tur al alegerilor prezidentiale din Romania, m-am simtit pregatita sa votez. Stiam cine candideaza, stiam partidele si obiectivele fiecaruia. Victor Ponta, candidatul partidului de stanga, este exemplul politicianului care, in ciuda opozitiei din partea partidului in fruntea caruia se afla, a luat unele masuri menite sa schimbe ceva. Un exemplu concludent il reprezinta faptul ca a reusit sa inapoieze profesorilor o suma destul de importanta din salariu. Klaus Iohannis este, insa, candidatul ideal pentru mine, intrucat a reusit sa faca din Sibiu, al carui primar a fost, pe langa altele, orasul din Romania cu cel mai scazut procent de somaj, dupa cum marturiseste. Dupa unsprezece ore petrecute la coada printre alte sute de romani din diaspora, in conditii meteorologice nu tocmai favorabile, am constientizat ca nu voi reusi sa votez. Ajunsa in sfarsit aproape de intrarea in Institutul Cultural Roman, la ora noua usile s-au inchis, iar nici macar jumatate din romani nu si-au exercitat un drept fundamental. Nu stiu ce sentiment ar trebui sa ma stapaneasca acum: frustrare, din cauza faptului ca n-am reusit sa-mi votez favoritul, sau eforie: Iohannis a devenit presedintele Romaniei. Vad aceasta victorie ca un nou inceput, menit sa schimbe situatia din tara, care nu mai era de mult timp aproape de normalitate. De cei doi depinde viitorul meu si al tuturor romanilor acum: Ponta poate merge pe drumul reformelor, fara sprijinul partidului sau, iar Iohannis poate sustine bunastarea cetatenilor sau va respecta doar deciziile partidului care l-a propulsat. A fost oare o decizie buna sa merg la vot? Voi mai participa la urmatoarele alegeri? Voi opta pentru democratia britanica?

    Răspunde
     
  • Anonim
    Noiembrie 19, 2014 la ora 13:35

    Motivele mele si ale altor 20 de prieteni/cunostinte/membrii de familie care s-au dus numai la al doilea tur de vot sunt urmatoarele :

    1. Minciuna spusa de PSD ca in diaspora se voteaza normal si recomandarea sa plece la alte sectii care se aflau la peste 250 km departare. Acei oameni aduc destul de multi bani in romania ca sa fie tratati cu respect de staul roman.

    2. Aroganta lui Victor Ponta si a PSD-ului fata de populatie, dispretul fata de justitie si valorile europene.

    Nu ne-am prezentat la primul tur pentru ca era absolut normal ca in al doilea tur v-a fi de ales intre VP si actualul presedinte, era o risipa de energie.

    Răspunde
     
    1. monamur
      Noiembrie 19, 2014 la ora 21:00

      D-nule Guran, va apreciez emisiunile de multa vreme, e prima data cand va scriu. Unul din motivele pentru care a votat multa lume in al doilea tur (mai ales pe Iohannis) este pentru ca noi cei din Diaspora am cam mituit , santajat familiile de acasa. Poate e urat dar eu cu inca trei prieteni de aici am spus clar si raspicat:
      1. stam mai mult timp acasa in concediul de Craciun (eu voiam sa vin acasa 1 sapt care s-au facut 2 cu conditia sa voteze mama, tata si sora Iohannis)
      2. Iubitul meu (aflat in Romania dupa 6 ani in Olanda) a comunicat calm si clar ca pleaca din tara daca iese Iohannis si a condus familia lui catre sectia de votare
      3. unul din amici a ‘amenintat’ ca va adauga la suma lunara acasa 50 de euro
      4. altul a spus foarte calm ca nu mai merge acasa deloc
      5. Ultimul a spus ca merge acasa definitiv in 2 anio daca voteaza familia Iohannis
      Aceste amenintari si mite mai mult sentimentale pentru ca in mod sigur oricum poate ma fi facut asta a scos din casa 35 de oameni care au spus ca nu vor vota si nici nu au votat in turul 1. Si sunt sigura ca influenta diasporei a fost mult mai mare.

      Răspunde
       
  • Iulian Brok
    Noiembrie 19, 2014 la ora 10:32

    O emisiune de nota 10 !!!! Pe intelesul tuturor….

