BIZIDAY: Care a fost cel mai bun prim-ministru?

Comentarii prin facebook

25 răspunsuri la BIZIDAY: Care a fost cel mai bun prim-ministru?

  • florin
    Noiembrie 22, 2015 la ora 19:43

    Intrebarea corecta e care ar fi ultimul in topul prostiei… Greu de spus

    Răspunde
     
  • ion
    Noiembrie 22, 2015 la ora 16:08

    Asi alege inte Boc si Ponta. Care din ei? Nu bifeaza nici unul la aceleasi capitole pra mult.
    Boc: (minus) se pare un docil fata de presedinte, lipsa circului media generand repede dezinteres
    (plus) a facut ceva autostrazi
    (plus) tip serios, fara implicari in activitati dubioase
    (minus) fonduri europene
    (minus) scaderea competitivitatii fiscale romanesti
    (plus) a fost reales primar – de municipiu!-
    (plus si minus) mai puneti si voi ceva

    ponta:
    (minus) ajuns prim-ministru avand un doctorat plagiat. majoritate cred ca-i plagiat.
    (minus) a taiat fondurile de investitii
    (plus) a adus salariul minim in zona alba din zona gri
    (minus) a inventat taxe si impozite noi, scazand si mai mult competitivitatea fiscala.
    (plus) a ascultat de valcov, petrescu sau nu stiu mai cine si a constientizat ca este necesara o competitivitate fiscala
    (minus) „basescu e in toate” chiar si dupa ce nu mai este!
    (minus) a folosit ministri „puscariabili”
    (plus) nu a afectat independenta justitiei
    (plus si minus) … tot voi mai puneti

    sinteza:
    nici unul nu a fost ce s-a dorit a fi
    intre ei doi nu aleg pe nici unul. boc pentru imprezia de docilitate si ponta pentru ca nu trebuia sa ajunga prim-ministru acuzat de plagiat

    cel mai bun prim ministru?
    fiecare din cei doi au avut si lucruri bune. fiecare din ei au avut si lucruri rele. sa speram ca cel mai bun prim ministru va fi ciolos, da uitandu-am la poza de grup a cabinetului sau inteleg ca regele e gol. fie ca nu asculta fie ca nu i se spune adevarul.

    Răspunde
     
  • Dragos Aron
    Noiembrie 22, 2015 la ora 10:21

    Emil Boc

    Răspunde
     
  • Amelia Preda
    Noiembrie 20, 2015 la ora 21:03

    Victor Ponta a fost cel mai bun Prim-ministru al Romaniei postdecembriste. Pe langa faptul ca a reparat greselile facute de guvernarea Basescu-Boc, a luat masuri ale caror efecte s-au resimtit in buzunarele romanilor si, in acelasi timp, Romania a avut cea mai mare crestere economica din UE.Il apreciez pe Victor Ponta si pentru atitudinea curajoasa si demna pe care a avut-o in momente dificile, pentru forta de a rezista atator presiuni si atacuri nedrepte, pentru ca ESTE UN BUN ROMAN.
    Sunt convinsa ca Victor Ponta va reveni pe scena politica pentru ca mai are foarte multe de spus.

    Răspunde
     
  • Vlad
    Noiembrie 20, 2015 la ora 12:37

    Victor viorel ponta= 1.mincinos ( cautati pe youtube, minte saptamanal)
    2. Plagiator. A vrut sa renunte la Doctorat…este varza tipul asta!
    3. Acciza motorina= tiate camioanele alimenteaza in tarile vecine cand intra sau ies din tara. Nu a dat banii spre infeastructura / autostrazi, asa cum a promis. A mintit.
    4. Taxa pe constructii speciale = toate multinationaleke au renuntat la multe investitii din cauza acestei taxe !!!
    5. Votarea in 2014: a impiedicat voit votul in afara tarii. A promis ca in turul 2 se rezolva, daca nu , isi da demisia… A durat 1 an pana sa demisioneze din alte motive
    6. Spitale, scoli= NU,
    7. Bani ptr Biserici = la greu !!! Ca astia prostesc lumea oe cine sa voteze. Scoala te educa si te face sa judeci…
    8. Este un vocat de calorifer. A fost scolit de Nastase. Partidul SD incurajeaza non-valorile, fix precum comunistii!!! Repet: prostii sunt usor de manevrat!
    Daca era svocat bun, avea contracte cu firme private, nu cu firme de stat pe care sa le capuseze!!!!
    9. Nu a incurajat crearea locurilor de munca!!!
    10. Cresterea economica a Romaniei, in perioada guvernului Ponta a fost creata de firmele private, nu de investitii ale statului!
    Deci, minim 10 motive ca Ponta e un Mascarici!!

    Cat despre Taruceanu= a avut si el niric ca Romania primea investitii masive in perioada lui.

    Atat Ponta cat si Tariceanu sunt exact ca si Boc: ar fu facut fux nimic daca tara era in recesiune si nu pe crestere!!!!

