BIZIDAY: luni, 14 octombrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

31 răspunsuri la BIZIDAY: luni, 14 octombrie 2013

  • Chris
    Octombrie 16, 2013 la ora 23:13

    Sunteti f.naiv daca credeti ca stat-ul este imbecil 🙂 adica implicit sa-l acuzati de buna credinta loool.

    Răspunde
     
  • Moise Cosmin
    Octombrie 16, 2013 la ora 14:26

    A, si au inchis si gura FMI, BM etc. ca uite d-le, noi am vrut, da’ n-a mers!

    Răspunde
     
  • Moise Cosmin
    Octombrie 16, 2013 la ora 14:22

    NU S-A VRUT PRIVATIZAREA CFR MARFA! Gruia a reusit sa-i indeparteze pe ceilalti competitori ca sa mentina si sa extinda capusarea actuala. Guvernantii au pastrat in sfera de influenta CFR marfa pentru a putea face rost de banuti negri, sa-si mai scoata parlealal. Nu va inchipuiti ce ar fi fost? Un soi de OMV Petrom de unde nimeni nu mai poate ciuguli nimic? Asa toata lumea-i multumita si la vara cald. Iar de privatizat la anul si la multi ani! Ma miram de ce era asa sigur Base ca nu se va face! Si facem pariu ca Gruia o sa-si recupereze toti banii si ceva pe deasupra?
    P.S. Xulescu e pe masura celui care l-a angajat! Doar nu era sa aleaga vreunul mai destept ca el! Adica putin peste retard!

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Octombrie 16, 2013 la ora 01:58

    Se vorbeste mereu si imi cer scuze, dar reproduc numai ultimele fragmente:
    “detii puterea sa schimbi lucrurile in bine, dar stai si privesti, fara sa iei masurile care se impun, cum unele lucruri importante din economie sau din societatea civila se prabusesc.”
    “pentru ca suntem si ne lasam condusi de niste oameni pe care pot sa ii numesc oricum insa in nici un caz CONDUCATORI”
    “Din punctul meu de vedere in primul rand trebuie eliminata coruptia din toate institutiile si companiile de stat. Abia dupa aceea putem vorbi de management privat, profitabilitate samd”
    care ma determina se reiau tema: Cine e de vina, alesul sau alegatorul? Uniunea europeana, recent s-a exprimat (referitor la parlamentarii ei) ca alegatorul e de vina – nu alege in cunostiinta de cauza. Ca intotdeauna, adevarul este la mijloc. Intr-un stat de drept, unde Justitia este cerul si pamintul, vina existentei unui ales gresit ales apartine alegatorului (in cea mai mare parte) si Justitiei, care nu actioneaza conform…legilor in vigoare.
    Cu totii suntem alegatori, si cu totii stim ce nu e bine sau cel putin cam cum ar trebui sa fie bine. Totusi nici noi nu facem ceea ce ar fi trebuit sa facem, oare stim asta? Mai mult stim cu totii ca ceea ce trebuie corectat sau eliminat este cauza, nu efectul. Nu ne plac conducatorii, de ce i-am ales? Deacord, in necunostiinta de cauza sau nu eu ci altii. Mai intii vrem sa eliminam niste efecte si apoi sa vorbim de cei care le provoaca, pare firesc?
    Nimic nu este firesc daca nu stii ce vrei, daca nu stii cum sa obtii ceia ce vrei, daca nu stii cum sa pastrezi ceia ce vrei. Imi caut cuvintele pentru ca nu vreau sa ofensez o natiune din care fac parte si la care tin. Ca in orice proiect, trebuie gindit de la inceput in directia succesului si pe urma la profitabilitatea lui, care de fapt este o parte a succesului. Proiectul trebuie tinut in mina de la inceput pina la sfirsit cu toate detaliile, inclusiv resursele: aprovizionarea cu materiale, fondurile necesare si mai ales forta de munca. Responsabilitatea il face pe sef responsabil de toate implicatiile proiectului si il absolva pe subaltern in mare masura.
    Citi din alegatori isi cunosc foarte bine candidatii? Dar si candidatii astia, nu se schimba ? Oameni sunt! Daca n-ati aflat pina acuma ce face PUTEREA din om, v-o spun eu: te poate distruge sau te face invincibil – nu exista cale de mijloc. Toate acestea sunt motive foarte serioase sa te asiguri ca iti vei putea CONTROLA alesul pe intreaga perioada a cadentei sale. Ceva ce sigur nu stiti, sau cel putin asta se vede din faptul cum va tratati alesii: voi alegatorii, voi poporul sunteti SEFUL, iar alesul este SUBALTERNUL. Ca doar voi l-ati ales pe el. Este foarte adevarat ca lui, alesului, odata ales i-ar conveni tare mult sa se schimbe rolurile si chiar face tot ce-i sta in putinta, si poate mult – are putere, primita de la voi, sa va dea aceasta impresie.
    Nu stiu daca pentru a pune lucrurile la punct este nevoie de schimbari in Constitutie, dar daca trebuie – TREBUIE. Din momentul in care poporul a ales, trebuie sa aibe si sa-si execute controlul asupra celui ales, drept de viata si de moarte, cum se spune. Alesul trebuie sa-si insuseasca dorinta poporului in programul lui de guvernare, trebuie sa raporteze rezultatele si sa se consulte cu poporul pentru toate demersurile viitoare. Daca se abate de la cele stabilite, poporul decide daca il inlocuieste imediat sau nu.
    Am mai scris despre asta, alesii din guvernare vor fi controlati de reprezentanti ai poporului (senat, camera deputatilor, marea adunare – spuneti-i cum vreti), alesi anual de cca 40,000 de alegatori (estimare pentru vreio 500 de deputati pentru Romania). Guvernantii, cred ca este mai bine sa fie alesi pentru 5 ani – efectele in economie se reflecta sau se materializeaza mai clar.
    Pentru bunul mers al afacerilor interne, in aceasta structura, nu vad rostul politicii. Exista adevarata democratie si fara pluripartism. Politica externa, da. Sunt negocieri, sunt drepturi de aparat, la nivel international. Vi se poate parea deplasata aceasta ideie. Intimplarea face ca tocmai in aceste zile sa para, de fapt cea mai buna solutie. Stiiti la ce ma refer.

