BIZIDAY: MARȚI, 26 aprilie 2016


Micile detalii pot să producă efecte majore. Cam așa se traduce semnalul de alarmă tras de Agenția Națională de Integritate, care spune că senatorii de la Comisia Juridică au modificat un articol din legea Conflictelor de Interese. Dacă proiectul trece în forma actuală, un primar care a încheiat contracte cu firme la care era acționar ar putea să candideze liniștit pentru un loc în Parlamentul României, spre exemplu.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

25 răspunsuri la BIZIDAY: MARȚI, 26 aprilie 2016

  • Octavian Capatina
    Aprilie 28, 2016 la ora 02:42

    O INTREBARE
    SIE, spune chiar MRU, e mult mai rău decât Securitatea!!! Securitatea urmărea românii în străinătate, știm. SIE aduce în România o fiică a MOSAD-ului ca să-i spioneze pe români! Pe cine reprezintă MRU? Pe noi nu! Atunci SIE pentru cine lucrează?
    Ce zicea un purtător de cuvânt al SRI, acum câțiva ani?

    Răspunde
     
  • Doru si M.
    Aprilie 27, 2016 la ora 17:25

    Domnule Guran,ma raliez comentariului Mihaelei si vin cu o parere:incercati sa faceti doua emisiuni distincte,una asemanatoare cu ceea ce realizati cu ceva timp in urma(sa-i zicem economica) si cea de acum,care numai economica nu mai este!Promot sa le urmaresc pe amindoua,fiindca puneti suflet si aveti farmecul dumneavoastra aparte.Ginditi-va la asta.Mi-e dor de vechile d-voastra emisiuni!

    Răspunde
     
  • alexman
    Aprilie 27, 2016 la ora 16:49

    Este jenant comunicatul SIE. Si eu l-as fi scris mai bine. In atatia ani sa nu fi trimis nici o informare arata ca ii platim cam degeaba….M-a dezamagit si MRU care era mai destept, dar si SIE ca dorm pe ei…Rusine

    Răspunde
     
  • Anton
    Aprilie 27, 2016 la ora 16:02

    Cu siguranta ati aflat ca ZGONEA – colegul lui Mihai Viteazu – a fost exclus din PSD .
    Paguba-n ciuperci , oricum nu avea un rol mai mare decit …parul pubian
    Zvonurile ar fi ca va fi inlocuit de VICTOR VIOREL – ha , ha !
    Daca se confirma atunci de acum incolo sa vedeti voi mirlanie
    Ei oameni buni – care mai sinteti pe acolo- pina cind ii mai lasati sa-si bata joc de voi asa cum nimeni nu a facut-o pina acum in istoria voastra

    Răspunde
     
  • m
    Aprilie 27, 2016 la ora 15:08

    Banuiesc ca si fratii Micula au „beneficiat de suport specializat” in cazul proceselor intentate Statului Roman. I alta ordine de idei, exista un motiv pentru care Tarom are zbor direct spre Nisa 🙂 e suficient sa monitorizezi plecarile din extrasezon ca sa vezi pentru cine e important zborul spre Riviera franceza 🙂

    Răspunde
     
  • m
    Aprilie 27, 2016 la ora 14:54

    Da, si eu cred ca e data mai demult :).
    E un razboi al”conservelor”, mai vechi, care insa a crescut in intensitate si va erupe cat de curand…
    SIE nu avea cum sa nu aiba informatii despre coruptii romani si averile lor din strainatate, ba chiar cred ca stiu si despre contractele lor din strainatate. Probabil protectia costa 🙂 Binomul n-a murit, se reinventeaza zilele astea 🙂

    Răspunde
     
  • mihaela.gg
    Aprilie 27, 2016 la ora 14:33

    Moise, de mult am remarcat ca emisiunea ta nu mai e de mult o emisiune economica.Cel putin in emisiunea de ieri 26 la care ma uit pe inregistrare si sunt la min 40 si nu am vazut nici o stire economica.Se pare ca de cand ai ajuns la Digi te-ai transformat intr-o `trompeta´ a unor interese politice.Nu stiu care sunt acestea si nici nu ma intereseaza,dar nici emisiunea ta nu ma mai intereseaza.
    Pacat, chiar ma captiva emisiunea de pe vremuri si aveam ce invata din ea,dar sa dai toata ziua de arestarire de la DNA si mai nu stiu ce ,care oricum le vad la stiri sau care le-am citit deja pe vreu ziar on line….ma plictiseste.
    Sau ….mai bine tac.E treaba ta ce faci,dar cred ca directia care a luat-o emisiunea ta e prea politica si se vede clar ca esti trompeta cu gilimele a cuiva.
    Ma bucur ca nu pier timpul de la 10 seara sa ma mai uit live.

    Răspunde
     
    1. fane
      Aprilie 27, 2016 la ora 15:19

      )))))Moise trompetă ??!!??!!! Il jignesti ! El e ditamai vuvuzeaua !!!!

