Pe cine are în mână Elena Udrea?

12192926_10201254909130687_1364975008_ode Moise Guran

Foştii duşmani politici devin prieteni atunci când se simt cu toţii ameninţaţi. Vreau să înţelegem cu toţii foarte clar votul prin care fosta alianţă USL, adică PSD şi PNL, s-a opus arestării colegei lor Elena Udrea. Cumva, deşi nu m-a surprins respingerea cererii DNA de arestare a deputatei, mi-am amintit de declaraţia de zilele trecute, prin care Victor Ponta îl lăuda pe Traian Băsescu.

Când s-a adresat plenului Camerei Deputaţilor, Elena Udrea a deschis de fapt negocierile cu mai mulţi posibili parteneri, având în minte un singur plan… acela de a rămâne în libertate. Nu ştiu cât de rău este în arestul poliţiei sau la penitenciarul Târgşor, dar îmi este clar că DNA-ul a prins slăbiciunea acestor feţe subţiri ale politicii româneşti – nu suportă arestul.

OK. Ar fi şi ciudat să le placă acolo, dar se pare că nu e chiar aşa cu colecţia toamnă-iarnă, precum declara doamna Udrea înainte de votul din Parlament.

Oricum, în speech-ul superior, aproape masculin pe care l-a livrat colegilor deputaţi, dar şi camerelor de luat vederi pentru publicul larg, doamna Udrea nu a făcut nici de această dată dezvăluirile pe care le tot promite de când a intrat în vizorul DNA. Doamnă deşteaptă şi organizată, Elena Udrea a avut din start un plan bine pus la punct.

În primul rând, a declarat la audierea din Comisie că de fapt Buzăianu a dat bani pentru PDL, iar nu pentru ea, personal. Audierea respectivă nu a fost înregistrată, iar Udrea ştia asta. Și mai ştia că informaţia se va afla pe surse. Aşteptam să facă aceeaşi dezvăluire şi în plen, dar nu a mai făcut-o. A insinuat-o. Le-a aruncat colegilor deputaţi un soi de hai sictir! ştiţi prea bine că toţi am luat ilegal bani pentru finanţarea campaniei. Aceasta a fost prima negociere cu politicienii.

Știind ce poate spune procurorilor Elena Udrea, deputaţii au scăpat-o pe aceasta de arest, conştienţi şi ei că o a doua negociere, un plan de back-up, fusese deja antammat tot prin strategia declaraţiilor-ameninţare ale acesteia. Cheia în care poate fi tradus mesajul doamnei Udrea către deputaţi este dacă nu mă înţeleg cu voi şi mă veţi trimite la puşcărie, atunci o să mă înţeleg cu procurorii, căci tot ei mă pot scoate din puşcărie, aşa cum i-au scos pe toţi cei care şi-au dat şefii în primire.

Relevanţa acestora e destul de mare căci, mai mult decât priponirea doamnei Udrea, scuzaţi expresia, pe mine mă interesează pe cine mai poate da în primire Elena Udrea. Că nu-s prea mulţi.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la Pe cine are în mână Elena Udrea?

  • Bizinight
    Octombrie 30, 2015 la ora 17:52

    La 26 de ani , in Decembrie ce vom serba:
    – furt calificat din patrimoniul statului de catre toti ce au fost la putere;
    – zicala lui Brucan cu 20 de ani! Nu a precizat de cand!
    – minciuna revolutiei,
    – acumularea a numai 26 de ani, de prostire si acceptabilitatea prostiei in masa romabilor
    – descatusarea individualismului : mi-e mie bine , sa faca aia ce vor!
    – 26 de ani mancati din viata de niste alesi alesi de catre oameni pe care ii vedem in emisiuni de genul VOX POPULI! sunt atat de multi incat ne coplesesc!
    – udrea, prigoana, bica! de analizat toti 3 nu numai ele 2!
    Natie de lasi,prosti, ingamgati, lenesi! peste 80% este procentul ! sar aia 20 sa ii apere pe ceilalti 80 si asa au trecut 26 de ani! si vor mai trece! Brucan a spus 98, si noi am recuperat abia 18% in 26 de ani! Macar sa fii fost 1% pe an…

