Ora de Business: vineri, 31 mai 2013

Publicat la data de de Biziday

santaj-alexandrescu

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-107216 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube.

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

27 răspunsuri la Ora de Business: vineri, 31 mai 2013

  • azkan
    Iunie 5, 2013 la ora 16:38

    Imi pare foarte rau ca am inceput sa va urmaresc doar de cateva luni si asta doar in reluare seara din cauza job-ului. Ma uit cu mare placere la fiecare emisiune.

    Răspunde
     
  • Alin
    Iunie 3, 2013 la ora 11:01

    Va multumesc ca mai existati in Romania asta !

    Răspunde
     
    1. CTL
      Iunie 3, 2013 la ora 15:39

      Cui multumiti ? : )))
      D-lui Guran sau noua tuturor ?

      Răspunde
       
      1. Alin
        Iunie 3, 2013 la ora 18:00

        Echipei care face ora de business

        Răspunde
         
        1. CTL
          Iunie 3, 2013 la ora 18:18

          ok 🙂 Si noi.

          Răspunde
           
  • valentin
    Iunie 2, 2013 la ora 20:59

    Moise ar fi bine daca ai confirma ca macar citesti ce scriu uni.
    Repede o trecere in revista a subiectelor.
    1.Domnului Onoferei si domnuli Cirita, bani sa cheltui pe spitale si scoli este inutil atata timp cat politica primeaza si sefi numiti politici cheltuie bani pe spagi de partid. Deci alocarea banilor spre salarii ar fi binevenita fara Inspectoratele scolare si interese politice.
    Domnului Onofrei cunosc foarte bine sistemele de invatamant dara marea intrebare pe care o pune orice director de scoala este urmatoarea CARE PIATA A MUNCII??? Da in Germania sa promovezi invatamantul professional este benefic atata timp cat mai exista industrie. In Romania care industrie??? Incapacitatea invatamantului este reflectata de o lipsa de strategie.Mai grav este ca cheltuim bani cu copii pentru meserii care nu vor fi niciodata exercitate. Oare nu este mai bine sa-ti gasesti un loc de munca si dupa care sa faci o facultate la seral (care nu mai exista) sa te specializezi. Mai mult nu exista scoli de maistri care au reprezentat coloana vertebrala a industriei. tatal meu era maistru si avea 150 de muncitori in subordine. Investitia in invatamant are sens cand cei cu care cheltui banni si folosesc cea ce invata nu sa beneficieze de o diploma inutila si bani cheltuiti. Despre baza materiala a scolilor a fost praduita ca totul in tara noastra. Stiu scoli care prin inginerii financiare au pierdut terenul pe care acum se inanlta vile mai ales ca zestrea scolilor era una buna.
    Nu pot decat sa felicit pe PONTA ca a ales o scoala particulara, probabil este realist si intelege ca ministrul este deposit total de problem dar ce sa faci ca ii cel mai bun care il au. Mentalitatea ministrului este periculoasa deoarece vrea sa fie fecior pe bani altora gen edituri, fondul clasei si alte sponsorizari. OARE DE CE MAI PLATIM TAXE LA STAT???

    2. Comisioanele bancare sunt mult mai mari. Eu personal am fost refuzat la plata cu cardul deoarece BCR in acest caz lua 3%. Comisioanele sunt de 1,5% la hypermarket in timp ce la magazine marunte esti tapuit. Costurile sunt ridicate doarece putini stiu ca bancile nu opereaza ATM . Au subcontractat operatiile la alti. Deci toti trebuie sa traiasca pe spinarea clientilor.
    Despre asa zisele investitii O MINCIUNA GROSOLANA. 80% din ATM sunt second hand unele chiar pentium3 si de aici o gramada de interventii.Le recunosti dupa tipul monitorului cu tub catodic. Tipic romanesc bancheri te mint in fata ca si PETROM si alti despre suma investitiilor ca doar pe investiti nu platesc taxe.

    3. Despre scandalul RCS ANTENA politica si sponsorizari de partid de zeci si sute de milioane de euro. Spagile pentru licentele de emisie sunt astronomice si rds a contribut cu bani la campanii electorale si ca statul sa inchida ochii. Despre antena nu are rost sa vorbim prremierul Ponta fiind cel care ii pune un pic la punct pentru influenta Liberala. POlitica politica politica .. cetateanul moneda de schimb.

