BIZIDAY: marți, 15 octombrie 2013

Publicat la data de de Biziday

Emisiunea poate fi urmărită și aici: http://www.seenow.ro

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

58 răspunsuri la BIZIDAY: marți, 15 octombrie 2013

  • sanduCu
    Octombrie 19, 2013 la ora 00:21

    Romania monarhica s-a aliat cu Tripla alianta, legionarii faceau ce stim cu totiii ce faceau, si pina la urma cu totii am atacat Rusia. In timpul acesta prietenii de astazi, americanii, ne bombardau. Abia cind rusii au dat frontul peste cap, a iesit si Regele de dupa capite, unde a stat ascuns (cel putin la asta facea aluzie primarul Londrei). Deci nimic la inceput – Romania merge contra Germaniei! Iar cind au venit rusii sau comunistii (nu mai conteaza care au fost primii) Regele astepta multumiri? Daca gresesc ordinea evenimentelor, rog corectie. Acuma se arunca pe comunism, dar monarhia ce-a facut?
    Hai sa presupunem ca Romania nu intorcea armele contra Germaniei. Rusii tot ar fi venit, si americanii tot ne-ar fi bombardat. Probabil ca astazi am fi avunt un „zid al Berlinului” prin Carpati? Sau una mie, una tie. Credeti ca atunci rusii s-ar fi multumit numai cu Basarabia? Peste tot in lume singele se plateste cu pamint. Asta este prada de razboi universala, nu au inventat-o rusii. Americanii, englezii, francezii au facut altceva decit rusii? Coloniile din trecut sunt uitate? Britanicii si francezii au si astazi teritorii care nici macar nu sunt in apele lor teritoriale. Americanii cu democratia lor, sunt diferiti? Cu UE, o sa fie Romania altceva decit o colonie europeana – astia sunt maidanezii europeni care sfirteca tara. Daca dupa 1989, poporul roman era lasat in pace, nu se refacea in 10 ani? Sa fim seriosi, cu tote greselile pe care le-ar fi facut el, el singur s-ar fi refacut. Probabil ca nu ar fi fost raiul sau a treia revolutie industriala, dar nu ar fi fost ce0i acuma. Nu vorbesc de perioada lui Carol sau a lui Stefan cel Mare sau a lui Decebal. Ce a facut monarhia in timpul lui Mihai? Nu Mihai, ca era un tinerel, dar dupa Carol a preluat cineva friiele – ca doar n-or fi fost comunistii aia rai chiar de la inceput. Se bate un tambal cu minciuna asta si tinerii de astazi cred ce li se spune. Nu din 1947, ci dupa Carol, Romania n-a mai avut monarhie. Nu-i frumos! Nu-i cinstit!! Cu asa ceva se doreste sa se aduca inapoi MONARHIA??? Am mare respect pentru cei de pe blog pentru sufletism si dedicatie refacerii tarii, motiv pentru care imi moderez dezacordul cu aceasta ideie nastrusnica: in secolul 21 mai gindeste cineva ca monarhia ar fi o optie la romani? Optie, adica sa mai redevina o tara normala. Tara arde si baba se piaptana. Poporul este el sarac, ii mai trebuie si familii… stralucitoare de dus in circa? De fapt, daca nu aplecat cu trenul, cind l-au abdicat comunistii (si tind sa cred ca n-a fost nici un tren, altfel nu vindea piese de avion cu amanuntul sau nu-l ajuta Regina Angliei sa-si tina copii la scoala (bine ca s-a facut liniste cu pariurile alea de cocosi americani), atunci intrebarea e din ce traieste astazi, aici in Romania? Toata protipendada, servitorimea, intretinerea din ce? Convingeti-ma ca treaba e cinstita – de unde banii? Daca sunt de la buget, mai bine nu vreau sa aud.