    Răspunde
     
  • C.Bejan l
    Octombrie 29, 2015 la ora 15:19

    Toate infractoarele si toti infractorii au sange rece si sunt „tari”.Este, totusi, inexplicabil cum dintr-o natie atat de bleaga, pot razbate spre banii de la buget atatia infractori si infractoare.Din pacate nu se mai poate face nimic. O „revolutie franceza” ne-ar nenoroci si mai tare.Si nici nu are cine sa o faca pentru ca este mancare(otravita) pentru toata lumea si gioarse de haine pe toate drumurile. Probabil ca noi toti ne-am straduit intre 1945 si 2015 sa ajungem aici.Se stie ca exista transformari reversibile si ireversibile, mi-e teama ca este in desfasurare un proces de tipul celui mentionat la urma.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Octombrie 29, 2015 la ora 16:48

      Corect. Tupeul este arma cea mai tare a infractorilor.

      Răspunde
       
  • mihai
    Octombrie 29, 2015 la ora 11:13

    Sigur, ai dreptate, dar uiti/elimini prostia. „Marii nostri nu fac, nu pot face diferenta =retinut/arestat=. Fara ceva cunostinte juridice si temeinica limba romana nu prea faci diferenta. Cum la astea nu-s priceputi nu le iese. Cred ca tu prea le ridici „standing-ul”. Sa privim, respectiv sa vedem mai simplu , cum sint in fapt.

    Răspunde
     
  • un cetatean
    Octombrie 29, 2015 la ora 09:51

    Domnule Guran chiar asa sa fi stat lucruri, care e solutia?!
    Oamenii aia sunt votati de noi – revolatii
    In fiecare zi repetam aceleasi lucruri dvs pe de-o parte caci este material bun pentru job-ul dv iar noi de celalata parte unii revoltati pe bune ,altii mimand, altii ….testand
    Toate aceste lucruri s-au intamplat sub ochii nostrii ai tuturor – ai dvs jurnalistilor , ai nostrii ai cetatenilor si, si mai grav sub ochii celor care aveau informatii
    Intreb si eu naiv DE CE asa tarziu si de ce diferentiat?!
    S-a vazut repede directia, inca din 1990,SI?!
    Au fost si atunci oameni care au spus, care au facut greva foamei SI?!

    In aceste conditii cu ce este UDREA mai rea sau mai periculoasa decat Voican, Ponta, Blaga,Gorghiu, Oltean, Nicolicea, Oprea, Predoiu,Atanasou, Fenechiu, Chitoiu, Vlasov, Nastase……………
    Ceausescu judecat – e adevarat si condamnat este tot adevarat – repede ca sa nu se prescrie….
    Bine ca s-au prescris faptele de la revolutie…E bine!!
    Asta cine o fi facut …UDREA?!
    Mineriade, tigarete, suspendari, aliante, tradari…privatizari, demolari……le-am trait , acum ne miram ca ne-am lasat casa vraiste si ni s-a furat tot….uneori chiar si mintea si sufletul
    Eu cred ca Udrea bine face ca joaca …sper sa joace bine.
    Nu vad de ce eu ca cetatean asi fi mai revoltat pe Udrea decat pe altii.
    Prea multa ipocrizie in societatea nostra!

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Octombrie 29, 2015 la ora 15:17

      Dvs ca cetatean n-ar trebui sa foti mai revoltat pe Udrea decat pe altii cu dosare penale de coruptie, de trafic de influenta. Nici eu nu sunt. Articolul si discutia este despre Udrea pentru ca ea a fost astazi in parlamemt cu cerere de arestare. Cand a fost Valcov am vorbit despre Valcov, si tot asa. Pentru fiecare in functie de faptele lor este o discutie diferita. Daca ii punem pe toti intr-o oala si vorbim despre ei, asa cum incercati sa ne sugerati, nu vom iesi niciodata din coruptia asta care ne inconjoara. Noi banuiam ce fac ei, ei banuiau ca nou banuim, dar se ascundea fiecare in masa mare a coruptilor. Justitia nu poate judeca acea masa a coruptilor, ci pe cei pentru care au strans dovezi ca au incalcat legea. De ce acum? De ce nu? De ce nu pe toti? Poate n-au destui oameni. N-ati vrea dvs sa facem mai bine putin lobby pentru marirea numarului de procurori la DMA ca sa poata cerceta pe cat mai multi dintre cei despre care vorbiti?

