TVR 2 SAU ANTENA 3?

de Moise Guran

UPDATE
Pe această temă
INTERVIU PE PAGINA DE MEDIA

Recunosc, am câştigat un concurs de proiecte la TVR. Am aflat de pe sursele lui Lovin dar apoi m-a şi sunat cineva de la TVR şi m-a anunţat că da, sunt invitat la negocieri pentru realizarea unei emisiuni de business, ce ar urma să se difuzeze pe TVR 2, de la ora 19 la 20, zilnic, de luni până vineri. Imediat Antena 3 a reacţionat dându-mi clar de înţeles că nu are nici o intenţie să renunţe uşor la mine (la mine Moise; despre BizBazar e o discuţie mai lungă).

Mă aflu aşadar în faţa unei decizii dificile. Problema banilor este uşor colaterală, căci nu mă aştept să iau de la TVR mai mult decât de la Antenă, deci vă propun să o ignorăm. Ceea ce mă interesează, ceea ce m-a interesat întotdeauna, este să fac o emisiune de acest fel, o emisiune cum fac şi acum la Antena 3. Nu am avut niciodată veleităţi de prime-time, dar trebuie să recunosc faptul că ora 19 este una mult mai accesibilă targetului meu(oamenii ocupaţi), decât ora 16, ora la care se difuzează acum BizBazar la Antena 3.

Pe de altă parte, trebuie să recunosc faptul că redacţia Observator/Antena3 înseamnă mult pentru mine, căci mi-am frânt oasele muncind aici în ultimii aproape 11 ani, că îmi este bine în această redacţie căci mă simt respectat şi am locul meu, un loc de dinozaur greu de câştigat. Şi mai este şi echipa. Cu toţii suntem ataşaţi de acest produs, BizBazar şi (cu sau fără motiv) suntem mândri că am reuşit să realizăm mai bine de cinci ani această emisiune. Mi-e greu să-i văd pe ceilalţi făcând altceva la Antena 3, fără mine. Nu că n-ar putea, dar cred că le-a intrat în sânge BizBazar, modul de gândire al acestei echipe, modul de lucru, totul. Probabil ar trebui să îi iau cu mine la TVR, dar mai întâi trebuie să mă hotărăsc eu.

Voi ce ziceţi? Daţi o părere! Dacă se poate şi cu argumente…

stiri verificate
Categoria: MOISE
Etichete: , , , , ,

Comentarii prin facebook

416 răspunsuri la TVR 2 SAU ANTENA 3?

  • Pingback: Unde v-ar plăcea să urmăriți Biziday? Scurt chestionar pentru telespectatori | Biziday
  • no roncar
    Decembrie 5, 2012 la ora 22:18

    WOW just what I was looking for. Came here by searching for
    antena 3

    Răspunde
     
  • George H
    Decembrie 1, 2012 la ora 23:22

    Felicitari Moise pentru alegere, daca ramaneai la Antena, din punctul meu de vedere, nu cred ca te „cunosteam”. Asa ai mai multa credibilitate,chiar daca deranjezi pe multi oameni politici si implicit, probabil, pe unii de la TVR. Multumim

    Răspunde
     
  • Andreea
    Noiembrie 29, 2012 la ora 20:48

    Frumoasa emisiune. Bine ca mai exista si astfel de emisiuni, altfel n-as folosi televizorul decat pentru Discovery.

    Răspunde
     
  • forum
    Noiembrie 6, 2012 la ora 19:31

    Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
    There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers

    Răspunde
     
  • www.4free-energy-eu
    Noiembrie 2, 2012 la ora 12:29

    Bună dragilor, salut dragă Moise, felicitări pt emisiuni, te ascult aproape zilnic la Europa Fm… Uitaţi am nişte materiale aici, e un început, nu mă pot abţine şi vi-l dau spre citire 🙂 http://www.4free-energy.eu
    Urmează lucruri tot mai interesante, şi le veţi primi dacă veţi avea curiozitatea şi timpul necesat să citiţi.
    Salutare, multa baftă, să fiţi iubiţi!