    Răspunde
     
    1. dan onofrei
      Octombrie 19, 2013 la ora 01:24

      stimate Sundule CAnadianule-trecutul este cum il comentezi dar traim in alte vremi(vremuri) .Romanica ,ca ultima din coada sau nu dar este membra a Uniunii Europipiene bsi alo NATO.Atfel nici nu se poate ,izolarea politica provocata la finaloul din 89 a dus de fapt tara in halul in care este si astazi.
      Delapidarea economica a tarii se datoreaza in mare parte mentalitatii de gospodarie (Aprozar) de partid(PCR cu domiciliul Floreasca + Kiseleff) si a parvenitismului tipic romanesc de mica provincie colaborata vcu mentalitatea colonbioalsita a vestului carte a vazuit mere3u rasaritul ca pe…aia de acolo ..de departe… (Nu este definitia mea ci a marelui imparat austro ungar cind vorbea de Transilvania la nii 1800).
      DAr cum necum sintem toti vecini si treaba se face imppreuna si fara rege.
      DAca ar fi fost o conmtinuitate in monrahie nu ar fi fost deloc rau ,cu siguranta.Cel putin pentru generatia mea si a ta care am avut de suferit de la sincer definit dictatura lui Ceausescu sau a lui Jitkov daca traimam in Bulgaria sau Honeker daca eram RDG-isti.
      Deci e clar a fost o puscarie colectiva care a deformat oamenii dine regulile unei societati civilizate peste cap.LA asta cred ca sintem ambii in consens.
      Eu sint convins insa 100% ca dac avem püarte de pace Romania printr-o clasa
      politica parlamentara deoameni tineri nepatati cu fosta gospodarie PCR vor avea o cu totul lata menatalitatre fata deed abordarea problemelor societatii.
      Ei sint terbuie recunoscut un popor daca vor f.harnic si bine intentionat dar sint mizerabil gestzionati de diverse grupari de interese :Nu crdec vca daca r veniu peste ei din nou monarhia gruparile de interese ar dispare :PArca as zice ,s-ar inmulti .Deci sincera parere ,asa cum sint nu sint cel mai bine dar nici cel mai rau -poate ar fi bine sa ia si mai mult exemplul de la Cehi si Polonezi care e drept au spate puternic de la germani.
      Primordial la ei ar fi Ordine si disciplina (Nu dictatura) mai ales in sectorul de taxe .

      Răspunde
       
  • redoxim
    Octombrie 17, 2013 la ora 11:49

    Moise, ai cam luat-o razna de cand esti popular(meriti o palma ca sa te trezesti).In ultima vreme cam generalizezi cazuri izolate, iar cazuri care pot fi generalizate le renegi.iar pentr carnatii care nu mai vor inlocuirea clasei politice poate vin si cu o propunere(nu doar asa ca vor ei).Nici unde nu am vazut propuneri pentru monarhie, toti spun ca nu se poate trecerea la monarhie pentru ca…( nu stiu de ce ca nu au un raspuns coerent, logic, rational).In politica se intra pentru ca ai rude in politica si vezi ca se fac bani frumosi din asta sau esti un tanar care vrea bani si influenta(da, stiu, o sa spui ca nu trebuie generalizat,prostii).singurul care se naste si creste cu dragoste fata de popor e monarhul.e singul caru-ia-i pasa.restul pro si contra rosia montana sunt doar manipulari din ambele parti, iar mascaricii care nu au ce face ies in strada sa se simta si ei importanti.nu am vazut pe nimeni care sa iasa in strada pentru ca rovineta se va scumpi cu 60%, iar noi deja platim acciza pentru drum la pompa.nu avem drumuuri, nu avem autostrazi, dar suntem supra taxati.avem a50 km de autostada in tara, tronsoane impartite la diverse firme, cum dintr-un tronson de 30 de km iti permiti sa faci cadou o masina de 1 mil de euro.astea sunt probleme pentru care mascaricii ar ytrbui sa iasa in strada.nu ca sa dam jos pdl sa punem usl si sa vedem ca e acelasi lucru.

    Răspunde
     
    1. cornel
      Octombrie 17, 2013 la ora 12:08

      Daca urmariti emisiunea:
      http://www.tvrplus.ro//editie-ora-regelui-138789
      o sa intelegeti de ce Monarhia e ceva frumos si de viitor pentru Romania de astazi dar in acelasi timp e si ceva vag si greu de realizat acum.

      Răspunde
       
      1. dan onofrei
        Octombrie 19, 2013 la ora 01:37

        domnu Cornel-cind va referiti la faptul ca monarhia e ceva frumos-….?faceti aluzie la printesele Europeene ?cu parul balai si ochisorii albastri ?care isi cresc copilasii durdulii (mincai-ar bunicii ca tare-s frumusei)in internate speciale ?in timp ce marea masa de tineret de atita nemultumire arunca cu bolovani la demostratii spontane de strada ?(Vezi Spania).PAi daca ati descoperit abia acum atit de tirziou aceasta ipoteza si dsv:Trebuia inainte de 89 sa iesiti pe strada sa strigati in gura mare fratilor hai sa il aducem pe regele MIhai inapoi(era si tinar inca) ca monarhia e ceva minunat!!!!!Deci dupa deviza le roi est mort vive le roi.Vedeti ,de aiai l-am iubit pe NApoleon cel mai mult in istoria Europipiana.CA macar nu a fost rege ci imperator de i-a facut pe regisori sa le tremure si izmenele (pardon romaneste indispensabilii) pe dinsii.

        Răspunde
         
        1. cornel
          Octombrie 19, 2013 la ora 02:14

          Intrati pe link-ul postat de mine, urmariti emisiunea, si o sa intelegeti perfect la ce m-am referit si o saaflati lucruri interesante, parerea mea.
          Intrebare dvs aveti drept de vot ptr alegerile din Romania?

