BIZIDAY: Joi, 6 martie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

32 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 6 martie 2014

  • Diana
    Martie 11, 2014 la ora 18:05

    Moise, de ce nu dezvolti subiectul cu prima doamna care si-a dat demisia in direct? Ea se numeste Amber Lyon si acuza CNN ca sunt platiti sa raporteze propaganda, sa falsifice informatii, sa cenzureze documente si sa vorbeasca doar de bine acele tari care contribuie cu bani. Tanti asta pe care tu o prezinti e doar praf in ochii celor prosti, dar oare cat sunt americanii de prosti (iti vine sa te intrebi din moment ce li se serveste asa ceva)? Eu nu cred ca s-a ajuns la o asa indobitocire a natiei, dar cei care conduc cu adevarat lumea nu-i mai intereseaza ce crede america.

    Răspunde
     
  • profu` de engleza
    Martie 10, 2014 la ora 10:08

    Domnule Guran, cand vine vorba de ingineri, medici si alte categorii socio-profesionale, aveti un entuziasm remarcabil. Cand e vorba despre profesori, parca nu va puteti stapani un fel de dezgust. Nu lucrati tocmai corect in ceea ce-i priveste pe profesori. Pe de-o parte, vedeti neajunsurile sistemului de educatie (scoli dotate necorespunzator etc.), pe de alta parte, viziunea asta de Bucuresti-middle class va face sa spuneti ca profesorii fac meditatii si de-aia au salarii mici, ca nu atrag elevii catre subiectele predate, in general, ca isi merita soarta. De acord ca exista profesori prosti, dar sa nu ne iluzionam, elevii au devenit din ce in ce mai greu educabili. Elevii mei, la un liceu tehnologic de provincie, mi-au spus ca scoala nu e importanta, ca sunt unii care au doua clase si detin vile si masini. Ce exemplu sa le ofer eu? Pe-al meu, personal? Aceiasi elevi ma intreaba cum reusesc sa traiesc cu 800 de lei pe luna si de ce m-am facut profesor… Ganditi-va la lucrurile astea, o sa vedeti ca viziunea dumneavoastra este limitata in ceea ce priveste sistemul de educatie – nu profesorii sunt problema, ci sistemul social ca atare, fata de care cel educational nu este decat o oglinda.

    Răspunde
     
  • Diana
    Martie 9, 2014 la ora 18:49

    Moise, pt.numele lui D-zeu! Guvernul in data de 28.02.2014 a adoptat OUG nr.8/2014 prin care pune piedica cetateanului roman care are de luat sau recuperat bani de la stat!!!! Nu vb doar de taxa auto ci vb de tot ceea ce inseamna titlu executoriu impotriva statului. Nu ai de gand sa informezi populatia despre asta? Pe langa Lumea Justitiei esti si tu un obedient PSD-ului??? Emisiunea ta a fost singurul lucru care ma facea sa deschid televizorul, dar aceste practici de tacere ma lasa rece. Ramai cu bine.

    Răspunde
     
    1. Kristina
      Martie 11, 2014 la ora 21:41

      raspunsul este cat se poate de simplu:daca MOISE GURAN ,ar fi pe placul nostru,nu ar mai fi pe placul lor.

      Răspunde
       
  • Calul
    Martie 9, 2014 la ora 14:28

    Ideea este ca scoala se face din inertie fara un scop final.Atat timp cat parintii accepta compromisul de a trece clasa copilul in lipsa cunostintelor care mai apoi ajung in examenele cu rezultate dezastruoase nu o sa se realizeze nimic in invatamantul romanesc.Parintitii trebuie sa stimuleze invatatul iar profesorii sa explice elevilor necesitatea scolii si a cunostintelor.Copii din ziua de azi nu au o directie iar parintii nu constientizeaza copii asupra importantei acumularii cunostintelor si sunt multumiti doar cu obtinerea unei diplome a unei institutii de invatamant..

    Răspunde
     
  • valahul
    Martie 8, 2014 la ora 18:40

    Tipa de la Rusia Today sediul Washigton si-a dat demisia de frica. Auzi, iubitul ei era un angajat al armatei SUA. Acum cind conflictul SUA / Rusia sa acutizat, a apucat-o o frica teribila. Se vedea pe fata ei.
    Era frica sa nu o expulzeze din SUA. Cine are curaj in SUA sa fie angajat de Rusi si sa critice guvernul si aramta SUA?
    La rusi nu e cazul. Sint multi rusi platiti de americani care critica guvernul Rus si armata Rusa.
    La fel si la noi. Sint multi romani platiti de americani care critica guvernul Roman.
    Dl. Guran, e adevarat ca Rusia today face propaganda mincioasa. Dar toate televiziunile fac asa ceva. E doar business. Unii fac intentional, altii din prostie.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Martie 8, 2014 la ora 20:33

      Este ca la americani e nashpa’ si la rusi e mishto?!

      Răspunde
       
  • sorin din iasi
    Martie 8, 2014 la ora 14:00

    Referitor la tot ce se intimpla in tara:
    1.Puscariile sint pline de oameni buni si cinstiti care aveau un pont sigur si o afacere cinstita si onesta.
    2.Cimitirele sint pline de oameni sanatosi tun si de neinlocuit, fara de care lumea se prabuseste.