    Răspunde
     
  • florin
    Octombrie 29, 2012 la ora 20:10

    Mishule,
    Deja mi-ai sters Stirile ProTv din program si asta e mult mai mult decat o simpla lauda.
    Cu ochii pe tine sa fii obiectiv,
    Florin

    Răspunde
     
  • alexandru
    Octombrie 24, 2012 la ora 22:17

    de dan daniel September 26, 2010 at 20:41

    ramai la antena 3 pt.ca ai mai multa expunere,daca ai alege tvr2,banuiesc ca ai cadea in anonimat
    eee…uite dovada ca valoarea este valoare oriunde..drept urmare vorbim azi 24 10 2012 si iata ne la tvr 1…deci oridunde ati merg..doar sa pastrati obiectivismul…

    Răspunde
     
  • alina
    Octombrie 24, 2012 la ora 20:26

    Eu urmarec demult aceasta emisiune cu mare interes. dar din pacate la ora 19 nu pot. e o perioada de timp pe care noi parintii o dedicam copiilor seara.Ora 9 seara ar fi perfect.

    Răspunde
     
  • lr
    Octombrie 10, 2012 la ora 21:40

    Stimate Domnule Moise Guran,

    Daca va urmaresc aproape in fiecare seara la emisiunea „Ora de business”, aceasta se datoreaza faptului ca, din cand in cand, mai urmaresc si programul TVR2. La Antene, in schimb, nu ma prea uit, deoarece mi se face pur si simplu greata atunci cand imi amintesc de „Felix Motanul & CO”.
    Faceti o emisiune formidabila si, trebuie sa recunosc, am devenit cam dependent de „Ora de business”
    De aceea, doresc sa va felicit atat pentru aceasta emisiune, cat si, mai ales, pentru pasul important pe care l-ati facut atunci cand ati plecat de la Antene.

    Multa sanatate si mult succes in continuare!

    Răspunde
     
  • George
    Septembrie 5, 2012 la ora 13:51

    Imi place emisiunea. Am descoperit-o relativ recent. La inceput mi s-a parut o emisiune obisnuita, una de duzina. Imi place cum este realizata, pe „bucatele” mici, selectate si la subiect, fara bla bla-uri. Cel mai mult imi place de Emil Guran, cum prezinta emisiunea, natural, cu lucrurile bune si rele… 🙂 imi place ca face si corecturi cand considera si faptul ca foloseste si regionalisme cateodata, parca asta este sarea si piperul. La cat mai multe emisiuni va doresc ! – In prima faza am crezut ca e vorba doar de Moise Guran, ulterior mi-am dat seama ca este vorba de o echipa si ca el este „solistul”.

    Răspunde
     
  • adrian_hora
    August 29, 2012 la ora 16:21

    ceva informatii despre mediul bursier la noi in tara?
    ce se poate face ca sa se dezvolte bursa?
    ce riscuri exista pentru un investitor la bursa, care este diferenta dintre bursa si forex.
    multumesc

    Răspunde
     
  • VictorL
    August 26, 2012 la ora 16:06

    AdrianD.OK!…Pe mine mai convins;dupa ce terminam cu prezentul acord cu FMI&CO promit sa nu mai fac altul.

    Răspunde
     
  • K Sandor
    August 26, 2012 la ora 15:23

    Felicitari pentru emisiune, sa stii ca emisiunea ii foarte urmarita printre oamenii din mediul urban, iar prezentatorul si echipa lui is respectati la fel de mult. Din perspectiva mea, eu oricand as fi de acord ca munca asta zilnica sa o treceti pe nivelul urmator, gandindu-ma la miezul problemei, la gestionarea banului public si a politicii publice privind economia. Te vad mana dreapta a unui premier oaresicare, sau cel putin un ministru :), dar sa nu traim intr-o utopie, caci fara sustinere din partea politicului si asa foarte murdar, dar mai ales „privatizat”, nu are rost. In schimb, cu o treapta mai jos, macar o firma de consultanta pentru IMM ar avea o noima. Nu scriu astea ca sa laud, defapt eu nici nu prea comentez/navighez pe net, nici nu am facebook, dar ma gandesc ca am avea cu totii de castigat, nu numai cei 471 de „angajati” +”familiile lor”, iar cativa din „underground”, aia mai behemoti. Spor in continuare!

    Răspunde