          Răspunde
           
          1. sanduCu
            Octombrie 19, 2013 la ora 23:19

            Dl Cornel, zau asa, deabia ati primit o decoratie si va intreaba reporterul: vreti sa se intoarca regele? Ce-ati raspunde? Am vazut filmuletul, si continui sa o apreciez pe Steluta, acuma am aflat si eu ca e basarabeanca. A avut si ea o bucurie, ca din ce a fost inainte de ’89 si ce este acuma (si nu ma refer la virsta, toti marii actoti au suferit, iar pezevenchii sau invirtit – cum e senatorul ala cu „fa-te ca muncesti” si l-am vazut si de doua ori la TVR ca i se aduceau osanale)? Ca nu comunistii au pierdut Basarabia (au ei altele de nu se mai spala) ci monarhia neputincioasa din Romania acelor ani. Acuma vreti sa-i vedeti la TVR: „greu-greu, vremuri grele”.

             
    2. Constantin
      Octombrie 17, 2013 la ora 13:50

      „Nici unde nu am vazut propuneri pentru monarhie” _ Este posibil sa nu fi citit in intregime (demers anevoios, de altfel) comnetariile din blogul d-lui Moise. Eu, unul am spus in repetate randuri ca tocmai se elaboreaza o noua Lege Fundamentala. Propunerile, inclusiv cele cu privire la schimbarea formei de guvernamant, sunt asteptate de dl. C. Antonescu, Presedintele Comisiei de revizuire a Constitutiei si Presedintele Senatului, care s-a aratat deplin deschis la astfel de actiuni populare. Ele sunt binevenite cu atat mai mult (si momentul este unul extrem de prielnic pentru monarhie) cu cat coalitia politica aflata actualmente la guvernare si-a exprimat in repetate randuri sustinerea pentru monarhie, in mod special si foarte vehement in momentele in care dl. Presedinte al Republicii T. Basescu a avut o abordare lipsita de eleganta la adresa Regelui Mihai. Asadar, va sustin. Nu ratati momentul.

      Răspunde
       
  • micutu de la 7
    Octombrie 16, 2013 la ora 17:53

    Nu ne judecam cu medicii ca n-avem nici o sansa. La cati au murit cu zile fara ca nimeni sa pateasca ceva situatia e clara. Ciomu a pierdut pentru ca a fost caz special si supermediatizat si sa vedem daca-i va da si banii pana la urma, dar altfel…nici o sansa.

    Răspunde
     
  • me
    Octombrie 16, 2013 la ora 17:06

    Moise,

    pentru rigurozitate epicentru este proiectia la suprafata terestra a hipocentrului (focarului) unui seism.

    am vazut ca in graficia utilizata ai folosit epicentru pentru hipocentru.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 19:20

      Vai, Moise, ai uitat – cu verdele-n sus!

      Răspunde
       
  • O voce dintre dintre Nistru si Prut
    Octombrie 16, 2013 la ora 16:05

    Va multumim pentru astfel de emisiuni interesante. Salutari din Chisinau.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 19:18

      In Canada inca n-a ajuns vinul moldoviniesc!!!

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 15:04

    PSA este incoltita si n-are incotro. Ma intreb, insa, de ce nu se muta productia spre Est, in Romania, spre exemplu? Am mai scris despre industria auto din patria noastra si nivelul optimismului fanilor Renault. Daca avantajul comparativ al Chinei in domeniul productiei auto face ca acest sector industrial sa dispara din Europa, el va disparea la fel ca industria textila. Sau, gama de produse actuala va fi inlocuita cu altele mai competitive, la care China nu are acces in acest moment. Daca vom ramane (RO, FR etc.) in urma Chinei in aceasta competitie, pe langa meritul Chinei este fara indoiala si prostia noastra. Nu trebuie sa plangem dupa Logan sau 206, ci probabil mai profitabil este sa ne orientam spre realizarea altor produse, mai competitive. Teama ca China va produce orice este absolut nefundamentata. Daca textilele ieftine din poliester pe care Chna le importa din Romania in anii ’90 se fabrica astazi in Shenzen, tara noastra realizeaza produse textile de o calitate inalta, care ofera marje ale profitului specific incomparabil mai mari. Cresterea importantei yuanului in economia mondiala este intr-adevar usa pe care ne bagam singuri pe naiba in casa.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 19:15

