BIZIDAY: Miercuri, 24 septembrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 24 septembrie 2014

  • Alin
    Septembrie 26, 2014 la ora 17:22

    Salut Moise,
    Referitor la evaziune fiscala, nu se poate da o lege astfel in care sa fie amendat, penalizat, eu stiu si penal, la un anumit numar de abateri, si cel care cumpara de la cineva fara bon fiscal? Cand te duci in piata si cumperi ceva, orice, de la tigari si alcool, si nu numai in piata si in orice magazin, stii foarte clar ca ajuti la evaziune. Nu este normal ca sa primesti amenda daca esti prins? Vei zice cum il prinzi. Pai simplu ii prinzi la fel cum i-ai prinde pe evazionisti. Anaf angajeaza personal care sa lucreze pe teren ca si cumparator pentru ai prinde direct pe cei care fac evaziune, si ca vanztor pe cei care ar contribui la evaziune. Bine inteles cu o campanie media de explicat aceasta masura.
    Cum ti se pare?

    Răspunde
     
  • daniel
    Septembrie 26, 2014 la ora 16:46

    bravo domnule guran,uite ca mai sunt oameni care nu le este frica in tara asta,o emisiune reusita, si jurnalisti pot schimba ceva in aceasta tara

    Răspunde
     
  • Petu Gabriel
    Septembrie 26, 2014 la ora 09:46

    de ce nu faceti o emisiune despre modul cum sunt furati romanii cu asa zisul curs euro/leu si o sa va dau niste exemple:in Franta un muncitor are in medie salariul de 1600 de euro in Romania 1600 de lei facand abstractie de moneda afara faci 20 de plinuri de motorina aici doar 5 ,painea este 1 euro kg aici 2 lei,carnea acolo este 8 euro kg aici 20 lei,chiar nu se gaseste nimeni care sa dezbata aceste probleme reale ale romanilor

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Septembrie 27, 2014 la ora 21:41

      „chiar nu se gaseste nimeni care sa dezbata aceste probleme…” _ Ba da, in 1986 s-a gandit Pam WSoodall de la The Economist si a inventat Big Mac Index. Pana atunci economistii stiau doar despre Purchasing Power Parity.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Septembrie 27, 2014 la ora 21:46

        Erata. (Daca am vrut sa fiu rau, am fost pedepsit si am apasat doua taste deodata stalcind numele doamnei.) A se citi Pam Woodall in loc de Pam WSoodall.

        Răspunde
         
  • Barbu Andy
    Septembrie 25, 2014 la ora 22:51

    Astept cu nerabdare urmatoarea emisiune .

    Cu stima al dumnavoastra auditor . Atit la TVR. Cit si la Europa efm.

    Răspunde
     
  • catalinus
    Septembrie 25, 2014 la ora 14:44

    Bah…….sti ce am auzit ca si bosul de la stirile tvr
    Ii spion…….fratie da asta e da vero…pont…care pierde
    Alegerile intre 5 si 7 ani cu felicitari… Acum bagati la paree basescu sau dragnea cota

    Răspunde
     
  • Stelian
    Septembrie 25, 2014 la ora 00:26

    Stau si ma gandesc daca biserica mea se poate numi protestanta si nu gasesc un raspuns clar. Intr-un fel se poate numi asa, caci credem numai in Biblie, dar pe de alta parte cand vad ca majoritatea bisericilor apartin de un cult anume, sunt uniti in uniuni, au presedinti, secretari si multe altele, iar biserica mea este independenta si toate hotrarile importante le luam noi membrii prin vot, parca nu s-ar mai incadra aici.
    Ati explicat aproape bine rolul zeciuelii in Vechiul Testament. Nu a fost hotarata de Dumnezeu pentru saraci, ci pentru ca levitii sa traiasca din aceasta zeciuiala, caci Dumnezeu le interzisese sa aibe pamanturi sau vite. Da ei imparteau si saracilor din aceasta zeciuiala, dar era in principal pentru a asigura traiul levitilor, caci nu aveau nici o mostenire materiala, ci Domnul era mostenirea lor.
    Toata legea Vechiului Testament a fost pentru poporul evreu. Noi acum nu mai dam zeciuiala. Nu avem leviti de sustinut. Si noi nu suntem sub legea Vechiului Legamant. Avem Noul Legamant sub care suntem. Noi acum sustinem pastorii, caci apostolii au stabilit asta in numele Domnului. Noi nu mai putem da zeciuiala, caci noi consideram ca tot ce avem este al Domnului si tot ce avem trebuie sa folosim pentru Numele Lui.
    Cand spun „noi”, ma refer la cei credinciosi, cei ce cred si urmeaza tot ce au scris apostolii Domnului.

    Răspunde
     
  • Cosmin
    Septembrie 24, 2014 la ora 23:50

    Dan, stai jos, nota 4.
    Fii si tu mai atent la intreaga imagine, nu mai scoate din context.
    Ai ascultat explicatiile lui Moise sau…ai dat drumul la emisiune ca la un post de radio, ai auzit ceva de acciza si ai zis sa comentezi si tu?

    Răspunde
     
  • Dan
    Septembrie 24, 2014 la ora 23:08

    Domnule Guran, de ce tot criticati acciza la combustibil ? E cea mai mica din Europa dupa Bulgaria, aruncati un ochi pe energy.eu !

    Răspunde
     
    1. mircea
      Septembrie 25, 2014 la ora 09:35

      iti pot spune ca pretul de pe energy.eu nu e cel corect. In Germania (Bavaria) motorina este intre 1.29 si 1.35

      Răspunde
       
      1. Dan
        Septembrie 25, 2014 la ora 10:55

        Probabil difera de la zona la zona, eu unde am fost am prins la 1.59

        Răspunde
         
      2. Dan
        Septembrie 25, 2014 la ora 11:18

        accizele sunt corecte, verificat pe siteul comisiei europene

        Răspunde
         
        1. CTP
          Septembrie 25, 2014 la ora 23:14

          Dar calculul pt acciza, Dan? E la fel in alte tari?
          La noi consider ca asta a fost mai „dureros”, modalitatea de calcul a cursului de schimb folosit pt acciza.
          Anul 2014 a fost primul in care s-a considerat ca, in cazul in care cursul de schimb valabil la 1 oct. 2014 este mai mic decat cel din anul precedent, atunci se alege cursul de atunci, actualizat cu rata inflatiei.

          Drept urmare, am avut un curs de schimb pt calculul accizei de plata de 4,738 lei/euro.

          Răspunde
           
          1. Dan
            Septembrie 27, 2014 la ora 19:57

            ce conteaza calculul ? e cu 0.02 euro mai mare decat in bulgaria, deci mic, oricum ai calcula

            @gabi: asta am scris, ca taxele la combustibil sunt mici fata de celelalte, dar pretul fara taxe este mai mare decat in tari cu mana de lucru (mult) mai scumpa, si de aici pret mare la pompa

             
        2. gabi
          Septembrie 27, 2014 la ora 16:31

          frate ,voi sunteti cu capul .care sunt costurile de productie acolo?ce tot ii dati cu accizele .cite plinuri faci acolo si cite aici?

          Răspunde