Nu e amuzant? Galațiul va invada Ucraina!

Publicat la data de de Biziday

Guest-post de Ovidiu Eftimie

În România nu au loc tragedii aproape niciodată. Nu au loc de atâtea comicării. Noi trăim în plină comicărie națională. Suntem ca în filmele alea cu Stan și Bran, îți dai cu scândura în cap, lumea râde, nici un alt efect. În 2015, când avem atât de multă tehnologie că ne cade din buzunare, când practic jumătate din taximetriști sunt maimuțe, pentru că tehnologia e atât de evoluată, băieții cu bormașina de la metrou au greșit cu 6 metri. Au ridicat asfaltul și bine că l-au ridicat, căci mai aveau câțiva metri până la un bloc. Râdem! Nimeni, niciodată, nu va plăti pentru chestia asta. Pac … cu scândura în cap, banda cu râsete, mergem mai departe.

that__s_my_wife__50__-_stan_laurel___oliver_hardy

O prietenă din Brăila mi-a povestit cum la ei în bloc s-au înverșunat locatarii de la etajele inferioare că ei nu vor să plătească cei 5 lei pe lună pentru lift. Unul s-a înverșunat atât de tare că a sudat ușa la lift, ca să le arate ălorlalți că el chiar nu folosește liftul. Ironia sorții a făcut ca dup-aia omul să aibă un accident care l-a blocat câteva luni în cărucior. Se milogea la ceilalți pentru dez-sudare. Tragedie? Prostie? Plângea cineva?

Citesc la alt amic, prin Brașov, tot despre lifturi… Ne place sau nu, lifturile se apropie de perioada de final a vieții, trebuie înlocuite. Costă cam 2000 de euro, cel puțin. Evident că manțogarii din bloc nu vor să dea bani pe lift nou, așa că vine omul de la ISCIR și (tehnologie frăție!) scrie cu carioca peste capacitate maximă, în loc de 4 persoane, 2 persoane. Ca să fii sigur că nu te blochezi la înghesuială.

7324748_mediafax_foto_octav_ganea_23442900Când primul român va cădea cu liftul spărâgându-și definitiv capul, presa va titra „TRAGEDIE!”. Doar că nu e vorba de tragedie, pentru că tragediile sunt tragice și au și consecințe. La noi tragedia va fi doar un titlu de presă.

În Romeo și Julieta mor amândoi, Capuleții și Montaguii rămân fără copiii ăia mișto ai lor. Aia tragedie, lumea plânge, se iau măsuri, etc.

Orașul Galați, perla prostiei românești de pe Dunăre, se duce încetul cu încetul la vale, cu o viteză de 12 cm pe an. N-o spun eu, o spune un raport întocmit de Academia Română şi de Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti. Chestiunea e serioasă, cartiere întregi de blocuri au probleme de rezistență din cauza asta, străzi se surpă, țevi se sparg. Pentru consolidare ar fi nevoie de 40 de milioane de euro și cică goroboeții de acolo nu reușesc să-i obțină de la guvern. 40 de milioane de euro e totuși o sumă mică, dacă te gândești că va fi folosită pentru oprirea unui oraș de 250 de mii de locuitori, un oraș care se scurge în Dunăre. Dar ăia nu pot lua traba foarte în serios. Primar în Galați este Marius Stan, fost președinte al echipei de fotbal Oțelul. El știe cum arată 40 de milioane de euro sau ar trebui să știe… cam aia e suma care a dispărut din conturile clubului după câștigarea campionatului și după prezența în cupele europene.

GALATI-27Președinte al Consiliului Județean Galați, for de conducere al județului din care, întâmplător, și municipiul Galați face parte, este doctorul Nicolae Bacalbașa. Îl știți de la televizor… era doctorul ăla hazliu de la urgențe. Ei bine, și politicienii tot de la televizor îl știu. Când se duce Bacalbașa la București să ceară bani, ăia de prin ministere îl iau cu „hahahaha, ce mișto, e doctorul Bacalbașa. Zi-ne bre un banc, să râdem și noi, că e prea multă tragedie în țara asta”.