      Inca o „naiba in casa”, poate ca nu mai conteaza – uneori un rau te scapa de alt rau. Ieri am vazut un film suedez „I am curious (yellow)”, se pare ca mai exista si o alta versiune sau serie „blue” pe care n-am vazut-o. Povestea este plasata interbelic, Suedia se pregatea contra unei eventuale invazii cu o metoda de lupta „non-violenta” (printre tehnici sexul si protestul). Se antrenau cum sa… rabde de foame sau cum sa se puna pe sine in fata trenului. Pe scurt, o aiureala. Canalul care l-a dat este de fapt unul serios care prezinta afaceri, situatii economice in Canada si in lume – ce le-o fi venit cu un film vechi si pe tema asta?
      Revenind la Romania de astazi, daca industria de automobile romanesti este concurata sau incepe sa fie destramata (si cum sugeram nu de mult, nu se incearca o privatizare sau o nationalizare – preluare de catre stat – a Renault sau/si Ford), cel putin sa se orienteze Romania spre industria de tractoare, semanatori, combine, poduri rulante, benzi transportoare, macarale, drujbe – nu asta nu ca s-au taiat deja cam mult – aaa, si vapoare. Poate il facem pe indian sa-i para rau ca pleaca in Franta (mai aproape de Maroc, SI EL!!!) si ne mai ridica o siderurgie pe malul Dunarii (pe undeva pe unde nu creste orez…italian). Chiar asa, si daca nu sunt bani, nu poate sa scoata si Isarescu citiva saci de hirtie colorata, numai pina incepem sa vindem cite ceva… si pe urma ii ardem pe gratis. Nuuu?

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 14:36

    Francezii, fie si la presiunea CE, asigura romilor locuri de munca? Unde, la guvern ori la primarii? Am inteles ca se construiesc ghetouri pentru romi, dar pe cine pot obliga autoritatile franceze sa-i angajeze pe tiganii din Romania? Daca acest lucru antieconomic si anticoncurential este legal posibil, in saptamana urmatoare ma declar rom si merg in Franta sa-mi dea de lucru guvernul francez.

    Răspunde
     
    1. AndreiM
      Octombrie 16, 2013 la ora 14:58

      Este foarte usor sa dai lectii de morala si sa oferi sfaturi in necunostinta de cauza. Iar cei care ne acuzau ca nu dorim integrarea nationalitatilor conlocuitoare si ca ii discriminam, au posibilitatea sa demonstreze acum prin fapte sfaturile oferite.Iar discriminarea pozitiva sa le ofere satisfactia pe care o doresc.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Octombrie 16, 2013 la ora 15:57

        Stimaţi colegi comentatori, vă rog să nu consideraţi modestele mele opinii drept sfaturi (de fapt nici nu-mi dau seama cine şi din ce raţiuni obscure le-ar putea privi astfel, dar zic, pentru orice eventualitate). Prin urmare, vă promit solemn că nu mă voi considera responsabil şi nu voi accepta să plătesc nici un fel de despăgubiri acelora care, văzând printre rândurile cometariilor mele poveţe demne de urmat, asemenea celor prezise de ilustrele doamne conlocuitoare Melissa şi Vanessa care au „cerul înstelat deasupra lor” şi-atât, vor face investiţii păguboase la Bursă, vor pierde trenul, sau vor fi părăsiţi de consoarte. Dixit!

        Răspunde
         
        1. AndreiM
          Octombrie 16, 2013 la ora 16:39

          Ah, D-le Constantin, sper ca nu ati inteles ca m-am referit la d-vstra. Ci la oficialii altor tari, care cu vadita superioritate ne ofera sfaturi atat in acest domeniu cat si, mai nou, in legatura cu cainii comunitari.Imi cer scuze daca nu am fost explicit.

          Răspunde
           
          1. sanduCu
            Octombrie 16, 2013 la ora 18:44

            Nu primim scuze! Nu! nU!! NU!!! Solutii si actiune! Nu va faceti probleme cu tiganii, lasati-i sa se bucure si ei de Europa Libera. Sa inceapa si UE sa se uniformizeze. Pina la urma ajungem si la salarii si preturi egale, schimburi libere si echitabile, relatii economice reciproc avantajoase, moneda unica pe bune, si, si, si,… Ura!!! (de clasa?)

             
    2. vs
      Octombrie 17, 2013 la ora 13:01

      deocamdata treaba asta cu integrarea rromilor in Franta e doar o stire, un plan al autoritatilor, in cel mai bun caz. Sa vedem ce se alege de el, cum va fi pus in practica…

      Răspunde
       
      1. sanduCu
        Octombrie 20, 2013 la ora 22:02

        eee, ca lui Ceausescu nu i-a mers e normal, era oltean. Dar frantujilor precis o sa le iasa…pe nas.

        Răspunde
         
  • AndreiM
    Octombrie 16, 2013 la ora 14:26

    Observ cu regret ca se incearca ridiculizarea opiniilor prin mesaje de tip comunistoid prin judecati de valoare. Iar oameni fara principii sau valori (inclusv din media), ronini ai spatiului public, doresc sa ne arate directia corecta de urmat. Sper ca aceste vise urate, emanatii ale unui somn al natiunii timp de 70 de ani sa se sfarseasca iar scara valorilor sa se repozitioneze corect.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 18:33

      De fapt care sunt solutiile dvs?