    Răspunde
     
  • Zagura
    Martie 8, 2014 la ora 10:10

    Scurt si cuprinzator!

    Răspunde
     
  • TICUSOR BOIERUL
    Martie 7, 2014 la ora 22:48

    DOMNULE MOISE APRECIEZ SI SUSTIN PUNCTUL DUMNEAVOASTRA DE VEDERE ,REFERITOR LA PROFESORUL DE MATEMATICA .UN PROFESOR ESTE INUTIL SAU ESTE NOCIV ,TOXIC PENTRU ELEVI ,SCOALA ,SOCIETATE DACA NU ARE DARUL DE A TRANSMITE ,DE A SE FACE INTELES.ROLUL PROFESORULUI ESTE SA EXPLICE PE INTELESUL ELEVILOR CE IDEI TREBUIE SA INVETE.ALTFEL NU AR FI NEVOIE DE PROFESORI.PRACTIC PROFESORUL TREBUIE SA SE FACA INTELES, DE LA CEL MAI NAIV LA CEL MAI DESTEPT COPIL.IN SCOLILE ROMANESTI PROFESORII SE OCUPA DE ELEVII DESTEPTI,ESTE MAI COMOD DAR SI FOARTE RAU .ACESTE METODE CREAZA FRUSTARI IN PERSONALITATEA COPILULUI ,VIITORUL ADULT .SOLUTIA PENTRU REZOLVAREA ACESTOR PROBLEME ESTE CREAREA UNUI NOU SISTEM IN CARE ELEVUL SA POATA ALEGE PROFESORUL CARE SA-L INVETE CE ARE NEVOIE.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Martie 8, 2014 la ora 00:26

      va rog sa nu mai scrieti cu CAPS

      Răspunde
       
  • Alexey
    Martie 7, 2014 la ora 19:31

    Un nou guvern, un nou presedinte, un nou premier…irelevant, nimic nu se va schimba, este prea haotic totul!

    Răspunde
     
  • paola
    Martie 7, 2014 la ora 17:39

    prea multi bani li se dau fostilor sportivi ,unde mai pui ca unii au grade militare si vor lua si pensii militare (unii chiar de generali Lipa ,Iordanescu …)

    Răspunde
     
  • van
    Martie 7, 2014 la ora 15:36

    Mereu ma uit cu placere la emisiune pt. subiectele importante care le prezentati dar asta a facut diferenta la sfirsit cind ati comparat postul rusesc cu antena3. A fost ca un desert delicios dupa o masa grea…Mi-ati facut ziua mai buna si pot sa-mi continui munca cu mai mult spor.multumesc

    Răspunde
     
  • Cris
    Martie 7, 2014 la ora 12:49

    Masurile economice anuntate in noul program de guvernare al Cabinetului Ponta3 se pot rezuma astfel:

    „Mama ce gresie mi-as pune in hol, daca as avea bani!”

    Răspunde
     
    1. un turist
      Martie 8, 2014 la ora 12:46

      Cris:Un cunoscut de al meu din Romania spunea:**Daca ma ajuta D-zeu la anul termin si eu baia*** si au trecut veo 6 ani de atunci.

      Răspunde
       
  • Alin
    Martie 7, 2014 la ora 12:48

    Moise, nu ai dreptate, am 37 de ani si l-am rezolvat in 30 de secunde.
    Nu este greu, este de nivel mediu.

    Răspunde
     
  • PHG
    Martie 7, 2014 la ora 12:08

    Salut, Moise.

    Desi am terminat liceul doar acum 11 ani, nu mai stiam sa fac impartirea cu rest a doua polinoame. Din fericire am cautat repede pe net si am gasit.

    Ce vreau sa spun e ca eu nu am simtit niciun moment ca matematica are acest rol de a structura gandirea logica. In schimb, informatica a facut asta pentru mine.

    Nu stiu cat de multa programare stii, dar dupa mine, informatica e cea care iti ordoneaza gandirea, te invata cum sa optimizezi un proces prin proceduri, cum sa muncesti putin si cu creier fata de mult si prost. In plus informatica se bazeaza mult pe matematica, deci impusti 2 ieri dintr-o lovitura.
    „Work smarter, not harder” si nu ma refer la spagi sau la furat. Decat sa faci „lucru manual” pe calculator timp de 3 ore, mai bine faci un program timp de o ora si inca o ora il pui sa lucreze singur.

    Nu spun ca matematica a devenit inutila, nicidecum, ci doar ca singura nu poate stimula la fel de bine ca informatica, mai ales, dupa cum ai aratat si tu, salariile in IT&C sunt considerabile.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Martie 8, 2014 la ora 00:34

      IF matematica THEN it. eu am facut un an pascal in liceu. e tot ce mai retin. se mai foloseste? 🙂

      Răspunde
       
  • Dragotoiu Mihail
    Martie 7, 2014 la ora 11:16

    Mircea Sandu trebuia sa aiba decenta sa refuze renta nesimtita ce i-a fost oferita de FRF!!! A incasat destui bani in 25 de ani de sefie la FRF. Multe grupe de copii si juniori, multe echipe de Liga III nu au astfel de bugete anuale. Sandu nu a reusit sa revigoreze sectorul juvenil, sa avem centre de copii puternice, grupate pe regiuni, care sa produca fotbalisti buni pentru nationale. Sper ca Burleanu sa ii reduca semnificativ aceasta renta nesimtita!

