Ora de Business: joi, 16 mai 2013

Publicat la data de de Biziday

de-ce-nu-simtim-cresterea

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-104841 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la Ora de Business: joi, 16 mai 2013

  • Ion Mincu
    Mai 22, 2013 la ora 19:45

    In loc de repatrierea banilor eu propun scaderea impozitului pe dividente,atunci firmele nu ar cumpara multe lucruri inutile pt. toate rudele ci ar retrage dividentele(bun ar fi 5% cum a fost cu ai in urma)

    Răspunde
     
  • alex ghita
    Mai 17, 2013 la ora 16:32

    ..populatia NE-OCUPATA…..uitati aic pe site-ul RTV:

    N-A MUNCIT O ZI. Vila secretă a „Împăratului” cămătarilor. „Şi-a luat pat din ăla inteligent, care vorbeşte cu el”
    Autor: Ionel Stoica, Petrişor Cană
    „Evenimentul zilei” a găsit palatul unuia dintre cei mai bogați interlopi din România. Costel al lui Caran a investit 1, 6 milioane de euro în casa din Pantelimon, Ilfov, deși nici el nici familia nu au vreo sursă licită de venit

    Citiţi mai mult: Vila secretă a „Împăratului” cămătarilor – Din ţară > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/n-a-muncit-o-zi-vila-secreta-a-imparatului-camatarilor-si-a-luat-pat-din-ala-intelig.html#ixzz2TYYv9ZGN
    EVZ.ro

    Răspunde
     
  • CTL
    Mai 17, 2013 la ora 16:20

    Pun link-ul asta http://www.zf.ro/companii/decizie-soc-a-transporturilor-sunt-admise-firme-cu-afaceri-de-20-mil-euro-pentru-cfr-marfa-10883333 . Acuma, poate o sa reuseasca firma de apartamen care a ratat privatizarea la Cupru Min sa cumpere CFR Marfa. Cine stie ? Am foarte mari indoieli ca daca s-ar promova privaizarea asta prin reprezentantele noastre diplomatice in lume, nu s-ar arata cineva intr-adevar capabil sa colaboreze cu statul astfel incat sa faca din CFR Marfa un competitor puternic pe piata din regiunea noastra.

    Răspunde
     
  • Cristian
    Mai 17, 2013 la ora 16:05

    Domnule Guran, in caz ca cititi..

    V-am urmarit cu interes emisiunea din 16 may… Era acolo discutia cu categoriile sociale care produc sau stau degeaba in Romania si sarea in ochi categoria numita „Neocupati”, destul de babana, vreo 4 milioane de oameni, parca. E interesant ca in acesti „neocupati” intra pe langa agricultorii de subzistenta si frecatorii de duda, de pe la tara si fostii mici patroni aruncati in faliment de impozitele lui Pogea si, mai nou, de impozitele lui Ponta, precum si angajatii acestor patroni, care au ajuns pe drumuri. E o categorie pentru care nu exista niciun fel de preocupare si nicio strategie. Statul si-a facut treaba, a omorat gaina care facea oua si acum sta si cuantifica nivelul evaziunii fiscale, crucindu-se de ce suntem atat de multi si cotizam atat de putini, desi taxele sunt printre cele mai babane din UE.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Mai 17, 2013 la ora 13:53

    De ce oare un sistemul de operare Open Source nu a fost adoptat?

    „Ubuntu” e cel mai popular si e Gratuit! >
    http://ubuntu.ro/descopera/

    Avantajele’s clare si adoptarea la nivel national ar avea… ce dezavantaje?

    Răspunde
     
  • cornel
    Mai 17, 2013 la ora 09:45

    Un articol, de citit:
    http://www.zf.ro/eveniment/cea-mai-mare-anomalie-a-industriei-romanesti-dacia-importa-tabla-de-caroserie-de-100-mil-pe-an-pentru-ca-cea-de-la-arcelormittal-galati-nu-corespunde-10883352
    Personal eu cred ca daca Dacia cumpara tabla de caroserie de la Sidex uzinele Dacia nu mai aveau astazi succesul pe care il au. Motivul e simplu – slaba calitatea a acestui produs, adica a tablei pentru caroserie.