Și Bacalbașa, bun povestitor, se pune pe bancuri în timp ce, în mod absolut comic, Galațiul se îndepărtează de București pregătindu-se, la fel ca trupele rusești, să intre pe șest în Ucraina.

Categoria: Diverse
Etichete: , , , ,

Comentarii prin facebook

22 răspunsuri la Nu e amuzant? Galațiul va invada Ucraina!

  • Razvan
    Decembrie 15, 2015 la ora 19:38

    Moise, e tare articolul asta al lui Ovidiu. Cu o singura chestie nu sunt de acord: sa ii numesti pe taximetristi maimute. Termenul de „cocalar hidrocefal” mi se pare mai adecvat.

    Legat de faptul ca aia au ratat gaura cu 6m, cu 5m, cu 2m, cu cat au ratat-o, e strict irelevant, important e ca au dat pe linga si cade bulevardul. Ups.

    Ba mi se pare ca acesti cacanari mai au si tupeul „pi-ar-istic” sa vorbeasca de un fel de „mandrie profesionala” a „oamenilor de pe santier”, care ar fi lezati de articol. Nu ma, nu va obositi… n-aveti voi asa ceva. Uite, ca sa nu ziceti ca sunt rau, va dau eu un alt „defensive”, bagati-o p’aia cu „si inginerii de la NASAU au pierdut o sonda spatiala ca au pus inch in loc de centimetri, apai daca aia au gesit… cine suntem noi sa nu gresim?”. Uite, aveti si scuza acum, puteti continua sa „efectuati lucrari de reparatii si consolidare”. Pe bani publici desigur, ca doar nu o sa va dati demisia de buni ce sunteti, sau sa reparati din banii vostri.

    Răspunde
     
  • trist
    Mai 25, 2015 la ora 13:01

    Suntem numarul 1 la haz de necaz. Eu lucrez intr-o Corporatie destul de mare, si cum ar veni colegii mei, cica sunt toti ingineri. Nu ai vrea sa sti cat haz de necaz se face in fiecare dimineata pe problemele care sunt in fabrica. Nu-mi vine sa cred ca asa ceva este posibil. Si stii ce e rau? ca daca unul vrea sa faca ceva bun si ia problemele in serios, este luat in ras de toti. Si apoi ne miram de ce la nemti merge treaba si la noi nu. Oare o fi faptul ca iei iau problemele in serios?

    Răspunde
     
  • Catalin
    Mai 24, 2015 la ora 11:28

    Daca tot a luat-o Galatiul la vale , la propriu , spuneti si de ce . S-au ridicat constructii pe toata faleza , vile , blocuri cu 10 etaje chiar si un hotel . Numai prostii se mira ca se misca faleza spre Dunare .

    Răspunde
     
  • Constantin
    Mai 24, 2015 la ora 00:45

    @George Damian_Ma bucur sa observ ca sunteti de acord cu mine, stimate domn, atunci cand remarcati ca analfabetismul functional face sa existe bloggeri care astern pe hartie cuvinte si expresii pe care nu le inteleg, asa cum nu inteleg inoportunitatea exprimarii lor in spatiul public. Cred ca aveti deplina dreptate atunci cand spuneti ca textele acelea nu sunt pentru toata lumea. Nu toti cititorii blogului Biziday frecventeaza aceleasi medii si nu toti folosesc acelasi limbaj, in familie, in viata privata, sau in cea publica. Atunci cand sunt scrise pe blogurile proprii, textele care contin un limbaj licentios pot fi considerate private, nefiind pentru toata lumea. Atunci cand sunt publicate pe blogul unei emisiuni economice care se bucura de atentia unui public numeros, fiind considerata de multi telespectatori cel mai bun program al TVR, sper sa fiti de acord cu mine ca este necesar ca textele respective sa se supuna regulilor de exprimare publica prin presa. Articole avand ca tema utilizarea unui limbaj decent in mass-media au fost deja publicate de dl. Moise Guran si comentate in spatiul virtual al acestui blog.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Mai 24, 2015 la ora 11:22

      Aveti dreptate. Imi pare rau sa citesc asemenea exprimari aici pe acest blog. Exprimari pe care n-ar trebui sa le contina nici comentariile de aici.

