BIZIDAY: Luni, 17 martie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 17 martie 2014

  • Adrian D
    Martie 19, 2014 la ora 23:59

    „Ronald Reagan cowboyul texan care a fost presedintele american care a dat cu rusii de pamant ” – e un mod de a spune.
    Tot la fel de bine, dar chiar mai exact, ar fi : R.R., actorashul de filme de serie B shi de clipuri publicitate, agent de vanzari pentru firme etc
    Partea asta din biografia sa e foarte vizibila in activitatea sa de preshedinte, mai multe decat faza cu cow-boy-ul (care e foarte vizibila in cateva westernuri foarte proaste in care domnia sa a jucat).
    Mi se pare haios cum acest domn a devenit cumva un soi de guru al secolului XX, cand domnia sa, la fel ca shi Maggie Thatcher, a prezidat peste demolarea industriala a americii.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Martie 19, 2014 la ora 23:10

    In ceea ce priveste achizitiile facute de rusi 26.7% din producatorul italian de anvelope Pirelli urmariti evolutia actiunilor din ultimi ani si o sa vedeti ca firma nu mergea asa bine ba chiar dimpotriva si asta acum cand dobanzile sunt la minime istorice si deci consumul este sau ar trebui sa fie la maxim si atunci ce se va intampla atunci cand dobanzile vor creste. Eu unul am masina de peste 20 de ani dar nu am folosit niciodata anvelope Pirelli pentru ca nu magistralei de transport gaz dinspre Rusia spre Germania, v-ati gandit vreodata ca daca Germania va renunta treptat sau isi va reduce achizitia de gaze din Rusia cat va mai valora aceea magistrala ??? Occidentul nu poate lua masuri economice foarte repede dar eu am convingerea ca treptat isi va reduce dependenta de gazele rusesti si aceasta va fi cea mai grea lovitura pentru Rusia.
    Daca ma duc putin in istorie la Ronald Reagan cowboyul texan care a fost presedintele american care a dat cu rusii de pamant dar pentru asta el a avut niste foarte buni consilieri economici si stia unde trebuia sa îi loveasca pe rusi ca sa se inmoaie si punctul lor slab a fost economia care nu producea cat doreau ei sa cheltuie.
    Daca urmariti evolutia pretului titeiului o sa vedeti ca pretul titeiului a scazut de la aproape 70 USD in 81-82 la circa 20 de dolari in 87-88 si asta s-a realizat prin mai multe actiuni in care americanii au fost actorul principal si care a fortat (pe cai diplomatice, economice si militare) marii producatori de titei sa mareasca productia si astfel scazand pretul la titei au scazut substantial si incasarile in valuta ale Rusiei (pe atunci era URSS) si a crescut deficitul comercial al Rusiei si uite asa s-a inmoiat Gorbaciov si a dat drumul la Perestroika pentru ca daca nu le poti da oamenilor bunastare le dai ceea ce poti si cel mai simplu e sa le dai libertate ca asta e pe gratis.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 19, 2014 la ora 07:52

    Domnule, nu poti sa nu observi ca apar la televizor tot felul de doamne si cuconeturi „botoxate” care ne vorbesc despre succesul lor in afaceri cu haine, sau cu hoteluri, sau in diverse industrii, iar exponentii presei sunt la piciorele lor atunci cand le lauda priceperea in afaceri. ma uit recent la TV si atunci cand vad un asemenea personaj cred ca iar se promoveaza una dintre afacerile lor de succes, asa cum era promovata familia Nastase la „Duminica in familie”. Dar nu, este vorba in material despre o mita la Camera de comert si industrii a Romaniei. Ce se poate discuta despre contributia la succesele economiei romanesti din partea Camerei de comert?! Ce se poate discuta despre luxul si cheltuielile celor care administreaza afacerile patronate ori desfasurate „la umbra” Camerei de comert? Cat de mult este luata in considerare frauda si mita ca externalitate negativa in economia Romaniei?

    Răspunde
     
  • anca
    Martie 19, 2014 la ora 02:10

    As vrea sa cred ca nu se mai irosesc banii poporului pe toate vechiturile de care se lipsesc mai „puternicii”lumii!

