Acum Traian Băsescu se dă Albă ca Zăpada. O fi credibil?

de Moise Guran

Prin acuzațiile aduse Elenei Udrea privind o legătură de șpagă între ea și băiatul deștept Bogdan Buzăianu, Direcția  Națională Anticorupție devoalează de fapt veriga lipsă dintre cruciada declarată de Traian Băsescu împotriva acestora și faptul că nimic nu li s-a întâmplat, ba mai mult decât atât, contractele le-au fost prelungite în perioada guvernelor PDL. Nu știu câți dintre dumneavoastră știu faptul că prejudiciul statului prin Hidroelectrica între 2006 și 2012 este estimat la 1,1 miliarde de euro, dar, pentru că în perioada 2009-2010 au fost prelungite contractele semnate pe vremea guvernului Năstase, azi Hidroelectrica este tot în insolvență și asta pentru că firmele așa numitor băieți deștepți cer despăgubiri de 600 de milioane de euro, tocmai pentru că acele contracte au fost prelungite.

Acum vine DNA și ne spune că Elena Udrea este cea care a tras sforile pentru prelungirea lor înainte de termen, dar adevărata întrebare este atunci de ce Traian Băsescu spunea și continuă să spună altceva decât făcea apropiata sa Elena Udrea? Cine pe cine a prostit în această ecuație cu două necunoscute? Elena Udrea pe Traian Băsescu sau amândoi au prostit poporul în timp ce, dincolo de cortină, au negociat și au obținut șpăgi, ziare, putere, într-o perioadă în care nația se zbătea în cea mai neagră criză economică din istoria recentă. Vedeți, este destul de probabil ca justiția să nu poată răspunde la această întrebare, indiferent că o va găsi vinovată sau nevinovată pe Elena Udrea… Aici lucrăm cu percepții căci, indiferent dacă cineva vreodată va putea demonstra că Traian Băsescu știa sau că nu știa de aceste lucruri, cu adevărat important este ce credeți dumneavoastră, cetățenii, despre asta. Dar chiar presupunând că Băsescu a fost păcălit de Udrea, credeți că din punct de vedere politic poate fi considerat responsabil, sau nu?

În fond sumele de care vorbim aici sunt comparabile cu cele economisite de stat prin tăierea salariilor în același an, 2010, sau confiscate de la populație prin creșterea TVA-ului.

Mai jos secvența (are 16 minute) din emisiunea Biziday în care am încercat să explic cât mai simplu cu putință actorii dar și dimensiunile acestei afaceri ce, zic eu, greu îl poate ocoli pe Traian Băsescu, cruciatul împotriva „băieților deștepți”. Sau ar fi poate mai corect să le spunem de acum „fete și băieți deștepți” 

stiri verificate

Comentarii prin facebook

12 răspunsuri la Acum Traian Băsescu se dă Albă ca Zăpada. O fi credibil?

  • Roxana
    Octombrie 22, 2015 la ora 11:56

    Hm…am zis în altă parte că nu comentez asta fiindcă aș specula foarte mult și aș spune care e impresia mea, ”feeling-ul meu” în acest caz – dacă pot spune astfel – ceea ce nu prea obișnuiesc să fac (sau – mai corect spus – îmi mai scapă câteodată). Și în orice caz ar intra un pic în contradicție cu actualul meu job și actuala mea profesie – din mai multe puncte de vedere. De altfel, este unul dintre motivele pentru care nu cred că aș (mai) putea/voi putea sau mi-aș (mai) dori să devin judecător: faptul că m-am confruntat eu însămi și știu nenumărate situații în care adevărul e dincolo de anumite lucruri sau probe și că uneori lucrurile stau altfel dincolo de ceea ce poate fi probat/probe. Am ascultat cu atenție emisiunea de ieri de la Europa Fm la ”România în direct” și mi s-a părut interesantă și simpatică (într-un anumit fel, firește, dacă ai umorul corespunzător) definiția ”Traian Băsescu e virusul care a creat sistemul imunitar” (rezultată din opinia unui ascultător). Săracul virus…sau un virus rămâne tot un virus – s-ar putea să-l ”rezolve” anticorpii/vaccinul/sistemul creat…