      Răspunde
       
  • nicu
    Mai 23, 2015 la ora 23:34

    Cei care apara pe cei de la metrou, poate n.au vazut cele 2 gropi, una la Academia Militara si una in parcarea din fata fostului cinematograf Favorit!

    Răspunde
     
  • Adrian
    Mai 23, 2015 la ora 22:14

    Dle Eftimie, in cazul metroului va rog sa nu va mai informati de la televizor, deoarece propagati enormitati. Datorati scuze, atat dvs cat si dl Guran care permite asemenea postari nesocumentate, celor care muncesc pe acel santier. Comunicatul Metrorexului ati avut curiozitatea sa il cititi?

    Răspunde
     
  • 1qlee
    Mai 23, 2015 la ora 18:33

    Deci nu invadează Ucraina, ca peste Dunăre e Tulcea.
    Geografia……

    Răspunde
     
  • tosun valentin
    Mai 23, 2015 la ora 17:51

    In legatura cu ce 6 metri am rugamintea sa va informati. Daca nu aveti la cine va invit pe santier sa discutati direct cu responsabili pentru a vedea exact despre ce este vorba.

    Răspunde
     
  • Da
    Mai 23, 2015 la ora 16:43

    Daca o iei asa pe cazuri in orice tara te crucesti. Cat despre galati, de la guvernul, mereu guvernul, dar aia locali, ce fac cu banii? Au fonduri europene acum, e de vina guvernul ca nu le da mura in gura.

    Răspunde
     
    1. Liviu
      Mai 24, 2015 la ora 07:51

      Impozitele se duc la Guvern si ce ramane nu este suficient pentru cate necesitati sunt in zona.Dar ar trebui sa cunosti politica financiara a tarii si a Europei. Se iau bani de la comunitate pentru a se face parcuri de copii in sate in zone in care nu ajunge nici un locuitor dar pentru situatii deosebite nu se gasesc finantari.Si neavenitii isi dau parerea ca doar „si Ion e om”….

      Răspunde
       
  • Danyzus
    Mai 23, 2015 la ora 16:17

    La Galati e grava treaba. Orasul nu are apa calda, termocentrala fiind in moarte clinica, iar lumea face proteste ca vor cinematograf in oras, sa nu mai fie nevoiti sa mearga la Braila pentru a vedea un film.

    Răspunde
     
  • Daniel
    Mai 23, 2015 la ora 16:10

    Stati ca va zic eu ca la bac ce a vrut sa zica autorul prin „Maimute”. Conform ghidului publicat de hotnews maimuta este acel dispozitiv prin care taximetristul influenteaza cifrele de pe taximetru astfel incat clientul sa plateasca mai mult. Astept un comentariul al autorului sa imi confirme sau sa imi informe ipoteza. Ca bacul l-am luat deja ha ha ha

    Răspunde
     
  • Daniel
    Mai 23, 2015 la ora 15:47

    Faza cu aia de la metrou care ar fi atat de nestiutori in a sapa un tunel mi se pare de prost gust. Astfel de lucrari sunt extrem de complxe si sa vina oameni care nu au nicio cunostinta tehnica in domeniu mi se pare ca tine de diletantismul specific romanesc. Toti le stiu pe toate, toti dau lectii.
    In ce priveste Galatiul probabil se vor lua masuri atunci cand situatia va deveni urgenta, imperativa si disperata pentru ca atunci nu va mai fi nevoie de 40 mil ci de mult mai mult. Fiind o situatie disperata prezentata ca atare de toate televiziunile se vor putea fura linisti o gramada de bani prin tot felul de alocari fara licitatii, pe principiul deszapezirilor cu ocazia viscolelor.