    Răspunde
     
  • emir suliman
    Noiembrie 19, 2014 la ora 07:44

    felicitari pentru emisiune domnule MOise Guaran va urmaresc programul din strainatate informatii concrete in care cetateni se pot astepta de la un presedinte ce a ce spune-ti sunt strict necesar in societate

    Răspunde
     
  • Cristi
    Noiembrie 18, 2014 la ora 23:10

    Mi-ar place un premier ca Moise Guran, chiar inainte de alegeri dicutam de emisiuna dumneavoastra cu un prieten, ca daca ati prinde un post de ministru sau premier ce bine ar fi. Daca la uramtoarele alegeri veti candida cu siguranta cei ce uramaresc emisiunea dumneavoastra ca va vor vota.

    Răspunde
     
  • Falco
    Noiembrie 18, 2014 la ora 20:49

    Te rog Moise sa ii faci o invitatie lui Iohannis la emisiunea ta cit mai repede si sa ii spui aceste probleme in direc.

    Daca omul iti cere cumva sa ii fii consilier , pt binele acestei tarii te rugam nu il refuza , ajutal sa inteleaga mai bine partea economica si nevoile acestei tari si societati , daca e un om destept (si sut convins ca este la cum arata Sibiul si ca a fost ales de fiecare data cu 3/4 din voturi) sigur nu v-a refuza un dialog la tine in emisiune si nici un ajutor din partea echipei tale in intelegerea fenomenelor economice din Romania.

    Răspunde
     
    1. Monica
      Noiembrie 18, 2014 la ora 23:29

      Domnule Guran, astept mereu cu nerabdare fiecare emisiune si implicit postarea pe biziday. Fac parte din diaspora care a calatorit sute de km ca sa voteze. Va intreb: stiind noi cu totii ca sunteti un om competent, un adevarat analist economic, profesionist si serios, oare nu credeti ca pentru binele acestui popor si succesul noului nostru presedinte in ceea ce si-a (ne-am) propus/sperat cu toti, sa va oferiti serviciile? Consultant, ministru etc. Mi-e imposibil sa cred ca va va refuza! Nu stiu daca va doriti o astfel de directie profesionala, dar ma ofer voluntara sa ii scriu d-lui presedinte ca ar fi bine sa isi aleaga oamenii ca dvs. Nu glumesc. Tara asta nu mai are timp de pierdut. Iohannis trebuie sa plece cu dreptul, nu pentru el neparat, ci pentru romani.

      Răspunde
       
  • chiper adrian
    Noiembrie 18, 2014 la ora 20:37

    frate omul asta moise guran ar trebui sa candideze ca prim ministru al romaniei e super destept baiatul asta

    Răspunde
     
  • dan
    Noiembrie 18, 2014 la ora 19:34

    buna analiza, buna emisiune, o lectie de predat, felicitari

    Răspunde
     
  • Silviu
    Noiembrie 18, 2014 la ora 19:14

    Ma intreb daca ar fi intervenita Traian Basescu in problema votului din diaspora, in medierea de care aminteai mai sus, nu ar fi inteles lumea interventia lui o interventie pro-Iohanins. Cred ca este unul din motivele pentru care a ales sa stea la distanta, avand in vedere ca nu si l-ar fi dorit ca viitor presedinte pe Ponta.

    Răspunde
     
  • Dan
    Noiembrie 18, 2014 la ora 16:00

    Moise,
    In primul rand imi cer scuze ca iar sunt (tangential) pe langa subiect, dar m-au instigat altii de pe alte forumuri.
    Astazi cand ai incheiat emisiunea de pe FM ai reiterat ideea ta mai veche (si a mea si a multora) ca trebuie sa fim condusi de oameni competenti, tehnocrati, sau, intrun cuvant, de meritocratie.Nu e chaiar citat dar e pe acolo.
    Uite, daca vrei sa dai greutate spuselor tale si sa dai un exemplu, n-ar fi bine sa ne lasi tu sa ne culcam la 10 seara si sa te inscrii la un concurs la Cotroceni (daca se va tine) sau sa nu refuzi o functie de consilier (daca ti se va propune), tot la Cotroceni, evident. Omul asta care a castigat alegerile are , evident, nevoie de sfatuitori pe bune(cum zici tu),competenti, bazati, cu idei si cu solide cunostinte acumulate in ani.Si aici nu e cazul doar al tau.O sa-ti fie , e-adevarat, mai greu cu ratele dar am incredere; te descurci cumva.Si pe blog,stiu ca se poate activa chiar din functia aia. Da-mi voie sa cred ca la varsta ta e necesar un pas intro alta etapa profesionala.Ar mai fi cate ceva de spus dar ma opresc aici. Ei, ce zici, te bagi ?
    P.S. As vrea sa-i scriu in acelasi sens si dlui. Hurezeanu, poate ma culc de la 9 jumate seara, dar n-am nicio adresa de mail.