    Răspunde
     
  • Gabriela V
    Martie 18, 2014 la ora 18:15

    Referitor masura luata la Paris, doresc sa va anunt, domnule Moise, ca si la Brașov s-au implementat facilități la transportul în comun. Ca studentă a Universității Transilvania, îmi este decontat integral abonamentul la transoprtul public pe toate liniile. Este o măsură care mă bucură si ma încurajează să las mașina acasă, mai ales că e aproape imposibil să mai găsești locuri de parcare în campusurile studențești.

    Răspunde
     
    1. Adrian S
      Martie 19, 2014 la ora 01:31

      Domnisoara Gabriela desi nu o prea duce capul mai si striga in gura mare.. peste tot este subventionat transportul in comun pentru elevi si studenti dar in Paris masura i-a privit pe toti cetatenii.. dar , in fine, consider ca stirea a fost cat se poate de corecta si faptul ca nu ai inteles din prima imi dau seama cu cine avem de vorbit :))

      Răspunde
       
      1. Razvan
        Martie 19, 2014 la ora 23:11

        Adrian S esti dezinformat, nu peste tot este subventionat 100%, de obicei este doar 50%. Acela este un exemplu bine mentionat.

        Răspunde
         
  • Dragotoiu Mihail
    Martie 18, 2014 la ora 08:57

    Foarte riscanta decizia Ungariei privind contractele de creditare a persoanelor fizice. O mișcare care va duce la replierea sistemului bancar si e posibil ca unele bănci sa își închidă filialele din tara vecina. Cel mai important efect cred ca va fi reducerea investițiilor străine directe pentru ca riscul de tara va creste in următoarele luni.

    Răspunde
     
  • Alex
    Martie 18, 2014 la ora 08:42

    Salutare,
    Totul mi se pare hilar la inceputul acestei emisiuni. Da, americanii s-au dat la o parte si stau cuminti in banca lor … dar de ce? Fiindca americanii au provocat ca de obicei aceasta criza prin inlaturarea unui presedinte ales democratic stiind ca Rusia nu va sta cu mainile in piept. De ce stau acum de o parte ? … Pai daca s-ar implica tarile europene s-ar simti in siguranta si acel F-35 cine l-ar mai cumpara ???? si uite asa se atata dragii mosului ursul rusesc iar apoi americanii stau la marginea drumului si vand caini de paza.

    Răspunde
     
    1. Tiberiu
      Martie 18, 2014 la ora 10:25

      Alex, apreciezi situatia vast prea infantil. In primul rand, nu traim intr-un film cu spioni sau o conspiratie mondiala. Americanii n-au sustinut nicio revolta in Kiev decat moral, cu vorba buna. Iar apoi, ce crezi ca pot face mai mult americanii si UE in situatia de fata, in care Rusia isi flexeaza muschii militari? Crezi ca un conflict militar deschis intre vest si est i-ar „invata o lectie”? Pe ce lume traiesti? Nu cred ca vrei sa traiesti printr-un deceniu de conflagratie militara de aceastra anvergura. Mai ales cand suntem asa de aproape si asa de vulnerabili.
      Daca vrei sa crezi varianta presei rusesti cum ca Kiev-ul a fost preluat de ultra-nationalisti, neo-nazisti, fascisti, tot ce trebuie sa faci ca sa verifici asta e sa cauti, literalmente, ZECILE DE MII, de bloguri ale cetatenilor din Kiev, observatori si jurnalisti independenti (adica oameni normali, amatori de jurnalism sau dedicati apararii drepturilor civile), scrise in ultimele 3-4 luni.

      Răspunde
       
      1. Silviu
        Martie 19, 2014 la ora 13:04

        Au sustinut-o moral, dar nu cu vorba buna, la care au mai adaugat cateva fonduri si promisiuni neimplinite.

        Răspunde
         
      2. Andrei
        Martie 19, 2014 la ora 17:40

        Daca tu tot mai crezi in basme in care toti facem ce vrem si in Ukraina a fost o revolutie facuta de oameni pentru ca asa au vrut ei fara sa fie impinsi de la spate de anumite persoane cu interes(cum a fost si in Romania in 1989) taci si ramai in lumea ta de basm… nu trebuie sa jignesti pe altii

        Răspunde
         
        1. AndreiM