    Răspunde
     
    1. sorin
      Octombrie 16, 2013 la ora 09:07

      problema e că nu faptele sunt cele mai grăitoare în alegerea omului. căci sunt unii care vorbesc mult și fac puțin. atâta analizează și gândesc de numa nu le iese cum ar trebui. sau deloc.
      decât să avem drept exemple pe cei care au studiat ani de zile în toată lumea asta la universități renumite, nouă nu ne plac camerele de luat vedderi din clasele unde profesorii își dau definitivatele și iau sub 4. elevii sunt doar collateral damages. ăștia suntem. încă muuult timp.

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Octombrie 18, 2013 la ora 17:37

        Se pare ca aveti dreptate,..si totusi nu. Nu suntem astia. In filmele istorice despre daci, ati vazut cum a fost pedepsit vinzatorul Sarmisegetuzei? Sau cum functiona sfatul batrinilor? Ma rog filme, dar e frumos sa credem ca am fost asa. Dar sigur nu am fost ca cei de astazi, ca n-am mai fi fost de loc. Descurajarea nu e buna. Cei de sus atita doresc, nu vedeti la ce folosesc jandarmii. Iar jandarmul pentru un salariu…bate si pe tat-su – asta e rusinos.

        Răspunde
         
  • cornel
    Octombrie 16, 2013 la ora 00:16

    Referitor la decizia CNA de a interzice reclamele RMGC la tv : probabil sefii de la CNA au ajuns la concluzia ca ei si angajatii lor, care sunt platiti de la bugetul de stat adica din banii tuturor cetatenilor romani care platesc taxe si impozite la stat, isi incaseaza salariile lunar DEGEABA avand in vedere bazaconiile si subcultura promovata de multe televiziuni din Romania si faptul ca NU S-AU GANDIT NICIODATA sa sustina si sa impuna un minim de 25% din spatiul de emisie al oricarei televiziuni din Romania care emite pentru emisiuni de invatamant si cultura.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 15, 2013 la ora 23:56

    Felicitari Moise, pentru emisiunea de astazi Marti – 15.10.2013.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 15, 2013 la ora 23:53