      Răspunde
       
      1. AndreiM
        Octombrie 16, 2013 la ora 22:35

        De fapt toata lumea asteapta solutii, dar cred ca mai degraba ar trebui sa vorbim de reguli ale jocului. E frumos sa fii si jucator si arbitru (asa consideram) dar am uitat ca jucam dupa reguli stabilite de natura si incercam sa le ignoram cu buna (sau proasta) stiinta.Cu tota evolutia noastra de pana acum, stiinta se bazeaza pe interpretari (care este diferenta intre stiinta si spiritualitate)? Deci nu solutii caut ci reguli ale jocului

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Octombrie 17, 2013 la ora 02:05

          Dl AndreiM, cred ca am ce cautati. Tocmai m-am culturalizat cu a patra revolutie industriala, deci nu va indrazni nimeni sa ma contrazica (arbitru-jucator poate sa sufle doar in fluier). Se arata ca statul de frica problemelor pe care nu a fost capabil niciodata sa le controleze, s-a opus constant tuturor revolutiilor, inclusiv nevinovatelor industriale. Acuma i se recomanda, statului, sa se ocupe numai de invatamint, sa liberalizeze legislatia si sa lase restul pe antreprenori. Ati dorit reguli, le aveti. Acuma, solutiile, ca… nu mai merge!!!

          Răspunde
           
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 14:20

    Este remarcabil rezultatul studiului care arata ca „un somer de la oras cu varsta cuprinsa intre 45 si 54 de ani asteapta in medie 15 luni si jumatate pana reuseste sa se angajeze”. Ceea ce releva de fapt cercetarea este ca persoanele din aceasta categorie de varsta sunt cele mai defavorizate din punct de vedere al gasirii unui loc de munca si NU cele tinere, lucru despre care am vorbit si eu in repetate randuri. In cazul lor se manifesta cronicizarea starii de somaj si excluderea sociala. Cu toate acestea, masurile de sprijin se indreapta aproape in totalitate catre persoanele tinere aflate in cautarea unui job. De aici poate si nemultumirea unor angajatori care privesc cu retinere usurinta mai mare a tinerilor in a-si parasi locul de munca. Doar ca simplificarea procedurilor pentru concediere (si vacantarea posturilor) a reprezentat o cerinta expresa a agentilor economici atunci cand a fost modificat Codul Muncii, avandu-se in vedere flexibilizarea pietei muncii si sprijinirea prin aceasta a intreprinderilor. Cu alte cuvinte, in tara noastra se poate ajunge usor in conditia de somer, dar se revine cu greu in postura de angajat. Desigur, multi dintre cei tineri demisioneaza cand deja au asigurat un alt post, in cazul lor durata medie de asteptare in somaj fiind redusa, dar sunt someri rezultati din concedieri ca urmare a inchiderii intreprinderilor, numarul societatilor comerciale lichidate depasindu-l in prezent pe cel al noilor infiintate.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 18:29

      Vrem solutii!!! sau… raz..(?)

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Octombrie 16, 2013 la ora 22:59

        Nu sunt in mod oficial nici macar consilier al vreunui demnitar, iar cei cu care am ocazia sa vorbesc uneori accepta de pe o pozitie docta argumentele teoriei economice, sa spunem, dar adopta in cele din urma masuri fundamentate politic. Prin urmare, recunoscandu-mi limitele si nefiind platit pentru a oferi solutii, exprim exclusiv opiniile cu caracter general pe care le-am inclus in comentariile la un alt topic: „raz” – cresterea nivelului educatiei (aplicarea legislatiei cu privire la bugetul pentru educatie, recunoasterea importantei sociale a activitatii cadrelor didactice, continuarea reformei invatamantului etc.) , „dva” – masuri de relansare economica (reducerea taxelor, reforma fiscala, cresterea gradului de colectare a veniturilor la Buget etc), „tri” – eliberarea statului din sistemul cleptocratic care l-a acaparat (independenta Justitiei, suveranitatea statului de drept, etc.), dar acestea NU pot fi puse in aplicare decat prin vointa politica. Intrucat, asa cum am aratat, deciziile politice nu se fundamenteaza actualmente pe criterii stiintifice, ori de eficienta/performanta, iar cel putin punctul „tri” contravine in mod flagrant intereselor politicienilor insisi, propun ca solutie de baza sa votam la apropiatele alegeri alte persoane care sa ne reprezinte in functiile publice. Multumit?

        Răspunde
         
        1. sanduCu
          Octombrie 17, 2013 la ora 02:14

          sunt cam obosit, abia la ultimul „tri” am realizat initialele (ajunsesem sa ma gindesc la tot felul de pdf-uri, imi ziceam ca daca si dvs v-ati dat cu IT, incepe razmerita). Am sa-l las pe dl. AndreiM sa se descurce, are deja si regulile jocului – sa se ocupe si de „puzzlement”.