    4. Despre pesticide nu pot sa zic decat deja orice roman se gandeste ca si COMISIA EUROPEANA este la fel de corupta ca Romania si banuiesc evident ca este LOBBY.

    5. Si englezi au romani lor la bugete si tapuiesc tipic romanesc. Aici mai pot adauga Spania cu cardurile de sanatate si grecia polonia etc…
    Deci sutem europeni de décor si un mic pasalac european

    Răspunde
     
    1. Moise
      Iunie 3, 2013 la ora 15:18

      pai si eu ce sa zic? confirm!

      Răspunde
       
      1. CTL
        Iunie 3, 2013 la ora 15:46

        vai cat am ras : ))))

        Răspunde
         
  • alin
    Iunie 2, 2013 la ora 13:03

    Vad ca e la moda sa se dea in Steaua!O fi coruptie la Steaua, dar e nimic pe langa e la CFR Cluj!Numai ca nimeni nu are chef si timp sa vada cum s-a imbogatit patronul lui CFR Cluj,s-ar afla multe lucruri interesante va asigur!Totul e o campanie mediatica dirijata impotriva Stelei!Numai cine e orb nu vede asta!

    Răspunde
     
    1. laurentiucat
      Iunie 2, 2013 la ora 13:05

      nu e bine domnu chestor sa pomenesti de asa ceva..la fel cum nu e bine sa aduci vorba nici despre ala de la rcs-rds si nici despre ghita.
      astia e de-ai nostri. doar varanul e nociv si face rau la ficat…

      Răspunde
       
      1. ockiu
        Iunie 2, 2013 la ora 23:22

        superb 🙂

        Răspunde
         
      2. CTL
        Iunie 3, 2013 la ora 15:50 Răspunde
         
  • laurentiucat
    Iunie 2, 2013 la ora 12:59

    d-le onofrei- http://www.gandul.info/politica/premierul-ponta-explica-de-ce-a-ales-o-scoala-privata-pentru-copiii-sai-10917250
    la noi toate sunt bune si frumoase.
    avem medici buni ce pe care germania si franta ni-i iau pe capete.
    dar presedintele nostru se opereaza la viena.
    avem invatamant f bun dar copiii primului ministru invata la particular….
    ideea e ca avem o mlastina in care se mai zareste ici colo cate o insulita.

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Iunie 2, 2013 la ora 08:48

    Din redeventele suplimentare incasate pt hidrocarburi dupa 2014, o parte poate fi canalizata pt suplimentara salariilor medicilor.Posibile directionari ale sumelor -cresterea cu 0,8 miliarde de lei a veniturile medicilor -pt 45.000 medici- suma medie neta incasata suplimentar lunar este de 823 lei.Pt un coeficient de 1,3 pt salariile rezidentilor(1.070lei) si 0,7 pt profesori univ(576lei).