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Mai 17, 2013 la ora 08:44

    D-le Valentin ,in acest mod se formeaza o noua clasa manageriala in domeniul educatiei prin ,,condamanarea ”la directorat si nu este revolutia franceza. Dupa ce o sa roteasca toate cadrele, pot spune cu indreptita mandrie si competenta ,cine este cel mai bun.In plus ,pe piatra funera o sa figureze ,,destonicia ”sa in viata. Doar elevi ,saraci, nu isi mai amintesc cine a fost director, dar ce mai conteza cand interesul tari o cere.

    Răspunde
     
    1. Valentin
      Mai 17, 2013 la ora 10:14

      Mare dreptate aveti si intamplator cunosc un caz unde cand directorul scoli a intrat intr-o clasa toti elevi au fost mirati. Nu stiau cine este. Saracu era tot in delegatie de partid la congrese reuniuni simitinguri si cu greu a gasit scoala pe care o conducea.

      Răspunde
       
  • Chirita Aurelian Stefan
    Mai 17, 2013 la ora 08:28

    Romania nu are o problema cu cei neocupati, ci cu cu eficienta economica a celor care sunt angajati cu forme legale.Teoretic, acestia ar trebui sa fie cei mai buni angajati din Romania ,fiind validati de catre criza -procesele de restructurare-,iar inlocuirea lor ar conduce la scaderea productivitatii.In orasele mici si mijlocii exista un numar impresionanat de angajati cu activitate sezoniera in Occident,fara forme legale, care nu sunt luati in calculul statistici d-lui Guran,.ei confirmand teorile Scoli de la Viena ,dar asta demonstreaza doar un anteprenoriat de slaba calitate si o politica fiscala dezastroasa in domeniul microfirmelor din zonele defavorizate.D-l Victor Ponta a facut o precizare usor inexacta prin consecinte, bufferul este folosit implicit pt investitii ,iar daca d-l Boc ar fi mostenit un buffer atat de mare cu cel pe care l-a predat, situatia economica ar fi fost alta, consecinta a unei guvenari liberale dezastroase .(Sa nu uitam ca aceasta guvenarea liberala a beneficiat de un climat economic si partial politic extrem de favorabil ,crestere economica globala ,delocalizari vestice-Nokia ,integrare europeana ,fonduri nerambursabile,etc). Premierul s-a contrazis in privinta bunei guvernari, cand a precizat ca au guvernat mai bine, dar au redus investitile ,,portile” de scapare a,, falitilor” U.S.L. compartiv cu cei ai P.D.L-lui(Guvernare..mai buna” facandu-se prin evitarea comparatiei).Sa il numesi pe Liviu Dragnea la conducerea refomei administrative, inseamna ca esti naiv sau te numesti Victor Ponta Desemnarea sa are o stransa legatura cu ,,baronetul” P.S.D.si niciuna cu performanta administrativa, daca ar fi ramas presedinte C.J inca 2 mandate ,Teleormanul sa fi ,,batut” ca succes la cel mai sarac judet muntean(desi are deschiderea danubiana).Antologica ramane replica sa ,dupa un incident cu o asistenta sociala din alt judet, cand nu stia sau poate omitea ca are in subordine doar 2 angajati cu studii in domneiul asistentei sociale si nota bene, intr-un judet aflat in proximitatea Bucurestiului.Couptia si politizare excesiva a administratie este usor de demonstrat, trebuie sa vedem,cati angajati erau domiciliati(originari) la o distanta mai mare de 60 km de locul de munca(In judetul Teleorman ,probabil sub 20% )Sa propui 8 regiuni, cand U.E recomanda o populatie de 3,5 milioane de locuitori, iar Romania are 2 milioane de locuitori peste hotare, 19milioane /8=2,375 milione locuitori cand Germania are 13 landuri si 3 orase stat cu o populatie de 82 milione locuitori este inca o dovada de ,,buna guvernarea”.Romania nu are traditia a unor orase stat ci autonome(Brasov,etc),iar daca impartim 82/13 =6,3 milioane locuitori/regiune /Germania.In perioada sarbatorilor pascale, un tanar student imi spunea cu naduf, ca in Romania exista prea multa prostia or ea isi are originea in decizile guvernantilor(din pacate, toate sunt guverne politice, opiniatoare vezi intinerariul pe la atatea televizuni a unor parlamentari sau ministri).