    Am urmarit emisiunea „Intre bine si rau” care a avut ca subiect problema cainilor fara stapan din Romania si dupa parerea mea calitatea acestei emisiuni a fost una buna.
    Din pacate ne e dat sa vedem in asemenea situatii grave, dupa parerea mea, cat de mare este prostia romaneasca si din cand in cand filozofam pe la diverse posturi tv de ce Romania e atat de in urma fata de alte tari din UE ca nivel de trai si cvilizatie, civilizatie care te intampina in fiecare dimineata atunci cand iesi din casa.
    Niste aspecte importante:
    1.-Romania cheltuie lunar aprox 2.160 RON cu sterilizarea, vaccinarea, cazarea si mancarea pentru un caine fara stapan DAR cheltuie aprox 1.600 RON lunar pentru mancare, intretinere si cazare in cazul unui copil institutionalizat;
    2.-unele autoritati din Romania (primari sau prefecti) sau oameni politici (de 2 lei, parerea mea) propun alocarea de sume importante de bani pentru construirea de noi adaposturi pentru caini in timp ce aceeasi primari, prefecti sau oameni politici nu aloca suficienti bani pentru repararea scolilor existente si conditii sigure si decente pentru realizarea actului educational (vezi aici printre altele problema scolilor fara autorizatie sanitara pentru ca respectivele scoli nu au toalete cu apa curenta);
    3.-nu exista suficiente gradinite construite si nu se aloca bani pentru motorina necesara transportului copiilor cu microbuze la scoli in cazul cand acestea sunt la o distanta mare fata de casa (microbuzul cumparat cu bani de la Ministerul Invatamantului sta ca obiect de muzeu la Primarie pentru ca primarul sau prefectul zic ca nu mai exista bani pentru plata soferului sau a motorinei necesara transportului);
    4.-nu exista bani (asa ni se spune! o minciuna foarte mare, parerea mea) pentru salarii decente pentru profesorii debutanti, cu examenul de titularizare luat, si pentru medicii rezidenti;
    5.-sistemul de sanatate din Romania are mari probleme de finantare si de administrarea fondurilor alocate iar daca se intampla sa ai probleme mai mari de sanatate si nu dispui de bani (pentru medicamente, asistente si doctori) atunci ai o mare problema.
    Apoi ne facem ca nu intelegem si ne intrebam : „De ce suntem unde suntem acum, noi ca tara, ca nivel de trai, si ca nivel de educatie?”
    Uite d’aia. Adica pentru ca suntem si ne lasam condusi de niste oameni pe care pot sa ii numesc oricum insa in nici un caz CONDUCATORI.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Octombrie 15, 2013 la ora 21:11

    Xulescu probabil e un idi*t platit de Badea sa pune comentarii aici. Daca si Moise e „basist” inseamna ca tu si terminatul de Badea consumati oxigenul planetei absolut degeaba.

    Răspunde
     
  • Marian
    Octombrie 15, 2013 la ora 18:50

    Din punctul meu de vedere in primul rand trebuie eliminata coruptia din toate institutiile si companiile de stat. Abia dupa aceea putem vorbi de management privat, profitabilitate samd. Hidroelectrica a fost bagata in insolventa tocmai pentru a-i scoate de acolo pe baietii destepti ai lui Basescu, nu ca asa a avut chef Ponta. Deci pana la urma a fost o masura buna zic eu, iar rezultatele sper sa le vedem in anul ce vine. Acum, eu cred ca daca s-a reusit deparazitarea companiei ar trebui urmata imediat de o evaluare a managementului. Companiile acestea trebuie conduse de oameni competenti care sa nu fie numiti pe linii de partid si care sa nu fie schimbati din 6 in 6 luni. Ar trebui ca managementul sa aiba niste obiective clare dupa care sa fie evalati obiectiv, asa cum se intampla in orice companie privata.

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 15, 2013 la ora 18:32 Răspunde
     
  • Constantin
    Octombrie 15, 2013 la ora 18:31

    Prghiile de corectie de care dispun guvernul si Banca Nationala in Bulgaria sunt putin diferite fata de cele din Romania. Consiliul Monetar din Bulgaria stabileste un curs fix leva/euro, prin urmare, inflatia prin moneda este exclusa. Pentru corectiile macroeconomice guvernul bulgar poate reduce salariile, si-si pregateste demisia, ori poate creste somajul, care de altfel este la un nivel semnificativ mai ridicat decat in tara noastra.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 15, 2013 la ora 23:35

      Asta „Consiliul Monetar din Bulgaria stabileste un curs fix leva/euro” este o chestie fantastica. Este ca si cum in tara ai avea doar Euro, valoric vorbind, dar folosesti hirtia ta. Astept confirmare, abia pe urma o bag la cap.

      Răspunde
       
      1. AndreiM
        Octombrie 16, 2013 la ora 10:48

        Imi permit sa raspund eu, da, moneda nationala este legata de o alta moneda puternica, pentru a o stabiliza. Bulgaria a ales aceasta solutie prin 1997 (acelasi sitem ca legarea monedei de etalon aur spre exemplu), fiind in pericol de incetare de plati la fel ca noi, iar rezultatele s-au vazut, Bulgaria avand o economie stabilizata, iar investitorii au incredere si investesc (dovada explozia turismului)

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Octombrie 18, 2013 la ora 17:56

          Asta era ce nu-mi placea: sa alergi la tine-n tara toata ziua dupa cursul valutar. Probabil ca pentru fiecare in parte nu este cine stie ce, desi la scara nationala se aduna, dar marile firme cind au ceva de platit sa aibe posibilitatea sa plateasca ori intr-un fel ori in altul se simte imediat. Probabil ca taxele se calculeaza la leu. Ce-i impiedica pe romani sa faca la fel?