    Răspunde
     
    1. elenahantea
      Noiembrie 18, 2014 la ora 20:39

      Foarte tare propunerea de intrare in guvern a lui Moise Guran, de oameni ca el este nevoie acolo !

      Răspunde
       
  • ortansa
    Noiembrie 18, 2014 la ora 15:23

    Atitudinea noua a lui Ponta mi-o explic asa:fie a inteles macar partial ce s-a intamplat in strainatate cu votantii si a inteles ca nu au pus stapanire pe tara si cu poporul nu te pui pana la urma,fie isi doreste atat de mult sa stea acolo ca premier incat face pe supusul si se gandeste cum sa inceapa sa-i dea lui Iohannis la gioale dupa depunerea juramantului si sa inceapa cu suspendarea(psd e in stare de ABSOLUT orice),fie a primit un cap in gura si doua suturi in fund si l-au trimis la plimbare si sa lase ciocul mic.Personal cred cel mai mult in a treia varianta.

    Răspunde
     
  • Dan Popescu
    Noiembrie 18, 2014 la ora 14:38

    BRAVO TVR! ACESTA ESTE ROLUL TELEVIZIUNII PUBLICE!
    DAN POPESCU COPENHAGA

    Răspunde
     
  • Alt Misu
    Noiembrie 18, 2014 la ora 12:29

    Domnilor, nu mai incercati sa-l creditati pe ponta cu circumstanta de nevinovatie: si domnul Corlatean si bietul domn Melescanu sint mieii lui ponta,sacrificati pentru binele Fratiei,niste domni care stiau sigur in ce se baga si de aceea la fel de vinovati.Toti acestia cunosteau tendinta de vot a diasporei si au facut tot posibilul pentru a o impiedica sa voteze,in ambele tururi.Ce n-au banuit ei si i-a luat prin surprindere a fost iuresul iscat in tara la vederea celor patimite de diaspora.Asa e cind iti angajezi mercenari straini care nu cunosc intelesul unor cuvinte ca:dor,emotie,familie.In orice caz,sa fiti siguri de un lucru:la urmatoarele alegeri vor fi pregatiti si din punctul asta de vedere,fara doar si poate!Poate de aceea ar trebui batut fierul acum…peste doi ani va fi mult prea tirziu,iar oamenii vor dormi mult prea adinc!Toate bune

    Răspunde
     
  • Remus
    Noiembrie 18, 2014 la ora 12:26

    Buna Moise, felicitari pentru emisiune! daca tot am facut primul pas si am pus un neamt hai sa vedem ce sanse avem sa inlocuim tot parlamentul si senatul cu etnici germani pentru ca altfel este doar o iluzie ca dacia va fi VW si ne imbatam cu apa de ploaie. Nu doar presidintele poate schimba o tara……..

    Răspunde
     
  • Gabi
    Noiembrie 18, 2014 la ora 11:56

    Cred ca ar fi mult mai sugestiva folosirea unui gradient in prezentarea distribuirii votului in diverse zone.

    De exemplu, judetele Iasi si Valcea au fost mai mult neutre (diferenta < 5%) in timp ce pe harta dvs, Iasi apare albastru, iar Valcea rosie. Folosind un gradient s-ar observa mult mai usor ca de fapt rezultatele in cele 2 judete au fost foarte apropiate.

