Semnalul fals al creşterii dobânzilor

Publicat la data de de Moise

DOBANZI 2 WALL blog

de Moise Guran

Cu leul nostru se întâmplă ceva straniu. Moneda se apreciază, dar dobânzile în loc să scadă, cresc. Inevitabilul s-a produs, principalele bănci de la noi au crescut dobânzile creditelor în lei. Nu neapărat dobânzile afișate în vitrină, dar dacă în locul acesteia îți crește un commission de nu-știu-ce, efectul este același – ratele sunt mai mari. Cel puțin la creditele ipotecare, dobânzile la lei sunt din nou mult mai dezavantajoase decât la cele în valută. Iar credite în valută nu prea mai au mulți.

DOBANZI 1 WALL blogVă spuneam mai prin toamnă că așa vor proceda bancherii anticipând creșterea comisioanelor din cauza pierderilor uriașe pe care aceștia le-au raportat în 2012. A fost pur și simplu cel mai prost an din istoria recent a bancherilor din România iar asta nu avea cum să nu se vadă. De ce au crescut costurile numai pentru creditele în lei? Păi leul se caută. Ați observat probabil și scăderea euro. Ei bine euro se vinde pentru că de lei este nevoie. Ministerul de Finanțe trage acum fără grețuri bani din piață, iar pe bancheri nici nu îi mai interesează foarte tare creditatul economiei sau al cetățenilor. Statul este cel mai bun client, cel mai lacom și, evident, cel mai profitabil. Partea proastă este că o creștere de dobânzi reprezintă în acest moment un semnal fals de îmbunătățire a activității de creditare. Economia reală nu pare a beneficia prea mult de ea și oricum a-i lua-o când cea mai mică dobândă la un credit ipotecar este de două ori mai mare decât inflația, ceva rămâne putred în Danemarca.

Categoria: MOISE
Etichete: , , , ,

Comentarii prin facebook

24 răspunsuri la Semnalul fals al creşterii dobânzilor

  • Ochean Bogdan
    Martie 4, 2013 la ora 22:50

    Va multumesc pentru sfat.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Martie 3, 2013 la ora 23:04

    -documentatia o faci cu banca si dupa opis.
    -daca iti permiti, rate descrescatoare, iesi mai ieftin per total. dar la inceput vei avea niste rate destul de maricele.
    -nu sari cu rata peste 20% din venitul stabil. nu lua in calcul venituri care au caracter neregulat sau exceptional.
    – fa-ti o rezerva de 3-4 rate.
    -ia credit in moneda in care iti realizezi venitul principal.
    -cand vezi/cumperi casa ia pe unul care se pricepe cu tine si vezi cat te mai costa in plus.
    -mergi la mai multe banci si cere-le conditii,grafice de rambursare pe toata perioada,comisioane,inclusiv cel de rambursare anticipata, unde faci asigurarea locuintei si daca te obliga la o anumita firma si pune-le pe toate in comparatie ptr fiecare punct.
    deocamdata atat mi-a trecut prin minte. daca mai e ceva, o sa revin.

    Răspunde
     
  • Ochean Bogdan
    Martie 3, 2013 la ora 22:37

    Buna seara! Vreau sa fac un credit imobiliar prin programul „Prima Casa”. Doresc sa ma ajutati see you cateva sfaturi legare de obtinerea acestui credit si intocmirea contractului see you banca, referritoare la rate(fixe sau descrescatoare), perioada cea mai buna pentru creditare, alte conditii cheie care m-ar potea avantaja pe tot parcursul creditarii. Am auzit ca Dl Moise Guran a avut o dezbatere pe aceasta tema, dar nu am reusit sa o gasesc si sa o ascult, V-as fi foarte recunoscator, deasemenea daca mi-ar putea spune cineva in ce zi a fost difuzata. Va multumesc!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 9, 2013 la ora 15:30

    „Economia reală nu pare a beneficia prea mult…”_Cresterea dobanzilor „ajuta” la inghetarea economiei.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Ianuarie 16, 2013 la ora 21:45

    sanducu- ponta a spus ca despre gazele de sist a discutat cu primul ministru al poloniei si ca
    lor inafara gazelor obtinutea stfel au renegociat si pretul gazelor cu gazprom.
    in ceea ce priveste rosia montana, ponta a spus vreo trei conditii:
    – sa nu se mai implice in politica si a mentionat ca la ultimele alegeri au stat deoparte.
    -sa se reconsidere procentul de participare a statului la afacere si nivelul redeventei.
    – tehnologiile de exploatare sa fie cele mai sigure din europa.