    Răspunde
     
  • Sebi
    Noiembrie 20, 2015 la ora 09:31

    Cel mai bun prim ministru a fost intr-adevar, Victor Ponta. Dar aceasta s-a intamplat datorita conjuncturilor si nu neaparat datorita meritului personal.A fost o situatie in care era prins cu degetele la usa si a fost obligat sa faca ce stie mai bine, pentru a-si salva imaginea personala si a partidului.Parerea mea…

    Răspunde
     
    1. Cristian Vultur
      Noiembrie 20, 2015 la ora 12:57

      „Cel mai bun prim ministru a fost intr-adevar, Victor Ponta. Dar aceasta s-a intamplat datorita conjuncturilor si nu neaparat datorita meritului personal.A fost o situatie in care era prins cu degetele la usa si a fost obligat sa faca ce stie mai bine, pentru a-si salva imaginea personala si a partidului.Parerea mea – See more at: http://www.biziday.ro/2015/11/19/biziday-care-a-fost-cel-mai-bun-prim-ministru/?replytocom=638502#respond

      Pai asta este si ideea. Politicienii sa fie atat de stransi cu usa si atat de supravegheati incat sa nu aiba loc de manevre. Situatia asta de acum cu Guvern si Presedentie din acelasi grup politic este un fel de batista pusa pe tambal si nu poate duce la nimic bun.

      Răspunde
       
  • tehnocrat
    Noiembrie 20, 2015 la ora 08:04

    Victor Ponta si apoi Tăriceanu si Nastase

    Răspunde
     
  • hmmm
    Noiembrie 20, 2015 la ora 01:27

    Au fost 2, niciunul atât de bun încât să se impună, însă nu cred că în România de astăzi poți să fii un prim-ministru mai bun.
    Este vorba despre Emil Boc și Victor Ponta, ambii cu derapaje majore, ambii îndărătnici, dar asemănarea lor se cam oprește aici.
    Boc pentru că a scos țara din criză. O să lătrați, voi ăia care v-au fost tăiate salariile, dar vă trece rapid când vedeți ce se întâmplă prin Grecia pentru că n-au avut un Boc. Nu-i nimic, acum îl au pe Tsipras, care se dă un fel de Ponta, doar că ajunge să fie tot un Boc. Deh, datoriile se plătesc, iar să tot dai, să dai și să dai, fără să ai de unde, faliment scrie pe tine.
    Victor Ponta pentru că a reușit, sub o presiune enormă, să stabilizeze economia într-o perioadă deloc ușoară din punct de vedere geo-politic. Dacă nu avea scheleții ăia în dulap, putea să fie erou național. A făcut 2 lucruri pentru care ai nevoie de cojones -a scăzut TVA și a scăzut impozitul pe profit (încă neimplementată, ca măsură). Astea sunt ireversibile, sunt bune și nimeni nu va mai avea curajul să le întoarcă din drum. Și acum trebuie să fac o remarcă la adresa lătrăilor ălora de vorbesc despre investiții. Nu a făcut nimeni nimic pentru România din punctul ăsta de vedere. Nimic care să conteze cu adevărat. Așa că stați jos, vă zic eu când vă ridicați.

    Adevărat este că prim-ministrul bun încă nu s-a născut. Trebuie să realizați că, înainte să se nască, trebuie să ne naștem noi cu adevărat. Da, eu, tu cel ce citeș

    Răspunde
     
  • Lavinia Traistaru
    Noiembrie 20, 2015 la ora 01:17

    Victor Ponta fara discutie a demonstrat cu rezultate

    Răspunde
     
  • Bogdan Andrei
    Noiembrie 19, 2015 la ora 23:23

    Se vad sustinatorii lui Victor Ponta, nu stiu sa zica decat 2 cuvinte: Victor Ponta in sus si jos.. PSD-ul pe viata..pt ca a fost tot timpul langa oameni..cu o sticla de ulei..o punga de faina. Mai lasati-l pe Ponta ca nu a facut mare lucru..a prins acum pe sfarsitul crizei o perioada de redresare a economiei. Toti sunt

    Răspunde
     
    1. pavels
      Noiembrie 21, 2015 la ora 20:05

      Gândești ca cei din Piața Universității, cert că influiențele sunt fără , ”urmează o perioadă interimară” care nimeni nu știe cum se va finașliza și nu ai ce pune în loc ! Dovada e clară cu guvernul de ”tehnocrați” care după mine nu se ridică la nivelul așteptărilor și cinstit nu s-a dat un ”examen nașional” de ocupare a posturilor ci s-a improvizat pe ..cunoscuți, prieteni și amdp. De ce nu accept chestia cu Ponta și partidul ”veșnic” simplu! Ponta ca și toți care au fost la conducerea PSD, au fost înlăturați cu mult fast de dușmanii din opoziție (oricare ar fi!)dar și de ”prietenii” din propriul partid ! Logic , Ponta a fost în primul rând un luptător. Altul în momentul pierderii alegerii la prezidențiale și-ar fi dat demisia, că era clar că va fi căsăpit mai devreme sau mai târziu. Mai mult ca un luptător pt.bunul mers al țării era clar că va fi pedepsit de cei din opoziție, a demonstrat că se poate și achita datoriile făcute de cei dinainte, plătind ratele la FMI, a scăzut TVA-ul, au crescut încasările către stat , invers de cum se așteptau ”analiștii” interni și externi, au crescut salariile și a crescut consumul. Toate acestea eu nu le contest că au fost o continuare a planului conceput de USL.dar de care s-a ținut și a mers până acum la demisie. Eu nu te pot face să înțelegi pt. că sigur nu vrei, dar asta e realitatea… propriul partid o să-l pedepsească pt. că a aplicat ceva măsuri la vârf (ex. Vanghelie și alții!)dar ce a făcut pt. populație, nota 10 !Păcat de el.