      Răspunde
       
    2. Stelian F
      Octombrie 29, 2015 la ora 15:23

      Dvs ar trebui sa fiti maxim revoltat pentru toti cei ce fura tara asta si nu mai putin revoltat pe Udrea.

      Răspunde
       
  • Nicolae Soloma
    Octombrie 29, 2015 la ora 02:35

    Am votat-o pe Udrea,am crezut ca votez pe cineva care a facut ceva, pentru mine nu conteaza ce; dar macar fa ceva! Acum imi pare rau, cum am putut sa gresesc asa, sau nu? Pana la urma cred ca vina o au serviciile si DNA. De ce nu mi-au spus inainte, de ce nu ne spun inainte ca sunt corupti, nu dupa ce ii votam?
    Mi se pare ca Udrea are dreptate.
    Serviciile vor sa fie la putere,
    coruptii care castiga in alegeri sunt condusi de servicii si DNA prin santaj,
    iar pe cei care pierd la alegeri incep sa ii aresteze sa ne arate ce buni sunt.
    Sper ca la anul, la parlamentare, nu vom avea niciun corupt pe lista, de asemenea, Moise, sper sa faceti presiune la Digi si pe unde puteti sa ne dea DNA si serviciile o lista cu toti coruptii care au dosare, sa nu mai poata fi votati.
    E o prostie ce spun Serviciile si DNA ca nu vor sa se bage inainte de alegeri, si dupa alearga prin parlament dupa voturi sa poata sa ii aresteze

    Răspunde
     
  • no
    Octombrie 29, 2015 la ora 00:15

    No, si sa mai zica cineva ca blondele is proaste. Te joaca de n-ai idee…

    Răspunde
     
    1. Kristina
      Octombrie 29, 2015 la ora 14:15

      Mai precis unde este blonda d-na UDREA ?
      Descrieti ne partea aceea blonda ca eu una o vad decat maslinie toata si
      SA NU MA ACUZATI DE DISCRIMINARE !
      uneia careia i se da puterea si ajunge la pupitrul Parlamentului unei țări amenințând ca da in vileag…si face si drege parlamentari…
      ma tem ca nu este deloc tare d-nule .
      (Asta apropo de ce spunea Moise azi la radio „UDREA este o femeie foarte tare..:) presa ii da sansa asta !
      Si nu eu,nu oamenii care muncesc din greu de ani de zile in tara asta,poate nici procurorii care o audiaza si cred ca sunt perfect constienti ca avem nevoie de un viitor in tara asta.
      Elemente precum Elena UDREA si Traian Băsescu nu mai au ce cauta in fața acestui popor.
      nu-l uit pe Traian Basescu cand ne făcea viermi pe toți care ieșisem in strada impotriva guvernului Boc.

      si acum dezbate presa de zor ce?
      Mai precis ce?

      Răspunde
       
  • Cosmin Moise
    Octombrie 28, 2015 la ora 21:40

    Da’ averea?? Averea??? Cat e dom’le averea??! Cand confiscam si noi niste avere??? Niste banuti, acolo, de’o auto d’aia, cum ii zice, de merg masinile pe ea?? ca vad ca lui Voiculescu, prin grija ANAF si a evaluatorilor ei tot ii creste, doar doar or acoperi paguba cu niste biscuiti, acolo si niste cotete de porumbei!

    Răspunde
     
  • dan
    Octombrie 28, 2015 la ora 20:35

    mi s-a luat de toate partidele astea. e nevoie de un lider mesianic care sa FACA ordine.

    Răspunde
     
    1. muad'dib
      Octombrie 28, 2015 la ora 21:03

      alegeti-ma pe mine

      Răspunde
       
      1. crv
        Octombrie 28, 2015 la ora 21:32

        Baieti cu ochii albastrii am tot avut presedinti

        Răspunde
         
  • Seherezada
    Octombrie 28, 2015 la ora 19:54

    Si acum sa dam cuvantul postacilor udristi…

    Răspunde
     
  • claudiu
    Octombrie 28, 2015 la ora 19:45

    Cumva , cumva vor pune pana la urma batista pe tambalul DNA . Sunt prea multi , toata sleahta de lideri ai tarii sunt expusi in momentul de fata . Parlamentari , ministri , ofiteri ai armatei , internelor si serviciilor de informatii , clerici , profesori univeristari , primari , prefecti , presedint e consilii judetene … toti .

    Răspunde