    Răspunde
     
  • Alois
    Iunie 2, 2013 la ora 02:53

    Buna seara! Vreau sa spun ca principalul motiv pentru care RCS-RDS a inregistrat audiente atat de scazute din difuzarea meciurilor de fotbal a fost acoperirea nationala redusa a trustului media. Multi romani aveau deja contracte cu firme de cablu cum ar fi UPC sau alte companii, iar posturile trustului RCS-RDS cum ar fi DigiSport nu faceau parte din grila de programe a cablistilor cu acoperire nationala. Blaturile nu au nicio legatura cu asta! Intr-adevar, in Liga 1, ca de altfel in orice alt campionat din lume, exista anumite meciuri „suspecte”, dar pana la a spune ca tot campionatul e corupt si plin de blaturi si ca de aceea romanii nu se mai uita la fotbal e drum lung. Mai mult, daca luam o echipa precum Steaua din acest sezon, putem spune ca Steaua a trucat meciuri? Eu nu cred, iar motivul principal este ca Steaua a jucat fotbal adevarat, lucru dovedit si de parcursul din Europa, meciuri la care ati participat si dvs, domnule Guran. Ati fi mers la meciurile unei echipe corupte? Din nou, nu cred. Da, in fotbalul romanesc a existat o cooperativa in anii ’90, dar acum situatia s-a schimbat cu mult.
    In ultimul rand ati vorbit despre infractori, cum ar fi domnul Gigi Becali, dar, domnule Guran, tranzactia cu terenuri a fost aprobata de CSAT la momentul respectiv. In plus, scandalul sechestrarii a fost un fiasco total pentru ca pur si simplu, intr-o tara normala, nu poti fi acuzat de asa ceva, din moment ce tu ti-ai protejat proprietatea si ai facut toate eforturile pentru a recupera bunul respectiv. Dvs ce ati fi facut? I-ati fi lasat sa plece cu masina dvs daca ati fi avut sansa sa ii prindeti? Cat despre cazul Valiza, intr-adevar, legislatia spune ca premierea este mita, dar din nou va intreb, puneti-va in situatia Stelei de atunci: o Glorie Bistrita fara vreun incentiv de a se lupta pentru victorie impotriva CFR-ului, primeste un astfel de incentiv sub forma unei prime acordata jucatorilor Gloriei pentru a-si apara corect sansele si nu pentru a ceda meciul. Parerea mea este ca paragraful acesta din legislatie este gresit.
    In concluzie, domnule Guran, exista multa ipocrizie peste tot in lume, si toata lumea incearca sa fie politically-correct inclusiv dvs. Da, puteti sa spuneti despre Becali ca este infractor bazandu-va pe o legislatie slaba, incorecta si plina de contradictii (vezi raportul MCV in special partea pe justite) si despre Liga 1 ca este un campionat corupt bazandu-va pe slabele audiente ale televiziunilor, dar sincer, eu cred ca adevarata Romanie este „ceva” mai diferita decat cea in care traiti.
    Cu respect, pentru un prezentator extraordinar si o emisiune minunata!

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Iunie 1, 2013 la ora 23:57 Răspunde
     
  • dan onofrei
    Iunie 1, 2013 la ora 22:53

    @laurentiucat -stimate laurentiule -buna seara -sa sti ca desi nu am mai comentat v-am citit temporar macar genericele si tot ce discutati a fost extrem de interesant si bine pussin scena de domnul MOise Guran-onoare oltenilor vreau sa zic bravo dar nu zic ca la roimani cica daca spui bravo spui la un magar!!!parca asa era o vorba acolo ???!!!
    Laurentiu draga am fost in stres caci fetele mele au fost in scurt concediu pe costa brava unde vrmea ew mizerabila ca in GErmania si asa am avut si catelul si gradinile pe cap singur adica dupa vorba romanersaca nu am avut timp nici sa fac p–i .Nu itim zic ca am mai reparat si terasa pe acre mi-a spüaret-o furtuna vara tzrecuta si si masinile
    Dar ca sa revin ,cea mai buna discutie mi s.-a parut cea ca vreti sa va adaptati la modelul german dual de pregatire profesionala adica sa va reintoarcetzi de fapt la ce faceati cu MAREEE succes in anii 50-60-70 in acele scoli profesionale in care fornmatio meseriasi de inalta clasa :O data cu trecerea la liceele industriale eu zic ca ti facut un pas gresit adoptind modelul francez dar tot a mers dar dupa 89 cind la cererea strainatatii v-ati distrus complet economia-.atit indsitria cit si agricultura ati dat-o cam toti cu trineretul numai pe studii si doctorate si masterate sio aici aiti dat-o in bara tare ca si toti sud europipienii(vezi grecii,italienii ,spaniolii) caci ati creat o armada de oameni TINERI cu mare pregatire teoretica dar lipsiti de baza practica complet.Sau ati creat falsa imagine ca o industrie poate functiona numai din soft iar realitatea v-a depasit caci totul e o combinatie soft dar integrat in hardware altfel nu se misca nimic .dar acumm in ceasul al 12-lea tot nu e tirziu si ati priceput ca modelul german este cel viabil si poate actionati cu fermitate caci timpul nu sta si tineret e si asa putzin daca mai freaca si mangalöul cu teori batind cimpii cu doctoratele facute si mai stiu eu prin ce strainataturi (cineva tre sa si plateasca ) !!!!
    .MAi jos am as iti dau o traducere mot a mot din compendiul meseriasilor germani care ca titluri de meserii se duce la nivelul multelor zeci si vei vedea ca pina si meseria dee agricultor intre timp este o pozitie relevata pe care nu poate sa o facda orice mucea de pe strada sau un gigi a lui becali desi a crescut si oi la viata dinsului.Nu e atit de simplu daca o iei in serios si timpurile evolueaza cu rapiditate si devin si mai complexe :Asta nu tre sa ii sperie pe tineri dar le cere sa se pregateasca PRACTIC si mai profund si serios:Nu a fost un elogiu la adresa meseriilor dar sint vitale nu spune nimeni nici ca nu va mai fi nevoie de oameni cu diplome dar tre sa fie un echilibru si cel cu diploma tre sa stie mai intii cum se tine o cheie de 14 in mina.Deci a fost o tema exttrem de interesanta pe care ati pus-o in discutie sa mai continuati la capitolul asta si sa o luati in serios.DE multe ori imi venea sa rid cind va vedeam comentariile critice din ultimul an la adresa invatamintului romanesc facute vdee multi pe blog inclusiv de dvs.:NU aveati dreptate ,invatamintul a fost mereu bun acolo dar lipsit de baza materila puternica (cum comenta foarte real cindva mihaix despre studiul sau la politehnica fara baza materiala!!!)si asa a fost repetat blestemat la esec ca a scos teoreticieni fara simt practic si inventivitate :Dar sistemul, in sine si profesorii nu au fost buni ci foarte buni mereu si in mod constant deci nu li se pioate imputa absolut nimic ci merita laude totale:Eu am terminat acolo 2faculatatzi de subinginerie si ambele,mi-au fost recunoscute in anii 80 in Germania imediat fara cursuri suplimentare :DAr ca sa ma adaptez la cerinterrle industrie de atunci de aici a trebuit sa ma specilizez caci baza practica din Romania in acei ani era cu un deceniu si ceva in urma.Deci scoala de acolo e buna dar trebuie sa o dati serios pe meserii si cu practica directa la firme deci copii sa fie educati de FIRME deci de industrie in mod practic ca in Germania.