    PS: oare care e subiectul de azi? Nu reușesc deloc să anticipez de data asta…

    O zi simpatică în continuare 🙂

    Răspunde
     
  • Marius
    Octombrie 22, 2015 la ora 10:53

    „În fond sumele de care vorbim aici sunt comparabile cu cele economisite de stat prin tăierea salariilor în același an, 2010, sau confiscate de la populație prin creșterea TVA-ului.” – Din cate stiu eu taierea salariilor a fost ilegala, pe cand cresterea TVA este o masura absolut legala. Formularea frazei (voluntara sau involuntara) imi confirma faptul ca nu dati doi bani pe „bugetari”. Va reamintesc ca nu primesc banii aia gratis ci presteaza o munca si, spre deosebire de „privati” la care taxele au mai fost fentate (prin neplata lor de catre angajator, prin munca la negru, prin desfasurarea de activitati dependente pe pfa etc.), si-au achitat intotdeauna taxele aferente.

    Răspunde
     
  • Filotin
    Octombrie 22, 2015 la ora 10:47

    Subiectul asta mie mi se pare o incitare la ura.Inutila. Bugetarii vor avea motiv sa-si verse frustarile, poate si revolutionarii, si pensionarii din armata… Justitia face dreptate, nu frustratii, ca asa e bine. Speculatii pentru gidelarea sufletelor frustrate.

    Răspunde
     
  • dragos
    Octombrie 21, 2015 la ora 23:04

    Nu trebue bagati la puscarie io le comfiscam averile le dadeam ajutor de somaj si stigma unu-i hot

    Răspunde
     
  • N!ck
    Octombrie 21, 2015 la ora 19:31

    „Dar chiar presupunând că Băsescu a fost păcălit de Udrea…”
    Este o presupunere absurda. Explicatia este foarte simpla, Mircea Basescu a cumparat in 2005 energie de la Energy Holding cu 84~87 USD/MW prin firma Plusfood (contract nr.16 din 23.08.2005). Iar Traian Basescu intrebat despre afacerile lui Mircea Basescu cu Energy Holding, a cerut public sa i se precizeze daca energia cumparata de fratele sau „are preţ de Hidro sau preţ normal”.
    In 2007 Basescu stia clar cine e in spatele lui Energy Holding „Vă spune ceva firma Energy Holding? Mie îmi spune, Buzăianu…”
    Inclusiv Mihai Stanisoara, consilierul lui Traian Basescu a avut un contract de publicitate/reclama in 2006 si 2007 cu Energy Holding dupa cum a dezvaluit EVZ.

    In concluzie, este foarte clar ca Traian Basescu a fost inconjurat de apropiati care faceau afaceri cu Buzaianu dupa ce prin sintagma „baietii destepti din energie” inventata in 2004 i-a preluat si le-a aratat cine este jupanul.

    Răspunde
     
  • marian
    Octombrie 21, 2015 la ora 19:15

    Am fi naivi daca am crede ca in USA sau in Romania oamenii politici nu ar avea un grup de presiune/interese in spate ( vezi cum s-a retras Antonescu si a aparut Iohanis).
    Cred ca Basescu avea idee ce se intampla (ca are scoala vietii) dar nu stiu daca cunostea detaliile.
    Cred ca astfel de lucruri s-au inatamplat si se intampla si acum – grupuri care finateaza si dupa ce sunt alegeri cer favoruri. Acelasi lucru se intampla si in USA, EU toti politicienii mai mult sau mai putin sunt corupti – afara se face lobby?!.
    Problema este ce ramane dupa acei politicieni: dupa Boc si Boagiu a rams autostrada,centura partiala a Bucurestiului, pasajul de la
    Baneasa, dupa Udrea au rams salile de sport, asfaltarea drumurilor din Moldova de Nord si Transilvania.
    Dupa astia dupa 4 ani ce ramane!? – nu s-a finalizat centura Bucurestiului, nu s-a finalizat cei 3 km autostrada 3 – pana la Colentina, s-au pierdut 5 miliarde de la EU ptr infrasdtructura.