    Răspunde
     
  • alex ghita
    Mai 17, 2013 la ora 02:00

    Domnul MOISE..categoria de NEOCUPATI nu mai faceti pe nisnaiul chiar nu stiti??

    Sunt de la Samsari, golani si hoti mafioti si oamnei care traiesc de exemplu din cumparare vanzare masini din Germania cumparate aici ..pe PERSOANA FIZICA (Ne-autorizata) asa ca..normal ca nu sunt NICI someri..si NICI nu isi cauta de munca..pentru ca se descurca! si sunt o multime de golani din astia! ce dracu..

    Răspunde
     
  • alex ghita
    Mai 17, 2013 la ora 01:57

    Treaba e ca CEHOSLOVACIA in PRAGA au renovat casele deja din 1992!

    Noi acuma pentru ca sunteti un popor de lenesi vrem sa expropriem?? HA HA

    Si voi discutati de revenirea din CRIZA?? Aiurea..suntem in urma rau de tot! Un popor de tigani lenesi. si hoti…a si curve.

    Răspunde
     
  • cornel
    Mai 16, 2013 la ora 22:57

    Am doua observatii in legatura cu declaratiile facute de domnul prim ministru Victor Ponta la emisiunea Prim Plan de la TVR 1:
    1.- in legatura cu reducerea TVA-ului, de proba timp de 6 luni, la paine si pe intreg lantul de productie al painii – cred ca domnul prim ministru nu si-a dat seama ca luand aceasta masura de reducere TVA la paine in acest fel va pierde din cel putin 2 puncte de vedere:
    a).- va pierde capital politic foarte greu de recuperat, guvernul si USL, daca se va intampla ca aceasta reducere de TVA sa nu aiba succes (plecand de la aceasta declaratie de aplicare temporara si de pastrare/rezistenta naturala in economie a unor legaturi evazioniste care se destructureaza greu si in timp ca sa nu mai vorbim de aplicarea unei masuri, asa de proba). Daca aceasta masura, sa zicem, va avea succes se va consuma timp si se va bate inutil pasul pe loc cu prelungirea acestei masuri, calcule, discutii inutile, etc. – intr-un cuvant : daca va fi in final un succes va fi un SUCCES DE PROBA;
    b).-evaziunea fiscala nu se distruge cu MASURI DE PROBA. Asta ar insemna ca evazionistii sunt niste amatori sau niste oameni de buna credinta. Imi este greu sa cred lucrul asta. Daca vrei sa distrugi evaziunea fiscala trebuie actionat prin masuri fara cale de intorcere, hotarat. Peste evaziunea fiscala trebuie sa treci cu tancul (e numai o figura de stil) ca sa o strivesti pentru ca altfel te striveste ea pe tine, buget de stat si PIB.
    Domnul prim ministru Victor Ponta tinde sa cada in capcana gandirii vechilor guvernanti – adica : daca trebuie sa elimin o anomalie si sa revin la normalitate, adica sa reduci niste taxe aberante, iti pui problema ca se va crea o gaura la buget care trebuie acoperita din alta parte, adica din alte taxe. Partial adevarat sau total gresit, parerea mea. Poti acoperi respectiva gaura din cresterea economica creata si din normalitatea care trebuie sa ia locul anormalitatii.
    2.-in legatura cu gazele de sist – se pare ca primul ministru Victor Ponta si guvernul a picat testul de a fi un guvern care GUVERNEAZA (a declarat ca aproba explorarea/exploatarea gazelor de sist in Romania). Inteleg prin asta sa ia masurile necesare si cerute de cetatenii sai. Daca procdeaza altfel insemna ca nu serveste interesele cetatenilor tarii adica interesul tarii si ar trebui sa isi schimbe decizia/deciziile controversate sau ar trebui sa renunte la guvernare. E ceva simplu/elementar si asta reprezinta fundamentul sau piatra de temelie intr-o democratie adevarata, parerea mea.
    Spe ca nu am suparat pe nimeni. Am vrut doar sa imi spun parerea si sa fiu obiectiv.
    O seara buna.