    Răspunde
     
  • dan onofrei
    Iunie 1, 2013 la ora 22:06

    @un turist -buna sera domnule prea stimat un turist -paI DACA SINT ASA DE IDEALE ACELOE MINI JOBURI PE CARE LE PROPAVADUITI poate ii indemnati si pe fuctionarii dvs de stat de la München ca dupa ce ies la pensie ca sa nu se plictiseasca sa mai puna mina pe o lopata ca mini joberi pe 7 Euro brutto ora de munca si apoi sa le mai ia si statul un pic dee impozit :Asa ca sa fie mai plapitant:Hai lasati-o cu minijoburile facute din placere ca macaie:Oamenii le fac din durere financiara ca stiti si dvs ce chirii pentru ce bude imputite platesc multi intre timp!!!

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Iunie 1, 2013 la ora 22:03

    sa traiasca dl onofrei. era sa va pun absent nemotivat.
    pe sanducu deja l-am pus…

    Răspunde
     
  • dan onofrei
    Iunie 1, 2013 la ora 21:59

    @Carmen-stimata doamna CArmen – va felicit -imi aduceti aminte de copilaria de mult prea mult trecuta si de 1 iunie.
    SA aiba parte de liniste si pace copii ca se vor descurca si ei cumva ca si generatia noastra .Din pacate la capitolul copii nopi europeenii sintem un tinut in curs dee dezvoltare ,un teritoriu pierdut in care babatiile predomina nu mai este o societate echilibrata in sensul ca din ce in ce mai putin copii -viitori tineri vor trebui sa tina in spate o armada de batrini:Asta este o mare trista realitate pe carte din pacate politicienii mai ales cei vestici nu au realizat-o la timp.
    Cit de spre micuta rusoaica ce sa mai ziocem ,un püopor sanatos genetic la maxim datorita diversitatii de populatii
    diverse euro si asiatice care s-au combinat intr-un mod ideal fata de cea din vestul Europei care a trait mai mult inchistata in ea insasi si a respins cam tot ce a fost strain ca fiind inferior mai ales daca venea dinspre rasarit.
    Deci multumim ne-ati delectat cu micul clip de 1000 puncte.