    Răspunde
     
  • Calin
    Noiembrie 18, 2014 la ora 11:40

    Cred ca una dintre solutiile „elegante” mai ales in acest moment este ca reformele majore (educatie, sanatate, infrastructura, legea electorala s.a.) sa fie redactate si dezbatute in parlament, apoi supuse dezbaterii publice si in momentul in care se ajunge la o varianta de consens asupra lor intre clasa politica si societatea civila, sa fie supuse la vot prin referendum national.
    Asta ar insemna intr-adevar democratie si intr-un astfel de context cred ca nici o forta politica nu va mai avea „curajul” sa schimbe directia impotriva vointei poporului, indiferent de cate modificari de structura a puterii in parlament sau schimbari de guverne am avea in urmatorii ani.

    Răspunde
     
  • golan
    Noiembrie 18, 2014 la ora 11:00

    Domnule prezentator, dragi producatori,

    Cand sunt folositi termeni precum „target-uri”, va rugma sa-i explicati/traduceti pentru a putea fi intelesi de tot romanul.

    Multumesc.

    Răspunde
     
  • Tudor
    Noiembrie 18, 2014 la ora 10:34

    Cred ca crearea locurilor de munca, si implicit al nivelului salariilor, este foarte strans legat de capitalizarea societatilor comerciale cu capital majoritar romanesc. Acestea, protejate nu prin coruptie, ci printr-o politica inteligenta de promovare a celor mai performante, ar putea sa opreasca hemoragia cumplita de resurse umane a Romaniei si sa inverseze sensul migratiei. Promovand la nesfarsit capitalul strain si corporatiile nu facem decat sa amplificam sentimentul ca ne-am pierdut (vandut pe bani marunti si de catre persoane importante, nu spun cine) tara.

    Răspunde
     
  • JR
    Noiembrie 18, 2014 la ora 10:06

    toata lumea vb acum la cald, o sa vedem dupa 2 ani de Iohannis cum sta ROMANIA! sa vedem toti votanti patrioti din diaspora vin acasa? sa plateasca taxe aici, sa contribuie la bunul mers al societatii? eu ii astept!

    Răspunde
     
    1. GMC
      Noiembrie 18, 2014 la ora 10:43

      Vezi in fiecare an ce suma au yrimis toti romanii din diaspora in Romania. Bani cheltuiti in Romania. Nu cred ca e o suma mai mare de 1/4 fata decat daca am munci toti in Romania si am plati taxe.

      Răspunde
       
    2. Gabriel
      Noiembrie 18, 2014 la ora 11:00

      Pentru a vedea o schimbare Klaus Iohannis are nevoie de un nou guvern fara Ponta,dupa cum si singur Klaus a spuso.Altfel garantat ca nu o sa mearga treaba.)

      Răspunde
       
    3. Altcineva
      Noiembrie 18, 2014 la ora 11:20

      Vedem in 4-5 ani, după ce nu mai e PSD la guvernare. Nu președintele dă legi și face bugete.

      Răspunde
       
    4. Kristina
      Noiembrie 19, 2014 la ora 20:47

      AZI la 17,30 presedintele lanseaza o carte la BUCURESTI (biografica) .
      Inceputul discursului este sublim(despre carti,cititori..etc)
      La un momendat mi se pare ca aud:”….sunt un om obisnuit,caruia nu i s-a intamplat nimic senzational….”
      GANDESC CU VOCE TARE : BA DA! TOCMAI ATI FOST ALES PRESEDINTELE ROMANIEI !”
      si este cel mai senzational 🙂

      vom trai si vom vedea ,
      posibil nu va uita,
      ne va trece si pe noi in agenda(simpli oameni )

      Răspunde
       
  • Adi
    Noiembrie 18, 2014 la ora 09:24

    Mi-am facut de ceva vreme un obicei din a lua micul dejun in timp ce urmaresc pe net emisiunea lui Moise din seara precedenta. Desi mi s-a mai intamplat sa nu fiu de acord cu ce spune, astazi e prima data cand calitatea slaba a emisiunii m-a facut sa nu o urmaresc pana la capat. Moise, esti un as in domeniul economic, te rog din suflet ramai la ce te pricepi. N-ai nici o treaba cu analiza politica.