    Răspunde
     
  • igen
    Mai 23, 2015 la ora 14:21

    No, și să nu pleci din țară.

    Bine-i zis Creangă, de-oi vedea mai proști m-oi întoarce.

    Încă n-am găsit mai proști.

    Răspunde
     
  • George Damian
    Mai 23, 2015 la ora 13:11

    Textele scrise nu sunt pentru toată lumea. Cunoașterea alfabetului nu garantează înțelegerea. În cazul de față, epitetul de maimuțe aplicat taximetriștilor se referă la faptul că nu este nevoie de prea multe cunoștințe pentru această meserie (GPS, ABS, ESP etc.) În America există mașini care se conduc singure, fără maimuță la volan. Când vor ajunge aceste mașini în România, taximetriștii vor scăpa de epitetul ”maimuțe” și se vor bucura de epitetul ”șomeri”.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Mai 23, 2015 la ora 12:41

    „Politețea nu e pentru toată lumea în gâții mă-tii”, citesc pe blogul d-lui O Eftimie si imi explic astfel tonul lipsit de politete al acestui articol. De ce o categorie profesionala este jignita, spunandu-se despre jumatate dintre practicantii ei ca „sunt maimute”? Este vizata originea etnica, culoarea pielii, nivelul de cunoastere a limbii literare, ori stilul de exprimare? Autorul nu explica. Riscul ca bunul gust al blogului d-lui Moise sa se piarda odata cu lejeritatea selectiei invitatilor vine dupa ce calitatea articolelor domniei sale a atras cititori de un nivel cultural situat peste medie. Comentariile lor au demonstrat-o si au aratat ca exigentele le sunt pe masura. Daca moderarea textelor postate de catre vizitatori parea sa fie un instrument de cenzura a lipsei de bun-gust, selectia guest-posturilor o face proprietarul blogului. Cu tot respectul pe care il datorez gazdei mele in casa virtuala a careia imi este ingaduit sa-mi exprim opiniile, indraznesc sa observ ca este posibil sa existe unele scapari de-a lungul acestui proces.

    Răspunde
     
    1. all
      Mai 23, 2015 la ora 16:00

      Aseară am luat teapa de vreo 6 lei de la un taximetrist. A nu stiu cata oară. Maimuta e un termen mult prea bland pentru putorile astea. Nu am mai mers de ani buni cu un taxi care sa fie in regula din toate punctele de vedere.

      Răspunde
       
      1. Cristian
        Mai 23, 2015 la ora 18:09

        Taximetristii sunt sub orice critica in Bucuresti. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar din experienta mea de pana acum, nu am intalnit niciun serviciu mai prost efectuat. Cel putin 1 din 3 incearca sa te ocoleasca, sa te fure, ori nu te ia ca nu ii convine distanta, sau incerca sa te plimbe fara ceas, nu au niciodata rest, asculti des manele rar se intampla sa vorbeasca corect si de regula nu sunt oameni cu facultate.

        Răspunde
         
        1. Stan Lucian
          Mai 23, 2015 la ora 20:17

          … unde am ajuns daca vrem taximetristi cu facultate…

          Răspunde
           
          1. gghas
            Mai 23, 2015 la ora 23:59

            Nu neaparat, dar un pic de educatie se poate?

             
          2. Constantin
            Mai 24, 2015 la ora 00:11

            Va rog sa-mi permiteti domnule Moise sa observ ca prin publicarea si sustinerea materialului de mai sus se intelege ca Biziday isi asuma limbajul autorului, forma si continutul textului. De asemenea, trimiterea la blogul d-lui O Eftimie prin intermediul hyperlink-ului exprima acordul Biziday cu privire la continutul acestuia si, totodata, o recomandare pentru cititorii Biziday si pentru telespectatorii TVR de a-l vizita.