BIZIDAY: Miercuri, 14 octombrie 2015

A apărut într-un sfârşit textul amnistiei fiscale făcute de Guvern, iar din momentul în care va apărea în Monitorul Oficial, aceasta va fi lege. O lege care nu a fost dezbătută public, a cărei text a nu a fost ştiut până acum, o lege care taie câteva sute de milioane de euro datorii dintr-o mişcare a pixului primului-ministru.
Românii sunt mari amatori de maşini, iar datele arată că numărul de maşini second-hand cumpărate în România a crescut faţă de anul trecut. Marea lor majoritate sunt Volkswagen-uri diesel, adică exact acele maşini legate de marele scandal. Dar procurorii au descoperit şi un veritabil labirint de firme fantomă în Cluj, care erau folosite pentru a pierde urma maşinilor la mâna a doua importate.
Iar Lukoil a descoperit importante zăcăminte de gaze naturale în Marea Neagră, pe platforma continentală românească. Mai exact, în una din zonele câştigate de România în urma procesului de la Haga legat de Insula Şerpilor.
Despre acestea, dar şi despre Euroins, hackeri, şcoala fără note, ce îi nemulţumeşte pe angajaţi, programe de înarmare, metroul din Londra, Siria, retrocedări şi lichidări frauduloase, aflaţi în ediţia din această seară a emisiunii noastre.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 14 octombrie 2015

  • Stelian F
    Octombrie 15, 2015 la ora 11:07

    Banii statului nu sunt banii mei. Daca ar fi „banii mei” as fi cel putin intrebat cum sa-i foloseasca. Iar cand acesti bani sunt in mare parte bani pe care nici statul nu-i va vedea veeodata, e cam mult sa plangem dupa ei. Dar totul pleaca de la ideea falsa, zic eu, ca banii pe care ii platesc ca impozit sunt banii mei si dupa ce i-am platit. Gresit. Cand platim ceva inseamna ca banii trec in posesia altcuiva. Ca unii nu platesc ce datoreaza si statul ii iarta de o parte din penalitati ca sa poata plati datoria, asta nu inseam4na ca are legatura cu banii pe care eu i-am platit deja statului.

    Răspunde
     
    1. greenforest
      Octombrie 15, 2015 la ora 12:24

      Imi place cum ganditi. Daca as fi comerciant mi-ar place sa va fiu client.
      Eu va zic ca va vand paine. Imi dati banii, iar cand banii intra in posesia mea, nemai fiind banii dumneavoastra, o sa dau painea la altcineva.

      Un alt exemplu e ca toti clientii mei platesc o suma de bani, si or sa primeasca o paine.
      Paine vor primi toti, dar ca unora nu o sa le iau bani. In schimb eu ca si comerciant trebuie sa imi acopar niste costuri, asa ca poate cresc pretul la paine, platit doar de cativa, sau scad calitatea.

      Va place sa fiti clientul meu?

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Octombrie 15, 2015 la ora 13:30

        Nu cumpar paine pentru ca legea imi impune.
        Dar totusi ca sa raspund in acelasi ton va pot spune ca nu, n-as veni la dvs sa cumpar paine in aceste conditii, decat daca m-ati obliga cu pistolul la ceafa.Am cumparat si riscam sa mor de foame. Astfel eu am ales sa platesc altui comerciant care imi da o paine buna si la timp, si dvs ati ramas fara clientul care eram eu. Daca continuati asa, veti ramane fara clienti.
        Dar sa revenim cu picioarele pe pamant. Legea este singura care stabileste si obligativitatea platirii impozitelor, si pentru ce platim. Problema este ca statul democrat asa cum este astazi, nu are o reala independenta a puterilor. Astfel cel ce e obligat sa faca ceva pentru ceea ce platim, este si cel ce face legea privind cheltuirea acelor bani si stabileste si pretul. Cu asta sunt de acord ca este gresit. Sunt de acord ca statul roman este si nestiutor si rau intentionat, dar totusi nu gasesc nici o lege in care sa foe stipulat ca odata ce eu am platit impozitul, acei bani sunt tot ai mei. Altfel ne cam place sa f8m mintiti frumos si chiar sa ne mintim frumos.

        Răspunde
         
        1. Stelian F
          Octombrie 15, 2015 la ora 13:46

          Nu ma intelegeti gresit, e normal sa cerem socoteala statului pentru modul in care cheltuie banii, e normal ca Moise sa incerce sa vada dincolo de ordonantele astea, dar mi se pare un pic cam mult sa spuna ca au fost furati bani care nu existau acolo si care noci nu putem sti daca vreodata statul i-ar fi avut.

          Răspunde
           
          1. Calin
            Octombrie 17, 2015 la ora 11:36

            2 lucruri domnule Stelian:
            1. cand spui ca te duci la alt comerciant sa-ti dea paine asta echivaleaza cu emigratia? Eu asta am inteles din aceasta comparatie.

            2. intr-un fel aveti dreaptate cu banii din penalitati. Ei nu ar fi existat daca contribuabilii isi plateau la timp darile, dar aici e problema: ei nu si-au platit darile, ei au lasat un gol in buget pe care l-am umplut noi prin mariri de taxe sau prin taieri de investitii, si intr-un final tot noi suferim, cei care platim.