    Răspunde
     
  • Trascu
    Noiembrie 18, 2014 la ora 09:14

    Moise…aseara ma asteptam la o cu totul alta emisiune….este clar,Iohannis a castigat alegerile..nu aceasta analiza era relevanta ..toti ,inclusiv Ponta si Iohannis stiu ca au iesit tinerii la vot…cei „adormiti” care credeau ca votul lor nu conteaza…cei carora li s-a indus ca indifirent cu cine ar vota intotdeauna iese altcineva…analiza trebuia facuta pentru celalalt candidat….pentru ca acolo este „misterul”…cum a pierdut un avantaj de 10 procente!!…parerea mea este ca trebuiau analizate aliantele pe care le-a facut PSD dupa turul 1…acolo PSD a „castigat” voturi, dar acele aliante au scos tinerii la vot!….nu am auzit mai nimic in media de telefonul primit de Ponta de a iesit el la ora 11sa isi declare infrangerea…cand lumea „fierbea” in strada si nici o analiza a gestionarii situatiei din partea celuilalt candidat care a linistit multimea impiedicand astfel evenimente ce ar fi dus la tensiuni maxime in strada!!..exact cum ai zis…a fost o emisiune in care ai vb.mult…dar nu ai spus nimic nou din ceea ce nu se stia….a fost o emisiune in care mi-am adus aminte de perioadele cat am lucrat in multinationala..in care ni se prezentau situatii in power point..tabele grafice lucrate frumos..dar nici un mesaj…

    Răspunde
     
  • mg
    Noiembrie 18, 2014 la ora 09:14

    Buna ziua,

    1. As vrea sa atrag atentia la datele prezentate incepand cu minutul 16:44 referitoare la repartizarea pe studii [mil]:
    Primare / Medii / Superioare
    Iohanis: 1.6 + 2.7 + 1.5 = 5.8
    Ponta: 2.4 + 2.1 + 0.8 = 5.3
    Lui Iohannis ii lipesc vreo 0.3 – 0,4 mil de voturi?!
    Cifrele oficiale (incluzand diaspora) fiind:
    6.242.825 Iohannis
    5.211.097 Ponta
    Au fost luate in considerare doar voturile din Romania? De aici rezultand aceasta diferenta. Ati specificat la un moment dat acest aspect, dar el nu a fost bine punctat in graficele afisate.

    2. min 7:22. Voturile pe vategoriile de varsta avea categoria 35-46, corect ar fi fost 35-49.

    3. min 5:15. Corectitudinea datelor prinv voturile pe regiuni istorice. Semnalata si de dvs.

    Astfel de erori in datele grafice pot afecta credibilitatea pe termen lung din punct de vedere al informatiilor bazate pe cifre pe care le oferiti.
    Va multumesc.

    Răspunde
     
    1. Filip Mihaela
      Noiembrie 18, 2014 la ora 22:45

      Multumim pentru emisiunile tale, e clar ca trebuie sa auda ideile si comentariile tale cei care conduc aceasta tara, ajuta-i cumva sa ne scoata din mizerie, minciuna sa le dam copiilor nostri un viitor mai bun si incredere in aceasta tara.

      Răspunde
       
  • AlexTe
    Noiembrie 18, 2014 la ora 09:10

    Mica problema tehnica: De cateva saptamani optiunea de full screen e acoperita de reclama Volkswagen. Cum va urmaresc din diaspora, alta varianta sa va vad „mai mare” nu am 🙂 Multumesc pentru postarea emisiunilor online oricum!

    Răspunde
     
  • Klaus
    Noiembrie 18, 2014 la ora 08:33

    Spre deosebire de celelate comentarii, eu sunt de acord cu ce zice Moise, vreau votul electronic.
    Cand auzim de vot electronic ne gandim la frauda! Trebuie sa inlaturam din gandire aceste notiuni, sunt state in care se aplica acest vot fara probleme, se poate si la noi.
    In legatura cu art. 80, da, Klaus Iohannis trebuie sa il inteleaga perfect si sa se foloseasca de el. Partidele trebuie privite de la egal la egal, cum zice Moise.
    Guvernul PONTA trebuie lasat sa isi asume cumpana in care este tara, nu sa vina alt guvern si omul de rand sa il blameze pe acela ca nu se poate ridica din „noroi”. Si cred ca nimeni n-ar fi atat de nebun sa preia fraiele dupa atatea probleme. Mi-a placut emisiunea, poate mai mult decat cele de pana acum, iar cand vad bietii oameni cum isi iau bataie doar pentru ca vor sa voteze imi vine sa-l iau pe mititelul de melescanu si sa-l duc la azil.

