BIZIDAY: Joi, 12 februarie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

18 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 12 februarie 2015

  • Pingback: Generatia X sau generatia Y - Liviu Sorin Hategan
  • Iftode Ionel
    Februarie 22, 2015 la ora 00:39

    Buna ziua,
    Domnule Guran, va admir sincer munca si daruirea de care dati dovada. In urma vizionarii emisiunii dvs. de joi 19 februarie 2015 am sesizat ca ati facut o afirmatie care nu cred ca este la locul ei. Astfel, ati afirmat ca dumneavoastra inmanati doctorilor plicuri cu bani considerand ca acestea reprezinta plata serviciilor. Rog reveniti la acesta afirmatie si reformulati-o deoarece acesta promoveaza plata la negru a unor servicii medicale deja platite prin intermediul Casei de asigurari de sanatate. Fac referire la serviciul public de sanatate si cred ca si dvs. tot la acest serviciu ati facut referire. Va multumesc.

    Răspunde
     
  • ion
    Februarie 16, 2015 la ora 18:44

    ce chestie!!!! eu cetatean,contribuabil,fraier ,tr sa demonstrez ca sunt nevinpvat!!!! asa rau v-a otravit basescu incat prezumtia de nevinovatie este pt dvs ceva de neinteles! din pacate am dreptate sau 80% din ziaristi sunte-ti acoperiti….oricum e rau.

    Răspunde
     
  • offtopic
    Februarie 13, 2015 la ora 22:08

    În europa plateste asigurări primeste
    formular A1
    În romania plătește aasigurări (si
    dupa vreo două luni alergare și dosar consistent aiurea)nu primeste formular A1
    Ar trebui schimbata legea

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Februarie 13, 2015 la ora 21:40

    Vizavi de plecatul medicilor si nu numai al lor pentru ca pleaca si ingineri si alte catgorii socio-profesionale eu cred ca oricine a facut facultatea in Romania la fara taxa ar trebui sa lucreze un numar de ani in Romania pentru ca astfel prin taxele platite la bugetul de stat sa isi plateasca studiile si intr-un fel sa sustina generatiile urmatoare pentru a avea si ele acces la studii gratuite sau in cazul cand doreste plecarea imediat dupa terminarea studiilor sa isi plateasca studiile. In occident studiile universitare se platesc in afara celor care obtin o bursa care nu sunt prea multe si peste asta exista si un trend de crestere a taxelor de studii.
    Legat de Ucraina cred ca lucrurile nu vor evolua pozitiv si ca dupa o perioada de acalmie conflictul se va amplifica. NATO ar trebui sa se implice pentru ca atat timp cat Putin va conduce Rusia nu va fi liniste.

    Răspunde
     
  • Crisoyi
    Februarie 13, 2015 la ora 19:28

    Nu mai pune nimeni botul la astfel de afaceri marunte. In Romania trebuie sa duduie industria si agricultura sa duduie autostrazile, hidrocentrale… de astea avem nevoie.

    De mall-uri, farmacii si Carturesti.. mai la urma.

    Răspunde
     
  • angajat Carturesti
    Februarie 13, 2015 la ora 13:11

    CARTURESTI merge bine pt ca angajeaza numai studenti pe care ii plateste cu salariul minim pe economie. In unele cazuri ii pastra doar pe perioada de proba ca sa nu le faca contract. Cine stie cunoaste 🙂

    Răspunde
     
  • Dorin
    Februarie 13, 2015 la ora 11:13

    Sanicolau Mare e oras, nu comuna.

    Răspunde
     
  • Nelu Ramfu
    Februarie 13, 2015 la ora 08:36

    Imi place foarte mult emisiunea. D-le Guram de ce oare nu esti la conducerea DNA caci oameni ca tine avem nevoie care vede lucrurile foarte clar si la subiect

    Răspunde
     
  • alin macadi
    Februarie 13, 2015 la ora 08:26

    minutul 9:11 ..ce face fiscul ? vine peste aia care se chinuie saracii sa faca si ei 10-20000 de lei pe an si spun ca : ai facut prea multi bani..ia dai incoace o parte din ei ca te descurci tu ….
    adica ai folosit uz intern…etc etc..nu ti trebuie tie atitia bani….bleahhh..!

    Răspunde
     
  • popescu
    Februarie 13, 2015 la ora 01:06

    buna seara. ai dreptate. pleaca medicii. dar e normal ca banii pe care statul -adica noi- ii da ca sa ii invete medicina trebuie sa vina inapoi catre romani. sau isi pot plati singur studiile. daca pleaca din tara inainte sa faca scoala de medicina nu ii da nimeni in judecata. dar isi permit sa faca scoala de medicina in alta tara?

    Răspunde
     
    1. O studenta la medicina
      Februarie 13, 2015 la ora 17:05

      Se cunoaste ca nu sunteti din sistem.