            Sa fac si eu o comparatie: noi doi stam in chirie si fiecare isi plateste jumatatea lui de intretinere, dar eu cateva luni la rand nu platesc incalzirea si intr-un final o taie, iar tu care ai dat banul, tu suferi. E normal? Intr-un final eu ajung sa adun si jumatatea mea de datorie si o platesc integral, dar de suferinta ta cine se face responsabil? cine plateste pentru ea? cine plateste pentru RECONECTARE?

             
          2. VictorL
            Octombrie 17, 2015 la ora 11:48

            StelianF.STATUL suntem noi si banii Statului sunt ai nostri si ai urmsilor nostri.Moise are dreptate,iar banii sunt furati sistematic zi de zi si pe urma vine Guvernul si acopera urmele.
            Taxele sunt de fapt contributii la Buget,adica la pusculita aia din care sunt platiti si soldatii care ne apara,(ca acuma nu se mai ia cu arcanul) si profesorii si doctorii,etc…si din care se mai fac si investitii sau ar trebui sa se faca.Daca pusculita e goala se fac imprumuturi externe cu dobinzi pe care le vor plati copiii nostri si sunt furate si imprumuturile,chiar daca dau impresia ca nu exista.Raminem fara resurse,fara bani,fara locuri de munca si in final fara tara.Apoi ne miram ca e leafa mica si muncim doar pentru mincare si pentru hainele de pe noi luate de la ,,second hand”.
            Pentru edificare,ca tot esti prin preajma,asculta BBC-ul si vezi cum gindesc aia care intra in direct si comenteaza ce face Cameron cu banii lor.Asta unde exista si Regina si nu au nici macar Constitutie,dar toti pricep ca platesc taxe si nu vor sa fie furati ci mai repede sa fure ei de prin toata lumea.
            Orice roman trebuie sa priceapa ca atunci cind voteaza,sau nu,de fapt alege pe mina carui destept, sau prost,isi da economiile,banii de cosnita si viitorul copiiilor lui.
            Oricine ar vrea sa faca afaceri dar sa nu plateasca taxe,mai ales in contul Staului unde te acopera Guvernul,dar in lumea asta oriunde te afli, trebuie sa platesti,tu sau altul pentru tine.
            Romanii acum platesc sa-l aibe pe Ponta .Bafta!

             
  • Jilaveanu Mircea
    Octombrie 15, 2015 la ora 10:17

    Domnule Moise Guran
    Desi va fi ca frectia la un picior de lemn,
    VA ROG TOTUSI SA FACETI O EMISIUNE DESPRE CONSTRUCTIILE REALIZATE DUPA 1989
    Nu de alta,dar vazand ce se intampla fara sa fie cutremur,va dati seama ce se va intampla daca vine un cutremur?Fostul ministru al ministerului de constructii(care a pus si bulina rosie pe unele cladiri)a fost la TV,nu de mult,si iar a avertizat,dar degeaba.
    Vad acum la TV persoane care APRECIAZA FAPTUL CA ACUM ,CAND AU INTERVENIT ORGANELE DE TEHNICE,se va sti ce s-a intamplat cu autostrada prabusita.Pai stiti cate organe de control,PLATITE,sunt?
    Unde au fost in timpul executiei:GEOLOGUL care a semnat,pentru straturile de teren pana la 300 de metri adancime,dar proiectantul dar seful de santier,dar RTEul,dar DIRIGINTELE DE SANTIER,dar AQul,dar saful serviciului tehnic al constructorului.
    Daca procuratura citeste fisele postului,celor autorizati pentru aceste functii,in zece zile afla cine e de vina si cine a furat(daca s-a furat) si cine trebuie sa plateasca refacerea autostrazii si daunele colaterale.Legile,normativele si autorizatiile sunt atat de clare ca le poate pune cap la cap or ce procuror.NU TREBUIE ALTE COMISII.
    Numai exista secrete in constructii,doar interese.

    Răspunde
     
  • WU
    Octombrie 15, 2015 la ora 10:06

    Unde e reclama la VW de pe site?
    Acum va este „rusine” cu ea? 🙂

    Răspunde
     
    1. dax
      Octombrie 15, 2015 la ora 17:36

      :like:

      Răspunde
       
  • Kristina
    Octombrie 15, 2015 la ora 09:46

    Lucruri par a fi bine intenționate ACUM pentru societatea romaneasca per ansamblul ei .Si faptul ca se da o amnistie la 4 ani eu zic ca nu-i atat de grav dpdv al firmelor mici, autohtone care NU POT! NU CA NU VOR SA PLATEASCA LA TIMP DARILE CATRE STAT.
    Problema ramane DACA totusi vor putea sa achite pana in martie anul viitor ce nu au putut achita in ultimii 2-3 ani spre ex.
    vom vedea.

    Nu inteleg DE CE NU VA SCANDALIZATI ASA TARE LA TV CAND GUVERNUL STERGE DE TOT DATORIILE UNOR REGII ALE STATULUI ?sau pentru marile companii (nu dau exemple)

    ma rog…,
    era sa uit: legat de tinuta prezentatorului ,se vrea a fi pastelata in tendinte moderne
    costum negru+cravata bleu+cămasa roz 🙂 ?

    mai deosebit de atat pt.o emisiune economica (la categoria show ,e drept)…
    Eh..
    nu e treaba mea
    pot doar sa ascult emisiunea dv.si atat,daca vreau .

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Octombrie 15, 2015 la ora 02:12

    Numai hp (house point) au copii nostri aici in Anglia. Pentru tema au mereu 1 hp, in caz ca fac ceva mai mult sau mai altfel atunci au 2 hp la o tema.

    Răspunde