    Răspunde
     
    1. Cris
      Martie 7, 2014 la ora 12:45

      Pai asa si Daianu trebuia sa aiba decenta sa refuze salariul nerusinat de la ASF.

      Răspunde
       
  • Cris
    Martie 7, 2014 la ora 11:04

    Numai primitivii sau africanii din tara asta pot sa gandeasca ca Gica trebuie judecat dupa numarul de goluri pe care le-a dat si nu dupa FAPTELE sale.

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Martie 7, 2014 la ora 12:07

      In privinta posibilitatii gratierii s-au pronuntat inclusiv prim-ministrul, un candidat la presedentie si presedintele camerei deputatilor. Din ce categorie credeti ca fac parte?

      Răspunde
       
  • Cris
    Martie 7, 2014 la ora 10:59

    Daca absolventa la Harvard – Ioana Petrescu, are un minim respect profesional pentru ce a invatat in scoala va propune imediat:

    REDUCEREA TVA LA MANCARE LA 9% !!!

    Răspunde
     
  • Cris
    Martie 7, 2014 la ora 10:34

    Liviu Voinea a descoperit gaura de la macaroana. De ani de zile se spala bani la autoritatile locale prin contracte cu dedicatie pe toate rahaturile posibile: bancute, borduri, panselute, tuns iarba in parcuri, etc.

    Veniti la Primaria sectorului 3 sa vedeti risipa.

    Răspunde
     
  • Cris
    Martie 7, 2014 la ora 10:11

    Domnule Guran, nu va lasati pacalit de „media salariilor din bancile romanesti” sau de expresii precum „bancherii castiga nu stiu cat”.

    In banci castiga sume babane doar sefii, pulymea e la limita de jos. Sefii au salarii atat de mari incat urca media la nivele neverosimile….

    Pulymea care lucreaza in banci (talpa) de la ghiseu, masa, etc… castiga maxim 3000 de lei net… salariu care e unul modest in raport cu cat castiga sefimea.

    Răspunde
     
  • un roman obisnuit
    Martie 7, 2014 la ora 08:57

    medicii NU RESPECTA pacientii si NU STIU meserie,ca si profesorii,majoritatea fac medicina doar pt bani,cunosc personal cazuri si de medici tineri,f tineri si in varsta,foarte putini fac medicina din pasiune,cine n-a umblat prin spitale pe la „profesori universitari” nu intelege ce vreau sa spun,asa profesori ,ssa viitori medici

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 7, 2014 la ora 08:53

    Ce gluma cu salariile. Dar ne comparam cu esalonul 2, nu cu Germania, Anglia, Italia, Franta, Austria, Elvetia. Chiar sunt curios daca ar scrie un inginer de la Dacia cat are salariu?

    Răspunde
     
  • cetateanul turmentat rog
    Martie 7, 2014 la ora 07:58

    Va rog sa explicati daca toate aceste salariii si pensii de mii de euro sunt luate de la bugetul de stat si daca da cine le stabileste si pe baza caror criterii.Va multumesc

    Răspunde
     
    1. Marius Z.
      Martie 7, 2014 la ora 09:54

      Nu sunt luate de la bugetul de stat ci contribuie la el. Cu cat e salariul mai mare si contributiile cresc.

      Răspunde
       
  • Marius Z.
    Martie 7, 2014 la ora 07:43

    Stimate domnule Guran,
    Nu stiu cine a facut studiul pentru comparatia intre salariile de ingineri si bancheri pe Europa de Est, insa cifrele date pentru salariile din Romania sunt nerealiste, chiar si daca ar fi fost luat in calcul doar Bucurestiul, unde veniturile sunt cu 30-40% mai mari in unele situatii. In IT&C, automotive si in domeniul bancar cunosc cat de cat veniturile in zona de Vest si cate ceva pe zona Cluj si Bucuresti.
    In afara Bucurestiului, un inginer cu 14 ani vechime in bransa, intr-o corporatie, si cu functie de coordonator/manager de echipa abia se apropie de 1500-1800 euro net. Cam la fel pentru un responsabil/director de serviciu intr-o sucursala bancara din afara Bucursetiului (Cluj, Timisoara, etc.)
    In Cehia se ofera 1300-1500 euro unui inginer cu experienta de 6-8 ani pe domeniu… Polonia cred ca ar fi pe aproape.

    Răspunde
     
  • unu analfabetul si fara bun simt
    Martie 7, 2014 la ora 07:34

    Alt hot ramas nepedepsit. Doar e NASUL hotilor din fotbal, dar poate ii vine si lui randu. Cu renta viagera a lui Sandu, sustineau 10 grupe de juniori.

    Răspunde