          Răspunde
           
          1. AndreiM
            Octombrie 17, 2013 la ora 10:02

            D-le sanduCu, au incercat si altii mai „luminati” si au reusit doar transformarea in dogme.Regulile d-nului Constantin sunt corecte in teorie, dar practica ne omoara, pentru ca se bazeaza pe delegarea responsabilitatii si pe reguli facute de oameni pentru oameni (arbitri-jucatori).Deci regulile trebuie sa vina de acolo de unde am aparut si noi, pentru ca deocamdata nu putem avea altele (cand vom putea crea noi alte medii atunci vom putea impune reguli). Observ ca se pune accent pe stat, sa faca sa dreaga, inca nu stiu cine e acest stat si care ar fi fisa postului pentru el.
            Ca tot vorbim de a t-ispea revolutie industriala, care ar fi consecintele, vom consuma produse (inclusiv mancare) printate la imprimanta 3D? Vom ajunge in matrix? Nu ar fi rau, am scapa de consumul de halucinogene

             
  • S.O.S
    Octombrie 16, 2013 la ora 14:20

    MAI SUNTEM AICI???

    Daca „Rosia Montana” se tergiverseaza si NU se ia o decizie ferma in Parlament AZI,
    ATUNCI CU ROSIA MONTANA USL ISI ACOPERA DESCENTRALIZAREA =IMPARTIREA CIOLANULUI CU NOI CU TOT .

    (asupra careia USL s-a consfatuit aseara – probabil fiind O URGENTA???)

    Ecologistii ar putea fi deci IN MOD IRONIC pacaliti sa joace tocmai rolul minerilor- la mineriadele din ’90,

    adica protestele INTRETINUTE PRIN tergiversarea „Rosia Montana”, prin zarva gazelor de sist, prin alba-neagra sondelor de petrol la cutremure,…..

    SA FIE FOLOSITE PENTRU A SUFOCA orice alta indignare pentru LUCRURI MULT MAI GRAVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Deci ECOLOGISTI, INCOTRO ????????????????????????????????????????????????????????

    Verde sau nu, craca ni se taie de sub picioare / Pana privim noi la cat de verde e, Romania ni se ia de sub nas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    DECIZIA PARLAMENTULUI ACUM

    OBTINEM DECIZIA PARLAMENTULUI ACUM ACUM ACUM ACUM ACUM ACUM
    SAU PLIMBAM FRUNZA CA PROSTII??????????????????????????????????????????

    TU MOISE CE POTI FACE?

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 18:24

      Nu-i vorba de Moise si nici numai de ecologisti. Interesele sunt foarte mari si de o parte si de alta. Deci poporul contra jacmanitorilor straini. Iar daca guvernantii inca n-au inteles unde le este locul, vor pleca cu jacmanitorii.

      Răspunde
       
  • razvan
    Octombrie 16, 2013 la ora 14:16

    Domnule Guran am toata stima pt dvs, dar exemplul de aseara cu fundamentul cristalin la 500-800 m e prea de tot.Pentru ca lumea sa stie, in Romania s-a efectuat un foraj la adancimea de 20 km in Platforma Est-Europeana, ca despre ea vorbim, in nordul Moldovei. Roiul acela de cutremure din zona Galati, inca se studiaza si momentan nu se stie cauza geologica care genereaza aceste seisme de crustale (care pot atinge adancimi de 30 km). Momentan mass media din Romania, are rolul doar de a speeia populatia cu gogosi vandute la tv.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 18:14

      De fapt cine exploateaza petrol la Schela (linga Izvoarele)? Daca si Institutul de seismica si TVR ii acopera, ori au interese mari in zona ori astia se vind ieftin.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 13:57

    Nu avem salarii mari pentru ca nivelul investitiilor in industriile cu salarii mari este redus? Pai, contraexemplul reprezentat de sectorul bancar este cat se poate de reprezentativ. Volatilitatea capitalului in domeniul bancar (inclusiv datorita normelor de supraveghere BNR) pare sa fie mai mica decat in matalurgie, de exemplu, cu referire la care se vorbeste atunci cand se mentioneaza plecarea Mechel. Eu credeam ca nivelul salariilor depinde pe termen lung de productivitate, iar pe termen scurt de evolutia pietei muncii. Daca investitiile straine in anumite domenii economice au determinat o crestere a productivitatii muncii, care la randul ei a generat efecte externe pozitive in intreaga economie, este o alta chestiune, care merita discutata. Este greu de crezut, insa, ca explicatia aceasta va satisface medicii rezidenti care considera ca salariile lor nu sunt mari si-i va determina sa renunte la proteste, ca si cea cu productivitatea, de altfel.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 18:08

      Apropo de astia mari, Chevron are un verdict de 19 bilioane pentru poluare in Amazonul ecuadorian. Incearca sa demonstreze ca informatiile sunt false. Se pare ca bulgarii au fost mai intelegatori cind nisipurile lor de aur au fost vara asta tixite cu o substanta chimica care colecteaza pierderile de petrol in mare.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 13:56