    Răspunde
     
  • cornel
    Mai 16, 2013 la ora 22:19

    Am urmarit emsiunea Prim Plan. Mi s-a parut o discutie destul de sincera. Discutia a fost pe teme si subiecte actuale (se putea si mai bine, dar viitorul ne asteapta pe toti – cred ca in primul rand e nevoie de dorinta de a face ceva si de buna credinta).

    Răspunde
     
  • valentin
    Mai 16, 2013 la ora 21:47

    IMBECILITATEA RIDICATA LA RANG DE MINISTRU AL INVATAMANTULUI.–––––––––––––––––––
    La numirea lui Fu(t)neriu tanar ministru am sperat ca in sfarsit o sa vedem o reglementare a educatiei dupa ANDRONESCU (Abramburica cea piscata de purici si doctorate) dupa ATHANASIU si ADOMNITEI HARDAU SI ALTI. EROARE dupa greve si incapacitatea lui Funeriu care a dat afara femei de serviciu in scoli paznici SA REDUCA BUGETARII si camere video reformele au esuat lamentabil. Numirea lui PRICOPIE a dat sperante dar se pare ca absolut desarte.
    ––––––––––––––––––
    1. PRICOPIE VREA BANI !! PENTRU CE??? SA DEA AFARA POLITRUCI – TOTI DIRECTORII DE LICEU SAU SCOALA SUNT NUMITI POLITICI DE LA INSPECTORUL SCOLAR GENERAL PANA LA ULTIMUL DIRECTORAS ESTE MEMBRU DE PARTID. SA SPONSORIZEZ PARTIDUL CARE A NUMIT UN INCAPABIL????
    –––––––––––––––––
    2.IMBECILUL DE MINISTRU SPUNE „NUMAI DACA PARINTELE VREA”!!! SA FII CONVINS CA DIRECTORUL ARE MASURI COERGITIVE BIROCRATICE CA PARINTELE SA „VREA”!!!
    ––––––––––––––––
    3. SI PANA ACUM PARINTI „VROIAU” SA DEA FONDUL SCOLI FONDUL CLASEI FONDUL DE PROTOCOL FONDUL DE PARTID ETC…. PENTRU CA SCOALA NU ARE BANI. CUNOSC CAZURI CAND FONDUL CLASEI ERA 2000 LEI DAA DA 20 MIL VECHI. AM SA CITEZ CAZUL DE LA BAIA MARE UNDE PROFESORUL CARE EXAMINA „ELEVII CORIGENTI” A PUS ELEVII SA ADUCA CATE UN TOP DE HARTIE LA SCOALA CA NU AVEA HARTIE PENTRU EXAMENUL DE CORIGENTA. DECI TRAIASCA SPONSORIZAREA CARE NU ERA LEGALA DAR SE FACEA ACUM DEVINE „VOLUNTAR OBLIGATORIE” IN INVATAMANTUL GRATUIT.
    –––––––––––––––––-
