Ora de Business: miercuri, 29 mai 2013

Publicat la data de de Biziday

comtim

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-107150 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la Ora de Business: miercuri, 29 mai 2013

  • George M
    Mai 31, 2013 la ora 04:06

    Vreau sa ma adaug si eu listei lungi de oameni care se plang de faptul ca emisiunea nu mai poate fi urmarita pe trvplus.ro. La fel ca multi altii care au scris aici aceasta este prin putinele mele legatura cu tara, fiind plecat ca si student. As avea rugamintea ca sa se incerce eliminarea restrictiei impuse.
    Daca acest lucru nu este posibil, macar uploadarea zilnica pe Youtube ar trebui sa fie o prioritate pentru echipa Biziday considerand vizionarile numeroase din afara teritoriului Romaniei.
    Aceasta restrictie este chiar de neinteles pentru mine, nu pot gasi o justificare pentru o asemenea masura.

    Răspunde
     
  • Alois
    Mai 31, 2013 la ora 02:55

    Buna seara, domnule Guran. Vreau sa va spun ca va urmaresc emisiunea de aproape doi ani de zile, seara de seara, iar cand am devenit student si am ales cursurile unei universitati din Marea Britanie, am continuat sa urmaresc emisiunea dvs. pe tvrplus.ro. Asta pana in aceasta seara cand am constatat cu surprindere faptul ca stream-ul poate fi urmarit doar pe teritoriul Romaniei. Mai mult, problema se extinde si asupra celorlalte emisiuni de pe TVR. Emisiunea dvs. m-a ajutat foarte mult in cursurile pe care le fac aici, si sunt dezamagit ca nu o mai pot urmari. De asemenea, nici stirile care ma tin la curent cu situatia din Romania nu mai pot fi urmarite. Va rog, daca puteti, sa vorbiti cu persoanele avizate pentru a remedia problema. Multumesc!

    Răspunde
     
  • Alexandru
    Mai 31, 2013 la ora 01:46

    Era singura emisiune de stiri care ma tinea cat de cat la curent cu evenimentele din Romania, dar se pare ca nu mai poate fi urmarita din afara Romaniei. Nu inteleg de ce, dar ma gandesc ca explicatia tre’ sa fie una extrem de intortocheata, ca sistemul pe care l-am construit si il sustinem in continuare. Nu stiu cat de „europeana” (in conf. cu legislatia UE) este masura asta, da cu ocazia asta poate-mi petrec timpu studiind problema, ca tot vin examenele. Defapt, daca stau sa ma gandesc mai bine nici n-am timp de stiri..

    Răspunde
     
    1. Alexandru
      Mai 31, 2013 la ora 01:48

      My bad…n-am observat ca poate fi urmarita si de pe youtube! 😛 Scuze!

      Răspunde
       
      1. Alois
        Mai 31, 2013 la ora 02:58

        Pe youtube emisiunea este incarcata cu intarziere de o zi, si mai mult, calitatea este mult mai slaba in comparatie cu cea de pe tvrplus.ro. Mai mult, pe tvrplus.ro se pot urmari si alte emisiuni de pe TVR1 cum ar fi Telejurnalul

        Răspunde
         
  • valentin
    Mai 30, 2013 la ora 23:30

    Draga Moise privesc dezbaterea si nu vad decat o marota lansata de guvernanti sa abata atentia de la incapacitatea manageriala a proaspat numitilor sefi de spital, clinici, minister. Nu problema salariilor medicilor incapaciteaza sistemul de sanatate ci politicul. Politicieni urla ca pleaca medici si se jura ca nu pot mari salariile dar medici pleaca datorita lor. Medicul pleaca pentru ca nu poti sa-ti faci meseria cu nimic fara vata, medicamente, pansament si scule. Medicul pleaca pentru ca ii satul de directorasi numiti politic care obedienti tipa si urla cand un pacient este vreo ruda de la partid si cer ambulante cu aer conditionat pentru acestia in timp ce restul pacientilor sunt bagati la bouvagon. Medici sunt satuli sa faca harti de justificare pentru orice rahat de medicament si sa se justifice managerilor incompetenti de ce prescriu atatea medicamente la un pacient sau sa fie luati la rost de ce bunica de la partid nu a fost pompata si inviata asemeni lui Hristos ca el managerul este luat la rost de partid. Asistentele cu salarii de mizerie sunt terorizate de cocote de la partid care desi au bani vin la spitalul partidului si cer sa fie tratate ca si regine pentru diverse operatii de moft. Astea sunt problemele sistemului nu cei 1500 lei promise pentru nu se stie ce. Daca sectia spitalului are un singur medic o sa trebuiasca sa dai 1500 sa te vada un medic??? Sa fim seriosi credeti ca un universitar ca si profesorul Lucan de la Clujul lui BOC care cere 3000 euro spaga pt un rinichi il intereseaza maruntis?? Problema este profesionalismul politicienilor numiti in functie. Exemplul de la asigurari este elecvent. Comisia care nu a facut nimic si a permi jefuirea romanilor cu asigurari obligatorii vor salarii compensatorii? Inpuscati si pentru ca Moise ai vorbit de coruptia interbelica am sa reamintesc si eu ca dupa afacerea SKODA la urmatoarele alegeri a venit la putere GARDA DE FIER.