    ISD sunt necesare, fara indoiala, dar se poate observa ca salariile sunt mai degraba dependente de performanta intreprinderii si mai putin de domeniul de activitate (cu atat mai putin de provenienta investitiilor, care sunt bienevenite de oriunde ar fi). Cu alte cuvinte, un contabil care lucreaza la Oracle va fi mai bine platit decat un contabil care lucreaza la Mechel, desi in principiu desfasoara acelasi tip de activitate. Explicatia consta in aceea ca Oracle este o companie aflata pe un palier de performanta mai ridicat decat Mechel (indiferent de domeniul efectiv in care activeaza, este doar un exemplu). Ca urmare, personalul sau este performant in toate departamentele, dupa principiul „O-ring”. Un alt criteriu de discriminare salariala intr-o cleptocratie asa cum este Romania il reprezinta coruptia. Ca urmare, se pot intalni slarii mari in cazul unor companii cu capital de stat, sau venituri salariale complementare, sau para-salariale. O alta chestiune este tertializarea activitatii. Spre exemplu, intr-un domeniu de activitate precum fabricarea cimentului companiile pot externaliza diverse activitati, cum ar fi curatenia, sau contabilitatea despre care am vorbit anterior. Salariile pot ramane mari in cadrul companiilor, dar activitatile prost remunerate au fost externalizate. Prin urmare, exemplul prezentat nu este tocmai elocvent.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 17:49

      Da gradul intreprinderii in ierarhia pe economie sau tipul ramurii industriale ar influenta nivelul de salarizare. Intr-o societate cu profil capitalist, un patron este mult mai interesat in a mentine nivelul de salarizare cit mai jos posibil chiar daca pentru asta ar angaja ceva mai multi in acea specialitate – asta ii confera si o anume flexibilitate la o adica (fara a majora salariul celor pastrati). Sunt tari in care salariile bugetarilor sunt mai mari decit cele din privat, dar sunt si tari in care este invers (probabil ca aici sistemul bugetar e mai cinstit). Fara legatura expresa cu salarizarea, fabricile de ciment cred ca vor lua un avint economic mai accentuat prin deschiderea unor santiere hidrotehnice mari (care sa-si poata permite si lucrari aditionale pentru protectia mediului, chestia cu pastravii – chiar daca pe mine pestele nu ma incalzeste).

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 13:09

    Reducerea preferentiala a facturii la energie este motivul pentru care unii dau cu subsemnatul in prezent in fata procurorilor. Fara indoiala, restrangerea activitatii in domeniul industriei siderurgice este o veste proasta. Vorbeam altundeva despre diversele conexiuni intre sectoarele industriale. O noua fabrica de automobile, noi comenzi la santierele navale, in fine, o cerere mai mare de tabla pe piata din Romania, spre exemplu, ar putea justifica dezvoltarea capacitatilor de productie Mittal. Altfel, argumentele economice sunt in favoarea demolarii furnalelor. Apropos, consumul energetic al patriei noastre este in scadere.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 17:27

      Corect, si eu mentionasem de citeva ori ca este nevoie de o noua flota dunareana si maritima (ca romanii au stiut sa o scufunde pe cea existenta). Vedeti ca Gdansk va fi reactivat dinspre nord spre centru (Viena) printr-o linie ferata si rutiera sprijinita cu mult interes de UE. Deci si Constanta va putea fi legata de „laleaua neagra” pe canalul dunarean – sa mai plateasca si altii transportul sau cel putin tranzitul.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 13:00

    Producatorii agricoli romani se pot asocia pentru a construi sau inchiria spatii de depozitare, sortare si prelucrare, iar pentru asta au nevoie de sprijin. In felul acesta ei pot deveni mai competitivi in raprt cu firmelele concurente care ofera produse din import. Presedintele T. Basescu a vorbit despre oportunitatea unor asemenea asocieri in urma cu aproximativ doi ani, daca imi aduc bine aminte. (Mai recent s-a referit intr-o interventie publica la spatiile de depozitare pentru cereale.) Propunerea sa a fost ridiculizata in presa la vremea aceea, dar necesitatea asocierilor si a sprijinirii in acest scop a producatorilor agricoli ramane. NU pot fi obligati comerciantii sa vanda un anumit tip de produse.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 17:17

      si cum mai mentionam cindva (fara a fi considerat socialist sau alta nazbitie) asocierea aceasta necesara se poate extinde si la procesul de productie, prin unirea paminturilor si lucru in comun si mecanizat si irigat (mai putin chimicalizat, ca schimba gustul sau dispare cu desavirsire).