    Răspunde
     
  • CTL
    Ianuarie 16, 2013 la ora 20:32

    @ laurentiucat – Perfect de acord cu logica

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Ianuarie 16, 2013 la ora 20:14

    @ silvia d- creditul e bine sa-l iei in moneda in care iti iei salariul. bine ar fi ca rata la credit sa nu sara de 25% din venitul stabil. si daca iti permiti, sa ai puse deoparte intr-un cont sub forma de depozite, 3-4 rate de rezerva. ( eu merg cam pe cinci rate lunare si acum ma bate gandul sa cumpar niste euro sa fiu acoperit inclusiv ptr luna august.) nu castigi si nu pierzi mare lucru ca diferenta de dobanda, dar efectul psihologic conteaza. iar in caz de doamne feri, iti ofera un ragaz si atuul de a nu negocia cu spatele la perete.

    Răspunde
     
  • silvia D
    Ianuarie 14, 2013 la ora 10:44

    Buna ziua!

    Va urmaresc cu interes emisiunea, atunci cand reusesc sa ajund la timp :). As dori sa va cer sfatul in legatura cu minunatul credit Prima Casa. Dupa cum stim cu totii Programul prima casa V s-a relansat din Ianuarie, cu posibilitatea de accesare a creditului in lei. Curiozitatea mea tine in primul rand de cea mai avantajoasa forma de creditare ( euro , lei) dar si care dintre bancile din Romania au cel mai ok program in momentul de fata. Din emisiunel dumneavoastra precedente ( de anul trecut ) stiam ca BCR-ul era cea mai avantajoasa alegere.

    Va multumesc anticipat pentru sfat,

    Silvia

    Răspunde
     
  • cornel
    Ianuarie 13, 2013 la ora 22:55

    @SanduCu>Ca mare dreptate aveti – dezvoltarea durabila a economiei se face prin munca si nu prin vanzarea zacamintelor naturale. Cine are putere de decizie ar trebui sa stie treaba asta – ca prea se lauda multa lume ca o sa vindem nu stiu ce zacamant nu stiu cui si de acolo o sa vina bunastare garantata pentru toata lumea. Minciuni mai mari nici ca am mai auzit.
    Numai bine va doresc.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Ianuarie 12, 2013 la ora 23:19

    @laurentiucat – De unde l-o fi gasit Ponta pe Cristian Socol? Chestia cu gazele de sist este deja rasuflata in lume. In Canada se mai scirtiie flacaii cu nisipuri bituminoase, pina li s-o acri si de asta. De aur, scriam recent, ca in Alasca scot cam 1.5-2.0 g/t din aluviuni si din derocare (dinamiteaza muntele). Nici vorba de cianura. Mai bine Socol, asta, sa-l sfatuiasca pe Ponta sa salveze romanii care mor iradiati de deseurile radioactive lasate la zi. Si deasemenea sa faca o vizita la Rosia Poieni care este sub namol si apa rosie (o localnica zice ca o vita nu bea de doua ori ca moare). Ponta ar trebui sa dea o fuga pe la Gold Co. sa-i intrebe ce au cu romanii de-i ameninta poarta cu poarta. Poate ca premierul are nevoie de un consilier, istoric de meserie, ca Rosia Montana (care ar urmea sa fie dinamitata) este cea mai veche localitate romaneasca autentificata. Crima peste crima!!!
    Cit despre bani, nu din vinzarea subsolului ne refacem ci prin munca. Cum spuneam acum citeva minute: pasi mici dar inainte.
    Iar despre datorii, nici un fel de teama. Nu exista nici o lege internationala care sa oblige o tara sa plateasca pina are de unde. Iar comertul conditionat este interzis.

    Răspunde
     
  • eugen ghenea
    Ianuarie 12, 2013 la ora 19:53

    moise,m-am plictisit sa tot spun ca nu sinteti punctuali cu emisiunile.incep sa va suspectez de neseriozitate.legatde LEU.eu stiu ca in RO exista o lege in care se spune ca platile pe teritoriul national se fac in lei.cum isi permite premierul sa ne prezinte un buget in euro?cum de se permite ca firmele ce opereaza pe teritoriul natiomal sa factureze in euro?atita timp cit nu facem parte din zona euro sa ne batem ca moneda noastra sa fie si mai apreciata(nu in sensul ratei de schimb,ci ca suport psihologic in economia RO)iar legile privind circulatia monetara sa fie respectata.ce face isarescu?acum sa imi dau cu parerea despre curs;fratilor ,inca nu ati inteles ca noi,capsunarii, de sarbatori(sfirsit de an si august)venim acasa cu bani.multi bani?eu personal am o sumedenie de neamuri si prieteni si cheltui la fiecare venire in tara cam 3-4 sute pe cadouri.socotiti ca sint cam50 de mii ca mine si veti intelege de ce evolutia cursului devine de neexplicat in aceste perioade.sau,vorbiti cu smenarii sau valutistii si aveti un tablou aproape complet.ce naiba batem apa in piua cu cursul leului?