      La rezidentiat se repartizeaza locuri si posturi.
      1) Rezidentiatul pe loc nu te obliga sa lucrezi in sistemul romanesc dupa terminarea sa si pe parcursul sau esti platit de la Ministerul Sanatatii. Cand ai terminat ramai pur si simplu somer, ca orice alt student care a terminat o facultate si te chinui sa iti gasesti un job (cu interviuri si concurs pe post si tot tacamul);
      2) Rezidentiatul pe post te obliga ca dupa terminare sa te duci sa te prezinti la spitalul unde ai luat postul (adesea sunt spitalele din provincie) si sa lucrezi un numar de ani egal cu durata rezidentiatului, deoarece ai fost platit de spitalul la care ti-ai ales postul

      Deoarece multi studenti vor sa plece din tara dupa finalizarea studiilor, locurile se dau primele la rezidentiat, posturile – ultimile, ceea ce inseamna ca posturile sunt luate de studenti care au luat note mici la rezidentiat, iar locurile de cei cu note mari. Daca ai luat o nota mica la rezidentiat, cel mai probabil ai avut note mici si pe parcursul celor 6 ani, caz in care ai fost la cu taxa la facultate si ai platit anual pregatirea din buzunarul propriu, nu din cel al cetatenilor.

      Răspunde
       
    2. Spectator
      Februarie 13, 2015 la ora 17:08

      Asa putem vorbi de orice domeniu, nu neaparat numai de medicina. Sunt o multime de studenti din IT care termina facultatea si pleaca, sau din finante, fizica, mate etc.

      Ar fi interesanta o dezbatere pe subiectul asta. Invatamantul in Romania e gratuit in idea ca toti cei care sunt educati raman aici. Insa daca el v-a ramane gratuit dar elita v-a pleca din tara … atunci nu vad cum tara si invatamantul in primul rand v-a putea evolua.

      Răspunde
       
      1. Spectator
        Februarie 13, 2015 la ora 17:19

        oboseala isi spune cuvantul … la o a doua citire a postului mi-am vazut multimea de greseli gramaticale.

        Pe scurt … ar fi interesanta o dezbatere despre cat de rentabil este pentru Romania invatamantul gratuit (ma refer la cel universitar).

        Răspunde
         
    3. Revoltat
      Februarie 13, 2015 la ora 19:25

      Mi se pare inacceptabil sa obligati niste doctori sa ramana in tara, doar ca au facut facultatea gratuit in romania. Asa ar trebui sa i obligati pe TOTI absolventii de facultate de stat sa ramana in tara!! Dc medicii trebuie sa plateasca pt asta si altii nu?? Iar facultatea de medicina are de asemenea absolventi care au platit o taxa anuala ( ca si in sistemul particular) pt cei care nu au avut medii mari la examene. De exemplu.. Din 700 de absolventi anuali ai umf bucuresti , 400 au urmat gratuit cursurile si 300 au platit o taxa anuala destul de mare. Sa incetati sa mai spuneti ca doctorii fac facultate pe banii dvs, sau ca salariile sunt din banii dvs. Toti cei din sistemul bugetar sunt platiti din banii intregii populatii, iar medicii reprezinta 10% maxim.
      Emisiunea dr la radio a fost astazi o marer prostie. E greu sa fie comentata o problema atat de delicata de niste oameni care habar nu au de sistem!
      salariul este important, deoarece, pt a fii un doctor bun ai nevoie de carti, unele ajung si la 20 milioane, de cursuri de perfectionare, de plecari la congrese.. Etc dar problemele cele mai mar din acest sistem sunt reprezentate de conditiile in care lucreaza doctorii si la ce sunt supusi..

      Răspunde
       
      1. O studenta la medicina
        Februarie 14, 2015 la ora 13:07

        Revoltat, din pacate proportia e invers. Sunt multi studenti la taxa, putini la buget.

        Ideea obligarii sa ramai in tara sa lucrezi/ sa te duci unde e nevoie cu tine, exista si pe vremea comunismului. Multi profesori de ai mei povestesc ca au lucrat pe la tara in tinerete, pentru ca asa te obliga sistemul.

        Problema atat in medicina, cat si in orice alt domeniu, e ca daca ii obligi sa stea, atunci trebuie sa le asiguri post. Iar in Romania, cum am spus, sunt putine posturi la rezidentiat. Dupa ce ai terminat rezidentiatul pe loc, esti somer. Daca gasesti tu post bine, daca nu tot bine. Si cu toti stim ca s-au inchis spitale si s-au desfiintat posturi, iar pana recent au fost si blocate. Daca scoti multe posturi si le si ocupi cu studentii obligati sa lucreze in tara un numar de ani, atunci esti obligat sa ii si platesti si cu toti stim bine cum sunt platite si salariile actuale ale medicilor, daramite mai multe posturi,cu mai multi medici care cer salarii mai mari….