          Răspunde
           
  • Constantin
    Octombrie 15, 2013 la ora 17:50

    Aducerea pe profit a Tarom nu este deloc dificila. Renuntand la toate liniile aeriene in favoarea concurentei si vanzand ieftin cate avioane mai are, compania poate deveni profitabila dupa ce concediaza o mare parte dintre salariati si externalizeaza activitatile catre firmele fostilor directori, din chirii. Abia dupa ce va fi decapitalizata si nu va mai valora mare lucru, va fi privatizata pentru o suma modica. Nu sunt clarvazator, dar modelul acestui gen de privatizari este deja unul clasic in patria noastra.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 15, 2013 la ora 23:39

      Si ce, nu-i destept? Impusti doi iepuri dintr-un foc: imbogatesti suportul electoral si privatizezi de ochii FMI.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 15, 2013 la ora 17:24

    „O companie, cand o privatizezi, o dai ca sa iei multi bani pe ea” _ Pai, asa s-au gandit si membrii guvernului [si mai ales cei care-i sustin din backstage, adevaratii profitori], daca noua nu ne iese nimic, ori ne iese prea putin, dati-o naibii de privatizare! Au fost distruse in urma unor astfel de rationamente active cu valori fabuloase. Chiar CFR Marfa, ori Hidroelectrica, pur si simplu nu conteaza pe langa ele (valoarea individuala este importanta, dar valorile insumate ale foarte numeroaselor intreprinderi distruse este incomparabil mai mare – a se vedea Flota, spre exemplu). Multe au fost trecute la preturi derizorii in proprietatea privata pe vremea FPS, cateodata doar pentru a fi vandute utilaje perfect functionale ca deseuri metalice, alteori, pentru terenul de sub ele, fara nicio legatura cu [in]eficienta economica a activitatii lor.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Octombrie 15, 2013 la ora 17:03

    Ei, extraordinar! Domnule, nu s-a facut privatizarea CFR Marfa! Adica, degeaba s-au modificat conditiile cu privire la stergerea datoriilor dupa ce dl. Stoica a ramas singurul competitor si investitorii strategici au fost alungati?! Asta este o chestiune de tipul „alergi de unul singur si iesi pe locul al doilea”. In cazul acesta trebuie neaparat infiintata o comisie speciala sub coordonarea d-lui Blanculescu, la fel ca la Oltchim. Dupa parerea mea, din punctul de vedere al d-nei Manescu este un succes, pentru ca altfel ar fi dat si domnia sa cu subsemnatul pe la institutii la care activeaza „procurori basisti”.

    Răspunde
     
  • Isachi Otilia
    Octombrie 15, 2013 la ora 14:46

    Domunle Guran sunt o mare admiratoare a emisiunii dumneavoastra, cu toate ca mai prezentati catastrofele care ne guverneaza tara. Mai are rost sa le transmit „de 3 ori RUSINE”? Caci eu pana acum nu i-am vazut pe nici unul sa ROSESCA. Oare numai conturile pline le fac viata FERICITA?

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 15, 2013 la ora 14:13

    Un alt eses al guvernului Ponta, parerea mea:
    http://www.zf.ro/zf-24/arcelormittal-demoleaza-furnale-in-romania-dar-modernizeaza-in-franta-11512459
    Nu stiu de ce dar mi se pare ca guvernul Ponta cade, incet incet, in capcana care se numeste „guvernarea tip Boc” adica sa detii puterea sa schimbi lucrurile in bine, dar stai si privesti, fara sa iei masurile care se impun, cum unele lucruri importante din economie sau din societatea civila (vezi aici partea cu sustinerea guvernului de catre societatea civila, adica de catre cetatenii romani) se prabusesc.
    Sper sa ca impresia asta sa nu dureze prea mult sau sa ma insel eu in legatura cu acest aspect dar nu cred.

    Răspunde
     
  • Dorel
    Octombrie 15, 2013 la ora 12:35

    Domnule Moise Guran,

    Emisiunea dumneavoastra NU poate fi urmarita! Player-ul SeeNow e o aplicatie de 2 bani.

    Reveniti la metoda urcarii clipului pe Youtube si integrarea codului player-ului in site-ul dumneavoastra. Nu va mai incurcati cu astfel de aplicatii care nu merg.

    Cu stima,
    Dorel

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 15, 2013 la ora 11:26 Răspunde