    Răspunde
     
  • cornel
    Ianuarie 11, 2013 la ora 21:47

    @Jame Stroe>Din pacate in legatura cu domnul Ilie Serbanescu aveti perfecta dreptate. Cand a fost ministru in guvern a fost ZERO sau TAMAIE, cum spune romanul, prin prisma masurilor/initiativelor economice cu care a venit. Poate nu a fost lasat sa puna nimic in aplicare. E posibil. Insa nu am auzit sa fi incercat ceva. Ciudat e faptul ca era un analist economic obiectiv si respectat, inainte sa fie ministru in guvern. In prezent nu mai stiu cum este, ca analist economic, pentru ca nu am mai citit nici un articol scris de dumnealui.
    In legatura cu Moise cred ca va inselati. E dreptul fiecaruia sa isi exprime propria parere si asta nu reprezinta ingamfare, dupa parerea mea. Moise Guran are cea mai buna emisiune tv pe teme economice, din Romania. Va rog sa ma contraziceti daca nu am dreptate.
    Numai bine.

    Răspunde
     
  • dan onofrei
    Ianuarie 11, 2013 la ora 19:52

    @laurentiucat .stimate LAurentiu-dar pe bietii de dinsii(uitati de toti si de toate ,baza de fapt cindva a unei tari normale) ,cine ii mai asculta !!!???Cred ca imaginile spun mult de tot si nu sint manipulate dar ce si pe cine mai ajuta:
    http://youtu.be/JI7sR7aKKRw

    Răspunde
     
  • cornel
    Ianuarie 11, 2013 la ora 16:52

    @laurentiucat>Mi se pare incercare de manipulare ieftina, ca sa zic asa, in favoarea exploatarii gazelor de sist in Romania. Nu e nici o stire.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Ianuarie 11, 2013 la ora 12:30

    @ moise-http://www.emilstoica.ro/de-ce-romania-va-exploata-gazele-de-sist-din-vaslui-si-aurul-de-la-rosia-montana.html

    Răspunde
     
  • stefyyyy
    Ianuarie 10, 2013 la ora 23:14

    interesant mod de-a privi?? STIIND TOTODATAT CA B.N.R. SA OBLIGAT SA NU CREASCA DOBANDA deci, {cui prodest} STIREA DE DOI BANI CA DOBANDA CRESTE creste oare de ce ??ca poporul analfabet va fi multumit sa-u il va aplauda pe ponta?? lasandat de-o parte previziunile anterioare ale domnului GURAN trebue sa fim corecti asa, e ai avut DREPTATE DE ANUL TRECUT , dar cum ne salvam ??PREVIZIUNILE ANTERIOARE AR TREBUI SA-I DE-A DE GANDIT ACTUALULUI PRIM {<?PLAGIATOR pe ROMANESTE ponta dar dumnealui SI-A DAT SEAMA CA NU SUNTEM un popor african SI DACA NE SUPARAM RESTUL CE NU LAM VOTAT DAM CU EL DE PAMANT MINTENAS asa ca il lasam sa cugete

    Răspunde
     
  • Xulescu
    Ianuarie 10, 2013 la ora 22:45

    Ce ziceai Moise, ca leul viseaza frumos? Pai daca il iubesc strainii… poate ar trebui sa ne facem griji. Poate tocmai bancile care vor sa dea credite in lei sunt cele care schimba acum euro in lei (si situatia asta este legata de campania electorla si de presupusul conflict politic de dupa alegeri) sau se pregateste o noua speculatie pe leu…

    Răspunde
     
  • Alex Dănilă
    Ianuarie 10, 2013 la ora 21:51

    Să înțeleg că a fost primul ministru invitat? În caz ăsta nu intere, pot să mă opresc din dat refresh pe tvrplus 🙂

    Răspunde
     
  • m
    Ianuarie 10, 2013 la ora 21:47

    pai a fost si azi o emisiune, pentru ezoterici 🙂 ce gogosi a turnat mickey mouse, daca as avea 1 leu pentru toate minciunile spuse azi de el…. In primul rand a prezentat un tabel cu Pibu – ezotericii stiu ce e- unde asta crestea cu 5% de la an la an!

    Răspunde
     
  • BiziFan
    Ianuarie 10, 2013 la ora 21:38

    Emisiunea de astazi??

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Ianuarie 10, 2013 la ora 21:29 Răspunde
     
  • Alex Dănilă
    Ianuarie 10, 2013 la ora 21:19

    Nu avem emisiune astăzi?

    Răspunde
     
  • Lucian I.
    Ianuarie 10, 2013 la ora 17:54

    Bancile, in Romania, „s-au invatat” nu sa faca profit din contra sa faca un profit foarte mare . Din aceasta cauza princiul win-win , castig eu-castigi si tu, nu se aplica la noi(o relatie normala zic eu de afacere ) Romanii nu stiu sa foloseasca sau sa ceara informatii de la o banca iar ele profita de acest lucru . Iar asa numitul „loby”al bancilor asupra politicienilor nostri, tine sub control legislatia romaneasca in acest domeniu.

    Răspunde
     
  • TiberiuC
    Ianuarie 10, 2013 la ora 17:20

    Moise, in cazul bancilor, clientul intotdeauna va fi pe locul 2, daca intelegi subintelesul :). Clientul niciodata nu va castiga ci din contra…

    Răspunde