    4. AM SA CITEZ CAZUL UNIVERSITATILOR DE STAT CARE AU TAXE SI INCASEAZA BANI BUNI DIN TAXELE STUDENTILOR SI REZULTATELE SUNT NULE !! STUDENTI IES ABSOLUT NEPREGATITI DIN FACULTATI DATORITA SISTEMULUI SI PROFESORILOR CARE PRIVESC CURSURILE CA O FEUDA. ACOLO SUNT BANI CATI VREI DAR CALITATEA LIPSESTE. ASTA DEMONSTREAZA CA DEGEABA POMPEZI BANI DIN SPONSORIZARI SI ALTE PROSTI DACA NU ARE LOC O REFORMA SI POLITICUL ESTE SCOS DIN ECUATIE. CITITI ORICE CV AL ORICARUI SEF DIN MINISTER SAU INSPECTORATE . TOTI SUNT MEMBRI DE PARTID SOTII DE SEFI DE LA PARTID AMANTE NEPOATE SURIOARE NEAMURI ETC. COMPETENTE ZEROOOOOOOOOOOOO.
    ––––––––––––––––––––-
    5. MOISE NU ESTI INFORMAT !! MAI CITESTE UN PIC HARTIILE SI NU TE LUA DUPA PONTA IN LEGATURA CU LICENTELE DE WINDOWS CUMPARATE DE MINISTER. EROAREA PROVINE DIN CALCUL INEXACT AL PC DIN RAPOARTE. SA-TI EXPLIC . LICENTELE INITIALE ERAU DOAR PENTRU TEPELE DE LABORATOARE AEL LIVRATE DE SIVECO ROMANIA DEOARECE DOAR ACELE PC FIGUREAZA IN CONTABILITATE CA MIJLOACE FIXE. UN PC A FOST CUMPARAT CU 3000 LEI. PROBLEMA MINISTERULI ESTE ALTA ! EXISTAU MII DE CALCULATOARE CARE SUNT SUB 1500 DE LEI DECI OBIECT DE INVENTAR IN CONTABILITE DECI NU FIGUREAZA IN MIJLOACE FIXE CARE ORICUM NU AVEAI VOIE SA ACHIZITIONEZI PE VREMEA LUI BOC. SUB PRESIUNEA MICROSOFT FUNERIU NU A AVUT DE ALES CA SA NU INTRE BSA IN SCOLI SA IASA MAI RAU SI A ACHIZTIONAT LICENTE SI PENTRU CELE LUATE DE SCOLI , PARINTI, PRIMARI SI ALTE SPONSORIZARI SI CARE NU ERAU IN LEGALITATE. DE AICI DIFERENTA DE LICENTE. NU STIU CAT DE MARE ESTE DIFERENTA SAU PRETUL DAR … NU ESTE CHIAR CUM STRIGA PONTA. FUNERIU A CUMPARAT LINISTEA PENTRU CATIVA ANI DIN PARTEA MICROSOFT.
    ––––––––––––––––––––
    IN CONCLUZIE !!! CINE ARE CA(RD)TE ARE PARTE SI SPONSOR SE NUMESTE!!
    PANA DIRECTORUL DE SCOALA SI SEFI VOR FACE POLITICA NU DATI NICI UN BAN POLITICIENILOR PROFES(IONISTI)ORI

    Răspunde
     
    1. cornel
      Mai 16, 2013 la ora 22:16

      Vreau sa va spun ca in primul rand ma deranjeaza comentariul dvs pentru ca e scris in mare parte cu MAJUSCULE. In al doilea rand ma deranjeaza limbajul dvs care este prea agresiv, parerea mea.
      O seara buna va doresc.

      Răspunde
       
  • hartan
    Mai 16, 2013 la ora 20:38

    in sfarsit pot sa vad emisiunea in functie de timpul meu liber- sanatate si e singura emisune urmarita de mine pe tv

    Răspunde