    Răspunde
     
  • CP
    Mai 30, 2013 la ora 15:02

    In sanatate bate vantul saraciei, spitalele nu mai consuma, firmale si-au redus dramatic spagile pe care le dadeau, populatia nu se mai opereaza decat atunci cand este absolut necsar… Toata povestea asat e de fapt o lansare in discutie in opinia publica a PRESIUNII FACUTE IN SISTEM DE MEDICI CARE VOR SALARII MAI MARI.

    Răspunde
     
  • CP
    Mai 30, 2013 la ora 14:58

    VIP ? mai degraba TAXA DE FRAIER!

    Răspunde
     
  • XX
    Mai 30, 2013 la ora 13:13

    Gunther asta nu so fi referit la UNGARIA?
    Ca doar se stie , ca mai „tot omul” incurca capitalele celor 2 tari 😆 😆 😆

    Răspunde
     
  • Constantin
    Mai 30, 2013 la ora 11:32

    „Om fi iesit noi din recesiune, dar in Romania avem o situatie ciudata: dau prea multe companii faliment.” Pai este un soi de contradictie, asa ca in Teoria materialismului dialectic. Oare nu urmeaza sa se produca vreun salt pe o noua treapta de dezvoltare social-economica? Eu, daca tot veni vorba, as fi curios, d-le Moise, care sa fie oare explicatia contradictiei (paradox l-ar numi unii) ca desi exista expansiune economica numarul falimentelor din patria noastra ne face si pe noi fruntasi la ceva? Vorba creatorului literar, ”avem si noi falitii nostri”. Cum se explica „ciudatenia”?

    Răspunde
     
  • Constantin
    Mai 30, 2013 la ora 11:32

    Daca atunci cand este vorba despre investitiile „greenfield” chinezii nu au mari sanse in Romania pentru ca aici functioneaza legea shpagii, in cazul preluarii unei investitii existente, este posibil ca suplimentarile de capital sa nu mai poata fi impiedicate atat de usor de conducatorii mandrei noastre patrii. Prin urmare, s-ar putea sa fie de bine si in Romania sa intre capital, fie si din China.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Mai 30, 2013 la ora 11:09

    Dl Nicolaescu a fost tras zdravan de urechi de seful sau pentru prostia de a fi lansat un „proiect” despre care a uitat sa-l informeze. Dom’le, daca tot sunt balbele astea, inconsecventa si prostiile pe care le fac ministrii, ma steptam la ceva demisii din guvern, dar cum Opozitie nu exista in patria noastra, iar presa (cu exceptia notabila a ODB, desigur) este mai obedienta decat pe vremea eroului national Adrian Nastase, se pare ca nu are cine sa le ceara. Legea asigurarilro de sanatate spune chiar in primul capitol (pana cand va fi modificata, desigur): „Asigurarile sociale de sanatate sunt obligatorii si functioneaza ca un sistem unitar, iar obiectivele mentionate la alin. (2) se realizeaza pe baza urmatoarelor principii:… a) alegerea libera de catre asigurati a casei de asigurari;
    b) solidaritate si subsidiaritate in constituirea si utilizarea fondurilor;
    c) alegerea libera de catre asigurati a furnizorilor de servicii medicale, de medicamente si de dispozitive medicale, in conditiile prezentei legi si ale contractului-cadru;…”. Prin urmare, am dreptul conform legii sa-mi aleg medicul. De ce trebuie sa mai platesc in plus?!? Daca nu voi plati voi fi obligat sa ma tratez doar la felcer si la moase?

    Răspunde
     
    1. laurentiucat
      Mai 30, 2013 la ora 20:17

      corect! cu mentiunea ca legea e demult in vigoare si niciun guvern nu a aplicat-o in spiritul si litera ei.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Mai 30, 2013 la ora 10:53