    Răspunde
     
    1. Mira
      Noiembrie 18, 2014 la ora 10:03

      Din ceea ce am mai citit, pe la unii, pe la altii, votul electronic ar putea fi usor fraudat, de aceea, eu imi doresc vot prin corespondenta si vot clasic, ca pana acum, dar cu mai multe sectii de votare, pentru diaspora.

      Răspunde
       
  • marina
    Noiembrie 18, 2014 la ora 08:32

    cei prezentati cu studii medii sunt de fapt ASISTATII SOCIAL, cei care stau cu mana intinsa, nu vor sa munceasca…si cred ca se continua aceasta politica la fel cu cei care au grad de handicap. Intreb si astept raspuns, draga dl. Moise: cand se dau aceste indemnizatii, face cineva ancheta sociala? Vrea sa vada cineva ca cei care le primesc au casa, masina, haina de blana… dar stau cu mana intinsa… De ce eu care duc un cancer pe picioare pot sa muncesc si „bolnavii inchipuiti” nu pot munci? Societatea este bolnava, asa ca daca nu suntem corecti, ne furam caciula unul,altuia si nu vor prospera niciodata, indiferent cine e presedinte sau premier….

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Noiembrie 18, 2014 la ora 13:01

      Eu am studii medii si n-am luat niciodata nici un ban de la stat. Asa sunt si majoritatea cunostintelor mele. Muncim toti.
      Uite Moise, de asta spun ca n-ar trebui sa faci asemenea emisiuni.

      Răspunde
       
  • Catalin
    Noiembrie 18, 2014 la ora 07:05

    Puneti-va capul la contributie si respingeti orice incercare pentru introducerea votului electronic si al celui prin corespondenta. Nimic nu poate fi mai usor de fraudat, de alterat, de schimbat, precum un program de calculator. Si sa nu credeti ca doar candidatii / partidele politice au interesul sa il altereze, corporatiile, crima organizata, mari companii internationale etc. toti vor fi interesati corupa acest sistem de vot. In mod firesc, este mai usor sa cumperi cateva zeci de oameni decat sa cumperi o tara intreaga ! Ganditi, analizati, actionati !

    Răspunde
     
  • johnnyx
    Noiembrie 18, 2014 la ora 03:27

    domnule Guran va urmaresc emisiunile de mult timp dar in seara asta m-ati plictisit cu statisticile dumneavostre nerelevante..nu ati pus punctul pe nu ati vorbit de diaspora si de necesitatea guvernului in frunte cu premierul Ponta sa isi dea demisia pt ca ce a facut el se pedepseste cu 3 ani de inchisoare…si cate ar ma-ar fi de spus si nu ati spus desi o tara intreaga a vazut ce afinitati PSD-diste aveti …dumneavostra v-ati fofilat deoarece se vedea pe fata domneavoastra dezamagirea rezultatului final al alegirilor…imi este si lehamite sa intru in detalii sa nu spun altfel…sunt indignat in seara asta de dumneavostra dar o sa va urmaresc in continoare. cu respect cnv care nu mai are incredere in patide si politicieni corupti fie de la putere sau opozitie. o lebada alba nu poate ajuta cu nimic societatea romaneasca daca traieste alturi de hiene fie PDL-iste sau PSD-iste ! asa ca nu cred in minuni pe temen lung dupa euforia asta !!! ms

    Răspunde
     
  • Mihai
    Noiembrie 18, 2014 la ora 01:33

    Daca mi se permite o interventie in legatura cu ce a exprimat Stelian mai sus, as vrea sa ofer o interpretare la ceea ce a spus domul Guran fiindca eu sunt de acord cu dansul.