      Răspunde
       
      1. adi
        Aprilie 29, 2016 la ora 00:12

        cred ca va uitati degeaba la emisiunile lui Moise….voi nu intelegeti ca si ce se intampla pe plan politic, afecteaza direct economia Romaniei…. si din punctul meu de vedere, in momentul de fata e cam trista situatia in Romania…mare majoritate a candidatilor politici sunt anchetati…. din cauza oamenilor de la guvernare si din sistemul bugetar, Romania nu se dezvolta…pentru ca urmeaza alegerile, Moise incearca sa ne explice aceste jocuri politice… tine doar de noi cum vom folosi aceasta informatie in continuare

        Răspunde
         
    2. ClauRus
      Mai 1, 2016 la ora 02:53

      mihala.gg, pacat ca nu te ajuta judecata/mintea/capul sa intelegi ca politica este legata de economie, oriunde in lume, cu atat mai mult in Romania. Daca tu te bucuri ca nu-ti „pier” timpul de la ora 10, noi ne-am bucura daca nu ai mai „posta” aici critici direct din noaptea mintii

      Răspunde
       
  • Stelian F
    Aprilie 27, 2016 la ora 13:50

    Moise, aveti acum emisiune la radio in care spuneti ca sunteti putin speriat pentru ca multi cetateni certati cu legea, au sanse mari sa fie iar alesi.
    Pe mine altceva ma sperie.
    Dvs foarte bine faceti ca trageti un semnal de alarma si poate cetatenii inteleg sa nu voteze pe cei care au probleme cu legea, dar eu va intreb, cati din cei cercetati acum de DNA, au avut aceste probleme atunci cand au fost votati acum 4 ani?
    Bun, sa presupunem ca romanul nu va vota pe cei certati cu legea, cum facem sa votam pe cineva care peste 4 ani va fi cel putin la fel de curat ca acum? Ne puteti face un ghid general, cam la ce sa se uite un alegator inainte aa acorde votul unui canditat? Cam ce sa conteze din trecutul acelui om si din prezentul lui, ca sa-i acordam votul? Ne puteti spune cam ce conteaza pentru dvs in momentul in care hotarati cui sa acordati votul?
    Multumesc.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Aprilie 27, 2016 la ora 13:56

      Poate cineva dintre cei care citesc acest blog sa faca un asemenea „ghid al votantului”?

      Răspunde
       
      1. m
        Aprilie 27, 2016 la ora 14:59

        Pai nu exista asa ceva. Dar in loc sa ne chinuim sa tratam boala, ar fi mai bine sa lucram la preventie. Dar nu e treaba pentru lenesi, comozi, nepasatori, ignoranti, atoatestiutori. Adica ar trebui sa ne implicam in viata comunitatii macar la nivel de ce au pe ordinea de zi consilierii locali, primarii, parlamentarii si sa-i interpelam. Adica genul: Dle X, te-am votat, dar la proiectul legislativ Y de pe ordinea de zi urmaresc votul tau. Stii ce ai de facut. Daca o face unul, e pishwasser, daca o fac multi omul respectiv are niste probleme existentiale destul de importante. Cati dintre noi stim exact cum si ce au votat alesii nostri in ultimii 4 ani? Si le-am transmis vreodata ceva referitor la subiect? Fara implicare nu se va schimba nimic…

        Răspunde
         
        1. Stelian F
          Aprilie 27, 2016 la ora 15:22

          Daca ati veni la mine cu aceste intrebari, acuzandu-ma de minciuna, cum ca una am spus in campanie si alta fac, eu fiind consilierul votat de dvs, as vrea sa ma asigur prima data ca dvs spuneti adevarul si as cere sa-mi demonstrati ca m-ati votat.
          Stiu ca nu exista un „ghid al votantului”, eu am intrebat daca dvs puteti face un asemenea ghid care poate ar ajuta pe multi sa nu ma mai voteze, sa nu mai voteze pe cineva care le-ar putea raspunde asa cum am facut eu, ci sa voteze pe cineva care cu adevarat ii va pasa de cominitate si de fiecare persoana in parte.

          Răspunde
           
        2. Stelian F
          Aprilie 27, 2016 la ora 15:26

          Degeaba veniti la un consilier cu aceste intrebari dupa ce l-ati votat, caci nu-l puteti concedia si el poate face 4 ani exact ceea ce doreste. Daca, dupa cum vedeti, ei iau spaga acum cand stiu ca DNA-ul este calare pe ei, credeti ca daca ii veti pune intrebarile de mai sus, ei nu vor mai face tampenii?

