BIZIDAY: MARȚI, 12 ianuarie 2016

  • Piaţa auto din România și-a revenit iar vânzările de mașini noi au crescut anul trecut cu peste 15 procente. Impactul economic este minim dar cel social este maxim. Asta pentru că 90% dintre mașinile produse în România sunt exportate, dar cu tot cu importuriole de second hand pe șosele avem acum cu trei sute de mii de maşini în plus.
  • Autoritățile elvețiene le recomandă cetățenilor să NU își plătească impozitele la timp. Este efectul ciudat al dobânzilor negative, căci autoritățile locale țin banii în bănci iar elvețienii sunt chiar foarte disciplinați în privința plății impozitelor. Elveția este de asemenea afectată de aprecierea francului, căci turiștii cheltuiesc mai puțini bani.
  • După incidentele din noapte de Anul Nou în Germania se vorbește despre impunerea unui domiciul forțat pentru fiecare imigrant, despre schimbarea regimului de expulzare dar și despre redefinirea legală a infracțiunii de viol.
stiri verificate

Comentarii prin facebook

20 răspunsuri la BIZIDAY: MARȚI, 12 ianuarie 2016

  • nationalistul
    Ianuarie 13, 2016 la ora 19:37

    moldova a fost ,este si va fii defavorizata atata timp cat trimitem niste boi flamanzi reincarnati in oameni sa ne reprezine la adunarea celor idiotii hotii .coruptii sii etc

    Răspunde
     
  • m
    Ianuarie 13, 2016 la ora 13:55

    Salut Moise, pe tronsonul 4 Turda Sebes, adica cel care e si mai avansat, cel de la Turda, s-a optat pentru aceeasi solutie …tehnica precum la Cunta. Si dealul respectiv are istoric bogat de alunecari, DN1 a stat ani de zile cu o banda de urcare inchisa din cauza alunecarilor de teren. Sa speram ca nu se repeta treaba dupe ce le termina cu chiu cu vai prin 2018…

    Răspunde
     
  • Camelia
    Ianuarie 13, 2016 la ora 13:36

    Buna ziua, dle Guran!
    Intrucit nu pot intra in direct la emisiunea dvs cu cota de CASS, indraznesc sa va spun parerea mea; propun ca aceasta contributie sa fie cuantificata pentru fiecare contribuabil in parte (analog cu principiul contributivitatii de la pensii). Adica eu contribui intr-un an cu 100 lei. La sfirsitul anului sa mi se faca socoteala: am fost la x contraole medicale si au costat 10 lei, am suferit o interbentie medicala de 20 lei. Imi ramin 70 lei de care pot dispune dupa cum doresc: fie ajut pe cineva cu o interbentie medicala deosebita, fie mi se reporteaza contributia pentru anul urmator. Mi se pot retine x lei lunar pentru cheltuieli de functionare Casa de sanatate sau pachet minoritar de servicii medicale de urgenta pentru unele persoane fara venituri.Sustin acest lucru intrucit eu nu am fost la medicul de familie din anul 1999 decit o singura data dar am cortizat la fondul de sanatate din toate sursele de venituri pe care le am sau le-am avut: contrcte de munca si PFA-ul.

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Ianuarie 13, 2016 la ora 17:01

      ….si daca ai avut o interventie pe cord (doamne fereste), o montare de stent de vreo 9000 de lei ce faci? Aduci bani de acasa? Ai calculat vreodata cat ai dat la CASS pana acum? Si apoi sa vezi, de banii astia, ce servicii medicale iti permiti? Macar cazarea in spital????

      Răspunde
       
    2. M
      Ianuarie 13, 2016 la ora 17:40

      Parintii, bunicii sau copii au fost pe la medic? Cat au costat interventiile lor? Cat au acoperit ei din veniturile lor?

      Răspunde
       
    3. Stelian F
      Ianuarie 13, 2016 la ora 19:07

      „Contributia la asigurari”
      Aceste cuvinte spun totul. Stiti prea bine ce este o asigurare.