    Cei care au urmarit articolele domnului Guran isi pot aminti de doi mari aliati pe care presedintele ii are in eforturile sale. Cel relevant in idea de fata este cu siguranta votul public, iar prin extensie opinia publica. Ori daca ipotetic presedintele ar fi complet ignorat de o a doua parte intr-un efort sincer de a media o anumita situatie in interesul societatii pe care o reprezinta, exista garantia ca publicul nu va ramane ignorant la acest lucru. Iar orice persoana politica trebuie sa fie constienta ca a-ti intoarce suficient de puternic opinia publica impotriva ta poate insemna sinucidere profesionala. Cu alte cuvinte… poftim sanctiunea de care te intrebai! Poate ca nu este o sanctiune formala, prevazuta de constitutie, dar cu siguranta este o sanctiune pe care niciun premier sau un partid politic nu si-o poate permite.

    Răspunde
     
  • sil
    Noiembrie 18, 2014 la ora 01:25

    Cea mai plictisitoare emisiune de pana acum. Eu ma uit la aceasta emisiune pt partea economica unde exceleaza. Las-o cu partea etica, civica si alte asemenea ca nu mai esti la antena 3.

    Răspunde
     
  • Al
    Noiembrie 18, 2014 la ora 00:48

    Se pare ca in sfirsit Ponta a priceput. In discursul lui se simte o schimbare de ton. Sa vedem daca-l tine si daca mai are suficienta putere asupra partidului incit sa poata impune o directie.

    ACL-ul sa caste urechile la ce striga oamenii in strada: nu va bucurati, ca voi o sa urmati. Bagati-va mintile in cap ca oamenii au votat anti-Ponta. Nu se da nimeni in vint dupa voi.

    Baieti si fete de ambele parti ale spectrului politic, este timpul pentru bagarea mintilor in cap.

    Răspunde
     
  • Ioan
    Noiembrie 18, 2014 la ora 00:41

    O precizare care trebuie facuta este cea ca: studentii care urmeaza cursurile la o universitate si nu si-au terminat studiile superioare (primul ciclu cel putin) sunt luati in randul populatiei cu studii medii.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Noiembrie 18, 2014 la ora 00:45

      Pai asa e corect. Deocamdata au studii medii.

      Răspunde
       
  • Stelian
    Noiembrie 18, 2014 la ora 00:37

    M-ai omorat cu „presedintele tuturor romanilor”. Crezi ca un presedinte nu stie asta? Dar n-ar trebui ca si primul ministru sa fie al tuturor romanilor? N-ar trebui sa fie si guvernul, un guvern al tuturor romanilor, al tuturor primarilor din Romania? N-ar trebui ca si majoritatea parlamentara sa fie a tuturor romanilor?
    Spui ca presedintele a convocat o sedinta de urgenta a guvernului pe care guvernul nu a vrut sa o tina. Pe urma spui ca presedintele trebuia sa medieze intre stat si societate, cu privire la imposibilitatea tuturor din diaspora de a vota si spui ca trebuia sa se intalneasca cu Ponta si Iohanis sa puna la cale modoficarea legii, car cu acordul tuturor partilor. Pai daca primul ministru n-a convocat guvernul de urgenta la cererea presedintelui, pentru ca banuiesc eu ca nu-l obliga nimeni, nici chiar constitutia, cum il obliga Basescu pe Ponta sa se intalneasca cu ei si sa mai fie de acord si cu modificarea legii? Pai daca vroia, o facea fara interventia presedintelui. Mie mi se pare ca rolul asta de mediere, pe care il da constitutia si pe care tot il lauzi atat, in fapt nu are nici o putere. Nu obliga pe nimeni la nimic. Sunt si sanctiuni scrise acolo, pentru cei ce nu vor sa fie mediati de presedinte? Nu? Vai, pai si atunci ce facem? Intradevar ai vorbit mult in aceasta emisiune, dar atat. Te prindea mai bine economia. Emisiunea asta a fost singura in care am mai derulat. Nu vad care este relevanta cati si cum au votat pe categorii de varsta si de studii si de culoare a ochilor. Ce conteaza daca presedintele odata votat, este al tuturor? Ai prezentat toate aceste cifre, dar relevanta lor nu. Sau poate chiar acolo am derulat.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Noiembrie 18, 2014 la ora 00:47

      Moise, toti stiu ca sunt ai tuturor romanilor. Si presedintele, si primul ministru, si parlamentarii. Beleaua e ca legea nu-i obliga sa se si comporte ca atare. Orice lege fara sanctiuni, nu are nici o putere.