    Răspunde
     
    1. Profu'
      Octombrie 21, 2015 la ora 20:18

      După cum scrii, ești sigur unul dintre cei… dar mulți, plătiți să-i ridice osanale udriței.

      Răspunde
       
  • popescu
    Octombrie 21, 2015 la ora 18:48

    Pe timpul lui Basescu banii la partid se luau prin spagi, procente din lucrare(sala de sport in camp) etc. Acuma banii pentru partid se aduna prin salarii marite. Adica tot din banii mei. Cine o sa plateasca la anul toate aceste mariri? Scade numarul de angajati dar creste numarul aparatului administrativ, sau cheltuielile aparatului administrativ se dubleaza.
    Toti bugetarii au primit mariri de salarii, dar oare cine o sa plateasca? PFA-urile? Taxe mai mari, CASS platit degeaba ca nu beneficiezi de nici un serviciu.
    Cand trecem la economia de piata? Au trecut 25 de ani, dar noi tot nu am ajuns la economia de piata.
    Ori privatizam tot, dar tot. Ori ramanem in continuare neocomunisti si mergem cu salarii mari la bugetari, ajutoare sociale, munca in alte tari si taxe mari pentru cei care mai muncesc in Romania.
    Mai lipseste cresterea punctului de pensie, ca e mult electorat si acolo.
    Pe VISINESCU l-au pus sa de-a banii din pensie pentru victimele comunismului, acuma asteptam decizia pentru ION ILIESCU pentru lovitura de stat din 1989 si mineriade.
    Urmeaza si badia BASESESCU cu Coana ELENA Udrea, nici baselu nu a fost securist, nici membru de partid.
    Cei care au mancat la ratie ca romania sa se industrializeze si sa aibe o pensie fericita au luat o mare taca, ce au strans unii in 50 de ani, au furat altii in 25 de ani.

    „”Un popor care-si ingroapa sau neaga istoria e un popor fara perspective””.

    Răspunde
     
  • ELENA KASCHUTA
    Octombrie 21, 2015 la ora 18:06

    VRETI SA STITI CINE SUNT DIRECTORII [ CEL PUTIN REGIONALI] AI HIDROELECTRICA ??? verificati sucursala Hidroelectrica
    Bihor … sinecura a– sotilor de senatorare … ca doar si acestia trebuie sa aiba serviciu bine platit din banii contribuabilului …

    Răspunde
     
  • Vlad
    Octombrie 21, 2015 la ora 17:34

    La puscarie cu toti!
    Base, Udrea, Ponta, Sova, Iliescu, Nastase etc!
    Trebuie sa se curete tara de hoti ca alfel batem pasul pe loc….
    Cat despre actualul presedinte, Domnul Iohanis, eu cred ca „ruleaza in background”, cum spun softistii, adica pune ceva la care prin care se va diferentia ca om politic de restul politicienilor analfabeti…

    Răspunde
     
  • Popescu
    Octombrie 21, 2015 la ora 17:28

    Ceausescu a fost impuscat in 1989. As vrea sa stiu care din urmasii sai, toti cu studii superioare, poate fi considerat cu adevarat un om integru, care a luptat pentru progresul Romaniei.

    Răspunde
     
  • Dan
    Octombrie 21, 2015 la ora 16:50

    Din pacate sunt multi idioti pe net care se uita la Iohannis ca tace si zic Base a fost un presedinte bun, Bun la ce la scandal, sunt curios cu ce se poate lauda Base dupa 10 ani de mandat.

    Răspunde