      Răspunde
       
      1. Cosmin Moise
        Ianuarie 14, 2016 la ora 08:29

        Toata lumea se olifonfeaza de CASS dar nu caraie nimeni la CASCO sau RCA! Masina e mai importanta, de! Nu intelege ca 5.5% din 3000 de lei, sa zicem, inseamna 165 lei pe luna sau 1980 lei pe an! Asadar vreo doi ani pentru o operatie de apendicita, vreo 5 ani pentru vaccinurile, medicamentele, serviciile medicale pentru un copil, chiar concediile medicale pentru ingrijirea copilului etc.
        Este singura contributie care merita platita, dupa mine! Restul, pensie si somaj, daca nu vrei sa beneficiezi de ele, foarte bine, nu moare nimeni!

        Răspunde
         
        1. wasile
          Ianuarie 19, 2016 la ora 20:03

          moise guran , spune-mi si mie, te rog, care sunt politicienii tai agreati dupa care cere-mi parerea, daca vrei sa o suporti !!

          Răspunde
           
  • iesean fara autostrada
    Ianuarie 13, 2016 la ora 12:08

    1) Pai moldovenii platesc taxe de 26 ani dupa revolutie si nici macar 1 km de autostrada nu au inceput sa faca care sa lege Moldova de restul tarii. E o lipsa de gandire minima la Ciolos care desi tot declara ca autostrada din Moldova e importanta, ultima data la sfarsit decembrie 2015 a spus ca vrea sa se concentreze pe mai putine proiecte (Pitesti-Sibiu) dar sa le duca la capat. Problema e ca afirmatia ar fi valabila daca s-ar realiza totul din fondurile Romaniei, dar cum luam bani UE in mare proportie pentru autostrazi si trebuie facute cereri,aprobari,studii,etc. atunci logica domnilor guvernanti e proasta. Suntem tara amanarilor eterne din cauza propriei hotii-prostii! Ar trebui in acest an sa se grabeasca cu toate proiectele tocmai pentru ca se vor a fi tehnocrati, pana nu revin „partidele” inutile.
    2) De ce s-au marit salariile la bugetarii care nu au facut performanta in atragerea de fonduri UE? Nu se stie exact cine era responsabil si sa-i taie (nu sa-i dea) 10%? Zicem ca nu avem bani, dar tinem voit o gramada de incompetenti si pilosi la joburile de stat. A facut guvernul ceva in acest sens?
    3) Asta suna bine cu „sa dam de munca la ai nostri”, dar va informez ca Palas Mall din Iasi, cel trambitat ca cel mai mare din SE Europei, a fost construit cu muncitori…chinezi. Cate autostrazi se fac sub antrepriza cu palmasi romani platiti prost?
    4) Apropos, de ce s-a scos votul uninominal si nu s-a intarit responsabilitatea alesilor? Votam ca oile pe liste iar?

    Răspunde
     
    1. Radu Marian
      Ianuarie 13, 2016 la ora 14:52

      Ref la pct 1: Moldova are nevoie de autostradã, altfel decalajul economic pentru economia conventionalã va deveni insurmontabil. O dovadã este lipsa decalajului in industria IT unde Iasiul este in primele trei centre, langa Cluj si Buc. Pe „autostrada” internet.
      O rugaminte pentru cei care vor prioritate pentru Sibiu Pitesti: infrastructura precede dezvoltarea si nu o urmeaza, altfel bogatii vor fi tot mai bogati iar saracii tot mai saraci. Asta creeaza dezechilibre nu doar economice ci si sociale.

      Răspunde
       
      1. Bogdan
        Ianuarie 14, 2016 la ora 14:56

        Cam aceeasi problema o avem si noi in Oltenia si mai ales in Craiova unde este cel mai mare somaj din Romania. Se pare ca in Romania toate investitiile merg la Cluj si la Bucuresti. Si cand zic investii ma refer si la cele private (firme aduse in Romania sa creeze locuri de munca) dar si investitii ale statului in infrastructura care iar fac locuri de munca in economia locala. Pur si simplu restul tarii nu mai exista decat pentru plata de impozite si taxe. Sa ne mutam toti la Cluj si la Bucuresti ca sa avem un loc de munca ?