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 12:45

    Geofizica este un domeniu la care nu ma pricep, prin urmare, d-na Monica Tatoiu ar putea spune mai multe decat mine in legatura cu forajele petroliere si conexiunea lor cu miscarile seismice de la Galati. Mi-a atras atentia, insa, prezentarea [prin desene artistice] a adancimii la care se afla zacamintele de titei ( mai ales ca se face mentiunea „nicaieri in lume”), respectiv 500m, pentru ca la adancimi mai mari de 800m se afla „fundamentul cristalin”. Ma intreb in consecinta de ce Dumnezeu se lauda specialistii nostri in utilaj petrolier ca au pus la punct tehnologii pentru exploatarea zacamintelor aflate la 8000m(optmii!)? Ori, cei din strainatate care foreaza dupa petrol la 10.000m, tehnologiile de care dispun ei putand teoretic exploata zacaminte aflate la 12.000m?! Adica de trei ori mai jos decat adancimea la care se afla epicentrul cutremurelor in desen?! Personal, presupun ca desenatorul nu are ragazul suficient incat sa priveasca programele postului Discovery channel.

    Răspunde
     
    1. MachoInc
      Octombrie 16, 2013 la ora 13:59

      True!

      Răspunde
       
    2. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 17:09

      inca nu am urmarit emisiunea, cred ca este o greseala de zerouri. Cristalinul este mult mai adinc la vale si mai aproape la radacina muntelui. Structura de capacana pentru petrol la 800 m cam greu de crezut, iar la 500 cam imposibil (sa nu uitam ca mai sunt si gaze care sunt retinute prin etanseitate). voi reveni daca va fi cazul.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Octombrie 16, 2013 la ora 12:12

    Reclamele la „Proiect” sunt inselatoare?! In acest caz RMGC ar trebui sa ceara banii inapoi domnului acela negru care respira greu de la Leo. Profesionistii publicitatii [inselatoare] fie vor recunoaste si vor restitui sumele incasate, fie vor sprijini RMGC in instanta. In fond, CNA a dat dreptate comentariilor d-lui sanduCu, nelamurit asupra faptului ca poate primi un produs gratis la alte doua achitate. Opinia publica, prin definitia termenului, la fel ca si cea privata, NU poate fi capturata, fiind vorba de fapt despre o idee, o parere. Mass-media NU este reprezentanta poporului (poporul isi desemneaza reprezentanti in mod constitutional atat in Romania, cat si pe alte meleaguri), nici vocea acestuia (continuand modul plastic de exprimare, este vorba despre o „voce” care se indrepta spre popor, nu vine dinspre popor). Mijloacele de comunicare in masa sunt parte a unor societati comerciale care trebuie sa faca profit.

    Răspunde
     
    1. sanduCu
      Octombrie 16, 2013 la ora 17:00

      „nelamurit asupra faptului ca poate primi un produs gratis la alte doua achitate”, singurul exemplu care seamana era ca platesc un costum si primesc doua gratis, adica cel pe care il plateam pina mai ieri il plateam de 3 ori costul lui.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Octombrie 16, 2013 la ora 17:30

        Multumesc pentru precizare.

        Răspunde
         
      2. AndreiM
        Octombrie 16, 2013 la ora 22:17

        Costul de oportunitate?

        Răspunde
         
  • Florian Stelian
    Octombrie 16, 2013 la ora 11:32

    Cand ajungi prin Manchester Airport City te astept la un ceai 🙂

    Răspunde
     
  • catalin
    Octombrie 16, 2013 la ora 11:28

    domnule moise guran ati devenit usor pupincurist cu cei de la petrom de cind va finateza v-au inchis gura nu dumneavoastra spuneati ca petrom trebuie sa plateasca taxe mai mari. asta o spuneati cind lucrati pe la antene sau e in functie de cine plateste a inceput sa mi sa faca scarba si tv pute a spaga de laude.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Octombrie 16, 2013 la ora 12:21

      catalin> E dreptul dvs sa credeti asta. ca sa va arat buna mea credinta chiar v-am pus si niste cratime pe ici pe colo. nu mai scrieti cu graba, caci o critica trebuie sa fie credibila.

      Răspunde
       
      1. Xulescu
        Octombrie 16, 2013 la ora 13:26

        Domnule Guran :Catalin are dreptate.Dar basescu cat va dat ca sa ii fiti sluga?

        Răspunde
         
        1. Julien
          Octombrie 16, 2013 la ora 14:36

          @Xulescule tu in schimb o faci pe prostul pe gratis.

          Răspunde
           
          1. Xulescu
            Octombrie 16, 2013 la ora 15:49

            Tu vorbesti?

             
  • ciupi
    Octombrie 16, 2013 la ora 11:23

    Era si normal ca RMGC sa faca lucrul asta… Pai da ce, mai strica un ban in plus si pe la trusturile TV…

    Răspunde
     
  • cornel
    Octombrie 16, 2013 la ora 10:01

    http://businesslive.ro/romania-este-cea-mai-expusa-tara-la-cutremur-din-uniunea-europeana/
    Pentru ca tot se vorbeste de exploatarea gazelor de sist in Romania autoritatile romane trebuie sa realizeze ca cel putin deocamdata exploatarea gazelor de sist in Romania afecteaza serios interesele strategice ale Romaniei (vezi aici riscurile si opozitia intregii societati civile romanesti in acest proiect controversat).

    Răspunde