BIZIDAY: Luni, 22 septembrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 22 septembrie 2014

  • AleX-Antonio Rizea
    Septembrie 25, 2014 la ora 14:58

    Biziday este cea mai interesanta emisiune….Moise sper sa continui lucrul la ea multi ani de acum inainte.

    Răspunde
     
  • Daniel
    Septembrie 23, 2014 la ora 22:16

    Nene Moise cum cresteti un porc pana la100-120kg cu 170kg porumb?

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Septembrie 24, 2014 la ora 06:45

      @Cind e seceta si nu se face porumbul porcii se scumpesc.Cind productia de porunb e mare porcii se ieftinesc.Oborul are legatura cu ploaia si mai putin cu carcasele importate din Olanda.

      Răspunde
       
  • ROmanul
    Septembrie 23, 2014 la ora 20:07

    Nu s-a ieftinit nici un petrol. Doar valoarea lui in dolari e mai mica. Ia calculati pretul petrolului in euro si o sa vedeti ca nu s-a intamplat nimic. Iar faptul nu-i afecteaza cu nimic pe rusi pentru ca rubla s-a devalorizat. In concluzie Putin daca vinde 100 barili de petrol si ia mai putini dolari cand ii schimba in ruble sa dea pensii si salarii o sa ia mai multe ruble ca inainte. Asa ca…

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Septembrie 24, 2014 la ora 06:40

      @ …Asa ca rusul isi va cumpara mai putine piini din pensie.

      Răspunde
       
  • Silviu
    Septembrie 23, 2014 la ora 13:35

    Domnule Guran.Daca pretul petrolului brent este la minimul ultimilor doi ani,pretul benzinei de ce nu sa ieftinit si a ramas la pretul de 115 dolari/baril?
    Cat despre padurii,am ascultat emisiunea dumneavoastra de acum cateva zile,si nu sunt de acord cu dumneavoastra despre taierea padurilor.Eu sunt mai ecologist de fel si nu sunt de acord cu acest lucru,pentru ca daca o sa taiem toata padurea din tara,si oricum o sa se ajunga acolo mai devreme sau mai tarziu,noi ca omenire o sa murim pentru ca nu o sa mai avem oxigen ca sa respiram.Parerea mea.

    Răspunde
     
  • Boris Leonida
    Septembrie 23, 2014 la ora 11:50

    Moise, tu cred ca ai urcat prea sus…cum naiba poti spune ca „de ce m-as face stomatolog”? Pai in primul rand nu este doar o simpla meserie, este o pasiune. In al doilea rand, oricat de negre ar fi vremurile tot vei avea o paine de pus pe masa…sa nu mai vorbim de respect.
    Probabil tu ai impresia ca daca nu castigi peste 10k de euro/luna in Romania, ti-ai gresit cariera. Evident ca nu orice tzopandau cu diploma de stomatologie castiga bine, dar la fel este in orice alta meserie.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Septembrie 23, 2014 la ora 15:07

      Nu sunt avocatul lui, dar se referea la faptul ca stomatologul nu-si poate alege clientii su deci trebuie sa se uite in gura fiecaruia. Iar unele guri, banuiesc eu ca Moise nu le-ar privi.
      Fiecare avem ceva ce nu ne place. De ex un om caruia nu-i plac casele fara gust ar putea spune, „de ce m-as face arhitect.”
      Eu as putea spune de ex, „de ce m-as face ginecolog?” 🙂

      Răspunde
       
      1. VictorL
        Septembrie 24, 2014 la ora 06:35

        @Stelian.Deja ma sperii…E ceva in aer acolo de ati devenit cu totii gay?

        Răspunde
         
        1. Stelian
          Septembrie 24, 2014 la ora 08:41

          Cam mult spus…
          Poate va convine acest exemplu: „de ce m-as face urolog”?

          Răspunde
           
          1. VictorL
            Septembrie 24, 2014 la ora 13:25

            @Stelian.Ei…Asa mi-ai luat o pitra de pe inima… ( si mi-ai pus-o la rinichi…).

             
      2. Boris Leonida
        Septembrie 24, 2014 la ora 11:17

        Stelian, ai dreptate aici, se poate ca dl. Guran sa se fi gandit la acest aspect, desi cred ca a vb strict din punct de vedere economic. Un stomatolog nu cred ca vrea pacienti cu dantura frumoasa, pt ca nu si-ar mai exercita meseria. E ca si cum ti-ar spune un pilot de linie ca ii place doar cu pilot automat.

        Răspunde
         
        1. Stelian
          Septembrie 24, 2014 la ora 11:46

          Sau ca le-ar placea pilotilor sa zboare numai pe vreme frumoasa :).
          Am mutat odata un pilot de Boeing si i-am povestit expwrienta mea ca pasager, cand la o aterizare, din cauza vantului puternic si foarte turbulent (nu credeam ca pilotii sa se incadreze pe pista), aproape ca sa loveasca cu aripa dreapta pista si numai faptul ca rotile din dreapta s-au asezat primele pe pista, a facut sa nu se termine rau acea aterizare. La care el imi spune ca atunci e frumos pentru ei, pilotii.
          Iar despre stomatologi, al meu din Pitesti mi-a facut o lucrare de arta si am vazut ca avea placere in ceea ce facea. Stomatologul de aici din Anglia a spus ca ei nu pot face asa ceva si este o clinica cu multi medici.

          Răspunde
           
          1. Boris Leonida
            Septembrie 25, 2014 la ora 00:52

            Tocmai asta sustin si eu…este vorba de pasiune la mijloc. Cand nu mai e pasiune, fug pacientii pentru ca se simte imediat „sila” unui medic.
            Oricum, medicina a fost si va ramane o meserie nobila. Nu este ceva care se poate invata urmand niste cursuri la distanta sau niste tutoriale online. Ai nevoie de ani de studiu teoretic si practica pe masura.

             
  • Claudiu
    Septembrie 23, 2014 la ora 10:44

    O mica corectie, la SRL D nu mai exista din aceasta vara limita de varsta ..dar nu mai exista nici fonduri. Ca multe alte programe, cand incep sa functioneze nu se mai aloca bani sau mai rau se merge spre inchiderea lui (vezi RABLA)
    Succes in continuare!

    Răspunde
     
  • BraiMark
    Septembrie 23, 2014 la ora 02:36

    Urmaresc acesta emisiune de ceva vreme…si e cam singura dupa emisiunile de pe Nat Geo Wild care se repeta la nesfarsit!
    Rezumat in alta ordine:
    1. SRLD: inceput de antreprenor cu 75% sanse de esec, varianta optimista dar cu ceva ajutor de la Stat. Insist si citez: „Cea mai buna experienta!” pentru un tanar optimist.
    2. Cum poate aduce primaria (Arad) bani la bugetul local- ? Liciteaza masinile ridicate de pe strada in loc sa le dea la fier vechi!
    3. Petrolul la un minimum al ultimilor ani! Imperiul mai din est va avea pierderi in viitorul apropiat provocat de cuceritorii mariilor imperii aztece!
    4. Porumbul e mai profitabil digerat!
    5. Urmareste emisiunea pentru mai mult…

    Răspunde