    „Mic” sau „mare” sunt termeni relativi, chiar si atunci cand este vorba despre salariile de zeci de mii de euroi. Altfel, la fel ca in cazul lui Vitalie, desi unii le au mici nu se va afla despre asta niciodata. Pentru ca Guvernul va avea grija sa se afle doar despre cele mari. Salariile pot fi considerate mici sau mari relativ la doi termeni de comparatie mai importanti: nivelul de referinta al salarizarii din tara respectiva (care poate fi salariul minim pe economie, salariul mediu net, salariul prim-ministrului Ponta etc.) si nivelul de performanta al celor care le primesc. Intr-o economie deschisa, cu care dl. Ponta nu pare sa se fi obisnuit inca, eficienta muncii trebuie sa fie rasplatita cu recompense pe masura. Daca „la stat” politrucii si tzutzerii sunt bine platiti indiferent de cat de eficienta este munca lor, la „privat” in multe cazuri esti platit dupa performante. Asa cum s-a mai discutat in repetate randuri pe aici, daca „baietii” isi merita salariile, ele pot fi oricat de mari. Interventia actuala a d-lui prim-ministru arata doua lucruri: ori domnia sa a constatat in urma unor analize temeinice infaptuite de remarcabilii, reputatii, genialii economisti Liviu Voinea, Varujan Vosganian, Ionel Blanculescu ca „baietii” nu-si merita salariile pentru ca ei nu performeaza la nivelul asteptarilor, ori este o simpla perdea de fum. Dupa aiureala cu „confiscarea masinilor” si atentatul la dreptul asupra proprietatii private, aiureala aceasta cu salariile „nesimtite” face pe vajnicii cetateni romani sa nu bage de seama ca legea referendumului in noua formula permite, spre exemplu, demiterea unui primar (ca sa nu zic presedinte de tara) ales [teoretic] cu un procent de 60% dintre cei inscrisi pe liste sa fie demis cu numai 15%. Cetatenii nu au timp sa observe asemenea amanunte atat timp cat se indigneaza vartos cu privire la salariile unui director privat. Vedeti, domnilor, ca asa cum a aratat dl. Dimitris Sophocleous, tot managementul de stat este mai bun?!?

    Răspunde
     
    1. laurentiucat
      Mai 30, 2013 la ora 20:21

      de acord cu zicerile despre salarii.
      totusi un primar poate fi demis de comunitate si daca doar 30% se prezinta la referendum si 15% plus unu hotarasc demiterea sa, inseamna ca restul populatiei e dezinteresata sau e de acord.
      acel primar poate participa din nou la alegeri si casiga cu mai putin de 15% din alegatorii inscrisi pe lista.

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Mai 30, 2013 la ora 21:06

      Am ajuns sa-mi raspund singur, asa cum mai fac unii colegi…As vrea sa-mi dau si dreptate, la fel ca ei, dar trebuie sa recunosc ca am gresit. Calculele nu au fost ale d-lui Vosganian. Valorile obtinute de domnia sa sunt de zece ori mai mici decat cele oficiale (ma gandesc ca cifrele comunicate de premier au caracter oficial). Sa fie dl. Liviu Voinea autorul analizelor?

      Răspunde
       
      1. laurentiucat
        Mai 30, 2013 la ora 21:09

        nu conteaza prea mult cine e autorul. responsabilul e guvernul cu seful lui in cap.

        Răspunde
         
  • Costi
    Mai 30, 2013 la ora 08:57

    @Moise
    Privind discutia despre salariile medicilor si „necesitatea” de a-i plati „ca in vest” , altfel pleaca , am trei observatii :
    1. O.K. ,”platiti ca in vest” , pot fi de acord , da’ ca in care vest ? Ca in Germania sau Franta ori ca in Grecia sau Portugalia ? Pentru ca si intre respectivele tari exista diferente mari de salarii !
    2. Sa spunem ca vom plati medicii din Romania „ca in vest” ! Vom avea medici „ca in vest” si pacienti „ca in est” ! Diferenta de venituri dintre medici si pacientii lor va fi uriasa , de ce nu am plati la fel si pe profesori , militari sau politisti ?
    3. Pentru cei „avuti” exista deja clinicile si spitalele private , unde pot avea ce medic vor si orice tratament , cat de costisitor , contra plata integrala. Pentru „restul” exista clinicile si spitalele de stat , finantate insa nu din banii statului ci din banii …asiguratilor !
    Daca tot trebuie sa te asiguri (obligatoriu!) si mai trebuie sa dai coplata la spitalele de stat iar daca vrei un tratament mai bun trebuie sa platesti , intrebarea e : ” N-ar fi mai bine fara asigurarile de sanatate obligatorii ?
    Adica , sa nu platesti nimic in avans si fiecare sa-si plateasca eventualele tratamente si spitalizari atunci si daca are nevoie !
    Moise , in concluzie ,nu crezi ca existenta Asigurarilor Obligatorii de Sanatate ar merita o discutie in societatea si mass media romaneasca ?

    Răspunde
     
  • CTL
    Mai 30, 2013 la ora 07:26

    Chinezii s-au satorat sa tot manance orez, acuma ar mai vrea si ei cate un cotlet, un shitzel ceva acolo…
    Legat de minunea cu semintele, pe asta scrie lobby Monsanto. O bataie de joc. In primul rand ca nu poti programa si controla evolutia, plantele trebuie sa fie diverse, ele isi modifica caracteristicile in timp, evolueaza la fel ca animalele, cum putem impune sa fie doar intr-un anumit fel ? E nevoie de diversitate, nu se poate asa ceva, ce rau imi face mie ca cetatean ca merg la piata si cumpar produse crescute naural, care au evoluat natural , sunt mai gustoase si mai sanatoase ? Asta nu mai e libertate. Sunt extrem de revoltat, chiar extrem. Nu se poate sa nu zica nimeni nimic. As prefera de 100 de ori sa renunt la mci decat la dreptul de a cumpara si manca ce soiuri de legume sau fructe vreau eu.

    Răspunde