    Răspunde
     
  • dan onofrei
    Iunie 1, 2013 la ora 21:48

    mai intii buna seara la toata lumea din Romania si nu numai si bine v-am gasit sanatosi

    Răspunde
     
  • Carmen
    Iunie 1, 2013 la ora 19:44

    La multi ani tuturor copiilor, mari si mici!
    Micuta rusoaica care a vrajit lumea – Enjoy!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 1, 2013 la ora 18:18

    Mini joburile reprezinta o forma de ocupare care permite persoanelor apte de munca sa raman active o perioada cat mai mare. Este la moda sa se vorbeasca despre tinerii educati, dar fara experienta, care-şi gasesc cu greu un loc de munca. Nimeni nu vorbeste despre situatia dramatica a persoanelor in varsta şi cu multa experienta care nu pot sa-şi gaseasca un loc de munca. Asta in contextul paradoxal in care varsta de pensionare creste progresiv, se discuta intens despre educatia pe parcursul intregii vieti şi despre mentinerea in activitate a persoanelor pentru o perioada cat mai indelungata. In fond este o imensa ipocrizie, pe care mini joburile o atenueaza in Germania in buna masura.

    Răspunde
     
    1. un turist
      Iunie 1, 2013 la ora 18:41

      Constantin: Sa nu uitam ca acele minijoburi sint vrute si cautate de multi pentru ca se poate imparti timpul cum ai nevoie. In cealalta directie un minijob nu este impozitat daca nu depaseste o anumita suma. Este si optiunea ca 2 persoane sa-si imparta 8 ore de munca daca situatia le permite si aici este de vazut impozitarea unui salar mai mic. Sint multe femei cu copii care fac minijoburi pentru a cistiga ceva pe linga dar sint si multi care au un job intreg si pe linga mai fac un minijob. Exista la multi pensionari ideea ca -Daca stai ruginesti si de aceea se mai face un minijob nu intotdeauna din motive financiare slabe. A lucra nu este o rusine egal ce faci si ideea ca strainul face WC ul curat nu mai are locul lui pentru ca majoritatea germanilor nu fug de munca. Cred ca pentru Romania nu ar fi de loc rau daca ar fi asemenea joburi dar se incepe imediat cu inselatul si furatul de catre patron fie de la angajat sau de la stat.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Iunie 1, 2013 la ora 18:07

    „Trebuie sa intervina şi Banca Nationala a Romaniei. In fond şi ei primesc salariu pentru ceva .” Pare a reflecta o atitudine putin rautaciosa la adresa Bancii Centrale, probabil de ciuda pentru ca nu s-au adeverit prognozele cu privire la curs şi unii dintre cei care s-au bazat pe ele au inceput sa-şi manifeste nervozitatea. Eu insa ma gandesc, oare afirmatia este mai degraba in favoarea unei masuri prociclice [economic], sau este proguvernamentala? Probabil ca amandoua.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 1, 2013 la ora 17:47

    …Doar ca ei nu inteleg cum turcii pot iesi in strada ca sa-si apere parcul, in piata Taksim, dar romanii cetateni ai Uniunii Europene nu protesteaza in apararea apicultorilor, impotriva pesticidelor si pentru o hrana sanatoasa, ci se plang ca schimbarea marcii de pesticide ar putea sa coste cam mult.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 1, 2013 la ora 17:43

    Albinutelor le place şi floarea soarelui şi rapita. Atunci cand se exprima punctul de vedere al agricultorilor ar trebui sa fie mentionat şi cel al apicultorilor. Şi, cu siguranta, pe cel al consumatorilor. Spre exemplu, eu prefer produsele agricole care contin mai putine chimicale. Inainte de utilizarea masiva a pesticidelor şi iebicidelor, rotatia culturilor era un procedeu uzual. Beneficiile acestuia sunt legate şi de nutrientii de care are nevoie fiecare cultura şi de saracirea solului prin cultivarea repetata a acelorasi plante pe aceleasi suprafete. Fertilizarea chimica alaturi de tratamentele cu otravuri sunt mai ieftine dar mai putin ecologice. In aceste zile se desfasoara la Istanbul un important protest care are la origine tocmai un motiv ecologic: distrugerea unui parc pentru construirea unui complex turistic cu implicatii istorice şi comerciale in acelasi timp. Asemenea situatii sunt rare in Europa civilizata, care respecta mediul, iar problema albinutelor care prin polenizare naturala ofera o externalitate pozitiva din partea apiculturii, se gaseste in numeroase manualae de economie. Mirarea lor in fata „salbaticilor” care ucid albinele cu pesticide este similara cu cea in fata turcilor care sunt gata sa distruga un parc pentru a construi un mall.

    Răspunde