          Răspunde
           
      2. m
        Aprilie 28, 2016 la ora 09:21

        Posibil, dar de 26de ani cautam candidatul ideal si el se incapataneaza sa nu apara… Ceva trebuie sa schimbam daca vrem rezultate diferite. 4 ani poate face ce vrea, dar asta ar trebui sa insemne ca urmatorii 4 ani nu mai e ales. Incet incet se formeaza educatia 🙂

        Răspunde
         
    2. Lau
      Aprilie 27, 2016 la ora 14:33

      EU m-as uita la CV-ul/trecutul respectivului candidat, ca la un interviu de angajare: ce a realizat in viata profesionala? a reusit prin forte proprii sau cu relatii? …si alte asemenea detalii cat mai bine verificate. In general se spune ca politicienii sunt acei oameni ratati in viata profesionala. Hai sa alegem oameni care au facut o meserie si au facut-o bine, cu rezultate. Asta e ghidul meu.

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Aprilie 27, 2016 la ora 17:01

        Exact asa ar trebui sa fie, ca la angajare, acel om candideaza pentru un job. Dar cu „relatiile” eu sunt de acord. E bine ca acel om sa aibe relatii cat mai sanatoase, ca ales ar fi bine sa aibe capacitatea de a-si face relatii daca nu are deja, el trebuie sa foloseasca, in limita legala si daca se poate si intr-o limita morala, toate abilitatile lui pentru a face ce considera mai bine pentru comunitate.

        Răspunde
         
        1. Stelian F
          Aprilie 27, 2016 la ora 17:03

          In final ar trebui sa putem raspunde la intrebarea, pe care din acesti oameni l-as lasa sa conduca afacerea mea, fiind sigur ca nu ma va fura, ca nu va lenevi si ca va da tot ce are mai bun in acest post.

          Răspunde
           
        2. Stelian F
          Aprilie 27, 2016 la ora 17:36

          Adica, as angaja, dandu-i pe mana stampila, cecurile si banii din cont, pe cineva care are dosar penal caci fostul patron l-a prins furand?

          Răspunde
           
  • Dorel.
    Aprilie 27, 2016 la ora 11:56

    Evenimentele din ultimul timp nu fac decat sa imi confirme ca M.R.U. nu este usa de biserica si este si el implicat in vechea gasca a lui Basescu. DIn pacate asa functioneaza politica romaneasca la fel ca si cea comunista „daca nu e cu noi e impotriva noastra” asa ca chiar si tinerii care intra in politica trebuie sa isi declare loialitatea fata de seful lor ca sa aiba vreo sansa sa promoveze. In ceea ce priveste Niculae si Adamescu si alti fosti securristi ca ei ceea ce a aparut si s-a intamplat nu fac decat sa imi confirme ca fosta securitate este inca puternica siu trage sfori chiar si la 26 de ani de la revolutie.

    Răspunde
     
  • Anton Gh.
    Aprilie 27, 2016 la ora 08:35

    Domnilor, noi uitam ca nu la noi se fac cartile, ci la nivel planetar. Nu suntem lasati de capul nostrun. Noi avem impresia ca votam dar iese cine trebuie.

    Răspunde
     
  • Anton
    Aprilie 27, 2016 la ora 01:16

    O sa vedeti si de data asta un mare absenteism , atit la „locale ” cit si la ” parlamentare ” !
    Si atunci Moise o sa se intrebe din nou – DE CE SINT EU UN DON QUIOTE- SI O SA-I VINA IN MINTE INTREBAREA PE CARE A PUS-O TATALUI SAU ;De ce ai ramas in Romania .
    Intrebarea aceasta o sa i-o puna si copilul lui Moise , atunci cind va veni rindul sau .
    Eu nu mai cred ca se poate face ceva in Romania . Totul e o prefacatorie si un fals
    Citiva naivi incearca sa schimbe lumea
    Sint foarte curios ce se va intimla cu doamna Codruta Kovesi dupa ultimii trei ani de mandat la DNA . Probabil ca va primi un post important undeva in strainatate unde va taia frunze la ciini iar cei ramasi acasa vor ride pe infundate gindindu-se cit de serios a luat aceasta Doamna lupta impotriva coruptiei si citi corupti au fost afectati si averi confiscate
    Totul este doar o fatada pentru cine trebuie sa priceapa .Romania a fost corupta din momentul existentei Principatelor si va continua sa fie corupta pina la disparitia ei ca stat – ce , credeti ca va exista mereu ca stat ?!
    What goes around comes around !

    Răspunde
     
    1. Dorel.
      Aprilie 27, 2016 la ora 11:59

      Da sunt de acord cu tine dar doar partial si asta pentru ca eu cred ca nici afara in SUA sau alte state capitaliste lucrurile nu stau altfel decat la noi pentru ca de ex. in SUA exista o lege a lobyului prin care cei care dispun de bani isi cumpara legi care sa îi favorizeze deci exact ca la noi atat doar ca ei au gasit o cale legala pentru coruptie pentru ca pana la urma e acelasi lucru daca ne uitam la rolul parlamentarului.

      Răspunde
       
  • Stelian F
    Aprilie 27, 2016 la ora 00:21

    Adica Iohannis citeste ceea ce spune, cateva cuvinte, despre nemultumirea lui fata de Guvern??? Unde l-am gasit sa-l punem presedinte fratilor??

    Răspunde