      Răspunde
       
  • ion
    Noiembrie 19, 2015 la ora 22:33

    boc. criza. nepopular. nepopulist.

    Răspunde
     
  • Creve
    Noiembrie 19, 2015 la ora 21:48

    Eu unul cred că Mugur Isărescu. Omul ăla a readus România pe linia de plutire din punct de vedere economic. Chiar a știut ce face.

    Răspunde
     
  • Sebastian Nicolaescu
    Noiembrie 19, 2015 la ora 20:56

    Victor Ponta.

    Răspunde
     
  • cristi
    Noiembrie 19, 2015 la ora 20:32

    Vad ca majoritatea cred ca Ponta a fost cel mai bun prim ministru, probabil ca sunteti bugetari,as vrea sa imi spuna cei care il cred asa de bun ce investitii a facut in economia romaneasca, in infrastructura(nici un km de autostrada,ba din contra a iesit pe minus),se lauda cu crestere economica , normal atata timp cat nu a investit nimic are bani, bani pe care acum ii da la cresteri de salarii ca de se apropie alegerile si le trebuie continuitate.

    Răspunde
     
  • Octavian Cornea
    Noiembrie 19, 2015 la ora 19:54

    Draga domnule Guran, toata lauda pentru ideile si subiectele pe care le propuneti. Daca tot vorbim de prim-ministri, ma gandesc si la Mugur Isarescu, dar in rolul sau de atoate-stiutor, mai ales din pozitia de guvernator BNR. Pe mine personal, dupa ce am mai imbatranit si am inteles mai bine cum merg lucrurile, am inceput sa ma intreb daca atitudinea dumisale de-a lungul anilor concentrata pe economisit si stransul curelei, si controlul monedei, la fel ca si taiatul salariilor din timpul lui Basescu/Boc nu cumva au daunat economiei mai degraba. Politica austeritatii s-a vazut cum nu a ajutat nicaieri. As aprecia mult comentariul dumneavoastra. Multumesc!

    Răspunde
     
  • Mihai
    Noiembrie 19, 2015 la ora 19:47

    Romănia a întrat în NATO pe 29 martie 2004, nu la sfârșitul lui 2004.
    http://stiri.tvr.ro/romania-aniverseaza-10-ani-de-la-intrarea-in-nato_42402.html

    Răspunde
     
  • stefan
    Noiembrie 19, 2015 la ora 19:37

    In nici un caz Ponta ! A infranat cresterea cu masuri populiste , tocmai pt domnii de mai sus care il slavesc acum in necunostinta de cauza.
    Dar cum si Ponta stia… ei este multi si el are timp putin sa ii cimvinga.
    Dupa previziuni , ne- infranta cresterea economica cu vreo 5%. Ceea ce e imens si ne-a dat inapoi cu vreo 3 ani …
    Nici tariceanu si nici Isarescu.. cred ca Ciorbea 🙂

    Răspunde
     
    1. Ghita
      Mai 5, 2016 la ora 16:56

      Bata-te-ar catranul cu Ciorbea al tau!

      Răspunde
       
  • Codrin
    Noiembrie 19, 2015 la ora 19:36

    Ponta, de departe, urmat de Nastase si Tariceanu.

    Răspunde
     
  • pavels
    Noiembrie 19, 2015 la ora 19:05

    Ponta…exact cum ar trebui să procedeze un tehnocrat. A demonstrat că se poate dar că în România este foarte greu pt. că avem în minte capra vecinului și atunci nu contează dacă merge bine țara, omul trebuie dat jos indiferent de metodă… chiar cu dosar penal și pușcărie , trebuie să demopnstrăm stăinilor că suntem și trebuie să fim slugile lor pe vecie indiferent de cine ne va conduce ,și ne bucurăm pt. firimiturile ce rămân de la masa lor, pe care le plătim greutatea în aur (poate chiar înzecit!), mârâim cuminți și dăm din coadă mulțumiți, când stăpânii ne laudă că suntem cerșetori, romi , țigani , etc !

    Răspunde
     
  • Stefan Mihnea
    Noiembrie 19, 2015 la ora 18:39

    Victor Ponta

    Răspunde
     
  • Vali
    Noiembrie 19, 2015 la ora 18:30

    Da’ Petre Airbus Roman nu fuse PM? Ala mic de la SIE, MRU, nu fuse si el?

    Răspunde
     
  • ghiura marinel
    Noiembrie 19, 2015 la ora 17:51

    Ponta .

    Răspunde