      Răspunde
       
    2. Mihai
      Noiembrie 18, 2014 la ora 01:37

      As vrea sa ofer o interpretare la ceea ce a spus domul Guran fiindca eu sunt de acord cu dansul.

      Cei care au urmarit articolele domnului Guran isi pot aminti de doi mari aliati pe care acesta i-a numit ca presedintele ii are in eforturile sale. Cel relevant in idea de fata este cu siguranta votul public, iar prin extensie opinia publica. Ori daca ipotetic presedintele ar fi complet ignorat de o a doua parte intr-un efort sincer de a media o anumita situatie in interesul societatii pe care o reprezinta, exista garantia ca publicul nu va ramane ignorant la acest lucru. Iar orice persoana politica trebuie sa fie constienta ca a-ti intoarce suficient de puternic opinia publica impotriva ta poate insemna sinucidere profesionala. Cu alte cuvinte… poftim sanctiunea de care te intrebai! Poate ca nu este o sanctiune formala, prevazuta de constitutie, dar cu siguranta este o sanctiune pe care niciun premier sau un partid politic nu si-o poate permite.

      Răspunde
       
      1. Stelian
        Noiembrie 18, 2014 la ora 02:30

        Asa este. Pana acum toti au patit-o pentru ca n-au tinut cont de aceasta sanctiune si de aceea romanii voteaza impotriva cuiva de mult timp. Dar nu crec ca mai avem timp prea mult doar pentru astfel de sanctiuni. Nici nu vreau sa ma gandesc ca vom mai pierde 5 ani ca sa mai dam o astfel de sanctiune. Am urmarit in ultimii ani toate emisiunile lui Moise si l-am laudat de multe ori. Dupa emisiune ramaneam cu informatii interesante in cap. Basescu nu e prost. El a inteles cat de slaba e aceasta constitutie, pe care Moise o lauda atat. Si ne-a costat inca 10 ani. Nu inteleg de ce sa nu vrem legi clare si care sa oblige. De ce sa nu militam pentru a avea legi care sa guverneze tara si sa nu asteptam ca un om sa nu mai interpreteze cum vrea constitutia. Daca tot ne-am unit si suntem multi, pai nu schimbarea guvernului Ponta cu guvernul Dragnea ar trebui noi sa cerem, ci sa ne impunem vointa exprimata. Parlament cu maxim 300 de parlamentari, care daca migreaza in alt partid, sa-si piarda scaunul de parlamentar. Sa se faca o schimbare a contitutiei, nu pentru interesul unui grup, ci in interesul poporului. O constitutie de o mie de ori mai clara decat asta as vrea, si care sa oblige oamenii, nu numai sa-i indrume. Sa spuna clar ca guvernul e obligat sa se intruneasca de urgenta daca o cere presedintele, iar daca nu, sa plece. Sa spuna clar ca presedintele nu mai poate sustine un partid, si daca nu se intampla asa, tot constitutia sa-l oblige sa plece. Si multe asrmenea. Deocamdata putem numai sa le aratam obrazul odata la cativa ani. In rest legea e varza.

        Răspunde
         
        1. Leni
          Noiembrie 18, 2014 la ora 09:07

          Sunt perfect de acord cu tine. Constitutia n-ar trebui sa fie un fel de Biblie care indruma si apeleaza la bunul simt si intelegerea fiecaruia (sau la capacitatea de a intelege importanta a ceea ce scrie acolo). Ar trebui sa fie clara, sa oblige si sa prevada sanctiuni drastice pentru cei care o incalca. Fiindca altfel, cum ai spus si tu, ne jucam tot cate 4-5ani de-a acuzele la televiziuni, de-a aratatul cu degetul si gasitul de scuze, in loc ca cei care nu sunt capabili sa inteleaga de ce sunt acolo sa plece si sa lase loc altora care poate ar putea sa o faca mai bine.

          Răspunde
           
      2. Stelian
        Noiembrie 18, 2014 la ora 02:36

        Ca si chestia cu dizolvarea parlamentului, care si Moise a recunoscut ca in practica este imposibila. Pai la fel de imposibila este si intrunirea de urgenta a guvernului, daca nu vrea primul ministru. Si multe altele sunt la fel de imposibile in practica.

        Răspunde