        Răspunde
         
  • Ion
    Ianuarie 13, 2016 la ora 10:40

    „Pentru civilizatie mergeti 25 de metri” perfect adevarat, insa nu era penibila reclama la ghseul.ro de anul trecut impreuna cu Vlad Pietreanu. Ia sa va uitati pe ghiseul.ro sa vedeti cate localitati din Ilfov sunt inrolate, adica tot aici la periferia Bucurestiului. Acea reclama ar fi trebuit sa fie in primul rand pentru autoritati.

    Răspunde
     
  • ion
    Ianuarie 13, 2016 la ora 09:33

    In foto este Aurel Vlaicu și povestea cu prăbușirea avionului este tot a lui Aurel Vlaicu .Nu este grav dar ăsta este adevărul.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Ianuarie 13, 2016 la ora 10:08

      Evident ca in poza era Traian Vlaicu. 🙂 Pardon Aurel Vuia! Aaaa! Pardon, ma scuzati. Si ca sa va conving ca greseala a fost doar o ameteala si atat, o sa va fac o marturisire mai grava… Aeroplanul din poza nu era Vlaicu II, cel cu care a cazut, ci Vlaicu I. Cu Vlaicu II n-am gasit poze. Da, voi repede… nu era dom’le Vuia, era Vlaicu.

      Răspunde
       
      1. ion
        Ianuarie 14, 2016 la ora 09:31

        Ești haios .m-ai făcut să rîd

        Răspunde
         
  • Leon Grosu
    Ianuarie 13, 2016 la ora 03:02

    Aha, acu’ văd: aţi glumit. L-aţi luat pe Eftimie consilier, cumva? O glumă tâmpită este o glumă tâmpită, D-le Guran, chiar dacă le e frică tuturor să spună „împăratul este gol!”. 😛

    Răspunde
     
  • Leon Grosu
    Ianuarie 13, 2016 la ora 02:44

    D-le Guran, eu, în poza respectivă, chiar cum a început emisiunea, l-am recunoscut pe Aurel Vlaicu. Puţin mai multă… competenţă, se poate?

    Răspunde
     
  • Nechitoaia Marius
    Ianuarie 13, 2016 la ora 01:03

    imi cer scuze daca v-am jignit in vre-un fel dar mi sa parut putin cam dezechilibrat debate-ul care l-ati avut luni (care desi a avut alta tema cand era atins subiectul era tratat foarte partinitor)

    Răspunde
     
  • Nechitoaia Marius
    Ianuarie 13, 2016 la ora 00:41

    Domnule Guran
    cateva precizari referitor la emisiunea ce a-ti avut-o la europa fm(cea de luni)
    Din capul locului va spun ca sunt total impotriva violentei in familii dar cazul familiei din Norvegia nu este vorba despre violenta ci autoritatile au fost sesizate pentru ca fata lor a cantat in pauza melodii crestine(intr-adevar dupa aceea tatal lor la audieri a spus ca in unele cazuri le-a mai dat o palma la fund dar problema ramane in fond ca ei au fost luati de autoritati pt ca ca ea a cantat muzica crestina).va intreb eu acum in urma emisiuni ce a-ti avut-o azi despre dragostea pt copii cum credeti ca s-au simtit acei copii care au fost luati fara o explicatie din mijlocul familiei lor si dusi in alte familii CAND AU FOST CU ADEVARAT ABUZATI?de ce nu ati precizat in emisiune ca ei au fost luati inainte sa se termine ancheta si ca i-au spus tatalui sa nu faca nici un demers la ambasada Romaniei sau sa contacteze vre-un avocat?de obicei studiati mai bine cazurile inainte sa le expuneti si daca a-ti fi facut-o si de aceasta data vedeati ca de fapt organizatia aceasta este condusa de multe persoane dubioase si ca la fiecare copil ‘rapit’ dau o recompensa financiara celui care sesizeaza o anumita problema.va rog frumos documentativa putin referitor la cazul acesta si aratati cu adevarat care este problema acolo, nu lasati ca faptul ca antena 3 , nasul tv , evz sau altii sau situat de o parte a baricadei dvs doar de dragul de arata ca sunteti bun sa va situati pe cealalta

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Ianuarie 13, 2016 la ora 17:05

      Pe mincinos (antenele) nu-l crezi nici cand spune adevarul! Daca-l spune! Este?

      Răspunde