        Răspunde
         
        1. RevOltat
          Februarie 16, 2015 la ora 16:20

          eu nu am vorbit aici de cei care intra intr un anumit an la medicina.. Ci de cei care au absolvit intr un an. Gen.. Daca intr un an intra 400 buget si 600 taxa, plus strainii inca 100-200, peste 6 ani, o sa termine 400 la buget si vreo 300 la taxa…ca se lasa multi pe parcurs ca nu fac fata. De exemplu.. Taxa pt romani acum este peste 2000 euro anual .. Inmulteste cu o medie de 400 studenti ori 6 ani, taxa la straini este de 5000 euro anual.. Inmulteste cu 200-300 ( ca numarul lor a crescut mult) ori 6 ani? mai inmulteste 7000 lei anual cu cateva sute ( cei care fac A doua specializare) si iti dai seama ca de fapt .. Facultatea e platita pt toti studentii de cei care platesc taxe!!! Si nu statul si nu facem facultatea de medicina pe banii statului si atunci e ilogic sa limitezi niste oameni sa ramana in tara.
          A intrebat domnul Guran, ca daca am ramane in romania daca mareste salariul rezidentilor de 5 ori cel actual.. Ce relevanta are?? Atata timp cat conditiile in spital sunt de rahat pt medici si pacienti. Nu poti sa ti ajuti pacientii cum trebuie pt ca esti limitat la o medicina de front! Nu ai un amarat de protector gastric in farmacia spitalului dar se fac achizitii de medicamente scumpe si inutile. Nu ai pansamente, solutii, lame, perfuzoare, ace de sutura bune… Nu ai de nici unele .. Si incerci sa te descurci cum poti.. Oamenii sunt saraci si nu poti sa le ceri sa si cumpere si asa ajungi intr un cerc vicios.. Vreau salariul mare dar si conditii pt pacientii mei! Sa stiu ca pot sa i tratez cu cea mai buna metoda si cu costuri decente. Sa faca o emisiune cu achizitiile din spitale. Sa dea drumul mai repede cas ul la proteze, orteze si etc pt pacienti. Sa le dea gratuit si nu in 12 luni!!! Sa avem antibiotice, anticoagulate, etc in farmacie, sa fie acolo daca avem nevoie de ele. Dar in fine… Medicii reprezinta se pare RAUL acestei societati, suntem vazuti k ultimii oameni, niste hoti si spagari si cam atat. Eu nu am vazut un doctor care sa refuze un pacient pt ca nu a dat o atentie! Nu am vazut si nu am auzit. Si ma plimb de 10 ani prin toate spitalele din bucuresti. Poate sunt cazuri izolate dar sunt rare si doar pe chirurgicale.
          Pacientii si personalul sanitar ar trebui sa se uneasca pt sanatatea lor si sa faca ceva. De ce platim cu totii cas ul si nu se deconteaza nimic din ce platim? Unde ajung banii astia? De ce nu avem aparatura performanta si bani de medicamente?? Oare de ce?

          Deci domnule Guran, singurul motiv pt care o s raman in romania este FAMILIA si nimic mai mult. Nu banii
          O sa raman ca sa fiu pasibil de malpraxis aici, pt ca nu am cu ce lucra, nu din cauza lipsei mele de cunostiinte

          Răspunde
           
          1. john
            Februarie 22, 2015 la ora 05:14

            Apreciez comentariul dvs. Am lucrat in sistem. Am trecut prin momente delicate, ca sa nu le spun penibile. Am lucrat la urgenta si au fost momente cand nu aveam banala xilina( anestetic local pentru cei care nu stiu ), pentru sutura plagilor. Imaginati-va un medic la urgenta spunand parintilor unui copil cu o plaga de suturat ca trebuie sa mearga sa cumpere xilina( si repede ), ca sa nu facem sutura pe viu… Am plecat. Lucrez afara si ma simt implinit din multe pdv.Nu pentru bani neaparat, desi recunosc ca diferenta este enorma fata de Romania. Dar ca si conditii, nu se poate face comparatie. Avem antibiotice de ultima generatie aparatura si tot necesarul pentru a trata oamenii. Si pentru ca mi s-a parut ca vorbiti ca un ortoped, va dau un exemplu : cand la noi abia incepuse protezarea partiala Moor ( nu vorbesc de Bucuresti sau centrele universitare ), ei le abandonasera de 20 ani… Nimeni nu se gandeste la spaga. Ne facem meseria cu placere, cu pasiune si suntem apreciati pentru asta, in primul rand de catre pacienti.
            Intrebati unde sunt banii colectati pt cas ? Deunazi citeam un articol. In Romania 1 medic are 2000 de pacienti, iar o biserica are 1000 enoriasi…Concluzia ? Accentul nu se pune pe educatie, pe sanatate ci pe alte valori. Poate ca cineva are vreun interes sa ne tina in intuneric, sa ne poata manevra mai usor, cam ca in evul mediu, ca pe o turma de oi. In nici o alta tara europeana nu vad cozi imense la pupat moaste, cu mii de persoane care se bulucesc,ca in Romania. Eu cred ca este consecinta lipsei de educatie. Din pacate.
            In rest, tot respectul pentru voi care incercati sa va faceti meseria, desi aveti aproape totul impotriva: de la conducatori, la mass media si nu de putine ori, chiar pe cei pe care incercati sa-i vindecati.Singurul refugiu va este familia si dvs il apreciati ca atare.
            Toate cele bune.